Собрание

  во

  Жителите на главниот град на Австрија многу се плашеа од нескротливиот гнев на навивачите од сите бои, но наместо тоа, ги затекна незадоволство од страна на угостителите, бидејќи прометот за 90% им е помал од очекуваниот.

  За лошиот биланс на гастрономите виновни се градските власти поради лошото планирање и пропустите да постават големи ЛЦД екрани за пренос на натпреварите на дополнителни места, како што е на пример централната улица Рингштрасе.

  Некои од гастрономите истакнуваат дека дневно мора да продадат најмалку 1.400 пијалаци за да извлечат некоја добивка.

  Меѓутоа, продажбата е далеку под саканото ниво, па се случува на пример, сопственик на еден штанд во текот на попладневните часови да успее да продаде само пет шишиња пијалак.

  Посебно е загрозен штандот на кој се продава скара во близина на главната зграда на Универзитетот во Виена, сместена на мртов агол на „навивачката зона“.

  Сопствениците најавуваа дека работата ќе ја предадат во рацете на своите ...
  | | веќе видена | слични

  Изјавите на претседателот Бранко Црвенковски дека е подготвен да му помогне на СДСМ и дека мора да се врати гордоста да се биде негов член, се надвор од неговите надлежности, коментираат познавачите на македонската уставност и политичка практика. - Црвенковски не крие дека е дел од СДСМ и дека сака да го консолидира и никој не му брани да го прави тоа, но не јавно туку приватно. Немаше потреба претседателот да дава таква изјава, иако тој се обиде да се огради велејќи дека тоа ќе го стори во рамките на своите уставни ограничувања што произлегуваат од функцијата претседател на државата. Проблемот кој го има СДСМ не е проблем на целата држава - оценува професорот Стојмен Михајловски. Според него, Црвенковски истапил како основач на една партија за да и помогне на истата како граѓанин, но како шеф да државата тоа не смее да го прави. Партиски извори во СДСМ ја потврдија заложбата на претседателот на државата да им помогне да застанат на нозе. Според нив, имало средба меѓу Црвенковски и раководството на ...
  | | веќе видена | слични

  Легализирани геј-браковите во Калифорнија

  САН ФРАНЦИСКО - Во понеделникот во Калифорнија се одржа првото легално признато венчавање на двојка од ист пол и со тоа се отворија вратите за хомосексуалните двојки од целата држава. Овој потег веројатно ќе ги предизвика и другите држави кои го дефинираат бракот како заедница меѓу маж и жена.

  Осумдесетгодишниците Дел Мартин и Филис Лион ги дадоа првите завети во градското собрание на Сан Франциско на церемонија со која претседаваше градоначалникот Гевин Њусом. Двојката која е заедно повеќе од 50 години, исто така е прва венчана во 2004 година за време на "Зима на љубовта" кога околу 4.000 двојки од ист пол си разменија завети. Судовите ги укинуваа тие заедници, но минатиот месец Врховниот суд во државата ја поништи забраната за хомосексуален брак. Пресудата стапи на сила во понеделникот.

  Сепак опонентите планираат да возвратат во ноември кога жителите на Калифорнија ќе гласаат дали да се смени државниот устав за да се дефинира бракот ...
  | | веќе видена | слични

  Албанското Собрание доцна синоќа го одзеде имунитетот на пратеникот и екс министер за одбрана Фатмир Медиу , по барање на Јавното обвинителство заради сомневање за одговорност околу трагедијата во Грдец.

  Вкупно 101 пратеници на позицијата и опозицијата гласаа за одземање на имунитетот, додека 23 беа против. Најголемите парламентарни партии, владеачката Демократска партија и опозиционата Социјалистичка партија, и претходно се изјаснија за потребата од одземање на имунитетот.

  Во својот настап пред пратениците, Фатмир Медиу, кој е лидер на Републиканската партија дел од владината коалиција, уште еднаш ги отфрли обвинувањата кои доаѓаат од Јавното обвинителство. Медиу нагласи дека е подготвен да говори за сите оние кои се одговорни за трагедијата што се случи во Грдец, кога по експлозијата во работилницата за демонтирање на муницијата пред три месеци, животот го загубија 26 лица.

  Со одземањето на имунитетот, Јавното обвинителство се очекува да ги превземе сите дејствија околу ...
  | | веќе видена | слични

  Приватните новински агенции да имаат рамноправен и на законски начин заснован и гарантиран пристап до изворите за информирање и пазарот, во склад со темелните права и слободи, како и нормите за приватна сопственост, претпријатија и слободна конкуренција.

  Ова денеска со Декларација го побараа членките на Асоцијацијата на приватни новински агенции (АПНА), на состанокот во Белград на Светскиот конгрес и Годишното собрание на Меѓународниот прес институт.

  Членките на АПНА ги повикаа Европската комисија, Советот на Европа, ОБСЕ и меѓународните новинарски асоцијации и здруженија да влијаат врз владите и да бараат од нив почитување на овие норми.

  Сопствениците, директорите и главните уредници во усвоената декларација на АПНА предупредуваат дека се влошува положбата на медиумите и оти расте притисокот на ограничување на слободата на медиумите.

  Приватните новински агенции, поаѓајќи од сопствените искуства и положба, повторно укажаа дека неповолните тенденции во голем дел се ...
  | | веќе видена | слични

  Новото Собрание, кое најверојатно ќе биде конституирано в петок, ќе има 63 пратеници на коалицијата „За подобра Македонија“, 27 на коалицијата „Сонце“,18 на ДУИ, 11 на ДПА, а ПЕИ ќе има еден пратеник. Според ДИК, по прегласувањето во Првата, Втората и во Шестата изборна единица, ДУИ доби уште пет пратеници, ДПА остана без два мандата, а ПДП го изгуби единствениот пратеник. Нема промени кај коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, а коалицијата предводена од СДСМ од 28 падна на 27 мандати.

  НОВО ПРЕГЛАСУВАЊЕ НА ЧЕТИРИ МЕСТА

  Во ДИК најавија дека на 29 јуни ќе се прегласува на четири гласачки места во „шестката“, каде што битката за еден пратеник најверојатно ќе се води помеѓу ДУИ и ДПА. Ако во трката во“шестката“ не се вмеша друга партија и битката остане помеѓу ДУИ и ДПА, тогаш во новото Собрание ќе има најмногу пратеници-Албанци досега - 29.Претседателот на ДИК, Јован Јосифовски, вчера соопшти дека на предвремените избори најмногу гласови освоила коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ - ...
  | | веќе видена | слични

  Државните институции треба да побараат одговорност од сторителите на насилство, како и отстранување на партиски активисти што вршат високи политички функции, побара шефот на посматрчите, Роберт Бери

  На прегласувањето на парламентарните избори во неделата забележани се значителни подобрувања во однос на безбедноста, но тоа не ја менува оценката дека некои клучни заложби на ОБСЕ и на Советот на Европа не беа запазени, оценија претставниците на меѓународните посматрачи на парламентарните избори во Македонија. Се надевам дека земјата е подготвена да се справи со сите демократски предизвици што и претстојат - изјави на вчерашната прес-конференција Пија Кристмас Молер, специјален координатор на краткорочните посматрачи на ОБСЕ. Тој рече дека ова е важно за земјата ако сака да биде рамноправна со другите демократски земји, додавајќи дека ова прегласување ќе покаже дека желбите на државата се враќаат повторно на вистинскиот правец. Посматрачката мисија оцени и дека, покрај напорите на државните институции ...
  | | веќе видена | слични

  Европската банка за обнова и зразвој (ЕБРД) и германската развојно-инвестициска банка ДЕГ се заинтересирани за влез во хрватската градежна компанија „Ингра“, јавија медиумите во Хрватска.Според нив, „Ингра“ по извршената докапитализација и купување на македонската градежна компанија „Маврово“ се подготвува да го преобликува капиталот. На следното акционерско собрание ќе се донесе одлука за раситнување на акцијата во однос еден спрема 150. Се предвидуваат и зголемување на основниот капитал од 100 милиони на 300 милиони куни и повлекување на резервите.
  | | веќе видена | слични

  На 28 јуни на територијата со мнозинство Срби ќе се формира српско собрание, со цел таму да важат уставот и законите на Србија, а „албанското Косово“ да живее според сопствените закони

  Белград го отфрли како „правно неважечко и политички штетно“ прогласувањето на косовскиот устав во Приштина и ги поддржа намерите на косовските Срби на Видовден во Косовска Митровица да формираат српско собрание на Косово.Руската новинска агенција „Итар тас“ појасни дека српскиот противудар на прогласувањето на уставот на Косово ќе се случи на 28 јуни, кога на територијата населена со мнозинство Срби ќе се формира српско собрание, со цел таму да важат уставот и законите на Србија, а „албанското Косово“ да живее според сопствените закони. Прогласувањето на Уставот е политички настан со штетни последици и за Србија правно не важи. Србија го смета Косово за своја јужна покраина и продолжува да ги брани интегритетот и суверенитетот на Косово со мирни средства, со дипломатија и ненасилство - изјави српскиот претседател ...
  | | веќе видена | слични

  По неговата победа на изборите минатата година, премиерот Реџеп Тајип Ердоган вети дека ќе стане „премиер на цела Турција“, но противниците го обвинуваат за залагање за исламски планови наместо да работи на либералните реформи кои имаат широка поддршка од јавноста. Ова несогласување преставува закана за турската политика и некои бараат нов консензус.

  Од Ајхан Шимшек за Southeast European Times -- 13 06 08

  Турскиот премиер, Реџеп Тајип Ердоган, би можел да се соочи со забрана да се занимава со политика. Getty Images

  Турција влезе во длабока политичка криза откако на почетокот од овој месец Уставниот суд донесе пресуда против амандманите за кои се залагаше владејачката исламистичка Партија на правдата и развојот (АКП), а со кои би се дозволило носење на шамии во универзитетите.

  Пресудата претставуваше голем удар за премиерот Реџеп Тајип Ердоган, а одлуката најверојатно ќе ги зголеми и шансите судот да го забрани дејствувањето на Ердогановата АКП заради наводно подривање ...
  | | веќе видена | слични

  Наљудувачи: Прегласувањето во безбедна и помирна атмосфера

  Скопје 16 06 15:00

  Вчерашното прегласување во областите каде имаше сериозни неправилности на 1 јуни им даде на гласачите шанса да ја изразат нивната волја во безбедна и генерално помирна атмосфера, што е значително подобрување од изборите на 1 јуни.

  Ова се наведува во соопштението на Меѓународната набљудувачката мисија предводена од ОБСЕ ОДИХР за текот на прегласувањето на парламентарните избори во Македонија.

  Покрај напорите од државните институции да осигураат успешно прегласување, случаите на тензии и закани останаа евидентни до и на самото прегласување на 15 јуни, оценува мисијата.

  Многумина од лицата одговорни за претходно направените прекршувања поврзани со изборите и насилства и понатаму се сметаат за одговорни, сметаат набљудувачите.

  Меѓународната набљудувачка мисија ја сочинуваат Канцеларијата за демократски институции и човекови права на ОБСЕ ОДИХР, Парламентарното собрание на ОБСЕ ...
  | | веќе видена | слични

  Во новите министерски фотелји се појасно е дека ќе седнат старите министри, тврдат партиски извори од ВМРО-ДПМНЕ. Премиерот Никола Груевски главно бил задоволен од досегашната работа на луѓето во неговиот кабинет и нема да прави радикални промени. Можни се само преместувања. Според партиски извори, министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиевски, се спомнува како нов министер во ресорот економија, кој и припаѓаше на НСДП. На местото на Јанакиевски се спомнува директорот на ЈП за стопанисување со станбен и деловен простор, Ивица Коневски. Досегашниот министер за одбрана Лазар Еленовски, кој го напушти Петковски и се подготвува да формира нова партија, најави дека ќе преговара со Никола Груевски за да го задржи старото министерско место. На чело на ресорот одбрана може да застане и братучедот на Груевски, Владимир Мијалков. Амбиции за старото место во Владата, вицепремиерското за образование и земјоделство, има и новиот социјалдемократ Живко Јанкуловски. Тој не се најде на ниту една пратеничка листа на овие ...
  | | веќе видена | слични

  Испраќањето на Мартин Протугер, шефот на Кабинетот на премиерот, со преговарачот Никола Димитров на средба со посредникот за спорот за името, Метју Нимиц е направено со цел да се предупредат Грците дека ставот на Македонија ќе биде понепопустлив во иднина, тврдат високи политички извори. Според нив, премиерот Груевски со тоа сака да и испрати нов сигнал на грчката страна дека нема намера да попушти околу спорот со името и дека единствено прифатливо решение за македонската страна е нејзиното уставно име. За се друго, ќе се оди на референдум. Протугер за да ја покаже решителноста на македонската страна, како што велат изворите за „Време“, неколкупати дури и остро, надвор од прифатениот дипломатски вокабулар, му се обратил на грчкиот преговарач Адаментиос Василакис, по што морал да реагира дури и посредникот Нимиц прекинувајќи го младиот шеф на кабинет. Во политичките кругови, повишен тон и промена на дипломатскиот речник при разговори се толкува како лош чекор и претставува сериозна забелешка за дипломатијата ...
  | | веќе видена | слични

  Со запрашување на теренот на десната страна од населбата Ѓорче Петров, населбите Хром, Влае, Злокуќани и Нерези, како и на просторот на новиот дел од Градскиот парк, кејот, болницата „Бардовци“ и градско собрание вчера почна копненото прскање против комарци. Прскањето од земја, кое беше одложено поради неповолните временски услови, ќе се реализира во текот на оваа седмица. Според најавите од Град Скопје, активностите, кои се спроведуваат со две возила, денеска ќе се изведуваат во населбите Тафталиџе 1 и 2, Карпош 4, 3, 2 и 1, Козле, Жданец, Трнодол, Капиштец, Водно, околу зградата на Нова Македонија, околу Универзална сала, околу грчката амбасада, во Дебар Маало, Железничка Колонија и на булеварот ЈНА. Утре ќе се прскаат населбите Водно, Тасино Чешмиче, Пржино, Црниче, Пролет, Острово, Аеродром, Кисела Вода, Лисиче, Ново Лисиче и 11 Октомври, како и просторите кај Клиниката, во Маџир маало, Ново маало, Олимписки базен и на булеварот „Јане Сандански“. Запрашувањето Ченто, Маџари, Драчево, Пинтија, Железара, ...
  | | веќе видена | слични

  Прегласувањето покажа значително подобрување во однос на клучното прашање на безбедноста

  Тамара Грнчароска

  Прегласувањето на гласачките места каде што на 1 јуни имаше сериозни прекршувања, според странските набљудувачи, во неделата покажа значително подобрување и овозможи гласачите во тие места да ја изразат својата волја главно во посмирена атмосфера. Сепак, останува вкупната оцена дека во предвремените парламентарни избори недостасуваат одредени клучни заложби. Претставниците на ОДИХР ОБСЕ и на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) вчера ги изнесоа своите прелиминарни заклучоци од прегласувањето во неделата. „Прегласувањето покажа значително подобрување во однос на клучното прашање на безбедноста“, изјави Пија Крисмас-Молер, координатор на краткорочните набљудувачи на ОБСЕ, додавајќи оти се надева дека „тоа ќе покаже дека земјата е подготвена да се справи со сите демократски предизвици што и претстојат“. Според Крисмас-Молер, иако прегласувањето му овозможи на најголем ...
  | | веќе видена | слични

  Крајниот термин за конститутивната седница е 20 јуни и овој уставен рок нема да се пролонгира

  Оливера Војновска

  Конституирањето на шестиот по ред парламент, најверојатно, ќе се одржи в петок - 20 јуни (крајниот уставен рок), а дополнителното прегласување во четирите избирачки места нема да го одложи стартот на новиот собраниски состав. Неизвесно е само дали истиот ден ќе биде избран и новиот собраниски спикер, или ова прашање ќе биде оставено за наредната седница. ВМРО-ДПМНЕ, која на изборите освои најмногу мандати, утре ќе одржи консултативен состанок за деталите околу седницата на која треба да се верификуваат мандатите на новите пратеници, велат извори од владејачката партија, кои не ја исклучуваат можноста изборот на шефот на парламентот да биде одложено.

  Иако изборот за челната позиција на парламентот меѓу пратениците од ВМРО-ДПМНЕ е прилично стеснет, сепак, се уште не се обелоденува наследникот на Љубиша Георгиевски на спикерската фотелја. Најнапред како најсериозен ...
  | | веќе видена | слични

  Mеѓународните изборни набљудувачи во Македонија велат дека вчерашното делумно прегласување на парламентарните избори било без насилство и покрај случаите на застрашување.

  Државната изборна комисија соопшти дека на гласањето во областите, претежно населени со етнички Албанци, најмногу гласови освои опозициската Демократска унија за интеграција, пред Демократската партија на Албанците, која беше дел од владечката коалиција.

  Вчерашниот ден покажа дека трагичните настани од први јуни можеа да бидат избегнати, истакнаа меѓународните набљудувачи за вчерашното прегласување во Македонија.

  Значитечно се подобрени клучните прашања на безбедноста, па се очекува дека земјата е подготвена да се справи со сите демократски предизвици, стои во заедничката изјава на странските набљудувачи на вчерашното прегласување на парламентарните избори во Македонија.

  „Очекуваме да продолжат истрагите и исполнување на правдата, за да се осигура вербата на луѓето во владеењето на правото", истакна ...
  | | веќе видена | слични

  Со прогласувањето на Уставот и интегрирањето на ЕУЛЕКС во системот УНМИК, на Косово доаѓа нов, уште понеизвесен период

  БЕЛГРАД - Чекор кон расплет или нов уште подлабок заплет? Дилемата, која од самиот почеток го следи процесот на државното осамостојување на Косово, не е разрешена ниту со завчерашното прогласување на Уставот, но ниту со одлуката на генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун, правно спорната мисија на ЕУЛЕКС да ја вгради во системот УНМИК според принципот и волкот сит и овците на број.

  Иако на прв поглед изгледа дека, по подолга пауза од прогласувањето на независноста, „нешто се променило во Косово “, суштината останува иста: косовските привремени власти добиваат (од УНМИК) нови надлежности, пред се , законодавна власт, но и привид дека имаат контрола над целата територија. Меѓународната заедница (ОН) ја реализира новата реконфигурација со „вшмукување“ на европската мисија под „свој чадор“, и можност дел од товарот (правосудство, полиција и царина) да префрли на Брисел, но не ...
  | | веќе видена | слични

  Србија се спротивстави на стапувањето на сила на косовскиот Устав со нов парламент за малцинството Срби

  Лондон - Специјалниот претставник на ЕУ на Косово, Питер Фејт, вчера изјави дека има простор за „функционална поделба“ на Косово.

  Фејт за „Фајненшел тајмс“ изјави дека уверувањата кои генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун, и ги понуди на Србија дека ќе дозволи опстојување на статус кво ситуацијата на одредено време во општините со мнозинско српско население „му остава простор на Белград да управува со северно Косово и да постигне функционална поделба на Косово“.

  Тој, исто така, изјави дека планот што има поддршка од Запад за остварување на државноста на Косово оди во добар правец, и покрај правните проблеми.

  Фејт наведе дека во извештајот на генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун „усвојувањето на косовскиот Устав се прифаќа како политичка реалност“.

  „Тоа е скратеницата за признавањето на независноста на Косово“, изјави Фејт за британскиот весник.
  ...
  | | веќе видена | слични

  Вчерашното релативно мирно прегласување не беше доволно да ја поправи вкупната оценка за предвремените парламентарни избори во Македонија.

  Според странските набљудувачи, значителното подобрување на прегласувањето не ја менува оценката дека изборите во Македонија не ги задоволија клучните критериуми за демократски избори.

  „Значителното подобрување на безбедноста на прегласувањето им овозможи на најголем дел од граѓаните слободно да го дадат својот глас, но ова не ја менува оценката дека изборите, иако беа добро спроведени, одредени клучни заложби на ОБСЕ и Советот на Европа не беа запазени во целокупното спроведување на парламентарните избори“, изјави Пиа Крисмас Мулер, Парламентарно собрание на ОБСЕ.

  Шефот на набљудувачката мисија директно ги посочи сторителите на изборните инциденти, кои ОДИХР очекува дека ќе бидат казнети според законот и партиските активисти да бидат отстранети од високи полициски функции.

  „За заменикот министер за внатрешни работи, господин Елмази, ...
  | | веќе видена | слични