Шекспир

  во

  Што е името за толку непопустливо да се држиме до него, вака го започнува својот перформанс уметникот Јанез Јанша од Словенија кој е роден под името Емил ...
  сите 25 | | | веќе видена

  НУ Турски Театар сезоната ќе ја отвори со изведбата на претставата КРАЛ ЛИР од Вилијам Шекспир во режија на Диего Де БРЕА на 17. 09. 2018 г. со почеток во 20 ...
  сите 42 | | | веќе видена

  Екипата на Челси му се придружи на Ливерпул на врвот на табелата со пет од пет, но „Сините“ го запоседнаа првото место во Премиер лигата поради подобра гол ...
  сите 28 | | | веќе видена

  „Уште во насловот се гледа дека наместо да се преговара за разликите за името, се преговара и сеж се регулира историјата, македонскиот идентитет, меморијата, ...
  сите 18 | | | веќе видена

  На британската актерка, 83-годишната Џуди Денч, на пошироката публика најпозната по улогата на „М“ во серијалот за Џејмс Бонд, на шпанскиот филмски фестивал во ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Што е името за толку непопустливо да се држиме до него, вака го започнува својот перформанс уметникот Јанез Јанша од Словенија кој е роден под името Емил ...
  сите 70 | | | веќе видена

  Од изведувачката екипа, главниот збор го водеше Ванчо Петрушевски. Го разви својот богат „сценски темперамент“ во повеќето различни улоги што ги креираше, ...
  сите 75 | | | веќе видена