Собранието

  во

  Без да ги консултира социјалните партнери и да ја почитува процедурата, Собранието усвои измени на Законот за работните односи, кој е мал работнички устав. Процедурата мора да се почитува - Синдикатот да биде консултиран и измените да одат прво на економско-социјалниот совет, на собраниска комисија, а дури потоа на седница. Има многу неповолни решенија во експресно усвоените измени, кои работниците допрва ќе ги почувствуваат. Барајќи ги пријателите, гледам дека многу од нив се на годишен одмор. Добро е што барем еден член од Законот за работните односи - правото на годишен одмор - се почитува. Но дали сите работодавци тоа го почитуваат, треба да каже Трудовата инспекција.

  Пецо Груевски, портпарол на СсМ

  Знамето на Кинескиот ѕид

  Македонското знаме на Кинескиот ѕид. Навистина се почувствував убаво кога го видов нашето прекрасно знаме истакнато со сите останати на таа „патека“ која е дел од подготовките за Олимписките игри. Најцрн настан што ја погоди цела Македонија е секако ...
  | | веќе видена | слични

  Толку многу сме инфицирани со вирусот на партизмот, што веќе не знаеме да одредиме што е тоа поширок или јавен интерес, важно е што наумил лидерот - на тоа се сведе јавноста во Македонија, наликува на темен лавиринт во кој демократијата се бара себеси. Како и каде да се најде излезот?

  Денеска, на денот на годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје, Македонија и граѓаните на Македонија ќе добијат нова влада, предводена од старо-новиот премиер Никола Груевски. Најверојатно Владата ќе биде изгласана едногласно, односно ќе се гласа самата себе (ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ПЕИ), а опозицијата ќе се сеири, гледајќи ја собраниската седница на некој од мониторите на улица Македонија. Веќе видено во 1994 година. Само што тогаш сеирџии беа ВМРО-ДПМНЕ. Тогаш во уличниот парламент, покрај вмровци, се зачленија и ДПА и таму беа цели четири години. По игра на случајот, пак ДПА е во доброволен егзил под изговор дека изборите не биле фер. Во таа 1994 година, кога парламентот остана без опозиција, СДСМ имаше 62 ...
  | | веќе видена | слични

  Не е тоа што оценил дека нема никакви шанси на следните избори ниту, пак, тоа што овие на власт ќе го променат за два дена Уставот, па ќе си го избираат претседателот во Собрание, на предлог на својата кадровска комисија. Ова би било социјализам и едноумие, а претседателот ни е, фала му на Бога - далеку од таква практика и идеологија

  Во минатата недела, цели два дена претседателот ги држеше јавноста и граѓанството, а не помалку и заинтересираните политичари во неизвесност и очекување на големата одлука: Дали повторно ќе се кандидира или не? Мнозина вистински стравуваа дека може и да се кандидира, а некои, како и секојпат, реагираат со страст и емоции: Што ќе ми е таков живот без него на чело на државата? Два дена потоа, во интервју за „Дневник“ ги разреши сите дилеми, неизвесности и стравови и значително и олесни на јавноста: сепак, решил да не се кандидира. Теориски, се разбира се уште може да се премисли, но и врапците надвор од политиката знаат дека тоа е политичка смрт.Па сепак, најтешко ни ...
  | | веќе видена | слични

  Измените во Законот за работните односи што Собранието ги усвои завчера се штетни за работниците и непримерни за демократска држава, оцени Сојузот на синдикати на Македонија. Синдикалците бараат Претседателот Бранко Црвенковски да не го потпишува указот со кој Законот ќе стапи во сила се додека регулативата не се промени во корист на работниците.Во ССМ се револтирани што Владата воопшто не побарала нивно мислење при подготовката на Законот, а немало расправа ниту на Економско-социјалниот совет, Комисијата за труд и на владина седница.

  - Измените се вистински шок за нас. Не знаеме зошто се инсистираше на толкава итност кога се најавуваше дека Законот ќе се носи наесен. Има оправдување за членовите што беа укинати од Уставниот суд, но за деловите каде што се удира по правата на работниците мораше да дадеме наше мислење - изјави Пеце Груевски, портпарол на ССМ. И од Организацијата на работодавци потврдуваат дека не биле консултирани, но најавија дека својот став ќе го кажат откако ќе го добијат ...
  | | веќе видена | слични

  Македонското собрание денеска треба да ја одржи седницата за избор на новата влада, опозицијата најави дека нема да учествува во работата и оти продолжува со бојкот на парламентот.

  Мандаторот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски ќе ја претстави програмата за работа на новата македонска влада, што ја договори со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, како и нејзините приоритети, меѓу кои како стратешки се посочуваат интеграција во НАТО и ЕУ.

  Новата владеачка коалиција има вкупно 82 пратеници, 63 освои ВМРО-ДПМНЕ, 18 -ДУИ и еден ПЕИ. Опозиционата коалиција предводена од СДСМ доби 27 мандати, додека ДПА 11.

  Претседателот Бранко Црвенковски најави дека ќе присуствува на седницата и оти по нејзиното завршување ќе приреди прием за новоизбраниот претседател и членови на владата.

  Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски вчера ја повика опозицијата да присуствува на седницата за избор на новата влада. Вељановски ги повика координаторите на сите пратенички групи на средба во ...
  | | веќе видена | слични

  Наместо да се посвети на донесување реформски закони, што се потребни за интеграцијата на Македонија во Европската унија, парламентарното мнозинство експресно усвојува конзервативни, крајно десничарски закони кои немаат врска ниту со реформи, ниту со Европа, едногласни се повеќето македонски политиколози. Со вакви закони, велат тие, не можеме да се надеваме дека наесен ќе добиеме позитивен извештај и датум за преговори со Унијата. Користејќи го силното парламентарно мнозинство и отсуството на опозиција, власта без дебата, без амандмани, па и без комисиска расправа усвои десетици закони, како и собранискиот деловник. Како особено „десни“ и популистички експертите ги оценуваат Законот за контрола на продажбата на алкохол, кој се граничи со прохибиција, воведувањето веронаука во основното образование, кампањата за трето дете, патриотските фискални сметки, Законот за стечајците... Политичкиот аналитичар Ризван Сулејмани има чувство дека Владата во своите приоритети воопшто ја нема интеграцијата на Македонија во ...
  | | веќе видена | слични

  Новоусвоениот Закон за лобирање ја ограничува слободата на изразување и му штети на граѓанскиот сектор, па затоа треба да биде повлечен, побараа вчера претставници на неколку невладини организации. Тие се надеваат дека претседателот Бранко Црвенковски ќе го искористи своето уставно право да го блокира Законот, односно да не го потпишува указот за тој да стапи во сила. Со новиот закон се предвидува лицата што сакаат да лобираат да извадат лиценца за тоа од државата. Таква лиценца ќе може да добие секој што има соодветно образование за областа за која ќе сака да лобира. Невладините организации во тоа гледаат ограничување на слободата на говор, што е едно од основните човекови права. - Со овој Закон, власта добива одврзани раце да го казни секого за кого смета дека лобира, а тој всушност само го изнесува својот став во јавноста - вели Владимир Милчин од Институтот „Отворено општество“. Сашо Ордановски од „Транспарентност Македонија“ смета дека техничка влада не треба да предлага закони кои се изгласуваат на ...
  | | веќе видена | слични

  Опозицијата нема да учествува на пленарната седница за избор на новата влада. Пратениците од коалицијата „Сонце“ ќе бидат во Собранието и на работните места, но ќе имаат свои активности и ќе ја игнорираат.
  Остана неизвесно дали координаторите на пратеничките групи од опозицијата ќе учествуваат на координацијата кај претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, кој ги повика координаторите за договор за текот на седницата и за расчистување на сите отворени прашања со опозицијата. Првично беше предвидено седницата да почне денеска во 11 часот, но Вељаноски ја одложи за 17 часот за да & даде време на опозицијата да се премисли.
  - Изборот на нова влада во секоја држава не е само свечен чин на кој се манифестира изборна победа, туку, пред се, демократски принцип преку кој Владата се претставува пред законодавниот дом и од него добива легитимитет. Токму затоа ја повикувам опозицијата да присуствува на седницата за избор на новата влада и да покажеме дека имаме демократски капацитет и одговорност кон ...
  | | веќе видена | слични

  Претседателот на Собранието Велјановски преку медиумите ја повика опозицијата да се врати во парламентот

  Светлана Унковска

  Денешната собраниска седница на која треба да се избере новата влада и дефинитивно ќе измине без присуство на опозицијата. Иако вчера парламентарниот спикер Трајко Велјановски прв и последен пат упати апел до партиите од опозицијата со кој ги повика да се вратат во работата на Собранието, откако претходно на координација би се договориле за текот на седница и за, како што стои во соопштението, „сите отворени прашања“, опозицијата одбива да прифати како било договор со владејачките партии. Со ова и дефинитивно се потврдува дека денешната слика од седницата на Собранието за конституирање на извршната власт ќе помине со празните столчиња наменети за опозиционите партии, кои, како што потврдија, ќе биле во Собранието, но не на седница, туку на „паралелен парламент“ на кој ќе дискутира „за демократијата, демократурата или диктатурата“. Седницата ќе се одвива според новиот ...
  | | веќе видена | слични

  Од денес официјално на политичката сцена во Македонија ќе функционира само ДПА со обединети ингеренции

  Гојко Ефтоски

  ТЕТОВО - Со потпишување заедничка одлука како официјална поддршка на двете досегашни политички партии, од денес официјално на политичката сцена во Македонија ќе функционира само ДПА со обединети ингеренции. На лидерската позиција и натаму останува Мендух Тачи, додека довчерашниот претседател на ПДП Абдулади Вејсели ќе заземе потпретседателско место. На чинот на официјализирање на спојувањето беше целиот состав на собранието на ДПА, додека од ПДП досегашниот лидер Вејсели, генералниот секретар Земри Елези и неколкумина членови на Претседателството. Официјалноста се случи во големата сала на хотелот „Лираку“ во Тетово.

  Мендух Тачи очигледно беше расположен од случувањата. „Не можам да ја скријам радоста. Ова практично значи верификација на моето политичко дејствување“, изјави тој. Чинот на спојувањето го поздрави и Абдулади Вејсели, изразувајќи надежи дека со тоа се ...
  | | веќе видена | слични

  Со бадентерово мнозинство, пратениците пред неполн час го изгласаа законот за употреба на јазиците.

  Усвоените одредби во законот, според извори во владејачката ВМРО-ДПМНЕ, се во согласност со Уставот, Рамковниот договор и принципите на ВМРО-ДПМНЕ.

  Законот не предвидува употреба на албанскиот јазик како втор службен јазик на целата територија на РМ. Прифатено е претседателите на собраниските комисии од редот на Албанците да претседаваат на албански јазик.

  Внатре во Собранието пратениците Албанци да можат да ги добиваат законите и другите материјали освен на македонски и на албански јазик. Новина со законот е во единиците на локална самоуправа граѓаните што се над 20% до подрачните единици на министерствата да можат да добија одговор, освен на македонски и на нивниот мајчин јазик.

  Со законот не е прифатено командите во рамките на полицијата и одбраната да се издаваат и на албански јазик, министрите на официјалните настапи не можат да употребуваат албански јазик, односно ...
  | | веќе видена | слични

  Во иднина вработените ќе можат да користат само 20 дена за годишни одмори. Освен ако работодавецот не се смилува, па дозволи уште шест дена.

  Ова се дел од новините во Законот за работни односи кои завчера, во екот на годишните одмори и туристичката сезона, по експресна постапка и без дискусии беа изгласани од пратениците од владејачката коалиција (опозицијата и онака е надвор од Собранието).

  Владата очигледно ја зафатила „ударничка треска“. Иако техничка, таа до Собранието достави десетици законски предлози. Пратениците, пак, го следат примерот на своите работливи партиски колеги од извршната власт, па само за неколку недели, колку што функционира новиот состав на Собранието, веќе се одржаа 14 седници на кои без никаква дискусија беа донесени бројни и важни закони.

  Кога веќе премиерот со министрите, но и пратениците, се толку вредни и работливи, зошто тогаш обичната работничка класа да безделничи? Што ќе им се на вработените дури 26 работни дена одмор во текот на годината?
  ...
  | | веќе видена | слични

  Наместо максимум 26 дена одмор, работниците ќе можат да искористат најмногу 20 дена одмор годишно

  Александар Пешев

  Сојузот на синдикатите на Македонија смета дека измените во Законот за работни односи им ги скратуваат правата на работниците. ССМ строго се противи на начинот на кој Собранието на последната седница ги изгласа предлог-измените на Законот, без притоа да се консултира со сите релевантни социјални партнери, меѓу кои се ССМ и Организацијата на работодавци.

  „Ова претставува класичен нокаут на социјалното партнерство во Македонија, кое одредени структури сакаат да го срушат. Сојузот на синдикатите ќе направи се за да ги оспори измените во Законот за работни односи“, рече портпаролот на ССМ Пецо Грујовски на вчерашната прес-конференција.

  Освен забелешките околу начинот на кој се изгласани измените, Сојузот не се согласува со неколку од новите одредби. Првата забелешка на ССМ се однесува на обврската на Фондот за ПИОМ и Фондот за здравство да му доделат ...
  | | веќе видена | слични

  Ја повикувам опозицијата да присуствува на седницата за избор на новата влада, да покажеме дека имаме демократски капацитет

  Трајко Велјаноски,

  претседателот на Собранието се сети дека изборот е „демократски принцип и од него добива легитимитет“  Караџиќ ќе докаже дека обвиненијата се фалшливи и дека тој е обвинет само затоа што е Србин

  Светозар Вуичиќ,

  адвокатот на Караџиќ заборава дека Хашкиот трибунал го бара неговиот штитеник за воени злосторства и за геноцид
  | | веќе видена | слични

  Граѓанскиот сектор е против новиот закон за лобирање што го донесе Владата вчера. Тие велат дека со закон донесен по итна постапка и без јавна расправа, што не ги исполнува условите кои се во согласност со Деловникот на Собранието.

  Од Институтот „Отворено општество“ велат дека Владата сака на граѓаните да им го скрати правото на слободно изразување, кое е едно од основните човекови права.

  „Имаат одврзани раце да применуваат санкции во случај кога тие ќе оценат дека нешто е лобирање, а всушност се работи за најнормално јавно изнесување на некаков став врзан за она што е прашање од јавен интерес“, изјави Владимир Милчин, Институт Отворено Општество.

  Од „Транспарентност Македонија“ сметаат дека техничка Влада не треба да предлага закони кои на сомнителен правен и демократски начин се изгласуваат.

  „Ги предупредуваме и граѓаните и јавноста дека ќе дојдеме до воведување на демократски полициски час во државата, со овој начин на којшто се воведе полициски час во ...
  | | веќе видена | слични

  Френк Манинг, со чија помош се градеа населбите по земјотресот Дексион и Бутел 2, беше голем пријател на Скопје и на Македонија

  У ште истиот ден по катастрофалниот земјотрес во Скопје се формираа повеќе екипи, пред се за спасување на затрупаните и на човечките животи, за расчистување на урнатините, за пробивање на улиците. Се подигаа шаторски кампови и се се правеше за да се нормализира состојбата - колку беше тоа воопшто можно. На 2 август - Илинден, се одржа состанок на Бриони за помош од цела Југославија за Скопје. Јас добив задача да одржувам постојан контакт со Белград, со Сојузниот штаб за елементарни непогоди, чие седиште беше во Сојузната стопанска комора, на чие чело беше сега покојниот Асен Симитчиев. Речиси секој ден пред Штабот (составен од членови на СИС, ЈНА, и други институции) реферирав за проблемите во Скопје и примав директиви за работа. На 1 август ми наложија да испратам возило на белградскиот аеродром, а на 2 август, јас заедно со целото републичко раководство на Македонија ...
  | | веќе видена | слични

  На автопат ќе се вози со 130 километри на час

  Собранието вчера на својата 14. седница ги изгласа измените во Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата. Измените се однесуваат на зголемување на максимално дозволените брзини на автопат и на пат резервиран за сообраќај на моторни возила. На магистралите ограничувањето од 120 километри сега ќе биде 130 километри на час, а на патиштата одредени за сообраќај на моторни возила од 100 на 110 километри на час. Според МВР, ваквите измени доаѓа бидејќи максимално дозволени брзини на движење треба да се приспособат на реалните, во согласност со подобрените услови на овие патишта на кои е извршена реконструкција. (Кирилица)
  | | веќе видена | слични

  Вељановски ја повика опозицијата да се врати во парламентот

  Скопје 25 07 15:15

  Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски ја повикува опозицијата, која најави бојкот на собраниските седници, да присуствува на утрешната седница за избор на новата македонска Влада.

  „Ја повикувам опозицијата, која најавува недоаѓање, да присуствува на седницата за избор на новата Влада, да покажеме дека имаме демократски капацитет и одговорност кон граѓаните“, вели Вељановски.

  Изборот, според него е „демократски принцип преку кој Владата се претставува пред законодавниот дом и од него добива легитимитет“.

  „Ги повикувам координаторите на сите пратенички групи да дојдат на координација во сабота, со цел да се договориме за текот на седницата, како и да се договориме за другите отворени прашања“, се наведува во изјавата на Вељановски.

  Поради најавената координација, претседателот Вељановски ја презакажа седницата за избор на новата Влада за 17 часот.
  ...
  | | веќе видена | слични

  Претседателот на Собранието, Велјановски ја повикува опозицијата утре да присуствува на седницата за избор на Владата.

  Спикерот посочува дека изборот на нова Влада во секоја држава, во која се почитуваат принципите на парламентаризмот не е само свечен чин, туку пред, се демократски принцип. Затоа тој седницата ја одлага за попладневните часови, а утре во 11 часот ги повикува координаторите на сите пратенички групи на состанок, на кој би се договорил текот на седницата, но и други отворени прашања.

  Од опозицијата потврдуваат, тие остануваат на одлуката да не учествуваат на утрешната седница и оти нема да се одзват на поканата за присуство на координативната средба, бидејќи спикерот тоа не го сторил со лично известување до нив, туку преку соопштение на веб страната на Собранието, што тие го толкуваат како алиби по притисокот од странците.

  Сепак, велат ќе биле во Собранието на нивните работни места.

  Од владејачката ДУИ не ја коментираат најавата на опозицијата за отсуство ...
  | | веќе видена | слични

  Ријасетот на Исламската верска заедница вчера ги прифати промените во својот устав со кои се менува системот на одлучување во верската организација. Дебарскиот муфтија Ружди Лата по седницата изјави дека промените се однесуваат на организацијата на ИВЗ.- Се зголемуваат надлежностите на муфтиите, кои во иднина ќе може да го разрешуваат поглаварот на ИВЗ, а не како досега Собранието - изјави Лата.Тој не објасни зошто било потребно да се донесат ваквите промени со кои практично се маргинализира Собранието на ИВЗ како највисок орган во заедницата. Истовремено, Лата, кој завчера изјави за „Дневник“ дека не е запознат со уставните промени, не кажа дали се зголемени ингеренциите на поглаварот на ИВЗ.Најавените промени во Уставот на ИВЗ предизвикаа реакција на група имами, кои не прифаќаат промена на внатрешната организација на ИВЗ. Тие го обвинуваат поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи дека сака да ја апсолутизира власта во верската заедница преку контрола на муфтиите и преместување на центарот на одлучувањето од ...
  | | веќе видена | слични