Трајан Басеску

  во

  Обвинителката од која стравуваше цела Романија, Лаура Кодруца Ковеси, повеќе не е на чело на Специјалното јавно обвинителство (ДНА). Романскиот претседател, ...
  сите 18 | | | веќе видена

  Обвинителката од која стравуваше цела Романија, Лаура Кодруца Ковеси, повеќе не е на чело на Специјалното јавно обвинителство (ДНА). Романскиот претседател, ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Мошне слична ситуација на таа со инквизијата во Македонија во што се вмешана Владата на Заев и СЈО на Катица Јанева, има и во Романија. Но, тамошниот Уставен ...
  сите 14 | | | веќе видена

  Мошне слична ситуација на таа со инквизијата во Македонија во што се вмешана Владата на Заев и СЈО на Катица Јанева, има и во Романија. Но, тамошниот Уставен ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Пред точно 100 години беше донесена одлуката за обединување на Молдавија со Романија. Нејзината важност требаше да биде само 20 години. Сега зачестуваат барањата за повторно обединување на двете земји. „Ние сме еден народ“ и „Долу границата на Прут“ - десетици илјади луѓе од Република Молдавија и од Романија во неделата во молдавскиот главен град Кишињев потсетија на обединувањето на двете земји пред еден век. На 27. март 1918. година Националното собрание на Молдавската Демократска Република, наречена уште и Бесарабија, со големо мнозинство гласови донесе одлука за приклучување кон Романија. Сега сѐ поголем број унионисти од двете држави бараат повторно обединување. Молдавија? Границата на Прут? За многумина Европејци овие имиња од источната граница на ЕУ сѐ уште звучат егзотично. Овој регион инаку имал променлива историја. Повеќе: Молдавија: протести против новиот „про-руски“ претседател Молдавија: Ќе пропадне ли европскиот сон? Молдавските напуштени деца: „Мајка ми ја немам видено две или три години“ ...
  | | веќе видена

  Во главниот град на Молдавија, Кишињев, денеска се одржа масовен митинг на кој поранешниот романски претседател Трајан Басеску, ги повика парламентите на Романија и Молдавија во најкус можен рок да гласаат за обединување на двете држави. На митингот кој е организиран по повод 100-годишнината од обединувањето на Бесарабија и Романија во 1918 година, околу 100 илјади граѓани извикуваа „обединување“ и „долу границата меѓу браќата“. Трајан Басеску ги повика парламентите на Романија и Молдавија да гласаат за обединување на двете земји, истакнувајќи дека сега живеат „според волјата на сталин и хитлер. Беше прочитана и прокламација со која се повикува на свечената седница во Букурешт која ќе се одржи на 27 март, романскиот парламент да донесе одлука за вклучување во национална реинтеграција со мирни средства за парламентарна демократија, во рамки на романскиот устав и согласно меѓународното право.
  сите 2 | | | веќе видена

  Поранешниот романски претседател Трајан Басеску, кој учествува на голем митинг во Кишињев по повод 100-годишнината од обединувањето на Бесарабија и Романија во 1918 година, ги повика парламентите на Романија и Молдавија да гласаат „во најкус можен рок" за обединување на двете држави.Илјадници луѓе се собраа на Плоштадот на Големото национално собрание во Кишињев, извикувајќи слогани „Обединување" и „Долу границата меѓу браќа" и пееја патриотски песни, како и химните на двете држави.Трајан Басеску ги повика парламентите на Романија и Молдавија да гласаат за обединување на двете земји, истакнувајќи дека сега живеат „според волјата на Сталин и Хитлер, и според омразениот пакт Рибентроп-Молотов".- Ги повикуваме парламентите во Букурешт и Кишињев во најкраток можен рок, во чест на стогодишнината, да гласаат за обединување, истакна Басеску, додавајќи дека „тоа е прашање на национално достоинство. Тој рече дека Молдавија е дел од Романија, а Молдавците се граѓани на Романија.Поранешниот шеф на државата, актуелен ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Поранешниот романски претседател Трајан Басеску, кој учествува на голем митинг во Кишињев по повод 100-годишнината од обединувањето на Бесарабија и Романија во 1918 година, ги повика парламентите на Романија и Молдавија да гласаат „во најкус можен рок” за обединување на двете држави.Илјадници луѓе се собраа на Плоштадот на Големото национално собрание во Кишињев, извикувајќи слогани „Обединување” и „Долу границата меѓу браќа” и пееја патриотски песни, како и химните на двете држави.Трајан Басеску ги повика парламентите на Романија и Молдавија да гласаат за обединување на двете земји, истакнувајќи дека сега живеат „според волјата на Сталин и Хитлер, и според омразениот пакт Рибентроп-Молотов”.– Ги повикуваме парламентите во Букурешт и Кишињев во најкраток можен рок, во чест на стогодишнината, да гласаат за обединување, истакна Басеску, додавајќи дека „тоа е прашање на национално достоинство. Тој рече дека Молдавија е дел од Романија, а Молдавците се граѓани на Романија.Поранешниот шеф на државата, актуелен ...
  сите 7 | | | веќе видена

  На студ и снег околу 100.000 Романци протестираа за независноста на судството – и против владејачката Социјалдемократска партија (ПСД), пишува Дојче веле . АЦ/ДЦ и Андре Рије на своите концерти веќе успејаа да го наполнат големиот плоштад на Уставот во Букурешт. Без разлика дали фановите се туркаа пред бината или седеа на столици- секој пат имаше околу 60.000 луѓе. Уште повеќе луѓе се собраа во саботата: на плоштадот и големиот булевар кој води кон т.н. „Палата на народот“, денешно седиште на романскиот парламент. Во времето на диктатура, поранешниот комунистички импозатен булевар, на Романците требаше да им се нагласи колку се мали и понизни во однос на семоќните владетели. Многу Романци мораа да се здружат за да бидат во состојба да ги поднесат монструозните симболи на старата дикататура на Чаушеску- на улиците на Букурешт и во другите градови излегоа околу 100.000 луѓе. 450 километри пеш на демонстрации Меѓу нив имаше и десетина луѓе кои во саботата вечер беа помалку видливи, но за кои 11 дена постојано ...
  сите 2 | | | веќе видена