Софија

  во

  До 1 јуни ќе се знае кои две екипи ќе ја претставуваат Македонија во новоформираната Балканска лига во кошарка(БИБЛ).Бордот на БИБЛ во Софија е ставен на слатки маки и ќе треба да избере две екипи од четирите пријавени од нашата земја. За настап во првата сезона од БИБЛ се пријавија најтрофејниот македонски клуб Ф. Работнички, освојувачот на годинашниот куп Фени Индустри, актуелниот првак Струмица 2005 и Вардар О., кој сезонава ја заврши на седмото место на табелата, а лани го освои купот. Ваква турканица за учество кај нас не се памети, споредено со некои други европски или регионални лиги и натпревари во минатото, за кои интересот на нашите клубови беше или мал или не постоеше

  БИБЛ Е РЕЛАТИВНО ЕВТИНА

  Привлечноста на играњето во БИБЛ не е само поради одигрувањето на официјални меѓународни средби против клубови од странство, што е интересно за кошаркарите, публиката и спонзорите, туку и не многу големите трошоци што екипите ќе ги имаат во текот на сезоната. Исто како и во јадранската ...
  | | веќе видена | слични

  Култната македонска група „Мизар“ по повод 24 мај, празникот на просветителите Кирил и Методиј, ќе одржи свечен концерт во црквата „Света Софија“ во Охрид. Нивни гости ќе бидат етно-бендот „Балкава“ и солистите Сашо Гигов- Гиш и Ристо Самарџиев. Групата, која неодамна на празникот велики четврток во Скопје направи концерт на кој посетителите со задоволство ќе се потсетуваат многу долго, овојпат ќе се претстават со пригоден музички материјал, со теми од нивната богата музичка ризница.
  | | веќе видена | слични

  Фени индустри и Работнички фершпед со најголеми шанси

  Четири македонски клубови ќе се борат за две места кои водат во учество на новоформираното кошаркарско натпреварување Балканската лига (БИБЛ), која ќе стартува од октомври. - Вардар осигурување, Струмица, Фени индустри и Фершпед Работнички ги доставија потребните документи во канцеларијата на Кошаркарската федерација на Македонија за учество во лигата БИБЛ. КФМ ќе ги испрати апликациите до Бордот на директори на Балканската Лига, кој наредниот викенд ќе ги разгледа и ќе одлучува кои два клуба ќе играат во ова натпреварување. До 1 јуни ќе се знаат имињата на екипите, а на 6 јуни во Софија ќе се одржи ждрепка за следната сезона - изјави Илија Мерџановски, директор на националните селекции. Според информациите од Србија и од Бугарија, нашите соседи најголеми шанси за влез во лигата им даваат на Работнички и на Фени. „Шпедитерите“ се познати по своите успешни настапи во лигата на поранешната СФРЈ и имаат висок рејтинг во странство. Фени има одлични ...
  | | веќе видена | слични

  Бугарскиот јавен обвинител потврди дека ќе побара одземање на имунитетот на Петков

  20 05 2008

  СОФИЈА, Бугарија -- Во понеделникот (19-ти мај) јавниот обвинител Борис Велчев потврди дека има намера да побара од парламентот да му го одземе имунитетот на пратеникот Румен Петков. Петков се врати во парламентот откако неодамна поднесе оставка од функцијата министер за внатрешни работи заради скандалот во кој информации од ова министерство им беа оддадени на криминалните босови. За време на скандалот, Петков го откри идентитетот на еден полицаец кој тајно работеше за Агенцијата за државна безбедност, дело кое се казнува до пет години затвор. (Дневник, 24 часа, Труд, Сега - 20 05 08; Медијапул, бТВ, БНТ - 19
  | | веќе видена | слични

  Речиси постојано сум на проба со мојот бенд „Мизар“. В сабота, 24 мај, по повод празникот Св. Кирил и Методиј, пред црквата „Света Софија“ во Охрид, „Мизар“ ќе одржи свечен концерт, на кој ќе гостуваат и колегите од групата „Баклава“, Гиш и Ристо Самарџиев.

  Весна Станоевска

  харфистка

  Мошне интензивно работен ден. Претпладне имам проба во Филхармонија за утрешниот редовен концерт, а попладне во Опера како подготовка за саботната изведба на операта „Турандот“, во рамките на „Мајските оперски вечери“. Вечер планирам релаксирање во друштво на пријателите и некоја пијачка.

  Сандре Маневски

  бизнисмен

  Како гостин на „Амстел“, утринава преку Белград ќе отпатувам за Москва, каде што вечерва ќе присуствувам на финалниот меч на Лигата на шампионите меѓу Челзи и Манчестер јунајтед. Ова е мое осмо присуство на финале на Лига на шампионите, што ме прави навистина среќен.
  | | веќе видена | слични

  Најмалку половина од вработените актери од МНТ и 15-ина од Драмскиот театар со години не стапнале на матичните сцени, а земаат плата не помала од 20.000 денари

  Во Македонскиот народен театар речиси половина од актерите со години не стапнале на сцена. Во Драмски од вкупно четириесетина вработени актери, дури петнаесетина доаѓаат само на први во месецот за да подигнат плата. Минималната плата на вработен актер не е помала од 20.000 денари. Затоа нивните помлади колеги, кои постојано се на сцена, се на месечни договори и со години чекаат да им биде решен статусот. Актерите Славица Николовска-Спасовска и Силвија Стојановска повеќе од десет години немале значајна улога на својата матична сцена, во Драмски театар. На Николовска-Спасовска во десетте години не и влегува отсуството заради амбасадорскиот ангажман на нејзиниот сопруг. По најмалку пет години на сцена ги нема Мајда Тушар, Лилјана Велјановска, Софија Куновска-Ангеловска. Викторија Анѓушева и Душица Стојановска, кои чат-пат имаат епизодни улоги. ...
  | | веќе видена | слични

  „Формално различни“ е насловот на изложбата на дела од македонски уметници што студираат во Бугарија, која денеска во 17 часот ќе биде отворена во Бугарското национално радио во Софија. Повеќе од 30 млади уметници што студираат на Националната уметничка академија во главниот град на Бугарија ќе се претстават со плакати, графики, цртежи, скулптури, уметнички фотографии и со керамички дела. Изложбата ќе ја отворат Доста Димовска, директорка на Македонскиот културно-информативен центар во Софија, и Светлослав Кокалов, ректор на Националната академија.
  | | веќе видена | слични

  Струмица 2005, Фени Индустри, Фершпед Работнички и Вардар Осигурување поднесоа барања за учество во новата Балканска лига (БИБЛ), откако вчера попладне истече рокот за пријавување. Овие четири клуба во текот на вчерашниот ден поднесоа документи до Кошаркарската федерација на Македонија, која до 1 јуни треба да ги проследи до седиштето на БИБЛ во Софија. Македонија во новоформираната лига ќе има два претставника, а кои ќе бидат тоа треба да одлучи Бордот на БИБЛ. Најверојатно ќе има една скопска и екипа од внатрешноста. Но, тоа се само нагаѓања и се ќе биде јасно во првата недела од следниот месец, бидејќи ждрепката за првата сезона во БИБЛ ќе се влече на 7 јуни во Софија. Балканската лига викендов доби благослов и од ФИБА Европа. На состанокот на Бордот на ФИБА Европа во Сент Џулијан на Малта присуствуваа делегати од 46 земји, меѓу кои и Македонија претставена од челниците на КФМ.
  | | веќе видена | слични

  „Ерлифт сервис“ е новата домашна авиокомпанија што ќе одржува чартер-летови со авион „антонов-24“ од украинско производство. Првиот лет е најавен за в понеделник и со него ќе биде донесена група бугарски туристи од Софија во Охрид. Оваа линија ќе се одржува два пати неделно во текот на летото.„Ерлифт сервис“ е мешовита македонско-бугарска компанија. Во земјава сопственик е поранешниот пилот Трајко Кикерковски, а во Бугарија софиската авиокомпанија „Авиостарт“. Чартер-компанијата засега ќе лета со еден авион со македонска регистарска ознака. Директорот Кикерковски се пожали дека повеќе од 40 дена чекаат директорот на Агенцијата за цивилно воздухопловство, Ернат Фејзулаху, да ја потпише дозволата за да го донесат вториот авион.Авионот е прегледан од инспекцијата, регистриран и бојосан со македонски ознаки - истакна тој.И новата чартер-компанија, која лета под македонско знаме, се соочила со проблеми за прелет и слетување на грчка територија.Нашите бугарски соработници се обидоа за 1 мај да летаат до еден ...
  | | веќе видена | слични

  Центарот на НАТО е претесен откако источноевропските држави го напуштија Варшавскиот пакт

  Јовка Димитрова
  Дописничко биро на ВАЦ

  БРИСЕЛ - НАТО започнува со изградба на нов центар во Брисел каде што ќе се пресели за својот 65. роденден во 2014 година. Белгиското Министерство за одбрана, кое раководи со активностите околу мегапроектот, објави дека завршило расчистувањето на теренот и ги дало последните решенија за започнување на огромниот објект, кој ќе има канцеларии, ресторани, спортски објекти и магазини на 40 хектари во покраините на белгискиот главен град.

  Центарот на НАТО е претесен откако источноевропските држави го напуштија Варшавскиот пакт и се заколнаа во верност на атлантската организација. Алијансата порасна од 16 на 26 члена, уште две држави веќе ги гледаат катовите за слободно место за да ги сместат своите национални делегации. Во секоја од нив има меѓу 50 и 100 луѓе. Новите членки сега се сместуваат во некои сиви згради кои, покрај тоа што се неудобни, веќе не ...
  | | веќе видена | слични

  Толески со титула во Прага

  ЧЕШКА: Гоце Толески ја одбрани титулата со Славија Прага во својата прва сезона како фудбалски интернационалец во чешкото првенство. Во последното коло Славија Прага одигра реми 2-2 против Јаблонец, но лутиот ривал и единствен конкурент Спарта Прага претходно се откажа од титулата со пораз од 3-4 на гостувањето против Либерец. Славија Прага сезоната ја заврши со 60 бода, три повеќе од Спарта.Нашиот напаѓач го одигра целиот натпревар со две неискористени шанси во 37. и 58. минута, кога противникот имаше водство од 1-0. Толески даде свој придонес во освојувањето на титулата со своите три гола, откако во зимскиот преоден рок го засили шампионот. Во последниот месец двапати ја затресе противничката мрежа и обезбеди три асистенции. Претходно за Мост постигна осум погодоци и со вкупно 11 сезоната ја заврши на делба на третото место на листата на најдобри стрелци во лигата, односно со четири помалку од најдобриот голгетер Вацлав Сверкош од Баник Острава.

  ПОЛСКА: Филип ...
  | | веќе видена | слични

  Балдовалиев двоен стрелец, Толески шампион со Славија

  Чешка: Славија Прага стана шампион на Чешка откако дома одигра нерешено со Јаблонец 2-2. Гоце Толески го одигра целиот натпревар за Славија, но не успеа да се запише во листата на стрелците. Бугарија: Зоран Балдовалиев беше стрелец на два гола за Локомотив Софија на натпреварот со Берое. Македонскиот интернационалец првиот гол го постигна во 49. минута, а во 58. и по вторпат ја затресе противничката мрежа. Локомотив славеше на свој терен со 3-0. Дарко Тасевски го постигна првиот гол за Левски на натпреварот меѓу Левски и Славија Софија. Левски го доби натпреварот со 2-1. Локомотив Пловдив, на чие чело е Драган Канатларовски, играше нерешено на гостувањето во Благоевград со екипата на Пирин. Натпреварот заврши 1-1. Србија: Војводина го совлада Банат со 4-1 во рамките на првенството на Србија. Влатко Гроздановски не играше на оваа средба, но затоа Марио Ѓуровски во 13. минута го постигна првиот гол за екипата од Нови Сад. Перица Станчевски играше ...
  | | веќе видена | слични

  Канцеларијата на главниот обвинител во Бугарија ќе поднесе обвинение против поранешниот министер за внатрешни работи

  18 05 2008

  СОФИЈА, Бугарија -- Според извори на весникот Сега во саботата (17-ти мај), главниот обвинител Борис Велчев официјално ќе побара од парламентот да му го одземе имунитетот на поранешниот министер за внатрешни работи Румен Петков. Канцеларијата на главниот обвинител сака да поднесе обвинение против Петков за откривање на идентитетот на некој кој и помагал на Државната агенција за безбедност (ДАБ), кривично дело за кое може да се добијат до пет години затвор. Додека беше на функцијата министер за внатрешни работи, Петков го откри идентитетот на еден поранешен полицаец, кој тајно и помагал на ДАБ, верувајќи дека парламентарната комисија за државна безбедност веќе го знаела неговиот идентитет. Се покажа дека комисијата не го знаела.

  Бидејќи е пратеник во парламентот од владејачката Бугарска социјалистичка партија, Петков има имунитет против него да не биде ...
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот репрезентативец Дарко Тасевски го постигна првиот гол во дербито на бугарскиот шампионат помеѓу екипите на Левски и Славија од Софија. Левски славеше со 2:1, а сите три погодоци на оваа средба паднаа во првото полувреме.

  Тасевски стрелаше уште во 5. минута, а нешто подоцна односно во 27. минута тој заработи жолт картон. Гостите израмнија преку Томашиќ во 31. минута, а конечниот резултат го постави Крастовчев една минута подоцна.

  Два гола постигна и Балдовалиев против Берое

  Зоран Балдовалиев продолжи со успешната голгетерска серија во бугарскиот шампионат. Овој напаѓач е „главниот виновник“ за новата победа на Локомотив од Софија во дуелот со тимот на Берое од 3:0. Балдовалиев ги постигна првите два погодоци за Локомотив во 49. и 58. минута.

  Конечниот резултат беше дело на Орачев во 82. минута од мечот.

  Марио Ѓуровски погоди за Војводина

  Младиот Марио Ѓуровски (син на некогашната фудбалска легенда на Партизан и Црвена звезда, Милко ...
  | | веќе видена | слични

  Од третата книжевна визита во Софија произлезе заеднички став за поголема грижа на авторите

  Од нашиот известувач
  Невена Поповска

  СОФИЈА - Содржините на Третата книжевна визита во Софија беа заокружени со трибината на тема: „Новите тенденции во македонската и бугарската литература“, на која македонските и бугарските поети проговорија за литературата и културата оценувајќи ги како нивен заеднички топос.

  „Се она што се случува во поново време се реконструира во творештвото. Овие книжевни средби, постојат за да значат отворен и бескраен дијалог. Литературата и културата се заеднички топос во кој меѓусебно се препознаваме, се спријателуваме и разговараме за оние работи кои не разделуваат и ги потенцираме разликите меѓу себе бидејќи различноста во овој процес на глобализација ни овозможува да не бидеме претопени и неутрализирани. Се оди кон тенденција на отворање, на релаксирање на тие тензии кои постоеле меѓу нас и нашите култури досега, да се надминат оние бариери и да се урнат ...
  | | веќе видена | слични

  Со проекција на филмот „Вистинско чудо“, во кој игра светски познатиот актер Раде Шербеџија, во вторник (27 мај) во НУ „Антон Панов“ ќе почне четвртото издание на филмскиот фестивал „Астер-фест“ во Струмица. Мотото на фестивалот е „Безгранични филмски видици“ и на тој начин симболично ја чествува 90-годишнината од првата филмска проекција во Струмица, што неодамна се иницираше преку мултимедијалниот проект „Струмица 1918“. Четиридневната филмска манифестација во Струмица содржи 50 кратки филма и документарци од 30 земји од југоисточна Европа, во седум категории: натпреварувачка „Астердокс“, „Една жена-еден филм“, „Мери-Дионс“, „Посвети“, „Мувленд“, „Балканска фикција“ и краткиот блок од поновата македонска продукција. Покрај тоа, ќе бидат прикажани неколку анимирани филмови и дела од нашите автори што творат во странство, Илија Пиперкоски и Ирена Паскали. На програмата се филмовите: „Студени бранови“ на Александру Соломон, бугарскиот филм „Проблемот со комарците“ на Андреј Паунов, албанско-грчката ...
  | | веќе видена | слични

  Претставата „Молба до Господ“ од Илко Иларијанов, а во режија на Коле Ангеловски, во продукција на Струмичкиот театар, ќе учествува утре на 17. издание на меѓународниот театарски фестивал „Друмеви театарски празници“ во Шумен, Бугарија. Додека со постановката „Малограѓанска свадба“, по текст на Бертол Брехт, а во режија на Гаро Ашикјан, Струмичкиот театар в среда ќе учествува на Меѓународниот фестивал на мали театарски форми во градот Враца, а следниот ден со овој проект ќе се претстави и во Софија.
  | | веќе видена | слични

  Европската комисија одобри 50 милиони евра за реставрациски активности на Балканот, а средствата ќе бидат доставени во периодот 2008 - 2010 година.

  Со тие средства ќе бидат реставрирани археолошки споменици, цркви и џамии во Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Македонија, Косово, Црна Гора, Романија, Србија и Хрватска.

  Меѓу најпознатите објекти се базиликата „Света Софија“ во Софија, археолошките ископини „Аполонија“ во Албанија и древниот римски град Сисија во Хрватска, одбележува весникот „Јуропиан воис“.

  Европската комисија ќе финансира изведување на по еден проект во секоја од балканските земји.

  Според еврокомесарот Јан Фигел, одговорен за образованието, обуката и културата, инвестирањето во културни проекти во регионот „ќе воспостави мостови меѓу различните етнички и религиозни заедници“.
  | | веќе видена | слични

  Американскиот метал-бенд„Металика“,на 25 јули (петок) ќе настапи на софискиот стадион „Васил Левски“, а за концертот се останати уште малку билети во Македонија, истакнуваат од „Екстрим ентертеинмент“, промоторската куќа што организира посета на настанот. Влезниците, за различна цена, во зависност од позицијата на стадионот, се продаваат во „Југотон“ во Скопје. Има и пакет што вклучува превоз.Еден од најпознатите и највлијателни состави на светската хеви метал-сцена последен пат на Балканот настапи во 2004 година, на стадионот на фудбалскиот клуб „Партизан“ во Белград. Во 1999 дебитира во регионот со изведба во бугарскиот град Пловдив. Последна новина поврзан со концертот во Софија се двете групи што ќе бидат одговорни за „загревање“ на атмосферата: искусните „Даун“ и младите „Сворд“. Во првиот бенд членуваат Фил Анселмо (вокал) и Рекс Браун (бас) од „Пантера“, Пипер Кинан (гитара) од „Корожн оф конформити“ и Кирк Виндстајн (гитара) од „Кроубар“.„Металика“, со над 100 милиони продадени албуми во светот и ...
  | | веќе видена | слични

  Бугарскиот премиер Сергеј Станишев на 18. јули во Вашингтон ќе биде примен од американскиот претседател Џорџ Буш, официјално е соопштено во Софија.

  Средбата Станишев Буш ќе биде во рамки на посетата на бугарскиот премиер на САД од 14 до 18 идниот месец.

  Предвидено е бугарскиот премиер да има средби и со администрацијата на Буш, конгресмени, сенатори, како и бизнисмени.

  Основни теми на разговорите ќе бидат соработката во областа на одбраната, безбедноста, економијата и инвестициите.
  | | веќе видена | слични