Суперкуп

  во

  Само Шаќири сигурен за мечот со Шпанија Ќе поканам 18 фудбалери од поширокиот список и сите ќе заиграат, а Шаќири изрази желба на овој меч да се прости од државниот дрес, вели селекторот Само ветеранот Артим Шаќири засега е сигурен како 19. кандидат на списокот на селекторот Мирсад Јонуз за пријателскиот фудбалски натпревар со Шпанија, кој Македонија ќе го одигра на 12 август, во Скопје. Преостанатите 18 кандидати се' уште се под лупа на селекторот, кој деновиве привршува со анализите до кого да ги адресира поканите за дуелот со актуелниот европски првак. - Поранешниот стандарден репрезентативец Шаќири изрази желба официјално да се збогува од државниот дрес. Нема причина да не му ја исполниме желбата. Ќе биде во тимот како 19. играч. Убав чин што треба да им се приреди и на другите репрезентативци што оставиле белег во државниот дрес - вели Јонуз. Шаќири (36 г.) до пред два месеца беше печалбар во Азербејџан. Во Македонија се врати во почетокот од јуни за да се школува за тренерската про-лиценца. Во ...
  | | веќе видена | слични

  Пандев сака да игра во Пекинг Најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев следните еден-два дена ќе дознае дали ќе биде на списокот на Лацио за мечот за Суперкупот, против Интер во Пекинг, на 8 август. Тоа во голема мера ќе даде одговор на прашањето дали Горан ќе остане меѓу римјаните или „небесносините“ ќе му ја остварат желбата да замине во друг клуб. „Газета дело спорт“ објави дека струмичанецот не е на листата со 25 играчи што на 1 август ќе патуваат на интернационалниот фестивал на фудбалот во Пекинг, во чии рамки е и дуелот меѓу освојувачот на националниот куп Лацио и италијанскиот шампион Интер. Како причина за ваквата одлука на Лацио се посочува желбата на Пандев да ја смени средината. - Утре од клубот ќе ни го соопштат списокот на нас фудбалерите, а во јавноста ќе го потврдат во вторник. Немам информација дали ќе бидам вклучен во тимот и не можам да одговорам додека не ја видам листата - изјави вчера Пандев за „Дневник“. Тој вели дека нема да има ништо против да заигра во Пекинг ако клубот го побара ...
  | | веќе видена | слични

  Златан Ибрахимовиќ утре ќе биде претставен како нов фудбалер на Барселона, јавуваат шпанските медиуми. Вечерва се очекува Швеѓанецот да ги заврши лекарските прегледи, а во понеделник во “Камп ноу“ ќе им биде претставен на навивачите на каталонската екипа. Барселона за услугите на Ибрахимовиќ потроши 48 милиони евра. Актуелниот белгиски шампион во фудбал, Стандард од Лиеж, е победник и на суперкупот во Белгија, откако во финалето се покажаа подобри од екипата на Генк, триумфирајќи со резултат од 2-0. Стрелците за Стандард беа Далма во 30-тата и Вицел во 60-тата минута. Победник во францускиот суперкуп е Бордо, кои  во финалето што се одржа во Монтреал во Канада, ги поразија Генгамп со резултат од 2-0. Француските шампиони доминираа во секој сегмент на играта против второлигашот  Генгамп. Стрелци на овој натпревар беа Аргентинецот Кавенаги и Бразилецот Фернандо.
  | | веќе видена | слични

  Топ 5 тренерски смени Тренерската професија не трпи сентименталности, а славата е краткотрајна (и затоа Алекс Фергусон е еден). Додека имаш резултати и носиш титули, тогаш си полковник и почитуван од сите, веќе утре можеш да бидеш покојник и безмилосно шутнат. Односот се менува буквално преку ноќ и тренерите се свесни колку ризик носи само еден лош резултат. "Вест" избра пет, малку понеобични тренерски смени во македонскиот спорт во кои постигнатите резултати не биле пресуден фактор. 1. Ратко Достаниќ За тренер со сомнително педигре Србинот навистина заслужува медал за храброста и дрскоста со кои избега од клупата на Вардар, наводно, не можејќи да го "голтне" македонското признавање на независното Косово. На прегордиот Достаниќ толку му се брзаше да ги собере ловориките во својата татковина, што и се обрати на јавноста веднаш откако ја помина границата. За својот херојски чин беше "унапреден" во тренер на српски второлигаш. 2. Леонид Евтушенко "Лесно е да смениш тренер после неуспех, треба да имаш ...
  | | веќе видена | слични

  ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ЛАЦИО ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНЕЦОТ Лотито: Се уште чекаме понуда за Пандев Македонскиот репрезентативен напаѓач и ѕвезда на Лацио, Горан Пандев е подготвен да ја напушти италијанската престолнина летово, бидејќи според многу извештаи не сака да остане во Рим. Македонецот се поврзуваше со многу клубови изминатиов месец, вклучувајќи ги Јувентус, Наполи, Арсенал, Зенит и најновиот клуб кој пројави интерес за него, францускиот гигант Олимпик од Лион. И покрај тоа, претседателот на "орлите", Клаудио Лотито, го повтори неговиот став дека тој сака Пандев, како и сите други играчи, да остане во клубот. - Ние не сакаме никој да си замине од клубот, а уште помалку да ги продаваме нашите играчи. Што се однесува до Пандев, можам да кажам дека чекам да добијам официјална понуда од Наполи или било кој друг клуб заинтересиран за него, вели Лотитот. "Светло-сините" ќе се сретнат со Интер во италијанскиот Суперкуп на 8 абгуст во Пекинг, а дали Пандев ќе се наде во тимот, Лотито вели: - Тоа дефинитивно ќе биде ...
  | | веќе видена | слични

  Вердер поуспешен од шампионот Суперкупот во Бремен Фудбалерите на Вердер Бремен се освојувачи на Германскиот суперкуп откако на „Фолксваген арена“ го победија Волфсбург со 2-1. Победникот на националниот куп беше поуспешен од шампионот со головите на Пер Мертесакер и на Клеменс Фриц, а погодокот на Волфсбург беше дело на најдобриот стрелец во Бундес-лигата во минатата сезона, Бразилецот Графите. Вердер можеше да биде и поубедлив доколку капитенот Торстен Фрингс го реализира ударот од 11 метри во последната минута од средбата.
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот репрезентативец го пропушта Суперкупот Пандев може да не игра против Интер Македонскиот репрезентативец Горан Пандев, најверојатно, нема да отпатува со екипата на Лацио во кинеската престолнина Пекинг за натпреварот од италијанскиот Суперкуп против Интер, закажан за 8 август. - Пандев нема да оди за Пекинг. Тогаш веќе нема да биде играч на Лацио - пишуваат италијанските весници. Сепак, струмичанецот се појави на подготовките на "небесно-сините" за новата сезона и настапи на првиот контролен натпревар, на кој беше најефикасен играч со три погодоци. Со исклучок на Зенит, чија понуда Лацио ја отфрли како несериозна, нема конкретна понуда од ниту еден клуб за еден од најдобрите играчи на римскиот клуб, и покрај интересот од речиси сите големи европски клубови.
  | | веќе видена | слични

  Прв контролен меч на Лацио Пандев ја отвори сезоната со хет-трик Лацио победи со 10:0 против аматерите Ауронцо ди Кадоре на првиот контролен натпревар сезонава, а македонскиот репрезентативец Горан Пандев беше најефикасен поединец на средбата со три гола. Струмичнецот настапи само последните 30 минути и беше стрелец на последните три гола за "небесно-сините". Екипата на Лацио го има првиот дел од подготовките во истоименото гратче, пред да замине за Пекинг на почетокот на август, каде што на 8 август го игра натпреварот од италијанскиот Суперкуп против Интер. Станува се поизгледно дека Пандев ќе остане и следната сезона на "Олимпико", откако претседателот на Лацио Клаудио Лотито остана на својата проценка од 18 милиони евра за едне од своите најдобри играчи. Во моментов нема клуб што би одвоил толку пари за играч, кој за 12 месеци ќе биде слободен играч. Македонскиот напаѓач има договор со Лацио до јуни 2010 година, според кој заработува 450.000 евра по сезона.
  | | веќе видена | слични

  Осум милиони евра не се доволни Лацио ја одби понудата на Штутгарт за Пандев Претседателот на Лацио Клаудио Лотито ја одби понудата на Штутгарт за Горан Пандев вредна осум милиони евра и уште еднаш нагласи дека доколку таа не биде од барем 15 милиони евра, тој ќе остане на "Олимпико" и следната сезона. Струмичанецот, кој има уште една година од договорот со "небесно-сините", вчера требаше да се појави во Формело на првата прозивка на новиот тренер Давиде Балардини, со која почнуваат подготовките на римскиот клуб. Од петок, Лацио ќе ги продолжи подготовките во гратчето Ауронцо ди Кадоре, каде што ќе одигра контролни средби со домашниот тим, Универзитатеа Крајова, Спал и со Триестина. На почетокот од август, тимот ќе отпатува за Пекинг, каде што на 8 август ќе го игра италијанскиот Суперкуп против Интер. Засега, единствена шанса Пандев да си замине од Лацио е Јувентус, со кого македонскиот напаѓач се договори за личните услови, но трансферот е врзан со заминувањето на Давид Трезеге. Малку е веројатно дека ...
  | | веќе видена | слични

  Искусниот фудбалер на Милан, Џузепе Фавали, го продолжил договорот со "росоњерите" и ќе остане во клубот до летото 2010 година. Оваа информација за италијанските медиуми ја потврдил потпретседателот на клубот Адријано Галијани. 37-годишниот Фавали во Милан стигна од градскиот ривал Интер 2006 година, а со клубот ја освои Лигата на Шампионите, Светското клупско првенство и европскиот Суперкуп. Освен за двата милански клуба поранешниот репрезентативец на Италија (осум мечеви во дресот на "азурите") играше само уште за матичниот Кремонезе и римски Лацио.
  | | веќе видена | слични

  Фудбалски вести Гигс: Роналдо не е во 11-темина најдобри на Јунајтед Ветеранот на Манчестер јунајтед 35 годишниот Рајан Гигс го избра идеалниот состав на „бебињата“, од играчите со кои има настапувано во долгата кариера, при што го изостави, според, многумина најдобриот фудбалер на денешницата Кристијано Роналдо. Гигс, кој целата кариера ја мина во Јунајтед и освои заедно со Фергусон 11. титули во Англија, играше покрај големи ѕвезди како Кантона, Рој Кин, Бекам, Нистелрој. Десетмина избра без двоумење, а дилемата беше околу голманот. Тука Гигс не можеше да се одлучи па ги избра Едвин ван дер Сар и Питер Шмајхел. „Питер е еден од најдобрите со кои имав шанса да играм. Победник и фантастичен голман и секогаш можеше да донесе предност. Сега играм со Едвин. И тој е одличен голман и навистина не можам да се одлучам“, изјави Гигс. Неговиот избор е следен: Шмајхел/Ван дер Сар, Гери Невил, Стам, Фердинанд, Ирвин, Бекам, Сколс, Кин, Гигс, Кантона, Руни Клинсман: Ако не добиев отказ, Баерн ќе беше првак ...
  | | веќе видена | слични

  Спортскиот директор на Реал Мадрид, Предраг Мијатовиќ. ја напушти оваа функција денеска, среда 20 мај, соопштено е по седницата на Извршниот одбор на клубот. Како што е соопштено, Мијатовиќ, "на взаемна согласнот" одлучил да ја напушти оваа функција на која беше во изминатите три години. Во тој период Реал освои две титули во шпанската Примера, 2006/07 и 2007/08, како и шпанскиот Суперкуп 2008 година. "Во текот на овие три години освоивме три трофеи, но Реал пред се е голем дел од мене. Го завршив својот втор циклус во овој клуб, на кој му посакувам се најдобро. Јас сум мадритиста во срцето и понатаму ќе навивам за овој клуб, славејќи ги освоените титули" - изјавил Мијатовиќ.
  | | веќе видена | слични

  Спортскиот директор на Реал Мадрид Предраг Мијатовиќ постигнал договор да го раскине договорот една година пред истекот на рокот, објави денеска шпанскиот прволигаш.

  Мијатовиќ имаше договор до крајот на идната сезона, но се очекуваше дека поранешниот играч на Реал и репрезентативец на Југославија ќе си оди по заминувањето на поранешниот претседател Рамон Калдерон поради афера со местење на гласањето.

  Покрај тоа, спортскиот директор беше и мета на критики затоа што наводно не успеал да донесе „звучни“ засилувања.

  Мијатовиќ во посебно соопштение на сајтот на клубот навел дека е „вистинско време за заминување“, бидејќи изборите за претседател се закажани за 14. јуни.

  Тој навел дека двете домашни титули и шпанскиот Суперкуп се позитивен учинок во текот на неговиот тригодишен мандат.
  | | веќе видена | слични

  38-то финале во Купот на УЕФА, последно во историјата на ова европско клупско натпреварување кое од сезоната 2009 2010 ќе го замени Лигата на Европа, натпреварување со сличен карактер но поинаков формат, ќе се одигра вечерва во Истанбул од 20:00 часот.

  За трофејот во Купот на УЕФА ќе се борат украински Шахтјор, кој до сега никогаш не освоил некоја европска титула и германски Вердер, кој успеа во сезоната 1991 92 да го освои пехарот во Купот на победниците на Куповите.

  Ако победи тимот од Доњецк, тоа ќе биде прв пат во историјата на европскиот фудбал до меѓународен трофеј под закрилата на УЕФА да дојде еден украински тим, додека Германците за сега во тоа успејаа шест пати.

  Ако триумфира Вердер, германскиот фудбал со седмиот трофеј од ова натпреварување ќе се искачи на второто место на листата најдобри сојузи, зад недостижните Италијанци кои тоа го сторија девет пати.

  Интересно, во официјален натпревар Шахтјор и Доњецк досега не ги одмериле силите, ниту пак нивните ...
  | | веќе видена | слични

  38-то финале во Купот на УЕФА, последно во историјата на ова европско клупско натпреварување кое од сезоната 2009/2010 ќе го замени Лигата на Европа, натпреварување со сличен крактер но поинаков формат, ќе се одигра во среда, 20 мај, во Истанбул од 20:00 часот. За трофејот во Купот на УЕФА ќе се борат украински Шахтјор, кој до сега никогаш не освоил некоја европска титула и германски Вердер, кој успеа во сезоната 1991/92 да го освои пехарот во Купот на победниците на Куповите. Ако победи тимот од Доњецк, тоа ќе биде прв пат во историјата на европскиот фудбал до меѓународен трофеј под закрилата на УЕФА да дојде еден украински тим, додека Германците за сега во тоа успеаа шест пати. Ако триумфира Вердер, германскиот фудбал со седмиот трофеј од ова натпреварување ќе се искачи на второто место на листата најдобри сојузи, зад недостижните Италијани кои тоа го сторија девет пати. Интересно, во официјален натпревар Шахтјор и Донецк досега не ги одмериле силите, ниту пак нивните тренери Мирчеа Луческу и Томас ...
  | | веќе видена | слични

  Не е воопшто лесно да се освои титула во странство, за која треба време и континуитет во работата, ни изјави Ѓоко Хаџиевски, најуспешниот македонски тренер на денешницата.

  Хаџиевски во неделата го освои и вториот свој тренерски трофеј во странство, бидејќи со екипата на Баку стана шампион на Азербејџан. Баку ја освои втората титула во Азербејџан, по таа од 2005 06.

  - Пресреќен сум, особено што сме први пред ланскиот првак Интер и пред најтрофејниот азербејџански колектив Нефчи (пет титули - н.з.), кои важат за гиганти на овој дел од Европа според сите критериуми. Во такви едни услови ние сосема заслужено и чесно стигнавме до трофејот - вели Хаџиевски, кој во кариерата беше кормилар и на Војводина (Србија), ЦСКА (Бугарија), Касторија (Грција)...

  Во Баку сезонава настапуваше некогашниот напаѓач на Вардар, Драган Начевски (четири гола), а помошници на Хаџиевски се поранешниот голман на Вардар, Муарем Зекир, како и Борче Христов.

  Некогашниот македонски селектор пред 10 ...
  | | веќе видена | слични

  Ѓоко Хаџиевски го освои и вториот свој тренерски трофеј во странство, откако со екипата на Баку стана шампион на Азербејџан. Во последното коло сезонава Баку дома го победи Салјан со 4-0 и остана прв, со еден бод повеќе од ланскиот првак Интер.

  Во Баку сезонава настапуваше некогашниот напаѓач на Вардар, Драган Начевски, а помошници на Хаџиевски се поранешниот голман на Вардар Муарем Зекир и Борче Христов.

  Некогашниот македонски селектор пред 10 години го освои и јапонскиот суперкуп со екипата на Џубило, а играше и во финалето на азиската Лига на шампиони.

  Тој, Бошко Ѓуровски (куп и првенство во Србија со Црвена звезда) и Чедомир Јаневски (Куп со Клуб Бриж во Белгија) се единствените македонски тренери со трофеи во странство, со тоа што Хаџиевски се издвојува и пред нив, оти бил првак и освојувач на Куп и во Македонија.

  АВСТРИЈА: Илчо Наумоски го постигна 13. гол и го доби 14-от жолт картон сезонава, во важната победа на Матерзбург со 3-2, дома, над Австрија Кернтен во ...
  | | веќе видена | слични

  „Манчестер јунајтед ја пишува историјата“, беше една од паролите на навивачите на „бебињата“ насекаде на „Театарот на сништата“. По новата вечна пресметка со Арсенал, Јунајтед стигна до посакуваниот бод (0-0) и со тоа до 18. шампионска круна. Се израмни со Ливерпул по бројот на титули како најтрофејни премиерлигаши.

  - Ова беа најдолгите 90 минути во историјата, но успеавме. Немаше ниту една одбрана, па видете каков меч беше ова - коментираше менаџерот Алекс Фергусон.

  Се исполни сонот на сер Алекс, стариот лисец на кормилото на Мен-ју од 1986 година, кога дојде во Манчестер од Абердин. Желбите да го достигне досега неприкосновениот Ливерпул станаа реалност, со неговата 11-та шампионска титула на кормилото на „бебињата“.

  - Кога доаѓав имав цел, а тоа беше да се стигне Ливерпул. Таа цел сама по себе се постави, бидејќи „црвените“ беа најдобриот англиски тим на сите времиња. Но не ни помислив дека можам да освојам 11 титули, ниту за милион години. Целта ми беше да ја освојам првата, ...
  | | веќе видена | слични

  Репрезентативецот пред враќање во Македонија Стојановиќ преку Катар до Вардар Раде Стојановиќ, чиј репрезентативен статус стана нејасен по конфликтот и наводната физичка пресметка со селекторот Илија Темелковски за време на СП во Хрватска, следната сезона би требало да се врати во Македонија, по седум години интернационална кариера. Се очекува поранешниот лев бек на Пелистер да го облече дресот на Вардар, откако веќе имал прелиминарни контакти со претседателот Михајло Михајловски. Во меѓувреме, Стојановиќ треба да замине на едномесечна печалба во Катар за да му помогне на тимот на Ал-Рајан во тамошниот суперкуп. По заминувањето од Битола, Стојановиќ прво го носеше дресот на Тримо Требње, а потоа стана еден од клучните поединци во сега веќе пропаднатиот проект Голд клуб, кој прв ја начна доминацијата на Целје на домашната сцена. Оттаму си замина по завршувањето на минатата сезона и оттогаш кариерата му е во застој, прво поради погрешниот избор на новиот клуб, шпански Октавио Пилотес, а потоа не се ...
  | | веќе видена | слични

  Ристе Наумов го постигна и 10-от гол сезонава за чешкиот прволигаш Викторија Жижков, но неговиот клуб и овојпат загуби. Некогашниот напаѓач на Вардар во 51. минута ја доведе во водство Викторија на мечот на гости кај третопласираниот Либерец. Но седум минути подоцна домаќините израмнија, а со голот во 90. минута стигнаа и до победата.

  Со овој пораз Викторија речиси ги загуби шансите за опстанок, оти на три кола пред крајот има шест бода помалку од првиот тим што е во сигурната зона од табелата.

  Наумов, пак, со 10-от гол изби на третото место во трката за македонската „златна копачка“, со по три бода помалку од водечките Горан Пандев и Илчо Наумоски.

  Гоце Толески настапи од 80. минута за Сигма, која на гости загуби со 1-2 од Пжибрам. Сигма остана на 4. место, со добри шанси да се најде во Евролигата, а уште има изгледи и за место во квалификациите за Лигата на шампионите.

  БУГАРИЈА: Зоран Балдовалиев стигна до својот седми гол сезонава во Бугарија, откако еднаш ја ...
  | | веќе видена | слични