Советски

  во

  Пишува Тодор ПЕТРОВ Владата стави табли на спомениците на Александар Трети Македонски, Филип Врори Македонски и Олимпија во Македонија, дека се “дел од ...
  сите 25 | | | веќе видена

  Периодот на комунизмот влегува во учебниците по историја откако беше доставена петиција од граѓаните Во сите нови учебници по историја за десетто одделение, од ...
  сите 17 | | | веќе видена

  Последниот важен договор за контролата на нуклеарното вооружување меѓу САД и Русија е застарен и има недостатоци, оцени во средата американскиот амбасадор во ...
  сите 49 | | | веќе видена

  Ник Насев, Македонец од Австралија што се занимава со превод, повлекува паралела меѓу забраната на првото знаме по стекнувањето на независноста на Македонија и ...
  сите 93 | | | веќе видена

  Израелците го претставија прототипот на оклопното возило на иднината, таканаречениот „паметен тенк“ кој може да се управува далечински, што значи дека може да ...
  сите 16 | | | веќе видена

  Руската нуклеарна агенција „Росатом“ соопшти дека во експлозијата настрадале пет члена на нејзиниот персонал, а тројца се наоѓаат во сериозна здравствена ...
  сите 67 | | | веќе видена

  Тајлер Иванов од Алјаска пронашол порака во шише додека собирал дрва за огрев. Забележал дека е напишана на руски јазик, па на Фејсбук им се обрати на луѓето ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Едно лице загина, а осуммина се повредени во детонациите и пожарот во складиштето за оружје во Сибир, каде со часови се слушаа силни експлозии, а илјадници ...
  сите 12 | | | веќе видена