Словенците

  во

  1 Е па, добро. Еве, се заврши оваа работа со името. И Законот за јазици се објави во Службен весник. Се донесе и Законот за спречување на корупцијата. ...
  сите 5 | | | веќе видена

  На денешен ден 18 јануари 2019 1535.- Шпанскиот освојувач Франциско Пизаро ја основал Лима, главен град на Перу. 654.- Водачот на запорошките козаци Хетман ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Најмногу врати во светот може да ви отвори пасошот на Обединетите Арапски Емирати. Со овој пасош можете да влезете без никакви проблеми во дури 167 земји, или ...
  сите 40 | | | веќе видена

  На темата брендирање и заштита на производите, за ајварот и биеното сирење како автентични македонски производи, разговаравме со Проф.д-р Владимир Какуринов, ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Тоа беше одличен старт на Македонија на Европското првенство кое што се одржуваше во Хрватска, и поради самата близина имаше и голем број на фанови од двете ...
  сите 82 | | | веќе видена

  Зборот „патриотар“ е обичен за современиот бугарски литературен јазик, но не и за македонскиот во кој нема еквивалент ни по форма ни по значење. „Патриотар“ е ...
  сите 2 | | | веќе видена