Сити

  во

  Во интервју за британската телевизија BBC, голманот на Јувентус, Џанлуиџи Буфон најави дека постои реална можност во иднина да настапува за некој од членовите на англиската Премиер лига и таму да ја заврши кариерата. "Премиер лигата ме фасцинира, таму настапуваат најдобрите фудбалери на светот и можеби некогаш ќе имам шанса да настапувам во ова натпреварување. Сепак се уште е рано да се говори за некаков трансфер", изјави Буфон. Чуварот на мрежата на Јувентус и репрезентацијата на Италија се уште се рехабилитира од операцијата на грбот и во досегашниот тек од сезоната нема настапено на ниту еден натпревар. Во изминатиов период тој беше поврзуван со трансфер во Манчестер Сити, а неговиот клуб Јувентус, сериозно ја разгледува можноста првиот голман наскоро да го понуди на пазарот.
  | | веќе видена

  Филмската индустрија во САД не е премногу заинтересирана за фудбалот, но и покрај тоа, филмовите, ТВ-сериите и цртаните филмови имаат многу сличности со најпопуларниот светски спорт, особено во делот на главните актери. Секако, најпозната е споредбата на Шрек и Вејн Руни . Освен тоа што цртаниот лик е зелен, сличноста е и повеќе од очигледна. Човек да помисли дека се родени браќа. Големата мудрост е она што ги поврзува Сер Алекс Фергусон и Гандалф од „Господарот на прстените“. Можеби немаат сличен стајлинг, но и двајцата се вечни и неуништливи. Сер Алекс е волшебникот во светот на фудбалот. Знае точно што да направи и кога да го направи вистинскиот потег. Неговиот креденец пол со трофеи го потврдува тоа. Жозе Мурињо и Д-р Грегори Хаус се подеднакво арогантни и егоцентрични личности. Луѓе кои сите обожаваат да ги мразат. И едниот и другиот секогаш го кажуваат она што го мислат без влакна на јазикот. Генијалци во професијата и двајцата веруваат дека целта ги оправдува средствата. Мурињо има лек за секој ...
  | | веќе видена

  Пливачкиот ас Мајкл Фелпс заплива во други води, во покерски. На маса среде Атлантик Сити каде немало ограничување на вложувањето Фелпс потрошил неколку часа. Фелпс со пуштена брада, со капче на дуксерот и со многу шарени чипови пред себе се забавуваше во Боргата Хотелот во Атлантик Сити. Не е познато колку добил или пак изгубил доста од спечаленото во базените ширум светот каде освојуваше исклучиво златни медали.
  | | веќе видена

  Англија Марио Балотели вели дека сака да ја освои Премиер Лигата со Манчестер Сити па потоа да се пресели во Милан Италијанскиот интернационалец изминатово лето се пресели во Истлендс од редовите на Интер, каде што освои три Скудета во низа. Во дресот на Нероаѕурите, Супер Марио стигна и до титулата во Лигата на Шампионите и напаѓачот сега сака сличен успех и со Манчестер Сити. “Добро ми е во Манчестер Сити и сакам да триумфирам во Премиер Лигата.” – рече Балотели за Tuttosport. “Сакам да ја продолжам традицијата која ја имав со Интер каде што ги освоив последните три шампионати во Серија А.” “Исто така сакам да триумфирам во Лига Европа, трофеј кој никогаш не сум го освоил.” “Фаворити сме за овој трофеј и јас сакам триумф во ова натпреварување.” Балотели, кој никогаш не криел дека има симпатии кон Милан, вели дека еден ден ќе го облече дресот на Росоњерите. Златан Ибрахимович во неколку наврати јавно ја изрази желбата да игра со италијанскиот интернационалец и Балотели очекува да го обнови партнерството ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Познатиот фудбалски портал Goal.com го состави својот идеален тим во досегашниот тек од Премиер лигата, а во него по двајца свои играчи имаат само Манчестер Сити и Њукасл. Малку изненадувачки, ама ниту еден од англиските фудбалски гиганти нема двајца свои претставници во идеалниот тим на Премиер лигата по досега одиграните некомплетни 18. кола. Манчестер Јунајтед и Арсенал имаат по еден свој играч, Немања Видиќ и Самир Насри, додека Челзи и Ливерпул немаат ниту еден. Но, затоа Манчестер Сити и Њукасл имаат по двајца свои играчи во идеалниот тим. Од “граѓаните“ тоа се голманот Џо Харт и дефанзивецот Винсент Компани, додека од Њукасл тоа се Чеик Тиоте и Енди Керол. Идеалниот тим според goal.com изгледа вака: Џо Харт (Манчестер Сити) - Недим Онуоха (Сандерленд), Винсент Компани (Манчестер Сити), Немања Видиќ (Манчестер Јунајтед), Лејтон Бејнс (Евертон) - Крис Брам (ВБА), Самир Насри (Арсенал), Чеик Тиоте (Њукасл), Герет Бејл (Тотенхем) - Енди Керол (Њукасл), Јохан Елмандер (Болтон).
  сите 2 | | | веќе видена

  Марио Балотели вели дека сака да ја освои Премиер Лигата со Манчестер Сити па потоа да се пресели во Милан Италијанскиот интернационалец изминатово лето се пресели во Истлендс од редовите на Интер, каде што освои три Скудета во низа. Во дресот на Нероаѕурите, Супер Марио стигна и до титулата во Лигата на Шампионите и напаѓачот сега сака сличен успех и со Манчестер Сити. “Добро ми е во Манчестер Сити и сакам да триумфирам во Премиер Лигата.” – рече Балотели за Tuttosport . “Сакам да ја продолжам традицијата која ја имав со Интер каде што ги освоив последните три шампионати во Серија А.” “Исто така сакам да триумфирам во Лига Европа, трофеј кој никогаш не сум го освоил.” “Фаворити сме за овој трофеј и јас сакам триумф во ова натпреварување.” Балотели, кој никогаш не криел дека има симпатии кон Милан, вели дека еден ден ќе го облече дресот на Росоњерите. Златан Ибрахимович во неколку наврати јавно ја изрази желбата да игра со италијанскиот интернационалец и Балотели очекува да го обнови ...
  | | веќе видена

  Бостон селтикс продолжува со одличните игри во НБА-лигата и против Индијана пејсерс дојде до 13. победа по ред. Во триумфот од 99-88, најзабележителен беше Пол Пирс, кој постигна 18 поени, 10 скокови и 12 асистенции, со што направи да не се почувствува отсуството на повредениот Рејџон Рондо. - На Пол му ја дадовме улогата на Рејџон, односно да биде двигател на екипата кога се мачиме со повредите - изјави тренерот на Бостон, Док Риверс. Покрај Пирс, солидна партија прикажаа уште и Нејт Робинсон и Глен Дејвис, со 18 постигнати поени, а кај Индијана, како по обичај, најпрецизен беше Дени Гренџер со 19 поени. Во победничка серија се наоѓа и шампионот ЛА лејкерс кој со триумфот од 120-110 над Торонто репторс дојде до петтата победа по ред. Ендрју Бајнам по враќањето на терените од повредата беше одличен, за 17 минути успеа да уфрли 16 поени, а клупата на „езерцата“ во победата учествуваше со одлични 57 поени. Дербито се одигра во Оклахома Сити, каде Феникс санс успеа да го победи домашниот тим со 113-110. Иако ...
  сите 32 | | | веќе видена

  Најмалку 28 лица загинаа, меѓу кои 13 деца, а уште 50 се повредени во експлозија на нафтовод во гратче во сојузната држава Пуебло, централно Мексико, јави „Би-Би-Си“. До експлозијата дошло откако крадци направиле отвор во нафтоводот за да може да ја извлекуваат нафтата. Од оштетената цевка по улиците се разлеала нафта во радиус од пет километри, по што се запалила. Огнената стихија уништила 115 куќи и голем број автомобили. - Поради високиот притисок во нафтоводот, крадците загубиле контрола - изјави Лаура Гурза, шефица на федералната Агенција за цивилна заштита и истакна дека нафтата што течела по улиците се влеала и во локалната река. Државната секретарка на Пуебло, Валентина Менсес, потврди дека во експлозијата се повредени повеќе од 50 лица, уништени се голем број куќи во градот Сан Мартин Тексмелукан, кој се наоѓа на 80 километри источно од Мексико Сити. Според очевидци, во градот по експлозијата било пеколно, поради густиот чад, од кој ништо не можело да се види. Откако државната нафтена компанија ...
  сите 20 | | | веќе видена

  Фудбалерот од средниот ред на Челзи, Флорен Малуда ја обвинува дефанзивата за слабите резултати на тимот. Челзи се наоѓа во сериозна резултатска криза со само една победа на последните седум одиграни натпревари. Францускиот интернационалец кој и самиот е далеку од својата препознатлива форма, ја објави дефанзивата за лошите резултати. "Ние го имаме еден од најдобрите напади во лигата, но мислам дека причината што загубивме бодови е поради тоа што не се браниме толку добро" - смета Малуда. "Кога ќе ја погледнете статистиката ќе видите дека на почетокот од сезоната имавме многу натпревари без примен гол, сега примаме погодоци". "Во првиот дел од сезоната бевме на врвот, сеа загубивме многу поени, мислам дека трката помеѓу нас, Манчестер Јунајтед, Арсенал и Сити ќе трае до самиот крај". "Имаме искуство од минатата сезона кога ја освоивме титулата. Знаеме дека е најтешката во светот и оваа година конкуренцијата е зголемена, но тоа не значи дека истиот тим нема да го освои трофејот на крајот. ...
  | | веќе видена

  Фудбалерите на Евертон приредија големо изненадување, победувајќи го Манчестер Сити во последниот натпревар од 18-то коло во Премиер лигата Евертон извонредно го отвори натпреварот постигнувајќи два гола во првите 15 минути. Тим Кејхил г олот на Сити го погоди во четвртата минута, а потоа истиот играч му асистираше на Лејтон Бејнс. По примените голови Сити изврши силен притисок кон голот на Евертон , но успеа само да го намали резултатот со автоголот на Фил Џакелка во 72 минута. Двете екипи натпреварот го завршија со десетмина фудбалери, откако поради два жолти картони беа исклучени Виктор Аничебе и Коло Туре . Манчестер сити со поразот на домашен терен ја пропушти можноста да се искачи на првото место на табелата, од друга страна Евертон ја прекина серијата од седум натпревари без победа и се искачи на 14-то место на табелата.
  сите 13 | | | веќе видена

  „Ксе кео кео“ е мобилно караоке посебно популарно во Азија и сe повеќе станува голем и профитабилен бизнис Околу 10 часот навечер во Областа 8 од Хо Ши Мин Сити, поранешен Сајгон, која се урбанизира со молскавична брзина, стар скутер „хонда“ запира на аголот на прометната улица. Две момчиња слегуваат од него со голема бела кутија ставена на грбот. Од старите звучници почнува да трешти поп-музика, а помладото момче почнува да шета низ уличните маси продавајќи колачи со кикиритки. Постарото момче пее на безжичниот микрофон. Браќата Нгујен Ван Чиеу (22) и Нгујен Куок Чи (15) веќе три години имаат дополнителна заработка од оваа „ксе кео кео“ мобилно караоке. На виетнамски, „ксе“ значи возило, а „кео кео“ е името на колачите со кикиритки што тие ги продаваат за 3.000 донги за парче. Како и насекаде низ Азија, караокето е масовно популарно и во Виетнам, а пеењето станува голем бизнис, се вели во написот на Ројтерс. „Виетнамски идол“ се прикажува трета сезона на тамошната телевизија. Параноични околу контролата и ...
  | | веќе видена

  Победничката низа на Бостон во НБА-кошаркарската лига не можеше да ја запре ниту Индијана. Селтикс покажа дека и без главниот плејмејкер Реџон Рондо кој ќе паузира неколку недели може добро да ја движи топката и да победува. Во триумфот од 99-88, ветеранот Пол Пирс беше во улога на главен организатор и имаше 12 асистенции и го направи својот прв трипл-дабл од март 2006 година наваму. За Бостон ова е 13-та победа по ред (последен пораз на 21 ноември), а дома има биланс 12-1. Детроит во петминутно продолжение извојува победа над Њу Орлеанс. За Пистонс не играа повредените Хамилтон, Стаки, Мекгрејди и Даје, тимот губеше со 10 разлика по првото полувреме, но смогнаа сили за пресврт и само трета победа во последните 12 меча. Куриозитет е што вчераутро сите три спортски екипи од Детроит кои настапија во своите професионални спортови, одиграа меч со продолжение. Кошаркарите и оние во американски фудбал победија, а загубија хокеарите. Првакот ЛА лејкерс одигра слаба одбрана против Торонто, но нападот беше на ...
  сите 30 | | | веќе видена

  Незадоволниот капитен на Манчестер сити побарал да се врати на „Олд трафорд“. Незадоволниот капитен на Манчестер сити, аргентинскиот ас Карлос Тевез, преку посредници стапил во контакт со челниците на лутиот градски ривал, на кои сензационално им било понудено да се врати на „Олд трафорд“. Средбата се случила минатата недела од луѓе блиски до контроверзниот напаѓач, кој замина од Јунајтед во мај минатата година, со цел да испитаат дали постои интерес кај сер Алекс Фергусон за негово повторно ангажирање. Фергусон бил известен за средбата, која е направена без знаење и одобрување на Манчестер сити. Сепак, извор близок до „Олд трафорд“ за англискиот таблоид „Деили меил“ открива дека не постојат никакви шанси за враќање на Тевез во Јунајтед, дури и под услови Сити да се согласи на негова продажба. - Убеден сум дека тоа е невозможна мисија. Шансите за враќање на Тевез кај сер Алекс Фергусон се еднакви на нула. И под услов Сити да сака да го продаде, мислам дека тоа е научна фантастика - вели анонимниот ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Контроверзниот Жозе Мурињо по тешкиот меч со Севилја мавташе со хартијата на која ги запиша сите грешки на судијата Гомез. Иако, неговиот Реал со голот на Ди Марија во 77 минута славеше со 1:0, Мурињо не можеше да ги извади од глава вкупните 13 жолти картони (вклучувајќи ги двата на Карваљо) и едниот директен црвен за бекот на гостите Дабо. „Судијата направи 13 сериозни грешки. Не се чувствувам под притисок додека ја работам тренерската работа. Но, уморен сум веќе што морам да реагирам на вакви работи. Мојот тим треба да се одбрани, бидејќи ако јас кажам што мислам утре ќе бидам на сите насловни страници од весниците и ќе ме суспендираат. Во клубот има структури кои треба да застанат во одбрана на фудбалерите“, кажа нервозниот Мурињо, по што прозборе и за самиот меч. „Мора да го пофалам мојот тим. Како да е од друга планета. Покажа карактер и победи и покрај исклучувањето на Карваљо. Фудбалерите се сјајни и на тревата и надвор од неа“, посочи Мурињо, кој на масата на претседателот Флорентино Перез ставил ...
  сите 24 | | | веќе видена

  Веб-страната на Манчестер Сити официјално информира дека напаѓачот Карлос Тевез одлучил и понатаму да остане во англискиот премиерлигаш. Во текот на изминатите две недели аргентинскиот интернационалец изразуваше желба да го напушти Истлендс поради несогласувањата со луѓето од тимот, но сега очигледно ја променил својата одлука. Денеска аргентинецот се сретнал со фановите на тимот, при што изразил апсолутна лојалност кон Сити, пренесувајќи им ја одлуката дека нема да си замине од клубот. „ Тоа е факт кој секако не радува. Ќе се сретнам со Тевез и ќе разговараме во четири очи се со цел да ги надминеме проблемите, ако воопшто и има такви .” - изјави тренерот на „граѓаните", Роберто Манчини.
  сите 20 | | | веќе видена

  Поранешниот мексикански претседател Диего Фернандез де Севаљос ослободен е седум месеци по неговото киднапирање, пренесе Ројтерс. Фернандез, кој што е член на партијата Национална акција на актуелниот претседател Фелипе Калдерон, синоќа им се обрати на новинарите пред својот дом во Мексико Сити. „Се чувствувам добро, му благодарам на Господ, се чувствувам силно и мојот живот ќе продолжи таму каде што застана“, рече Фернандез. Тој беше киднапиран во мај, во централниот дел на Мексико, кога пристигнувал на еден ранч во вечерните часови. Неговите киднапери во изминатите месеци објавуваа негови фотографии со цел да извршат притисок врз неговото семејство да плати откупнина.
  сите 3 | | | веќе видена

  Фудбалерите на Евертон приредија големо изненадување, победувајќи го Манчестер Сити во последниот натпревар од 18-то коло во Премиер лигата. Евертон извонредно го отвори натпреварот постигнувајќи два гола во првите 15 минути. Тим Кејхил голот на Сити го погоди во четвртата минута, а потоа истиот играч му асистираше на Лејтон Бејнс. По примените голови Сити изврши силен притисок кон голот на Евертон, но успеа само да го намали резултатот со автоголот на Фил Џакелка во 72 минута. Двете екипи натпреварот го завршија со десетмина фудбалери, откако поради два жолти картони беа исклучени Виктор Аничебе и Коло Туре. Манчестер Сити со поразот на домашен терен ја пропушти можноста да се искачи на првото место на табелата, од друга страна Евертон ја прекина серијата од седум натпревари без победа и се искачи на 14-то место на табелата.
  сите 12 | | | веќе видена

  Една од големите ѕвезди на лондонскиот Арсенал, Самир Насри се „зајаде“ со водачот во Премиерлигата, Манчестер Јунајтед. Францускиот репрезентативец смета дека „црвените ѓаволи" биле премотивирани против Челзи, но поради обилната снежна покривка средбата беше одложена. 23-годишниот играч од средниот ред се уште е оптимист за титулата и верува дека неговиот тим има шанси сепак да стане шампион по крајот на сезоната, и покрај поразот во дербито против Јунајтед. „Мислам дека имаме шанса да ја освоиме титулата. Како за почеток Јунајтед мораше да игра со Челси во ова коло и искрено јас не гледав како тие ќе победат во тој натпревар. Мечот беше одложен, откако се одложи и нашиот натпревар со Стоук Сити." - изјави Насри. „Инаку пак ќе се повторам - ги имаме потребните квалитети да ја земеме титулата. Покрај тоа веќе сме доста позрели отколку што бевме минатата сезона." - додаде младиот фудбалер. „Ќе видиме како ќе се справиме со натпреварие по Божиќ и ќе добиеме појасна слика на ситуацијата по нив. Јас ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Далас по 14 пат во низа ги совлада Хит, овој пат сред Мајами со 98-96. Атланта го расипа дебито за Орландо на Аринас, Туркоглу и Ричардсон. Се до пред дуелот со Далас на свој терен тимот на Мајами доминираше со своите противници, остварувајќи 12 победи во низа. Таа серија беше запоќната по поразот токму во Далас, а и заврши со пораз од Мавси, овој пат дома од 96-98. Со тоа Далас продолжи да важи за тим кој е експерт за ставање крај на победничките низи на противниците, но и тим против кој Мајами не знае како да одигра, барем не кога не станува збор за НБА финалето. Ова е за Мавси 14. сезонска победа едноподруго над истиот ривал, а за неа најзаслужни се Дирк Новицки со своите 26 поени и Џејсон Тери, кој ги постигна сите свои 19 поени во последните 11 минути од средбата. На ниво беше и одбраната на Далас, посебно во финишот, но и во првото полувреме во кое успеа да го задржи Леброн Џејмс на нула поени. Двејн Вејд со 22 поени беше најефикасен кај домаќинот, а Џејмс и Крис Бош додадоа по 19 поени. Во Атланта ...
  сите 24 | | | веќе видена

  Екипата на Евертон оствари гостинска победа кај фаворитот Манчестер Сити, откако синоќа во натпреварот од 18. коло на Премиер лигата триумфираше со 2:1. Ова е четврта победа по ред на „карамелите“ против Сити. Гостите за само 19 минути имаа два гола предност со головите на Тим Кејхил во 4.минута и на Лејтон Бејнс во 19.минута. До крајот на натпреварот „граѓаните“ успеаја само да го намалат резултатот со автоголот на Фил Јагиелка во 72.минута. Манчестер Сити со новиот пораз пропушти шанса да избие на чело на табелата, каде се наоѓа нивниот сосед Манчестер Јунајтед со 34 бодови (16 натпревари), Арсенал 32 (17), Манчестер Сити 32 (18), Челзи 31 (17), Тотенхем 27 (17), Сандерленд 27 (18),...
  сите 11 | | | веќе видена