Сирија

  во

  Арад, советникот за прашањата на националната безбедност, додаде дека веќе се исцрпува и израелското трпение кон нуклеарните амбиции на Иран. Денеска Нетанјаху и Обама ќе се сретнат во Белата куќа во Вашингтон за да ги разгледаат пристапите кон блискоисточниот конфликт, забележуваат медиумите. Владата на САД се обидува да воспостави дијалог со Иран и Сирија - смртните непријатели на Израел, бидејќи сметаат дека тоа ќе ја засили толерантноста кон нуклеарните планови на Техеран. Израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак изрази мислење дека мирот со Палестинците може да се постигне во рок од три години. -Сметам и верувам дека Нетанјаху ќе му каже на Обама дека израелската Влада е подготвена за политички процес, кој ќе доведе до тоа двата народа да живеат еден до друг во мир и взаемно почитување, изјави Барак за израелскиот ТВ „Канал 2“.
  | | веќе видена | слични

  Албанија и Кипар се единствените европски земји со економски раст во првото тримесечје. Исто така во бизнис вестите: 34-тото издание на Кипарскиот меѓународен саем започнува на крајот на мај и Европската инвестициска банка одобри заем од 400 милиони евра за Форд Романија.

  Getty Images

  ММФ во понеделникот (11-ти мај) објави дека Aлбанијa и Кипар се единствените земји во Европа кои забележале економски раст во првото тромесечје од 2009 година. Во својот последен извештај ММФ вели дека Албанија и Кипар забележале зголемување од 0,4, односно 0,3 отсто.

  Триесет и четвртото издание на кипарскиот Меѓународен саем ќе се одржи во Никозија на крајот на мај, објави КНА во вторникот (12-ти мај). Повеќе од 1.000 претпријатија од Кипар и 20 странски земји, вклучително и Грција, Романија , Шпанија, Сирија и САД ќе ги претстават своите производи и услуги на саемот. На настанот ќе бидат промовирани бројни бизнис сектори -- вклучително и домови и дизајн, машинерија и најнова технологија. ...
  | | веќе видена | слични

  Американското министерство за финансии информирало дека ќе ги блокира финансиите на Абу Калафа челник на групата која од Сирија ја снабдува со пари, оружје и терористи  Ал Каеда во Ирак. Паричните средства на Калафа кои се наоѓаат под правна надлежност на САД ќе бидат замрзнати. Исто така, и на американските државјани ќе им биде забрането да соработуваат со него. Покрај Калафа, министерството слични чекори презело и против претходниот шеф на споменатата мрежа Абу Гадијах и против други лица за кои се смета дека ги поддржуваат бунтовниците во регионот, пренесува “Блиц“.
  | | веќе видена | слични

  За време на првата посета на некоја арапска држава откако дојде на чело на израелската влада, Нетанјаху ќе се обиде да пронајде заеднички ставови со египетските лидери непосредно пред клучното патување во Вашингтон што треба да се реализира кон крајот на овој месец. Одлуката на Нетанјаху да се состане со египетскиот претседател Хосни Мубарак пред состанокот со претседателот на САД; Барак Обама го потврдува неговото уверување дека е време да се „интензивира координацијата и соработката на Израел со арапските држави кои што веруваат во мир“, изјави претставник од кабинетот на Нетанјаху. „Наша заедничка цел е желбата да се зајакне регионалната стабилност и да се напредува во блискоисточниот мировен процес“, изјави претставникот кој побара да остане анонимен. „Нашите заеднички закани се Иран и неговите регионални приврзаници, Хезболах во Либан и Хамас во Газа“, додаде истиот извор. Египет претходно побара од израелскиот лидер да ја прифати идејата за палестинска држава која што има поддршка од меѓународната ...
  | | веќе видена | слични

  Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ќе престојува денеска во Египет каде ќе се обиде да оформи коалиција против Иран и да размени идеи за блискоисточниот мировен процес.

  За време на првата посета на некоја арапска држава откако дојде на чело на израелската влада, Нетанјаху ќе се обиде да пронајде заеднички ставови со египетските лидери непосредно пред клучното патување во Вашингтон што треба да се реализира кон крајот на овој месец.

  Одлуката на Нетанјаху да се состане со египетскиот претседател Хосни Мубарак пред состанокот со претседателот на САД, Барак Обама го потврдува неговото уверување дека е време да се „интензивира координацијата и соработката на Израел со арапските држави кои што веруваат во мир“, изјави претставник од кабинетот на Нетанјаху.

  „Наша заедничка цел е желбата да се зајакне регионалната стабилност и да се напредува во блискоисточниот мировен процес“, изјави претставникот кој побара да остане анонимен. „Нашите заеднички закани се Иран и неговите регионални ...
  | | веќе видена | слични

  Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ќе престојува денеска во Египет каде ќе се обиде да оформи коалиција против Иран и да размени идеи за блискоисточниот мировен процес. За време на првата посета на некоја арапска држава откако дојде на чело на израелската влада, Нетанјаху ќе се обиде да пронајде заеднички ставови со египетските лидери непосредно пред клучното патување во Вашингтон што треба да се реализира кон крајот на овој месец. Одлуката на Нетанјаху да се состане со египетскиот претседател Хосни Мубарак пред состанокот со претседателот на САД, Барак Обама го потврдува неговото уверување дека е време да се „интензивира координацијата и соработката на Израел со арапските држави кои што веруваат во мир“, изјави претставник од кабинетот на Нетанјаху. „Наша заедничка цел е желбата да се зајакне регионалната стабилност и да се напредува во блискоисточниот мировен процес“, изјави претставникот кој побара да остане анонимен. „Нашите заеднички закани се Иран и неговите регионални приврзаници, Хезболах во ...
  | | веќе видена | слични

  Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ќе престојува денеска во Египет каде ќе се обиде да оформи коалиција против Иран и да размени идеи за блискоисточниот мировен процес. За време на првата посета на некоја арапска држава откако дојде на чело на израелската влада, Нетанјаху ќе се обиде да пронајде заеднички ставови со египетските лидери непосредно пред клучното патување во Вашингтон што треба да се реализира кон крајот на овој месец. Одлуката на Нетанјаху да се состане со египетскиот претседател Хосни Мубарак пред состанокот со претседателот на САД; Барак Обама го потврдува неговото уверување дека е време да се „интензивира координацијата и соработката на Израел со арапските држави кои што веруваат во мир“, изјави претставник од кабинетот на Нетанјаху. „Наша заедничка цел е желбата да се зајакне регионалната стабилност и да се напредува во блискоисточниот мировен процес“, изјави претставникот кој побара да остане анонимен. „Нашите заеднички закани се Иран и неговите регионални приврзаници, Хезболах во ...
  | | веќе видена | слични

  На седницата на Советот за безбедност на ОН биле истакнати претстојните предизвици, но беше упатено и предупредување дека насилството ќе се обнови, ако не бидат вложени напори за обновување на израелско-палестинските мировни преговори, за помирување на ривалските палестински фракции и обновување на преговорите меѓу Израел и Сирија. Постојаниот претставник на Израел во ОН Габриела Шалев се спротивставил на седницата, која била свикана од сегашниот ротациски претседател на Советот за безбедност Русија. Шалев изјавил дека Израел не смета дека мешањето на Советот за безбедност на ОН придонесува за политичкиот процес на Блискиот Исток. При отворањето на седницата генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун го повикал Израел да ја промени политиката на доселеници во окупираните територии. „Палестинците продолжувват да гледаат недопустливи еднострани потези во Источен Ерусалим и на Западниот Брег, кои се тесно поврзани со доселеничките колонии. За Израел дојде моментот да ја промени од корен политиката во таа област, ...
  | | веќе видена | слични

  Америка го привршува амбициозниот план за мир на Блискиот исток, кој треба да стави крај на повеќе од 60 години конфликт меѓу Израел и Арапите, тврди јорданскиот крал Абдула II. Администрацијата на претседателот Барак Обама притиска на сеопфатен мировен договор што треба да го реши израелско-палестинскиот конфликт, како и територијалните спорови на еврејската држава со Сирија и Либан, изјави кралот Абдула II за лондонски Тајмс. Неуспехот да се постигне договор на овој критичен јазол ќе го одведе светот во нова блискоисточна војна следната година. „Доколку ги одложуваме нашите мировни преговори, ќе следи нов конфликт меѓу Арапите или Муслимани и Израел во следните 12 до 18 месеци“, вели кралот. Деталите за планот веројатно ќе „излезат“ во серијата дипломатски потези овој месец. - Не станува збор дека Израелците и Палестинците треба да седнат на маса, туку Израелците да седнат со Палестинците, со Сиријците и со Либанците, вели кралот и предупредува дека доколку Обама не го исполни своето ветување за мир, тогаш ...
  | | веќе видена | слични

  САД ги обновија санкциите кон Сирија Вашингтон, 11 мај - Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама ги обнови санкциите врз Сирија и покрај тоа што објави дека изминатиов викенд ќе испрати двајца високи претставници во Дамаск во обид за подобрување на односите. - Сакаме конкретни чекори од сириската Влада дека се движи во поинаква насока, изјави портпаролот на Стејт департментот Роберт Вуд. Тој чекор на Обама означува дека Вашингтон се уште не е подготвен за нормализирање на односите со Сирија. Американски дипломат изјави дека САД нема да воспостават дипломатски односи за сметка на односите со Либан. - Не може да има зделка со Дамаск за сметка со Либан и не може да има компромис за специјалниот трибунал за Либан, изјави американскиот заменик помошник државен секретар за Блискиот исток Дејвид Хејл по средба со либанскиот претседател Мишел Слејман во Бејрут.
  | | веќе видена | слични

  При посетата на Јордан Папата со чевли во џамија Папата Бенедикт Шеснаесетти, кој е во еднонеделна посета на Блискиот Исток, во саботата со чевли влезе во најголемата јорданска џамија „Крал Хусеин“ во Аман, пренесуваат светските агенции. Портпаролот на Ватикан, Федерико Ломбарди, објасни дека папата сакал да ги собуе чевлите, но домаќините подготвиле посебна патека по која гостите можат да одат обуени. - Овој случај не би требало да биде сфатен како непочитување на исламот - нагласи Ломбарди и наведе дека папата во џамијата не се молел, туку застанал да искаже почитување во тоа светилиште. Обраќајќи им се исламските лидери и дипломати собрани во џамијата, папата рече дека христијаните и муслиманите би требало да ја спречат манипулацијата со верата, која понекогаш се користи и во политички цели. Тој вчера одржа миса на отворено на спортскиот стадион во Аман на која присуствуваа повеќе од 20.000 католички верници од Блискиот Исток. Повеќето од присутните вееја знамиња на Либан, Сирија, Ирак и на други ...
  | | веќе видена | слични

  Тој наведува дека „решението вклучува 57 земји“. Јорданскиот крал нагласува дека Барак Обама напорно работи на взаемноприфатливо решение со кое ќе се регулира конфликтот на Израел со Палестинците и со кое ќе се надминат територијалните спорови на еврејската држава со Сирија и со Либан.

  - Ако се успорат мировните преговори тогаш ќе има нов конфликт меѓу Арапите или муслиманите и Израел во наредните 12 до 18 месеци, предупредува Абдула Втори, кој беше вклучен во подготвувањето на мировниот план.

  Се претпоставува дека во текот на летото ќе се организира мировна конференција, на која би учествувале сите страни вмешани во конфликтот, откако американскиот претседател на 4 јуни од Каиро ќе се обрати до муслиманскиот свет.

  Таков амабициозен проект нема од 1991 година, кога тогашниот претседател на САД, Џорџ Буш постариот организираше мировна конференција во Мадрид, на која учествуваа сите страни вмешани во конфликтот.
  | | веќе видена | слични

  Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека Израел нема намера да се повлече од Голанската висорамнина, пренесе весникот „Аарец“. "Ние нема да ја напуштиме Голанската висорамнина, се изјасни Нетанјаху, појаснувајќи дека овој регион е стратегиски важен за безбедноста на земјата. Десет дена пред својата прва официјална посета на САД во својство на премиер Нетанјаху посочи дека е подготвен да спори со претседателот Барак Обама за ова прашање и дека нема намера да отстапува кога станува збор за проблеми од критично значење за безбедноста на еврејската држава. Според Нетанјаху, присуството на Израел на Голанската висорамнина на земјата и обезбедува стратегиска предност во случај на воена закана од страна на Сирија. Се претпсотавува дека една од темите кои претседателот Обама ќе ги отвори на средбата со израелскиот премиер е придвижувањето на сириско-израелскиот мировен процес, кој од гледна точка на сирискиот претседател Башар Асад се темели на принципот „мир во замена за територии“
  | | веќе видена | слични

  Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, во разговор со новинарите кои во Израел работат на руски јазик, изјави дека Израел нема намера да се повлече од Голанската висорамнина, пренесе весникот „Аарец“. -Ние нема да ја напуштиме Голанската висорамнина, се изјасни Нетанјаху, појаснувајќи дека овој регион е стратегиски важен за безбедноста на земјата. Десет дена пред својата прва официјална посета на САД во својство на премиер Нетанјаху посочи дека е подготвен да спори со претседателот Барак Обама за ова прашање и дека нема намера да отстапува кога станува збор за проблеми од критично значење за безбедноста на еврејската држава. Според Нетанјаху, присуството на Израел на Голанската висорамнина на земјата и обезбедува стратегиска предност во случај на воена закана од страна на Сирија. Се претпсотавува дека една од темите кои претседателот Обама ќе ги отвори на средбата со израелскиот премиер е придвижувањето на сириско-израелскиот мировен процес, кој од гледна точка на сирискиот претседател Башар Асад се ...
  | | веќе видена | слични

  Американскиот претседател Барак Обама ги обнови санкциите против Сирија, за која Вашингтон смета дека ги поддржува екремистичките движења во регионот. „Претседателот оцени дека е неопходно да се преземат таквите мерки. Не станува збор за нови санкции’, изјави синоќа портпаролот на американскиот Стејт Департмент Роберт Вуд. „Ова покажува дека отсекогаш сме биле сериозни вознемирени поради однесувањето на Сирија и нејзиното дејствување во светот’, додаде Вуд./крај/бгнес/ег/
  | | веќе видена | слични

  Нетанјаху Израел нема да се повлече од Голанската висорамнина Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, во разговор со новинарите кои во Израел работат на руски јазик, изјави дека Израел нема намера да се повлече од Голанската висорамнина, пренесе весникот „Аарец“. -Ние нема да ја напуштиме Голанската висорамнина, се изјасни Нетанјаху, појаснувајќи дека овој регион е стратегиски важен за безбедноста на земјата. Десет дена пред својата прва официјална посета на САД во својство на премиер Нетанјаху посочи дека е подготвен да спори со претседателот Барак Обама за ова прашање и дека нема намера да отстапува кога станува збор за проблеми од критично значење за безбедноста на еврејската држава. Според Нетанјаху, присуството на Израел на Голанската висорамнина на земјата и обезбедува стратегиска предност во случај на воена закана од страна на Сирија. Се претпсотавува дека една од темите кои претседателот Обама ќе ги отвори на средбата со израелскиот премиер е придвижувањето на сириско-израелскиот мировен ...
  | | веќе видена | слични

  Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, во разговор со новинарите кои во Израел работат на руски јазик, изјави дека Израел нема намера да се повлече од Голанската висорамнина, пренесе весникот „Аарец“. -Ние нема да ја напуштиме Голанската висорамнина, се изјасни Нетанјаху, појаснувајќи дека овој регион е стратегиски важен за безбедноста на земјата. Десет дена пред својата прва официјална посета на САД во својство на премиер Нетанјаху посочи дека е подготвен да спори со претседателот Барак Обама за ова прашање и дека нема намера да отстапува кога станува збор за проблеми од критично значење за безбедноста на еврејската држава. Според Нетанјаху, присуството на Израел на Голанската висорамнина на земјата и обезбедува стратегиска предност во случај на воена закана од страна на Сирија. Се претпсотавува дека една од темите кои претседателот Обама ќе ги отвори на средбата со израелскиот премиер е придвижувањето на сириско-израелскиот мировен процес, кој од гледна точка на сирискиот претседател Башар Асад се темели ...
  | | веќе видена | слични

  „Претседателот оцени дека е неопходно да се преземат таквите мерки. Не станува збор за нови санкции’, изјави синоќа портпаролот на американскиот Стејт Департмент Роберт Вуд. „Ова покажува дека отсекогаш сме биле сериозни вознемирени поради однесувањето на Сирија и нејзиното дејствување во светот’, додаде Вуд.
  | | веќе видена | слични

  НАМАЛЕНА КООРДИНАЦИЈА ЗА ДЕЈСТВИЈАТА НА БЛИСКИОТ ИСТОК САД почнаа да го ескивираат Израел? Израелците се растревожија откако официјален дипломатски извор во САД го вклучи Израел во земјите кои поседуваат нуклеарно оружје, што досега не беше случај! Откако американскиот претседател Барак Обама стапи на должност, нивото на координација меѓу Израел и САД по прашањата за безбедноста и државата драстично се намали, особено по формирањето на новата израелска Влада, изјавија за весникот "Аарец" високи израелски претставници. Американската администрација не го информира Израел за своите дејствија на Блискиот Исток. Во изминатите денови специјалниот претставник на Барак Обама во Персискиот Залив Денис Рос, дипломат, добро познат во Израел, замина во посета на Персискиот Залив, за што Израел беше информиран во последен момент, пренесе МИА. Изјавата на заменик-државниот секретар Роуз Готемеолор, со која го повикува Израел да се присоедини кон Договорот за неширење на нуклеарното оружје, го растревожи ...
  | | веќе видена | слични

  САД инсистираат на мировен договор меѓу Сирија и Израел ДАМАСК, 8 мај (Ројтерс) - САД вчера $ порачаа на сириската влада дека сакаат да се постигне мировен договор меѓу Сирија и Израел, што е главната цел за Дамаск во повторното зближување со Вашингтон. "Ја пренесуваме искрената предаденост на претседателот Обама кон постигнување на арапско-изаелски мировен договор на сите патеки, вклучувајќи ја и сириско-израелската", изјави високиот претставник на Стејт департментот Џефри Фелтман по средбата со сирискиот министер за надворешни работи Валид ал-Муалем во Дамаск. Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама почна преговори со Сирија брзо откако беше инаугуриран во јануари, со што го прекина бојкотот од неколку години под водство на неговиот претходник Џорџ Буш. Фелтман изјави дека двете земји сe уште треба да ги пеглаат разликите. Дамакс сака САД да бидат вклучени во процесот ако продолжат преговорите, сметајќи дека ова ќе биде гаранција за валидноста на договорот.
  | | веќе видена | слични