Словенија

  во

  Македонија во првите четири месеци годинава направи рекорден дефицит во размената со најголемите трговски партнери од регионот, Србија и Грција. Најмногу падна размената со Грција, дури 60 отсто

  Преценетоста на денарот, покрај глобалната рецесија, е највиновен за растот на трговскиот дефицит на Македонија со соседните држави. Вака македонските експерти ја коментираат констатацијата на агенцијата за бонитет „Фич“ дека поради нефлексибилниот курс на денарот македонската економија потешко ќе го запре растот на трговскиот дефицит што сега се создава. Глобалната рецесија го притиска денарот, а државата ја плаќа неговата стабилност. Соседните држави имаат променливи курсови, па поради тоа нивните фирми сега станаа поконкурентни за трговските партнери од светот, сметаат економистите. Во Стопанската комора на Македонија се убедени дека главен виновник за трговскиот дефицит е глобалната криза

  Македонија во првите четири месеци годинава направи рекорден дефицит во размената со најголемите трговски ...
  | | веќе видена | слични

  Причина за оваа алармантна состојба е предолгата транзиција, стресот, брзиот начин на живеење, а особено големата невработеност и се поголемата сиромаштија

  Останав без работа, морав да се задолжам за да преживееме. Во меѓувреме, ми се случи уште еден стрес - дознав дека сопругот ме изневерува. Ниту јадев ниту спиев, а немав желба речиси за ништо. Додека сфатив дека сум во депресија, веќе бев на работ на самоубиство. Оваа исповед на 45-годишната скопјанка В.П. е само една во низата животни приказни што го потврдуваат фактот дека депресијата станува „животен сопатник“ на се поголем број граѓани.
  Според лекарите, ситуацијата е алармантна, бидејќи секој втор пациент што се јавува на матичен лекар има знаци на анксиозност и депресија. Причина за ваквата состојба е предолгата транзиција, стресот, брзиот начин на живеење, а особено големата невработеност и се поголемата сиромаштија. Од лицата што паднале во депресија, 15 отсто креваат рака на себе. Матичните лекари мора да обрнат многу повеќе ...
  | | веќе видена | слични

  Рекламни материјали за промоција на македонската туристичка понуда ќе бидат поставени на стотина билборди во главните градови на Србија, Бугарија, Албанија и на Словенија. Рекламна кампања ќе трае еден месец, под мотото „Македонија таму каде што сонцето вечно свети“, збогатена со мотиви од културно-историското и природното богатство. Македонија ќе се рекламира и во повеќе печатени медиуми во соседството, а пропаганден материјал ќе се дистрибуира и преку нашите амбасади.

  - Очекувам по оваа кампања да се зголеми бројот на странски туристи што ќе ја посетат Македонија - вели директорот на Агенцијата за промоција на туризмот, Зоран Стрезоски.

  Наскоро на двата аеродрома и на граничните премини ќе бидат поставени информативни столбови што ќе ги привлекуваат туристите да ја запознаат земјава. Агенцијата за развој на туризмот ќе ја продолжи туристичката промоција и преку организирање посети на туроператори и новинарски екипи. Се очекува денеска во Македонија да пристигнат претставници на 11 ...
  | | веќе видена | слични

  Во мај беа преземени нови чекори за подобрување на реализацијата на гасоводите Јужен тек и Набуко, со што почна нова фаза во веќе жестоката трка помеѓу овие два проекта.

  (Разни извори -- 30 04 09 - 26 05 09)

  Прекинот на снабдувањето на Европа со руски гас ја наведе ЕУ да ги засили напорите за диверзификација на изворите и правците за увоз на гас. Getty Images

  Трката помеѓу проектите за гасоводите Јужен тек и Набуко, кои треба да ја снабдуваат Европа со руски гас, нагло се забрза со новите аранжмани потпишани во мај.

  Забрзување на Набуко

  Врвни претставници на ЕУ, претседателите на Азербејџан, Грузија и Турција и египетскиот министер за нафта потпишаа декларација за поддршка на иницијативата за енергија на ЕУ Јужен Коридор, вклучувајќи го и проектот Набуко, за време на мини самитот одржан на 8-ми мај во Прага. Според договорот, изградбата на гасоводот ќе биде забрзана, што ќе помогне за намалување на зависноста на ЕУ од рускиот гас.

  Според плановите, ...
  | | веќе видена | слични

  Голема количина лекови од компанијата лек со неплатени увозни давачки пронајде царинската управа.

  Лековите биле чувани надвор од царинскиот склад, во простории кои биле поранешен производствен погон на компанијата.

  Станува збор за широка палета лекови во вредност од над 250.000 евра наменети за Албанија и Косово. Најмногу од нив биле за висок крвен притисок и препарати за подобрување на крвта.

  Во царинската управа ја потврдуваат информацијата.

  „контролата се уште трае, се прават проценки. Кога ке завршиме со работа ке видиме какви ке бидат казните“, велат во царинската управа.

  Инспектори на бирото за лекови извршиле увид во магацините на лек, даден е налог лековите да се изнесат од таму бидејќи се работи за лесно расипливи препарати.

  „Утринава земавме мостри за анализа, за да се провери квалитетот, дали има расипани лекови и тие веќе се испитуваат во лабораторијата“, изјави Захариев, директор на биро за лекови. Тој потврди дека препаратите биле ...
  | | веќе видена | слични

  Како што соопшти на денешната прес-конференција во Струга директорот на Агенцијата за промоција на туризмот Зоран Стрезоски, билбордите со димензии 4х3, 8х4 и 15х4 метри ќе бидат поставени во Тирана, Софија, Белград и во Љубљана. Целата рекламна кампања ќе трае еден месец, а земјата како привлична туристичка дестинација ќе се промовира со пораката „Македонија таму каде што сонцето вечно свети“, збогатена со мотиви од културно-историското и природното богатство.

  Тој додаде дека покрај на билборди, Македонија ќе се рекламира и во повеќе печатени медиуми во соседството, а испечатен е и друг рекламен материјал што ќе биде дистрибуиран преку нашите амбасади во земјите каде ќе се спроведе кампањата.

  - Очекувам по оваа кампања да се зголеми бројот на странски туристи кои ќе ја посетат Македонија, рече Стрезоски најавувајќи дека Агенцијата за промоција на туризмот со промотивен материјал ќе помогне и за реализација на планот за воспоставување чартер-лет од Украина до Македонија. ...
  | | веќе видена | слични

  Програмата што новиот Управен одбор на Одбојкарската федерација на Македонија ја усвои за зачувување на формата на репрезентативците, денеска беше презентирана на прес-конференција.

  По седумдневните подготовки во Дојран, македонските репрезентативци денеска заминуваат за Тунис каде ќе одиграат четири контролни натпревари, а потоа се враќаат во Македонија и ќе учествуваат на турнирот „Трофеј Македонија“. На турнирот кој од 12 до 14 јуни ќе се одржи во Скопје учеството го потврдија селекциите на Словенија, Црна Гора и Тунис.

  Задоволство од програмата за подготовките на репрезентацијата искажа селекторот Светислав Пеица.

  „После многу години одбојкарската репрезентација ќе има можност да одигра неколку пријателски натпревари. Повикав неколку млади играчи и барам трпение од јавноста и медиумите да се даде шанса за да покажат што знаат. Со ваква програма мислам дека ќе можеме да го задржиме континуитетот во формата на играчите и подготвени да ги дочекаме следните квалификации за ЕП ...
  | | веќе видена | слични

  Културно-уметничкото друштво „Бисер“ од Кичево ја освои наградата „гран при“ на годинешното 35. издание на фестивалот за народни инструменти и песни „Пеце Атанасоски“, кој традиционално се одржува во Рудина, во општината Долнени. За најдобар гајдаџија беше погласен Филип Дамјанов од КУД „Илинден“ од Јесенице, Словенија, додека пак, Мухамед Демиров од Берово е најдобриот тапанар. Друштвото „Весели пензионери“ од Пробиштип се закити со наградата што им се доделува на група гајдаџии.

  Наградата во категоријата најмлад тапанар отиде во рацете на петгодишниот Филип Петровски од Делчево, кој годинава практично беше главна атракција на фестивалот. Освен овие награди, фестивалот оваа година додели и награда за едукативна дејност, која ја освои Бранко Жежоски од КУД „Гоце Делчев“ од Битола.

  На 35-тиот фестивал за народни инструменти и песни „Пеце Атанасоски“ учествуваа над 250 инструменталисти, тапанари, зурлаџии, кавалџии и исполнувачи на изворни народни песни од земјава и од странство. ...
  | | веќе видена | слични

  Планот со кој Македонците по потекло од Егејска Македонија протерани за време на Граѓанската војна во Грција ќе си ги враќаат имотите се покажал како успешен во еден случај пред Судот за човекови права во Стразбур, каде што Италијанец по потекло од Словенија добил спор за поврат на имотот. По Втората светска војна, 30.000 Италијанци беа протерани од Словенија. Пресудата ќе се користи како преседан во другите случаи. Токму ова го планираат и адвокатите на Македонците од Егејска Македонија.

  Ервин Докиќ е словенечки адвокат од Пиран, кој го добил спорот во корист на Италијанецот. Тој си го барал имотот од Словенија и победил пред Малата порота на судот во Стразбур. Докиќ не сакаше многу да образложува за спорот, бидејќи Словенија ја обжалила пресудата пред Големата порота на Судот.

  - Малата порота е составена од тројца судии. Тие пресудија во наша корист, но последниот збор го има Големата порота составена од 15 судии. Не би сакал ништо додадам додека не го поминеме и тој праг - вели Докиќ. ...
  | | веќе видена | слични

  Во следните две недели скопски Металург треба да го обелодени името на тренерот што ќе го води тимот в година, а како опција се споменува тренер со светско педигре. Сите шпекулации досега беа дека се враќа Јовица Цветковиќ. Таа варијанта е се помала.

  Името на тренерот кој е од просторите на бивша СФРЈ го знаат неколкумина во клубот, а целиот трансфер оди преку главниот спонзор Минчо Јорданов кој лично се ангажирал да донесе тренер со кој екипата ќе атакува на враќање на титулата и подобра пласман во еврокуповите. За тоа може да одговори само спонзорот. Името го знаат неколкумина и никој нема да го обелодени додека спонзорот не ги заврши сите преговори, вели член од Металург што сакаше да остане анонимен.

  Поголем буџет и посилна конкуренција

  Во шпекулациите игра и сегашниот тренер Звонко Шундовски. Тој на тимот му донесе титула во Купот, стигна до четврт-финалето на КПК, а загуби од Вардар про во меч на кој неможеше да смета не неколку првотимци. Стручниот штаб беше докомплетиран ...
  | | веќе видена | слични

  Стравувањата за апатија на гласачите се потврдија во Ирска и во Романија, каде што луѓето изгледаат позаинтересирани за локалните, односно за претстојните претседателски избори отколку за гласањето за ЕУ

  Владејачките партии во некои од најголемите земји членки на ЕУ се под жесток притисок во кампањите за европските избори, давајќи им така шанса на евроскептичните групи да привлечат внимание. Италијанскиот лидер Силвио Берлускони, чија десничарска партија според анкетите ќе освои 40 отсто од гласовите на евроизборите, се соочи со барања за оставка заради наводна поврзаност со корупциски скандал. Еден суд во Милано пресуди дека застапник на Берлускони му платил на британскиот адвокат Дејвид Милс 435 илјади евра лажно да сведочи за премиерот во серија судења за проневера во кои беше вмешан медиумскиот тајкун. Портпаролот на премиерот изјави дека барањата за оставка биле „политички темпирани“ за да му наштетат на Берлускони, кој ја предводи партиската листа, пишува „Еурообсервер“. ...
  | | веќе видена | слични

  Меѓународната заедница е загрижена што билатералните спорови во последнава година по Букурешт, станаа инструмент за блокада на новите земји членки во НАТО и ЕУ. Шведска, која од 1. јуни го презема претседателството со Унијата, се залага да ги одблокира преговорите на Хрватска со ЕУ и покрај противењето на Словенија, и преговорите со Турција покрај несогласувањето на Германија и Франција. Случајот на Македонија, шведски дипломати велат дека е покомплициран поради тврдиот став на Грција. Западните земји оценуваат дека со враќањето на преговорите за името во рамките на Времената спогодба, односно само за името и неговата употреба, и со директни преговори меѓу двете страни под медијаторство на Метју Нимиц, може да се најде брзо решение за спорот. „Ова е билатерално прашање, има процес под ОН за да се најде решение за ова прашање. Ние го поддржуваме процесот, ги охрабруваме двете страни да работат интензивно и конструктивно во процесот со амбасадорот Нимиц за да се најде решение и јас се надевам дека наскоро ќе ...
  | | веќе видена | слични

  Меѓународната заедница е загрижена што билатералните спорови во последнава година по Букурешт, станаа инструмент за блокада на новите земји членки во НАТО и ЕУ.

  Шведска, која од 1. јуни го презема претседателството со Унијата, се залага да ги одблокира преговорите на Хрватска со ЕУ и покрај противењето на Словенија, и преговорите со Турција покрај несогласувањето на Германија и Франција.

  Случајот на Македонија, шведски дипломати велат дека е покомплициран поради тврдиот став на Грција.

  Западните земји оценуваат дека со враќањето на преговорите за името во рамките на Времената спогодба, односно само за името и неговата употреба, и со директни преговори меѓу двете страни под медијаторство на Метју Нимиц, може да се најде брзо решение за спорот.

  „Ова е билатерално прашање, има процес под ОН за да се најде решение за ова прашање. Ние го поддржуваме процесот, ги охрабруваме двете страни да работат интензивно и конструктивно во процесот со амбасадорот Нимиц за да се најде ...
  | | веќе видена | слични

  Светски куп во ракетно моделарство крај Штип Од балони ќе полетуваат параглајдери ШТИП. - Со аеромитинг и со балони од кои ќе полетуваат параглајдери, утре на спортскиот аеродром Сушево крај Штип ќе се отвори 10. Светски куп во ракетно моделарство. - Ова е најтешката дисциплина во параглајдерството која ретко кој се осмелува да ја применува. Но, нашите параглајдеристи ќе се обидат и тоа да го направат - вели селекторот Станиша Петровиќ. На Купот ќе учествуваат 50-ина ракетни моделари од балканските земји, Чешка, Русија, Словенија, Франција и Романија, а се чека потврда од Англичаните. - Од македонските репрезентативци најголеми шанси има Сашко Кафтанов, кој на последните светски првенства и купови беше меѓу првите и неприкосновен во дисциплината ракетоплани - предвидува Петровиќ Настанот ќе биде збогатен и со свечена академија по повод 85 години на аероклубот "Штип", на која ќе се промовира книгата "Сините момчиња" на д-р Тодор Кралев. (Ј.Т.)
  | | веќе видена | слични

  Метадонот доби конкуренција Наркозависниците нема да умираат од предозирање Новиот револуционерен лек кој, за разлика од "метадонот", не создава за­вис­ност и ќе може да се купува на рецепт во аптека, засега не е ставен на по­зи­тив­на­та листа, и наркозависниците ќе мора сами да го плаќаат Нар­ко­за­вис­ни­ци­те во земјава добија нов препарат, ама лекувањето треба да го плаќаат, засега од свој џеб. Новиот лек на избор со генеричко име "буб­ре­нор­фин", иако е регистриран во земјава, засега не е ставен на позитивна лис­та. Но, и покрај тоа, за првпат лекарите наместо единствениот "метадон", ќе мо­же да препишуваат и ваков препарат, за кој се вели дека е револуција во ле­ку­ва­ње­то зависници. "Со овој лек не постои ризик од предозирање, што не е слу­чај со 'метадонот', кој се дава исклучително под стручен надзор и во спе­ци­ја­ли­зи­ра­на установа. 'Бубренорфинот', колку и да се зема повеќе од потребното, ефек­тот е ист и нема опасност од кома и од смрт", вели доктор Лилјана Иг­ња­то­ва, лекар во ...
  | | веќе видена | слични

  Меѓу десет земји од Југоисточна Европа во состав на ЕУ, само Полска оствари раст на БДП во првото тримесечие од оваа година, соопшти Централното статистичко биро на Полска. Од јануари до март, полската економија регистрирала раст од 0,8 отсто додека во другите држави од ЈИЕ, членки на ЕУ, објавија за намалување на БДП, соопшти МИА. Економијата на Литванија во првото тримесечие има пад од 13,6 отсто додека Естонија 15,6 отсто. Формално во состав на Источна Европа, но вон ЕУ, и Белорусија соопшти за раст во првото овогодишно тримесечие од 1,1 отсто. Словенија се уште не поднела извештај за својата економија, но според западни медиуми, малку веројатно е БДП на таа држава да покаже раст. Во еврозоната БДП во првите три месеци од годинава бележи пад за 2,5 отсто што е максимум намалување од 1995 година. Членките на Организацијата за економска соработка и развој бележат пад на БДП од 2,1 отсто, што е најлош биланс од 1960 година.
  | | веќе видена | слични

  Меѓу десет земји од Југоисточна Европа во состав на ЕУ, само Полска оствари раст на БДП во првото тримесечие од оваа година, соопшти Централното статистичко биро на Полска.

  Од јануари до март, полската економија регистрирала раст од 0,8 отсто додека во другите држави од ЈИЕ, членки на ЕУ, објавија за намалување на БДП, соопшти МИА.

  Економијата на Литванија во првото тримесечие има пад од 13,6 отсто додека Естонија 15,6 отсто. Формално во состав на Источна Европа, но вон ЕУ, и Белорусија соопшти за раст во првото овогодишно тримесечие од 1,1 отсто.

  Словенија се уште не поднела извештај за својата економија, но според западни медиуми, малку веројатно е БДП на таа држава да покаже раст.

  Во еврозоната БДП во првите три месеци од годинава бележи пад за 2,5 отсто што е максимум намалување од 1995 година.

  Членките на Организацијата за економска соработка и развој бележат пад на БДП од 2,1 отсто, што е најлош биланс од 1960 година.
  | | веќе видена | слични

  Меѓу десет земји од Југоисточна Европа во состав на ЕУ, само Полска оствари раст на БДП во првото тримесечие од оваа година, соопшти Централното статистичко биро на Полска. Од јануари до март, полската економија регистрирала раст од 0,8 отсто додека во другите држави од ЈИЕ, членки на ЕУ, објавија за намалување на БДП. Економијата на Литванија во првото тримесечие има пад од 13,6 отсто додека Естонија 15,6 отсто. Формално во состав на Источна Европа, но вон ЕУ, и Белорусија соопшти за раст во првото овогодишно тримесечие од 1,1 отсто. Словенија се уште не поднела извештај за својата економија, но според западни медиуми, малку веројатно е БДП на таа држава да покаже раст. Во еврозоната БДП во првите три месеци од годинава бележи пад за 2,5 отсто што е максимум намалување од 1995 година. Членките на Организацијата за економска соработка и развој бележат пад на БДП од 2,1 отсто, што е најлош биланс од 1960 година.
  | | веќе видена | слични

  Полска единствена држава во Источна Европа со пораст на БДП Меѓу десет земји од Југоисточна Европа во состав на ЕУ, само Полска оствари раст на БДП во првото тримесечие од оваа година, соопшти Централното статистичко биро на Полска. Од јануари до март, полската економија регистрирала раст од 0,8 отсто додека во другите држави од ЈИЕ, членки на ЕУ, објавија за намалување на БДП. Економијата на Литванија во првото тримесечие има пад од 13,6 отсто додека Естонија 15,6 отсто. Формално во состав на Источна Европа, но вон ЕУ, и Белорусија соопшти за раст во првото овогодишно тримесечие од 1,1 отсто. Словенија се уште не поднела извештај за својата економија, но според западни медиуми, малку веројатно е БДП на таа држава да покаже раст. Во еврозоната БДП во првите три месеци од годинава бележи пад за 2,5 отсто што е максимум намалување од 1995 година. Членките на Организацијата за економска соработка и развој  бележат пад на БДП од 2,1 отсто, што е најлош биланс од 1960 година.
  | | веќе видена | слични

  Меѓу десет земји од Југоисточна Европа во состав на ЕУ, само Полска оствари раст на БДП во првото тримесечие од оваа година, соопшти Централното статистичко биро на Полска. Од јануари до март, полската економија регистрирала раст од 0,8 отсто додека во другите држави од ЈИЕ, членки на ЕУ, објавија за намалување на БДП. Економијата на Литванија во првото тримесечие има пад од 13,6 отсто додека Естонија 15,6 отсто. Формално во состав на Источна Европа, но вон ЕУ, и Белорусија соопшти за раст во првото овогодишно тримесечие од 1,1 отсто. Словенија се уште не поднела извештај за својата економија, но според западни медиуми, малку веројатно е БДП на таа држава да покаже раст. Во еврозоната БДП во првите три месеци од годинава бележи пад за 2,5 отсто што е максимум намалување од 1995 година. Членките на Организацијата за економска соработка и развој  бележат пад на БДП од 2,1 отсто, што е најлош биланс од 1960 година.
  | | веќе видена | слични