СДСМ

  во

  Во Општинската организација на СДСМ постои голема нетрпеливост и нетолеранција

  Иван Бојаџиски

  ШТИП - Врвните кадри на штипските социјалдемократи се испокарани, а централата на партијата во Скопје презема обврска да ги помири до крајот на август. На една страна е Здравко Коцев, претседател на Општинската организација на СДСМ со околу триесетина претседатели на месни организации и актуелната пратеничка Маринела Тушева. На другата страна се градоначалникот Панде Сарев, раководството на ЈП „Исар“, бившата пратеничка Верица Филипова, директорот на гимназијата Ристе Петковски, кој неодамна беше исклучен од партијата, како и други поранешни високи раководители на Општинската организација, меѓу нив долгогодишниот кадровик Миланчо Успрцов и поранешниот секретар Трајче Димов.

  Повеќе месеци штипска јавна тајна е дека во Општинската организација на СДСМ постои голема нетрпеливост и нетолеранција меѓу двете спротивставени групации. Врвот на нетрпеливоста бил достигнат минатата недела кога ...
  | | веќе видена | слични

  Во владината програма за јазикот нема ниту збор. Освен една реченица дека ќе се спроведе Рамковниот документ

  Оливера Војновска

  Демократската унија за интеграции останува на своите барања за издигнување на албанскиот како службен јазик во Македонија, решавање на статусот на борците на поранешната ОНА, како и корекции на Законот за полиција. Наспроти ваквиот став на ДУИ, во владината програма за ова нема нема ниту збор. Освен една реченица дека ќе доврши имплементацијата на Рамковниот документ. Сепак, ДУИ смета дека новата влада ќе биде влада на стабилност, а ВМРО-ДПМНЕ е уверена дека ќе има капацитет да ги реализира зацртаните програмски приоритети. Опозиската СДСМ, пак, вчера немаше никаков коментар ниту за програмата што ја достави мандатарот Никола Груевски изминатиот викенд во Собранието, ниту за составот на Владата.

  Портпаролката на ДУИ, пратеничката Ермира Мехмети, вчера во парламентот изјави дека новата влада на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ ќе биде влада на стабилност, ќе ужива ...
  | | веќе видена | слични

  Со крајно популистичките методи во владеењето, ВМРО-ДПМНЕ сака да си обезбеди апсолутна власт, што би можело да биде погубно за иднината на државата, порача претседателот Бранко Црвенковски од Охрид, кој смета дека сега е неопходно да се изгради силна опозиција како коректор на власта, во лицето на политичка партија, интелектуалците или граѓанскиот сектор.

  Основањето на овие факултети во речиси сите градови, неприменливиот закон за задолжително средно образование, изградба на црква на скопскиот плоштад, за Црвенковски се типично популистички потези на власта, која според него, со предвремените избори, кои не решиле ниту еден од клучните државни проблеми, како оној со името, покажала дека поради партиските интереси, власта ја прокоцка ретката шанса на понудената поддршка од Америка и Буш за влез на Македонија во НАТО.

  „Идејата дека треба да се распише референдум и Владата нема став, туку да ги пушти луѓето сами да решаваат, тоа е бегање од одговорност. Тогаш, што ќе им е на народов да ...
  | | веќе видена | слични

  Стојанов одби да коментира како ќе реагираат тие кои не ги опфаќа новиот закон; стечајците вчера присуствуваа во Собранието кога се носеше Законот

  Сите кои заклучно со 2004 година останале без работа, во иднина ќе добиваат по 5.000 денари месечно

  Александар Пешев

  Сите стечајци кои заклучно со 2004 година останале без работа во претпријатијата со доминантно државна сопственост, во иднина ќе добиваат по 5.000 денари месечен надоместок.

  Собранието вчера го усвои законот, за кој сите 79 пратеници гласаа „за“ без ниту еден глас „против“. Претседателот на Здружението на стечајците Стојан Стојанов изрази задоволство од одлуката на владата, со која, како што вели тој, ќе се реши шеснаесетмесечната голгота во шаторите во паркот „Жена борец“.

  „По усвојувањето на Законот очекуваме да се остварува потпишаниот договор со владата. Откако Законот ќе биде објавен во „Службен весник“, ќе се чека триесет дена за сите стечајци да се пријават за надоместок, по што би требало да ...
  | | веќе видена | слични

  Опозициската СДСМ и со новата, како што велат, Проширена и надградена владина програма, не очекува промени на подобро за граѓаните.

  Според социјалдемократите, со програмата ВМРО-ДПМНЕ ќе го реализира и Мајскиот договор на Ахмети.

  „Охридскиот рамковен договор си доби своја верификација од европските институции. Сакаа лажно да се затскрие, како што и во изминатите години го правеше тоа Груевски под разни формулации, да го прикрие она што го потпиша со господинот Ахмети уште во мај лани“, изјави Јани Макрадули, СДСМ.

  И понатаму останува нејасно што се договориле новите владини партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за употребата на албанскиот јазик и за припадниците на ОНА. Во владината програма, освен дека Охридскиот договор треба да се доврши и имплементира, нема ниту збор повеќе. Ермира Мехмети

  Победничките партии остануваат секој на својата позиција. Според ДУИ, довршувањето на Рамковниот договор, меѓу другото, значи и целосна правична застапеност во институциите, прашањето за ...
  | | веќе видена | слични

  Собранието на Република Македонија денеска во рамки на продолжението на шестата седница со 79 гласа „за“ го донесе Законот за материјално обезбедување на невработени лица поради приватизација на претпријатијата со доминантна сопственост на државата во периодот од 2000 до 2004 година.

  Со законот се предвидува стечајните работници да добиваат месечен надомест од 34 проценти од просечната плата што е околу 5.000 денара.

  Пратеникот Маријанчо Николов од СДСМ смета дека предлог-законот е рестриктивен и оти со него ќе биде опфатена само одредена група на невработени лица со над 25 години работен стаж, односно ќе бидат опфатени само оние кои работеле во претпријатија што имале доминантно државна сопственост и во кои е отворен стечај најдоцна до 31 декември 2004 година.

  Според него, не е добро парцијално да се решаваат проблемите и сите оние кои нема да бидат опфатени со овој закон повторно ќе останат без материјално обезбедување.

  Горан Мисовски од НСДП во името на неговата ...
  | | веќе видена | слични

  Со просечна возраст од околу 39 години, тројца доктори на науки, седуммина министри магистри и 12 без титули со завршено високо образование е составен новиот кабинет на некогашните лути непријатели Никола Груевски и Али Ахмети. Предводникот, кандидатот за премиер Никола Груевски со силна верба во Бога, како што напишал во биографијата, на 26 овој месец ќе ја чека довербата од парламентарците. Нов лик во владиниот кабинет, кој ја изненади јавноста, е Ивица Боцевски, некогашен шеф на кабинет на Минчо Јорданов во времето на Владата на СДСМ на чело со Владо Бучковски. Актуелниот портпарол на владата кој има 31 година сега е кандидат за министер за евроинтеграции. „Најшетан“ функционер на ВМРО-ДПМНЕ е Зоран Коњановски кој од министер за локална самоуправа во првата влада на старо новиот премиер Груевски стана директор на РЕК „Битола“. Тој е дипломираниот машински инженер сега кандидат за прв човек во ресорот одбрана. Најстар министер по години е 69 годишниот дипломиран правник Михајло Маневски, родум од велешко ...
  | | веќе видена | слични

  Раководството на ДУИ тврди дека советниците од општините имаат право сами да одлучат дали ќе стапат во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ и со тоа ќе формираат ново мнозинство во локалните совети. Сепак, како што напоменуваат, логично би било ако некоја партија коалицира на централно ниво, тоа да се рефлектира и на општинско. Советниците од овие две партии, помогнати од Демократската партија на Турците, кои на последните избори коалицираше со ВМРО-ДПМНЕ, уште во петокот во Велес најавија дека централната коалиција ќе се преслика и на пониските нивоа од власта. Тоа во практика би значело дека во некои општини постои можност ВМРО-ДПМНЕ заедно со ДУИ да оформи и мнозинство. Слична ситуација како онаа во Велес би можела да се случи и во општина Куманово каде сега мнозинството во советот го сочинува коалицијата предводена од СДСМ со 16 советници. Во таа коалиција има и по 1 претставник од партиите на Србите и на Ромите, како и шест советници од ДУИ. Ако тие одлучат да коалицираат со петте советници на ВМРО-ДПМНЕ, ...
  | | веќе видена | слични

  Десет министри од претходната влада повторно добија шанса од 38- годишниот Груевски

  Оливера Војновска

  Речиси половина од членовите на новиот владин кабинет на мандатарот Никола Груевски имаат звучни титули пред своите имиња. Во неговата екипа, која за две недели треба да ја добие поддршката во Собранието и да почне да го троши четиригодишниот мандат, ќе бидат тројца доктори на науки и седуммина магистри. Освен кадровските решенија за евроинтеграции и одбрана: Ивица Боцевски и Зоран Коњановски, нема некои изненадувања во старо-новиот тим. Десет министри од претходната влада повторно добија шанса од 38-годишниот Груевски, кој во биографијата напишал дека има силна верба во Бога.

  Политикологот Боцевски, кој ќе се обиде да го оствари евроатланскиот сон на Македонија, пред себе го има искуството како портпарол на десничарската влада на Груевски. Јавноста го памети и како шеф на кабинетот на поранешниот заменик-премиер Минчо Јорданов во левичарската влада предводена од Владо ...
  | | веќе видена | слични

  Новата влада ќе се избира на годишнината од скопскиот земјотрес

  Оливера Војновска

  На 35-годишнината од денот на земјотресот - 26 Јули е свикана собраниската седница на која треба да биде избран составот на новата влада предводена од Никола Груевски, кој на предвремените избори на 1 јуни доби втор мандат од граѓаните. Предлог-листата на министри има две изненадувања: владиниот портпарол Ивица Боцевски, кој е номиниран за вицепремиер за евроинтеграции, и сегашниот директор на РЕК „Битола“ и ексминистер за локална самоуправа, Зоран Коњановски, кој е предложен за министер за одбрана. Референдумот за името е составен дел на владината програма на Груевски, каде што е наведено дека какво било решение за спорот со името нема да биде прифатено без за тоа претходно да се изјасни народот.

  Во владиниот кабинет партиципираат вкупно 22 члена: премиер, 15 ресорски министри и шест без портфељ, од кои тројца на првата владина седница ќе бидат именувани за заменик-премиери. Овој пат Груевски, за ...
  | | веќе видена | слични

  Стечајците месечно ќе добиваат по 5.000 денари

  Со мнозинство гласови Собранието пред три дена го усвои Законот за осигурување во случај на невработеност што го предложи владата. Со ребалансот на Буџетот, кој неделава треба да го усвојат пратениците, владата предвиде за спроведување на ова законско решение да издвојат од државната каса 90 милиони денари, или 1,4 милиони евра. Инаку, овие средства се доволни за исплата на три месечни износи од по 5.000 денари за секој стечаец.

  Опозицијата во петокот реагираше дека ова законско решение нема да го реши проблемот на сите 6.000 стечајци во државата. Според Маријанчо Николов од СДСМ, новопредложеното решение треба да важи за сите регистрирани стечајци во земјава и затоа треба да се направат дополнителни измени во законскиот предлог.

  Според Законот, на сите лица кои од 31 декември 2004 година, со минимум 25 години стаж останале без работа поради стечај, месечно ќе им се исплаќаат по 34 отсто од просечната плата во државата, или ...
  | | веќе видена | слични

  Со просечна возраст од околу 39 години, тројца доктори на науки, седуммина министри магистри и 12 без титули, но завршено високо образование.

  Вака изгледа новиот кабинет на некогашните лути непријатели Ахмети и Груевски.

  Предводникот, кандидатот за премиер Груевски со силна верба во Бога, како што напишал во биографијата, на 26-ти овој месец ќе ја чека довербата од парламентарците.

  Нови ликови во владиниот кабинет, инаку изненадување за јавноста - Ивица Боцевски, шеф на кабинет на Минчо Јорданов во времето на Владата на Бучковски од СДСМ, актуелен портпарол во Владата на Груевски, сега кандидат за министер за евроинтеграции. Има 31 година.

  Најуниверзален функционер на ВМРО-ДПМНЕ - Зоран Коњановски. Од министер за локална самоуправа стана директор на РЕК „Битола“. Дипломираниот машинец сега е кандидат за прв човек во ресорот одбрана.

  Најстар по години министер е Михајло Маневски, родум од велешко Башино село. 69-годишниот дипломиран правник останува во ...
  | | веќе видена | слични

  Инцидент во кабинетот на штипскиот градоначалник

  Група од 15 члена на СДСМ, предводени од претседателот на општинската партиска организација, Здравко Коцев, вчера непокането влегла во кабинетот на градоначалникот на Штип, Панде Сарев, исто така член на СДСМ. Групата го навредувала градоначалникот, а кога сакал да излезе од канцеларијата, сопартијците не му дозволиле. Тој повикал обезбедување, но групата по неколку минути си заминала. Градоначалникот Сарев не сакаше да го коментира инцидентот, но рече дека групата и претседателот на разгранокот на СДСМ биле агресивни. Се работело за незадоволство во врска со конкурс за работници под договор во ЈКП „Исар“. Еден месец бараме средба со градоначалникот во просториите на СДСМ, но тој не доаѓа, па затоа вчера ние отидовме кај него. Изгледа Сарев заборавил на која партија и припаѓа или бродот што тоне први го напуштаат глувците. Но, бродот на СДСМ наскоро ќе плови гордо - изјави Здравко Коцев, претседател на општинската организација на СДСМ во Штип.
  | | веќе видена | слични

  Измешани чувства кај Македонците по објавувањето на пресудата на Трибуналот: солзи радосници за Бошковски,
  тага за Тарчуловски

  Овации и радост, а само неколку секунди подоцна - солзи и негодувања. Вакви беа вчерашните реакции на стотина присутни во галеријата на судницата, во која Судскиот совет на Хашкиот трибунал ги изрече пресудите за двајцата македонски притвореници. Со одлука на Советот Љубе Бошковски од вчера е слободен човек, но не и Јохан Тарчуловски, кој е осуден на 12 години затвор. Ваквата пресуда им ја помати и радоста на Бошковски, неговото семејство и на неговите приврзаници. Разочарани беа и тројцата македонски министри - Гордана Јанкуловска, Михајло Маневски и Миле Јанакиевски, како и пратеникот Влатко Ѓорчев. Тие допатуваа во Хаг за да им дадат поддршка на Бошковски и на Тарчуловски, кои во притвор во Шевенинген се околу три и пол години. Силен аплауз и радосни извици ја проследија изјавата на судијата Кевин Паркер, кој објави дека нема докази оти Бошковски знаел за ...
  | | веќе видена | слични

  Тортата и колачите со која Љубе Бошковски ден претходно ги почести „колегите“ надевајќи се дека ќе и каже добар ден на слободата, вчера добија и судска потврда. Помеѓу пресудата „Not guilty“ за Бошковски и 12 години казна затвор за „виновниот“ Јохан Тарчуловски, се протегаат низа прашања и апсурди, кои оставаат горчлив вкус за аршините на правдата и на луѓето што ја делат. Не се сомневам во кредибилитетот на судиите и на обвинителите во Хаг, но не се сомневам и во тврдењата на Флоренс Хартман (долгогодишната портпаролка на главната хашка обвинителка Карла дел Понте), која во минатата година во својата книга „Мир и казна“ обелодени многу компромитирачки детали за работата на Трибуналот. Според нејзините сведоштва, во овој суд повеќе играат политички отколку правни аргументи, а пазарењата и договорите се услов без кој судот речиси и не функционира. Во расчекорот помеѓу овие два екстрема ја гледам и високата казна за Тарчуловски, ако се имаат предвид од Судот констатираните лажни и контрадикторни сведочења на ...
  | | веќе видена | слични

  Не се остварија интересите на Македонија на меѓународен план

  Си помина спокојно и мирно 9 јули како обичен жежок летен ден. Ништо особено не се случи во Македонија. Денот Д, датумот на НАТО и на американскиот претседател Џорџ Буш како последен термин Македонија да се приклучи на Албанија и Хрватска за влез во НАТО во нашата земја помина без никаква возбуда. И онака во Македонија никој не веруваше во таа можност. Не влеговме во НАТО, ама затоа голема возбуда и вознес ни донесе веста дека од под Хималаите доаѓаат македонскиот принц и принцеза, директни потомци на Александар Македонски. Ни ги праќа Господ и една наша новинарка, која го откри светското чудо: најстариот родослов. Замислете, семејно стебло старо 2.300 години по кое точно се гледа дека нашите престолонаследници потекнуваат од лозата на Филип Втори и античките Македонци. Затоа предлагам овој дар од небото правилно да го препознаеме, а принцот и принцезата да ги сместиме во новата претседателска резиденција што се гради на Водно. МПЦ да ги ...
  | | веќе видена | слични

  Советниците од Центар уште еднаш си ја „заработија“ дневницата. Освен претставниците на опозицискиот СДСМ, сите други послушно кренаа раце за последните, најнови измени на ДУП "Мал ринг", со кои се озаконува изградбата на црквата на плоштадот, но и на уште неколку споменици што ќе се постават во централното подрачје. Ова е втор пат во девет месеци да се менува ДУП „Мал ринг“, кој заедно со измените на ДУП „Голем ринг“ (заради стокатниците), се дел од годишната програма на Министерството за транспорт за изработка на приоритетни планови.

  Што е толку приоритетно во „Мал ринг“, станува јасно ако се погледнат седниците на Општина Центар во последниве месеци, на кои редовно се носат одлуки за изградба на спомен-обележја. Нема седница на која не се одлучува за подигање на најмалку два споменика. Така, досега е решено да се изградат споменици на Александар Македонски, во кругот на Плоштадот, на Гоце Делчев и Даме Груев пред Камен мост, еден споменик пред Собрание (Никола Карев на коњ), на цар Самуил пред ...
  | | веќе видена | слични

  Покрај лидерот, ќе се менува и статутот на СДСМ

  Покрај изборот на нов лидер, со реформите во СДСМ ќе биде опфатен и партискиот Статут, кој значително ќе се менува. Според најавите, ќе се менува организациската поставеност во партијата, за да се зајакнат присуството во општинските организации и контролата на нивната работа. Партиски извори велат дека ќе биде предложена измена на начинот на кој се избира генералниот секретар на партијата, и тој наместо на Конгрес, ќе се избира на Централен одбор. Неговите ингеренции во политичкиот дел значително ќе се намалат, што значи повеќе ќе се сконцентрира на тоа како работат општинските организации и дали тие ги спроведуваат упатствата и задачите што ги дава партиското раководство. Целта на ваквите промени е да се зацврсти контролата врз локалните клубови, да се зајакне нивната организација во пресрет на наредните изборни циклуси. И градоначалникот на Струмица Зоран Заев, кој се споменува за најсериозен кандидат за претседател на партијата, најави радикални ...
  | | веќе видена | слични

  ВМРО-ДПМНЕгозадржа високиот рејтинг во анкета на ИРИ

  ВМРО-ДПМНЕ и по последните парламентарни избори го задржала високиот рејтинг кај граѓаните, покажа последната анкета на американскиот Интернационален републикански институт. Анкетата е направена врз 1.108 испитаници во периодот од 17 до 20 јуни годинава, пред да се знае составот на новата владина коалиција.

  На прашањето ако парламентарни избори се одржат утре, 37 отсто од анкетираните одговориле дека би гласале за ВМРО-ДПМНЕ а 10 проценти се изјасниле за СДСМ. Задоволство од резултатот на парламентарните избори искажале 67 отсто од испитаниците, а 24 отсто одговориле дека не се задоволни.Победата на ВМРО-ДПМНЕ според 24 проценти од анкетираните граѓани се должи на тоа што таа била „сериозна, одговорна и организирана“, 15 отсто сметаат дека е поради „добрите резултати“, а пет отсто оценуваат дека тоа е поради лидерот Никола Груевски. За причините за поразот на СДСМ 37 отсто од граѓаните одговориле дека „не ги знаат“. На прашањето дали ...
  | | веќе видена | слични

  За лиценца за продажба на алкохол 20.000 денари

  Во продавниците во состав на бензинските пумпи, на зелените пазари и на трафиките во иднина нема да може да се продава алкохол, а забранета ќе биде продажба и од 19 до 6 часот. Ова се дел од измените на Законот за трговија, кој вчера доби „зелено светло“ од Собранието. Со Предлог-законот се предвидува и воведување лиценци за трговците во малопродажбата, кои сакаат да продаваат алкохол. Имено, трговците за лиценца ќе треба да платат 20.000 денари. Оваа сума беше одредена со амандман на законот, а таа е неколку пати повисока од првично одредената во законот, која изнесуваше 5.000 денари.

  Славица Грковска од СДСМ истакна дека измените со кои се воведуваат нови давачки значат рекет за трговците, односно дополнително оптовраување на малите трговци за сметка на Буџетот на државата, а кои, како што вели, владата ќе ги насочи во бесмислени рекламни кампањи за создавање виртуелна реалност. Според пратениците од мнозинството, со предложените измени ќе ...
  | | веќе видена | слични