Сараќини

  во

  Сојузот на фолклорни ансамбли бара да се поништи одлуката на комисијата која одлучуваше за распределување на средствата на министерството за култура, објави . ...
  сите 158 | | | веќе видена

  Големата државна ПР-машинерија на претходната влада се надградува и проширува. Бројот на лицата што работат односи со јавност и комуникации во министерствата и Владата е зголемен за најмалку 18 лица од лани, покажуваат бројките до кои дојде истражувањето на „Макфакс“. Во Владата и министерствата во моментот најмалку 120 луѓе работат односи со јавност (ПР) и комуникации, откриваат информациите што „Макфакс“ за 2016 и 2017 година ги доби од институциите преку барања за слободен пристап до информациите. Платите и хонорарите на вработените што работат односи со јавност во Владата и министерствата ги чинат граѓаните најмалку 690 илјади евра годишно, покажуваат податоците за 2016. Иако сè уште е рано да се спореди сумата потрошена за годинава, која не е завршена, дека пиарот, освен на претходната, ѝ е важен и на новата Влада, говорат бројките на вработените во одделите за односи со јавност, кои и годинава остануваат слични, а некаде има и дополнителни вработувања. Најмалку 120 лица во Владата и во министерствата ...
  сите 57 | | | веќе видена

  Директорката на Институтот за македонски јазик Елена Јованова – Грујовска свикала итен состанок со дел од вработените кои се големи поддржувачи на СДСМ за да изготват стратегија, од која треба да произлезе афирмативно писмо во одбрана на двојазичноста што планира да ја воведе СДСМ во Македонија, дознава „Република“. Наши извори потврдуваат дека состанокот се одржал на барање на високи партиски функционери кои го раководат т.н. „министерство за пропаганда“ на СДСМ, во кое се вработени десетици поранешни невладини граѓански активисти и има цел да ги релативизира лажните ветувања и катастрофалните национални политики на СДСМ, партизацијата и неспособноста за раководење со власта. Ваквата панична реакција на СДСМ и неговите извршители во Институтот, вели нашиот извор, доаѓа по приговорот на текстот на Предлог-законот за употреба на јазиците што го поднесоа две професорки од Институтот за македонски јазик „Крсте Петков Мисирков“, Симона Груевска – Маџоска и Александра Ѓуркова, кои побараа Предлог-законот да ...
  сите 55 | | | веќе видена

  Наши извори потврдуваат дека состанокот се одржал на барање на високи партиски функционери кои го раководат т.н. „министерство за пропаганда“ на СДСМ, во кое се вработени десетици поранешни невладини граѓански активисти и има цел да ги релативизира лажните ветувања и катастрофалните национални политики на СДСМ, партизацијата и неспособноста за раководење со власта. Ваквата панична реакција на СДСМ и неговите извршители во Институтот, вели нашиот извор, доаѓа по приговорот на текстот на Предлог-законот за употреба на јазиците што го поднесоа две професорки од Институтот за македонски јазик „Крсте Петков Мисирков“, Симона Груевска – Маџоска и Александра Ѓуркова, кои побараа Предлог-законот да биде даден на јавна расправа. Александра Ѓуркова и Симона Груевска – Маџоска >Според Груевска – Маџоска и Ѓуркова, Предлог-законот за употреба на јазиците го крши Уставот на РМ и излегува од она што е договорено со Охридскиот рамковен договор и се надеваат дека Владата нема да ја следи претходната со избрзано донесување ...
  сите 56 | | | веќе видена

  Директорката на Институтот за македонски јазик Елена Јованова – Грујовска свикала итен состанок со дел од вработените кои се големи поддржувачи на СДСМ за да изготват стратегија, од која треба да произлезе афирмативно писмо во одбрана на двојазичноста што планира да ја воведе СДСМ во Македонија, дознава „Република“. Наши извори потврдуваат дека состанокот се одржал на барање на високи партиски функционери кои го раководат т.н. „министерство за пропаганда“ на СДСМ, во кое се вработени десетици поранешни невладини граѓански активисти и има цел да ги релативизира лажните ветувања и катастрофалните национални политики на СДСМ, партизацијата и неспособноста за раководење со власта. Ваквата панична реакција на СДСМ и неговите извршители во Институтот, вели нашиот извор, доаѓа по приговорот на текстот на Предлог-законот за употреба на јазиците што го поднесоа две професорки од Институтот за македонски јазик „Крсте Петков Мисирков“, Симона Груевска – Маџоска и Александра Ѓуркова, кои побараа Предлог-законот да ...
  сите 57 | | | веќе видена

  Времето на лични ставови со кои јавно се напаѓа одредена политичка опција или се бранат некои политички ставови завршува во моментот кога новите службеници ќе стапнат во одредена институција,велат комуникациски експерти Фејсбук поетот Дарко Лешоски го „полуде“ Фејсбук. Неговото назначување за претседател на Управниот одбор на Струшките вечери на поезијата (СВП) предизвика бура од реакции на „за“ и „против“, како и жестоки дебати, дури и тешки расправии на социјалната мрежа. Едните ја бранат одлуката, други пак сметаат дека кадровското решение е скандалозно. Лешоски остана да работи во владиниот сектор за комуникации, а си даде оставка од СВП , но дебатите уште траат. Она што е интересно е што во нив како страсни дебатери може да се забележат и вработени државни службеници во новата влада. Но тие не се активни само на оваа тема. Се коментира дневна политика, Договорот со Бугарија, противниците на политичката сцена, се бранат и промовираат активностите на владата. Претходно расправии предизвика и вработувањето ...
  сите 26 | | | веќе видена

  Марија Теговска од „Цивил“ е последното подновување во редовите на Министерството за информатичко општество и администрација, каде ќе биде портпарол на ресорот кој го води Дамјан Манчевски. Таа не е прв „цивилаш“ кој влегува во делот за односи со јавност во влада. Пред неа истото во министерството за култура го стори Петрит Сараќини, кој долги години ја убедуваше јавноста дека е независен граѓански активист. Потврда дека меѓу предводниците на „Студентски пленум“ имаше навистина партиска позадина кај одредени лица е и ангажманот на Владимир Делов, еден од предводниците на студентите, како што вели „Фокус“, како портпарол во ресорот на Рената Дескоска, министерката за образование и наука. Вработувањето на Делов е уште еден доказ на тврдењата дека огромен дел од незадоволните студенти беа изманипулирани и злоупотребени во политичката агенда на СДСМ.
  сите 3 | | | веќе видена

  Министерот за култура Роберт Алаѓозовски десет дена од почетокот на најголемата културна манифестација во Македонија го смени нејзиниот директор: Оливер Арсовски со „декрет“ од Алаѓозовски во петокот престана да директорува со фестивалот. Официјалното образложение на Алаѓозовски наводно било поврзано со инспекциите кои биле пратени до фестивалот пред извесно време. Вакви инспекции се пратени кај сите директори на институции за кои Алаѓозовски смета дека се блиски до минатата власт, или како што тоа Петрит Сараќини и Алаѓозовски го срочија официјално во соопштение при разрешувањето на Јелена Жугиќ и Братислав Димитров – станувало збор за кадри „под контрола на Никола Груевски“. Тактиката на Алаѓозовски е да се пратат инспекции кои имаат налог по секоја цена да најдат причина поради која директорот на одредена институција ќе биде сменет. Онаму каде што нема никаква, ќе се измисли, а ако и тоа не е можно ќе се каже дека „биле под контрола на Груевски“ – велат анонимни извори на ваквите случувања во последниот ...
  сите 44 | | | веќе видена

  Министерот за култура Роберт Алаѓозовски десет дена од почетокот на најголемата културна манифестација во Македонија го смени нејзиниот директор: Оливер Арсовски со „декрет“ од Алаѓозовски во петокот престана да директорува со фестивалот. Официјалното образложение на Алаѓозовски наводно било поврзано со инспекциите кои биле пратени до фестивалот пред извесно време. Вакви инспекции се пратени кај сите директори на институции за кои Алаѓозовски смета дека се блиски до минатата власт, или како што тоа Петрит Сараќини и Алаѓозовски го срочија официјално во соопштение при разрешувањето на Јелена Жугиќ и Братислав Димитров – станувало збор за кадри „под контрола на Никола Груевски“. Тактиката на Алаѓозовски е да се пратат инспекции кои имаат налог по секоја цена да најдат причина поради која директорот на одредена институција ќе биде сменет. Онаму каде што нема никаква, ќе се измисли, а ако и тоа не е можно ќе се каже дека „биле под контрола на Груевски“ – велат анонимни извори на ваквите случувања во последниот ...
  сите 23 | | | веќе видена

  Министерот за култура Роберт Алаѓозовски, кој викендов е дел од владината делегеција која е во посета на Босна и Херцеговина, на само десет дена од почетокот на најголемата културна манифестација во Македонија – „Охридско лето“ и во текот на финиширањето на подготовките го смени нејзиниот директор Оливер Арсовски. Официјалното образложение на Алаѓозовски наводно било поврзано со инспекциите кои биле пратени до фестивалот пред извесно време. Вакви инспекции се пратени кај сите директори на институции за кои Алаѓозовски смета дека се блиски до минатата власт, или како што тоа Петрит Сараќини и Алаѓозовски го срочија официјално во соопштение при разрешувањето на Јелена Жугиќ и Братислав Димитров, станувало збор за кадри „под контрола на Никола Груевски“. Тактиката на Алаѓозовски, како што се покажа и со менувањето на директорката на Археолошкиот музеј, Весела Честоева, е да се пратат инспекции кои имаат налог по секоја цена да најдат причина поради која директорот на одредена институција ќе биде сменет. Онаму ...
  сите 16 | | | веќе видена

  Официјалното образложение на Алаѓозовски наводно било поврзано со инспекциите кои биле пратени до фестивалот пред извесно време. Вакви инспекции се пратени кај сите директори на институции за кои Алаѓозовски смета дека се блиски до минатата власт, или како што тоа Петрит Сараќини и Алаѓозовски го срочија официјално во соопштение при разрешувањето на Јелена Жугиќ и Братислав Димитров – станувало збор за кадри „под контрола на Никола Груевски“. Тактиката на Алаѓозовски е да се пратат инспекции кои имаат налог по секоја цена да најдат причина поради која директорот на одредена институција ќе биде сменет. Онаму каде што нема никаква, ќе се измисли, а ако и тоа не е можно ќе се каже дека „биле под контрола на Груевски“ – велат анонимни извори на ваквите случувања во последниот период. „Еден од инспекторите ми рече: подобро е јас да ти најдам нешто и да те казнам, било што, отколку после мене да ти дојде финансова полиција“, вели еден анонимен раководител на институција во која Алаѓозовски пратил вакви инспекции. ...
  сите 39 | | | веќе видена

  Министерот за култура очигледно има моќи како Баба Ванѓа: Алаѓозовски во 2010-та година точно предвидел каков министер ќе биде во 2017-та. Во својот блог во 2010 година се опишал до детаљ како ќе владее во ресорот. Опишана е партизацијата со некомпетентни кадри и бркање од работа на компетентни, и како за сето тоа ќе го обвини политичкиот непријател односно претходникот на власт. На блогот насловен Surface Surtuk, Алаѓозовски пишува: „Сите несреќи, сите петна, изговор за сите потези, дури и оние катастрофичните му се препишуваат на претходниот систем, персонифициран во една личност, која се демонизира до непрепознатливост. Таа станува синоним за општото зло. На прашањето на Фуере зошто ги отпушта компетентните кадри и на нивните места и позиции поставува нови и некомпетентни, министерот одговара дека тој всушност воведува нова, непартиска, компетентна администрација, а дека претходникот, Бранко е виновен за партизацијата на системот. По ваквата теза нема повеќе простор во инката. Системот е навлезен во слепо ...
  сите 5 | | | веќе видена

  На блогот насловен Surface Surtuk, Алаѓозовски пишува: „Сите несреќи, сите петна, изговор за сите потези, дури и оние катастрофичните му се препишуваат на претходниот систем, персонифициран во една личност, која се демонизира до непрепознатливост. Таа станува синоним за општото зло. На прашањето на Фуере зошто ги отпушта компетентните кадри и на нивните места и позиции поставува нови и некомпетентни, министерот одговара дека тој всушност воведува нова, непартиска, компетентна администрација, а дека претходникот, Бранко е виновен за партизацијата на системот. По ваквата теза нема повеќе простор во инката. Системот е навлезен во слепо лудило.“ Слепото лудило во кое е влезен Алаѓозовски, а за кое пишува и самиот пред 7 години, доведе до ситуација од директорски позиции на театри во Македонија да се бркаат луѓе затоа што биле блиски со Никола Груевски, односно според проценката на Алаѓозовски и Заев, биле „под контрола“ на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Слепото лудило оди дотаму што Министерството за култура ова и го ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Скандалозна одлука која нема никаква врска со мирен трансфер на власта и демократските промени и стандарди – токму вака е коментирана скандалозната промена на директорите на Театарот Комедија и Театарот за деца и младинци. Оваа одлука од Министерството за култура ја објаснија со невидена фашизоидна и тоталитарна реторика – дека единствена цел за смената на Јелена Жугиќ и Бато Димитров била „да се ослободат институциите од кадри кои биле под целосна контрола на Никола Груевски“, пишува Република. Но, да видиме што поточно „ослободија“ Алаѓозовски и Заев. Еден од театрите кој бил „под директна контрола на Никола Груевски“ според нив, а според сите здраворазумски гледачи, актери, режисери, сценографи и учесници во претставите – „под контрола“ на целиот тим на Јелена Жугиќ, е театар кој од неговото формирање во 2011 година до денес има вртоглав раст и на број на претстави и на гледачи и на награди како доказ за задоволството на публиката од квалитетот кој се нуди. Во своето неколкугодишно постоење Театар ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Но, да видиме што поточно „ослободија“ Алаѓозовски и Заев. Еден од театрите кој бил „под директна контрола на Никола Груевски“ според нив, а според сите здраворазумски гледачи, актери, режисери, сценографи и учесници во претставите – „под контрола“ на целиот тим на Јелена Жугиќ, е театар кој од неговото формирање во 2011 година до денес има вртоглав раст и на број на претстави и на гледачи и на награди како доказ за задоволството на публиката од квалитетот кој се нуди. Во своето неколкугодишно постоење Театар Комедија има освоено повеќе награди и признанија: Најдобар млад актер, костими и музика за претставата „Женидба“ на националниот театарски фестивал Војдан Чернодрински во 2013 година, најдобар млад актер за претставата „Хамлет во Пикантен сос“ на истиот фестивал следната година. Претставата „Ах љубов моја“ се врати со три награди за актер на вечерта, најдобра режија и најдобра продукција од фестивалот Мостарска лиска во Мостар. На фестивалот за античка драма Стоби 2014 година со претставата „Многу врева ...
  сите 58 | | | веќе видена

  Скандалозна одлука која нема никаква врска со мирен трансфер на власта и демократските промени и стандарди – токму вака е коментирана скандалозната промена на директорите на Театарот Комедија и Театарот за деца и младинци. Оваа одлука од Министерството за култура ја објаснија со невидена фашизоидна и тоталитарна реторика – дека единствена цел за смената на Јелена Жугиќ и Бато Димитров била „да се ослободат институциите од кадри кои биле под целосна контрола на Никола Груевски“. Но, да видиме што поточно „ослободија“ Алаѓозовски и Заев. Еден од театрите кој бил „под директна контрола на Никола Груевски“ според нив, а според сите здраворазумски гледачи, актери, режисери, сценографи и учесници во претставите – „под контрола“ на целиот тим на Јелена Жугиќ, е театар кој од неговото формирање во 2011 година до денес има вртоглав раст и на број на претстави и на гледачи и на награди како доказ за задоволството на публиката од квалитетот кој се нуди. Во своето неколкугодишно постоење Театар Комедија има освоено ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Братислав Бато Димитров и Јелена Жугиќ се сменети од своите позиции од страна на министерот Роберт Алаѓозовски кој преку официјалниот сајт на Минситерството за култура го признава политичкиот прогон како единствена причина за овие потези: „Би сакале да ја информираме јавноста дека единствена цел на назначувањето на в.д директори е итно да се ослободат клучните институции, кои беа заробени од кадри што се под целосна контрола на Никола Груевски, кадри врз основа на кои се штимале систематизацијата и критериумите“, стои во официјалниот допис од Култура. На нивните места се назначени кадри блиски до СДСМ, со што продолжува трендот на брутална партизација на државата. Само за потсетување, пред неколку дена беа сменети речиси 1.500 членови на Управни и Надзорни одбори на јавните претпријатија, јавните здравствени установи, јавните установи за социјална работа, агенции и други правни лица. Оваа смена е противзаконска бидејќи сите членови на одбори се со мандат и не може да се сменат со ваква владина „урамниловка“. ...
  сите 13 | | | веќе видена