Стејт

  во

  Европската унија го отфрли говорот на иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад во кој тој го нарече Израел за расистички режим, но од сите членки на Унијата кои учествуваа на конференцијата, само Чешка, претседавач со Унијата, го напушти собирот во знак на протест.

  „Европската унија најодлучно го отфрлува говорот на иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад, во кој Израел е окарактеризиран како расистички режим“, се наведува во соопштението на чешкото претседателство.

  Четири членки на ЕУ - Италија, Полска, Германија и Холандија, однапред најавија дека ќе ја бојкотираат конференцијата на ОН за расизам, поради стравувањето дека би можела да биде искористена како платформа за напади врз Израел.

  Покрај нив, собирот во Женева го бојкотираа и Канада, Израел, САД, Австралија и Нов Зеланд, пренесува МИА.

  Претставниците на преостанатите 23 европски држави го напуштија вчера форумот кога Ахмадинеџад изјави дека Израел, „под изговор на еврејски страдања“, после Втората светска ...
  | | веќе видена | слични

  21.04.2009, 13:19ЕУ го отфрли говорот на Ахмадинеџад, но не и конференцијата на ОН Европската унија го отфрли говорот на иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад во кој тој го нарече Израел за расистички режим, но од сите членки на Унијата кои учествуваа на конференцијата, само Чешка, претседавач со Унијата, го напушти собирот во знак на протест. - Европската унија најодлучно го отфрлува говорот на иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад, во кој Израел е окарактеризиран како расистички режим, се наведува во соопштението на чешкото претседателство.Четири членки на ЕУ - Италија, Полска, Германија и Холандија, однапред најавија дека ќе ја бојкотираат конференцијата на ОН за расизам, поради стравувањето дека би можела да биде искористена како платформа за напади врз Израел.Покрај нив, собирот во Женева го бојкотираа и Канада, Израел, САД, Австралија и Нов Зеланд.Претставниците на преостанатите 23 европски држави го напуштија вчера форумот кога Ахмадинеџад изјави дека Израел, „под изговор на еврејски ...
  | | веќе видена | слични

  Европската унија го отфрли говорот на иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад во кој тој го нарече Израел за расистички режим, но од сите членки на Унијата кои учествуваа на конференцијата, само Чешка, претседавач со Унијата, го напушти собирот во знак на протест. „Европската унија најодлучно го отфрлува говорот на иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад, во кој Израел е окарактеризиран како расистички режим“, се наведува во соопштението на чешкото претседателство. Четири членки на ЕУ - Италија, Полска, Германија и Холандија, однапред најавија дека ќе ја бојкотираат конференцијата на ОН за расизам, поради стравувањето дека би можела да биде искористена како платформа за напади врз Израел. Покрај нив, собирот во Женева го бојкотираа и Канада, Израел, САД, Австралија и Нов Зеланд, пренесува МИА. Претставниците на преостанатите 23 европски држави го напуштија вчера форумот кога Ахмадинеџад изјави дека Израел, „под изговор на еврејски страдања“, после Втората светска војна ја окупираше палестинската ...
  | | веќе видена | слични

  Чавез ги обновува односите со Вашингтон Обама доби на подарок книга од Чавез, иако обраќајќи се на Самитот, тој ги предупреди лидерите на Латинска Америка да не ги обвинуваат САД за сите свои проблеми САД и Венецуела се помирија на Самитот на двете Америки што се одржа викендов Книгата што лидерот на Венецуела, Хуго Чавез, му ја подари на американскиот претседател Барак Обама на Самитот на двете Америки стана бестселер само за два дена. Книгата „Отворени вени на Латинска Америка: Пет века ограбување на континентот“ беше рангирана високо на веб-сатот за продажба на книги amazon.com, а сега таа се искачи на второто место. Напишана од уругвајскиот автор Едуардо Галеано, во книгата се разгледува влијанието на странската интервенција во Латинска Америка во последниве пет века. Во неа се опфатени освојувањата на континентот од страна на Шпанците пред речиси петстотини години па се' до денешен ден. Претседателот Чавез во саботата му ја подари на својот американски колега оваа книга, фаворит на левичарите, на ...
  | | веќе видена | слични

  И покрај тоа што има корекции во однос на претходната верзија на нацрт-декларацијата, измените во заклучниот текст не ги задоволија барањата на Вашингтон, кој тврди дека во текстот има антиизраелски и антизападни делови, изјави портпаролот на Стејт депарментот, Роберт Вуд.

  Тој повика на посериозно преразгледување на декларацијата, со што би се овозможило САД да учествуваат на конференцијата.

  Постои опасност конферецијата да премине во жестока дебата за Израел, особено имајќи предвид дека на неа ќе учествува и иранскиот претседател, Махмуд Ахмадинеџад, кој повика за уништување на израелската држава.

  Израел во меѓувреме ги повика учесниците на конференцијата да го бојкотираат Ахмадинеџад.

  Израелската Влада го повика перетседател на Швајцарија Ханс Рудолф Мерц, кој ќе биде домаќин на форумот, да ја откаже средбата со Ахмадинеџад, која е закажана за вечерва.

  Конференцијата за расизмот, која е одржа во јужноафриканскиот град Дурбан во 2001 година заврши со скандал ...
  | | веќе видена | слични

  Австралија соопшти дека ќе ја бојкотира бојкотира меѓународната конференција за борба против расизмот, која почнува утре во Женева во организација на Обединетите нации. Австралискиот министер за надворешни работи Стивен Смит, само неколку часа откако САД најавија дека ќе го бојкотираат форумот, изјави дека истото ќе го стори и Австралија. Смит нагласи дека Австалија нема да учествува на конференцијата поради тоа што стравува дека таа ќе се претвори во поле за антисемитски критики. Конференцијата ќе биде бојкотирана и од Канада, која исто така смета дека учесниците на форумот ќе го критикуваат Израел. На конференцијата нема да учествува ниту Израел, бидејќи стравува дека главна тема ќе биде конфликтот меѓу Израелците и Палестинците и оти некои земји ќе го искористат тоа за да ги оправдаат нападите врз израелската држава. Американскиот Стејт департмент претходно соопшти дека администрацијата на претседателот Барак Обама ќе ја бојкотира конференција поради одредени формулации за Израел и Западот, кои се ...
  | | веќе видена | слични

  Американскиот Стејт департмент соопшти дека администрацијата на претседателот Барак Обама ќе ја бојкотира меѓународната конференција за борба против расозмот, која почнува утре во Женева во организација на Обединетите нации, поради одредени формулации за Израел и Западот, кои се содржани во заклучниот документ. И покрај тоа што има корекции во однос на претходната верзија на нацрт-декларацијата, измените во заклучниот текст не ги задоволија барањата на Вашингтон, кој тврди дека во текстот има антиизраелски и антизападни делови, изјави портпаролот на Стејт депарментот, Роберт Вуд. Тој повика на посериозно преразгледување на декларацијата, со што би се овозможило САД да учествуваат на конференцијата. Постои опасност конферецијата да премине во жестока дебата за Израел, особено имајќи предвид дека на неа ќе учествува и иранскиот претседател, Махмуд Ахмадинеџад, кој повика за уништување на израелската држава. Израел во меѓувреме ги повика учесниците на конференцијата да го бојкотираат Ахмадинеџад. Израелската ...
  | | веќе видена | слични

  19.04.2009, 12:20сиднеј Австралија и Канада најавија бојкот на меѓународната конфереција за борба против расизмот Австралија соопшти дека ќе ја бојкотира бојкотира меѓународната конференција за борба против расизмот, која почнува утре во Женева во организација на Обединетите нации. Австралискиот министер за надворешни работи Стивен Смит, само неколку часа откако САД најавија дека ќе го бојкотираат форумот, изјави дека истото ќе го стори и Австралија.Смит нагласи дека Австалија нема да учествува на конференцијата поради тоа што стравува дека таа ќе се претвори во поле за антисемитски критики.Конференцијата ќе биде бојкотирана и од Канада, која исто така смета дека учесниците на форумот ќе го критикуваат Израел.На конференцијата нема да учествува ниту Израел, бидејќи стравува дека главна тема ќе биде конфликтот меѓу Израелците и Палестинците и оти некои земји ќе го искористат тоа за да ги оправдаат нападите врз израелската држава.Американскиот Стејт департмент претходно соопшти дека администрацијата на ...
  | | веќе видена | слични

  19.04.2009, 12:17вашингтон САД ќе ја бојкотираат меѓународната конференција за борба против расизмот во Женева Американскиот Стејт департмент соопшти дека администрацијата на претседателот Барак Обама ќе ја бојкотира меѓународната конференција за борба против расозмот, која почнува утре во Женева во организација на Обединетите нации, поради одредени формулации за Израел и Западот, кои се содржани во заклучниот документ. И покрај тоа што има корекции во однос на претходната верзија на нацрт-декларацијата, измените во заклучниот текст не ги задоволија барањата на Вашингтон, кој тврди дека во текстот има антиизраелски и антизападни делови, изјави портпаролот на Стејт депарментот, Роберт Вуд.Тој повика на посериозно преразгледување на декларацијата, со што би се овозможило САД да учествуваат на конференцијата.Постои опасност конферецијата да премине во жестока дебата за Израел, особено имајќи предвид дека на неа ќе учествува и иранскиот претседател, Махмуд Ахмадинеџад, кој повика за уништување на израелската ...
  | | веќе видена | слични

  Американскиот Стејт департмент соопшти дека администрацијата на претседателот Барак Обама ќе ја бојкотира меѓународната конференција за борба против расозмот, која почнува утре во Женева во организација на Обединетите нации, поради одредени формулации за Израел и Западот, кои се содржани во заклучниот документ.И покрај тоа што има корекции во однос на претходната верзија на нацрт-декларацијата, измените во заклучниот текст не ги задоволија барањата на Вашингтон, кој тврди дека во текстот има антиизраелски и антизападни делови, изјави портпаролот на Стејт депарментот, Роберт Вуд.Тој повика на посериозно преразгледување на декларацијата, со што би се овозможило САД да учествуваат на конференцијата.Постои опасност конферецијата да премине во жестока дебата за Израел, особено имајќи предвид дека на неа ќе учествува и иранскиот претседател, Махмуд Ахмадинеџад, кој повика за уништување на израелската држава.Израел во меѓувреме ги повика учесниците на конференцијата да го бојкотираат Ахмадинеџад.Израелската Влада ...
  | | веќе видена | слични

  И покрај тоа што има корекции во однос на претходната верзија на нацрт-декларацијата, измените во заклучниот текст не ги задоволија барањата на Вашингтон, кој тврди дека во текстот има антиизраелски и антизападни делови, изјави портпаролот на Стејт депарментот, Роберт Вуд.

  Тој повика на посериозно преразгледување на декларацијата, со што би се овозможило САД да учествуваат на конференцијата.

  Постои опасност конферецијата да премине во жестока дебата за Израел, особено имајќи предвид дека на неа ќе учествува и иранскиот претседател, Махмуд Ахмадинеџад, кој повика за уништување на израелската држава.

  Израел во меѓувреме ги повика учесниците на конференцијата да го бојкотираат Ахмадинеџад.

  Израелската Влада го повика перетседател на Швајцарија Ханс Рудолф Мерц, кој ќе биде домаќин на форумот, да ја откаже средбата со Ахмадинеџад, која е закажана за вечерва.

  Конференцијата за расизмот, која е одржа во јужноафриканскиот град Дурбан во 2001 година заврши со скандал ...
  | | веќе видена | слични

  Кливленд кавалирс и ЛА лејкерс ќе стартуваат од првите позиции во Источната и Западната конференција и се најголеми фаворити за пласман во големото НБА-финале. Возбудувањата ќе бидат поголеми на Западот каде што се очекува неизвесна борба помеѓу ЛА лејкерс и Јута џез, Портланд треилблејзерс - Хјустон рокетс, Сан Антонио спарс - Далас маверикс и Денвер нагетс - Њу Орлеанс хорнетс. На Истокот состојбата е многу појасна, барем во првиот круг од плејофот, Кливленд, Бостон селтикс и Орландо меџик се апсолутни фаворити во дуелите со Детроит пистонс, Чикаго булс и со Филаделфија сиксерс. Најголема неизвесност би требало да се очекува на мечевите помеѓу Атланта хоукс и Мајами хит. РЕЗУЛТАТИ: Сан Антонио - Њу Орлеанс 105-98, Минесота - Сакраменто 90-97, Далас - Хјустон 95-84, Бостон - Вашингтон 115-107, Индијана - Милвоки 115-108, Мемфис - Атланта 98-90, Њујорк - Њу Џерси 102-73, Чикаго - Торонто 98-109, Кливленд - Филаделфија 110-111, Орландо - Шарлот 98-73, Мајами - Детроит 102-96, Феникс - Голден Стејт 117-113, ...
  | | веќе видена | слични

  18.04.2009, 16:52ПОРАДИ вршење шпионажа Новинарката Роксана Сабери осудена на осум години затвор во Иран Роксана Сабери, новинарка со американско-иранско државјанство е осудена на осум години затвор во Иран поради шпионска дејност во корист на САД, пренесе Франс прес, повикувајќи се на изјава на анонимен роднина на нејзиното семејство.   Процесот против 31-годишната новинарка почна во понеделникот. Таа беше уапсена во Иран во јануари поради купено шише вино. Првично против неа беа покренати обвиненија дека работела како репортер во Иран откако поминала важноста на нејзината акредитација. На почетокот на оваа недела, американскиот Стејт департмент новите обвиненија против Сабери за шпионска дејност ги оцени како неосновани.
  | | веќе видена | слични

  Роксана Сабери, новинарка со американско-иранско државјанство е осудена на осум години затвор во Иран поради шпионска дејност во корист на САД, пренесе Франс прес, повикувајќи се на изјава на анонимен роднина на нејзиното семејство.

  Процесот против 31-годишната новинарка почна во понеделникот. Таа беше уапсена во Иран во јануари поради купено шише вино.

  Првично против неа беа покренати обвиненија дека работела како репортер во Иран откако поминала важноста на нејзината акредитација.

  На почетокот на оваа недела, американскиот Стејт департмент новите обвиненија против Сабери за шпионска дејност ги оцени како неосновани.
  | | веќе видена | слични

  Роксана Сабери, новинарка со американско-иранско државјанство е осудена на осум години затвор во Иран поради шпионска дејност во корист на САД, пренесе Франс прес, повикувајќи се на изјава на анонимен роднина на нејзиното семејство. Процесот против 31-годишната новинарка почна во понеделникот. Таа беше уапсена во Иран во јануари поради купено шише вино. Првично против неа беа покренати обвиненија дека работела како репортер во Иран откако поминала важноста на нејзината акредитација. На почетокот на оваа недела, американскиот Стејт департмент новите обвиненија против Сабери за шпионска дејност ги оцени како неосновани.
  | | веќе видена | слични

  НБА низ бројки Вејд прв стрелец во лигата Најдобриот кошаркар на Мајами Хит, Двејн Вејд не ги одигра последните два натпревара од регуларниот дел на сезоната во НБА лигата, но затоа пак во пресрет на доигрувањето остана најдобар стрелец . Со 30,2 поени во просек, Вејд го понесе епитетот најдобар стрелец во НБА лигата , првпат во кариерата. МВП играчот од регуларниот дел на лигата, ЛеБрон Џејмс (Кливленд) е втор на оваа листа со просечни 28,4 поени, трет е Коби Брајант (ЛА Лејкерс) со 26,8 кошеви. На листата на скокачи прв е Двајт Хауард од Орландо со просечни 13,9 додека зад него се Трој Марфи (Индијана) 11,8 и Давид Ли (Њујорк) 11,7. Најдобар асистент е Крис Пол (Њу Орлеанс) со 11 асистенции, а го следат Дерон Вилијамс (Јута) 10,7 и Стив Неш (Феникс) 9,7. Хауард е водечки на уште една листа, според блокадите, со просечни 2,9 пред Крис Андерсон ( Денвер) 2,5 и Рони Туријаф (Голден Стејт) 2,2. Прв крадец на топки е Крис Пол со 2,78, а во најтесниот круг уште се Вејд 2,19 и Џејсон Кид (Далас) 2,00. ...
  | | веќе видена | слични

  ВАШИНГТОН, САД -- Државниот секретар Хилари Клинтон ги повика кипарските водачи да постигнат решение за повторно обединување на поделениот остров што е можно побргу, рече портпаролот на американскиот Стејт департмент, Роберт Вуд, во четвртокот (16-ти април). Во средата Клинтон се состана со водачот на кипарските Турци, Мехмет Али Талат, на разговори околу напредокот на тековните директни разговори за повторно обединување. „Таа изрази поддршка за напорите на двете страни за интензивирање на динамиката“, рече Вуд. Клинтон ја потврди поддршката на Вашингтон за бизонална федерација на две заедници, додаде тој.

  Талат по состанокот рече дека кипарските Турци имаат намера да го решат прашањето до крајот на оваа година и дека тој ќе го поздрави назначувањето на американски претставник во Кипар. Клинтон се очекува во понеделник во Вашингон да се состане со кипарскиот министер за надворешни работи, Маркос Кипријану.

  Во другите вести, во петок завршува предизборната кампањата во самопрогласената ...
  | | веќе видена | слични

  Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров следната недела ќе ја посети Северна Кореја, изјави претставник на руското Министерство за надворешни работи. Претставникот на руското МНР не ја прецизираше целта на посетата на Лавров. Најавата за посетата доаѓа откако вчера инспекторите на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) го напуштија главниот град на Северна Кореја, Пјонгјанг и заминаа за Пекинг. САД завчера потврдија дека Северна Кореја им наредила и на американските експерти, кои работат во севернокорејскиот нуклеарен комплекс во Јонбон, да ја напуштат Северна Кореја. - Американските експерти, кои помагаат во демонтирањето на нуклеарната централа се подготвуваат да ја напуштат Северна Кореја, изјави портпаролот на Стејт департментот, Роберт Вуд. Тој протерувањето на експертите го нарече „чекор назад“, со кој Северна Кореја уште повеќе ќе се изолира од остатокот од светот. - Пјонгјанг ќе треба да се соочи со последиците од своите одлуки, додаде Вуд. Пјонгјанг овој чекор го презеде ...
  | | веќе видена | слични

  Претставникот на руското МНР не ја прецизираше целта на посетата на Лавров.

  Најавата за посетата доаѓа откако вчера инспекторите на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) го напуштија главниот град на Северна Кореја, Пјонгјанг и заминаа за Пекинг.

  САД завчера потврдија дека Северна Кореја им наредила и на американските експерти, кои работат во севернокорејскиот нуклеарен комплекс во Јонбон, да ја напуштат Северна Кореја.

  - Американските експерти, кои помагаат во демонтирањето на нуклеарната централа се подготвуваат да ја напуштат Северна Кореја, изјави портпаролот на Стејт департментот, Роберт Вуд.

  Тој протерувањето на експертите го нарече „чекор назад“, со кој Северна Кореја уште повеќе ќе се изолира од остатокот од светот.

  - Пјонгјанг ќе треба да се соочи со последиците од своите одлуки, додаде Вуд.

  Пјонгјанг овој чекор го презеде откако претходно објави дека ги напушта шестстраните преговори за севернокорејската нуклеарна ...
  | | веќе видена | слични

  Лавров следната недела ќе ја посети Северна Кореја Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров следната недела ќе ја посети Северна Кореја, изјави претставник на руското Министерство за надворешни работи. Претставникот на руското МНР не ја прецизираше целта на посетата на Лавров.Најавата за посетата доаѓа откако вчера инспекторите на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) го напуштија главниот град на Северна Кореја, Пјонгјанг и заминаа за Пекинг.САД завчера потврдија дека Северна Кореја им наредила и на американските експерти, кои работат во севернокорејскиот нуклеарен комплекс во Јонбон, да ја напуштат Северна Кореја.- Американските експерти, кои помагаат во демонтирањето на нуклеарната централа се подготвуваат да ја напуштат Северна Кореја, изјави портпаролот на Стејт департментот, Роберт Вуд.Тој протерувањето на експертите го нарече „чекор назад“, со кој Северна Кореја уште повеќе ќе се изолира од остатокот од светот.- Пјонгјанг ќе треба да се соочи со последиците од своите одлуки, ...
  | | веќе видена | слични