Тетово

  во

  Со T-Home поврзете се на интернет со брзина на светлината! Македонски Телеком и официјално започна да ги поврзува домовите со оптика. Одсега, оптиката која е најнапредна технологија во светот за широкопојасен интернет пристап и за телекомуникациски услуги воопшто, е достапна и за македонските граѓани. Продуктно портфолио на MaxADSL, Call & Surf и 3 Max, на T-Home, сега функционира преку оптика под името Max Optic, во областите поврзани со оптичка мрежа. Со Max Optic, корисниците добиваат единствена привелегија да уживаат во поволностите на технологија на иднината, која овозможува пренос на повеќе податоци, преку поголеми растојанија на посигурен начин. Технологијата оптика до домот практично не застарува и има скоро неограничени можности. Веќе се направени тестови во кои низ едно оптичко влакно е остварен проток од 14 тера бита во секунда. Доволно да помине целиот интернет сообраќај на Македонија помножен со 1.000! За приватните корисници, во зависност од потребите и барањата, T-Home креираше неколку ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Не сме свесни колку е Црна Гора слична на Македонија и колку е природно да се чувствуваат како дома луѓето што првпат патот ќе ги однесе во Црна Гора Фото: Филип ПОПОВСКИ Не сме свесни колку сме блиски и слични со Црногорците. Не сме свесни колку е Црна Гора слична на Македонија и колку е природно да се чувствуваат како дома луѓето што првпат патот ќе ги однесе во Црна Гора, барем неколку часа повеќе од минувањето низ земјата на шумите од црн бор на пат од северниот Јадран накај Македонија. Не е потребно многу за да го сфатите тоа. Се гледа уште од авион - не е клише, најсериозно! - како што ќе забележите уште веднаш кога авионот ќе се искачи на околу 8.000 метри височина и кога некаде меѓу Тетово и Гостивар ќе ја напушти земјата, движејќи се над планините на Албанија, северозападно, накај Скадарско Езеро и аеродромот во Подгорица. Гледајќи одгоре, спонтано се впуштате во аматерска геолошка анализа на теренот, која, исто така спонтано, ќе заврши со анализа на поврзаноста на геолошките специфики на теренот со ...
  | | веќе видена

  Турнирот и оваа година ќе има меѓународен карактер со тоа што учесник ќе биде младинската репрезентација на Бугарија. Освен младите бугарски одбојкари на турнирот ќе учествуваат и младинската репрезентација на Македонија, Работнички од Скопје и Шкендија од Тетово. Натпреварите на една од најстарите спортски манифестации во нашата држава ќе започнат утре во 16 часот со натпреварот Младинска репрезентација на Македонија - Работнички, по кој во 18 часот ќе биде свеченото отворање. Вториот натпревар е закажан за 18 часот и 30 минути кога ќе играат Младинска репрезентација на Бугарија и Шкендија. В недела од 11 часот е натпреварот за третото место, а од 13 часот е натреварот за првото место. По финалниот натпревар турнирот ќе биде свечено затворен. Главен фаворит за освојување на првото место е најдобрата македонска одбојкарска екипа - Работнички, којa досега 12 пати го освојувалa победничкиот пехар. - „Чајка“ претставува еден од најпрестижните настани во одбојката во ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Ова се заклучоците од денешната конференција „Поттикнување на активно европско граѓанство на Балканот: Градење на Европа преку збратимување на градови и мрежа на граѓанско општество“. Конференцијата е дел од проектот „Европа за граѓаните“, предвидена за 2007-2013 година. Организатори на конференцијата се Асоцијацијата на агенциите за локална демократија (АЛДА) од Стразбур, во соработка со Град Скопје и Европскиот граѓански форум. Патрик Паке од Мисијата на Европската унија во Македонија рече дека државата е пред чекор да земе учество во ЕУ, а укинувањето на визите, како што рече, ја олеснува иднината на македонските граѓани. Тој додаде дека децентрализацијата е една од клучните работи во евроинтеграциските процеси и оти е потребноохрабрување на македонските општини да соработуваат и да се збратимат со европските градови. Давид Лопез, член на Европскиот граѓански форум, истакна дека е важно да се промовира активно граѓанство на Балканот бидејќи, како што рече, за нив врската со Балканот е од суштинско ...
  | | веќе видена

  Вклучување на македонските граѓани во евроинтеграциските процеси, создавање активно граѓанство, охрабрување на општините да соработуваат со европските градови, да разменуваат искуства и да аплицираат со проекти до европските фондови, се заклучоците на учесниците на денешната конференција „Поттикнување на активно европско граѓанство на Балканот: Градење на Европа преку збратимување на градови и мрежа на граѓанско општество“. Конференцијата е дел од проектот „Европа за граѓаните“, предвидена за 2007-2013 година. Организатори на конференцијата се Асоцијацијата на агенциите за локална демократија (АЛДА) од Стразбур, во соработка со Град Скопје и Европскиот граѓански форум. Патрик Паке од Мисијата на Европската унија во Македонија рече дека државата е пред чекор да земе учество во ЕУ, а укинувањето на визите, како што рече, ја олеснува иднината на македонските граѓани. Тој додаде дека децентрализацијата е една од клучните работи во евроинтеграциските процеси и оти е потребноохрабрување на ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Банките да понудат алтернатива кога одбиваат барање за кредит и да ги намалат каматите и процедурите за добивање кредити, побараа претставниците на фирмите од Македонско-германското стопанско здружение на вчерашната панел-дискусија „Кредитирањето во Македонија во 2010 - шанса за реанимација на бизнис-секторот“, пренесе МИА - Имате многу високи камати. За мала кола, која вредеше 6.000 евра, платив 9.700 евра. Во друг случај поднесов барање за кредит, ме ставија низ толку тешки решетки, а на крајот рекоа дека не може да добиеме. Шалтерските службеници на нас не гледаат како на пријатели, туку како на нивни слуги, никој од банките не е докрај ангажиран кога имаме мали проблеми да ни помогнат - рече Шефки Алити, сопственик на каменолом во Тетово. Андреа Саздов од „АБС консалтинг“ им порача на банкарите во случаите кога некоја фирма ќе побара кредит банкарските службеници целосно да се посветат на тоа и да предложат повеќе варијанти, како што прават странски банки. - Има бариера на која треба да се работи ...
  сите 15 | | | веќе видена

  Во ниту еден момент не се почувствував незгодно, или пак не дај Боже како предавник на нашата Македонија! Јас сум пред се професионалец и можам да се видам себеси во која било улога, вели Драган, чии фотографии во облека на Антички Грк ќе се објават во книгата на дизајнерот Никола Ефтимов " Историја на Западно-европските костими" Мистерот Европа 2006, Драган Стојчевски позираше во антички костими. Фотографиите ќе се искористат во книгата на модниот креатор Никола Ефтимов " Историја на Западно-европските костими", посветена на облеката од античко време. Драган е облечен во костими што треба да ја претстават Античка Грција. Книгата е наменета за пазарот на САД, а за нејзиното издавање ќе бидат реконструирани костими од западноевропската традиција, Балканот, од Античкиот Блиски Исток и Северна Африка. Во проектот ќе бидат вклучени голем број на професионалци, а Драган е пресреќен што Никола го одбрал токму него за модел. - Многу сум почестен што позирав за оваа книга. Воодушевен сум од професионалноста на ...
  | | веќе видена

  Напорна работа, дисциплина и добра организација се клучот за успехот што го препорачуваат економските експерти, но македонската компанија “Ренова” тоа може да го потврди со дела. Шест фабрики, од кои четири во земјава се дел од брендот кој веќе успешно функционира на овие простори од почетокот на 1995 година. Браќата Шефки и Ќенан Идризи ја отвориле првата фабрика за производство на градежни материјали во тетовско Џепчиште кусо по нивното враќање од странство. Многумина ги убедувале да не инвестираат во земјава но победила љубовта кон татковината. И така почнуваат успесите што оваа компанија почнува да ги ниже, а со текот на времето станува лидер во производството на малтери, лепаци гипсови и други  материјали што се користат во градежништвото. Водени  од почетниот успех станале свесни дека не можат да ја задоволат побарувачката за нивните производи и решиле да ја прошират компанијата со отварање на нови капацитети. Најголемата експанзија компанијата ја доживува во 2003-тата со отворањето на фабриката во ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Шест фабрики, од кои четири во земјава се дел од брендот кој веќе успешно функционира на овие простори од почетокот на 1995 г. Браќата Шефки и Ќенан Идризи ја отвориле првата фабрика за производство на градежни материјали во тетовско Џепчиште кусо по нивното враќање од странство. Многумина ги убедувале да не инвестираат во земјава, но победила љубовта кон татковината. И така почнуваат успесите што оваа компанија почнува да ги ниже, а со текот на времето станува лидер во производството на малтери, лепаци гипсови и други  материјали што се користат во градежништвото. Водени  од почетниот успех станале свесни дека не можат да ја задоволат побарувачката за нивните производи и решиле да ја прошират компанијата со отварање на нови капацитети. Најголемата експанзија компанијата ја доживува во 2003-тата со отворањето на фабриката во близина на Урошевац. Веднаш потоа по пат на приватизација стануваат сопственици и на фабриката за производство на вар во Качаник. Рудите ги експлоатираат од свои рудници, а потоа ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Да ги намалат каматите и да ги упростат процедури за кредитите, како и да го сменат односот кон клиентите, а кога одбиваат барање за кредит да понудат алтернативна опција побараа фирмите од Македонско-германското стопанско здружение од домашните банки. Тие на вчерашната дискусија на тема „Кредитирањето во Македонија во 2010 - шанса за реанимација на бизнис-секторот“, пред претставниците на банките истакнаа дека прескапо го наплаќаат и тешко преземаат ризик годинава. Банкарите, од своја страна, одговорија дека во следниот период очекуваат минимален пад на каматните стапки, откако НБМ ги разлабави монетарните стеги. Сепак, посочија дека ќе останат внимателни во одобрувањето кредити, но ќе покажат флексибилност при условите за кредитирање. - Имате многу високи камати. За мал автомобил, кој вредеше 6.000 евра, платив 9.700 евра. Во друг случај поднесов барање за кредит, ме ставија низ толку тешки решетки, а на крај ме одбија. Шалтерските службеници не не' гледаат како пријатели, туку како нивни слуги. Ниту ...
  сите 18 | | | веќе видена

  Намалениот процент на барања за добивање кредити се должи на високите банкарски камати, сметаат бизнисмените кои се пожалија и на долгите процедури за добивање кредити, па побараа промена на односот на банките при одбивање на барањето за кредит со нудење алтернатива Годинава беше исклучително тешка за банкарскиот сектор во земјава, но сепак банките успеаја да ја одржат стабилноста, а притисоците паѓаа на компаниите и граѓаните поради високите каматни стапки на благајничките записи и на зголемениот процент на задолжителната резерва. Вака банките го бранеа намаленото кредитирање и високите каматни стапки пред претставниците на фирмите од Македонско-германското стопанско здружение на панел-дискусијата: Кредитирањето во Македонија во 2010 - шанса за реанимација на бизнис секторот. Билјана Степенулеска Почевска од НЛБ Тутунска банка искажа податок дека годинава во целиот банкарски сектор кредитите што им се одобрени на компаниите се повисоки за само два проценти, што според неа, се должи на целокупната намалена ...
  сите 19 | | | веќе видена

  Тешка кржба и нарушување на јавниот ред и мир евидентирала тетовската полиција во изминатото деноноќие. Според тетовската полиција, арамии од семејна куќа украле златен накит вреден 2.600 евра додека двајца пијани тетовци во Службата за итна медицинска помош скршиле шалтерско стакло. Тетовската полиција за двата случаи поведе истрага. Кражбата се случила околу 22 часот, кога засега непознати сторители насилно го отвориле прозорецот до влезната врата од куќата на 31-годишниот И.Д. која се наоѓа на улица "113" во Тетово. По пребарувањето, арамиите од спалната соба одзеле 8 парчиња златен накит, чија вкупна вредност се проценува на околу 2600 евра. Еден час подоцна, двајца пијани тетовци недолично се однесувале и скршиле шалтерско стакло во Клиничката болница, информира полицијата. Портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски вели дека Р.Р. и неговиот врсник Б.А. двајцата од Тетово, го нарушиле јавниот ред и мир во тетовската клиничка болница. Во видно алкохолизирана состојба, тие се обратиле за лекарска услуга ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Стопанствениците им забележуваат на банкарите дека услугите не им се на ниво кое може да се види во матичните земји на нивните банки. Услугата е скапа, условите неприлагодливи. - Поднесов барање за кредит, ме ставија низ толку тешки решетки, а на крај рекоа дека не може да добиеме. Шалтерските службеници на нас не гледаат како на пријатели, туку како на нивни слуги, никој од банките не се докрај ангажирани кога имаме мали проблеми да ни помогнат - рече Шефки Алити, сопственик на Каменолом во Тетово. - Многу скапо го наплаќате ризикот. Дека ќе ги оправдате каматите со квалитетот на вашиот сервис се сомневам. На запад само еднаш да прашате каков кредит нуди банката, два месеца ќе ве бараат и ќе се прилагодуваат на она што го барате - вели Андреа Саздов од АБС консалтинг. - Јас сум две и пол години во Македонија и можам да се сложам дека квалитетот на услугата не само во банките, но и во другите сектори на стопанскиот живот не е на потребното ниво. Но, мислам дека сме на правиот пат да го смениме тоа - вели ...
  сите 22 | | | веќе видена

  Новата сигнализација поставена на шест  железнички премини од Скопје до влезот на Тетово, има за цел да ја зголеми безбедноста на жителите во околните села, каде во минатото имаше бројни несреќи дури и човечки жртви. Сигнализацијата е поставена во атарот на општина Сарај, на барање  на општинските власти „За жал, на територијата на општина Сарај имаше случаи кога многу животи беа изгубени и се надевам дека со овој чин тоа ќе остане минато и ги повикувам граѓаните да ја почитуваат и да се грижат за сигнализацијата која значи  живот, безбедност за граѓаните“ изјави Блерим Беџети – градоначалник на општина Сарај. „Ова се шест премини до влезот на Тетово. Овој проект чини околу 600 илјади евра“ рече Бесир Дехари - директор на Македонски железници
  | | веќе видена

  Од денеска и официјално првата македонска фудбалска лига останува со 10 екипи, откако комесарот за натпреварување при ФФМ Миле Спиркоски ги дисквалификуваше од понатамошното учество во најсилната конкуренција екипите на Македонија Ѓ П и Слога Југомагнат поради неоправдано не одигрување на по два натпревари во 14 и 15 коло во Првата лига.Оваа одлука комесарот Спиркоски ја донесе врз основа на член 56 став 5 од правилникот за натпревари како и член 25 став 1 од пропозициите за натпреварување во Првата лига во натпреварувачката 2009/2010 година, што значи по 15 коло Првата Македонска фудбалска лига останува без бранителот на круната Македонија ЃП и без некогашниот шампион Слога Југомагнат кои и понатаму и по одржувањето наизборното собрание на ФФМ продолжија да ги бојкотираат натпреварите под раководство на нашата куќа на фудбалот . Комесарот за натпревари при ФФМ денеска ги регистрираше со службен резултат од 3-0 неодиграните средби во Ѓорче Петров и Тетово и согласно пропозициите одлучи -Македонија ЃП и ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Зоран Владев, АРМ Во лоши услови, претесни 15 метри квадратни и за еден човек, 15 години живее капетан на АРМ со сопругата и двете деца во станот под кирија во Воениот хотел во Скопје. Очигледно војниците и нивните семејства во овој објект на АРМ го искористуваат целиот простор и надвор од становите. Станбеното прашање на припадниците на АРМ не е решен од формирањето на Армијата пред 17 години. „Секој кој живеел или се уште живее под кирија, може да го знае чувството на тие луѓе кои немаат покрив над главата и кои на некој начин се уште не го решиле тој проблем“, изјави капетан Зоран Владев, АРМ. Министерството за одбрана конечно во рамките на проектот „АРМ мој вистински дом“ започна анкетирање на заинтересираните војници кои сакаат да уплатат стан по 500 евра за метар квадратен со учество од 30% и отплата на остатокот од вредноста на станот на 10 години. Министерството додека се на служба во АРМ ќе им ја плаќа каматата. „Ние планираме октомври месец да завршиме со сите припремни активности, нормално не ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Пониски камати, помалку процедури за добивање кредити и промена на односот на банките при одбивање на барањето за кредит со нудење алтернатива, побараа претставниците на фирмите од Македонско-германското  стопанско здружение на денешната панел-дискусија „Кредитирањето во Македонија во 2010 - шанса за реанимација на бизнис секторот“. На ставот на бизнисмените дека кредитите се скапи и оти тешко се доаѓа до нив претставниците на банките повторија дека во следниот период ќе има минимално намалување на каматните стапки. Ќе останат внимателни  во одобрувањето кредити, но ќе покажат поголема флексибилност при одредени услови за кредитирње. Генерално  се со опитимистички очекувања за кредитирањето во 2010 година и очекуваат негово зголемување со реализација на инвестициските проекти што беа одложени поради глобалната економска криза. “Имате многу високи камати. За мала кола која вредеше 6.000 евра платив 9.700 евра. Во друг случај поднесов барање за кредит, ме ставија низ толку тешки решетки, а на крај рекоа дека ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Живот во 15 метри квадратни. Вака со години живее капетанот Зоран Владев заедно со двата сина и сопругата. Благодарни се што за мал надоместок државата им овозможила да живеат во воениот хотел на Армијата, но жалат што досега не успеале да го решат станбеното прашање. Владев е првиот старешина што денеска го пополни прашалникот од проектот на АРМ за купување станови по повластени услови. Се надева дека тој и неговите колеги конечно ќе добијат покрив над главата. - Секој што живее под кирија знае како е да немаш покрив над главата. Мислам дека сега старешините иако со скромни примања ќе можат да го решат станбеното прашање. Министерот Коњановски на семејството Владеви им ги објасни условите под кои можат да купат стан. Со купување сопствени станови ќе се ослободат голем дел од државните станови во кои сега живеат старешините, а ќе се реновираат и капацитетите каде тие живеат под кирија – смета Коњановски. - Плаќањето ќе биде на 10 години. Додека се вработени во АРМ ние ќе им ги сервисираме каматните ...
  сите 5 | | | веќе видена

  На ставот на бизнисмените дека кредитите се скапи и оти тешко се доаѓа до нив претставниците на банките повторија дека во следниот период ќе има минимално намалување на каматните стапки. Ќе останат внимателни во одобрувањето кредити, но ќе покажат поголема флексибилност при одредени услови за кредитирње. Генерално се со опитимистички очекувања за кредитирањето во 2010 година и очекуваат негово зголемување со реализација на инвестициските проекти што беа одложени поради глобалната економска криза. - Имате многу високи камати. За мала кола која вредеше 6.000 евра платив 9.700 евра. Во друг случај поднесов барање за кредит, ме ставија низ толку тешки решетки, а на крај рекоа дека не може да добиеме. Шалтерските службеници на нас не гледаат како на пријатели, туку како на нивни слуги, никој од банките не се докрај ангажирани кога имаме мали проблеми да ни помогнат, рече Шефки Алити сопственик на Каменолом во Тетово. Андреа Саздов од АБС консалтинг им порача на банкарите во случаите кога некоја ...
  сите 15 | | | веќе видена

  На 30-ти минатиот месец непознати крадци, низ отворената врата влегле во една од трите џамии во тетовското село Челопек, ја извадиле металната кутија од ѕидот, во која се чувале пари од верниците, ја отвориле насилно и ги зеле парите. Полицијата трага по крадците и ја утврдува сумата на украдените пари. "Беа украдени пари од верниците, оставени во текот на прославувањето на Курбан-бајрам. Не знаеме колку имало точно, но претпоставуваме дека не била голема сума", вели секретарот на Исламската верска заедница во Тетово Намик Џафери. Имамот на џамијата нe информираше оти постои сомнение дека тоа го сториле деца. Во последната година и пол беа пријавени два случаи на кражби на бакарни олуци од Шарената џамија во Тетово. фото:Зандон
  | | веќе видена