Тирана

  во

  Албанската опозиција повторно го критикуваше процесот на издавање лични карти

  19 03 2009

  ТИРАНА, Албанија -- Опозициската Социјалистичка партија (СП) во средата (18-ти март) предупреди дека процесот на издавање нови електронски лични карти само што не пропаднал. Водачот на СП Еди Рама предложи нацрт-закон за издавање документи за лична идентификација бесплатно, тврдејќи дека многу граѓани не можат да ги платат. Неговиот предлог би им овозможил на повеќе луѓе да гласаат на општите избори на 28-ми јуни. Како одговор, владата ја повика опозицијата да не го уништува процесот за кој вели дека ги прави Албанците еднакви на Европјаните. (Шекули, Ора њус, Телеграфи, Балкан веб, Коха Јоне - 18
  | | веќе видена | слични

  Екстремисти меѓу кои има лица и од Македонија и Косово, вршат поделба на муслиманите во Албанија, смета претседателот на муслиманската верска зедница во Албанија, Хаџи Селим Муча, јави дописникот на Макфакс.

  Според Муча, поделбите меѓу муслиманите ги вршат изманипулирани групи кои се агресивни.

  Ваквите тврдења на Муча, за дел од имамите се обид тој „да ги намести“ претстојните избори за претседател на Заедницата.

  Медиумите во Тирана јавуваат дека кај раководството на муслиманската зедница има струи на раздор.
  | | веќе видена | слични

  Екстремисти меѓу кои има лица и од Македонија и Косово, вршат поделба на муслиманите во Албанија, смета претседателот на муслиманската верска зедница во Албанија, Хаџи Селим Муча, јави дописникот на Макфакс. Според Муча, поделбите меѓу муслиманите ги вршат изманипулирани групи кои се агресивни. Ваквите тврдења на Муча, за дел од имамите се обид тој „да ги намести“ претстојните избори за претседател на Заедницата. Медиумите во Тирана јавуваат дека кај раководството на муслиманската зедница има струи на раздор.
  | | веќе видена | слични

  ОБСЕ и Венецијанската комисија на СоЕ дадоа зелено светло за албанскиот изборен законик

  18 03 2009

  ТИРАНА, Албанија -- ОБСЕ и Венецијанската комисија на Советот на Европа (СоЕ) го одобрија албанскиот новоусвоен изборен законик, објавија медиумите во вторникот (17-ти март). По неговата проценка, двете организации рекоа дека новиот законик е добра правна основа за одржување слободни и фер избори во јуни. Усвоен во декември, истиот предизвика остри критики од страна на помалите партии во парламентот, кои тврдат дека новата легислатива има негативно влијание врз нивните шанси. (Шекули, ББС, Балкан веб, Алсат - 17
  | | веќе видена | слични

  Американскиот претставник во Кипар, Александар Даунер, се состана со кипарскиот претседател Деметрис Христофиас. Исто така во дипломатските вести: италијанскиот премиер Силвио Берлускони ја посети Црна Гора и српскиот министер за надворешни работи, Вук Јеремиќ, го посети Ватикан.

  Специјалниот претставник на ОН за Кипар, Александар Даунер, останува „со внимателен оптимизам“ во врска со мировниот процес. Getty Images

  Двете кипарски заедници мора да постигнат трајно решение на кипарското прашање, рече специјалниот претставник на ОН за Кипар, Александар Даунер, во петокот (13-ти март), по состанокот со кипарскиот претседател Деметрис Христофиас. Даунер истакна дека останува со „внимателен оптимизам“ во врска со мировниот процес, додавајќи дека на тековните разговори им треба истовремено „динамика и трпеливост“. Водачот на кипарските Турци, Мехмет Али Талат, предложи разговорите да завршат до почетокот на 2010 година, но Христофиас отфрли какви било роково за да избегне избрзување на ...
  | | веќе видена | слични

  ТИРАНА, Албанија -- Членовите на италијанскиот сенат во посета на земјата во понеделникот (16-ти март) честитаа на Албанија за нејзината посветеност на спроведувањето на воените реформи поврзани со НАТО и ја охрабрија да продолжи со заложбите за интеграција во ЕУ. Сенаторите, членови на италијанската делегација во Парламентарното собрание на НАТО, се состанаа со членовите на албанската парламентарна комисија за безбедност.

  Во меѓувреме, на конференцијата во Тирана во понеделникот, претставникот на ОБСЕ во Албанија, Роберт Бош, ги опиша потенцијалните двојни последици од светската економска криза. Тој рече дека истите можат да ја загрозат јавната безбедост во Албанија, како и да ја дестабилизираат економијата. Тој, исто така, ја истакна важноста на тоа албанската дијаспора да испраќа пари дома.

  Во другите вести, полицијата уапси тројца осомничени шверцери на луѓе во источното село Корча во понеделникот. Тие, наводно, им наплаќале по 6.000 евра на Албанците за да им помогнат да ја преминат ...
  | | веќе видена | слични

  Чешка ја охрабри Албанија да аплицира за членство во Европската унија, но на крајот на претседателството на Прага. Прв услов за апликацијата да се разгледува сериозно е властите во Тирана да организираат фер и демократски избори во јуни годинава Чешкото претседателство со ЕУ соопшти во Брисел дека Албанија може да аплицира за статус на земја кандидат во следните три ипол месеци, но дека разгледувањето на барањето од 27-те земји членки ќе се случи по изборите во земјата, за време на следното претседателство на Шведска.„Доколку има успешни избори, ако тие се одржат со потполн успех, ова ќе биде најдобрата препорака за Албанија и за ова нема сомнение. Ние би биле среќни доколку Албанија аплицира за време на нашето претседателство, тогаш можеби процесот ќе потрае малку и за време на Шведското претседателство“ изјави Карел Шварценберг, министер за надворешни работи на Чешка.„Јас можам да го потврдам ова. Сакам да кажам дека сте добредојдени како за време на чешкото, така и за време на шведското претседателство. ...
  | | веќе видена | слични

  на годишнината од трагедиЈата во Грдец Масовен марш против Бериша Стотици илјади граѓани на Албанија, на повик од опозицијата, вчера одржаа протести со мото „Не заборавај“ и „Бериша оди си“ Годишнината од трагедијата во Грдец, што се случи на 15 март минатата година на 12 километри од Тирана, вчера беше одбележана со помен на жртвите и со масовни протести на албанската опозиција, која побара заминување на премиерот Сали Бериша.Роднини, пријатели, граѓани со цвеќиња го посетија Грдец и вечните домови на загинатите. Потоа голема поворка предводена од социјалистичкиот лидер Еди Рама, протестираа на плоштадот Скендер-бег под мотото „Не заборавај“. Рама со критика се упати до досегашните влади дека мислеле само за себе, а не на надминување на сиромаштијата на граѓаните и нивната иднина.Пред владата на плоштадот Мајка Тереза протест организираше другиот дел од албанската опозиција предводена од Илир Мета, каде што најчесто се слушаше слоганот „Бериша оди си“. И на двата протеста имаше неколку стотици илјади ...
  | | веќе видена | слични

  13.03.2009, 09:33СПОРЕД тиранскиот печат „Шекули“: Грција годишно депортира по 34 илјади албански илегалци Јужната албанска граница од 1990 година до денес е главната рута преку која емигрирале стотици илјади албански граѓани, главно во Грција, наведува тиранскиот весник „Шекули“. Како што јави дописникот на МИА од Тирана, весникот истакнува дека според статистичките податоци, грчката полиција годишно депортира по 34 илјади албански илегалци. Иако масовниот бран пребегувања е видно намален, сепак појавата  постои, тврди „Шекули“ дека „најжешки зони“ за шверц и нелегални премини се реоните на Капштица, Трени, Трестеник и Видохова, односно гранична линија во должина од 35 киломери.Полицијата во овој дел на Албанија лани разбила десеттина добро организирани групи шверцери на луѓе, со шеесеттина членови, како и над сто други лица - помошници и „водичи“ на патот.Момемнтно се процеува дека во Грција има околу 700 илјади албански емигранти, од кои половината се со регулиран престој.
  | | веќе видена | слични

  Стотици илјади граѓани на Албанија, на повик од опозицијата, вчера одржаа протести со мото „Не заборавај“ и „Бериша оди си“

  Годишнината од трагедијата во Грдец, што се случи на 15 март минатата година на 12 километри од Тирана, вчера беше одбележана со помен на жртвите и со масовни протести на албанската опозиција, која побара заминување на премиерот Сали Бериша.Роднини, пријатели, граѓани со цвеќиња го посетија Грдец и вечните домови на загинатите. Потоа голема поворка предводена од социјалистичкиот лидер Еди Рама, протестираа на плоштадот Скендер-бег под мотото „Не заборавај“. Рама со критика се упати до досегашните влади дека мислеле само за себе, а не на надминување на сиромаштијата на граѓаните и нивната иднина.

  Пред владата на плоштадот Мајка Тереза протест организираше другиот дел од албанската опозиција предводена од Илир Мета, каде што најчесто се слушаше слоганот „Бериша оди си“. И на двата протеста имаше неколку стотици илјади учесници.

  За несреќата што се случи во ...
  | | веќе видена | слични

  Кејси Тола, ученичка на Уметничкиот колеџ во Тирана, ќе замине за Москва оваа година на Евровизија. Таа го отвори својот пат кон Москва со победата на националниот избор во декември.

  Иако со само неколку поени пред своите конкуренти, таа доби широка поддршка од публиката. На Албанците им се допаѓа нејзиниот глас и стил на пеење, уште од натпреварот во пеење Етет од 2007 година.

  Публиката гласаше за Тола на натпреварот, кој претставува национален настан со цел откривање млади професионални пејачи.

  „Претставувањето на мојата држава во Москва е голема одговорност, која бара многу работа“, рече 16-годишната девојка. Музичките критичари го наведуваат нејзиниот ентузијазам и напорна работа како фактори што можат да придонесат за нејзиниот успех, заедно со нејзиниот моќен глас.

  Во нејзината песна " Me Merr Ne Enderr " („Земи ме во твоите соништа“) се зборува за двајца љубовници кои решаваат да се сретнат во своите соништа, бидејќи не можат да се сретнат во реалност. Песната е ...
  | | веќе видена | слични

  TИРАНА, Албанија -- Државата во неделата (15-ти март) ја одбележа првата годишнина од експлозиите во складиштето за муниција во Гердец, при кои загинаа 26 лица, а околу 300 беа повредени. Поддржувачите на најголемата опозициска партија, Социјалистичката партија (СП), положија цвеќе на местото на експлозијата во знак на сеќавање не жртвите од Гердец и маршираа до Тирана носејќи голем транспарент „Промена“. Подоцна истиот ден, во говорот пред илјадниците луѓе собрани на главниот плоштад во Тирана, водачот на СП, Еди Рама, ја обвини владата за трагедијата и ја повика да не се меша во судската истрага за утврдување на причината за експлозиите. Другата опозициска партија, Социјалистичкото движење за интеграција, го обвини директно премиерот Сали Бериша и повика на негова оставка. Обвинителите подигнаа обвинение против вкупно 28 лица, вклучително и поранешниот министер за одбрана, Фатмир Медиу, во врска со експлозиите. (ББС, Топ ченал, ВОА, Балкан веб, Топ њус - 15
  | | веќе видена | слични

  Во Албанија вчера одбележена една година од трагедијата што на 15 март минатата година се случи во Грдец, на 12 километри од Тирана, кога од експлозија во погон за демонтирање на муниција загинаа 26, а повредени беа над 300 лица, јави дописникот на МИА од Тирана.Роднини, пријатели, граѓани, со цвеќиња во раце најпрво го посетија Грдец, кое се уште потсетува на страотната слика од пред една година. Потоа со развеано огромно албансо национално знаме, илјадници граѓани го продожија патот до Тирана. На плоштадот „Скендер бег“ во близина на владата, опозициската Социјалистичка партија и нејзините алеати собраа илјадници граѓани на протестот одржан под мотото „Не заборавај“. На собирот зборуваа претставници на здружението од Грдец, на поранешните политички затвореници, а потоа и политичките претставници од левицата.0Другиот дел од албанската опозиција, предводена од Движењето за социјалистичка интеграција на Илир Мета, годишнината од трагедијата одржаа протестен митинг пред Владата. Учесниците во протестот тргнаа ...
  | | веќе видена | слични

  Во Албанија вчера одбележана една година од трагедијата што на 15 март минатата година се случи во Грдец, на 12 километри од Тирана, кога од експлозија во погон за демонтирање на муниција загинаа 26, а повредени беа над 300 лица, јави дописникот на МИА од Тирана.

  Роднини, пријатели, граѓани, со цвеќиња во раце најпрво го посетија Грдец, кое се уште потсетува на страотната слика од пред една година.

  Потоа со развеано огромно албанско национално знаме, илјадници граѓани го продолжија патот до Тирана. На плоштадот „Скендер бег“ во близина на владата, опозициската Социјалистичка партија и нејзините алеати собраа илјадници граѓани на протестот одржан под мотото „Не заборавај“.

  На собирот зборуваа претставници на здружението од Грдец, на поранешните политички затвореници, а потоа и политичките претставници од левицата.

  Другиот дел од албанската опозиција, предводена од Движењето за социјалистичка интеграција на Илир Мета, годишнината од трагедијата одржаа протестен митинг ...
  | | веќе видена | слични

  Во Албанија вчера одбележана една година од трагедијата што на 15 март минатата година се случи во Грдец, на 12 километри од Тирана, кога од експлозија во погон за демонтирање на муниција загинаа 26, а повредени беа над 300 лица, јави дописникот на МИА од Тирана. Роднини, пријатели, граѓани, со цвеќиња во раце најпрво го посетија Грдец, кое се уште потсетува на страотната слика од пред една година. Потоа со развеано огромно албанско национално знаме, илјадници граѓани го продолжија патот до Тирана. На плоштадот „Скендер бег“ во близина на владата, опозициската Социјалистичка партија и нејзините алеати собраа илјадници граѓани на протестот одржан под мотото „Не заборавај“. На собирот зборуваа претставници на здружението од Грдец, на поранешните политички затвореници, а потоа и политичките претставници од левицата. Другиот дел од албанската опозиција, предводена од Движењето за социјалистичка интеграција на Илир Мета, годишнината од трагедијата одржаа протестен митинг пред Владата. Учесниците во протестот ...
  | | веќе видена | слични

  Роднини, пријатели, граѓани, со цвеќиња во раце најпрво го посетија Грдец, кое се уште потсетува на страотната слика од пред една година. Потоа со развеано огромно албансо национално знаме, илјадници граѓани го продожија патот до Тирана. На плоштадот „Скендер бег“ во близина на владата, опозициската Социјалистичка партија и нејзините алеати собраа илјадници граѓани на протестот одржан под мотото „Не заборавај“. На собирот зборуваа претставници на здружението од Грдец, на поранешните политички затвореници, а потоа и политичките претставници од левицата.

  0Другиот дел од албанската опозиција, предводена од Движењето за социјалистичка интеграција на Илир Мета, годишнината од трагедијата одржаа протестен митинг пред Владата. Учесниците во протестот тргнаа од плоштадот „Мајка Тереза“ задржувајќи се пред Владата каде побараа заминување на Бериша. Мета, претставнции на помали политички партии и невладини организации најчесто во нивните обраќања го употребуваа слоганот ...
  | | веќе видена | слични

  ТИРАНА, Албанија -- Премиерот Сали Бериша во саботата (14-ти март) објави дека ќе ја напушти политиката ако неговата владејачка Демократска партија (ДП) изгуби на парламентарните избори во јуни. Истовремено, тој изрази увереност за шансите на ДП, со оглед на „големите успеси на државата, како на домашен, така и на меѓународен план, во изминативе четири години“. Тој рече дека верува оти гласачите ќе ја поддржат ДП за да можат тој и владата да продолжат со реформите и на крајот да го остварат членството во ЕУ. (Макфакс, Балкан веб - 14
  | | веќе видена | слични

  Денеска се навршува една година од детонацијата што одекна во албанското село Грдец. На пладне на 15 март 2008 година од силна експлозија во еден стар магацин, каде се вршело деактивирање на мини животот го загубиле 26 лица, a 300 биле повредени. Експлозијата се случило в помеѓу Тирана и Драч, во еден стар магацин, кој се наоѓа во селото Грдец. Во еден момент во 11.43 часот експлодираа 400 тони мониција, таму една американска компанија вршела деактивирање на мините кои биле складирани во четири подземни тунели од времето на режимот на Енвер Хоџа. Освен големиот број на човечки жртви, експлозијата предизвика и голема материјална штета во радиус од неколку километри. Албанскиот претседател Бамир Топи и премиерот Сали Бериша побарале детална истрага за трагедијата која што ја потресе Албанија. Во истрагата се вклучиле и шест агенти на ФБИ со цел да им помогнат на албанските власти во истрагата за експлозијата во Грдец. Два дена покасно од кобниот ден 15 март албанскиот министер за одбрана, Фатмир Медиу, ...
  | | веќе видена | слични

  Петнаесетгодишен тинејџер од периферијата на Тирана го убил својот брат за само 500 леки (четири евра) , пренесува албанскиот печат. Трагедијата се случила во семејниот дом откако двајцата браќа се скарале, а помалиот со убод од нож го усмртил осум години постариот брат. Расправијата во домот почнала кога Гранит Марку побарал 500 леки од неговиот татко. Откако таткото одбил да му даде пари, тој почнал да дивее низ домот. Повозрасниот брат интервенирал за да ја смири ситуацијата, но тогаш тинејџерот збеснал и со ножот што го држел смртно го погодил својот брат. Домашните веднаш го пренеле нападнатиот в болница во Тирана, но лекарите само констатирале смрт. Полицијата го пронајде и уапси напаѓачот далеку од домот, при што тој изјавил дека не бил свесен што правил. - Ми зовре крвта, немав намера да го убијам брат ми - изјавил Марку пред полицијата. Гранит Марку, иако малолетник, добро и бил познат на полицијата. Тој минатата година му го украл пиштолот на градоначалникот на градот Пук, Башким Струга, во момент ...
  | | веќе видена | слични

  Шефот на ЕУЛЕКС Ив де Кермабон, планира да го посети Белград во текот на следната недела за да разговараат за таканаречените технички детали на аранжманите меѓу мисијата и српската влада. Претставници на ЕУЛЕКС ја потврдија за АЛСАТ намерата на нивниот шеф, да реализира посета во Белград, чекор кој ќе го означи најголемото досегашно приближување на мисијата на ЕУ со српската влада.“Г-дин Кермабо има намера да го посети Белград, во средината на овој месец, следната недела. Тоа ќе биде техничка посета во рамките на посетите кој ги прави во сите регионални центри“, рекол портпаролот на ЕУЛЕКС Кристоф Ламфалуси. Тој додаде дека во изминатите недели шефот на ЕУЛЕКС го посети Скопје и Подгорица, додека во почетокот на месец Април ќе престојува во Тирана.
  | | веќе видена | слични