Сараево

  во

  Европската команда со мисијата во Босна и Херцеговина неодамна им наредила на македонските мировници, учесници во силите на ЕУФОР, да го отстранат кодот МКД кој меѓународно се употребува за комуникација и да се смени во ФИРОМ.

  Пред командата на ЕУФОР на поставениот постер во чест на 11-те загинати мировници во хеликоптерската несреќа, било прецртано „македонски“ и напишано „албански“ војници.

  „Од перспектива на штабот на ЕУФОР не сум видел ништо со отстранување на кодот МКД“, рече потполковник Кери Коркет, портпарол на ЕУФОР.

  Македонските војници веднаш ги известиле македонските власти.

  По ова уследила протестна нота од македонскиот амбасадор во Босна, Блерим Река и телефонска реакција од министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, при што било најавено дека македонските војници, иако се повлекуваат од мисијата во јули, тоа ќе го направат порано од предвиденото.

  Во моментов во мисијата „Алтеа“ има еден хеликоптер МИ-8 со екипаж и медицински тим на ...
  | | веќе видена | слични

  Грците плаќаат до 100.000 евра за бубрег...

  Атина - Грчките бубрежно болни плаќаат и до 100 000 евра за трансплантации на бубрег, а моментално на списокот на пациенти кои чекаат донор на бубрек се околу 900 луѓе.

  Ова го пишува грчкиот весник „Та неа“, кој открива дека грчките пациенти патуваат и до Њу Делхи за да купат бубрези од сиромашни Индијци.

  Релацијата до Индија, и помогна на грчката полиција да го разоткрие меѓународниот канал за трговија на органи, поради кој завчера беа уапсени еден грчки доктор и две медицински сестри.

  Лицата се сомничат дека во предградие на Атина во магацин за облека илегално вршеле операции, во кој живото го загубиле неколку луѓе.

  Во скандалот е вмешан и индијски доктор кој бил поврзан со останатите медицински лица.

  Полицискката истага всушност трае од почетокот на годинава, кога во Индија беа откриени богати Индијци и граѓани на западните земји, кои за 1 000-1 500 евра, купувале бубрези од сиромашните луѓе.При тоа ...
  | | веќе видена | слични

  САРАЕВО, Босна и Херцеговина (БиХ) -- Управниот одбор на Советот за спроведување на мирот (ПИК) вели дека иако е постигнат одреден напредок во исполнувањето на условите и целите потребни за затворање на Канцеларијата на високиот претставник (ОХР), тоа не е доволно. На крајот од дводневниот состанок во средата (25-ти јуни), ПИК истакна дека два услови се потпишувањето на Договорот за стабилизација и асоцијација со ЕУ и позитивната оценка за ситуацијата во БиХ од страна на ПИК. Петте цели вклучуваат наоѓање прифатливо и одржливо решение за поделбата на имотот помеѓу државата и другите нивоа на власта, поделбата на државниот и одбранбениот имот, фискалната одржливост, завршување на Финалното доделување на Брчко и унапредувањето на владеењето на правото. (веб-страница на ОХР, РТРС, СРНА, Дневни аваз - 25
  | | веќе видена | слични

  Фабричките работници одржаа митинг за повисоки плати во БиХ

  26 06 2008

  САРАЕВО, Босна и Херцеговина (БиХ) -- Повеќе од 4.000 работници во фабриките, одржаа втор митинг во рок од една недела пред седиштето на владата во Сараево во средата (25-ти јуни). Тие бараа повисоки плати, исплата на заостанатите плати и подобро социјално осигурување. Просечната месечна плата на еден работник во фабрика изнесува околу 250 евра. Минатиот вторник, илјадници ветерани и инвалиди се придружија на протестот во главниот град, во надеж дека ќе ги добијат заостанатите бенефиции. Овојпат демонстрантите се разотидоа, отакако премиерот Неџад Бранковиќ им вети дека ќе ги исполни нивните барања до средината на септември. (РТРС, СРНА, АФП, Дневни аваз - 25
  | | веќе видена | слични

  Судот на БиХ го осуди поранешниот премиер на РС на 18 месеци затвор

  25 06 2008

  САРАЕВО, Босна и Херцеговина (БиХ) -- Судот на БиХ во вторникот (24-ти јуни)донесе одлука во случајот за проневера на пари против претпријатието за шумарство „Српске шуме“, осудувајќи го поранешниот премиер на Република Српска, Младен Иваниќ, на 18 месеци затвор. Судот го осуди Иваниќ, водач на Партијата за демократски напредок, за небрежност и лошо раководење додека бил премиер. Истиот го ослободи од обвинението за злоупотреба на службената должност и заговор за вршење криминал и примање мито. (Блиц, РТРС, СРНА, Дневни аваз - 24
  | | веќе видена | слични

  Белград - Поголемиот број од членовите на Претседателството на Демократската партија (ДС) на српскиот претседател Борис Тадиќ би сакале нов премиер на Србија да биде партискиот потпретседател Бојан Пајтиќ, објави белградски „Блиц“. Според весникот, по Пајтиќ најмногу доверба меѓу членовите на Претседателството на партијата уживаат актуелниот министер за надворешни работи, Вук Јеремиќ, и министерот за финансии, Мирко Цветковиќ. „Блиц“ наведува дека, сепак, конечната одлука околу идниот српски премиер ќе ја има шефот на државата и партиски лидер Тадиќ. Интересно е тоа што меѓу кандидатите за премиер весникот не го споменува Божидар Ѓелиќ, кој досега важеше за најсериозен кандидат за иден шеф на српската влада.

  Српското Собрание вчера ја продолжи конститутивната седница со избор на нов собраниски претседател. Кандидат за оваа функција е Славица Ѓукиќ-Дејановиќ од редовите на СПС. (МИА)

  Просечна плата во БиХ е 379 евра

  Сараево - Просечната нето-плата во Босна и Херцеговина за април ...
  | | веќе видена | слични

  Црногорскиот премиер се состана со претставниците на ЕУ по позитивниот извештај за напредокот на земјата. Исто така во дипломатските вести оваа недела: бугарскиот министер за надворешни работи, Ивајло Калфин, беше во Босна и Херцеговина и хрватскиот премиер Стипе Месиќ ја заврши посетата на Јордан.

  Мило Ѓукановиќ. Getty Images

  Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ во понеделникот (23-ти јуни) се состана со шефот за надворешна политика на ЕУ, Хавиер Солана, и комесарот за проширување на ЕУ, Оли Рен, во Брисел. Тој, исто така, се состана со претседателот на Европскиот парламент, Ханс Поетеринг. Ѓукановиќ доби покана да го посети седиштето на ЕУ откако Европскиот совет ја пофали Црна Гора за напредокот кон членството во ЕУ.

  Бугарскиот министер за надворешни работи, Ивајло Калфин, во понеделникот (23-ти јуни) беше во еднодневна посета на Босна и Херцеговинa (БиХ). Калфин се состана со членовите на претседателството на БиХ, премиерот Никола Шпириќ и министерот за надворешни работи, ...
  | | веќе видена | слични

  Сараево - Во буџетот на Федерацијата БиХ има само уште 434 конвертибилни марки (215 евра), пишуваше вчера сараевскиот весник „Дневни Аваз“, повикувајќи се на извори во федералното Министерство за финансии.

  Заменик-премиерот на Федерацијата БиХ и министер за финансии, Вјекослав Беванда, повеќе месеци предупредувал дека расходите, пред се за повеќе социјални категории, се неодржливи. Беванда истакнувал дека може да дојде до недостиг од пари во буџетот „затоа што многу буџетски корисници создаваат обврски кои треба да се финансираат, а кои не се предвидени со буџетот“ и предлагал реструктурирање на буџетот. (МИА)
  | | веќе видена | слични

  Какви се реперкусиите на ирското "не"на Лисабон врз понатамошната европска перспектива на државите од балканскиот регион

  БЕЛГРАД - Ирското референдумско "не" на Лисабонската спогодба како да станува вистински кошмар за Брисел, без оглед колку водечките членки на ЕУ се обидуваат да ја прикријат својата нервоза. Сите, помалку или повеќе, се затекнати, но сепак се надеваат дека нема да се случи најлошото - поради отпорот на една помала членка, Европската унија да биде блокирана од 1 јануари идната година. За разлика од релативниот оптимизам на Јанша и на Рупел, кои деновиве го завршуваат шестмесечното претседателствување со Унијата, новиот кормилар, францускиот претседател Саркози е позагрижен за крајниот исход од новонастнатата криза. Уште повеќе, бидејќи постои реална опасност уште некоја од преостанатите осум земји, чии парламенти треба да го ратификуваат лисабонскиот "устав", да тргне по ирските стапки.

  Како што изгледаат работите моментално (ако во меѓувреме не се смисли нешто ...
  | | веќе видена | слични

  Проевропската партија на претседателот Борис Тадиќ помина подобро отколку што се очекуваше

  Лондон - Овој месец може да биде запишан во историјата како многу важен за Балканот. Шест недели по изборите, во Србија се уште нема нова влада - тамошните луѓе очекуваат да се случи тоа за неколку седмици. На Косово, коe прогласи независност од Србија во февруари, непокорното српско малцинство на усвојувањето на новиот Устав одговори со најава дека ќе формира сопствено собрание. Босна, во меѓувреме, склучи Договор за стабилизација и асоцијација со ЕУ, со што го трасираше својот пат кон евентуално идно членство.

  На изборите во Србија проевропската партија на претседателот Борис Тадиќ помина подобро отколку што се очекуваше, но и се наметна потребата да бара поддршка од Социјалистичката партија на Слободан Милошевиќ, диктаторот што ја втурна поранешна Југославија во војна во 90-тите години на минатиот век. Договорот за коалиција се уште не е сосема сигурен, но се очекува да се случи тоа за една-две ...
  | | веќе видена | слични

  Европската Унија го сака Балканот бидејќи тој е дел од Европа, но ЕУ не смее да биде оправдување за локалните политичари да не ги завршат своите домашни задачи. Сепак, не треба да се занемари фактот дека досегашното искуство покажува оти земјите секогаш се подобри кога ќе станат членки на Унијата отколку пред тоа. Вака размислуваат дел од европските експерти што во минатата недела учествуваа на конференцијата на Европскиот фонд за Балканот. Се собраа во Сараево со идеи како да го приближат Западниот Балкан до Европската Унија. За поранешниот италијански премиер и министер за надворешни работи Џулијано Амато, кој сега е претседател на Меѓународната група за Балканот, важно е што треба ЕУ да направи за земјите од регионот. Иднината на Балканот е со нас и нема друга опција. Од друга страна, Балканот е предизвик за Унијата - вели Амато. Според него, негативните сценарија од пред неколку години за земјите од регионот не се остварија, ситуацијата е подобра, но мора да се работи на приближување до Брисел. „На ...
  | | веќе видена | слични

  Пронајдени телата на жртвите од хеликоптерската несреќа на ЕУФОР во БиХ

  22 06 2008

  САРАЕВО, Босна и Херцеговина (БиХ) -- Tелата на четворицата војници на ЕУФОР, кои загинаа во хеликоптерска несреќа во близина на Бања Лука во четвртокот (19-ти јуни), им се враќаат на нивните татковини. Загинаа двајца шпански и двајца германски војници. Сите беа одликувани со медали постхумано.

  Во другите вести, началникот на армијата на БиХ, генерал Сифет Поџиќ, во петокот објави дека земјата има намера да го зголеми својот контингент во Ирак. Таа, исто така, ја разгледува можноста за испраќање пет до десет високи офицери во мисијата предводена од НАТО во Авганистан следната година. (СРНА, РТРС, Дневни аваз, РИА Новости, ДПА - 20
  | | веќе видена | слични

  Пласманот во полуфиналето на Европското првенство во фудбал предизвика големо славје во Турција со еден загинат, како и немири низ Европа со голем број повредени и уапсени.

  Славјето во Истанбул, Анкара и во другите турски градови почна веднаш по драматичната победа на Турција над Хрватска, што за прв пат и донесе пласман меѓу четири најдобри европски репрезентации.

  Телевизијата Си-Ен-Ен Турк јави дека едно лице загинало, а други две биле ранети од заскитани куршуми во приморскиот град Мерсин.

  Од огнено оружје се славело и во Анкара. Има ранети, но не е познат нивниот број.

  Веднаш по мечот Турција Хрватска што синоќа се одигра во Виена се случиле немири во навивачките зони, надвор од стадионот. Според извештаите, турски навивачи ги нападнале хрватските, а во инцидентот нема посериозно повредени.

  Немири имало и на повеќе други места во Виена, каде големи полициски сили ги раздвојувале двете навивачки групи.

  Според локалната полиција, единаесет лица ...
  | | веќе видена | слични

  Четворица војници на ЕУФОР загинаа во хеликоптерска несреќа

  20 06 2008

  САРАЕВО, Босна и Херцеговина (БиХ) -- Двајца шпански и двајца германски војници на ЕУФОР загинаа кога нивниот хеликоптер се урна во четвртокот (19-ти јуни) некаде околу пладне, во близина на главниот град на Република Српска, Бања Лука. Причината за несреќата с уште не е позната. Шефот за безбедност на ЕУ, Хавиер Солана, изрази сочувство до семејствата на војниците. „Мисијата ЕУФОР дава извонреден придонес за воената операција на ЕУ во Босна и Херцеговина“, рече Солана. „Мојата искрена почит, моето длабоко сочувство и моите мисли се со вас во овие тешки времиња.“ (Дневни аваз, Независне новинe - 20 06 08; РТРС, Фена, АП, Дојче Веле - 19
  | | веќе видена | слични

  САРАЕВО, Босна и Херцеговина (БиХ) -- Министерот за надворешна трговија и економија на БиХ, Слободан Пухалац, во четвртокот (19-ти јуни) поднесе оставка, како што објави канцеларијата за комуникација со медиумите на Министерскиот совет на БиХ. Премиерот на БиХ Никола Шпириќ ја прифати оставката. Пухалац рече дека заминува од лични причини, а не поради некаков конфликт во владата. Тој потврди дека најверојатно ќе биде новиот министер за економија на Република Српска, место што остана испразнето откако Рајко Убипарип го напушти во април, од здравствени причини. (Независне новине, Дневни аваз - 20
  | | веќе видена | слични

  САРАЕВО, Босна и Херцеговина (БиХ) -- БиХ ќе распореди пешадинска единица во Ирак, изјави во четвртокот (19-ти јуни) началникот на армијата на БиХ, генерал Сифет Поџиќ, за весникот „Дневни аваз“. Единицата од 49 припадници ќе замине во август. Истата помина обука во изминатите три месеци и ќе има последен тренинг во Кувајт пред да замине за Ирак. (Дневни аваз, Б92, АП - 19
  | | веќе видена | слични

  Претставата „Тапани во ноќта“ од Бертолт Брехт, во режија на Мартин Кочовски, во изведба на членови од ансамблот на прилепскиот теат ар, ќе биде македонски претставник на МЕСС, кој ќе се одржи во октомври, во Сараево. Откако селекторот на фестивалот, Дино Мустафиќ, ја виде претставата неодамна, веднаш ги обезбедил прилепските актери да учествуваат на фестивалот во вториот ден од отворањето, 19 октомври. Според него, токму тогаш во Сараево ќе гостуваат гости од важни европски театарски фестивали, а тоа е одлична можност за промоција на прилепскиот театар. Во тек се преговори и со љубљанскиот „Екс-Понто“, откако селекторот Дамир Кос ја виде претставата. Програмата на фестивалот веќе била затворена, но тој најавил дека ќе направи се за „Тапани во ноќта“ да учествуваат. Меѓународната промоција на претставата Кочовски ќе ја почне со настапот во Југословенското драмско позориште на 16 јули, во рамките на летниот фестивал „Белеф“. Долго чекавме, но создадовме бренд-претстава за театарот, за Прилеп, за Македонија. ...
  | | веќе видена | слични

  Авион од Втората светска војна дониран од БиХ ставен на изложба во Франција

  19 06 2008 Група француски авијатичари-ентузијасти го реставрираа транспортерот на војници од Втората светска војна Ц-47, дониран од БиХ, и го изложија во меморијалниот центар на Денот Д во Нормандија.

  Од Антонио Прленда за Southeast European Times во Мервил, Франција 19 06 08

  Повеќе од 3.000 луѓе присуствуваа на презентацијата на реставрираниот транспортер на војници Ц-47 во Нормандија. Aнтонио Прленда

  Еден ден по 64-тата годишнина од сојузничката инвазија на Нормандија, група авијатичари-ентузијасти официјално го претставија транспортерот на војници Ц-47, кој Босна и Херцеговина (БиХ) го донираше на францускиот град Мервил.

  Босанските власти ја дадоа реликвијата на Франција на крајот од ноември 2007 година, во знак на благодарност за напорите на француските мировници за време и по конфликтот во периодот 1992-1995 година. Авијациските ентузијасти, предводени од градоначалникот на ...
  | | веќе видена | слични

  Полицијата на БиХ уапси двајца босански Срби осомничени за воени злосторства

  19 06 2008

  САРАЕВО, Босна и Херцеговина (БиХ) -- Државните обвинители во средата (18-ти јуни) објавија дека полицијата уапсила двајца Срби осомничени за вршење воени злосторства врз цивили во 1992 година. Властите ги уапсија Никица и Миле Згоњанин во северозападниот град Нови Град во вторникот, и ќе ги држат во притвор еден месец, како што соопшти Мира Милетиќ, обвинителка во Бања Лука. Таа не даде други детали за АФП.

  Во другите вести, околу 40 полицајци кои ОН ги отпуштија во 2002 година -- главно од дисциплински причини -- го продолжија штрајкот со глад што го започнаа пред осум дена пред Канцеларијата на високиот претставник во Сараево. Тие бараат да бидат вратени на работните места, во согласност со одлуката што ја издаде Советот за безбедност на ОН пред повеќе од една година. (AФП, Дневни аваз, СРНА, РТРС, ОНАСА - 18
  | | веќе видена | слични

  Четворица загинати при уривањето на хеликоптерот на ЕУФОР

  Сараево 19 06 18:15

  Двајца шпански пилоти и двајца германски офицери, кои патуваа во хеликоптерот на силите на ЕУ во Босна и Херцеговина што се урна денеска загинале.

  Информацијата ја соопштија извори од шпанското министерство за одбрана. крај ф ил
  | | веќе видена | слични