Струмица

  во

  По долго и тешко боледување, завчера во Струмица, почина писателот Стојче Балкански.

  Стојче Балкански е роден на 15 април 1945 година во Струмица, завршил Филолошки факултет, а долго време работел во Собранието на Струмица. Балкански беше член на Друштвото на писателите на Македонија од 1994 година. Автор е на повеќе книги меѓу кои: „Бессонија и лузни“, „Лузнево доба“, „Пламени сфери“, „Реквием за генот“, „Рев од бездните на крвта“, „Злост и слово“, „Обденети архетипи“. Добитник е на општинските награди „5 Ноември“ и „11 Септември“, како и на првата награда „Гоцеви денови“. (Н.П.)
  | | веќе видена | слични

  Невработениот плочкар од Прилеп, Јован Манчевски, не знае дека ќе се судри со либералдемократот Јован Манасиевски на претстојн ите избори во четвртата изборна единица.Тој е еден од „двојниците“ на изборните листи на Социјалдемократската партија на Македонија што се предлагаат како пандан на носителите на листите на коалицијата „Сонце“, предводена од СДСМ. Ни Игор Ивановски од Драчево не знае дека СДПМ го ставила за носител на листа во изборната едница „шест“ како противкандидат на неговиот имењак и потпретседател на СДСМ. Ни Игор Ивановски од Драчево не знае дека СДПМ го ставила за носител на листа во изборната едница „шест“ како противкандидат на неговиот имењак и потпретседател на СДСМ. Само Јанис Макрис од скопската населба Бутел, „двојник“ и конкурент на потпретседателот на СДСМ Јани Макрадули, потврдува дека е член на СДПМ и вели дека знае оти е носител на листата во петтата изборна единица. Зоран Таневски, портпарол на Државната изборна комисија, тврди дека досега Комисијата не добила пријави дека се ...
  | | веќе видена | слични

  Металург вклучен во машката ракометна репрезентација

  Управниот одбор на Ракометната федерација на Македонија го прифати предлогот на РК Металург, кој сака активно вклучување во финансирањето и водењето на машката сениорска репрезентација. Металург предложи Ристо Чокрев да биде директор на машката селекција, а Јошко Петковиќ активно да биде вклучен во Стручниот штаб на националниот тим кој го предводи селекторот Илија Темелковски. Најавена е средба на досегашниот спонзор Михајло Михајловски со идниот Минчо Јорданов на кој би се усогласиле сите детали околу преземањето на финансирањето на тимот.УО на РФМ го разреши Љупчо Савевски и за нов селектор на женската сениорска репрезентација го назначи Владимир Глигоров кој е главен тренер и во првакот Кометал Ѓорче Петров. За домаќини на СП за јуниорки кое летово ќе се одржи во нашата земја предложени се Виница, Гевгелија, Гостивар, Охрид, Скопје и Струмица. Шампионатот ќе се одржи од 21 јули до 3 август, а завршницата (полуфинале и финале) најверојатно ќе ...
  | | веќе видена | слични

  Директорот на хет-трик програмата при УЕФА, Андреас Кунц, на почетокот од идната недела ќе дојде во Македонија да ги погледа стадионите на кои беа градени трибини со пари од овој проект. - Покрај Чаир, Струмица, Куманово и Прилеп, гостинот ќе го однесеме и на Градски во Скопје да ја види фактичката состојба. Инспекција од УЕФА за овој објект ќе побараме кога изградбата на новата северна трибина ќе биде во поодмината фаза - вели Никола Костов, генералниот секретар на ФФМ. Македонскиот фудбал на почетокот од годината на Конгресот на УЕФА беше еден од тие што доби виза да користи нови 2,5 милиона евра од овој проект.
  | | веќе видена | слични

  Фени Индустри вечерва (почеток 19.30 часот) ја има првата меч-топка и тоа на домашен терен, во салата „Јасмин“, против Фершпед Работнички , за пласман во финалето на плејофот во кошаркарското првенство на Македонија. Кавадарчани водат со 2-1 и им треба уште еден триумф за прво финале во шампионатот. Домашниот терен не се покажа како голема предност во досегашниот дел од плејофот, а ист случај е и со оваа полуфинална двојка. Најпрвин „шпедитерите“ се радуваа во Кавадарци, а потоа освојувачот на Купот и лидерот во лигашкиот дел од првенството врати со победа во „Градски парк“, со што повторно ја врати предноста во дуелот. Ако загуби, Ф. Работнички првпат во својата клупска историја нема да игра во финалето на плејофот. Фени ќе добие можност да стане четвртиот клуб по Ф. Работнички, Николферт и Струмица 2005, кој освоил титула. Ако вечерва победат скопските „црвено-бели“, мајсторка во Скопје ќе го одлучува патникот во финалето. Во Кавадарци одиме да одиграме најдобро што можеме. Не сме оптоварени со некаков ...
  | | веќе видена | слични

  Позитивната листа на лекови за астматичарите не е обновена четири години

  По повод Светскиот ден на астма - 6 Мај, вчера беа отворени девет регионални центри за контрола на астма во поликлиниката „Букурешт“ во Скопје, како и во болниците во Тетово, Охрид, Битола, Прилеп, Куманово, Велес, Штип и Струмица. Центрите се дел од заеднички проект на Министерството за здравство и компанијата „Глаксо Смит Клајн“, која во центрите инвестирала околу 100 илјади евра. Целта на овие центри, како што истакнаа промоторите, е да се доближи третманот на астмата до болните, но во нив ќе може болеста да ја контролираат само здравствено осигурани лица. Болните без сини картони ќе може да се обратат за помош во овие центри само ако се во сериозна состојба.

  „Ниеден итен случај нема да биде вратен без разлика дали има или нема сини картони“, тврди д-р Деска Димитровска, в.д. директорка на Клиниката за пулмологија, установа во која три месеци се обучувале здравствените тимови кои работат во центрите. И директорот ...
  | | веќе видена | слични

  Тоа е одлуката на клубот, иако инцидентот од првиот натпревар се уште не добил конечна разврска

  Наум Котевски

  Управата на МЗТ ФОН се реши за спортски потег! На завчерашниот состанок раководството донесе дефинитивна одлука кошаркарите попладнево да излезат на терен во вториот натпревар од полуфиналната плејоф серија против Струмица (18 ч., МТВ пренос), иако инцидентот од првиот натпревар се уште не добил конечна разврска.

  Како што е познато, на полувремето од тој натпревар Тони Грнчаров и Дамир Латовиќ влегоа во соблекувалната на МЗТ ФОН со обид физички да го нападнат Мухамед Тачи. Плејмејкерот на гостите Јане Петровски се обиде да ја смири ситуацијата, но доби, наводно, ненамерен удар од Грнчаров, по што заработи скршеница на носот. По 40 минути пауза мечот продолжи и заврши со убедлива победа на Струмица (96:72).

  Најпрвин Комесарот на лигите Томче Димишковски најави едногодишна суспензија за Грнчаров, за по неколку часа да ја промени одлуката и да го казни со шест ...
  | | веќе видена | слични

  Се реконструираат струмичките Цареви кули

  Со поставување темелник на западниот дел од бедемските ѕидини вчера почна реконструкцијата на струмичките Цареви кули. Со тоа почна реализацијата на втората фаза од овој проект со кој се предвидуваат изградба на целокупното бедемско плато и реконструкција на двете кули.Камен-темелникот го поставија градоначалникот на Струмица Зоран Заев и струмичкиот владика Наум. За реконструирање на еден од најпрепознатливите белези на градот, Царевите кули, обезбедивме 455.000 евра, од кои најглем дел се обезбедени од европските фондови и од општинскиот буџет. Се планира работите да бидат завршени до крајот на август - изјави Заев.По Охрид, Струмица е вториот град во државата што ќе има реконструирана тврдина. До Цареви кули е пробиен пристапен пат, долг 5 километри.Според археолозите, овој културно-историски споменик потекнува од четвртиот милениум пр.н.е. и до пред четири века, со одредени прекини, на тој локалитет имало организирано живеење.
  | | веќе видена | слични

  Скапите спрејови што ни се неопходни мораме да ги купуваме приватно, бидејќи не се на позитивната листа, иако чинат и по 5.000 денари за месечна доза, се жалат астматичарите. Оваа сериозна болест не може да се излечи, туку само се контролира.Меѓу 80.000 и 100.000 луѓе или 5,6 отсто од вкупно население во земјава боледуваат од астма. Ако не се контролира, астмата може да ги ограничи секојдневните активности на луѓето, а може да биде и фатална. Таа е голем здравствен, економски и социјален проблем, кој се зголемува и покрај напредокот на медицинската наука во сферата на откривањето и третманот. Загрижува зголемувањето на бројот на заболените од оваа болест, од која боледуваат 300 милиони луѓе.

  ПОЛОВИНА ПЛАТА ЗА СПРЕЈ

  - Состојбата ми се влошува во овој период, кога алергиите се во пораст. Морам редовно да го користам спрејот што ми ги препорача лекарот, инаку... Но, покрај симптомите од болеста - задушување, жед за воздух, кашлање, за малку ќе се „задушев“ кога во аптеката ја слушнав цената ...
  | | веќе видена | слични

  По едногодишни археолошки истражувања и подготовки, денеска почна да се реконструира еден од најпрепознатливите белези на Струмица - Царевите кули.

  Камен темелникот на конзерваторските и реставрациските работи на тврдината го постави градоначалникот на Струмица Зоран Заев.

  „Таа е првата тврдина во Македонија којашто ја гради една општина, со помош на европски средства од европските фондови. Другите коишто постојат во државата се од буџетски средства од Владата на Република Македонија“, рече Зоран Заев, градоначалник на Струмица.

  455.000 евра од европските фондови и општинскиот буџет ќе бидат потрошени во реконструкцијата на Царевите кули, која според најавите, треба да заврши до септември.

  „Се надеваме, ќе ги видиме тврдините во нивниот целосен изглед, така што целата струмичка јавност и Македонија воопшто ќе има прилика да види една убава тврдина, освен тврдината во Охрид, којашто заслужува внимание од туристички аспект“, изјави Славица Тасев, директор на Завод и ...
  | | веќе видена | слични

  Финиш на една од ретките фудбалски сезони без позначајни тензии, барем во однос на врвот на Прво лигашката табела.

  Работнички Кометал пред време ја обезбеди шампионската титула, Милано е втор и релативно безбеден, Пелистер му побегна на Вардар, па отприлика се знае кој во кој куп ќе игра налето, иако има да се одиграат уште три кола.

  Речиси сигурно Цементарница и Шкендија се веќе второлигаши, на Башкими баражот не му гине, а Силекс е поблиску отколку Напредок и Македонија до додатен напор за опстанок.

  Последните загатки допрва ќе треба да бидат решени, но драматика нема ниту во ракометниот шампионат.

  Таму Металург формално го привршува суперлигашкиот дел откако му побегна на единствениот ривал Вардар, но затоа неизвесната завршница е главна причина за привлечноста на кошаркарското првенство.

  Третопласираниот тим по лигашката фаза Амак СП испадна уште веднаш, Фершпед Работнички му пркоси на убедливиот лидер Фени Индустри а и бранителот на насловот Струмица има ...
  | | веќе видена | слични

  2. Либерална партија на Македонија

  3. Социјалистичка партија на Македонија

  4. Демократски сојуз

  5. Партија за движење на Турците во Македонија

  6. Сојуз на Ромите од Македонија

  7. Странка на демократска акција на Македонија - СДА

  8. Партија на Власите од Македонија

  9. Европска партија на Македонија

  10. Партија на зелените

  11. Народно движење за Македонија

  12. Бошњачка демократска партија

  13. Партија на демократските сили на Ромите на Македонија

  14. Партија за интеграција на Ромите  Коалиција „За Македонија заедно“ - 218.463 гласа,

  32 пратеници

  1. СДСМ

  2. ЛДП

  3. ДПС

  4. ДПТ

  5. ОПЕ

  6. Демократски сојуз на Власите

  7. Зелена партија на Македонија

  8. ВМРО-Македонска Пензионер, возач, електроинженер, економист и двајца техничари е професионалниот профил на носителите на листите на ...
  | | веќе видена | слични

  Почна исплатата на премијата за кооперантите на „Алијанса 1“

  Прилеп - Преку прилепската филијала на Тутунска банка вчера започна исплатата на премија од 30 денари за килограм за кооперантите на кавадаречка „Алијанса 1“, која откупи околу 1.500 тони тутун од ланската реколта.

  Во текот на неделава ќе започне исплатата на премијата и за кооперантите од другите откупувачи во регионот. „Откупувачите веќе ги испратија списоците во Агенцијата за финансиска поддршка и рурален развој. Проблеми нема. Исплатата на премијата ќе почне во текот на оваа недела за тутунопроизводителите од сите откупни фирми“, потенцира Стеван Котески, раководител на подрачната единица на Министерството.

  Инаку, петте откупни фирми во Прилепско презедоа над 8.500 тони тутун од ланската реколта, а беа склучени околу 8.800 договори со тутунарите. Тутунски комбинат - Прилеп откупи околу 1.700 тони, битолски „Сокомак“ над 4.000 тони, „Струмица табак“ околу 750 и „Центро табак“ од Велес приближно 780 тони. (Мн.Т.)
  | | веќе видена | слични

  СДСМ обвинува за предизборни партиски вработувања. Според нив, само во петокот биле вработени 324 партиски војници. ВМРО одговори со иста мерка.

  „Овие избори нема да ги чинат граѓаните, односно Република Македонија само четири милиона евра, туку најмалку уште дополнителни пет милиона евра. Владата на Груевски и ДПМНЕ без мандат и спротивно на законите ги злоупотребува парите на граѓаните во своја партиска предизборна кампања“, рече Бранко Трајчевски, портпарол на ИШ на „Сонце коалиција за Европа“.

  „Владата од моментот на распуштањето на Собранието во континуитет незаконски вработува десетици илјади партиски војници во државните институции“, изјави Трајчевски.

  „Сите членови на СДСМ се за нив првата категорија на граѓани во државата, а сите останати се од втора категорија“, вели Александар Бичиклиски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

  „За тоа несомнено говорат и примерите со 180 партиски вработувања во Кочани, вработувањата на многу поранешни партиски функционери и членови на ...
  | | веќе видена | слични

  Фени Индустри со триумфот против Фершпед Работнички во Скопје од 81-69, дојде на една победа од пласман во финалето на плејофот во кошаркарското првенство на Македонија. Кавадарчани, кои полуфиналето го почнаа со 1-0 во победи, но загубија дома во претходниот дуел, сега се реваншираа враќајќи го „брејкот“. Победникот беше одлучен на крајот на третата и почетокот на последната четвртина кога „портокаловите“ направија серија од 12-0 и предноста од 53-49 (29 минута) ја претворија во убедливи 65-49 во 34. минута. Овие плус 16 беа највисоки за гостите во текот на мечот. Потоа „шпедитерите“ безуспешно се обидуваа да направат пресврт. Најмногу што сторија беше приближување на минус од 9 разлика (63-72) во претпоследната минута. Во втората четвртина скопјани постигнаа само 5 поени и во тој период ја загубија тесната предност која ја имаа во воведните 10 минути. Ф. Работнички највисоката предност ја имаше во 8. минута кога водеше со 18-13.

  - Ова беше „симетричен“ натпревар на оној во Кавадарци. Ако тогаш ...
  | | веќе видена | слични

  За носител на листа во СДПМ на Јаневски е битно совпаѓање на имињата со кандидатите на СДСМ

  Вистински куриозитет на овие избори претставува партиската листа на Социјалдемократската партија на Македонија (СДПМ) предводена од Бранко Јаневски. Таа како да е составена од „двојници“ на носителите на листи од партијата која и без тоа носи слично име - Социјалдемократски сојуз на Македонија (СДСМ).

  Ролјата на овие избори на една од најстарите регистрирани партии во Македонија, која има безначајна улога во политичкиот живот и никогаш не се појавува на рејтинг листите, изгледа е единствено да ги збунува гласачите на СДСМ кои ја предводат „Сонце - коалиција за Европа“. Паѓа в очи дека единствен критериум за да се стане носител на листа во партијата на Јаневски како да бил колку што е можно поголемо совпаѓање со имињата и презимињата со кадрите на СДСМ.

  Така, во Првата изборната единица, противкандидат на лидерката на СДСМ е извесна Рада Шеќеровска, во „двојката“ на Јован Манасиевски ќе му ...
  | | веќе видена | слични

  Борко Талевски, претседател на КК МЗТ ФОН Скопје

  Сакаме да ја известиме јавноста од страна на Кошаркарскиот клуб МЗТ ФОН Универзитет Скопје дека на 30 април, на полувремето на полуфиналниот плејоф натпревар на нашиот клуб против КК Струмица, се случи тежок инцидент, кога еден од нашите клучни играчи беше физички нападнат и оневозмозен да го доигра натпреварот, а најверојатно и целата полуфинална серија. Во услови на комплетна нерегуларност, нашата екипа, со закани и притисоци, беше принудена да го доигра натпреварот. За овие случувања, КК МЗТ ФОН Универзитет Скопје вложи жалба, за чија содржина, како и за другите поединости, ќе ја запознаваме и натаму јавноста.
  | | веќе видена | слични

  Фени индустри го совлада Ф. Работнички со 81:69, па в среда на свој терен има меч топка за финале

  Лидерот од регуларниот дел од сезоната Фени Индустри му го врати брејкот на Фершпед Работнички и поведе со 2:1 во серијата, па сега на свој терен в среда во Кавадарци ја има првата меч топка за финале.

  Кавадарчани славеа убедливо со 81:69 во крајно неквалитетен натпревар во кој на синонимот за македонската кошарка Фершпед Работнички му успеа и тоа - да постигне само пет поени во една четвртина, онаа втората во која гостите и ја направија предноста од девет поени. Во третата четвртина кошаркарите на Марин Докузовски се обидоа да префрлат во втора брзина, но Златко Гоцевски ги доведуваше во очај, па негативата беше непроменета до крајот. Покрај Гоцевски, кој постигна 16 поени, кај кавадарчани одлично одигра бековскиот тандем Поповиќ - Самарџиев, кој заедно постигна 35 коша (18, односно 17).

  Кај домаќините на ниво единствено беа Филиповиќ (17 поени) и Мираковски (13), а сите останати ...
  | | веќе видена | слични

  Фершпед Работнички и Фени Индустри ја продолжија полуфиналната битка во разигрувањето за пехарот во нашиот кошаркарски шампионат.

  Резултатот во серијата е 1:1, па поуспешниот од вечерашниот дуел во салата во „Градскиот парк“ во Скопје ќе биде на чекор до наредната фаза.

  Во другото полуфинале Струмица води против МЗТ Фон со 1:0 во победи. Вториот меч првично ќе биде одигран в среда, а не во првичниот денешен термин, затоа што во тек е жалбената постапка за изречените казни по инцидентот на полувремето од натпреварот во Струмица.
  | | веќе видена | слични

  Артефактите се наоѓаат во некрополите од железното време на Македонија, од 8 до 6 век пред новата ера, и се познати под името македонски бронзи, вели Бојчевски

  Археолошките локалитети во југоисточниот дел на Македонија се најнападнати територии од диви копачи. Иако, статистиките покажале дека во последните две години е намален бројот на дивите ископувања. Таму најчесто се наоѓаат предметите што најмногу се бараат на пазарите на антиквитети. Артефактите се наоѓаат во некрополите од железното време на Македонија, од 8 до 6 век пред новата ера, и се познати под името македонски бронзи. Најбарани се бидејќи ретко може да се најдат на друго место. А секое колекционерство зависи од бројот на примероците - објаснува Бојчевски.

  УНИШТУВАЊЕ НА ГРАДИШТЕТО

  На другите локалитети се бараат инцидентни предмети. На пример, трагачите поседуваат карта на која е означен локалитет на кој има нешто закопано. Или, пак, некому се сонило дека треба да копаат некаде. Ќе почнат и ќе го уништат градиштето ...
  | | веќе видена | слични