Штефан Филе

  во

  Станува ли пракса дел од јавните настапи и интервјуа на владиниот кабинет и премиерот Заев редовно да бидат демантирани токму од владината прес- службата или ...
  сите 377 | | | веќе видена

  Во писмо од 1 ноември, 2013 до тогашниот еврокомесар за проширување Штефан Филе, тогашниот македонски премиер Никола Груевски му објаснува како македонската Влада се грижи за владеењето на правото во двата контроверзни случаи, затворската пресуда за новинарот Томислав Кежаровски и апсењето и притворот на Мирослав Шиповиќ, претседавачот на Советот на Општина Центар, во тоа време единствената скопска општина во која на власт беше опозициската СДСМ. Во писмото до кое дојде Сакам да кажам од извори во Европската унија, Груевски на две и пол страници, како што вели „споделува информации за двата случаја поврзани со владеење на правото кои неодамна предизвикаа интерес и внимание кај нашите европски и меѓународни партнери“. Новинарот Томислав Кежаровски во 2013 беше обвинет и осуден на 4,5 години затвор за наводно обелоденување на идентитет на заштитен сведок, кој самиот на суд призна дека дал лажен исказ под притисок на полицијата. Тој помина седум месеци во притвор во „Шутка“ и 15 месеци во куќен притвор. … ...
  сите 7 | | | веќе видена

  „На двете страни им претставив мое ново размислување, нов предлог“, рече претставникот на ОН во разговорите за името, Метју Нимиц, на 09.04.2013. Предлогот на Нимиц претставен во Њујорк во 2013-та е последниот официјален. Оттогаш поминаа 4 и пол години – период без нови писмени иницијатива на медијаторот што најдобро го отсликува отсуството на атмосфера за решавање на спорот. Ова е документот на Нимиц од 2013-та, кој подоцна беше јавно објавен. Носи наслов „Предлог“, има две страници и 10 точки. Предлогот се базира на името Горна Република Македонија“ Нимиц предложи опсегот на употреба на името Горна Република Македонија да биде „ерга омнес во сите меѓународни официјални контексти, вклучувајќи ги и договорите и официјалната документација“. Но, иако посредникот го користи терминот „ерга омнес“, видливо е дека тој содржински се разликува од грчкото барање за „ерга омнес“, кое подразбира употреба на новото сложено име и во билатералните односи на Македонија со трети земји, како и дома. Предлогот предвидува само ...
  сите 47 | | | веќе видена

  Можно ли е темите од високата политика да доминираат над оние од локален карактер во обраќањата на политичарите во текот на кампањата за изборите на градоначалниците и на општинските советници во Македонија. Оваа е дилемата што се наметна по потпишувањето на договорот за пријателство и добрососедство со Бугарија и по најавите дека се гледа крајот на спорот за името со Грција, кои, случајно или не, временски се совпаѓаат со неодамнешната одлука на претседателот на Собранието, Талат Џафери, да ги закаже изборите за 15 октомври. И покрај соопштенијата на политичките партии дека се подготвени за локалните избори, засега од нивна страна нема конкретни активности на терен, штабовите сѐ уште се мирни, а партиските раководства во моментов повеќе се занимаваат со прашања од државен карактер. Исто така, деновиве можат да се забележат голем број партиски прес-конференции и соопштенија, од чија содржина се гледа дека политичките партии во земјава не ги кршат копјата околу локалните теми. Познавачите на случувањата ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Членовите на ОБСЕ ja надминале блокадата околу именувањето на кандидатите за четирите високи позиции во оваа организација, вклучувајќиу ја и таа на генералниот секретар. За да се надмине лидерската криза без преседан претседавачот, шефот на дипломатијата на Австрија, Себастијан Курц, организираше неформален состанок надвор од Виена на кој наводно биле договорени кандидатите за четирите позиции – генерален секретар, висок преставник за човекови права, за малцинства и за медиуми. Последниот ќе ја замени Дуња Мијатовиќ на која практично веќе една година и се продолжува мандатот. Поради влошените односи на Западот со Русија по окупацијата на Украина, постоеше опасност ОБСЕ да остане политички целосно парализирано, бидејќи не можеше да се договорат компромисни кандидати кои ќе бидат по вкусот и на едната и на другата страна. Рускиот шеф на дипломатијата Сергеј Лавров ја поддржуваше до неодамна кандидатурата на амбасадорката на Белорусија во Виена. Курц рече дека дипломатите конечно се согласиле за кандидатите по ...
  сите 24 | | | веќе видена

  Иако има само три месеци до локалните избори, нема некои позабележителни подготвителни активности во партиите во насока на подгревање на атмосферата за нив. Политичката сцена сѐ уште е силно фокусирана на првите потези на новата Влада, поставувањето нови кадри во институциите, засилените дипломатски активности околу Македонија и на други прашања што се наметнаа по извршениот трансфер на власта. Доаѓањето на европскиот експерт Рајнхард Прибе, како и најавеното пристигнување на посредникот од Обединетите нации во спорот за името со Грција, Метју Нимиц, навестуваат дека и во наредниов период централни теми ќе бидат итните реформски приоритети што Македонија ќе треба да ги спроведе во насока на закрепнување од политичката криза, и можното продолжување на разговорите околу наметнатиот спор од страна на Грција во контекст на заложбите за наше побрзо зачленување на земјата во НАТО и за отворање на процесот на преговори со Европската Унија.Во меѓувреме внатре во партиите во тек се подготовки за локалните избори. Во ...
  сите 69 | | | веќе видена

  Состојбата во која се наоѓа блиндираниот службен Мердецес кој се користи како главно возило за високи гости-странски делегации при нивната посета на Република Македонија, а кои се обезбедуваат со прв и втор степен на безбедносни мерки на обезбедување, предизвика лавина реакции во јавноста, но и на социјалните мрежи. Фактите говорат дека владиното мнозинство кое го води Министерството за внатрешни работи скоро цела година е задолжено за службеното возило и нивна е одговорноста за состојбата во која што се наоѓа Мерцедесот. Така, наместо министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски да даде задача на некој службеник кој го одржува возниот ред да го измие Мерцедесот, а Спасовски да работи во насока за сузбивање на криминалот и чувување на населението, поранешниот гененерален секретар на СДСМ вчера покажуваше неизмиен Мерцедес пред камери се во функција на неверојатната пропаганда на СДСМ која има за цел јавноста да ја отргне од размислување за ветените 500 евра просечна плата, туку да се занимава со тоа кои ...
  сите 55 | | | веќе видена

  Министерството за внатрешни работи не планира да го продаде мерцедесот вреден околу 600.000 евра. Министерот Спасовски посочи дека на таков начин државата ќе загуби близу 200.000 евра и токму затоа службеното возило ќе остане во просториите на МВР и ќе служи за превоз на странски делегации кои ќе ја посетуваат земјава. Возилото нема да се користи ниту за потребите на министерството ниту пак за било кој владин функционер. Првиот човек на МВР викендов пред медиумите ги отвори вратите на мерцедесот, кој иако целиот покриен во прав, сепак на него нема видливи траги од гребнатини. "Денеска сакам пред целата јавност да го покажам возилото вредно 600.000 евра, бидејќи зборот е збор. Го оставаме во ваква состојба за граѓаните да видат како институциите се грижеле за имотот на државата", посочи Спасовски. Реакција пристигна и од ВМРО-ДПМНЕ. Театрален и контрадикторен настап на министерот Спасовски кој само покажува како Владата предводена од СДСМ ќе се грижи за државниот имот во иднина. Од партијата посочуваат дека ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Министерството за внатрешни работи не планира да го продаде мерцедесот вреден околу 600.000 евра. Министерот Спасовски посочи дека на таков начин државата ќе загуби близу 200.000 евра и токму затоа службеното возило ќе остане во просториите на МВР и ќе служи за превоз на странски делегации кои ќе ја посетуваат земјава. Возилото нема да се користи ниту за потребите на министерството ниту пак за било кој владин функционер.Првиот човек на МВР викендов пред медиумите ги отвори вратите на мерцедесот, кој иако целиот покриен во прав, сепак на него нема видливи траги од гребнатини."Денеска сакам пред целата јавност да го покажам возилото вредно 600.000 евра, бидејќи зборот е збор. Го оставаме во ваква состојба за граѓаните да видат како институциите се грижеле за имотот на државата", посочи Спасовски.Реакција пристигна и од ВМРО-ДПМНЕ. Театрален и контрадикторен настап на министерот Спасовски кој само покажува како Владата предводена од СДСМ ќе се грижи за државниот имот во иднина. Од партијата посочуваат дека ...
  сите 37 | | | веќе видена

  Состојбата во која се наоѓа блиндираниот службен Мердецес кој се користи како главно возило за високи гости-странски делегации при нивната посета на Република Македонија, а кои се обезбедуваат со прв и втор степен на безбедносни мерки на обезбедување, предизвика лавина реакции во јавноста, но и на социјалните мрежи. Фактите говорат дека владиното мнозинство кое го води Министерството за внатрешни работи скоро цела година е задолжено за службеното возило и нивна е одговорноста за состојбата во која што се наоѓа Мерцедесот. Така, наместо министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски да даде задача на некој службеник кој го одржува возниот ред да го измие Мерцедесот, а Спасовски да работи во насока за сузбивање на криминалот и чувување на населението, поранешниот гененерален секретар на СДСМ вчера покажуваше неизмиен Мерцедес пред камери се во функција на неверојатната пропаганда на СДСМ која има за цел јавноста да ја отргне од размислување за ветените 500 евра просечна плата, туку да се занимава со тоа кои ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Така, наместо министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски да даде задача на некој службеник кој го одржува возниот ред да го измие Мерцедесот, а Спасовски да работи во насока за сузбивање на криминалот и чувување на населението, поранешниот гененерален секретар на СДСМ вчера покажуваше неизмиен Мерцедес пред камери се во функција на неверојатната пропаганда на СДСМ која има за цел јавноста да ја отргне од размислување за ветените 500 евра просечна плата, туку да се занимава со тоа кои државни автомобили се измиени или не. Службениот мерцедес С-класа со регистарски ознаки СК 2936 АЦ (задолжен во МВР на РМ), Одделот за заштита на определени личности и објекти го има користено како главно возило за високи гости-странски делегации при нивната посета на Република Македонија, а кои се обезбедуваат со прв и втор степен на безбедносни мерки на обезбедување (претседатели на држави, премиери на влади, заменици претседатели, заменици претседатели на влади, министри, и др.). Меѓу гостите кои досега го користеа ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Состојбата во која се наоѓа блиндираниот мерцедес најдобро покажува како СДС се грижи за државниот имот. Токму владиното мнозинство го води Министерството за внатрешни работи скоро цела година и нивна е одговорноста за состојбата во којашто се наоѓа возилото, соопшти ВМРО-ДПМНЕ реагирајќи на изјавата на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски кој денеска пред медиумите го покажа „мерцедесот С-класа“ од 600.000 евра купен пред пет години од Владата што ја предводеше ВМРО-ДПМНЕ. - Доколку СДС смета дека мерцедесот е непотребен, може да го продаде. Ваквите возила не губат на вредност доколку се добро одржувани, смета ВМРО-ДПМНЕ. Во соопштението партијата наведува за кои делегации се користел мерцедесот во периодот од 17 септември 2012 до 16 септември 2016 година. Меѓу гостите кои се возеле во него ги набројува: Штефан Филе, Томислав Николиќ, Ивица Дачиќ, Борут Пахор, Иво Јосиповиќ, Бранислав Комодовски, Нгуан Ти Доан, Виктор Орбан, Евангелос Венизелос, Андреас Фог Расмусен, Ендру Шер, Зоран ...
  сите 20 | | | веќе видена

  Министерството за внатрешни работи не планира да го продаде мерцедесот вреден околу 600.000 евра. Министерот Спасовски посочи дека на таков начин државата ќе загуби близу 200.000 евра и токму затоа службеното возило ќе остане во просториите на МВР и ќе служи за превоз на странски делегации кои ќе ја посетуваат земјава. Возилото нема да се користи ниту за потребите на министерството ниту пак за било кој владин функционер. Првиот човек на МВР попладнево пред медиумите ги отвори вратите на мерцедесот, кој иако целиот покриен во прав, сепак на него нема видливи траги од гребнатини. „Денеска сакам пред целата јавност да го покажам возилото вредно 600.000 евра, бидејќи зборот е збор. Го оставувме во вакава состојба за граѓаните да видат како институциите се грижеле за имотот на државата“, посочи Спасовски. Реакција пристигна и од ВМРО-ДПМНЕ. Театрален и контрадикторен настап на министерот Спасовски кој само покажува како Владата предводена од СДСМ ќе се грижи за државниот имот во иднина. Од партијата посочуваат ...
  сите 77 | | | веќе видена

  Состојбата во која што се наоѓа блиндираниот Мерцедес најдобро покажува како СДС се грижи за државниот имот. Токму владиното мнозинство го води Министерството за внатрешни работи скоро цела година и нивна е одговорноста за состојбата во која што се наоѓа возилото, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Нивна е одговорноста дали во вакво возило би ги превезувале високите делегации кои би доаѓале во Република Македонија, а кои се обезбедуваат со прв, втор и трет степен безбедносни мерки. Меѓу гостите кои досега го користеа мерцедесот се : Делегација – комесарот на ЕУ за проширување, Штефан Филе 17.9.2012 година; Делегација – претседателот на Република Србија, Томислав Николиќ 26-28.10.2012 година; Делегација – премиерот на Република Србија, Ивица Дачиќ 22-28.1.2013 година; Делегација – претседателот на Република Словенија, Борут Пахор 16-17.7.2013 година; Делегација – претседателот на Република Хрватска, Иво Јосиповиќ 4-5.9.2013 година; Делегација – претседателот на Република Полска, Бранислав Комодовски 10-11.9.2013 година; ...
  сите 15 | | | веќе видена

   Токму владиното мнозинство го води Министерството за внатрешни работи скоро цела година и нивна е одговорноста за состојбата во којашто се наоѓа возилото, соопшти ВМРО-ДПМНЕ реагирајќи на изјавата на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски кој денеска пред медиумите го покажа „мерцедесот С-класа“ од 600.000 евра купен пред пет години од Владата што ја предводеше ВМРО-ДПМНЕ. - Доколку СДС смета дека мерцедесот е непотребен, може да го продаде. Ваквите возила не губат на вредност доколку се добро одржувани, смета ВМРО-ДПМНЕ. Во соопштението партијата наведува за кои делегации се користел мерцедесот во периодот од 17 септември 2012 до 16 септември 2016 година. Меѓу гостите кои се возеле во него ги набројува: Штефан Филе, Томислав Николиќ,  Ивица Дачиќ,  Борут Пахор,  Иво Јосиповиќ, Бранислав Комодовски,  Нгуан Ти Доан, Виктор Орбан,  Евангелос Венизелос, Андреас Фог Расмусен, Ендру Шер, Зоран Милановиќ, Ахмет Давутоглу, Колинда Грабар-Китаровиќ и Милош Заман. Опозициската партија во дописот наведува ...
  сите 34 | | | веќе видена

  Состојбата во која се наоѓа блиндираниот мерцедес најдобро покажува како СДС се грижи за државниот имот. Токму владиното мнозинство го води Министерството за внатрешни работи скоро цела година и нивна е одговорноста за состојбата во којашто се наоѓа возилото, соопшти ВМРО-ДПМНЕ реагирајќи на изјавата на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски кој денеска пред медиумите го покажа „мерцедесот С-класа“ од 600.000 евра купен пред пет години од Владата што ја предводеше ВМРО-ДПМНЕ. - Доколку СДС смета дека мерцедесот е непотребен, може да го продаде. Ваквите возила не губат на вредност доколку се добро одржувани, смета ВМРО-ДПМНЕ. Во соопштението партијата наведува за кои делегации се користел мерцедесот во периодот од 17 септември 2012 до 16 септември 2016 година. Меѓу гостите кои се возеле во него ги набројува: Штефан Филе, Томислав Николиќ, Ивица Дачиќ, Борут Пахор, Иво Јосиповиќ, Бранислав Комодовски, Нгуан Ти Доан, Виктор Орбан, Евангелос Венизелос, Андреас Фог Расмусен, Ендру Шер, Зоран ...
  сите 35 | | | веќе видена

  Состојбата во која се наоѓа блиндираниот мерцедес најдобро покажува како СДС се грижи за државниот имот. Токму владиното мнозинство го води Министерството за внатрешни работи скоро цела година и нивна е одговорноста за состојбата во којашто се наоѓа возилото, соопшти ВМРО-ДПМНЕ реагирајќи на изјавата на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски кој денеска пред медиумите го покажа „мерцедесот С-класа“ од 600.000 евра купен пред пет години од Владата што ја предводеше ВМРО-ДПМНЕ. – Доколку СДС смета дека мерцедесот е непотребен, може да го продаде. Ваквите возила не губат на вредност доколку се добро одржувани, смета ВМРО-ДПМНЕ. Во соопштението партијата наведува за кои делегации се користел мерцедесот во периодот од 17 септември 2012 до 16 септември 2016 година. Меѓу гостите кои се возеле во него ги набројува: Штефан Филе, Томислав Николиќ, Ивица Дачиќ, Борут Пахор, Иво Јосиповиќ, Бранислав Комодовски, Нгуан Ти Доан, Виктор Орбан, Евангелос Венизелос, Андреас Фог Расмусен, Ендру Шер, Зоран ...
  сите 35 | | | веќе видена

  - Состојбата во која што се наоѓа блиндираниот Мерцедес најдобро покажува како СДС се грижи за државниот имот. Токму владиното мнозинство го води Министерството за внатрешни работи скоро цела година и нивна е одговорноста за состојбата во која што се наоѓа возилото, велат од ВМРО-ДПМНЕ во денешната реакција после прес-конференцијата на Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Како што соопшти ВМРО-ДПМНЕ, меѓу гостите кои досега го користеле мерцедесот се : Делегација – комесарот на ЕУ за проширување, Штефан Филе 17.9.2012 година; Делегација – претседателот на Република Србија, Томислав Николиќ 26-28.10.2012 година; Делегација – премиерот на Република Србија, Ивица Дачиќ 22-28.1.2013 година; Делегација – претседателот на Република Словенија, Борут Пахор 16-17.7.2013 година; Делегација – претседателот на Република Хрватска, Иво Јосиповиќ 4-5.9.2013 година; Делегација – претседателот на Република Полска, Бранислав Комодовски 10-11.9.2013 година; Делегација – ...
  сите 15 | | | веќе видена