Софија

  во

  На 12 мај 1998 година е основана Фондацијата "Трифун Костовски" при Македонската академија на науките и уметностите, па затоа вчера МАНУ го прослави овој ден ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Индиецот Вишванатан Ананд ја одбрани титулата светски првак во шах откако по 12 партии го порази предизвикувачот Веселин Топалов од Бугарија со резултат ...
  сите 5 | | | веќе видена

  „Ангели на културите“ е уметнички проект за поврзување на трите града, годинешни „Европски престолнини на културата“- Есен, Печуј и Истанбул. Станува збор за ...
  | | веќе видена

  Тој во последната 12. партија со црни фигури го победи Топалов и со вкупни 6,5:5,5 ја одбрани титулата Индискиот велемајстор Вишванатан Ананд во решавачката ...
  сите 8 | | | веќе видена