Шпанци

  во

  Лоренцо на патеката „Ред Бул ринг" дојде до третата победа во италијанскиот тим оваа сезона, после големата борба со Марк Маркез на Репсол Хонда. На 10 круга до крајот на трката Лоренцо ја започна својата борба со Маркез, додека Довициозо го загуби чекорот. Двајцата Шпанци се менуваа во водство, Лоренцо беше изразито агресивен, а тоа му се исплатеше и во самиот финиш, кога успеа да се одбрани од налетите на Маркез. Подиумот го комплетираше вториот возач на Дукати, Андреа Довициозо. Благодарение на оваа победа, Лоренцо ја продолжи доминацијата на Дукати во Австрија, откако возачите на италијанскиот тим славеа на сите трки на поранешниот „Естерајхринг од враќањето на календарот во Светскиот шампионат. Маркез на првото место во генералниот пласман води со 201 бод, 59 повеќе од Роси, додека Лоренцо напредуваше до третата позиција и сега има 130 бодови. Следната трка ќе се вози на 26. август на „Силверстоун" за Големата награда на Велика Британија.
  сите 29 | | | веќе видена

  Матерхорн (Ѓаволски рог) е еден од најопасните и најсмртоносните врвови во светот, кој е предизвик за секој сериозен алпининст. Физичката подготвеност е едно, но за еден ваков потфат храброста и самодовербата треба да се на прво место, а потоа и одличната психичка подготвеност. Сето ова го имаше и алпинистката Ирина Дишовска, кој стана првата Македонка која се искачила на Матерхорн сама, без придружба на водич. Дишовска е првата жена од Македонија што успеала да го искачи Матерхорн сама, без придружба на водич и тоа од италијанска страна. Овој врв повеќе од еден век е еден од најголемите предизвици за алпинистите, но и своевидна туристичка атракција. Сепак, важи за еден од најсмртоносните врвови во светот, поради големите карпести предели, длабоките бездни и глечерите, кои го обвиваат. Нејзината решителност и храброст да тргне во походот буквално сама е за секоја почит и восхит. Матерхорн не признава грешки и пропусти, а за тоа сведочи и самата Ирина, која напоменува дека за само неколку денови дури осум ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Според денешното издание на АС, Реал Мадрид се откажува од намерата да го донесе Еден Азар и следната сезона Иско и Марко Асенсио ќе добијат шанса да блеснат Шпанија По заминувањето на Кристијано Роналдо, имаше голем број на стории за тоа кој ќе го наследи ЦР7 на Сантијаго Бернабеу. Се говореше дека Нејмар и Килијан Мбапе се на врвот на листата со желби, а опција е и Еден Азар. ПСЖ не сака да слушне за продажба на своите две ѕвезди, па Белгијанецот остана како најреална цел со оглед на тоа дека Еден Азар никогаш не криел дека сака еден ден да го облече дресот на „Кралевите“. Но според денешното издание на АС, доколку не се случи некоја драматична промена на плановите, Еден Азар нема да пристигне во Реал Мадрид. Весникот пренесува дека Хулен Лопетеги смета дека Иско треба да биде еден од темелите на новиот проект, па бидејќи тренерот има целосна доверба во Андалузиецот, Реал Мадрид смета дека е време играчот да добие шанса да блесне, па затоа нема да тргне по Еден Азар. Секако на оваа одлука влијае и тоа што ...
  сите 95 | | | веќе видена

  Вечерва во Македонската опера и балет ќе се одигра балетската претстава „Либертанго“, во режија на Наташа Поплавска, со почеток во 20 часот. Музиката е на Астор Пијацола, а зад кореографијата стои Сабрина Боско од Италија. Дел од улогите ги толкуваат Александра Мијалкова, Васил Чичијашвили, Марија Кичевска Шокаровска, Игор Веланоски, Наташа Јосифовска и Саша Евтимова. „Либертанго“ нè води низ приказна која ни го покажува создавањето и патот на тангото. Уличен танц кој го достигнува пиедесталот на светската танц-сцена. Танго или танцот на страста, желбата, љубомората, љубовта, привлекувањето. Во почетокот на минатиот век во Аргетина често има прилив на емигранти од Европа, а најмногу од нив биле Италијанци и Шпанци. Аргентина е новата ветена земја, земја која им давала надеж на сиромашните Италијанци, емигранти кои во почетокот на дваесеттиот век тргнале да бараат подобар живот. Оваа приказна ни го покажува патот на италијанската фамилија Пијацола. Висенте и Асунта, родителите на познатиот композитор Астор ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Вечерва во Македонската опера и балет ќе се одигра балетската претстава „Либертанго“, во режија на Наташа Поплавска, со почеток во 20 часот. Музиката е на Астор Пијацола, а зад кореографијата стои Сабрина Боско од Италија. Дел од улогите ги толкуваат Александра Мијалкова, Васил Чичијашвили, Марија Кичевска Шокаровска, Игор Веланоски, Наташа Јосифовска и Саша Евтимова. „Либертанго“ нè води низ приказна која ни го покажува создавањето и патот на тангото. Уличен танц кој го достигнува пиедесталот на светската танц-сцена. Танго или танцот на страста, желбата, љубомората, љубовта, привлекувањето. Во почетокот на минатиот век во Аргетина често има прилив на емигранти од Европа, а најмногу од нив биле Италијанци и Шпанци. Аргентина е новата ветена земја, земја која им давала надеж на сиромашните Италијанци, емигранти кои во почетокот на дваесеттиот век тргнале да бараат подобар живот. Оваа приказна ни го покажува патот на италијанската фамилија Пијацола. Висенте и Асунта, родителите на познатиот композитор Астор ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Вечерва во Македонската опера и балет ќе се одигра балетската претстава „Либертанго“, во режија на Наташа Поплавска, со почеток во 20 часот. Музиката е на Астор Пијацола, а зад кореографијата стои Сабрина Боско од Италија. Дел од улогите ги толкуваат Александра Мијалкова, Васил Чичијашвили, Марија Кичевска Шокаровска, Игор Веланоски, Наташа Јосифовска и Саша Евтимова. „Либертанго“ нè води низ приказна која ни го покажува создавањето и патот на тангото. Уличен танц кој го достигнува пиедесталот на светската танц-сцена. Танго или танцот на страста, желбата, љубомората, љубовта, привлекувањето. Во почетокот на минатиот век во Аргетина често има прилив на емигранти од Европа, а најмногу од нив биле Италијанци и Шпанци. Аргентина е новата ветена земја, земја која им давала надеж на сиромашните Италијанци, емигранти кои во почетокот на дваесеттиот век тргнале да бараат подобар живот. Оваа приказна ни го покажува патот на италијанската фамилија Пијацола. Висенте и Асунта, родителите на познатиот композитор Астор ...
  сите 56 | | | веќе видена

  Во рамките на фестивалот „Скопско лето“ на 6 јули (петок) на сцената на МОБ ќе биде изведена балетската претстава „Либертанго“, по музика на Астор Пјацола и кореографија на Сабрина Боско (Италија). Режијата и либретото се на Наташа Поплавска, сценографијата и костимите на Александар Ношпал. Во претставата настапуваат: Александра Мијалкова, Васил Чичијашвили (Грузија), Мими Поп Алексова Атанасовска, Игор Веланоски, Наташа Јосифовска, Марија Јосифовска Ристовска, како и повеќе танго-танчари. „Либертанго“ нè води низ приказна што ни ги покажува создавањето и патот на тангото. Уличен танц што го достигнува пиедесталот на светската танц-сцена. Танго или танцот на страста, желбата, љубомората, љубовта, привлекувањето… Во почетокот на минатиот век во Аргентина често има прилив на емигранти од Европа, а најмногу од нив биле Италијанци и Шпанци. Аргентина е новата ветена земја, земја што им давала надеж на сиромашните Италијанци, емигранти, кои во почетокот на 20 век тргнале да бараат подобар живот. Оваа приказна ни ...
  сите 56 | | | веќе видена

  Репрезентацијата на Шпанија иако важеше да голем фаворит падна пред домаќинот Русија на Светското фудбалско првенство. Шпанците не успеаја да ја „скршат зборнаја“, па откако во регуларниот дел мечот заврши 1-1 и потоа немаше погодоци и по дополнителните 30 минути решаваа пеналите во кои голманот Акинфеев успеа да ги скроти ударите на Коке и Аспас, поточно да и донесе на Русија четвртфинале. Ова резултат со големо разочарување беше примен од сите Шпанци, а меѓу нив секако беше и Сеск Фабрегас кој не беше селектиран за овој мундијал. Фабрегас за „Би-Би-Си“ го искажа својот став притоа потетнцирајќи дека Русија успеала да го оставри зацртаниот план. -Јас сум без зборови затоа што денеска очекував поинаква игра. Мислам дека Шпанија е многу подобар тим од Русија. Русија имаше план кој требаше да ги однесе до пенали и да се молат и тоа се иплатеше за нив, -рече фудбалерот на Челси.
  сите 20 | | | веќе видена

  Еден од најдобрите ирански фудбалери Сардар Азмун, на 23-годишна возраст, реши да стави крај на репрезентативната кариера, поради бројните критики упатени кон него од јавноста и навивачите. Фудбалерот на Рубин од Казањ беше најдобар стрелец на Иран, во квалификациите за пласман на Светското првенство, меѓутоа мундијалот го одигра под своето реноме, поради што бил најкритикуваниот играч на репрезентацијата. Иран, мундијалот го заврши по првата фаза. Во Б-групата, Иранците го победија Мароко со 1:0, а потоа им пружија силен отпор на фаворизираните Шпанци (0:1) и Португалци (1:1). „Ми беше голема чест што играв за репрезентацијата, госрд сум на своите последни натпревари. За жал, морав да донесам една од најважните одлуки во мојот живот. Бирав помеѓу репрезентацијта и мојата мајка“, напишал Азмун на социјалните мрежи. Како што пренесуваат иранските медиуми, мајката на Азмун е болна, а поради критиките нејзината здравствена состојба се влошила. Азмун, кого во татковината го нарекуваат „иранскиот Меси“, за ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Во драматичните последни минути се одредуваше распоредот во групата Б, откако во судиското продолжение, Иран од пенал израмни на 1:1 со Португалија, а Шпанија „извлече“ реми 2:2 со опасните Мароканци за „фуријата“ да го освои првото место во групата и дуел со Русија во осминафиналето, оставајќи ги Португалците пред тежок дуел со Уругвај. Шпанците започнаа со опасен напад преку Иско на левата страна, кој директно шутира во мароканскиот голман во 4. минута од мечот. Серхио Рамос повторно ја покажа својата безмилосност кога во 10. минута имаше еден опасен старт со две нозе, но судијата не досуди ништо. Во 14. минута, Рамос и Иниеста прават неверојатна грешка на центарот на теренот, дозволувајќи му на Бутаиб да истрча сам и да го совлада Де Хеа за шокантно водство во Калининград. Меѓутоа, Шпанците бргу се созедоа и во 19. минута израмнија по прекрасната акција во која Иско израмни на 1:1. Мароко во 25. минута повторно направи изненадување, откако Бутаиб пак ги „наттрча“ сите Шпанци, но шутираше директно во Де ...
  сите 33 | | | веќе видена

  Кога гинекологот Едуардо Вела (85) ќе се појави пред судот во Мадрид поради обвинувања за кражба на бебиња, илјадници семејства ќе бараат одовор. Исто така, многу Шпанци се надеваат дека овој случај ќе покрене голема истрага за ова сериозно прашање. Вела ќе биде првиот на кого ќе му биде судено, бидејќи имало стотици илјади украдени бебиња за време на владеењето на диктаторот Франсиско Франко. "Dr Eduardo Vela will become the first person to stand trial for what victims' groups claim was a secret practice that saw hundreds of thousands of babies stolen and sold under the dictatorship of Gen Franco and after his death in 1975." https://t.co/Ai1cUIzizq — barbaryfigs (@milfordedge) June 25, 2018 Се смета дека на илјада семејства им биле одземени бебиљата на илигален начин, а криминалот започнал брзо после завршетокот на Шпанската граѓанска војна и продолжила се до смрта на диктаторот 1975 година. Некои процени сугерираат дека дури 300.000 бебиња биле разделени од своите мајки и истите биле дадени на други ...
  сите 15 | | | веќе видена

  Во драматичните последни минути се одредуваше распоредот во групата Б, откако во судиското продолжение, Иран од пенал израмни на 1:1 со Португалија, а Шпанија „извлече“ реми 2:2 со опасните Мароканци за „фуријата“ да го освои првото место во групата и дуел со Русија во осминафиналето, оставајќи ги Португалците пред тежок дуел со Уругвај. Шпанците започнаа со опасен напад преку Иско на левата страна, кој директно шутира во мароканскиот голман во 4. минута од мечот. Серхио Рамос повторно ја покажа својата безмилосност кога во 10. минута имаше еден опасен старт со две нозе, но судијата не досуди ништо. Во 14. минута, Рамос и Иниеста прават неверојатна грешка на центарот на теренот, дозволувајќи му на Бутаиб да истрча сам и да го совлада Де Хеа за шокантно водство во Калининград. Меѓутоа, Шпанците бргу се созедоа и во 19. минута израмнија по прекрасната акција во која Иско израмни на 1:1. Мароко во 25. минута повторно направи изненадување, откако Бутаиб пак ги „наттрча“ сите Шпанци, но шутираше директно во Де ...
  сите 44 | | | веќе видена

  Во драматичните последни минути се одредуваше распоредот во групата Б, откако во судиското продолжение, Иран од пенал израмни на 1:1 со Португалија, а Шпанија „извлече“ реми 2:2 со опасните Мароканци за „фуријата“ да го освои првото место во групата и дуел со Русија во осминафиналето, оставајќи ги Португалците пред тежок дуел со Уругвај. Шпанците започнаа со опасен напад преку Иско на левата страна, кој директно шутира во мароканскиот голман во 4. минута од мечот. Серхио Рамос повторно ја покажа својата безмилосност кога во 10. минута имаше еден опасен старт со две нозе, но судијата не досуди ништо. Во 14. минута, Рамос и Иниеста прават неверојатна грешка на центарот на теренот, дозволувајќи му на Бутаиб да истрча сам и да го совлада Де Хеа за шокантно водство во Калининград. Меѓутоа, Шпанците бргу се созедоа и во 19. минута израмнија по прекрасната акција во која Иско израмни на 1:1. Мароко во 25. минута повторно направи изненадување, откако Бутаиб пак ги „наттрча“ сите Шпанци, но шутираше директно во Де ...
  сите 33 | | | веќе видена

  Шпанија ги трга посмртните остатки на бившиот диктаторНовата шпанска социјалистичка влада планира да ги тргне посмртните остатките на бившиот диктатор Франциско Франк од мавзолејот, бидејќи сака тоа место да биде сеќавање на граѓанската војна, а не величење на диктатура.Одлуката за ексхумација на остатките на Франко е сосема јасна", рекол Оскар Пуенте, потпарол на премиерот Педо Санчес.Во мавзолејот, кој се вика "Долина на паднатите", се наоѓа базилика и крст висок 150 метри, кои го изградиле воени заробеници, а го отворил самиот Франко 1955 година.Новата влада сака мавзолејот да го претвори во "место одавање почит и сеќавање на сите Шпанци", пренесува Ројтерс.Конзервативната Народна Партија се противела за ексхимирање на остатките на Франко додека била на власт, наведувајќи дека тоа само ќе ги разбуди болните сеќавања, 40 години од смрта на Франко и осум децении од граѓанската војна во Шшанија.
  | | веќе видена

  Маскотите на фудбалските Мундијали треба да носат среќа и да ги претставуваат земјите-домаќини. Идејата е благородна, но понекогаш знаела да се врати и како бумеранг. Маскотата на актуелното Светско првенство во фудбал во Русија се вика „Забивака“. Во слободен превод од руски тоа би значело нешто како „малиот голгетер". Забивака е сладок волк во фудбалски дрес. Во една анкета организирана меѓу руските граѓани во 2016. година, тој успеа да победи во битката против еден тигар и еден мачор за маскота на турнирот. Според ФИФА, Забивака би требало да ја отелотворува забавната страна на фудбалот. И секако животното треба да поттикне продажбата на рекламниот материјал. Во градовите каде се игра првенството, волкот може да се види на секое ќоше. Како и на повеќето претходни Мундијали, маскотата и годинава е животно и има некаква врска со земјата-домаќин. Слично како и бразилската маскота Фулеко на претходното СП, или Закуми, леопардот со зелена боја од Мундијали во Јужна Африка, кој како и повеќето негови ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Прва победа за Шпанија на Мундијалот во Русија. Во првиот меѓусебен меч, некако, или подобро кажано, среќно, совладана е репрезентацијата на Иран со минимални (1:0). Претходно, полувреме за заборав одиграа пред се, фудбалерите на Шпанија Ја држеа топката во своите нозе избраниците на Фернандо Јеро, се обидуваа да дојдат до голот. Но Иран ги затвори сите приоди кон својот гол. Се заедно, малку нервоза и уште помал квалитет. Второ полувреме, друга приказна... После некои прилики на двете страни, Шпанија доаѓа до планираната цел – водство од (1:0). Стрелец се води дека е Диего Коста, и за него тоа е трет гол на шампионатот. Но доста чуден беше моментот на реализација. Коста се најде меѓу двајца дефанзивци на Иран, а топката, во таа 54.минута од играта, помалку и среќно се одби од неговата нога и влезе во мрежата на голманот на Иран. Иранците стигнаа до гол, но нивната огромна радост ја сопре судијата кој го поништи голот и досуди офсајд, според ВАР технологијата – исправно. Шпанија има четири бода пред ...
  сите 67 | | | веќе видена

  Новата шпанска левичарка Влада на премиерот Педро Санчез планира да го отстрани посмртните останки на фашистичкиот диктатор Франциско Франко од неговиот мавзолеј. што се наоѓа во близината на Мадрид. Претставникот на Владата, Оскар Пуенте изјави дека цел на ваквата мерка е желбата на властите таа локација да биде „место на сеќавање на Граѓанската војна, а не на глорификација на диктатурата“. - Одлуката за ексхумација на посмртните останки на Гранко е сосема јасна, нагласи Пуенте, додавајќи дека Владата сака таа локација да биде „место за одвање почит и за сеќавање на сите Шпанци“. Мавзолејот се наоѓа во комплексопт наречен „Долина на загинатите“, кој уште опфаќа и базилика и крст висок 150 метри. Комплексот го граделе политички затвореници, а го отворил самиот Франко во 1959 година. Иницијативата за отстранување на посмртните останки од мавзолејот постои веќе неколку години, но претходната Влада на конзервативната Народна партија ја отфрлаше таквата идеја, со образложение дека тоа само ќе ги разбуди болните ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Новата шпанска левичарска Влада на премиерот Педро Санчез планира да го отстрани посмртните останки на фашистичкиот диктатор Франциско Франко од неговиот мавзолеј. што се наоѓа во близината на Мадрид. Претставникот на Владата, Оскар Пуенте изјави дека цел на ваквата мерка е желбата на властите таа локација да биде „место на сеќавање на Граѓанската војна, а не на глорификација на диктатурата“. – Одлуката за ексхумација на посмртните останки на Франко е сосема јасна – нагласи Пуенте, додавајќи дека Владата сака таа локација да биде „место за оддавање почит и за сеќавање на сите Шпанци“. Мавзолејот се наоѓа во комплексопт наречен „Долина на загинатите“, кој уште опфаќа и базилика и крст висок 150 метри. Комплексот го граделе политички затвореници, а го отворил самиот Франко во 1959 година. Иницијативата за отстранување на посмртните останки од мавзолејот постои веќе неколку години, но претходната Влада на конзервативната Народна партија ја отфрлаше таквата идеја, со образложение дека тоа само ќе ги разбуди ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Новата шпанска левичарка Влада на премиерот Педро Санчез планира да го отстрани посмртните останки на фашистичкиот диктатор Франциско Франко од неговиот мавзолеј. што се наоѓа во близината на Мадрид. Претставникот на Владата, Оскар Пуенте изјави дека цел на ваквата мерка е желбата на властите таа локација да биде „место на сеќавање на Граѓанската војна, а не на глорификација на диктатурата“. – Одлуката за ексхумација на посмртните останки на Гранко е сосема јасна, нагласи Пуенте, додавајќи дека Владата сака таа локација да биде „место за одвање почит и за сеќавање на сите Шпанци“. Мавзолејот се наоѓа во комплексопт наречен „Долина на загинатите“, кој уште опфаќа и базилика и крст висок 150 метри. Комплексот го граделе политички затвореници, а го отворил самиот Франко во 1959 година. Иницијативата за отстранување на посмртните останки од мавзолејот постои веќе неколку години, но претходната Влада на конзервативната Народна партија ја отфрлаше таквата идеја, со образложение дека тоа само ќе ги разбуди болните ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Новата шпанска левичарска Влада на премиерот Педро Санчез планира да го отстрани посмртните останки на фашистичкиот диктатор Франциско Франко од неговиот мавзолеј што се наоѓа во близината на Мадрид. Претставникот на Владата, Оскар Пуенте изјави дека цел на ваквата мерка е желбата на властите таа локација да биде „место на сеќавање на Граѓанската војна, а не на глорификација на диктатурата“. – Одлуката за ексхумација на посмртните останки на Гранко е сосема јасна, нагласи Пуенте, додавајќи дека Владата сака таа локација да биде „место за одвање почит и за сеќавање на сите Шпанци“. Мавзолејот се наоѓа во комплексопт наречен „Долина на загинатите“, кој уште опфаќа и базилика и крст висок 150 метри. Комплексот го граделе политички затвореници, а го отворил самиот Франко во 1959 година. Иницијативата за отстранување на посмртните останки од мавзолејот постои веќе неколку години, но претходната Влада на конзервативната Народна партија ја отфрлаше таквата идеја, со образложение дека тоа само ќе ги разбуди болните ...
  сите 6 | | | веќе видена