Штип

  во

  СВР Штип поднесе кривични пријави за стечајната управничка на претпријатието „Полјоделство - Гајранци“ за злоупотреба на службената положба и овластување и за член на Одборот на доверители за злоупотреба на постапката за стечај, осомничени дека го оштетиле друштвото за 7.486.296 денари. Двајцата се осомничени дека во текот на 2004 година и во 2005 година, по претходен договор, неовластено го измениле планот за реорганизација, за да се стекнат со имотна корист. Со измената, 55-годишната стечајна управничка Ј. Ѓ. од Штип и 52-годишниот Р. З. од Пробиштип го зголемиле побарувањето на Стопанска банка кон „Полјоделство - Гајранци“, долг кој, всушност, бил на друга фирма, во која Ј. Ѓ. исто така се јавува како стечајна управничка. По измената на планот, осомничените ги продале основните средства и механизација на претпријатието, прикажувајќи загуба, а Ј. Ѓ. ги довела во заблуда вработените дека се уште е стечаен управник, иако со правосилно судско решение стечајната постапка била заклучена, со што престанале и ...
  | | веќе видена | слични

  Првите 35 тома од едицијата „Македонска книжевност“ ќе бидат промовирани вечерва во 20 часот, во Градскиот музеј во Битола. Книгите се дел од големиот проект во чии рамки до крајот на годината ќе бидат објавени 130 тома со текстови, дела, критики од нашата книжевна традиција и современост. За објавените дела ќе зборуваат државниот секретар во Министерството за култура и кандидат за министер Елизабета Канческа-Милевска, претседателот на Друштвото на писателите на Македонија, Раде Силјан, и градоначалникот на Битола, Владимир Талевски. На промоцијата ќе присуствуваат повеќемина наши книжевници: Гане Тодоровски, Божин Павловски, Драги Михајловски, Радован Павловски, Светлана Христова-Јоциќ, чие творештво е обработено во томовите. Проектот е по иницијатива на ДПМ, а го поддржа и Владата. Објавувањето на томовите ќе продолжи и во следните месеци, при што промоции ќе се одржат и во Охрид, Струмица, Штип, Куманово. Овој проект е своевидна битка за македонскиот автор и за македонската книга. Со тоа се промовира ...
  | | веќе видена | слични

  СВР Штип поднесе кривични пријави за стечајната управничка на претпријатието „Полјоделство - Гајранци“ за злоупотреба на службената положба и овластување и за член на Одборот на доверители за злоупотреба на постапката за стечај, осомничени дека го оштетиле друштвото за 7.486.296 денари. Двајцата се осомничени дека во текот на 2004 година и во 2005 година, по претходен договор, неовластено го измениле планот за реорганизација, за да се стекнат со имотна корист. Со измената, 55-годишната стечајна управничка Ј. Ѓ. од Штип и 52-годишниот Р. З. од Пробиштип го зголемиле побарувањето на Стопанска банка кон „Полјоделство - Гајранци“, долг кој, всушност, бил на друга фирма, во која Ј. Ѓ. исто така се јавува како стечајна управничка. По измената на планот, осомничените ги продале основните средства и механизација на претпријатието, прикажувајќи загуба, а Ј. Ѓ. ги довела во заблуда вработените дека се уште е стечаен управник, иако со правосилно судско решение стечајната постапка била заклучена, со што престанале и ...
  | | веќе видена | слични

  Штипјани преку Алумина остануваат второлигаши

  Штип останува на второлигашката фудбалска карта и во новата сезона што ќе почне на 2 август. Нивниот миленик Брегалница, која во штотуку завршената сезона го загуби второлигашкиот статус, го „откупи“ тоа право од скопска Алумина да остане во тоа фудбалско друштво. Брегалница и Алумина извршија спојување, а во новата сезона штипјани ќе настапуваат со додавката 2008. Со оглед дека станува збор за деве екипи кои припаѓаат на различни општински фудбалски асоцијации, спојувањето во изминатиов викенд го одобри и Комитетот за итност на ФФМ. Брегалница 2008, во новата сезона ќе игра како домаќин во Штип. Ждербувањето за натпреварувачките броеви останува непроменет. Штипјани го преземаат бројот 16 што го имаше Алумина и ќе стартуваат како гости против Локомотива во Скопје.
  | | веќе видена | слични

  Американската композиторка, режисерка, писателка и професор по уметност Стејси Фокс и нејзиното трио, денеска во 20.30 часот, во културниот центар „Точка“, ќе го презентираат своето творештво. По првиот настап тие ќе ги посетат Штип и Битола, а на 18 јули повторно ќе се вратат во Скопје во Сули-ан. Фокс прави синтеза од музички стилови и инструменти од целиот свет со современа технологија, а често нејзиното дело се вклучува и во филм, скулптура, сликање, текст и движење.Стејси досега настапувала во Јапонија, Јужна и Северна Америка и во Европа. Членови на триото се и Марија Антони (флута, гитара, вокали) и Мегна Хурт (виолина, вокали).
  | | веќе видена | слични

  Во Општинската организација на СДСМ постои голема нетрпеливост и нетолеранција

  Иван Бојаџиски

  ШТИП - Врвните кадри на штипските социјалдемократи се испокарани, а централата на партијата во Скопје презема обврска да ги помири до крајот на август. На една страна е Здравко Коцев, претседател на Општинската организација на СДСМ со околу триесетина претседатели на месни организации и актуелната пратеничка Маринела Тушева. На другата страна се градоначалникот Панде Сарев, раководството на ЈП „Исар“, бившата пратеничка Верица Филипова, директорот на гимназијата Ристе Петковски, кој неодамна беше исклучен од партијата, како и други поранешни високи раководители на Општинската организација, меѓу нив долгогодишниот кадровик Миланчо Успрцов и поранешниот секретар Трајче Димов.

  Повеќе месеци штипска јавна тајна е дека во Општинската организација на СДСМ постои голема нетрпеливост и нетолеранција меѓу двете спротивставени групации. Врвот на нетрпеливоста бил достигнат минатата недела кога ...
  | | веќе видена | слични

  Презентација на триото на Стејси Фокс во „Точка“

  Американската композиторка, режисерка, писателка и професорка по уметност Стејси Фокс, вечерва во Културниот центар „Точка“ во 20,30 часот ќе се претстави со членовите на нејзиното трио кое го сочинуваат Марија Антони (флута, гитара, вокали) и Мегна Хурт (виолина, вокали).

  Тие ќе настапуват во Македонија до 19 јули, во рамките на Штипското културно лето во Штип, во Битола, но повторно и во Скопје на 18 јули во Сули Ан.

  Комбинирајќи музички стилови и инструменти од целиот свет со современа технологија, творештвото на триото Фокс, често вклучува филм, скулптура, сликање, текст и движење... Стејси Фокс настапувала во Јапонија, Јужна Америка, Северна Америка и Европа.

  Посетата во земјава е организирана од американското катче, со поддршка од американската амбасада. (К.Б.)
  | | веќе видена | слични

  Ману Чао и Кирил ги споија различните страни на музичкиот свет

  Ворлд-музиката го имаше главниот збор на третата фестивалска вечер,на која доминираше настапот на Ману Чао, а извонредно беше прифатен и македонскиот електронски музичар Кирил Џајковски
  Музиката од сите делови од светот, од критичарите дефинирана со терминот „ворлд мјузик“, го имаше главниот збор на третата вечер од музичкиот фестивал „Егзит“, што од четвртокот се одржува на Петроварадинската тврдина во Нови Сад. Шпанецот со галициско-баскиско потекло, роден во Париз, Ману Чао, завчеравечер беше најголемата ѕвезда на централната бина и на едно место собра околу 40.000 луѓе, најмногу од почетокот на фестивалот. Просторот пред најголемата сцена на „Егзит“ беше претесен за сите љубители на неговата комбинација од карипски звуци, реге и панк, што дури и подвижните тоалети послужија како „столчиња“ и „мини-подиуми“ за најревносните фанови.

  Еуфорично мина и изведбата на мултиетничката група од Њујорк, што ја ...
  | | веќе видена | слични

  Економскиот тим на новата влада ќе се бори за енергетски развој, макроекономска стабилност, подобрување на бизнис-климата и за привлекување на странски директни инвестиции. Вицепремиерот Зоран Ставревски вели дека приоритет ќе биде енергетиката. - Енергетиката е исклучително значаен фактор на економскиот развој и во таа насока Македонија не може да биде исклучок посебно во состојба кога немаме домашни енергенси и увезуваме голем дел од потребите - вели Ставревски. Тој истакнува дека ќе работат на зголемување на домашното производство преку нови инвестиции во енергетскиот сектор. - До крајот на годинава ќе се завршат отворените процеси за наоѓање стратегиски инвеститори за Чебрен и за Галиште и за комбинираната гасна електроцентрала и топлана во Скопје, како и за Бошков мост - изјави Ставревски. Вицепремиерот најавува и гасификација, за која, како што вели, „доколку најдеме решение преку клириншкиот долг со Русија, ние сме подготвени и со буџетски средства да го реализираме тој проект“. Фатмир Бесими, кој ...
  | | веќе видена | слични

  Бунарите го супституираа недостигот од 60 литри вода во секунда

  Иван Бојаџиски

  ШТИП - На горештини од 40 степени, сите делови на градот се одлично снабдени со вода. Токму ова лето ЈП „Исар“ испорачува најголеми количини вода во своето постоење или просечно дневно по 244 литри вода во секунда. Ваквата ситуација ја оправдува инвестицијата на комуналците во пет нови бунари. Пред изградбата на објектите, максималниот доток во филтер-станицата беше 210 литри вода во секунда, денес изнесува 270 литри. Новите бунари го супституираа недостигот од 60 литри, што на Штип му обезбеди спокојни лета.

  Но, овој успех на јавното претпријатие не е штипска тема на денот. Сите политички муабети се вртат околу прашањето дали „Исар“ треба или не треба да врати 200.000 евра. Станува збор за пари кои како заем ЈП ги доби пред седум години од средствата собрани преку местен самопридонес. За тоа расправаше Режискиот одбор, кој управува со овие пари, а кои 11 години стојат на сметка и не се ...
  | | веќе видена | слични

  Основниот суд во Свети Николе вчера донесе одлука со која се одбива обвинението за австрискиот бизнисмен со македонско потекло , Методија Смиленски, за случајот „Картонтекс“ поради застареност на кривичното гонење. Во завршниот збор дојде до исправка на обвинението од страна на обвинителот. Со исправката обвинетиот не се товари дека ги употребил списите во врска со „Картонтекс“ во регистрацискиот суд, туку дека тие биле употребени, што не е елемент на кривично дело - образложи судијата Слободан Арсовски. Записникот од спорното акционерско собрание на „Картонтекс“ бил составен на 21 јуни 2002 година, а според законот, кривичното гонење за ваквите случаи застарувал за шест години. На вчерашното судење Смиленски прво тврдеше дека во критичниот ден бил во Виена, а не во Свети Николе, а откако судијата извади доказ дека бил во земјата, рече дека можеби бил во Македонија, но не на акционерското собрание на „Картотекс“. Смиленски лани за предметот за светиниколската фирма „Снитекс“ беше осуден на затворска казна од ...
  | | веќе видена | слични

  Инцидент во кабинетот на штипскиот градоначалник

  Група од 15 члена на СДСМ, предводени од претседателот на општинската партиска организација, Здравко Коцев, вчера непокането влегла во кабинетот на градоначалникот на Штип, Панде Сарев, исто така член на СДСМ. Групата го навредувала градоначалникот, а кога сакал да излезе од канцеларијата, сопартијците не му дозволиле. Тој повикал обезбедување, но групата по неколку минути си заминала. Градоначалникот Сарев не сакаше да го коментира инцидентот, но рече дека групата и претседателот на разгранокот на СДСМ биле агресивни. Се работело за незадоволство во врска со конкурс за работници под договор во ЈКП „Исар“. Еден месец бараме средба со градоначалникот во просториите на СДСМ, но тој не доаѓа, па затоа вчера ние отидовме кај него. Изгледа Сарев заборавил на која партија и припаѓа или бродот што тоне први го напуштаат глувците. Но, бродот на СДСМ наскоро ќе плови гордо - изјави Здравко Коцев, претседател на општинската организација на СДСМ во Штип.
  | | веќе видена | слични

  Женска медреса наесен во Гостивар

  Средното исламско училиште „Иса-бег“ од Кондово, наесен ќе отвори подрачно училиште во Гостивар, во кое во првата учебна година ќе учат само девојки. Наставата ќе се одвива во новиот објект, кој е изграден во непосредна близина на седиштетото на гостиварската муфтинија.Одлуката, која Ријасетот, највисок орган на ИВЗ, ја донесе деновиве, во гостиварското муфитиство, е дочекана со задоволство и нагласија дека ова е остварување на дамнешна желба.Со оглед на бројот на верници и малата застапенот на жените во повеќето сфери од религиозниот живот, ние излеговме во пресрет на потребите. Обезбедивме доволно простор и наставнички кадар. Основна цел на медресата е да овозможи високо ниво на воспитување и образование. Подготовките се при крај и по Рамазан училиштето ќе почне со работа - изјави гостиварскиот муфтија м-р Шаќир Фетаху.Наставата во подрачното училиште ќе се одвива според постојните законски прописи за средно образование. Идните ученички ќе изучуваат пет јазици ...
  | | веќе видена | слични

  Преспанци го разубавуваат брегот и се надеваат дека за неколку дена ќе биде преплавен од гости

  Даниела Трпчевска

  На изгрејсонце во Стење, на зајдисонце во Сливница. Вака некако би изгледал најидеалниот одмор на бреговите на Преспанското Езеро, кое мами со својата свежина, блага клима и неверојатно пријатна вода. Утрото можете да го започнете со капење заедно со јатата пеликани кои ритуално се собираат на песочните плажи во Претор, а вечерта да ја завршите во неколкуте модерни кафулиња и ресторани на брегот, каде што има живи свирки до доцна во ноќта.

  Преспа као никогаш досега доживува ренесанса и со голема брзина го менува својот изглед. Старите и дотраени објекти се заменуваат со нови, модерни туристички комплекси, кои ветуваат дека можат да го живнат градот. Тоа е највидливо во населбата Претор.

  За три години на брегот на езерото се изградени пет туристички комплекси, кои нудат целодневна забава на плажа. Модерни ресторани, пицерии и кафулиња, дискотека на отворено, ...
  | | веќе видена | слични

  Десет години затвор за педофилот од Штип

  ШТИП - Десет години затвор за 26-годишниот Сашо Крстов, жител на пробиштипското село Добрево, е одлуката на судот во Штип. Крстов пред еден и пол месец се обиде да силува седумгодишно девојче во присуство на нејзиното десетгодишно братче.

  Крстов, кој е сосед на двете деца, ги однел во месноста Озрен. Таму се обидел да го силува девојчето, додека нејзиното братче се обидувало да викне помош. Потоа ги вратил децата во Добреово, со закана да не кажуваат на никого. (Х.Р.)
  | | веќе видена | слични

  Во сообраќајна несреќа, предизвикана од невнимание на патник, еден патник падна од автобус и заврши со скршеница на главата. Прилепчанецот Панче П., заедно со неколкумина пријатели, бил на екскурзија на која патувале со автобус, марка „санос“. Од непознати причини, вратата на автобусот се отворила и Панче паднал на асфалтот, кога автобусот се движел по улицата Јоска Јорданоски, во центарот на Прилеп. Веднаш бил однесен в болница, каде што му била укажана лекарска помош. Лекарите констатирале дека тој бил конфузен, дезориентиран и со скршеница на главата. Повредениот Панче е професор во хемиското училиште во Прилеп. Тој ни објасни како се случила несреќата. - Автобусот требаше да застане за да излезат колегите, а јас бев потпрен со грбот на вратата. Најверојатно ја допрев рачката и вратата се отвори, а јас не можев да се задржам. На ништо друго не се сеќавам. Се беше од невнимание, кое, за среќа, не предизвика посериозни повреди, иако имам четири конци на главата - вели Панче. И патниците, кои се ...
  | | веќе видена | слични

  Кабелскиот оператор „Телекабел“, заедно со австриската компанија „Ајкол“, од 1 септември ќе почне да нуди услуги во фиксната телефонија. Раководството ветува различни понуди со пониски цени од другите фиксни оператори. Единствено, се надеваат на фер цени за интерконекцијата која ќе ја плаќаат кон Телеком. Зоран Илиев, директорот на „Телекабел“, вели дека се надева дека регулаторните тела во Македонија ќе ги следат состојбите на пазарот и ќе интервенираат во интерконекциските цени по пример на регулаторните тела во европските земји. - Македонски телеком ги има правата што му се дадени и нормално е да си ги задржи тие права. Компанијата држи монопол, не очекуваме тие сами да си забијат нож в грб, но за нас се важни регулаторните тела. Очекуваме агенцијата за електронски комуникации да ги следи постапките на Агенцијата на електронски комуникации во Австрија и во другите земји - вели Илиев. Услугите на „Ајкол Македонија“ во прво време ќе се нудат само во Скопје, Битола, Штип и во Свети Николе, а подоцна и во ...
  | | веќе видена | слични

  Сашо Крстов од селото Добрево, Пробиштип, доби десет години затвор за полов напад на дете и продолжен притвор до правосилноста на пресудата. Основниот суд во Штип го прогласи Крстов за виновен зашто, по неуспешниот обид да ја силува осумгодишната ќерка на соседот, ја натерал орално да го задоволи. Грозоморниот чин се одвивал пред очите на десетгодишното братче на девојчето. Случајот во полиција го пријавил таткото на децата. Според истрагата, двете деца во мај годинава оделе пеш кон Пробиштип. Соседот Крстов ги пресретнал децата и ги прашал каде одат. Тие му одговориле дека одат во град за да си купат картички за мобилен телефон, по што тој им рекол дека татко им го замолил да ги превезе со мотор. Децата прифатиле и насилникот ги однесол во Пробиштип. Откако завршиле со пазарењето, соседот наместо да ги врати дома, ги однел децата на напуштено место. Тој се обидел да го силува девојчето, но децата почнале да врескаат и тој се откажал од намерата. Потоа му наредил на девојчето орално да го задоволи. По ...
  | | веќе видена | слични

  Скулптурата Срамежливата Венера е врвна уметност, се
  согласуваат експертите

  Срамежливата Венера од 3 век, која деновиве беше пронајдена во Скупи потекнува од скулптурска работилница од Стибера или од некој од пелагониските антички градови, сметаат домашни археолози. Паско Кузман, директор на Управата за заштита на културното наследство, вели дека според префинетоста на изработката, скулптурата најверојатно била направена во прилепскиот регион. Од тој вид археолошки наоди во Македонија најмногу ги има во Стибера, Прилепско, каде што најверојатно постоеле скулпторски работилници. Оваа скулптура, имајќи го предвид мермерот, убавината на изработката, најверојатно не е од скупските или од работилниците во околината на Скупи, туку поверојатно е дека потекнува од Стибера или од другите пелагониски градови. Тоа засега само се претпоставува, а пронајдокот се уште се испитува - вели Кузман.Тој додава дека скулптурата е од големо значење за нашата археологија, но вели и дека откритието не треба да се ...
  | | веќе видена | слични

  Овците умираат по вакцина за бруцелоза

  Жители на плачковичкото село Парналија, Општина Карбинци, се жалат дека по вакцинирањето и обележувањето со ушни маркички десетина овци и кози пцовисале, а голем број заболеле. Од маркичките на овците им се јавувал оток на ушите и качувале температура по вакцинацијата. Сточарите велат дека за да го заштитат добитокот од изумирање, ги вадат ушните маркички. Јас имам 300 овци. Маркички на ушите ќе им ставам во септември за да ги избегнам овие проблеми - вели Јакуп Ибраим од Парналија, село населено главно со Турци-Јуруци. Пред еден месец се пожалија и други сточари од општините Штип и Карбинци. Во Ветеринарната управа тврдат дека од вакцината и од обележувањето не е можно да настане смрт кај животното.Ваква појава не е забележана никаде во светот. Со вакцината создаваме имунитет кај животните, а со обележувањето се прави ред во оваа дејност, што можеби не им одговара на некои од сточарите бидејќи и се става крај на нелегалната трговија со болни овци - изјави ...
  | | веќе видена | слични