Шолнок

  во

  Бојан Трајковски се најде уште еднаш во стартната петорка на домашната екипа. Најдобриот играч во Македонија за 2018 година одигра сосема солидно во последниот ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Кошаркарот Никола Павличевиќ повеќе не е дел од тимот на МЗТ Скопје. Клубот го раскина договорот со црногорскиот кошаркар набрзо по мечот со екипата на ФМП од 13. коло на АБА лигата. Причината за отказот на Павличевиќ е прилично необична. По завршувањето на натпреварот, Павличевиќ почна вербално да се пресметува со навивачи на фан групата „Фемили Аеродром“, незадоволен од критиките за неговата слаба игра. Со оглед на тоа дека МЗТ Скопје се грижи за своите навивачи, сосема очекувано беше дека ваквиот неразумен потег нема да помине неказнето. „Навивачите се составен дел од МЗТ Скопје Аеродром и сите во клубот мораат да знаат дека ваков начин на однесување кон нив е апсолутно недозволив и дека секој израз на непочитување во иднина ќе биде санкциониран според одредбите на Дисциплинскиот правилник. На Павличевиќ му благодариме за тоа што изминатиов период го даде на паркетот во сино-белиот дрес и му посакуваме сѐ најдобро во понатамошната кариера“, стои во соопштението од клубот. Павличевиќ (29) заминува од ...
  сите 30 | | | веќе видена

  Мрачна е атмосферата во редовите на МЗТ Скопје во последните два месеци, во кои актуелниот првак на Македонија не знае за победа во АБА-лигата. Демотивираноста и нефокусираноста на играчите е очигледна, но тоа не е никаков изговор за Никола Павличевиќ и неговото однесување по завршувањето од натпреварот со ФМП. ФАКТ е дека Црногорецот е меѓу најголемите промашувања кога станува збор за засилувањата, доказ за тоа се и скромните пет поени против ФМП и шутот 0/7 за тројка, но нервозата за својата слаба игра не може и не смее да биде изговор за однос под секое ниво. Навивачите се тука да ги бодрат играчите, но сигурно не им е сеедно кога гледаат како преплатените странци не даваат ниту 50% од она што треба бранејќи ги боите на својот клуб. А Павличевиќ треба да се погледне во огледало и да си признае на самиот себе, а потоа и на другите, а не да се лути. Бидејќи сепак не е суперѕвезда, туку играч што на стартот од сезонава немаше клуб, а претходно врв во кариерата му беа Шолнок и Унион Олимпија. На потег е ...
  сите 40 | | | веќе видена

  Кај нас велат „Ем шуто, ем боде". Тоа вистински ја опишува ситуацијата со бекот на МЗТ Скопје, Никола Павличевиќ. Црногорецот игра под очекувањата, но си даде за право да ги навреди навивачите „Фемили Аеродром“, кои во текот на целиот меч беспрекорно ги бодреа играчите кои не знаат да победат. МЗТ Скопје во „Јане Сандански“ загуби од ФМП со 72:67, иако на нешто помалку од 5 минути пред крајот имаше предност од 66:56. Никола Павличевиќ кој беше доведен како играч кој треба да биде засилување, по се изгледа е засилување, но за противничките екипи. На дуелот против ФМП, бекот имаше пет поени за 29 минути игра. Погоди еднаш за два поени, три пати од четири обиди за еден поен, додека во шутевите за три поени ги промаши сите седум удари од далечина. За играч кој има реализација од 12,5 отсто од поле, доволно зборува кој тим имал повеќе фајде, додека тој бил на теренот. И покрај тоа што играше очајно, Павличевиќ имаше храброст да ги навреди и навивачите, кои во текот на сите 40 минути ги бодреа своите миленици. ...
  сите 44 | | | веќе видена

  Кошаркарите на Карпош Соколи го загубија и четвртиот натпревар во ФИБА Еврокупот, откако Шолнок славеше убедливо (73-91) на гости во Скопје. Што да прават „соколите“, кога им се тресат рацете пред да шутнат, со оглед дека одамна не фатиле кеш во раце. Во една таква ситуација, јасно е дека Шолнок и немаше многу тешка задача на овој меч. Карпош Соколи имаа сили само за една четвртина. Го добија првиот период со 26-21, а потоа им се случи огромен пад. Шолнок ја доби втората четвртина со 16 поени разлика (8-24) и на полувреме замина со двоцифрена предност (34-45). Потоа се беше само рутина за гостите, а мачење за домашниот тим. Во редовите на Карпош Соколи, Чомагиќ постигна 17 поени, Лабовиќ уфрли 15, а 14 зад своето име запиша Мекфаден. Кај Шолнок, дури шестмина кошаркари имаа двоцифрен поентерски ефект, а најмногу од нив, поранешниот „сокол“ Пери. Тој постигна 17 поени.
  сите 34 | | | веќе видена

  КОШАРКА Црногорскиот репрезентативец Никола Павличевиќ е последното засилување за МЗТ Скопје за оваа сезона. Павличевиќ, кој претходно беше дел од унгарски Шолнок игра на позицијата плејмејкер. Тој беше дел и од црногорската репрезентација на последниот Евробаскет, каде одигра шест натпревари со просек од 7,7 поени. По серијата лоши резултати во АБА-лигата, но и во домашното првенство, раководството на „металците“ реши да направи ремонт во составот. Од тимот си заминаа Американците Брет Бејли и Даниел Џенсен, а на излезна врата е и третиот Американец, Ерик Гарсија. Пред Павличевиќ за „металците“ потпишаа Хрватот, Доминик Мавра, како и спрските интернационалци Радосав Спасојевиќ и Ѓорѓе Мајсторовиќ. Кошарка Има видео?:
  сите 80 | | | веќе видена

  Огромната резултатска криза во МЗТ Скопје е причина за „ремонт“ во играчкиот кадар на овој тим, откако дел од кошаркарите не ги оправдаа засилувањата, па раководството и стручниот штаб се приморани на бројни промени помалку од два месеци по стартот на сезоната. По ангажманите на Спасојевиќ и на Мавра, македонскиот првак денеска доведе уште едно квалитетно засилување. Станува збор за поранешниот кошаркар на Партизан, Ѓорѓе Мајсторовиќ, играч за чии услуги тренерот Тодоров се интересираше уште во текот на летово, но дури сега успеа да го доведе во своите редови. Мајсторовиќ подеднакво добро се снаоѓа на позициите „четири“ и „пет“ и сигурно ќе биде од огромна помош во битката под обрачите, каде МЗТ имаше огромни проблеми во текот на сезонава. Трансферот на Мајсторовиќ денеска беше официјализиран од страна на македонскиот шампион, а ЕКИПА дознава дека во најскоро време МЗТ ќе има уште еден квалитетен кошаркар во своите редови. Станува збор за црногорскиот репрезентативец Никола Павличевиќ, кој летово настапуваше ...
  сите 102 | | | веќе видена

  Eкипата на Kарпош Соколи го доживеа третиот пораз во ФИБА Еврокупот, на гостински терен со 108-87 од унгарскиот претставник Фалко Вулкано. Македонскиот вицепрвак одигра одличен натпревар во напад, но не и во одбрана што беше и клучна причина за поразот во Унгарија во третиот меч од Еврокупот на ФИБА. Рамноправни соколите беа само во првите десет минути а во продолжението победникот го диктираше темпото. Тимот го водеше Ангел Тасевски, досегашниот помошник на Борче Даскаловски кој си даде оставка на тренерската позиција. Најдобар поединец кај Карпош Соколив беше Браун со 23 поени, следен од Мекфејден со 18 и Лабовиќ со 17. Следниот меч во ФИБА Еврокупот Соколи го играат на домашен терен, на 8 ноември во Скопје гостува Шолнок.
  сите 16 | | | веќе видена

  Карпош соколи го претрпе и третиот пораз во низа во рамките од Еврокупот на ФИБА, откако македонскиот првак не успеа да ја освои Унгарија ниту на второто гостување во оваа земја. По почетниот неуспех против Шолнок, „соколите“ вечерва беа поразени и од екипата на Фалко Вулкано со убедливи 108-87. Во ситуација кога во текот на вчерашниот ден останаа без тренер по оставката на Борче Даскаловски, а во тимот го немаа ниту Дарко Соколов, „соколите“ немаа сили да му се спротивстават на расположениот противник, пред се поради очајната игра во дефанзива. Противникот постигна 31 поен во првиот период, но Карпош соколи исто така одигра добро во нападот, па пред се благодарение на Лабовиќ (12 поени за десет минути) не дозволи домаќините да се одлепат и стартната четвртина заврши со резултат 31-27. Сепак, Фалко продолжи во ист ритам и во втората четвртина, македонскиот вицепрвак почна да ги промашува своите шутеви, па на одмор се замина со двоцифрена предност за унгарскиот претставник 64-49. „Соколите“ во второто ...
  сите 29 | | | веќе видена

  Екипата на Карпош Соколи го доживеа и вториот пораз во кошаркарскиот ФИБА Еврокуп. Во дуел од 2. коло на Х – групата одигран вечерва во малата сала на СЦ „Јане Сандански“ екипата на Карпош Соколи е убедливо совладана од Нижиј Новгород со 67:101 по четвртини, 17-27, 13-29, 15-30 и 22-15. Уште по првата четвртина која ја добија со десет разлика, гостите од Русија најавија дека се фаворити на овој меч, а тоа го потврдија и во продолжението, па на полувремето заминаа со предност од 26 поени (30:56). Во вториот дел гостинскиот тим само ја зголемуваше разликата па на крајот Нижиј Новгород забелеа победа со 34 поени разлика (67:101) . Само двајца кошаркари кај „Соколите“ имаа двоцифрен број на постигнати поени.. Кирил Николовски средбата ја заврши со 13, а Америкамецот Мекфејдн постигна 12 поени. Во вториот меч од оваа група, унгарската пресметка ја доби тимот на Фалкон, кој со 84:74 го победи Шолнок. Токму Фалкон е слениот противник на Карпош Соколи и тоа на дуелот кој ќе се игра на 30 октомври (понеделник) во ...
  сите 51 | | | веќе видена

  Карпош соколи во второто коло го претрпе и својот втор пораз во рамките од Еврокупот на ФИБА, губејќи на домашен терен со преубедливи 67-101 од рускиот прволигаш Нижни Новгород. Солидната игра во поголемиот дел од првиот меч со Шолнок даваше надеж дека „соколите“ би можеле да сторат нешто повеќе или во најмала рака да му парираат на посилниот противник, но на теренот во малата сала од СЦ „Јане Сандански“ бевме сведоци на сосема поинаква ситуација. Кире Николовски со 13 и Американецот Мекфејден со 12 поени беа единствените со двоцифрен ефект кај Карпош соколи, а најефикасен кај Нижни при вечерашниот триумф беше Јеловац со 20 постигнати поени. Македонскиот вицешампион во третото коло повторно ќе гостува во Унгарија, овојпат на екипата на Фалко Вулкано.
  сите 52 | | | веќе видена

  Екипата на Карпош Соколи го доживеа и вториот пораз во кошаркарскиот ФИБА Еврокуп. Во дуел од 2. коло на Х – групата одигран вечерва во малата сала на СЦ „Јане Сандански“ екипата на Карпош Соколи е убедливо совладана од Нижиј Новгород со 67:101 по четвртини, 17-27, 13-29, 15-30 и 22-15.Уште по првата четвртина која ја добија со десет разлика, гостите од Русија најавија дека се фаворити на овој меч, а тоа го потврдија и во продолжението, па на полувремето заминаа со предност од 26 поени (30:56). Во вториот дел гостинскиот тим само ја зголемуваше разликата па на крајот Нижиј Новгород забелеа победа со 34 поени разлика (67:101) .Само двајца кошаркари кај „Соколите“ имаа двоцифрен број на постигнати поени.. Кирил Николовски средбата ја заврши со 13, а Америкамецот Мекфејдн постигна 12 поени. Во вториот меч од оваа група, унгарската пресметка ја доби тимот на Фалкон, кој со 84:74 го победи Шолнок. Токму Фалкон е слениот противник на Карпош Соколи и тоа на дуелот кој ќе се игра на 30 октомври (понеделник) во ...
  сите 54 | | | веќе видена

  Карпош соколи во второто коло го претрпе и својот втор пораз во рамките од Еврокупот на ФИБА, губејќи на домашен терен со преубедливи 67-101 од рускиот прволигаш Нижни Новгород. Солидната игра во поголемиот дел од првиот меч со Шолнок даваше надеж дека „соколите“ би можеле да сторат нешто повеќе или во најмала рака да му парираат на посилниот противник, но на теренот во малата сала од СЦ „Јане Сандански“ бевме сведоци на сосема поинаква ситуација. Само првите пет-шест минути беа израмнети, за потоа рускиот состав да почне да ја наметнува својата доминација. На полувреме се замина со преубедливи 30-58, но Нижни не застана тука, гостите продолжија да ја зголемуваат предноста се до самиот крај и конечните 34 поени разлика, пред се поради нешто подобриот финиш на „соколите“, откако резултатот во 38. минута гласеше 61-101. Кире Николовски со 13 и Американецот Мекфејден со 12 поени беа единствените со двоцифрен ефект кај Карпош соколи, а најефикасен кај Нижни при вечерашниот триумф беше Јеловац со 20 постигнати ...
  сите 59 | | | веќе видена

  Кошаркарите на Карпош соколи претрпеа убедлив пораз од 94-73 на првиот натпревар од групната фаза во Еврокупот на ФИБА, откако македонскиот вицепрвак не успеа да го издржи темпото што го наметна унгарскиот тим, кој одигра фуриозно во нападот. „Соколите“ солидно парираа 25 минути и покрај отсуството на стартниот центар Делиќ, но немаа сили да издржат откако останаа и без Лабовиќ (во втората четвртина му беше досудена неспортска лична, а во третата техничка за флопинг, автоматски и исклучувачка). Уште од самиот почеток на средбата беше очигледно дека избраниците на Даскаловски ќе имаат проблеми да ги запрат налетите на домашните кошаркари, кои делуваа одлично во нападот. По водството од 12-6 „соколите“ стигнаа до 12-11, но следеше нова серија на домашниот тим, кој веќе во осмата минута стигна до двоцифрена предност (21-11). Даскаловски побара тајмаут, но ситуацијата не се промени премногу, па Шолнок со поените на Пери со звукот на сирената ја заврши стартната четвртина со убедливи 26-15. Шутот од далечина не ...
  сите 25 | | | веќе видена

  Кошаркарите на Карпош соколи по елиминацијата од квалификациите за Лигата на шампионите се здобија со право за учество во групната фаза од Еврокупот на ФИБА. Македонскиот вицешампион својот настап во ова натпреварување ќе го стартува вечерва (18 часот) на гостувањето против Шолнок, тим што од сезонава го предводи ланскиот плејмејкер на „соколите“, Американецот Кендрик Пери. Згора на тоа, тренерот Даскаловски се соочува со сериозен проблем поради неиграњето на првиот центар Делиќ, кој поради вироза остана во Скопје и воопшто не отпатува со тимот во Унгарија. „Ова е почеток на една нова авантура за нашиот тим и ние сме подготвени да го дадеме максимумот. Јасно ни е дека против себе имаме квалитетен противник, екипа што игра многу подобро на домашен терен отколку на гостувањата, што уште повеќе ја отежнува нашата задача во Унгарија. Сите добро ги знаеме квалитетите на Пери од ланската сезона, тука се и унгарскиот репрезентативец Војвода, како и хрватскиот центар Лукша Андриќ, потоа Страхиња Милошевиќ и уште ...
  сите 26 | | | веќе видена

  По успешната сезона во МЗТ Скопје, Стефан Синовец (29) го напушти македонскиот шампион и му се приклучи на Предраг Самарџиски во Мега Бемакс Тој по една сезона го напушта својот трет мандат во дресот на „штрковите". Синовец има три титули во шампионатот на Македонија со "металците". Во сезоната 2013/2014 за првпат настапуваше во клубот од Аеродром, потоа следната сезона замина во унгарски Шолнок, за да по неколку месеци престој таму, повторно се врати во СЦ „Јане Сандански". Во новата сезона ќе биде ривал на својот поранешен клуб во АБА лигата.
  сите 47 | | | веќе видена

  По успешната сезона во МЗТ Скопје, Стефан Синовец (29) го напушти македонскиот шампион и му се приклучи на Предраг Самарџиски во Мега БемаксТој по една сезона го напушта својот трет мандат во дресот на „штрковите". Синовец има три титули во шампионатот на Македонија со "металците".Во сезоната 2013/2014 за првпат настапуваше во клубот од Аеродром, потоа следната сезона замина во унгарски Шолнок, за да по неколку месеци престој таму, повторно се врати во СЦ „Јане Сандански".Во новата сезона ќе биде ривал на својот поранешен клуб во АБА лигата.
  сите 48 | | | веќе видена

  Македонскиот кошаркарски вицешампион , Карпош Соколи доведе ново засилување. Џејлон Браун , доскорешниот кошаркар на универзитетот од САД , Евансвил е нова аквизиција во клубот. Со скопскиот тим потпиша договор со траење од една година. 183-сантиметри високиот кошаркар игра на бековските позиции , а се работи за одличен шутер. Во последната година мината во дресто на Евансвил , Браун просечно постигнувал по 20,9 поени по натпревар и тој е меѓу првите 20 поентери во НЦАА лигата за минатата сезона. Американецот за прв пат ќе настапува на европско тло. Браун во македонскиот клуб ќе пристигне како замена за Кендрик Пери , кој пак беше еден од главните играчи на „соколите“ во текот на минатата натпреварувачка година. Пери пред неколку седмици се реши да го напушти нашиот вицепрвак и да замине во унгарското првенство , каде што ќе настапува за тимот на Шолнок. Карпош Соколи годинава нема да игра во АБА лигата , поради веќе добро познатите меѓусебни препукувања , но затоа , покрај во домашните натпреварувања , ќе ...
  сите 45 | | | веќе видена