Торус

  во

  Поранешниот скопски градоначалник, бизнисменот Трифун Костовски, се повлече од политиката, но повторно ѝ се враќа на музиката. Неговиот соработник и пријател, ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Правел пресметки за работите во своја непосредна близина за да биде сигурен дека резултатот е делив со 3 и врз основа на тоа носел одлуки. Се правел во низа од 3. Некои велат дека бил во спектар на аутизам или дека имал ОЦД (опсесивно компулзивно нарушување), некои велат дека бил суеверен. Сепак, вистината е далеку подлабока. Доколку ја знаете магичноста на броевите три, шест и девет, ќе ја откриете тајната на вселената.- Никола Тесла. Неговата опседантост не била воопштено од броевите, туку од броевите 3,6 и9! Можеби бил аутистичен или имал ОЦД или бил суеверен, сепак ги одбрал тие броеви со причина. Тесла тврдел дека тие броеви се исклучително важни. Никој не го слушал. Дури пресметал јазолни точки околу планетата поврзани со броевите 3,6 и9! Но зошто тие броеви?Што всушност Никола Тесла сакал светот да разбере? Прво, мора да разберете дека не сме ја создале ние математиката, ние ја откривме. Тоа е универзален јазик и закон. Без оглед каде сте во вселената, 1 +2 секогаш е еднакво на 3! Се во вселената му ...
  сите 4 | | | веќе видена

  По повод 10-годишнината од смртта на легендарниот Тоше Проески, младиот пејач Огнен Здравковски во негова чест ја препеа баладата „Кад вараш ти“. Снимањето, миксот и мастерингот ги направи Бобан Василевски во студиото „Торус“, на клавир гостува Иван Еминовиќ, на виолина Олгица Здравковска и на виолончело Љупка Манчевска, а видеото снимено во хотелот „Александар Палас“ и на сцената во МОБ го режираа самиот Огнен и Борис Ташковски. Како изгледа и звучи сето тоа можете да погледнете горе.Инаку, Огнен викендов ќе го видиме и на претстојното, 32. по ред издание на фестивалот на забавни мелодии „Макфест 2017“, каде што ќе се натпреварува во рамките на утрешната прва полуфинална вечер. Тој ја има честа да настапи прв со темата „Зошто не се јавуваш“, чии музика и аранжман се авторско дело на Никола Автовски, а стиховите ги напиша Елвир Мекиќ.
  сите 72 | | | веќе видена

  Повратникот во репрезентацијата, Владимир Брчков својата кариера дефинитивно ќе ја продолжи надвор од Македонија. Крилото има три опции, на неговата адреса пристигнале понуди од Албанија, Црна Гора и Грција. Брчков за кого ова ќе биде прво интернационално искуство, по една година пауза ова лето повторно беше дел од националниот тим. Минатата сезона тој настапуваше за тимот на Струмица и имаше просек од 9,2 поени и 5,6 скока по натпревар. Tој го носеше дресот на Кожув, Работнички, Фени Индустри, Торус и Овче Поле. Новата дестинација на крилото ќе биде позната во текот на утрешниот ден.
  сите 4 | | | веќе видена

  Научници пронајдоа нов начин за загревање плазмата за да може да почне фузија. Значаен пробив во научните истражувања направиле доктор Џон Рајат и неговите соработници од Технолошкиот институт во Масачусетс со тоа што се блиску до пронаоѓање неограничен извор на енергија, Пишува „Метро“. Научниците пронашле нов начин на загревање на плазмата, доволно да почне фузија. Во модерните нуклеарни реактори плазмата се прави од два вида јони, додека новата користи три – водород, деутериум и хелиум. Технологијата која може да доведе до замена на употребата на фосилни горива се заснова на енергија добиена од Сонцето. Можноста за создавање толкава количина енергетски набиени јони во неактивен уред има голема корист. „Со споредување на производите од реакцијата на фузијата, може да проучуваме како се однесуваат јоните“, рече доктор Рајт. На ова истражување сега да се приклучат и научници од „Џоинт јуропијан торус“ (ЈЕТ) за во својата работа да ги користат добиените резултати. Доктор Рајт додава дека соработката со ЈЕТ ќе ...
  | | веќе видена

  Научници пронајдоа нов начин за загревање плазмата за да може да почне фузија. Значаен пробив во научните истражувања направиле доктор Џон Рајат и неговите соработници од Технолошкиот институт во Масачусетс со тоа што се блиску до пронаоѓање неограничен извор на енергија, Пишува „Метро“. Научниците пронашле нов начин на загревање на плазмата, доволно да почне фузија. Во модерните нуклеарни реактори плазмата се прави од два вида јони, додека новата користи три – водород, деутериум и хелиум. Технологијата која може да доведе до замена на употребата на фосилни горива се заснова на енергија добиена од Сонцето. Можноста за создавање толкава количина енергетски набиени јони во неактивен уред има голема корист. „Со споредување на производите од реакцијата на фузијата, може да проучуваме како се однесуваат јоните“, рече доктор Рајт. На ова истражување сега да се приклучат и научници од „Џоинт јуропијан торус“ (ЈЕТ) за во својата работа да ги користат добиените резултати. Доктор Рајт додава дека соработката со ЈЕТ ќе ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Научници пронајдоа нов начин за загревање плазмата за да може да почне фузија. Значаен пробив во научните истражувања направиле доктор Џон Рајат и неговите соработници од Технолошкиот институт во Масачусетс со тоа што се блиску до пронаоѓање неограничен извор на енергија, Пишува „Метро“. Научниците пронашле нов начин на загревање на плазмата, доволно да почне фузија. Во модерните нуклеарни реактори плазмата се прави од два вида јони, додека новата користи три – водород, деутериум и хелиум. Технологијата која може да доведе до замена на употребата на фосилни горива се заснова на енергија добиена од Сонцето. Можноста за создавање толкава количина енергетски набиени јони во неактивен уред има голема корист. „Со споредување на производите од реакцијата на фузијата, може да проучуваме како се однесуваат јоните“, рече доктор Рајт. На ова истражување сега да се приклучат и научници од „Џоинт јуропијан торус“ (ЈЕТ) за во својата работа да ги користат добиените резултати. Доктор Рајт додава дека соработката со ЈЕТ ќе ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Научници пронајдоа нов начин за загревање плазмата за да може да почне фузија. Значаен пробив во научните истражувања направиле доктор Џон Рајат и неговите соработници од Технолошкиот институт во Масачусетс со тоа што се блиску до пронаоѓање неограничен извор на енергија, Пишува „Метро“. Научниците пронашле нов начин на загревање на плазмата, доволно да почне фузија. Во модерните нуклеарни реактори плазмата се прави од два вида јони, додека новата користи три – водород, деутериум и хелиум. Технологијата која може да доведе до замена на употребата на фосилни горива се заснова на енергија добиена од Сонцето. Можноста за создавање толкава количина енергетски набиени јони во неактивен уред има голема корист. „Со споредување на производите од реакцијата на фузијата, може да проучуваме како се однесуваат јоните“, рече доктор Рајт. На ова истражување сега да се приклучат и научници од „Џоинт јуропијан торус“ (ЈЕТ) за во својата работа да ги користат добиените резултати. Доктор Рајт додава дека соработката со ЈЕТ ќе ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Научници пронајдоа нов начин за загревање плазмата за да може да почне фузија. Значаен пробив во научните истражувања направиле доктор Џон Рајат и неговите соработници од Технолошкиот институт во Масачусетс со тоа што се блиску до пронаоѓање неограничен извор на енергија, Пишува „Метро“. Научниците пронашле нов начин на загревање на плазмата, доволно да почне фузија. Во модерните нуклеарни реактори плазмата се прави од два вида јони, додека новата користи три – водород, деутериум и хелиум. Технологијата која може да доведе до замена на употребата на фосилни горива се заснова на енергија добиена од Сонцето. Можноста за создавање толкава количина енергетски набиени јони во неактивен уред има голема корист. „Со споредување на производите од реакцијата на фузијата, може да проучуваме како се однесуваат јоните“, рече доктор Рајт. На ова истражување сега да се приклучат и научници од „Џоинт јуропијан торус“ (ЈЕТ) за во својата работа да ги користат добиените резултати. Доктор Рајт додава дека соработката со ЈЕТ ќе ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Бојан Трајковски и Андреј Маслинко се нови играчи на македонскиот шампион МЗТ, објави клубот на својата интернет-страница. Трајковски минатата сезона настапуваше за Карпош Соколи, а претходно има играно и за Балкан стил, Работнички, Фени индустри, Торус, Лирија, Куманово, како и за полскиот Чарни Слупск и косовска Приштина. Маслинко доаѓа од таборот на Работнички, а има настапувано и за италијанскиот младински тим Стела Азура. Претходно, во МЗТ пристигнаа повратниците Дамјан Стојановски и Бобан Стајиќ, Американецот Ерик Гарсија, како и талентираните Михајло Митев и Ранко Мамузиќ.
  сите 21 | | | веќе видена

  Македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје Аеродром постигна договор со уште двајца македонски репрезентативци (сениорски и јуниорски): Бојан Трајковски (30 години, 208 сантиметри) и Андреј Маслинко (20 години, 208 сантиметри). Двајцата играчи ќе треба да бидат едни од главните играчи под кошевите во играта на новиот тренер Александар Тодоров во претстојната сезона. Трајковски минатата сезона настапуваше за Карпош Соколи, а претходно има играно и за Балкан стил, Работнички, Фени индустри, Торус, Лирија, Куманово како и за полскиот Чарни Слупск и косовска Приштина. Маслинко, пак, доаѓа од таборот на Работнички, а има настапувано и за италијанскиот младински тим Стела Азура. Претходно, во „сино-белиот“ табор пристигнаа повратниците Дамјан Стојановски и Бобан Стајиќ, Американецот Ерик Гарсија, како и талентираните Михајло Митев и Ранко Мамузиќ. Од минатата сезона, пак, под договорна обврска се уште и репрезентативците Марко Симоновски и Адем Мекиќ. - „Аеродромци“ во новата сезона ќе настапуваат во АБА-лига со 12 ...
  сите 18 | | | веќе видена

  Македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје Аеродром постигна договор со уште двајца македонски репрезентативци (сениорски и јуниорски): Бојан Трајковски (30 години, 208 сантиметри) и Андреј Маслинко (20 години, 208 сантиметри). Двајцата играчи ќе треба да бидат едни од главните играчи под кошевите во играта на новиот тренер Александар Тодоров во претстојната сезона. Трајковски минатата сезона настапуваше за Карпош Соколи, а претходно има играно и за Балкан стил, Работнички, Фени индустри, Торус, Лирија, Куманово како и за полскиот Чарни Слупск и косовска Приштина. Маслинко, пак, доаѓа од таборот на Работнички, а има настапувано и за италијанскиот младински тим Стела Азура. Трајковски минатата сезона настапуваше за Карпош Соколи, а претходно има играно и за Балкан стил, Работнички, Фени индустри, Торус, Лирија, Куманово како и за полскиот Чарни Слупск и косовска Приштина. Маслинко, пак, доаѓа од таборот на Работнички, а има настапувано и за италијанскиот младински тим Стела Азура. „Аеродромци во новата сезона ...
  сите 19 | | | веќе видена

  Двајцата играчи ќе треба да бидат едни од главните играчи под кошевите во играта на новиот тренер Александар Тодоров во претстојната сезона. Трајковски минатата сезона настапуваше за Карпош Соколи, а претходно има играно и за Балкан стил, Работнички, Фени индустри, Торус, Лирија, Куманово како и за полскиот Чарни Слупск и косовска Приштина. Маслинко, пак, доаѓа од таборот на Работнички, а има настапувано и за италијанскиот младински тим Стела Азура. Трајковски минатата сезона настапуваше за Карпош Соколи, а претходно има играно и за Балкан стил, Работнички, Фени индустри, Торус, Лирија, Куманово како и за полскиот Чарни Слупск и косовска Приштина. Маслинко, пак, доаѓа од таборот на Работнички, а има настапувано и за италијанскиот младински тим Стела Азура. „Аеродромци во новата сезона ќе настапуваат во АБА-лига со 12 екипи, како и во домашното првенство. Оваа сезона МЗТ Скопје почнува од самиот старт во домашната лига за разлика од лани кога во првиот дел од шампионатот не играше поради настапот и во ...
  сите 29 | | | веќе видена

  Управата на МЗТ Скопје Аеродром се договори со Бојан Трајковски и Андреј Маслинко, двајцата репрезентативци на Македонија во различни возрасни категории, да бидат членови на македонскиот шампион. Секако позвучно име е сениорскиот репрезентативец Бојан Трајковски, кој ќе биде големо засилување под обрачите, но и младиот Андреј Маслинко, кој има само 20 години и со иста висина од 208 сантиметри ќе конкурира за позициите четири и пет во тимот на МЗТ Скопје. Трајковски минатата сезона настапуваше за Карпош Соколи, а претходно има играно и за Балкан стил, Работнички, Фени индустри, Торус, Лирија, Куманово и за полскиот Чарни Слупск и Приштина. Маслинко доаѓа од таборот на Работнички, а има играно и за италијанскиот младински тим Стела Азура. Претходно, во таборот на шампионот пристигнаа повратниците Дамјан Стојановски и Бобан Стајиќ, Американецот Ерик Гарсија и талентираните Михајло Митев и Ранко Мамузиќ. Од минатата сезона, пак, под договорна обврска е уште и репрезентативците Марко Симоновски и Адем Мекиќ.
  сите 31 | | | веќе видена

  Македонскиот машки кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром денеска ги официјализираше трансферите на уште двајца домашни кошаркари, потпишувајќи договори со Бојан Трајковски и со Андреј Маслинко, кои ќе го носат дресот на актуелниот првак во новата натпреварувачка сезона. Трајковски минатата сезона настапуваше за Карпош Соколи, а претходно има настапувано и за Балкан стил, Работнички, Фени индустри, Торус, Лирија, Куманово како и за полскиот Чарни Слупск и косовска Приштина. Младинскиот репрезентативец Маслинко доаѓа од таборот на Работнички, а има настапувано и за италијанскиот младински тим Стела Азура. Претходно, во сино-белиот табор пристигнаа повратниците Дамјан Стојановски и Бобан Стајиќ, Американецот Ерик Гарсија како и талентираните Михајло Митев и Ранко Мамузиќ. Од минатата сезона, пак, под договорна обврска е уште и репрезентативците Марко Симоновски и Адем Мекиќ. За очекување е во најскоро време да биде доведен уште еден квалитетен центар од САД, пред стартот на подготовките што ќе биде закажан ...
  сите 31 | | | веќе видена

  Управата на македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром, ангажираше двајца македонски репрезентативци за селдната сезона. Станува збор за Бојан Трајковски (30 год, 208 см.) и за младиот Андреј Маслинко (20 год., 208 см), кои се очекува да бидат од голема помош за новиот тренер на „металците", Александар Тодоров, особено во играта под кошевите. Трајковски минатата сезона настапуваше за Карпош соколи, а претходно има играно и за Балкан стил, Работнички, Фени индустри, Торус, Лирија, Куманово како и за полскиот Чарни Слупск и косовска Приштина. Маслинко, пак, доаѓа од таборот на Работнички, а има настапувано и за италијанскиот младински тим Стела Азура. Претходно, во сино-белиот табор пристигнаа повратниците Дамјан Стојановски и Бобан Стајиќ, Американецот Ерик Гарсија како и талентираните Михајло Митев и Ранко Мамузиќ. Од минатата сезона, пак, под договорна обврска е уште и репрезентативците Марко Симоновски и Адем Мекиќ. Аеродромци во новата сезона ќе настапуваат во исклучително силната АБА-лига со 12 ...
  сите 32 | | | веќе видена