Серие

  во

  Буџетот на клубот е олеснет за 4 милиони евра, за да биде испочитувана Светската фудбалска асоцијација и Серие А. Правилата на фер плејот на ФИФА со тоа ги дисциплинираат финансиски клубовите од најквалитетната фудбалска лига во Италија. Сампдорија за оваа сезона го олесни буџетот на клубот на 16,5 милиони евра за фудбалерите. Од клубот се преселија фудбалерите со богати договори како Фабио Кваљарела, Матијас Силвестре, а во друг клуб би можел да настапува и Антонио Касано.
  сите 4 | | | веќе видена

  Одличниот Игуаин се пресели од Наполи, каде што претходно настапуваше три сезони. Преселбата во редовите на Старата дама ја разбранува фудбалската јавност во Италија. „Со оглед на тоа колку се троши за обични фудбалери, Игуаин е одличен, заслужува и вреди да настапува за Јувентус“, вели Касано. Аргентинецот претходната сезона постигна 36 погодоци во Серие А, додека со подобри суми за преселба досега можат да се пофалат Роналдо и Бејл.
  сите 8 | | | веќе видена

  Конте со клубот е во Соединетите Американски Држави, на подготвителни натпревари со европскиот шампион Реал Мадрид, со клубот од „Енфилд“ и Милан. „Среќен сум, со фудбалерите се подготвуваме и се радуваме на работата“, вели Италијанецот. Конте со Јувентус освои пет шампионски наслови, од кои што три како фудбалер во деведесетите, кога италијанската Серие А квалитативно беше како Премиер лигата. „Преиер лигата е најдобра, фудбалерите се вредни и посветени, во Италија се натпреваруваме тактички“, додава искусниот фудбалски стручњак. Конте наведува дека се обидел да настапува во Англија како фудбалер, а тоа му успеало како предводник. „На клупата на одличен клуб е одлично, потребно е да се потрудиме за да славиме“, нагласи Конте.
  | | веќе видена

  Италијанецот ќе пристигне меѓу лондонските „Сини“ од заслужениот одмор за претставите на Европското првенство, на кое што „Аѕурите“ се пласираа меѓу најдобрите осум репрезентации. Челзи, кој што беше шампион на Англија во 2015-та година, претходната сезона успеа да се пласира на 10-то место. Дел Пјеро, кој што со Конте освои пет наслови во Серие А и Лигата на шампионите, нагласува оти Челзи ветува успех во Премиер лигата. „Конте е одличен и вреден предводник, ако успее да се договори со фудбалерите Челзи ќе понуди добра сезона и ќе го освои насловот“, вели дел Пјеро. „Премиер лигата е квалитетно натпреварување, оваа сезона беше интересно, како и да е, Конте може да успее“, додава Италијанецот.
  сите 3 | | | веќе видена

  Од фудбалскиот клуб Шенжен, кој што настапува во кинеската втора лига се пофалија дека се договориле со искусниот Сидорф. Холандскиот ас се договорил со првите луѓе на клубот да седне на клупата и да се натпреварува со Италијанци. Вториот кинески ранг е квалитетен, дел од клубовите ги предводат фудбалери од Серие А, Чиро Ферара е во редовите на Вухан Зал и Фабио Канаваро во Тјандин. Холанѓанецот како фудбалер четири пати ја освои Лигата на шампионите со три клуба, со Ајакс, Реал Мадрид и Милан, каде што настапуваше од 2002-та до 2010-та година.
  | | веќе видена

  Италијанскиот политичар и прв човек на Милан Силвио Берлускони истакна дека славниот фудбалски клуб е во сопственост на кинеските инвеститори. „Милан е на Кинезите, сопствениците во наредните сезони ќе вложат 400 милиони евра за фудбалери“, вели Берлускони. „Милан е со можност да биде меѓу најдобрите во Италија, Европа и светот“, додава Берлускони. Италијанецот е предводник на Милен од 1986-та година и клубот со Берлускони освои 29 наслови, од кои што пет во Лигата на шампионите и осум во Серие А. Како и да е, претходно Скудетото го освоија во 2011-та година, а Лигата на шампионите во 2007. Извор: Курир
  сите 3 | | | веќе видена

  „Милан е на Кинезите, сопствениците во наредните сезони ќе вложат 400 милиони евра за фудбалери“, вели Берлускони. „Милан е со можност да биде меѓу најдобрите во Италија, Европа и светот“, додава Берлускони. Италијанецот е предводник на Милен од 1986-та година и клубот со Берлускони освои 29 наслови, од кои што пет во Лигата на шампионите и осум во Серие А. Како и да е, претходно Скудетото го освоија во 2011-та година, а Лигата на шампионите во 2007.
  сите 6 | | | веќе видена

  Емери ги предводеше Андалузијците во претходноте три сезони и три пати ја освои Лига Европа. Лоран Блан ќе треба да се договори со првите луѓе на Пари Сен Жермен, иако ја освои Лига еден. Како и да е, за Емери се интересираат бројни клубови од Премиер лигата и од Серие А, додека би можел да седне и на клупата на Шпанија. Искусниот Хорхе Сампаоли би можел да се пресели во редовите на Севиља, Чилеанецот кој што ја предводеше националната фудбалска репрезентација до шампионскиот наслов во првенството на Јужна Америка.
  сите 3 | | | веќе видена

  Приходите на европскиот фудбалски пазар во сезоната 2014/2015 се подобри од 22 милијарди евра, благодарение на богатите пет најквалитетни првенства. Ревизорите од „Делоит“ наведуваат дека Бундеслигата, Примера, Лига еден, Серие А и Премиер лигата, чинат 54 отсто од вкупните приходи. Договорите за правата на емитување и комерцијална соработка придонеле за подобрување на приходите на петте најквалитетни европски фудбалски шампионати во претходната сезона за седум отсто, на 12 милијарди евра. Националните фудбалски лиги се договориле за подобри договори за правата за емитување и наредните сезони приходите би можеле да бидат 25 милијарди евра. Премиер лигата може да се пофали со приход, кој што е подобар за 88 милиони фунти од претходно, вкупно 3,3 милијарди, што е за милијарда подобро од второпласираното првенство, Бундеслигата. Клубовите на шпанска Примера оствариле раст на приходите за 120 милиони евра, вкупно заработиле 2,1 милијарда евра, додека Италијанците од Серие А се подобри за седум милиони евра, со ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Приходите на европскиот фудбалски пазар во сезоната 2014/2015 се подобри од 22 милијарди евра, благодарение на богатите пет најквалитетни првенства. Ревизорите од „Делоит“ наведуваат дека Бундеслигата, Примера, Лига еден, Серие А и Премиер лигата, чинат 54 отсто од вкупните приходи. Договорите за правата на емитување и комерцијална соработка придонеле за подобрување на приходите на петте најквалитетни европски фудбалски шампионати во претходната сезона за седум отсто, на 12 милијарди евра. Националните фудбалски лиги се договориле за подобри договори за правата за емитување и наредните сезони приходите би можеле да бидат 25 милијарди евра. Премиер лигата може да се пофали со приход, кој што е подобар за 88 милиони фунти од претходно, вкупно 3,3 милијарди, што е за милијарда подобро од второпласираното првенство, Бундеслигата. Клубовите на шпанска Примера оствариле раст на приходите за 120 милиони евра, вкупно заработиле 2,1 милијарда евра, додека Италијанците од Серие А се подобри за седум милиони евра, со ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Приходите на европскиот фудбалски пазар во сезоната 2014/2015 се подобри од 22 милијарди евра, благодарение на богатите пет најквалитетни првенства. Ревизорите од „Делоит“ наведуваат дека Бундеслигата, Примера, Лига еден, Серие А и Премиер лигата, чинат 54 отсто од вкупните приходи. Договорите за правата на емитување и комерцијална соработка придонеле за подобрување на приходите на петте најквалитетни европски фудбалски шампионати во претходната сезона за седум отсто, на 12 милијарди евра. Националните фудбалски лиги се договориле за подобри договори за правата за емитување и наредните сезони приходите би можеле да бидат 25 милијарди евра. Премиер лигата може да се пофали со приход, кој што е подобар за 88 милиони фунти од претходно, вкупно 3,3 милијарди, што е за милијарда подобро од второпласираното првенство, Бундеслигата. Клубовите на шпанска Примера оствариле раст на приходите за 120 милиони евра, вкупно заработиле 2,1 милијарда евра, додека Италијанците од Серие А се подобри за седум милиони евра, со ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Ревизорите од „Делоит“ наведуваат дека Бундеслигата, Примера, Лига еден, Серие А и Премиер лигата, чинат 54 отсто од вкупните приходи. Договорите за правата на емитување и комерцијална соработка придонеле за подобрување на приходите на петте најквалитетни европски фудбалски шампионати во претходната сезона за седум отсто, на 12 милијарди евра. Националните фудбалски лиги се договориле за подобри договори за правата за емитување и наредните сезони приходите би можеле да бидат 25 милијарди евра. Премиер лигата може да се пофали со приход, кој што е подобар за 88 милиони фунти од претходно, вкупно 3,3 милијарди, што е за милијарда подобро од второпласираното првенство, Бундеслигата. Клубовите на шпанска Примера оствариле раст на приходите за 120 милиони евра, вкупно заработиле 2,1 милијарда евра, додека Италијанците од Серие А се подобри за седум милиони евра, со вкупно приход од 1,4 милијарди евра, колку што е приходот и на клубовите од Лига еден. Вкупниот приход од 803 милиони евра кој во 2014-та го оствариле ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Приходите на европскиот фудбалски пазар во сезоната 2014/2015 се подобри од 22 милијарди евра, благодарение на богатите пет најквалитетни првенства. Ревизорите од „Делоит“ наведуваат дека Бундеслигата, Примера, Лига еден, Серие А и Премиер лигата, чинат 54 отсто од вкупните приходи. Договорите за правата на емитување и комерцијална соработка придонеле за подобрување на приходите на петте најквалитетни европски фудбалски шампионати во претходната сезона за седум отсто, на 12 милијарди евра. Националните фудбалски лиги се договориле за подобри договори за правата за емитување и наредните сезони приходите би можеле да бидат 25 милијарди евра. Премиер лигата може да се пофали со приход, кој што е подобар за 88 милиони фунти од претходно, вкупно 3,3 милијарди, што е за милијарда подобро од второпласираното првенство, Бундеслигата. Клубовите на шпанска Примера оствариле раст на приходите за 120 милиони евра, вкупно заработиле 2,1 милијарда евра, додека Италијанците од Серие А се подобри за седум милиони евра, со ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Италијанецот нагласува дека е претпазлив и условува да биде на функцијата во клубот. Богата компанија од Кина може да се пофали со ексклузивна можност да го купи клубот, како и да е, треба да се одговори со Берлускони. „Ќе треба да се договориме, мојата позиција е предводник на клубот“, вели Берлускони. Италијанецот е задоволен од постигнувањата на Броки и додава оти заслужил да биде на клупата на Милан и наредната сезона. „Броки е одличен, задоволни сме бидејќи е подготвен и квалитетен човек“, истакнува искусниот Италијанец. Берлускони го предводи клубот од 1986-та година и досега со Милан заслужи осум шампионски наслови во Серие А, пет во Лигата на шампионите, пет во УЕФА куп натпреварувањето, куп на Италија, шест национални Суперкупови и три наслови во ФИФА Светското клупско првенство.
  сите 5 | | | веќе видена

  Аргентинецот ќе може да се пофали со плата од седум милиони евра за сезона во клубот. Игуаин со тоа ќе биде најплатен фудбалер во Италија со клаузула од 60 милиони евра за преселба. Аргентинецот може да се пофали со одлична сезона и рекорд во Серие А со 36 погодоци, со што е интересен за Манчестер Јунајтед, Челзи и Арсенал. Игуаин во 2013-та година се пресели во Наполи од Реал Мадрид, а претходно настапувал во татковината за Ривер Плата. За фудбалската репрезентација на Аргентина на 54 натпревари постигна 23 голови.
  сите 34 | | | веќе видена

  Зелински оваа сезона во Серие А настапуваше за Емполи, како позајмен фудбалер од италијански Удинезе. Клубот на Јирген Клоп и Удинезе се договориле Зелински да се пресели на Енфилд во зделка вредна 12 милиони евра. Полјакот е меѓу фудбалерите со кои што Англичанеите се подготвуваат за учество во конкуренциите на Стариот континент. Фудбалерот од средниот ред за Емполи на 35 натпревари постигна пет погодоци и шест асистенции.
  сите 6 | | | веќе видена

  Диего Армандо Марадона е меѓу најдобрите фудбалери на светот на сите времиња и вели дека Јувентус среќно и благодарение на судиите го освоил петтото Скудето во низа. „Јувентус освои бодови на среќа, како претходно, ќе шутнат два пати, ќе постигнат четири погодоци“, вели искусниот Аргентинец за клубот од Торино. „Им честитам, како и да е, Јувентус го поддржува Сојузот и судиите, Италијанците ми веруваат“, додава Аргентинецот. Марадона истакнува дека Наполи можел да биде подобар во првенството на Италија со поквалитетна клупа. „Јувентус може да се пофали со одличен клуб и клупата е добра, на која што седи квалитетен предводник и први луѓе кои што се богати“, нагласи Аргентинецот. Марадона настапуваше за Наполи од 1984-та до 1991-та година и освои два наслова во Серие А, националниот куп, Суперкуп на Италија и УЕФА куп наслов. Извор: Курир.мк
  сите 310 | | | веќе видена

  „Јувентус освои бодови на среќа, како претходно, ќе шутнат два пати, ќе постигнат четири погодоци“, вели искусниот Аргентинец за клубот од Торино. „Им честитам, како и да е, Јувентус го поддржува Сојузот и судиите, Италијанците ми веруваат“, додава Аргентинецот. Марадона истакнува дека Наполи можел да биде подобар во првенството на Италија со поквалитетна клупа. „Јувентус може да се пофали со одличен клуб и клупата е добра, на која што седи квалитетен предводник и први луѓе кои што се богати“, нагласи Аргентинецот. Марадона настапуваше за Наполи од 1984-та до 1991-та година и освои два наслова во Серие А, националниот куп, Суперкуп на Италија и УЕФА куп наслов.
  сите 310 | | | веќе видена