Тотенхем

  во

  Наближува јануарскиот преоден рок за фудбалски трансфери, а со тоа се загрева и атмосферата кај големите европски клубови. Гигантите однапред ги планираат своите потези, милионите за трошење веќе се подготвени во клупските буџети, па се очекуваат големи тектонски поместувања во фудбалска Европа на почетокот на идната година. Откако Меѓународниот спортски суд ја прифати жалбата на Челзи за забрана за трансфер на фудбалери што ја изрече ФИФА, лондонскиот клуб ќе побрза да доведе неколку суперзасилувања во своите редови. Пребогатиот сопственик Роман Абрамович на менаџерот Карло Анчелоти веќе му одобри буџет од преку 100 милиони евра, кои треба да бидат искористени за зголемување на конкуренцијата во тимот. Италијанскиот стратег сака овие пари да ги потроши на двајца екстрафудбалери, крилниот фудбалер на Баерн Минхен, Франк Рибери, и напаѓачот на Милан, Александре Пато. Англиските медиуми веќе шпекулираат дека Рибери веќе го договорил својот премин на „Стемфорд бриџ“, за кој Челзи на Баварците ќе треба да им ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Англискиот фудбалски репрезентативец Вејн Руни го одбележа саботниот ден во англиската Премиер-лига откако на гостувањето кај Портсмут, на чија клупа за првпат седна менаџерот Аврам Грант, постигна хет-трик за својот тим во победата на Манчестер јунајтед од 4-1. Четвртиот гол беше дело на велшкиот репрезентативец Рајан Гигс, кој го славеше својот 36. роденден. Менаџерот на „црвените ѓаволи“, сер Алекс Фегрусон, со пофални зборови говореше за својот ветеран Рајан Гигс, кој има важечки договор со клубот до јуни 2010 година. - Му посакувам среќен роденден на Рајан. Го славеше досега веќе 35 пати во животот, но почекајте да наполни 67 години. Мислам дека до тогаш ќе се пензионира. Тој е посебен играч, вистинска реткост. Ќе игра уште најмалку две години - рече Фергусон. Рајан Гигс со голот од слободен удар го постави конечниот резултат на мечот со Портсмут од 1-4, а тоа воедно беше негов јубилеен 100. гол во англиската Премиер-лига. Од основањето на Премиер-лигата, од сезоната 1992/93 Рајан Гигс за својот ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Дидие Дрогба погоди двапати против Арсенал Арсенал оној стариот. Брзи додавања од нога до нога, поголема желба да се даде гол, отколку да не се прими, но од другата страна беше Челзи. Дисциплинираната екипа на Анчелоти покажа дека е кадарна дури да ја освои и Лигата на шампионите. Долго време Челзи игра цврсто, трпеливо, но сега докажа дека знае да игра и убаво за око. Правовремени втрчувања, дриблинзи, додавања, центаршутеви. Џо Кол многу значи во реализацијата на таквото сфаќање на играта. Првиот гол го постигна Дрогба по додавањето на бившиот топчија Ешли Кол, а вториот беше автогол на Вермален. Со таква негатива Арсенал замина на одмор. Во вториот дел домаќините беа поагресивни, но не можеа да му нанесат зло на Челзи. Кружеа Аршавин и Самир Насри, но немаа добра комуникација со Едуардо (во 57 минута беше заменет со Вела). Голот на Дрогба од слободен удар ги дотепа топчиите. Тешко е да се каже дали ова е крај на надежите на Арсенал во борбата за титулата, но големите 11 бода минус укажуваат токму на ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Раководството на Челзи може да биде премногу задоволно од досега одработените задачи во англискиот шампионат. По неделната победа кај Арсенал од 3:0 го зацврстија првото место на табелата. Моментално Челзи има пет бода повеќе во однос на првиот следбеник Манчестер Јунајтед, па десет повеќе од Тотенхем и дури единаесет од Арсенал. Иако Меѓународниот спортски суд (ЦАС) привремено ја замрзна суспензијата на ФИФА која се однесуваше на нови засилувања, италијанскиот стратег Карло Анчелоти, кој е на чело на Челзи, не гледа потреба во јануари неговиот тим дополнително да купи некои фудбалери. „Нема потреба да купуваме играчи. Знам дека ќе се соочиме со играње без Дрогба, Есиен, Калу или Микел во текот на јануари, бидејќи ќе отпатуваат на Африканскиот куп на нации, но мислам дека навистина имаме силни адути кои можат да ги заменат.“ - изјави Анчелоти и додаде: „Се додека играме вака добро не се плашиме од никого. И навистина би било излишно да гледаме што има на пазарот.“
  сите 2 | | | веќе видена

  По солидниот старт на сезоната, амбициите на премиерлигашот од Вајт Харт Лејн полека се зголемуваат, како на навивачите така и на самите играчи и тренери... Менаџерот на фудбалерите на Тотенхем Хари Реднап потенцира дека неговиот тим може да ја помине конкуренцијата и да заврши на едно од првите четири места на табелата. “Ние имаме потенцијал да се бориме со најдобрите екипи во Англија.Тоа го докажавме во досегашниот тек од првенството.Тотенхем е максимално расположен да се развива во вистинскиот правец бидејќи располага со одлични млади фудбалери кои имаат голема перспектива.Мислам дека  во иднина ќе можеме да дојдеме до позиција која ќе ни обезбеди учество во европската фудбалска елита“- потенцираше првиот тренер на Тотенхем задоволен од досегашниот развој на настаните во најсилната конкуренција на островото. Екипата од “Вајт Харт Лејн„ вчера остана непоразена на гостувањето кај Астон Вила откако одигра 1:1.Со овој бод Тотенхем останува во трката за врвот.
  | | веќе видена

  Новиот тренер на Портсмаут Аврам Грант повторно загуби од Алекс Фергусон и од неговиот Манчестер јунајтед, овој пат во Премиерлигата на домашен терен со 4:1. Руни (25' пен., 48', 54') постигна хет-трик, а Рајан Гигс (87') го даде 100. премиерлигашки гол во кариерата, како одличен вовед на вчерашната прослава на неговиот 36. роденден. Боатенг (32' пен.) беше стрелец за Портсмаут. Грант изминатата недела стана тренер на "помпејците", кои се заковани на дното на табелата, а пред две сезони го предводеше Челзи до финалето на ЛШ каде што загуби токму од "црвените ѓаволи". Јунајтед дојде на два бода од лидерот Челзи (33 бода), во пресрет на синоќешното гостување на "сините" кај Арсенал. ОСТАНАТИ РЕЗУЛТАТИ, 14. КОЛО: Блекбурн-Стоук 0:0, Фулам-Болтон 1:1 (Даф 75' - Класниќ 35'), Манчестер сити-Хул 1:1 (Филипс 45' - Булард 82'), Вест Хем-Барнли 5:3 (Колисон 18', Станислас 33', Кол 43' пен., Франко 51', Хименес 64' пен. - Флечер 68', 74', Иглс 90'), Виган-Сандерленд 1:0 (Родаљега 74'), Астон Вила-Тотенхем 1:1 ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Во неделата беше објавена ждрепакта за третото коло од ФА купот во кој меѓу останатите се среќаваат и градските ривали Вест Хем и Арсенал. Челзи ќе биде домаќин на Ватфорд, Манчестер Јунајтед ќе го чека исходот од реванш дуелот помеѓи Кетеринг и Лидс, а додека Ливерпул гостува на Ридинг. Мечевите од 3-то коло од ФА купот на програмата се на 2-ри јануари а во другите дуели се среќаваат: Тотенхем - Питерборо, Брентфорд - Донкастер, Мидлзборо - Манчестер Сити, Стоук - Јорк, Нотс Каунти - Форест Грин, Хадерсфилд - ВБА, Шефилд Јунајтед - Квинс Парк Ренџерс, МК Донс - Барнли, Челси - Ватфорд, Нотингем Форест - Бирмингем, Престон - Колчестер, Вест Хем - Арсенал, Астон Вила - Блекбурн, Портсмут - Ковентри, Сандерленд - Оксфорд Јунајтед/ Бероу, Виган - Хал, Евертон - Карлајл, Шефилд В. - Кристал Палас, Транмер/Алдершот - Вулверхемптон, Блекпул - Ипсвич, Фулам - Свиндон, Стокпорт/Торки - Брајтон, Сканторп - Барнсли, Саутемптон - Ротерам/Лутон, Бристол Сити - Кардиф, Рединг - Ливерпул, Стејнс/Милвол - Дерби, Плимут - ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Со убедливиот триумф од 3:0 на гости кај Арсенал, екипата на Челзи ја задржа предноста од пет бода во однос на Манчестер Јунајтед. Двата гола на Дрогба и автоголот на Вермален ги донесоа новите три бодови на контото на екипата на Карло Анчелоти. Во вториот дерби натпревар од 14. коло во Премиер лигата Ливерпул забележа важна победа од 2:0 на гости кај градскиот ривал Евертон. Во другите натпревари постигнати се следниве резултати: Вулверхемптон – Бирмингем 0:1, Астон Вила – Тотенхем 1:1, Блекбурн – Стоук 0:0, Фулам – Болтон 1:1, Манчестер Сити – Хал 1:1, Портсмут – Манчестер Јунајтед 1:4, Вест Хем – Барнли 5:3 и Виган – Сандерленд 1:0. Табела: Челзи 36 бодови, Манчестер Јунајтед 31, Тотенхем 26, Арсенал 25 (натпревар помалку), Ливерпул и Астон Вила имаат по 23,...
  сите 15 | | | веќе видена

  Манчестер Сити подготвува шокирачка понуда од 50 милиони фунти за најдобриот фудбалер на Ливерпул во последните две сезони Фернандо Торес, тврди Дејли меил. Пребогатите шеици кои ја имаат сопственоста врз Сити се трудат да ја искористат својата финансиска моќ за да дојдат до шпанскиот репрезентативец, а се надеваат дека тоа ќе се случи ако Ливерпул не успее да обезбеди пласман во Лигата на шампионите при што нема да има сила да ги задржи своите ѕвезди. Како што сега стојат работите, такво нешто е возможно и токму тука арапските милијардери ја гледаат својата шанса. "Сопствениците на Сити се многу амбициозни и веруваат дека нема фудбалер на светот кого не можат да го платат. Веројатно во моментов е финансискиот најтешкиот клуб на планетата", изјавил за Дејли меил неименуван извор близок до Манчестер Сити. Сепак, челниците на клубот се свесни дека за да го купат Фернандо Торес потребно е прво Манчестер Сити да обезбеди пласман во Лигата на шампионите, а во моментов е далеку од такво нешто. Резултатите не одат ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Секој во животот има свое омилено хоби, а за девојката на голгетерот на Портсмаут Џејми О'Хара, Даниеле Лојд сигурно е соблекување и украсување на насловната страница на британското машко списание Нутс. Поранешната мис на В. Британија, која за кусо време беше центар на многубројни скандали на Островот, а собра поприлично многу актери од зелениот терен во својот кревет, седми пат се разголе за насловната страница на Нутс. Даниеле (25), претходно беше забележана од папараците како со своето момче се одмора во сончевиот Дубаи. Фотографиите кои ги објавија британските медиуми ја прикажаа убавицата во поинакво светло, откако во мај годинава беше претепана пред еден од ноќните клубови во Лондон. Таа изгледаше посреќно од кога и да било претходно. Даниеле се прослави со учеството во британската верзија на реалното шоу Биг Брадер во 2007 година. Убавицата од тогаш до сега мина низ креветот на повеќемина фудбалери од кои најпознати се голгетерот на Тотенхем, Џермејн Дефо, Маркус Бент (Бирминген) и поранешниот ...
  | | веќе видена

  Менаџерот на Манчестер Јунајтед Алекс Фергусон изјави дека во јануарскиот преоден рок нема намера да го продаде португалскиот репрезентативец Нани. Португалецот призна дека е фрустриран од тоа што нема стандардна позиција во првиот тим на „Црвените Ѓаволи“, иако се очекуваше да биде вистинскиот наследник на Кристијано Роналдо. За Нани наводно биле заинтересирани неколку клубови, како Милан и Бенфика, но Фергусон е одлучен во намерата да го задржи овој 23-годишен фудбалер. „Некои големи клубови се поврзуваа со Нани, како Милан и Бенфика, но никој не воспоставил контакт со нас, а ние и онака не размислуваме за негова продажба.“ - изјави менаџерот на Јунајтед, Алекс Фергусон. „Тој има само 23 години. Ако некој дојде по Нани во јануари ќе го пречекаме со негативен одговор. Тој сеуште е млад дечко и сака да игра, а можеви оваа недела во Карлинг Купот против Тотенхем ќе добие шанса.“ „Многу трпи што Валенсија е во сјајна форма и поради тоа што се појави Обертан како интересен играч. Тоа не е критика на сметка ...
  | | веќе видена

  Јунајтед славеше на гостувањето кај Портсмут 4:1, судијата Дин во преден план Манчестер јунајтед на гостувањето кај Портсмут доста се мачеше, но благодарејќи на хет-трикот на Вејн Руни и феноменалниот слободен удар на Рајан Гигс на крајот дојде до висока победа од 4:1. Во прв план на мечот на „Фратон парк“, сепак, изби судијата Мајк Дин, кој досуди дури три сомнителни пенали. Прв пат на белата точка покажа по падот на Руни во шеснаесетникот во 25 минута, и тоа во периодот кога гостите имаа сериозни проблеми во одбраната. Сигурен изведувач беше токму Руни, но предноста на Јунајтед траеше само седум минути до новиот контроверзен пенал кој Боатенг го претвори во гол. Во вториот дел фудбалерите на Алекс Фергусон влегоа посериозно, а Руни веќе во 48 минута донесе водство од 2:1, а шест минути подоцна повторно од сомнително досуден пенал го заокружи својот хет-трик. Во 87. минута Гигс (над кој беше направен пеналот) од слободен удар ја донесе убедливата победа. „Гигс е неверојатен. Знам дека сум здодевен со овие ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Двата дерби натпревара од 14. коло во Премиер лигата закажани се за денес. Во Ливерпул е локалното дерби меѓу Евертон и Ливерпул, а во Лондон се игра градското дерби меѓу Арсенал и Челзи. Овие натпревари ќе можете да ги проследите низ директниот пренос на Сител телевизија. Од програмата од недела се игра уште и натпреварот Вулверхемптон – Бирмингем. Од вчерашните натпревари се постигнати следине резултати: Блекбурн – Стоук 0:0, Фулам – Болтон 1:1, Манчестер Сити – Хал 1:1, Портсмут – Манчестер Јунајтед 1:4, Вест Хем – Барнли 5:3, Виган – Сандерленд 1:0 Астон Вила – Тотенхем 1:1
  сите 12 | | | веќе видена

  „Доминиравме на дуелот и сигурен сум дека Мартин О'нил ќе биде среќен кога ќе слушна судиското свирче на крајот од натпреварот.“ - вели Реднап, тренерот на Тотенхем. Коментираше еден од натпреварите од 14-тото коло во Премиерлигата, кој на Вила Парк играа Астон Вила и неговиот Тотенхем. Заврши 1:1. Стоперот Мајкл Досон постигна погодок во 77-та минута, но Тотенхем своевидно беше подобар на теренот. „Само еден тим во вротиот изгледаше како победник. Кога конечно погодивме во 77-та минута, бев уверен дека ќе победиме.“ - вели Реднап и додаде: „Се договоривме на полувремето дека мораме да бидеме трпеливи со топката, да ја дриме подобро. Тоа го направивме. Не знам каква беше статистиката за поседот на топката во вториот дел, но чуствувам дека беше масивно зна наша страна.“ „Знаевме дека ќе биде тешко. Вила на својот стадион победуваше големи тимови. Но, во вториот дел тоа беше само едносмерна улица. Бев воодушевен од начинот на кој игравме, играмве во напад, игравме сјајен фудбал и правевме шанси.“ - ...
  | | веќе видена

  Премената на кормилото не ги тргна од летаргијата фудбалерите на Портсмут, кој на својот „Фратон Парк“ беа поразени од Манчестер Јунајтер(3:1) и останаа заковани на двото од табелата на Премиерлигата. Дебито на новиот менаџер на Портсмут, Аврам Грант во денешниот дбовој од 14. коло на Премиер лигата го расипа Вејн Руни, кој со хет-трик ги растажи „Морнарите“, иако домашните во поголемиот дел од натпреварот во најмала рака беа рамноправен противник. Најнајпред мрежата се затресе во 24. минута кога погоди од белата точка, а потоа на стартот од второто полувреме одлично ја реализираше акцијата на Антонио Валенсија и Рајан Гигс, за потоа повторно од пенал да ја осигура новата победа на „Бебињата“, чив менаџер, Алекс Фергусон, мораше поради казна натпреварот да го проследе од трибините. Арбитарот Мајк Дин досуди уште еден пенал, и тоа за Портсмут, кој на прв поглед беше спорен, но на сигнализација на помошникот беше утврдено дека Немања Видиќ во шеснаесетникот за дрес го влечел Фредерик Рикиони. Од белата точка ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Фудбалерот од средниот ред на Милан, Џенаро Гатузо го загуби трпението откако поголемиот дел од натпреварите на „росонерите“ ги проследи од клупата за резервни играчи. Гатузо трпеливо чекаше да добие шанса од тренерот Леонардо, но откако увиде дека тоа нема да се случи, реши да проговори за незадоволството од својот статус во тимот. - Кратко и јасно - ми пукна филмот. Јас сум Гатузо и треба да минувам повеќе време на теренот, не само кога некој мој соиграч ќе се повреди. Се уште се чувствувам моќно на теренот и зачуден сум што тренерот Леонардо не ми дава шанса да ги покажам своите квалитети. Во Милан сум единаесет години и сакам да останам до крајот на кариерата, но би можел да го сменам овој став доколку ситуацијата наскоро не се смени - истакна Гатузо. За услугите на италијанскиот репрезентативец, најголем интерес доаѓа од Англија, каде што првите луѓе на Челзи, Манчестер сити и на Тотенхем најавија дека ќе испратат понуда за Гатузо.
  сите 3 | | | веќе видена

  Двата дерби натпревара од 14. коло во Премиер лигата закажани се за утре. Во Ливерпул е локалното дерби меѓу Евертон и Ливерпул, а во Лондон се игра градското дерби меѓу Арсенал и Челзи. Од програмата од недела се игра уште и натпреварот Вулверхемптон – Бирмингем. Другите натпревари од ова коло се играат денеска, а двојките се: Блекбурн – Стоук, Фулам – Болтон, Манчестер Сити – Хал, Портсмут – Манчестер Јунајтед, Вест Хем – Барнли, Виган – Сандерленд и Астон Вила – Тотенхем. На чело на табелата е Челзи со 33 бодови, следи шампионот Манчестер Јунајтед со 28, Арсенал и Тотенхем имаат 25, Астон Вила со 22 бодови е четврта, Манчестер Сити има 20,...
  сите 7 | | | веќе видена

  Менаџерот на Ливерпул, Рафаел Бенитез е благодарен на своите играчи поради изразената подршка. Ливерпул моментално се наоѓа на седмата позиција во Премиерлигата, а борбата за топ 4 им ја препушта на Астон Вила, Манчестер Сити и Тотенхем. „Ако ги видите играчите како се разочарани поради испаѓањето во Лигата на Шампионите, тогаш знаете за што се борите.“ „Ја видов реакцијата на Торес и Реина со нивните зборови за подршка. Сега и Џерард повика на единство во играчите и заедно да се бориме.“ - вели Бенитез. „Сите играчи знаат дека мора да се поправат. Ова е лекција од која мора да научиме многу.“ „Зборував со нив и знам дека веруваат во мене. Сега сме заедно, работиме силно и мораме да покажиме дека ова беше само еден лош период.“ - заврши Бенитез.
  сите 2 | | | веќе видена

  Во англиската Премиер лига овој викенд се играат мечевите од 14 коло, а во центарот на вниманието ќе бидат двата градски дерби меча. Поголемо внимание секако привлекува лондонското меѓу Арсенал и Челзи. "Топџиите" бележат резултати кои се над очекувањата, додека Челзи е лидер на табелата па е тешко да се прогнозира исходот. Силите ќе ги одмерат ливерпулските ривали кои оваа сезона бележат резултати кои се далеку од очекуваните. Победата би била од огромно значење за двата тима и затоа треба да се очекува голема борба од првата до последната минута. Иако не е градско дерби, Вулверхемптон и Бирмингем исто така ќе предизвикаат доста страсти не само поради ривалитетот туку и поради тоа што овие две екипи важат за сериозни кандидати за испаѓање од лигата. Интересен дуел ќе одиграат Астон Вила и Тотенхем. Формата на домаќинот е во пад, а гостите врзаа две победи од кои последната беше со 9:1 над Виган. Манчестер Јунајтед и покрај малата криза не би требало да има проблем против "фенерџијата" на "Фратон парк". ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Во ова време минатата година фудбалерите и навивачите на Челзи со нетрпение беа во исчекување на градското дерби против Арсенал по одличниот влез во сезоната под водство на нов менаџер, тогашниот Луис Фелипе Сколари... Но, зошто го спомнуваме тој натпревар? Токму тоа дерби против Арсенал лани се покажа како пресвртница, откако Робин ван Перси, кој моментално е повреден, двапати погоди за победа на Топџиите на Стенфорд Бриџ на 30-ти ноември. Бразилецот Сколари потоа доби отказ, а првенството на крајот му припадна на Манчестер Јунајтед. Во недела на 29-ти ноември Челзи повторно ќе го пречека Арсенан како водечки тим на лигата со нов меначер Карло Анчелоти на клупата, а погледот на врвот на табелата изгледа уште подобро за разлика од минатата сезона ова време. Јунајтед заостанува пет бода на второто место, додека Арсенал, кој минатиот викенд ја прекина низата од 14 натпревари без пораз, е трет со осум бодови заостанување. „Навистина мислам само на она повторно да го добиеме чуството на непобедливост кое го ...
  сите 7 | | | веќе видена