Штип

  во

  Нови лица во аферата со малолетна проституција, што го тресе македонскиот исток. Втор ден во штипската полиција, освен познатите две 14 годишни осмооделнки врз кои возрасни лица за пари вршеле обљуба, се разговара и со 16-годишно девојче за кого полицијата се сомнева дека е дел од секс скандалот. Со ова се потврдија сомнежите на еден од родителите на злоставуваните девојчиња, чија мака ја раскажа пред камерата на Канал 5. -Не се во прашање нашите деца, во прашање се и други деца чии родители ја имаат истата мака како нашата, но се срамат или не смеат да излезат пред камера како ние. Затоа редно е институциите сериозно да се позанимаваат со овој доста болен и горлив проблем вели таткото на една од злоставуваните малолетнички, во својата исповед за Канал 5. Неделава, наместо приведувања, полицијата ги интензивира проверките, за утврдување на идентитетот на останатите потенцијални корисници на сексуални услуги на малолетничките. Се утврдуваат и местата каде е вршена проституцијата, станови и угостителски ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Од 22 до 24 овој месец во земјава ќе се случуваат денови на занаетчиството настан организиран од занаетчиската комора на Македонија, локалните комори, комората од Кобленц Германија и други. Меѓу повеќето градови е и Штип. По тој повод во Штип на 23-ти планирани се повеќе активности. Дел од ДЕНОВИТЕ НА ЗАНАЕТЧИСТВОТО е и СОУ “Коле Нехтенин”, а директорот Томе Коловски вели дека училиштето секогаш се стреми да воведе нови активности и да биде дел од вакви настани. Тој уште додаде дека во рамките на оваа манифестација во локалната самоуправа со почеток во 11 часот ќе биде одржана свечена седница, каде учество ќе земат градоначалникот на Штип д-р Зоран Алексов, претставници од комората од Кобленц, училиштето Коле Нехтенин и др. Од 13-30 часот, пак, на гратскиот плоштад Слобода свечено ќе биде отворен Занаетчискиот базар, каде занетчиите од Штип и околината ќе имаат можност да се претстават. Покрај Штип учество ќе земат и други девет градови од земјава, меѓу кои Куманово, Велес, Струмица, Тетово, Ресен, Скопје, ...
  | | веќе видена

  Поп-пејачката Ноне Неделковска нема да пее на годинашниот Макфест. Иако таа веќе доби песна, сепак падна одлука ексклузивката на „Премиер продукција“ да не настапува на фестивалот во Штип. Како што појасни нејзиниот менаџер Антонио Димитриевски, Ноне не била одушевена од песната со која требаше да настапи. - Песната не е тоа што Ноне го очекуваше од авторите Кристијан Габроски и Хари Котларовски, па нема да ја пее песната и воопшто нема да настапи на Макфест годинава - вели Димитриевски. Авторите не сакаат никој да ја пее нивната песна на сила, а како што посочи Габроски нумерата може да ја пее и некој друг, но се уште не е дадена на друг изведувач, па не се знае дали ќе прозвучи на годинашниот Макфест. Ова ќе биде втора година по ред како велешанката не настапува на манифестацијата. И лани Ноне ја немаше на Макфест, но ги забавуваше посетителите во Штип на постмакфестовската забава заедно со „Скандал састав“. Во 2008 година, пак, настапи во дует со Бојан Маровиќ, шанса што ја пропушти во 2006 ...
  | | веќе видена

  Напредок со најголема предност Напредок оствари најголема предност по првите натпревари од осминафиналето на Купот на Македонија, совладувајќи го Влазними со 4:0 во второлигашката пресметка. Мало изненадување приреди второлигашот 11 Октомври со победата од 1:0 над лидерот во Првата лига Металург. Вардар на "Филип 2" имаше шанси да слави над Ренова, но тетовскиот тим се избори за поволен резултат (1:1) пред реваншите на 29 септември. Силекс загуби дома од Тетекс со 1:0, а Брегалница и Пелистер одиграа без голови во Штип во другите два прволигашки дуели. Без голови беше и во скопската населба Карпош на дуелот помеѓу Локомотива и Миравци, за разлика од Гостивар, каде што Хоризонт Турново славеше со 3:0 над Риниа. РЕЗУЛТАТИ: Напредок-Влазними 4:0 (Наумовски 66', 87', 89', Кевков 83' пен.), Осогово-Тиквеш 0:3 (Станоев 50', Гунев 66', Илов 86'), Брегалница-Пелистер 0:0, Силекс-Тетекс 0:1 (Глигоровски 60'), Локомотива-Миравци 0:0, 11 Октомври-Металург 1:0 (Мојсовски 1'), Риниа-Хоризонт Турново 0:3 (Сулев 51', ...
  сите 16 | | | веќе видена

  Сезонава со шест, в година лига со четири екипи ШТИП. - Лига одборот на Федерацијата на боречките спортови на Македонија донел одлука во годинашново првенство да се натпреваруваат шесте најдобри екипи од минатата сезона, а в година четирите најдобри од оваа година ќе формираат своја посебна лига. Сезонава ќе има два турнира, исто како и лани. Првиот, кој ќе има две кола, ќе се одржи на 30 октомври во Радовиш, а вториот од три кола на 13 ноември во Штип. Ждрепката сакаше и овој пат во првото коло и на двата турнира да се сретнат двете најдобри македонски екипи, Балканец од Штип и Бучим од Радовиш. Лига одборот, заедно со претставниците на Директориумот на МОК, договорил да биде поддржувано македонското борење на меѓународните натпревари, но било изразено негодување што за изминатото Светско првенство во Москва, селекторот Страшо Глигоров одбил македонските репрезентативци да се подготвуваат во Русија. (Ј.Т.)
  сите 2 | | | веќе видена

  Годинешното издание на изборот „Мис модел на Македонија“ ќе се одржи утревечер во хотелот-казино „Фламинго“ во Гевгелија. За титулата ќе се борат дваесет девојки селектирани преку претходни кастинзи Девојките веќе престојуваат во Гевгелија, каде што се подготвуваат за финалето. Учесничките ќе се претстават во четири излегувања - во секојдневна облека, во тоалети од модната куќа „Нана“ од Штип и во бикини од „Санда“. Победничката ќе отпатува на светскиот избор „Мис модел оф д ворлд“, кој ќе се одржува од 1 до 22 ноември во Хонг Конг, Кина. Лиценцата за изборот ја поседува Роберт Граматиков, кој ќе ја придружува убавицата во Кина.
  | | веќе видена

  Министерството за информатичко општество и петте државни универзитети во Македонија, вчера, потпишаа Меморандум за соработка за реализацијата на практичната настава како задолжителна за студентите кои се запишале во учебната 2010/2011 година и треба да трае 30 дена во годината. - Целта на меморандумот е поедноставно да се спроведува воведувањето на практичната настава во државните институции, според новиот Закон на МОН. Како Министерство за развој на информатичкото општество, ние ја предложивме оваа иницијатива до сите државни универзитети, а истото ќе го направиме и со сите приватни универзитети - да ги отвориме нашите врати за сите студенти кои се едуцираат во областа на информатичките и на комуникациските технологии да можат да бидат дел од проектите што ги спроведува Владата на Република Македонија во развојот на информатичкото општество - рече ресорниот министерот Иво Ивановски по потпишувањето на меморандумот. Ректорите се согласни дека никогаш не е рано да се почне со практична настава зашто таа е ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Управниот одбор на Федерацијата за боречки спортови (ФБСМ) одлучи и новата сезона да се одвива по старите правила, со турнирски систем. Предвидено е да државниот првак да се добие преку два турнири, првиот ќе се игра на 30 октомври во Радовиш, додека вториот е на 13 ноември во Штип, во организација на Балканец и севкупно ќе се одржат пет кола. Причината за ваквата одлука на ФБСМ е беспарицата која владее во клубовите, па федерацијата со оваа одлука им излезе пресрет на клубовите. - Поради лошите услови што владеат во нашите клубови, се решивме да го завршиме истиот формат на лигата и оваа година. Значи, ќе има два турнира, првиот ќе се одржи во Радовиш каде ќе има три кола, додека вториот ќе биде во организација на Балканец. Судбината сакаше дербито меѓу Балканец и Бучим оваа година повторно да е се одржи во Штип - изјави секретарот на ФБСМ, Љупчо Лазаревски. Проблематичното дерби меѓу радовишката и штипската екипа минатата година заврши со инцидент во кој мораше да интервенира и полицијата. Покрај нив, во ...
  | | веќе видена

  Македонскиот метал-состав „Верка“, вечерва, во 23 часот, ќе настапи на сцената на Домот на младите во Штип. На свој концерт членовите на метал-составот ќе го промовираат својот нов албум „Моторни песни“. Групата има и нов сингл, „Црно оро“, кој е дел од новиот албум. Песната „Оган“, за која групата направи и спот, а е дел од „Моторни песни“ беше одлично прифатена од нивните обожаватели чијшто спот тие го издадоа кон крајот на минатата година. Групата „Верка“ од Делчево постои од 2000 година, а нивниот успех на нашата андерграунд сцена почна во 2001 година кога тие победија на „Рокфест“. Истата година тие настапија на фестивалот „Лузер фест“ кој се одржува пред „Таксират“ каде повторно го освоија првото место. Нивниот прв демо-албум е насловен „Јагах“, кој го издадоа во 2003 година и истата година тие настапија како предгрупа на „Соулфлај“. Цената на влезницата на нивнот промотивен концерт е 50 денари.
  | | веќе видена

  Култура „Женско царство“ на „Свети Јоаким Осоговски 2010“ Крива Паланка, 17 септември - Драмскиот театар од Ќустендил, Бугарија синоќа на Вториот меѓународен театарски фестивал „Свети Јоаким Осоговски 2010“ во Крива Паланка настапи со претставата „Женско царство“. Вечер, на третата фестивалска вечер од Вториот меѓународен театарски фестивал „Свети Јоаким Осоговски 2010“ ќе настапи Центарот за култура „Ацо Шопов“ од Штип со драмското остварување „Телеграма“, работена според делото на Катерина Момева. Режијата е на Никола Ристов, а улогите ги толкуваат Слободанка Чичевска и Страшко Милошевски. Покровител на Фестивалот е општина Крива Паланка со поддршка од Македонската православна црква - Охридска архиепископија, Министерството за култура, Центарот за култура, „Индо Минерали и метали РОЦ Тораница“, „Ала конфекција“, „Кодоро отто“ и други.
  сите 3 | | | веќе видена

  Свеченост по повод Денот на 1 механизирана пешадиска бригада (мпбр) денеска ќе се одржи во касарната „Јане Сандански“ во Штип. Мисијата на 1.мпбр е да изведува офанзивни и дефанзивни операции за одбрана и заштита на територијалниот интегритет и суверенитет на земјата, содејство со МВР во граничното обезбедување, поддршка на цивилните власти при отстранување на последици од елементарни непогоди и природни катастрофи, како и учество во операции за поддршка на мирот и хуманитарни операции надвор од државата. Првата мпбр меѓу првите единици ја започна примената на НАТО стандардите во обуката што резултираше од нејзиниот состав да биде определен поголемиот дел од декларираните единици на АРМ за учество во мисиите на НАТО, ЕУ и ОН. Досега има добиено бројни признанија како што се „Орденот за воени заслуги“ доделен од Врховниот Командант на Вооружените сили на Република Македонија во 2007 година и ,,Златната плакета“ на Радовиш. Според најавите, на денешната свеченост се очекува да присуствува Началникот на ГШ на ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Свеченост по повод Денот на 1. механизирана пешадиска бригада (мпбр) денеска ќе се одржи во касарната „Јане Сандански“ во Штип. Мисијата на 1.мпбр е да изведува офанзивни и дефанзивни операции за одбрана и заштита на територијалниот интегритет и суверенитет на земјата, содејство со МВР во граничното обезбедување, поддршка на цивилните власти при отстранување на последици од елементарни непогоди и природни катастрофи, како и учество во операции за поддршка на мирот и хуманитарни операции надвор од државата. Првата мпбр меѓу првите единици ја започна примената на НАТО стандардите во обуката што резултираше од нејзиниот состав да биде определен поголемиот дел од декларираните единици на АРМ за учество во мисиите на НАТО, ЕУ и ОН. Досега има добиено бројни признанија како што се „Орденот за воени заслуги“ доделен од Врховниот Командант на Вооружените сили на Република Македонија во 2007 година и ,,Златната плакета“ на Радовиш. Според најавите, на денешната свеченост се очекува да присуствува Началникот на ГШ на ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Кривична пријава за поранешен раководител на погребално одделение при ЈП Исар" Секторот за внатрешни работи Штип поднесе кривична пријава против Б.Д. (53) поранешен раководител на Одделението за погребални услуги при ЈП Исар", за извршено кривично дело злоупотреба на службената положба и овластување. Според полицијата Б.Д. (53) од функцијата раководител во текот на 2009 година противправно им овозможил и им дозволил на правни и физички лица 51 пат да вршат изградба на надгробни споменици без да ја платат задолжителна такса од 5.310 денари. Пријавениот се сомничи дека не наплатил и евидентирал продажба на крстови и букви спротивно на наредбата продал 20 гробни лица на живи лица. На овој начин Б.Д. на штипското комунално претпријатие му причинил штета од 541.803 денари.
  сите 4 | | | веќе видена

  По бомбастичните приведувања на деветмината инволвирани во скандалот малолетничка проституција, последните три дена работите како да затаија. Иако за секој нареден ден од штипската полиција најавуваа нови приведувања, за сега бројот остана ист. Истрагата е во тек, се преземаат оперативни мерки, ова се најчестите одговори од полицијата. Но, шпекулациите во Штип не стивнуваат. Во јавноста се вртат имиња на видни штипјани-големи бизнисмени кои користеле сексуални услуги од двете осмооделенки, но и дека интензитетот на истрагата бил намален за да не се откријат нивните имиња. Од штипската полиција ги негираат шпекулациите, со објаснување дека тие интензивно работеле на случајот. Инаку, двете девојчиња утре ке бидат изведени пред истражен судија .Според кривичниот законик за полов напад врз малолетник, кој не наполнил 14 години и подведување,казните се високи. Засега од полицијата не најавуваат нови приведувања.
  сите 2 | | | веќе видена

  СВР Штип, поднесе кривична пријава против 53. годишниот Б.Д. од Штип раководител на РЕ „Погребни служби“ во ЈП „Исар“ од Штип, за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“. Во текот на 2009 година, пријавениот во 51 наврат, на правни и физички лица дозволил да вршат изградба на надгробни споменици без претходно да ја платат задолжителната такса во висина од 5.310 денари, ниту пак истите ги евидентирал како ненаплатени. Исто така противправно продал и 20 гробни места. На овој начин на ЈП „Исар“ Штип му е нанесена материјална штета во износ од 541.803 денари. (Крај)
  сите 3 | | | веќе видена

  Во касарната „Јане Сандански“ во Штип, утре ќе се одржи свеченост по повод Денот на Првата механизирана пешадиска бригада. На свеченоста пред присутните ќе се обрати командантот на бригадата генерал Димче Петровски, а предвидено е свечено дефиле на единиците, како и тактичко-технички збор со приказ на вооружувањето и техниката кои се во формацискиот состав на единицата. Првата механизирана пешадиска бригада ги продолжува традициите на 14. Народно-ослободителна ударна бригада, која е формирана на 17 септември 1944 година во непосредна близина на беровското село Митрашинци. Со формирањето на АРМ, формацискиот назив на оваа единица беше 11.пешадиска бригада, а со трансформацијата според стандардите на НАТО, од 2000 година се преименува во Прва пешадиска бригада, за со последната трансформација да премине во механизирана пешадиска бригада. Нејзината мисија е да изведува офанзивни и дефанзивни операции за одбрана и заштита на територијалниот интегритет и суверенитет на Република Македонија, содејство со МВР во ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Министерот за информатичко општество Иво Ивановски денеска ќе потпише Меморандум за соработка со петтте државни универзитети од Република Македонија. Меморандумот ќе го потпише со ректорите на универзитетите „Свети Кирил и Методиј“ - Скопје, „Свети Климент Охридски“ - Битола, „Гоце Делчев“ – Штип, „Свети Апостол Павле“ – Охрид и Државниот Универзитет од Тетово. (Крај)
  сите 4 | | | веќе видена

  Преку рана и прецизна дијагноза и соодветен медицински третман, лимфомот може да се лекува и во најголем број на случаи да се излекува. Ова го порачува проф. Д-р. Лидија Чевревска, директор на Универзитетската клиника за хематологија. По повод Светскиот ден за борба против лимфомот - 15-ти септември, Здружението за борба против рак „БОРКА - За секој нов ден“ денеска одржа прес конференција и едукативно предавање со цел да ја подигне свеста за овој вид на рак. „Борка со цел да ја подигне свеста за овој вид на рак во текот на следната година ќе направи пет едукативни предавања и тоа во Штип, Струмица, Кавадарци, Велес и Прилеп. Ќе го реиздаде водичот кој е издаден минатата година за пациентите кои имаат не-хочкинов лимфом, и ќе организира и еднодневна екскурзија сè со цел овие заболени да имаат повторна ресоцијализација, и да се подобри третманот на овие луѓе од еден психолошко социјален аспект,“ рече Биба Додева, претседател на „Борка“. Лимфомот е болест за која многу малку се знае кај нас. ...
  сите 5 | | | веќе видена

  -Се работи сеуште, ке се проверуваат и утврдуваат информациите добиени по оперативните дејствија од терен. Ова деновиве можеше најчесто да се слушне од полициските официјални преставници, а во врска со последната нивна обемна акција, во која беа откриени , повекемина лица осомничени за педофилија и малолетна проституција. По интензивната работа кон крајот на минатата недела кога зад решетки завршија деветмина од поноделеникот до сега акцијата како да спласна. Освен инофрмациите од надлежните дека интензивно се работи на случајот друго конкретно-нема. Спротивно на тоа неделава Штип буквално врие од шпекулации со имиња од овдешниот јавен живот, за нивна наводна инволвираност во аферата со малолетничката простотуција. На врвот од листата која ја состави штипската чаршија фигурираат бизнисмени, потем лекари, па судии, адвокати, административци за на дното од неоформалниот список да се појават и свештени лица. Но сетоа тоа е засега плод на шпекулации и најразлични приказни за "мераклиите" со длабок ...
  | | веќе видена

  Пред некогашниот Т К Македонска со цел да потсети на неуспешната македонска транзиција прес-конференција вчера одржа првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ во Штип, Трајче Димков.Повод беше 15 септември, според партијата на власт, ден симбол на лажните ветувања. ,,На лагите и се кратки нозете,,денес со реакција ОО на СДСМ.Во соопштението тие ги потесетуваат своите политички ривали дека потписник на ФЕСАЛ-2 аранжманот, чии жртви се стечајците од Македонска е Никола Груевски тогашен министер за финансии а сегашен премиер и Претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Тогашниот директор на Македонка Илко Горгиев одлежа затворска казна за ограбување на Македонка.Тој тогаш беше и Координатор на ВМРО-ДПМНЕ во Штип. Соопштението ОО на СДСМ го завршуваат со потсетување дека затворскиот другар на Илко Горгиев му беше Амди Бајрам, сегашен пратеник од владејачкото мнозинство. в.к/к77
  | | веќе видена