Шпанци

  во

  „Министерство јас не сум магионичар! Јас сум уметник и директор кој сака да работи без скршени крила“, напиша на својот фејсбук профил директорката на Центарот ...
  сите 24 | | | веќе видена

  Откако Министерството за култура денеска ги објави резултатите од годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2019 година, ...
  | | веќе видена

  Македонскиот капитен, Кирил Лазаров дел од својата долга кариера ја помина во Хрватска, така што не е чудно што хрватските новинари секогаш го бараат неговото ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Среде сите разлики и кавги, недоразбирања и напнатости кои го обременуваат денешниот свет, постои една нишка – не толку тајна – која ги поврзува сите невралгични точки на планетата.. Од данското острвце Линдхолм до Ел Пасо, Тексас, од кинеското гратче Дабангченг па се до Лампедуса во Италија тече тивко и тажно реката на бегалци, имигранти, сиромашни, несреќни и гневни луѓе, во бег од сегашноста која ја немаат и иднината која ја бараат. Сред сите панични наслови на западот и релативизирачките известувања на истокот, ретко кој ја согледува историјската димензија на маршот на робовите на нашето современие. Чиј интензитет, распространетост и драматика ги надминува и егзодусот на Евреите од Египет, Долгиот Марш на Кина и протестанскиот егзодус кон Северна Америка. И со право може да се нарече како најдрамтичниот историски социјален експеримент на реверзибилна колонизација. Политиката и медиумите барем досега успешно ја наметнуваат религиската и расна нарација во подгревање на параноите на сопствените публики и ...
  | | веќе видена

  Знаеме дека Америте и Европјаните се доста различни во поглед на многу работи, но едно е сигурно, нема кој не сака да има секс. Во најновото истражување на DrEd.com, се анализираат Европејците и Американците во поглед на сексот. Анализирани се 500 Американци и 500 Европејците составени од Белгијци, Британци, Шпанци, Португалци, Швајцарци, Италијани итн. За почеток да видиме што мислат за сексуалните позиции. Најголемиот дел од Европејците, 29,4%, ја рангираат мисионерската поза како најомилена. Американците, од друга страна, ја ставаат кучешката поза на прво место (30,3%). Малку поинакви резултати има кога се анализираат само женските и само машките резултати (без разлика дали се Американци или Европејците), 28,1% од мажите ја преферираат кучешката поза, додека 36,3% од жените сакаат мисинерска поза. Во поглед на заштитата, Европските мажи и сите од Америка како најдобра заштита гледаат во кондомот, додека девојките од Европа повеќе преферираат контрацепциски таблети. Жените наведуваат дека фетиш им е кога ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Во Англија, во клубовите во Премиер-лигата, има само петмина англиски менаџери, но ниту еден не е на најдобрите шест екипи. Последен англиски менаџер со титула е Хауард Вилкинсон, кога во 1993 година стана првак со Лидс Еди Хау во Борнмут, Крис Хојтон во Брајтон, Шон Дајч во Барнли, Нил Ворнок во Кардиф и ветеранот, Рој Хоџсон во Кристал Палас, се петтемина британски фудбалски менаџери во 20-те премиерлигашки клубови сезонава и тоа на оние од вториот, па и трет ешалон според квалитет. Ниту еден од нив не е ни блиску до елитните клубови, кои последниве години и децении доминираат во богатата Премиер-лига, коментираат и анализираат британските медиуми. На клупата на бранителот на титулата, Манчестер сити и на Арсенал се Шпанци, Пеп Гвардиола, односно Унаи Емери, кај Ливерпул е Германецот Јирген Клоп, кај Челси Италијанецот Маурицио Сари, кај Тотенхем Аргентинецот Маурицио Почетино, а во Манчестер јунајтед до неодамна беше Португалецот, Жозе Мурињо, а сега, привремено, Норвежанецот Оле Гунар Солјскер. Во ...
  сите 14 | | | веќе видена

  Македонскиот капитен, Кирил Лазаров дел од својата долга кариера ја помина во Хрватска, така што не е чудно што хрватските новинари секогаш го бараат неговото мислење на големите натпреварувања. 38-годишниот Лазаров, како што во интервјуто за хрватски „Индекс“ е претставен „единствениот ракометар во историјата со над 1.000 голови“, вели дека очекува „каубоите“ на Лино Червар да отидат далеку на шампионатот. „Хрватска целосно ја надигра Шпанија и ја уништи во секој смисол. Шпанците постојано ја имаат таа тактика, но таа функционира и затоа се шампиони Европа. Беше чудно да се гледаат моќните Шпанци како немаат идеја. Лино Червар целосно го надмудри Рибера со 5-1 одбраната, а беше убавина да се гледа како игра Дувњак. Тој е неверојатен ракометар. Сите ќе имаат проблеми со Хрватска, иако во хрватските медиуми тврдеа дека ништо не бива од оваа репрезентација. Глупости. Каква и Хрватска да дојде, таа е фаворит. Со било колку деца, барем ќе се борат до полуфинале. Не знам откаде ги вадите тие ракометари. Се ...
  сите 79 | | | веќе видена

  Македонскиот капитен, Кирил Лазаров дел од својата долга кариера ја помина во Хрватска, така што не е чудно што хрватските новинари секогаш го бараат неговото мислење на големите натпреварувања. 38-годишниот Лазаров, како што во интервјуто за хрватски „Индекс“ е претставен „единствениот ракометар во историјата со над 1.000 голови“, вели дека очекува „каубоите“ на Лино Червар да отидат далеку на шампионатот. „Хрватска целосно ја надигра Шпанија и ја уништи во секој смисол. Шпанците постојано ја имаат таа тактика, но таа функционира и затоа се шампиони Европа. Беше чудно да се гледаат моќните Шпанци како немаат идеја. Лино Червар целосно го надмудри Рибера со 5-1 одбраната, а беше убавина да се гледа како игра Дувњак. Тој е неверојатен ракометар. Сите ќе имаат проблеми со Хрватска, иако во хрватските медиуми тврдеа дека ништо не бива од оваа репрезентација. Глупости. Каква и Хрватска да дојде, таа е фаворит. Со било колку деца, барем ќе се борат до полуфинале. Не знам откаде ги вадите тие ракометари. Се ...
  сите 35 | | | веќе видена

  Македонија го одигра можеби најдоброто полувреме на Светското првенство во Германија и Данска, откако со силната Шпанија имаме само еден гол негатива (12:13) по триесет минути игра. Селекцијата на Раул Гонзалес очигледно реши да не се „штеди“ за утрешниот клучен меч со Исланд, тргнувајќи фантастично со 5:2 водство, поддржани од одличниот Митревски на голот. Капитенот Кирил Лазаров беше фантастичен против Шпанија, каде што помина голем дел од кариерата, постигнувајќи пет гола, додека по два гола имаа Пешевски, Филип Лазаров и Манасков. За разлика од претходните мечеви против „фуријата“, овојпат не бевме „засенети“ од нивната игра и сега во следните 30 минути треба да се надигруваме за победа или реми, која сепак нема да значи поминување во втората фаза, бидејќи за тоа директно ќе играме против Исланѓаните. Фото: ЕПА
  сите 93 | | | веќе видена

  ЕКИПА во Минхен , Стеван Цаневски Македонија и Шпанија се сретнаа во групната фаза и од последниот ракометен Мундијал, кога во рамките од четвртото коло нашите ракометари одлично им се спротивставија на моќните Шпанци во Мец. Натпреварот беше неизвесен до десет минути пред крајот, кога Шпанците се одлепија и на крајот славеа со 29-25, но најубави моменти на оваа средба беа двата македонски цепелини кои Кире Лазаров ги реализираше во два напади по ред (по еден на асистенција на Манасков и на Георгиевски), за супер-атракција против една од најдобрите одбрани во светскиот ракомет. Останува да се види дали и вечерва ќе бидеме сведоци на вакви атракции од македонските ракометари против актуелните европски шампиони. 
  сите 53 | | | веќе видена

  Спортмедиа во Минхен, Марија Ковачева Од деценија во деценија очекувано ракометот се менува. Ако некаде во 80-те доминираше школата од некогашниот советски сојуз, потоа шведската и скандинавската школа во последните десет години имаме нов тренд - шпански. Светското првенство во Германија и Данска дефинитивно е во знакот на тренерите од оваа земја. Од 24 земји кои настапуваат, седум од нив се предводени токму од шпански тренери, еден повеќе од Мундијалот во Франција. Само Исланд по застапеност е близу до нив, ги има петмина. Шпанците воведуваат нов ракометен бран, нова филозофија... Македонскиот селектор, Раул Гонзалез, заедно со неговиот помошник Роберто Гарсија Парондо ќе се обидат да го надмудрат својот сонародник, Жорди Рибера и Шпанија. Раул и Рибера се единствените стратези кои водат селекции од Европа. Доминацијата продолжува со уште едно познато име за нашата јавност. Давид Дејвис од лани го предводи најдобриот состав на Египет. На листата на шпанските стратези се: Валеро Ривера (Катар), Маноло ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Постојано ни велат дека секоја земја мора да има влада. Дека ниту една економија, ниту општество не може да му биде дозволено само по себе да функционира, и дека цврстиот притисок на политичка контрола е неопходен за светот да продолжи да се врти околу својата оска. Ова, всушност, не ни се потврдува според новиот емпирискиот доказ. Шпанија всушност немаше влада во изминатите 10 месеци, а сепак се очекува да биде една од најбрзо растечките економии во еврозоната оваа година. И како резултат на тоа, стапката на невработеност само што падна на 18,9%. Зошто толку за потребата од активно управување со економијата Стапката на невработеност во Шпанија падна од 20% на 18,9 проценти во третиот квартал, најниска стапка во последните шест години и добредојдени вести за премиерот Маријано Рахој, кој изгледа дека ќе започне втор мандат оваа недела. Националниот институт за статистика објави во четвртокот дека бројот на лица кои се без работа се намалил за 253.900 од јули до септември. Тоа е далеку подобар економски ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Шпанија го има најискусниот состав, во кој играат четворицата најдобри Шпанци од Барселона и уште 12 интернационалци од најсилните европски тимови. Таа на СП покажа дека има одличнa контра (22 гола) и позициски напад со продорите и шутевите од поле, во кој Ентрериос и Соле се главните алки, а Мороз и Канељас предничат во одбраната пред голманите Де Варгас и Коралес Селекцијата на Шпанија oд 20.30 часот ќе биде денешниот, четврти противник на Македонија на Светското првенство (СП) во ракомет што се игра во Германија и во Данска. Тоа ќе биде судир на две шпански ракометни филозофии, бидејќи двајцата од таа земја се на клупите на Македонија и на Шпанија, Раул Гонзалес, односно Жорди Рибера. Тие вторпат ќе застанат еден спроти друг и ќе се обидат на терен да ги реализираат своите амбиции, идеи и планови. Во првиот нивни дуел на Европското првенство во Хрватска минатата година тимот на Рибера доминираше, па овој пат Гонзалес ќе има можност за реванш. Во досегашните три меча на СП, но и во подготвителниот период, ...
  сите 7 | | | веќе видена