Швајцарија

  во

  Тргнаа вчера, а на целта треба да стигнат утре. Петмина македонски тркачи ќе се обидат да го совладаат 171 километри долгиот ултрамаратон УТМБ, што ...
  сите 16 | | | веќе видена

  За Балканот, но и за Централна и за Источна Европа кога се зборува за нација и за државјанство, процесот поврзува држава и етнос, а не држава и демос, што ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Охрид од денес па во следните осум дена ќе биде домаќин на голем шаховски настан. Имено, во оргaнизaција на Шаховската федерација на Македонија (ШФМ) и ШК ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Според константните истражувања од страна на Светската здравствена организација, Организација за исхрана и земјоделство на ООН, како и реномираните ...
  сите 4 | | | веќе видена

  1 Европската унија ја започна кампањата за референдумот за името во Македонија со наслов „Можеш ли да замислиш иднина заедно?“. Кампањата е за нив. Оти тие се ...
  сите 37 | | | веќе видена

  Вчера во Монте Карло беа извлечени групите за новата сезона во Лигата на шампионите во која ќе учествува и поранешниот европски шампион (1991), клубот од ...
  сите 17 | | | веќе видена

  Факт е дека наталитетот се намалува во Македонија, но голема улога во тоа има иселувањето во странство, велат стручните лица. Коментирајќи ги податоците од ...
  сите 22 | | | веќе видена