Стејт

  во

  Договорот меѓу САД и Македонија е за дополнителни безбедносни гаранции, а не е воено-технички договор.

  Ова денеска го изјави македонскиот министер за одбрана Лазар Еленовски во интервју за Радио Слободна Европа.

  “Значи не е воено- технички договор, бидејќи тој бара многу повеќе детали, како и ратификација во американскиот Конгрес и во Сенатот“, додава Еленовски.

  Според него, најавениот договор ќе се усогласува меѓу Белата куќа, Стејт департментот и Пентагон, на кој ќе се гледа од аспект на континуирана соработка на Македонија со американските вооружени сили.

  “Апсолутно не значи замена за НАТО односно во поглед на Алијансата нашиот пат останува цврст“, вели Еленовски.

  Тој повтори дека Македонија продолжува со долгорочна стратегиска определба за учество и придонес во мировните операции, “еден од главните адут на Македонија на патот кон НАТО“.

  “Ние сепак се договоривме дека најпрвин треба да дојде поканата доколку сакаме да имаме поактивно учество во ...
  | | веќе видена | слични

  Не станува збор за воено-технички договор меѓу Македонија и САД, како што тоа беше неточно пренесено во медиумите, туку за договор за дополнителни безбедносни гаранции или безбедносни прашања, кои би биле дефинирани со една зголемена соработка меѓу двете земји.

  Ова го изјави министерот за одбрана Лазар Еленовски во интервјуто за Радио Слободна Европа.

  „Значи, не е воено-технички договор, бидејќи тој бара многу повеќе детали, како и ратификација во американскиот Конгрес и во Сенатот“, вели Еленовски.

  „Ова најверојатно ќе биде на ниво на извршна власт, на администрацијата на претседателот Буш, значи во еден триаголник меѓу Белата куќа, Стејт департментот и Пентагон ќе се усогласи одреден договор кој би требало да биде потпишан, истакнува Еленовски“, изјави Лазар Еленовски.

  „Во рамките на тоа, ние разговаравме со Пентагон за одредени дополнителни форми на можна соработка, меѓутоа сепак тоа не би било некој нов документ. Ние и онака имаме цврст документ според кој ...
  | | веќе видена | слични

  САД и Република Македонија на 7-мај ќе потпишат билатерален воено-технички договор со кој Вашингтон ќе ја гарантира безбедноста на земјата.

  Договорот, како што посочува македонскиот амбасадор во САД Зоран Јолевски за „Гласот на Америка“, ќе го потпишат во Вашингтон државниот секретар Кондолиза Рајс и шефот на дипломатијата на Македонија Антонио Милошоски.

  Преговорите за усогласување на точките од договорот се во тек меѓу МНР и Стејт департментот. Од американска, но и од македонска страна се вклучени повеќе институции и правни лица и експерти со цел, како што истакнува, договорот да биде правно издржан.

  САД најавија потпишување билатерален воено-технички договор по Самитот во Букурешт на кој поради грчкото вето Македонија не доби покана за членство во НАТО.

  „Во Вашингтон жалат што Република Македонија не доби покана за членство во Букурешт, меѓутоа се надеваат дека проблемот со разликите околу името ќе се реши што е можно побрзо и дека земјата стане дел од НАТО“, вели ...
  | | веќе видена | слични

  Војната во Ирак стана„голем дебакл“, а неговиот исход е „двостран“ и покрај подобрувањата во безбедноста остварени преку јакнење на американските сили. Ова е заклучокот во исклучително критичката студија што ја објави водечки научноистражувачки институт во рамките на американскиот Пентагон. Мерејќи во крв и финансии, војната во Ирак достигна статус на голема војна и голем дебакл, се наведува во уводот на извештајот на Националниот институт за стратегиски студии, истражувачки центар на Министерството за одбрана на САД. Извештајот на Институтот, дел од Националниот воен универзитет, фрла сомневања врз предвидувањата на претседателот на САД, Џорџ Буш, за американска победа во Ирак, само седум дена по суспендирање на натамошното повлекување на американските сили.Во есента 2007 година, кога беше изработен извештајот, беа убиени повеќе од 4.000 американски и коалициски војници, над 7.500 ирачки војници и околу 82.000 цивили. Извештајот, меѓу другото, истакнува дека САД платиле голема политичка цена со сериозно ...
  | | веќе видена | слични

  Игор Чавески

  Илегалната емиграција во последнава декада се вбројува во најчестите видови организиран криминал. Стејт департментот на САД објави дека околу 800. 000 луѓе годишно стануваат жртви на организирани мрежи на трговци со луѓе, кои даваат „услуги“ на илегални емигранти. Ни Балканот не е имун на проблемот со илегалните преминувања на границите, а состојбата во Македонија е загрижувачка. Само во текот на минатата година биле регистрирани 533 илегални преминувања на границите, што е дури трипати повеќе во однос на претходната година. Само припадниците на Граничната полиција на МВР лани спречиле илјада обиди за илегално поминување на границите. Најголем број илегални преминувања се евидентирани на албанско-македонската граница, и тоа од албански државјани, но не е мал бројот и на кинески, индиски и пакистански државјани, кои преку Македонија илегално преминуваат кај нашиот јужен сосед. Емигрантите најчесто ја користат Македонија како транзитна земја до илегалните премини долж границата со ...
  | | веќе видена | слични

  Регуларната сезона во НБА-лигата заврши со одигрување на 14 средби, а плејофот почнува утревечер со двојките Кливленд - Вашингтон , Сан Антонио - Феникс, Њу Орлеанс - Далас и Хјустон - Јута. За в недела вечер закажани се првите дуели помеѓу Орландо и Торонто, ЛА Лејкерс - Денвер, Детроит - Филаделфија и Бостон - Атланта. Пред мечевите од последниот ден на регуларната сезона непознат беше само редоследот по кој ќе стартуваат екипите од Западот. Првакот Сан Антонио ја растури Јута и си го обезбеди третото место, кое му носи тежок ривал во плејофот, а тоа е ривалот Феникс. Лани Сан Антонио во западното полуфинале го елиминираше Санс со 4-2. Спарс дома има низа од 18 победи против Јута. „Мамузите“ и лани беа трет носител на Западот и ја освоија титулата, но немаат шампионски прстен во парна година. Феникс сезонава трипати го надигра Сан Антонио, а се засили и со ветеранот Шекил О Нил, кој треба да ја подобри одбраната и да помогне со искуството. Сепак, во Санс не се среќни што на стартот треба да играат против ...
  | | веќе видена | слични

  Посредникот на Обединетите нации во спорот за името, Метју Нимиц вчера доцна попладне пристигна во Скопје на средба со македонскиот државен врв. Тој со себе не донесе нов предлог за името, туку целта на неговата прва средба со двете страни, по грчкото вето, е да го провери пулсот во Скопје и во Атина околу натамошниот тек на преговорите. Дипломатски извори велат дека тој доаѓа за да ги врати преговорите на колосек. На средбата на Нимиц во Скопје требаше да му биде пренесен ставот дека Македонија, без оглед на изборите, ги продолжува преговорите за разликите со Грција околу употребата на уставното име, што е заклучок што произлезе од завчерашната координативна средба на претседателот Бранко Црвенковски, премиерот Никола Груевски, шефот на дипломатијата Антонио Милошоски и на македонскиот преговарач за името Никола Димитров. - Клучната порака што ќе му биде пренесена на медијаторот Нимиц е дека, и покрај парламентарните избори, преговорите за разликите околу името продолжуваат. Тоа е став договорен и меѓу ...
  | | веќе видена | слични

  Џејсон Кид го оствари 100.трипл-дабл ефект во својата кариера

  Заврши регуларниот дел на 62. издание на НБА лигата. Последното коло го дефинира и конечниот расплет на Западот каде во првото плејоф коло силите ќе ги одмерат големите ривали Сан Антонио и Феникс, а во завршниот меч од регуларниот дел Џејсон Кид го оствари 100. трипл-дабл ефект во својата кариера.

  Во пресрет на последните мечеви јасно беше дека екипите на Л.А. Лејкерс и Њу Орлеанс ќе тргнат од првите две позиции во трката за шампионскиот прстен, додека сите други опции во западната конференција беа отворени. На крајот како трети завршија „спарси“ благодарение на убедливата победа над Јута со 109:80. Одлична партија одигра Тони Паркер, кој за 29 минути имаше скор од 24 коша и 12 асистенции, а во квалитетно издание од клупата се прикажа повратникот во тимот Емануел Џинобили (12 поени, 6 скока, 4 асистенции).

  Со триумфот над Њу Орлеанс со 111:98 кошаркарите на Далас ја задржаа седмата позиција и на стартот од плејофот ...
  | | веќе видена | слични

  Поцврсти врски на Москва со Абхазија и Јужна Осетија

  МОСКВА - Русија најави дека ќе воспостави легални врски со отцепените региони на Грузија - Абхазија и Јужна Осетија - чекор што Грузија го осуди како кршење на меѓународното право. Шефот на НАТО побара од Русија да ја смени одлуката, а висок американски претставник ја опиша како „политичко зло“.

  Во инструкциите објавени од руското Министерство за надворешни работи, претседателот Владимир Путин и нареди на владата да признае некои документи издадени од сепаратистичките власти и да соработува со нив за трговски и други прашања. „Главниот мотивациски фактор за сите наши акции на тоа поле е грижата за интересите на народите на Абхазија и Јужна Осетија, вклучувајќи ги руските државјани кои живеат таму“, истакна Министерството за надворешни работи во соопштението. „Нашите акции не значат дека Русија прави избор во полза на конфронтација со Грузија“, се додава во соопштението.

  Откако грузискиот претседател Михаил Саакашвили ...
  | | веќе видена | слични

  Денвер и Атланта ќарија од туѓа несреќа

  Нагетс и Хокс влегоа во разигрувањето откако Санс и Визардс играа за нив

  Денвер нагетс и Атланта хокс се последните два патника за плејофот во НБА-лигата, а интересно е што овие два тима завчера воопшто не ни играа, туку ги искористија поразите на своите конкуренти. Феникс го совлада Голден стејт со 122-116 и ги елиминира „воините“ од борбата за осмото место на Западот. Голден стејт на една средба пред крајот има една победа помалку од Денвер, од кого е послаб и во меѓусебните дуели сезонава. Ако го добие последниот меч, Вориорс ќе има 49 победи, изедначување на рекордот не бил доволен за место во плејофот. Досега не се случило тим извојувал 50 триумфи да не влезе во плејофот. Санс заедно со Јута и Хјустон е на делба на четвртото место. Вашингтон ги уништи и теоретските шанси на Индијана дека може да влезе во плејофот. Резервите на Визардс постигнаа 70 поени. Индијана има дури 11 порази повеќе од триумфи, а за малку ќе влезеше во плејофот. Визардс ...
  | | веќе видена | слични

  Амари Стадемаер постигна 11 поени во последната четвртина, од вкупно 28 коша во триумфот на Феникс над Голден стејт од 122-116. „Сонцата“ за малку ќе прокоцкаа предност од 17 поени, но четири минути пред крајот со серија од 11-0 успеаја да слават и да останат во трка за обезбедување предност на домашен терен во плејофот. - Со оглед на се што ни се случуваше сезонава, сега се наоѓаме во добра позиција. Ако победиме во последниот натпревар, може да влеземе меѓу првите четири екипи на Западот. Како и да е, мислам дека нашиот тим се подобрува и се уште може да напредуваме во плејофот - изјави бекот на Феникс, Стив Неш, на кого му недостасуваше еден скока за да оствари трипл-дабл, а средбата ја заврши со 13 поени, 14 асистенции и девет скока.
  Голден стејт нема да учествува во плејофот и му ја препушти осмата позиција во Западната конференција на Денвер. Водечкиот стрелец на „воините“ со просек од 22 поени по натпревар , Бајрон Дејвис, во второто полувреме седеше на клупа, откако во првиот дел одигра само 17 ...
  | | веќе видена | слични

  Процесот за надминување на разликите меѓу Грција и Македонија околу името продолжува под мандат на Обединетите нации, а САД остануваат цврсто ангажирани да помагаат за изнаоѓање решение. Ова го изјави заменик-портпаролот на американскиот Стејт департмент Том Кејси.

  „Продолжуваме да ги охрабруваме Атина и Скопје, двете страни, и Грција и Република Македонија, да изнајдат заемно прифатливо решение под закрила на медијаторот Метју Нимиц. Ова е наша долгогодишна позиција со која ќе продолжиме“, рече Кејси.

  Кејси, во одговор на прашање на грчки новинар, укажа дека САД не се обидуваат да го преземат процесот од Обединетите нации. „Не ми е познато дека има каква и да е промена во степенот на ангажираност од страна на САД и во таа насока, секако, не постојат обиди да биде заменет постојниот процес“, изјави тој. (Макфакс)
  | | веќе видена | слични

  Кармело Ентони уапсен поради возење под дејство на алкохол

  Еден од најдобрите НБА играчи, Кармело Ентони, е уапсен во поради сомнеж дека управувал со возило под дејство на алкохол, само неколку часа по завршувањето на неговата најлоша игра во сезоната. Детективката Шерон Хан изјави дека по неколку направени алкотестови утврдила оти Ентони возел со голема количина алкохол во крвта. Тој бил приведен во станицата на локалната полиција, каде што морал да почека да дојде некој од неговите најблиски по него. Сослушувањето е закажано за 14 мај.

  Ентони го избегна и понеделничкиот тренинг и не и беше достапен на јавноста. Неговиот личен адвокат Ден Рет изјави дека неговиот клиент се согласи да направи тест на крвта, а резултатите се очекуваат за две недели.

  „Кармело им се извини на навивачите, соиграчите и на сите во клубот“, истакна адвокатот. Кошаркарите на Денвер и Атланта се последните патници во разигрувањето за шампионската титула во НБА лигата во оваа сезона, а екипите на ...
  | | веќе видена | слични

  САД продолжуваат со дипломатскиот пресинг врз Скопје и Атина за што поскоро изнаоѓање на решение за спорот со името.

  Посетата на медијаторот Метју Нимиц на Македонија, а потоа и на Грција, треба да придонесе за приближување на разликите меѓу двете земји, е ставот на Стејт Департментот.

  Вашингтон со критика до двете страни за недоволната ангажираност во процесот кој се води под закрила на Обединетите Нации. Предупредуваат дека ако ситуацијата и понатаму остане статус кво, можно е преговорите да западнат во криза.

  „Продолжуваме да ги охрабруваме Атина и Скопје или Грција и Република Македонија да најдат взаемно прифатливо решение во врска со прашањето за името по покровителство на ОН и амбасадорот Нимиц“, изјави Том Кејси, портпарол на Стејт Департмент.

  „Таков е нашиот долготраен став и ќе продолжиме во таа насока. Не сум свесен дека има некакви измени во нивото на нашето учество и секако, не се обидуваме да направиме нешто што би го заменило постојниот процес“, додаде ...
  | | веќе видена | слични

  Кошаркарите на Голден Стејт оваа година нема да играат во плејофот, откако загубија од Феникс со 112:106 и му овозможија на Денвер да се искачи на осмото место на Западот.

  Стадемаер, со 28 поена и шест скока, беше најзаслужен за победата на Феникс, а одлична игра прикажа и Стив Неш со 13 поена, 14 асистенции и девет скока.

  Голден Стејт второто полувреме го играше без плејмејкерот Берон Дејвис, кого тренерот Нелсон го остави да седи на клупата откако за 17 минути игра имаше шут 13:2.

  Кошаркарите на Кливленд ја совладаа Филаделфија со 91:90, во натпревар со занимлив крај. Последниот шут го имаше играчот на Кливленд Браун и промаши на три стотинки пред крајот.

  Играчите на Филаделфија тргнаа кон соблекувалната но, судиите заклучија дека Браун бил фаулиран и пресудија две слободни фрлања. Браун беше прецизен два пати, со што на својата екипата и донесе четврто место на истокот.

  Денешни резултати:
  | | веќе видена | слични

  Процесот за надминување на разликите меѓу Грција и Македонија околу името продолжува под мандат на ОН а САД остануваат цврсто ангажирани да помагаат за изнаоѓање решение.

  „Ние продолжуваме да ги охрабруваме Атина и Скопје, двете страни и Грција и Република Македонија, да изнајдат заемно прифатливо решение, под закрила на медијаторот Метју Нимиц.. Ова е наша долгогодишна позиција со која ќе продолжиме“, изјави синоќа заменикот портпарол на американскиот Стејт департмент Том Кејси.

  Тој, во одговор на прашање на грчки новинар, укажа дека САД не се обидуваат да го преземат процесот од Обединетите нации.

  „Не ми е познато дека има каква и да е промена во степенот на ангажираност ( од страна на САД) и во таа насока, секако, не постојат обиди да биде заменет постојниот процес“, изјави Кејси.
  | | веќе видена | слични

  САД остануваат стратешки партнер на Република Македонија и ќе помогнат во наоѓање компромисно решение за името, кое е пречка за евроатлантските интеграции на државата, истакнала Розмари ди Карло, помошник на заменикот на државниот секретар во Стејт департментот на САД на синоќешната неформална средба со вицепремиерот Зоран Ставрески, на приемот во Македонската амбасада во Вашингтон. Како што јави известувачот на МИА од Вашинтон, Ставрески на средбата посочил дека интеграцијата во НАТО останува врвен приоритет во надворешната политика на Македонија и оти сите политички партии, и во опозиција и во власта, како и Владата ја поддржуваат ориентацијата на земјата да стане членка во НАТО без какви било дилеми.
  | | веќе видена | слични

  Во завршницата од трката за демократска претседателска номинација, сенаторот Барак Обама двапати се најде на удар на критичарите поради контакти со поранешен осомничен терорист и поради една непромислена изјава, што и ги зголемува шансите на неговата противкандидатка Хилари Клинтон за победа на важните прелиминарни избори во сојузната држава Пенсилванија на 22 април. Противниците на Обама обелоденија дека во минатото сенаторот од Илиноис неколку пати контактирал со Вилијам Ајерс, некогашен член на радикалната левичарска терористичка организација Ведермен. Организацијата во текот на седумдесеттите години од минатиот век се обидела со бомби да ги загрози Пентагон и Стејт департментот. Ајерс, кој сега е професор на Универзитетот на Илиноис во Чикаго, индиректно му помогнал на Обама при кампањата за сенатор на Илиноис кон крајот на 90-тите години на минатиот век, а заедно членувале во управниот одбор на филантропската фондација „Вудс“. Сенаторот Обама претходно направи уште еден гаф и ги навреди жителите на ...
  | | веќе видена | слични

  ВАШИНГТОН „САД остануваат стратегиски партнер на Република Македонија и ќе помогнат во изнаоѓање компромисно решение за името кое е пречка за евроатлантските интеграции на државата“, истакнала Розмари Ди Карло, помошник заменик-државен секретар во Стејт департментот на САД на прексиноќешната неформална средба со вицепремиерот Зоран Ставрески на приемот во македонската амбасада во Вашингтон.

  „Ни беше кажано дека САД ќе направат се што е во нивна моќ да ни помогнат да се постигне некаков компромис, решение кое нема да биде на штета на нашиот национален идентитет“, изјави вицепремиерот Ставрески.
  | | веќе видена | слични

  Демократските противници на американскиот претседател Џорџ Буш го обвинија за одлагање на сите тешки одлуки за иднината на Ирак за по претседателските избори во ноември, кога тие ќе треба да бидат остварени од следниот претседател.

  Тие зборуваа за најновата објава дека тој ќе го одложи повлекувањето на тамошните американски трупи.

  Тој рече дека повлекувањето на војниците ќе запре во јули, за да се овозможи проценка на позициите во Ирак.

  Но демократскиот претседател на Конгресот, рече дека луѓето бараат одговори од Претседателот.

  Известувачот на БиБиСи од Стејт Департментот вели дека фракциски гласови можат да се чујат и меѓу Републиканската партија на Буш.

  Помош

  Американскиот Сенат усвои закон вреден милијарди долари за да им помогне на деловните луѓе и сопствениците на недвижен имот, погодени со кризата околу станбените кредити.

  Законот предвидува значителни даночни олеснувања за градежниците и купувачите на недвижности кои се пред ...
  | | веќе видена | слични