Тодоров

  во

  Долгот на Тутунскиот комбинат Прилеп ќе го преземе државата Акционерите на Тутунскиот комбинат во Прилеп на денешното редовно собрание се согласија 44,7 милиони евра долг на компанијата  да го преземе државата и да стане траен влог. На собранието има промена и на членови во одборот на директори. Конкретно,  28 милиони евра долг од фабриката за цигари на прилепскиот комбинат, државата  ќе ги претвори во траен влог во компанијата. Траен државен влог ќе станат и уште околу 16,7 милиони евра долг на Доел Тутун. Собранието на акционери донесе одлуки за преземање на долговите и ова е според Законот за претворање на побарувањата на државата по основ на јавни давачки во траен влог, се наведува во соопштението на Атанас Гагалески, претседател на Собранието на акционери на Комбинатот. Со ова се ефектуира одлуката на Владата да ги претвори во траен влог долговите на Комбинатот кон  неа иако не се соопштува колкав дел се овие  44,7 милиони евра од вкупниот долг на компанијата кон државата. Генералниот директор е ...
  | | веќе видена | слични

  Српската полиција поднесе кривична пријава за Јоца Амстердам Убиството на Пуканиќ чинело 1,5 милион евра Сретен Јоциќ, наречен Јоца Амстердам, обезбедил 1,5 милион евра за убиството на хрватскиот новинар и сопственик на неделникот „Национал“, Иво Пуканиќ, се наведува во кривичната пријава која за него ја поднесе српската полиција. Според српскиот весник „Блиц“, кој ексклузивно ги објавува деталите содржани во кривичната пријава за Јоциќ, тој и неговиот кум и поранешен припадник на српската разузнавачка служба Слободан Ѓуровиќ, плановите за убиството ги подготвувале на неколкуте состаноци одржани во Црна Гора. - Јоциќ и Ѓуровиќ се состанувале во Бар. Последниот состанок е одржан еден месец пред убиството на Пуканиќ “ се вели во кривичната пријава поднесена до Специјалното обвинителство на Србија. Поради организирање на убиството, Ѓуровиќ четирипати патувал во Хрватска, каде што се состанувал со главниот соработник на Јоциќ во Хрватска, Роберт Матаниќ. - Сретен Јоциќ во 2006 година со умисла ја оформил ...
  | | веќе видена | слични

  Со двете последни и најмасовни аудиции во Битола и во Скопје, заврши првиот селекциски циклус на потрагата по таленти на продукцијата „К-15“. Полуфиналните натпревар на кои ќе се претстават избраните кандидати се планирани за крајот на мај. Дотогаш публиката може да гласа за своите фаворити преку СМС во специјалната емисија „К-15 репродукција“, која секојдневно се емитува на ТВ К-15 и на повеќе локални телевизии. Најталентираните кандидати ќе им се придружат на Бранко Огњановски, Бубо Каров и на Васко Тодоров кои ги толкуваат антологиските ликови Миле Паника, Цацко Конопишки и Тошо Малерот во снимањето на новиот циклус од комичниот серијал „К-15“. Б. В. Б.
  | | веќе видена | слични

  Јоца Амстердам платил 1,5 милион евра за убиството на Пуканиќ Според „Блиц“, Сретен Јоциќ бил инволвиран и во убиствата во бугарското подземје Сретен Јоциќ, нарекуван Јоца Амстердам, обезбедил 1,5 милиони евра за убиството на косопственикот на загрепски „Национал“, Иво Пуканиќ. Ова вчера го објави белградски „Блиц“, повикувајќи се на кривичната пријава која српската полиција ја поднесе против Јоциќ, а која пристигнала до весникот. „Блиц“ ги објавува и деталите од кривичната пријава, во која се наведува дека Јоциќ и неговиот кум Слободан Ѓуровиќ планот за ликвидирање на Пуканиќ го договарале на состаноци во Црна Гора. „Јоциќ со Ѓуровиќ се состанувал во Бар. Последниот состанок бил одржан еден месец пред убиството на Пуканиќ“, се наведува во кривичната пријава. Поради организација на убиството, Ѓуровиќ четири пати одел во Хрватска, каде се среќавал со тамошниот главен соработник на Јоциќ, Роберт Матаниќ. Според наодите на полицијата, во 2006 година Јоца Амстердам формирал криминална група на ...
  | | веќе видена | слични

  Весникот “Блиц” ги објавува деталите од кривичната пријава во која се опишува дека целиот план за ликвидација, Јоциќ и неговиот кум Ѓуровиќ го направиле на состаноците кои ги одржувале во Црна Гора.

  Јоциќ со Ѓуровиќ се состанувале во Бар. Последниот состанок е одржан месец дена пред убиството на Пуканиќ, се наведува во кривичната пријава. Поради организација на убиството, во Хрватска Ѓуровиќ одел 4 пати каде со сретнувал со главниот соработник на Јоциќ во Хрватска, Роберт Матаниќ. Сретен Јоциќ во 2006 година со предумисла формирал криминална група на територијата на Србија и Хрватска чие делување имало меѓународни размери. Во групата биле Слободан Ѓуровиќ наречен Кардинал, Роберт и Лука Матаниќ, Жељко Миловановиќ.

  Со овие лица Јоциќ по однапред договорен план го извршил убиството на 23 октомври минатат година. За овој злочин Јоциќ обезбедил милион и пол евра, стои во пријавата. Реализација на планот на атентатот на Пуканиќ почнува во средината на октомври минатата година кога ...
  | | веќе видена | слични

  Илиевски во аут еден месец ШПАНИЈА: Македонскиот репрезентативен бек Владо Илиевски ќе биде во аут три до четири недели, објави лекарскиот тим на неговиот клуб Тау Серамика. Илиевски има повреда на скочниот зглоб која ја здоби на вториот меч од четврт-финалето на Евролигата против Барселона. Паузата од 20-тина дена значи дека Владо нема да му помогне на својот тим во последниот меч од регуларната сезона во првенството и на првите две средби од четврт-финалето на плејофот. Разигрувањето почнува на 16 мај. Можеби Илиевски ќе биде спремен за третата четвртфинална средба на 23 мај или можеби ќе го чуваат за првиот дуел во полуфиналето. Македонскиот интернационалец во Тау дојде во крајот на декември и е резерва за Пабло Приџони на позицијата плејмејкер. БУГАРИЈА: Лукоил Академик со убедлива победа на гостувањето кај Евроинс Черно Море од 89-66 го заврши лигашкиот дел од сезоната во бугарскиот шампионат. Ристе Стефанов во победата придонесе со 13 поени и 4 скока за 23 минути. Лукоил на конечната табелата е прв ...
  | | веќе видена | слични

  Кога македонскиот кошаркарски репрезентативец Тодор Гечевски игра добро, хрватскиот прволигаш Задар нема проблеми да дојде до победата. Ова правило беше потврдено и на завчерашниот меч на задрани со Загреб во кој тие триумфираа со 76-70, со што се изедначија со противникот и со Цибона на врвот од табелата во хрватското првенство со скор 7-1.

  Гечевски, кој беше прогласен за најдобар центар во Еврокупот и во регионалната НЛБ-лига, против „мравките“ од Загреб постигна 11 поени (3 3 за 3п, 1 5 за 2п), заедно со седум скока, две украдени топки и една асистенција за само 19 минути поминати на паркетот. Причина за вака малата минутажа на Македонец е фактот што тој уште во првото полувреме влезе во проблеми со личните грешки.

  СРБИЈА: Колегата на Гечевски од репрезентативната центарска линија, Предраг Самарџиски, продолжи да игра добро, но неговиот тим, белградски ФМП, продолжи да реди порази. „Пантерите“ од Железник завчера загубија на гостувањето против Војводина (77-82), кој, сепак, не ги тргна ...
  | | веќе видена | слични

  Нашите во странство Гечевски, кој друг за радост Нашиот интернационалец, во дресот на Задар, постигна 11 поени од кои 3-3 за тројка и ја прекина победничката низа на Загреб Во Хрватска на програмата беше 9 коло во кое кошаркарите на Задар ја прекинаа победничката низа на тимот на Загреб, славејќи со 76:70. Победникот практично беше решен во третиот период кога задрани направија + 10 и до крајот ја одржуваа позитивата. Кај домаќините повторно во елемент беше капитенот Тодор Гечевски кој постигна 11 поени од кои 3-3 за тројка, а имаше и седум скокови. Кај нашиот источен сосед, Бугарија, се играше 26 коло во кое актуелниот шампион Лукоил Академик, како гостин, во Плевен славеше против Спартак со 80:84. Во победничкиот тим Ристе Стефанов ги одигра сите 40 минути во кои заби 20 поени од кои 6-4 за тројка, а имаше и шест скокови. Актуелниот првак во БИБЛ лигата Рилски спортист, кој го води нашиот тренер Александар Тодоров дома, во Самоков, загуби планирани два бода откако беше поразен од Черно море со 92:100. ...
  | | веќе видена | слични

  Александар Тодоров, поранешниот селектор на младинската кошаркарска репрезентација на Македонија и тренер на актуелниот шампион во Балканската лига (БИБЛ) Рилски спортист, за една или најдоцна две недели ќе добие бугарски пасош, со што ќе им се придружи на плејадата македонски кошаркари и тренери што имаат двојно државјанство.

  Минатата година, по забрзана процедура, бугарско државјанство добија репрезентативците Ристе Стефанов и Перо Антиќ за да настапуваат како домашни играчи во дресот на Лукоил Академик. Тодоров процесот за добивање бугарски пасош го почнал пред шест месеци, и тоа со активно учество на раководството на Рилски С. со кој Македонецот има договор и за следната сезона.

  Поранешниот тренер на Алумина, Куманово, Вардар, Тоа сум јас и Куманово, сепак, нема никаква намера да се откаже од македонското државјанство, а планира бугарскиот пасош да го користи само додека работи во првенството на нашиот источен сосед. Причина за тоа што аплицирал за негово добивање е големото ...
  | | веќе видена | слични

  „Кредити добив јас, и сега нема друго чаре освен носење крави овде, или колење. Изгледа ми дојде и мене крајот, готово, бидејќи ми ја активираа хипотеката на кравите, на шталата, на куќата“, вели Александар Тодоров, сточар од битолско.

  „За 20 илјади евра цел имот го хипотекирав и сега цел имот треба да го изгубам за Сведмилк“, додаде Тодоров.

  За да си ги спасат куќите, кои им се заложени под хипотека за земените кредити, сточарите ги празнат фармите. Молзните кравите завршуваат на добиточните пазари, се купуваат единствено за колење, за месо.

  „Не можеме да опстанеме, мораме да ги продаваме за да преживееме дома. По 750 евра ги продавам, а 1.700 ги купив“, рече Трајан Ѓорѓиевски, сточар, Битолско.

  Последниве 6 месеци од кога е млечната криза, не само сточарството и млекопроизводството, туку и државата е во загуба.

  Една крава кога ќе заврши за колење, штетата е 1.800 евра, но 30 илјади крави кои се уништија заради кризата, е загуба од 54 милиони евра. ...
  | | веќе видена | слични

  „Кредити добив јас, и сега нема друго чаре освен носење крави овде, или колење. Изгледа ми дојде и мене крајот, готово, бидејќи ми ја активираа хипотеката на кравите, на шталата, на куќата“, вели Александар Тодоров, сточар од битолско. „За 20 илјади евра цел имот го хипотекирав и сега цел имот треба да го изгубам за Сведмилк“, додаде Тодоров. За да си ги спасат куќите, кои им се заложени под хипотека за земените кредити, сточарите ги празнат фармите. Молзните кравите завршуваат на добиточните пазари, се купуваат единствено за колење, за месо. „Не можеме да опстанеме, мораме да ги продаваме за да преживееме дома. По 750 евра ги продавам, а 1.700 ги купив“, рече Трајан Ѓорѓиевски, сточар, Битолско. Последниве 6 месеци од кога е млечната криза, не само сточарството и млекопроизводството, туку и државата е во загуба. Една крава кога ќе заврши за колење, штетата е 1.800 евра, но 30 илјади крави кои се уништија заради кризата, е загуба од 54 милиони евра. За сточарите несфатливо е зошто недостига слух за мерката ...
  | | веќе видена | слични

  БУГАРИЈА: Македонскиот кошаркарски репрезентативец Ристе Стефанов и неговите соиграчи од екипата на Лукоил Академик го совладаа актуелниот победник во Балканската лига (БИБЛ), Рилски спортист (99-92), на чија клупа седи Александар Тодоров, со што се реваншираа за поразот во Самоков во првиот дел од првенството.
  Стефанов беше во првата петорка на „студентите“ од Софија, но немаше своја шутерска вечер иако одигра сосема солидно. Репрезентативниот бек за 32 минути постигна 11 поени (4 4 за 2п), но постигна само една тројка од дури осум обиди.

  По 20. кола од бугарското првенство, Лукоил А. е лидер на табелата со скор 17-3, додека Рилски С. е четвртопласиран со учинок од 10 победи и 10 порази.

  ШПАНИЈА: Мечот помеѓу Гран Канарија и Тау Керамика на Владо Илиевски требаше да биде меѓу понеизвесните во 30. коло од шпанската АЦБ-лига, но тоа не се случи бидејќи „керамичарите“ до триумфот дојдоа многу лесно и убедливо победувајќи со 89-73. Кошаркарите од Виторија сиот гнев од елиминацијата од ...
  | | веќе видена | слични

  ШПАНИЈА: Тау Серамика чиј член е Владо Илиевски, славеше на гостувањето кај Калисе Гран Канарија со 89-73 и остана сигурна на првата позиција во шпанската лига. За тимот од Канарските Острови ова беше прв пораз дома од 8 октомври наваму. Тимот на Илиевски има само три порази во 27 одиграни средби и по елиминацијата од Евролигата ќе атакува на титула во домашниот шампионат. Владо вчера имаше придонес од два поени и една асистенција за 6 минути. Реал Мадрид на Џеремаја Мејси денеска гостува кај Фуенлабрада.

  БУГАРИЈА: Лукоил Академик го совлада Рилски спортист со 99-92 во дербито на колото во бугарскиот шампионат и меч на кој во двете екипи има Македонци. Ристе Стефанов кој игра за првакот Лукоил, за 32 минути игра имаше учинок од 11 поени и 4 скока. Ристе погоди само една тројка од 8 обиди, но беше безгрешен во шутевите за два поени. Првата четвртина заврши 27-20 за гостите чиј тренер е Александар Тодоров, но шампионот на БИБЛ не издржа и на крајот загуби. Лукоил има серија од шест победи по ред, но ...
  | | веќе видена | слични

  Академик го кутна „рилецот“ ШПАНИЈА: Тау Серамика чиј член е Владо Илиевски, славеше на гостувањето кај Калисе Гран Канарија со 89-73 и остана сигурна на првата позиција во шпанската лига. За тимот од Канарските Острови ова беше прв пораз дома од 8 октомври наваму. Тимот на Илиевски има само три порази во 27 одиграни средби и по елиминацијата од Евролигата ќе атакува на титула во домашниот шампионат. Владо вчера имаше придонес од два поени и една асистенција за 6 минути. Реал Мадрид на Џеремаја Мејси денеска гостува кај Фуенлабрада.БУГАРИЈА: Лукоил Академик го совлада Рилски спортист со 99-92 во дербито на колото во бугарскиот шампионат и меч на кој во двете екипи има Македонци. Ристе Стефанов кој игра за првакот Лукоил, за 32 минути игра имаше учинок од 11 поени и 4 скока. Ристе погоди само една тројка од 8 обиди, но беше безгрешен во шутевите за два поени. Првата четвртина заврши 27-20 за гостите чиј тренер е Александар Тодоров, но шампионот на БИБЛ не издржа и на крајот загуби. Лукоил има серија од шест ...
  | | веќе видена | слични

  Стефанов даде 23 поени против Черно Море БУГАРИЈА: Лукоил Академик го порази Евроинс Черно Море со 89-82 во дербито на бугарскиот кошаркарски шампионат. Македонскиот бек Ристе Стефанов во победата даде придонес од 23 поени за 38 минути и беше втор стрелец во победничкиот тим. Клучна беше последната четвртина, која екипата од Правец ја доби со 23-11. Лукоил е прв со 15-3, втор е Левски со 13-5, а Рилски спортист на тренерот Александар Тодоров е петти со 9-9. ИТАЛИЈА: Ер Авелино на тренерот Заре Марковски славеше дома против Фортитудо Болоња со 73-68. Бенетон на тренерот Октај Махмути својот меч ќе го игра утре игра дома со Лотоматика Рома. Авелино е 10-ти со 11-13, а Бенетон шести со 14-10.
  | | веќе видена | слични

  Реал на Мејси ја разби Сарагоса ШПАНИЈА: Реал Мадрид ја разби Сарагоса со 96-66 во меч од шпанскиот кошаркарски шампионат на кој македонскиот репрезентативец Џеремаја Мејси имаше 8 поени и 7 скока за 20 минути. Мејси даде пет од првите 15 поени на „кралскиот клуб“. Реал е третопласиран со биланс од 20 победи и седум порази. БУГАРИЈА: Рилски спортист на тренерот Александар Тодоров второ коло по ред го соборува својот сезонски рекорд по број на постигнати поени, откако на гостувањето во Сливен славеше со 111-72. Рилски моментно е петти со скор од 9-9, но има шанса и за третото место бидејќи пред него е Спартак со 10-8, а во следното коло тимот од Плевен гостува во Самоков.ЕВРОКУП: Екипите од Еврокупот кои имаат македонски интернационалци, не се пласираа ниту во полуфиналето на фајналејт-турнирот во Торино. За титулата се бореа Литувос ритас и рускиот Химки. Победникот оди во Евролигата. Задар на Тодор Гечевски во петокот загуби од Иурбентија Билбао со 67-76. Гечевски имаше 7 поени, три скока и пет фаули за 17 ...
  | | веќе видена | слични

  Марин Докузовски, тренерот на македонскиот кошаркарски гигант Фершпед Работнички е најголемиот виновник за лошата ситуација во која во моментов се наоѓа овој тим, сметаат многумина инволвирани во овој спорт во државата меѓу кои се и дел од неговите играчи.

  Тој деновиве даде алиби-изјава дека ако треба ќе си замине префрлувајќи го фокусот на проблемот од себе си на кошаркарите, кои, според него, не се залагале доволно како и на управата, која не успеала да ги расчисти внатрешните проблеми. Сепак, неговиот обид да се амнестира себеси не наидува на прифаќање бидејќи и понатаму се с& 232; погласни коментарите дека моментален отказ за Докузовски би била најдобрата варијанта за сите во Работнички во моментов.

  Тренерот најголемата вина ја имаше во лошото водење на тимот на клучните мечеви во првенството, Купот на Македонија и во Балканската лига (БИБЛ) каде што беше целосно надмудрен од противничките тренери. Последен пример за тоа е неодамнешниот, речиси сензационален, пораз на Работнички од ...
  | | веќе видена | слични

  Прогласени се најуспешните поединци во кошаркарската БИБЛ лига. Македонскиот стратег Александар Тодоров, предводник на шампионот во оваа конкуренција Рилски спортист, е избран за најдобар тренер.

  Доналд Кол од Фени Индустри е најдоброто крило во лигата, а Тони Симиќ е првиот дефанзивец.

  Кол и Симиќ заслужија место и во најдобрата петорка во која се уште Оцоколиќ од Свислајн Таково, Питерсон и Мирковиќ од првакот Рилски.

  Диме Тасовски од Работнички и Милан Прековиќ од Фени изборија место во вториот состав на лигата.
  | | веќе видена | слични

  Македонецот Александар Тодоров, тренерот на бугарскиот прволигаш Рилски спортист, очекувано е избран за најдобар тренер во првата сезона од Еврохолд-балканската интернационална кошаркарска лига (БИБЛ) во изборот на најпознатата кошаркарска интернет-страница Евробаскет. Тодоров направи вистинско чудо и од огромниот аутсајдер во почетокот направи респектабилен тим, кој триумфира во ова регионално натпреварување. Значајни признанија добија и центрите на Работнички и на Фени индустри, Тони Симиќ и Американецот Доналд Кол, кои се избрани за најдобар дефанзивец односно за најдобро крило во БИБЛ-лигата.
  | | веќе видена | слични

  Симиќ и Тодоров оставија трага во БИБЛ Центарот на Фершпед Работнички, Тони Симиќ, е најдобар дефанзивец во Еврохолд Балканската лига, а македонскиот стручњак Александар Тодоров „најтренер“ на сезоната, според уредникот на страницата за БИБЛ на интернет-сајтот Еуробаскет. Официјално, БИБЛ прогласи само МВП на сезоната, награда која ја доби Травис Питерсон од Рилски спортист, а беа доделени признанија и за најдобриот стрелец, скокач и асистент. Според Еуробаскет, идеалната петорка на БИБЛ изгледа вака: Оцокољиќ (Свислајон), Питерсон (Рилски), Мирковиќ (Рилски), Симиќ (Ф. Работнички), Кол (Фени). Во втората петорка се сместени Папиќ (Рилски), Тасовски (Ф. Работнички), Прековиќ (Фени), Катниќ (Мега) и Мекинтош (Черно Море). Во изборот на Еуробаскет, Питерсон е најдобар играч, центар и странец (играч кој не е од Европа), Мирковиќ е бек на сезоната, Кол од Фени е најдобро крило, а Симиќ најдобар одбранбен играч. Во најдобрата европска петорка од членовите на македонските клубови имаше место за Симиќ и Прековиќ, а ...
  | | веќе видена | слични