Шпанци

  во

  Новата шпанска левичарска Влада на премиерот Педро Санчез планира да го отстрани посмртните останки на фашистичкиот диктатор Франциско Франко од неговиот мавзолеј што се наоѓа во близината на Мадрид. Претставникот на Владата, Оскар Пуенте изјави дека цел на ваквата мерка е желбата на властите таа локација да биде „место на сеќавање на Граѓанската војна, а не на глорификација на диктатурата“. – Одлуката за ексхумација на посмртните останки на Гранко е сосема јасна, нагласи Пуенте, додавајќи дека Владата сака таа локација да биде „место за одвање почит и за сеќавање на сите Шпанци“. Мавзолејот се наоѓа во комплексопт наречен „Долина на загинатите“, кој уште опфаќа и базилика и крст висок 150 метри. Комплексот го граделе политички затвореници, а го отворил самиот Франко во 1959 година. Иницијативата за отстранување на посмртните останки од мавзолејот постои веќе неколку години, но претходната Влада на конзервативната Народна партија ја отфрлаше таквата идеја, со образложение дека тоа само ќе ги разбуди болните ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Новата шпанска левичарка Влада на премиерот Педро Санчез планира да го отстрани посмртните останки на фашистичкиот диктатор Франциско Франко од неговиот мавзолеј. што се наоѓа во близината на Мадрид.Претставникот на Владата, Оскар Пуенте изјави дека цел на ваквата мерка е желбата на властите таа локација да биде „место на сеќавање на Граѓанската војна, а не на глорификација на диктатурата“.– Одлуката за ексхумација на посмртните останки на Гранко е сосема јасна, нагласи Пуенте, додавајќи дека Владата сака таа локација да биде „место за одвање почит и за сеќавање на сите Шпанци“.Мавзолејот се наоѓа во комплексопт наречен „Долина на загинатите“, кој уште опфаќа и базилика и крст висок 150 метри. Комплексот го граделе политички затвореници, а го отворил самиот Франко во 1959 година. Иницијативата за отстранување на посмртните останки од мавзолејот постои веќе неколку години, но претходната Влада на конзервативната Народна партија ја отфрлаше таквата идеја, со образложение дека тоа само ќе ги разбуди болните ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Новата шпанска левичарска Влада на премиерот Педро Санчез планира да го отстрани посмртните останки на фашистичкиот диктатор Франциско Франко од неговиот мавзолеј. што се наоѓа во близината на Мадрид. Претставникот на Владата, Оскар Пуенте изјави дека цел на ваквата мерка е желбата на властите таа локација да биде „место на сеќавање на Граѓанската војна, а не на глорификација на диктатурата“. – Одлуката за ексхумација на посмртните останки на Франко е сосема јасна – нагласи Пуенте, додавајќи дека Владата сака таа локација да биде „место за оддавање почит и за сеќавање на сите Шпанци“. Мавзолејот се наоѓа во комплексопт наречен „Долина на загинатите“, кој уште опфаќа и базилика и крст висок 150 метри. Комплексот го граделе политички затвореници, а го отворил самиот Франко во 1959 година. Иницијативата за отстранување на посмртните останки од мавзолејот постои веќе неколку години, но претходната Влада на конзервативната Народна партија ја отфрлаше таквата идеја, со образложение дека тоа само ќе ги разбуди ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Португалецот од редовите на Манчестер Сити, Бернардо Силва тврди дека после Мундијалот ќе бара од Пеп Гвардиола да му биде доведен уште еден сонародник. Поранешниот офанзивец на Монако брзо стана миленик на Пеп Гвардиола кој често пати знае да го пофали во медиумите. Сега Силва открива дека тој во тимот често пати е мета на шеги од страна на неговите соиграчи. „Проблемот е што сум единствен Португалец во тимот. Опкружен сум со Бразилци, Шпанци и Англичани кој често пати ме исмеваат на Инстаграм. Во една ситуација ми ги врзаа копачките на плафон, а во друга ме фрлија облечен во базен“, зборуваше Бернанрдо во интервјуто за англиските медиуми. Силва истакна дека атмосферата во тимот е одлична, но додаде дека му е потребна помош од барем еден сонародник. „Секојдневните тренинзи се исполнети со многу шеги и забава. Мислам дека тоа е реткост во денешниот фудбал. Најчесто за забавата се задолжени Бразилците, Фернандињо, Едерсон, Данило и Жесус кои имаат формирано свој клан. Имам одличен однос со нив. Но, се колнам ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Москва, 14. јуни 2018 (ИНПРЕС) – Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Шпанија, Луис Рубијалес, рекол дека во редовите на националниот тим не се случил никаков бунт поради отказот што му беше врачен на селекторот Хулен Лопетеги. Шпанските репрезентативци веќе одработија тренинг со новиот селектор, Фернандо Јеро, кој до вчера беше спортски директор на репрезентацијата. Веднаш кога Лопетеги доби отказ, одредени медиуми шпекулираа дека некои од играчите не се согласуваат со неговата смена.Рубијалес ги негира ваквите шпекулации и потенцира дека играчите имаат желба да направат голем резултат на СП. „Ги разгледав сите опции, ги слушнав сите предлози, а одлуката е само моја. Играчите се подготвени да направат голем резултат во Русија и во тимот нема никаков бунт. Играчите работат добро. Фудбалерите на Јеро му посакаа добредојде и му порачаа дека до смрт ќе бидат со него. Исто така, тие ќе бидат со капитенот Серхио Рамос“, рекол Рубијалес. Како Шпанците ќе се снајдат во оваа ситуација, ќе покаже веќе првиот меч што ...
  сите 65 | | | веќе видена

  Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Шпанија, Луис Рубиалес, рекол дека во редовите на националниот тим не се случил никаков бунт, поради отказот што му беше врачен на селекторот Хулен Лопетеги. Шпанските репрезентативци веќе одработија тренинг со новиот селектор, Фернандо Јеро, кој до вчера беше спортски директор на репрезентацијата. Веднаш откако Лопетеги доби отказ, одредени медиуми шпекулираа дека дел од играчите не се согласуваат со неговата смена. Рубиалес ги негира ваквите шпекулации и потенцира дека играчите имаат желба да направат голем резултат на СП. foto: epa „Ги разгледав сите опции, ги слушнав сите предлози, а одлуката е само моја. Играчите се подготвени да направат голем резултат во Русија и во тимот нема никаков бунт. Играчите работат добро. Фудбалерите на Јеро му посакаа добредојде и му порачаа дека до смрт ќе бидат со него. Исто така тие ќе бидат со капитенот Серхио Рамос“, рекол Рубиалес. Како Шпанците ќе се снајдат во оваа ситуација ќе покажа веќе првиот меч што ќе го одиграат в петок од ...
  сите 19 | | | веќе видена

  На само еден ден пред почетокот на Светското првенство, а по објавувањето на веста дека Јулен Лопетеги ќе биде нов тренер на Реал Мадрид, шпанскиот селектор доби отказ. "Репрезентацијата им припаѓа на сите Шпанци, ова е одлука што моравме да ја донесеме пред се поради почитување на одредени вредности. Сакаме да му се заблагодариме на Јулен за се што постигна и тој е главната причина поради која ние се пласиравме во Русија, но за жал моравме да ја прекинеме соработката", изјави првиот човек на Фудбалска федерација на Шпанија, Луис Рубиалес. Селекторската функција ќе ја презема досегашниот спортски директор и легенда на шпанскиот фудбал, Фернандо Јеро. Педесет годишниот Јеро нема некое поголемо тренерско искуство. Во сезоната 2016/2017 беше тренер на Овиедо, а претходно во 2014-тата му беше помошник на Карло Анчелоти во Реал Мадрид.
  сите 87 | | | веќе видена

  Фудбалската федерација на Шпанија на ден пред почетокот на Мундијалот во Русија планира да го отпушти селекторот Хулен Лопетеги кој вчера беше промовиран за нов предводник на Реал Мадрид. Причината за најавениот отказ се тајните преговори со „кралевите“ во време кога целата земја е фокусирана на репрезентацијата која ќе биде дел од Светското првенство во Русија. 51-годишниот стратег кој ја предводеше „црвената фурија“ низ квалификациите за пласман на СП на клупата од Реал Мадрид ќе го наследи Зинедин Зидан. Закажаната пресконференција на шпанци во Русија доцни повеќе од еден час, а како што пренесуваат шпанските медиуми играчите застанале на страната од актуелниот селектор.
  сите 113 | | | веќе видена

  Чаби Алонсо беше дел од најсилната и најмоќна генерација на Шпанија во историјата, селекција која успеа да издоминира на три големи натпреварувања по ред, две европски и едно светско првенство. Легендарниот играч за врска одлучи да стави крај на својата незаборавна кариера на крајот на минатата натпреварувачка сезона, а сега од перспектива на пензиониран фудбалер, даде свој коментар за заминувањето на Андрес Иниеста од Барселона. Чаби е среќен што Иниеста се уште е член на шпанската фудбалска репрезентација од која има големи очекувања на претстојниот мундијал во Русија, додавајќи дека секогаш ќе му биде благодарен на Дон Андрес за златниот гол на Светското првенство во 2010 година. – Андрес може да направи со топката се што ќе посака, тој е идол на сите Шпанци. Морам да му бидам благодарен за тоа што ми го подари, за тоа што ни го подари на сите Шпанци, тој магичен гол во 2010 година. Без разлика што ќе направи во продолжение од кариерата, тој секогаш ќе биде почитуван од сите играчи, особено во Шпанија, – ...
  | | веќе видена

  Чаби Алонсо беше дел од најсилната и најмоќна генерација на Шпанија во историјата, селекција која успеа да издоминира на три големи натпреварувања по ред, две европски и едно светско првенство. Легендарниот играч за врска одлучи да стави крај на својата незаборавна кариера на крајот на минатата натпреварувачка сезона, а сега од перспектива на пензиониран фудбалер, даде свој коментар за заминувањето на Андрес Иниеста од Барселона. Чаби е среќен што Иниеста се уште е член на шпанската фудбалска репрезентација од која има големи очекувања на претстојниот мундијал во Русија, додавајќи дека секогаш ќе му биде благодарен на Дон Андрес за златниот гол на Светското првенство во 2010 година. – Андрес може да направи со топката се што ќе посака, тој е идол на сите Шпанци. Морам да му бидам благодарен за тоа што ми го подари, за тоа што ни го подари на сите Шпанци, тој магичен гол во 2010 година. Без разлика што ќе направи во продолжение од кариерата, тој секогаш ќе биде почитуван од сите играчи, особено во Шпанија, – ...
  сите 30 | | | веќе видена

  „Либертанго“ е претстава за животот на најдобриот композитор за танго, Астор Пјацола, кој го презентирал овој танцот дека не е само форма за пополнување на слободно време, туку начин на изразување на сопствените и чувствата на партнерот, вели италијанската кореографка Сабрина Боско, пред премиерата на модерниот балет „Либертанго“ во Македонската опера и балет, на 14 јуни. Екипата на САКАМДАКАЖАМ.МК присуствуваше на една од пробите на „Либертанго“, претстава која се подготвува од април, според либрето и режија на Наташа Поплавска, и асистентите кореографи Горан Божинов и Олга Панго. Игра голема екипа првенци, солисти и ансамблот на Балетот, како: примабалерината Александра Мијалкова, Васил Чичијашвили, Мими Поп Алексова- Атанасовска, Игор Веланоски, Наташа Јосифовска, Марија Јосифовска-Ристовска. Сценографијата и костимите се на Александар Ношпал. „Тангото е среќа, голема љубов, внатрешни чувства и во оваа музика можам да ги вклопам моите најинтимни емоции“, вели кореографката (Фото: Ѓ. Личовски) Боско е ...
  сите 13 | | | веќе видена

  За светеското фудбалско првенство во Русија пријавени се 736 фудбалери, до кои речиси една третина играат во Англија и Шпанија, а најмногу претставнции ќе имаат Манчестер Сити и Реал Мадрид. Во Англија играат 130 фудбалери коишто ќе настапат во Русија, од кои 107 не се Англичани, додека во Шпанија настапуваат 81 играч од кои 64 не се Шпанци. Во шампионатите на земјите коишто нема да учествуваат на мундијалот, најмногу играчи играат во Италија – 58, а во Турција – 22. Најмногу претставници во Русија ќе има новиот англиски шампион Манчестер Сити, дури 16. Од редовите на старо-новиот европски шамион, мадридски Реал, пак, доаѓаат 15 играчи, а потоа следат Барселона со 14, па Челзи, Тотенхем и ПСЖ со по 12 фудбалери, а Баерн, Јувентус и Манчестер Јунајтед ќе имаат 11 играчи.... Боите на Англија ќе гио бранат играчи од англиски клубови, кај Русите само двајца играат надвор од татковината, а во селекцијата на Саудиска Арабија има тројца играчи од странски првенства. Сенегал и Шведска немаат ниту еден ...
  сите 30 | | | веќе видена

  За настап на 21. Светско првенство пријавени се 736 фудбалери. Една третина од нив играат во Англија и Шпанија, а најмногу свои претставници на мундијалот имаат шампионите на Англија и Европа – Манчестер сити и Реал Мадрид. Во Англија фудбалскиот леб го заработуваат 130 играчи, а 107 од нив не се Англичани. Во Шпанија настапуваат 81 фудбалер, а 64 не се Шпанци. Од државите што не изборија пласман на мундијалот најмногу фудбалери играат во Италија (58) и Турција (22). Најмногу свои претставници во Русија ќе има Манчестер сити (16), а потоа следува Реал (15). Зад нив се Барселона (14), Челси (12), Тотенхем (12), ПСЖ (12), Баерн (11), Јувентус (11), Манчестер јунајтед (11)… Сите англиски репрезентативци играат во Англија, а само двајца Руси настапуваат надвор од својата земја. Ниту еден репрезентативец на Сенегал и Шведска не настапува во својата држава, а само по еден играч од домашните првенства имаат Белгија, Исланд, Нигерија и Швајцарија. Од пријавните 736 фудбалери, 200 веќе имаат учество на светско ...
  сите 31 | | | веќе видена

  За настап на 21.Светско првенство се пријавени 736 фудбалери. Една третина од нив играат во Англија и Шпанија, а најмногу свои претставници на мундијалот имаат шампионите на Англија и Европа, Манчестер сити и Реал Мадрид. Во Англија фудбалскиот леб го заработуваат 130 играчи, а 107 од нив не се Англичани. Во Шпанија настапува 81 фудбалер, а 64.не се Шпанци. Од државите што не изборија пласман на мундијалот најмногу фудбалери играат во Италија (58) и Турција (22). Најмногу свои претставници во Русија ќе има Манчестер сити (16), а потоа следува Реал (15). Зад нив се Барселона (14), Челси (12), Тотенхем (12), ПСЖ (12), Баерн (11), Јувентус (11), Манчестер јунајтед (11)… Сите англиски репрезентативци играат во Англија, додека само двајца руси настапуваат надвор од својата земја. Ниту еден репрезентативец на Сенегал и Шведска не настапува во во својата држава, а само по еден играч од домашните првенства имаат Белгија, Исланд, Нигерија и Швајцарија. Од пријавните 736 фудбалери, 200 веќе имаат учество на светско ...
  сите 8 | | | веќе видена

  За настап на 21. Светско првенство пријавени се 736 фудбалери. Една третина од нив играат во Англија и Шпанија, а најмногу свои претставници на мундијалот имаат шампионите на Англија и Европа – Манчестер сити и Реал Мадрид. Во Англија фудбалскиот леб го заработуваат 130 играчи, а 107 од нив не се Англичани. Во Шпанија настапуваат 81 фудбалер, а 64 не се Шпанци. Од државите што не изборија пласман на мундијалот најмногу фудбалери играат во Италија (58) и Турција (22). Најмногу свои претставници во Русија ќе има Манчестер сити (16), а потоа следува Реал (15). Зад нив се Барселона (14), Челси (12), Тотенхем (12), ПСЖ (12), Баерн (11), Јувентус (11), Манчестер јунајтед (11)… Сите англиски репрезентативци играат во Англија, а само двајца Руси настапуваат надвор од својата земја. Ниту еден репрезентативец на Сенегал и Шведска не настапува во својата држава, а само по еден играч од домашните првенства имаат Белгија, Исланд, Нигерија и Швајцарија. Од пријавните 736 фудбалери, 200 веќе имаат учество на светско ...
  сите 9 | | | веќе видена

  За настап на 21.Светско првенство се пријавени 736 фудбалери. Една третина од нив играат во Англија и Шпанија, а најмногу свои претставници на мундијалот имаат шампионите на Англија и Европа, Манчестер сити и Реал Мадрид. Во Англија фудбалскиот леб го заработуваат 130 играчи, а 107 од нив не се Англичани. Во Шпанија настапува 81 фудбалер, а 64.не се Шпанци. Од државите што не изборија пласман на мундијалот најмногу фудбалери играат во Италија (58) и Турција (22). Најмногу свои претставници во Русија ќе има Манчестер сити (16), а потоа следува Реал (15). Зад нив се Барселона (14), Челси (12), Тотенхем (12), ПСЖ (12), Баерн (11), Јувентус (11), Манчестер јунајтед (11)… Сите англиски репрезентативци играат во Англија, додека само двајца руси настапуваат надвор од својата земја. Ниту еден репрезентативец на Сенегал и Шведска не настапува во во својата држава, а само по еден играч од домашните првенства имаат Белгија, Исланд, Нигерија и Швајцарија. Од пријавните 736 фудбалери, 200 веќе имаат учество на светско ...
  сите 17 | | | веќе видена

  За Светското првенство Русија кое ќе започне на 14 јуни пријавени се 736 фудбалери од нив скоро една третина доаѓа од Англија и Шпанија. Од фудбалерите кои ќе патуваат во Русија 130 фудбалери и граат во Англија од кои 107 не се Англијчани, додека во Шпанија настапуваат 84, при што 64 не се Шпанци. Кога се клубовите во прашање најмногу играчи на овој Мундијал дава Манчестер Сити, а потоа следи европскиот шампион Реал Мадрид. Од земјите кои нема да учествуваат на Мундијалот најмногу играчи играат во Италија 58, а 22 во Турција. Манчестер Сити во Русија ќе има дури 16 претставници, Реал Мадрид само еден помалку, потоа следуваат Барселона (14), Челзи (12), Тотенхем (12), ПСЖ (12), Баерн (11), Јувентус (11) и Манчестер Јунајтед (11). Англискиот дрес ќе го бранат играчи од англиски клубови, кај Русите двајца играат надвор од нивната татковина, а кај Саудиска Арабија тројца. Сенегал и Шведска немаат ниту еден играч од домашното првенство. По еден играч од националната лига имаат Белгија, Исланд, Нигерија и ...
  сите 18 | | | веќе видена

  Негирање на Косово, беше поради фактот дека во Косово ја гледа Каталонија, што на крајот остана осамен и поразен...Парламенто на Шпанија му изгласа недоверба на Рахој, а нов премиер на Владата ќе биде Педро Санчез.За смена на Рахој гласале 180 пратеници, додека 169 биле против а еден воздржан.Во Шпанија гласањето за недоверба не значи само смена на стариот туку и изборот на новиот премиер поради што Социјалистичката партија, како втора водечка партија на изборите во 2016 година го предложила Санчез како кандидат.Како што се очекува Санчез, преземање на должноста ќе следи во понеделник а ќе именува свој кабинет следната недела. Тој станува 7-ми премиер од враќање на дремократијата во таа земјата кон крајот на седумдесетите на минатиот век, после дуктатурата на генерал Франко.Меѓутоа, со заминување на Рахој од власт после шест години каде ја доведе земјата во една од четирите водечки европски економии, сега Шпанија е доведе во неизвесна политичка иднина, оценува Ројтерс.Санчез изјавил дека ќе се обиде да ...
  сите 45 | | | веќе видена

  Лидерот на шпанската Социјалистичка партија, Педро Санчез, стана нов премиер на земјата по изгласувањето недоверба за централнодесничарската влада на премиерот Маријано Рахој. Гласањето недоверба, кое го покрена токму Санчез, беше остварено со 180 гласа за, 169 против, а еден пратеник беше воздржан. Се очекува до понеделник Санчез да ја преземе новата должност и да назначи кабинет следната недела, објави Ројтерс. Рахој претходно пред шпанскиот парламент изјави дека е горд со својата работа. „Имам чест да оставам подобра Шпанија од онаа што ја презедов. Им благодарам на сите Шпанци и среќно“, рече Рахој. До сменувањето на власта дојде по минатонеделните пресуди за корупција за некои поранешни членови на конзервативната Народна партија на Рахој. Санчез ќе има мало мнозинство во парламентот. Рахој стана првиот шпански премиер што е сменет од парламентот откако е воспоставена демократијата во таа земја.
  сите 45 | | | веќе видена

  Шпанскиот премиер Маријано Рахој не го преживеа гласањето доверба во парламентот. Како што пренесуваат светските медиуми, ова се случува откако членови на партијата на Рахој минатата недела беа вмешани во корупциски скандал. Рахој, обраќајќи се пред пратениците, рекол дека е горд на својот народ. „Чест ми е да ја оставам подобра Шпанија од онаа од кои ја презедов. Им благодарам на сите Шпанци и среќно“, рекол Рахој пред гласањето со што го потврдил поразот и пред да биде донесена одлуката. Новиот премиер на државата е лидерот на социјалистите, Педро Санчез. „Ќе испишеме нова страница во историјата на демократијата во нашата земја“, порача Санчез во пресрет на гласањето. Рахој е првиот премиер во модерна Шпанија на кого му е изгласана недоверба на владата. Тој ја предводеше Конзервативната народна партија од 2011 година.
  сите 46 | | | веќе видена