Сараево

  во

  Проектот "Содржина за другите" на Гоце Наневски ќе биде претставен на Суб Документа во Сараево, БиХ. Денеска, во центарот Скендерија, публиката ќе има можност да види седум дигитални принтови изработени во 2009 година, како и два интегрални текстови од овој македонски автор, кој е и единствен македонски учесник во проектот на галеријата "Чарлама депо". Проектот го истражува просторот на човековата состојба во моментот на соочувањето и судир со естетиката, семантиката и нарацијата на предметите кои не се секојдневно присутни и кон кои немаме изградено односи и релации како кон предметите кои ни ги опкружуваат секојдневиот личен и социјален ангажман. Интересот на Наневски се лоцира и во можните агли и начини на гледањето на сетовите од инструментариумот кој се користи во неврохируршките, уролошките, ортопедските и торакалните интервенции и аспектите на нивно гледање. Концептот на Суб Документа е да го собере во центарот Скендерија релевантното творештво од Балканот и Европа, поточно автори и уметнички групи ...
  | | веќе видена | слични

  „Чаша љубов“ на Жана Пенчева од Бугарија, „Близу“ на Кире Миладиноски и „Хајди“ на Александар Георгиев од Македонија и „Боже, само ѓаволот да не го украде ритамот!“ на Илаја Рубин Мрак Блумберг од САД се претставите кои беа селектирани за утрешната програма. Инаку, НОМАД Танц Академијата е тригодишен проект кој има едукативна и истражувачка програма, како и програма за презентација и развој на публика и е прва сериозна институционализирана регионална програма која се однесува на афирмација и професионализација на современиот танц на Балканот. Едукативната програма на оваа академија започна во Сараево на 27 февруари оваа година. Тринаесет студенти од регионот и пошироко во период од 4 месеци патуваа, живееја, учеа и создаваа заедно. Едукативната програма се одвиваше во Сараево, Скопје, Софија, Белград, Кањижа, Загреб и Љубљана.
  | | веќе видена | слични

  САРАЕВО, Босна и Херцеговина (БиХ) -- Американски експерти и експерти на ЕУ во понеделникот (2-ри ноември) допатуваа во Сараево, на нови разговори со водачите на најголемите политички партии во врска со уставните измени. Разговорите во вторникот во кампот Бутмир, во близина на Сараево, имаа за цел изнаоѓање консензус меѓу српските, хрватските и муслиманските партии во врска со реформите за придвижување на земјата кон членството во НАТО и ЕУ. Меѓународната заедница сака да види напредок пред следниот состанок на Советот за спроведување на мирот на 18-ти ноември. Во октомври водачите на седум најголеми партии го отфрлија пакетот реформи предложени од САД и ЕУ за ставање крај на долготрајниот политички ќор-сокак. (Дневни аваз, БХРТ, Срна - 02/11/09)
  | | веќе видена | слични

  ХАГ, Холандија -- Обвинителите во случајот на воени злосторства на поранешниот водач на босанските Срби Радован Караџиќ во понеделникот (2-ри ноември) го завршија својот воведен збор, фокусирајќи се на геноцидот во Сребреница во 1995 година. Обвинителот Алан Тајгер рече дека Караџиќ им наредил на силите на босанските Срби да ја нападнат енклавата, убивајќи преку 7.000 муслимански цивили. „Тој знаеше дека се убиваат мажи, тој ги прикриваше масовните протерувања и убиствата, и продолжува да го прави тоа и до ден денешен, и единствено жали од целата операција што избегаа некои муслимански мажи“, истакна Тајгер. Тој, исто така, го обвини Караџиќ за 44-месечната „кампања на терор“ против цивилите за време на опсадата на Сараево. Караџиќ, кој го бојкотираше почетокот на судењето, ќе се појави на процедуралните рочишта во вторник за да побара повеќе време за подготовка на својата одбрана. Тој се соочува со 11 точки од обвинението за геноцид, воени злосторства и злосторства против човештвото, извршени за време на ...
  | | веќе видена | слични

  Проектот „Содржина за другите“ на Гоце Наневски е единствен македонски претставник на манифестацијата „Суб документа“ која вечерва почнува во центарот Скендерија во Сараево. Проектот е составен од 7 дигитални принтови со димензии 90х60 см, сите изработени годинава, како и два интегрални текста. Проектот го истражува просторот на човековата состојба во моментот на соочувањето и судир со предметите кои не се секојдневно присутни и кон кои немаме изградено односи и релации, како кон предметите што го опкружуваат секојдневниот личен и социјален ангажман. Интересот на Наневски се лоцира во можните агли и начини на гледањето на сетовите од инструментите што се користат во неврохируршките, уролошките, ортопедските и торакалните интервенции и аспектите на нивно гледање. Предметите, нивното значење и односот на индивидуата кон нив е спектарот кој овој проект треба да го отвори и да предизвика можни одговори или тези кај гледачот. Ова не е проект што ги дава одговорите и топонимите на локациите на областите кои се ...
  | | веќе видена | слични

  За убиството е осомничена Сузана Џановиќ од Сараево, која има уште три малолетни деца, а која немала пријавен престој во земјава , но полицијата не можела да ја протера бидејќи неколку од нејзините деца биле родени во земјава Седумгодишно дете било претепано до смрт од сопствената мајка завчера во скопската населба Драчево. Осомничена за убиството е Сузана Џановиќ (29) од Сараево, мајка на четири деца која привремено престојува во Македонија. Дише ли, провери дали дише син ми Салмир! Со овие зборови Сузана го молела Салија Н. (49), сопственик на куќата на улицата Таки Даскалот во која како потстанарка живеела сараевчанката, да и' помогне да го спаси детето. Салија го зел Салмир в раце и со автомобил го однел во поликлиниката во Драчево, но лекарите само констатирале дека е мртво. Според полицијата, од првичниот увид било утврдено дека на телото и по главата на детето имало видливи повреди што биле нанесени од тврд предмет. Обдукцијата треба да покаже со што било усмртено детето. Веднаш по убиството мајката ...
  | | веќе видена | слични

  Манифестцијата се отвора вечерва во центарот „Скендерија“ Македонскиот уметник Гоце Наневски е единствен учесник од земјава на манифестацијата „Суб документа“ која вечерва од 18 до 21 часот ќе биде отворена во центарот „Скендерија“, во Сараево. Наневски во Босна и Херцеговина ќе се претстави со својот проект „Содржина за другите“, составен од 7 дигитални принта со димензии 90 х 60 см (изработени минатата година) и со два интегрални текста. Проектот го истражува просторот на човековата состојба во моментот на соочувањето и судир со естетиката, семантиката и нарацијата на предметите кои не се секојдневно присутни и кон кои немаме изградено односи и релации како кон предметите кои ни ги опкружуваат секојдневиот личен и социјален ангажман. „Интересот на Наневски се лоцира во можните агли и начини на гледањето на сетовите од инструментариумот кој се користи во неврохируршките, уролошките, ортопедските и торакалните интервенции и аспектите на нивно гледање. Предметите, нивното значење и односот на индивидуата ...
  | | веќе видена | слични

  Сараево Сараево по препорака на најпознатиот туристички водич Lonely Planet е меѓу топ 10 градови во светот, кои треба да се посетат. „Best in Travel 2010“ е петто издание на Lonely Planet во кое се наоѓаат најдобрите места на светот, кои би требало да се посетат. „Ова е избор на дестинации и искуства, кои ги оценуваме, а кои би требало да се посетат и доживеат во следната година.Секој може да најде нешто по свој вкус и да пронајде инспирација во овие дестинации.Станува збор за далечни, но и блиски места, сеедно дали станува збор за географски или културолошки критериуми“, соопшти Lonely Planet. Топ десет држави, кои според препораката треба да се посетат се Ел Салвадор, Грција, Германија, Малезија, Мароко, Непал, Нов Зеланд, Португалија, Суринам и САД. Топ десет градови се Абу Дави (ОАЕ), Карлестон (САД), Корк (Република Ирска)Куенса (Еквадор)Истанбул (Турција), Кјото (Јапонија), Лече (Италија), Сараево (БиХ), Сингапур, Ванкувер (Канада)./крај/фонет/ег/
  | | веќе видена | слични

  Според првичните информации, 7-годишниот Селмир Џановиќ кој живеел заедно со мајка му, браќата и сестрите вчера околу 23 часот неколкупати бил удрен со непознат предмет во главата, при што му биле нанесени смртни повреди. Полицијата се сомнева дека 29-годишната мајка, Сузана е вмешана во претепувањето на детето. Таа и 49-годишниот С.Н. сопственик на куќата каде семејството Џановиќ живееле под кирија, го однеле во поликлиниката Драчево, но веќе било предоцна, лекарите само ја потврдиле смртта на момчето. Од МВР велат дека мајката е приведена и со неа ќе биде разговарано во текот на денов. Но, се уште немаат точни информации дали 7-годишното момче било удирано само од мајката или пак заедно со некој друг го претепале до смрт. Сузана, која е по потекло од Сараево, Босна и Херцеговина, привремено живеела во куќата на улицата Таки Даскалот во скопската населба, со нејзините четири деца на возраст од 10,5,2 години, како и починатото 7-годишно момче. Мајката, за која постојат сомневање дека го убил синот, е во ...
  | | веќе видена | слични

  Седумгодишно момче со удари со предмет е претепано до смрт вчера доцна вечер во куќата во скопската населба Драчево, каде живеело заедно со мајка си и браќата и сестрите, информира Министерството за внатрешни работи. Според првичните информации, седумгодишниот Селмир Џановиќ  вчера околу 23 часот неколкупати бил удрен со непознат предмет во главата, при што му биле нанесени смртни повреди. Полицијата се сомнева дека 29-годишната мајка, Сузана е вмешана во претепувањето на детето. Таа и 49-годишниот С.Н. сопственик на куќата каде семејството Џановиќ живееле под кирија, го однеле во поликлиниката Драчево, но веќе било предоцна, лекарите само ја потврдиле смртта на момчето. Од МВР велат дека мајката е приведена и со неа ќе биде разговарано во текот на денов. Но, се уште немаат точни информации дали момче било удирано само од мајката или пак заедно со некој друг го претепале до смрт. Сузана, која е по потекло од Сараево, Босна и Херцеговина, привремено живеела во куќата на улицата Таки Даскалот во скопската ...
  | | веќе видена | слични

  Седумгодишно момче со удари со предмет е претепано до смрт вчера доцна вечер во куќата во скопската населба Драчево, каде живело заедно со мајка си и браќата и сестрите, информира Министерството за внатрешни работи. Според првичните информации, седумгодишниот Селмир Џановиќ вчера околу 23 часот неколкупати бил удрен со непознат предмет во главата, при што му биле нанесени смртни повреди. Полицијата се сомнева дека 29-годишната мајка, Сузана е вмешана во претепувањето на детето. Таа и 49-годишниот С.Н. сопственик на куќата каде семејството Џановиќ живееле под кирија, го однеле во поликлиниката Драчево, но веќе било предоцна, лекарите само ја потврдиле смртта на момчето. Од МВР велат дека мајката е приведена и со неа ќе биде разговарано во текот на денов. Но, се уште немаат точни информации дали момче било удирано само од мајката или пак заедно со некој друг го претепале до смрт. Сузана, која е по потекло од Сараево, Босна и Херцеговина, привремено живеела во куќата на улицата Таки Даскалот во скопската ...
  | | веќе видена | слични

  Седумгодишно момче со удари со предмет е претепано до смрт вчера доцна вечер во куќата во скопската населба Драчево, каде живело заедно со мајка си и браќата и сестрите, информира Министерството за внатрешни работи. Според првичните информации, седумгодишниот Селмир Џановиќ  вчера околу 23 часот неколкупати бил удрен со непознат предмет во главата, при што му биле нанесени смртни повреди. Полицијата се сомнева дека 29-годишната мајка, Сузана е вмешана во претепувањето на детето. Таа и 49-годишниот С.Н. сопственик на куќата каде семејството Џановиќ живееле под кирија, го однеле во поликлиниката Драчево, но веќе било предоцна, лекарите само ја потврдиле смртта на момчето. Од МВР велат дека мајката е приведена и со неа ќе биде разговарано во текот на денов. Но, се уште немаат точни информации дали момче било удирано само од мајката или пак заедно со некој друг го претепале до смрт. Сузана, која е по потекло од Сараево, Босна и Херцеговина, привремено живеела во куќата на улицата Таки Даскалот во скопската ...
  | | веќе видена | слични

  Проектот „Содржина за другите“ на македонскиот уметник Гоце Наневски ќе биде претставен на изложбата „Суб документа“ во Сараево. Проектот е составен од седум дигитални принта, изработени во 2009 година, и од два интегрални текста „Содржина за другите“ го истражува просторот на човековата состојба во моментот на соочувањето и судир со естетиката, семантиката и нарацијата на предметите што не се секојдневно присутни и кон кои немаме изградено односи и релации како кон предметите што ни ги опкружуваат секојдневниот личен и социјален ангажман. Интересот на Наневски се лоцира во можните агли и начини на гледањето на сетовите од инструментариумот што се користи во неврохируршките, уролошките, ортопедските и торакалните интервенции и аспектите на нивно гледање. Предметите, нивното значење и односот на индивидуата кон нив се спектарот што овој проект треба да го отвори и да предизвика можни одговори или тези кај гледачот. „Суб документа“ се отвора утревечер во центарот „Скендерија“ во Сараево. Изложбата е проект на ...
  | | веќе видена | слични

  3 ноември, (Нетпрес) - Седумгодишно момче со удари со предмет е претепано до смрт вчера доцна вечер во куќата во скопската населба Драчево, каде живело заедно со мајка си и браќата и сестрите, информира Министерството за внатрешни работи. Според првичните информации, 7-годишниот Селмир Џановиќ вчера околу 23 часот неколкупати бил удрен со непознат предмет во главата, при што му биле нанесени смртни повреди. Полицијата се сомнева дека 29-годишната мајка, Сузана е вмешана во претепувањето на детето. Таа и 49-годишниот С.Н. сопственик на куќата каде семејството Џановиќ живееле под кирија, го однеле во поликлиниката Драчево, но веќе било предоцна, лекарите само ја потврдиле смртта на момчето. Од МВР велат дека мајката е приведена и со неа ќе биде разговарано во текот на денов. Но, се уште немаат точни информации дали 7-годишното момче било удирано само од мајката или пак заедно со некој друг го претепале до смрт. Сузана, која е по потекло од Сараево, Босна и Херцеговина, привремено живеела во куќата на ...
  | | веќе видена | слични

  Германската "Дневникот на лудиот" го отвора "Скупи фест" Со монодрамата "Дневникот на лудиот" од Народниот театар на Германија од Берлин, во режија на Хана Рудолф и актерот Семјуел Финци, вечерва во 20 часот во Драмскиот театар почнува третото издание на интернационалниот театарски фестивал "Скупи фест". Фестивалот ќе трае до 10 ноември, а ќе се играат и "Моќта на традицијата" на Народниот театар од Тирана, "Визијата на Баронтиус" од Франција, "Ин контро/канто" на театарот "Пет" од Милано, "Богот на крвопролевањето" - НТ од Сплит, "И јас сум Кетрин Денев" на Градски театар од Пазарџик, Бугарија, "Богот на крвопролевањето" од камерен театар "55" од Сараево и "Сеќавање на ноќта" од Швајцарија. Според уметничкиот директор на Фестивалот Сенко Велинов, од годинава партнер им е ИТФ "Косова Инфест", со што им се овозможува да донесат подобри продукции. Ќе се додели една награда Гран-при за најдобра претстава, за која ќе одлучи жирито, составено од режисерот Нико Горшиќ од Словенија, актерката Илка Муја од Албанија ...
  | | веќе видена | слични

  Седумгодишно момче со удари со предмет е претепано до смрт вчера доцна вечер во куќата во скопската населба Драчево, каде живеело заедно со мајка си и браќата и сестрите, информира Министерството за внатрешни работи. Според првичните информации, седумгодишниот Селмир Џановиќ  вчера околу 23 часот неколкупати бил удрен со непознат предмет во главата, при што му биле нанесени смртни повреди. Полицијата се сомнева дека 29-годишната мајка, Сузана е вмешана во претепувањето на детето. Таа и 49-годишниот С.Н. сопственик на куќата каде семејството Џановиќ живееле под кирија, го однеле во поликлиниката Драчево, но веќе било предоцна, лекарите само ја потврдиле смртта на момчето. Од МВР велат дека мајката е приведена и со неа ќе биде разговарано во текот на денов. Но, се уште немаат точни информации дали момче било удирано само од мајката или пак заедно со некој друг го претепале до смрт. Сузана, која е по потекло од Сараево, Босна и Херцеговина, привремено живеела во куќата на улицата Таки Даскалот во скопската ...
  | | веќе видена | слични

  Главаш останува во Босна Поранешниот хрватски генерал Бранимир Главаш нема да биде испорачан во Хрватска, одлучи судот во Сараево во второстепената постапка, пренесува хрватскиот печат. Со таквата одлука е потврдено првостепеното решение од 23 јуни година, со кое се одбива молбата на судските органи на Хрватска за предавање на Бранимир Главаш, за дела против човештвото и меѓународното право. Обвинителството од Босна истакна дека за испорачување на Главаш не се исполнети законските услови бидејќи бараниот е државјанин на Босна. Со одлуката на судот, Главаш, осуден за воени злосторства во Осиек во 1991 и во 1992 година, сега може слободно да ужива на слобода во соседната земја, благодарејќи на тоа што земјата нема склучено договор за екстрадиција со Хрватска. Главаш пред судот во Загреб е осуден за командна одговорност во случаите „Гаража“ и „Селотејп“ на десет години затвор. Единствена опција за неговата екстрадиција е измена на законот во двете држави. Европската комисија во својот последен извештај ја ...
  | | веќе видена | слични

  Цените на становите во БиХ во однос на почетокот на годината се пониски за околу 30 отсто. Без оглед на падот на цените, продажбата на становите стагнира. Според нив, граѓаните се интересираат за цените на становите, но не се одлучуваат да купуваат Иако цените на становите во Босна и Херцеговина се пониски и до 30 отсто, во споредба со почетокот на годинава, во агенциите за недвижности велат дека речиси никој не купува станови, пишува бањалучкиот весник „Независне новине“. Во агенциите велат дека, покрај економската криза, на граѓаните голем проблем им се и високите каматни стапки на станбените кредити, како и заострените критериуми за добивање на тие кредити. Во Агенцијата за недвижности „Сезам“ велат дека во последните неколку месеци никој не купува станови. Цените на становите во споредба со почетокот на годинава се пониски за околу 30 отсто. Без оглед на падот на цените, продажбата на становите стагнира. Според нив, граѓаните се интересираат за цените на становите, но не се одлучуваат да купуваат. - Не ...
  | | веќе видена | слични

  САРАЕВО, Босна и Херцеговна (БиХ) -- Рускиот амбасадор во Сараево Александар Бочан-Харченко, во неделата (1-ви ноември) рече дека Москва го поддржува територијалниот интегритет и суверенитет на БиХ. Во интервју за ФТВ, тој рече дека Русија сé уште верува оти има шанси за договор во врска со реформите меѓу водачите на муслиманската, српската и хрватската заедница. Бочан-Харченко истакна дека измените во уставот може да ги направи само БиХ, и дека меѓународната заедница дејствува само како советник. Соединетите Држави и ЕУ минатиот месец одржаа два круга разговори за уставните реформи во кампот Бутмир, во близина на Сараево, на кој учествуваа водачите на седумте најголеми политички партии во земјата. Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, планира да ја посети БиХ в четврток. (Дневни аваз, Танјуг, Б92, РТС - 01/11/09)
  | | веќе видена | слични

  САРАЕВО, Босна и Херцеговина (БиХ) -- Апелациската комисија на судот на БиХ го отфрли барањето на Хрватска за екстрадиција на политичарот Бранимир Главаш, објавија локалните медиуми во неделата (1-ви ноември). Судиите заклучија дека Главаш не може да биде пренесен во Загреб бидејќи има и босанско државјанство, а двете земји немаат договор за екстрадиција. Главаш избега во БиХ во мај, за да ја избегне десетгодишната казна во Хрватска за воени злосторства. (РТРС, БХРТ, Фена, Pincom.info - 01/11/09)
  | | веќе видена | слични