Санкт Петерсбург

  во

  На 80-ина дена до почетокот на Мундијалот, стадионот кој има капацитет од 45.000 седишта и кој се градеше за потребите на Светското треба да ги пречека селекциите на Србија и Костарика кои се во групата Е. Градежните работи на „Самара Арена“, еден од 12-те стадиони на кои ќе се игра Светското во Русија се соочуваат со многу пречки. Цела зима температурата не отишла над -15 степени Целзиусови па условите за работа биле неподносливи. „Во однос на овој проект, зборувавме со организаторите за одложените работи во Самара. Овие одлагања траат сè подолго. Иако голем дел од работата е среден, има уште многу да се заврши“, изјави шефот за натпреварување при ФИФА, Колин Смит. Министерот за спорт на Русија, Павел Колобков изјави минатата година дека работите ќе бидат навреме готови, иако крајниот рок за финиш е крајот на април. Студот во градот Самара не попушта, снег има многу, па така организаторите мака мачат со завршување на започнатото. За стадионот во Самара зборувал дури и Владимир Путин кој му порачал на ...
  сите 23 | | | веќе видена

  Постои ли врска помеѓу Кембриџ Аналитика, 50те милиони профили од Фејсбук користени за влијание на гласањето во САД и руското влијание во победата на Доналд Трамп? Досега нема ниту еден цврст доказ во таа насока, но според Гардијан и Обзервер , Александар Коган, човекот кој за Кембриџ Аналитика ја креирал алатката за користење на податоци од Фејсбук, предавал на руски унверзитет и правел истражување финансирано од руската влада. Додека Коган ги претворал податоците од Фејсбук во политичко влијание, бил и професор на државниот унверзитет во Санкт Петерсбург и работел на истражување на тема “Стрес, здравје и психолошка добросостојба на социјалните мрежи”. Коган зборува и руски а едно негово предавање било на тема “Нови методи во комуникацијата како ефикасен политички инструмент”. Енергетската руска компанија Лукоил, која сега е на листата на санкции на САД, побарала од Кембриџ Аналитика да ја презентира својата работа за 2014 година. На таа презентација Кембриџ Аналитика зборувал за “микро-таргетирање” на ...
  сите 192 | | | веќе видена

  Професорот од Национален Истражувачки Универзитет во Санкт Петерсбург Константин Коротков и Наталија Залознаја, радиолог и специјалист за компјутерска томографија од Меѓународен институт за биолошки системи, собрале примероци од ткивото на мумијата во Перу и ги донеле во Русија поради анализа. Прелиминарните анализи откриле дека мумијата, наречена Марија, е „хуманоидно суштество“ со 23 пара хромозоми. Но, Марија нема човечка анатомија. Оваа мумија датира од петтиот век на новата ера, цел милениум пред Европејците да ја откријат Америка. Научниците со помош на скенер дошле до неверојатни откритија: Еве како изгледа внатрешноста на мумија (видео)
  | | веќе видена

  Руските научници анализирале примероци на ткиво од еден од најпознатите мистериозни суштества - мумијата со издолжен череп и три прста која е откриена минатата година во Перу, во гробница во близина на Наска линиите. Професорот на Националниот истражувачки Универзитетот во Санкт Петерсбург, Константин Коротков и Наталија Залознаја, радиолог и специјалист за компјутерска томографија на Меѓународниот институт за биолошки системи собрале примероци од ткивото на мумијата и го донеле во Русија за анализа. Прелиминарната анализа открила дека мумијата, наречена Марија е хуманоидно суштество со 23 пара хромозоми, но нема човечка анатомија. Оваа мумија датира од 5 век од н.е., цел милениум пред Европејците да ја откријат Америка. https://youtu.be/GGBumOxB6Vw Коротков верува дека Марија претставува одредена раса која еволуирала многу порано од нас, можеби илјадници години претходно. Тој шпекулира дека оваа раса можеби исчезнала поради поплави или удари на комета. Научниот тим сега сака да дознае како составот на ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Русите избираат претседател. На гласачките ливчиња има осум кандидати – или двапати повеќе отколку во 2008 година. Најновите анкети покажуваат дека 80 отсто од граѓаните ќе го поддржат актуелниот претседател Владимир Путин за нов шестгодишен мандат. Според тоа, противкандидатите на Путин имаат едно нешто заедничко – немаат шанса! Вообичаеното објаснување за толку голем број кандидати е тоа што Кремљ, наводно, е загрижен за одѕивот на изборите. Набљудувачите велат дека со новите лица Кремљ се обидува да создаде слика на возбудлива изборна трка, без притоа да го загрози Путин. На еден од неговите главни кандидати, опозиционерот Алексеј Навални, му беше забрането да учествува на изборите поради судски процес кој заврши со обвинителна пресуда. Навални пак смета дека целиот процес бил режиран од страна на владата и повика на бојкот на изборите. Генадиј Зјуганов, комунистички лидер кој е во подминати години и кој речиси секогаш го освојуваше второто место на претходните избори, овој пат нема да учествува. Кои ...
  сите 150 | | | веќе видена

  Една од работите по која 2018 година ќе биде забележана и запаметена е Светското првенство во фудбал кое оваа година ќе се одржи во Русија. Има ли поголема среќа за љубителите на овој спорт од можноста да присуствуваат на финалниот натпревар кој ќе го закити победничкиот тим со пиететот „Најдобрите во свет!“. За ЛУКОИЛ Македонија лесна беше одлуката да започне наградна игра каде на двајца нивни корисници ќе им ја овозможи оваа ретка пригода и ќе ги седнат на столчињата од Московскиот стадион за да го следат и да навиваат на овој меч. Па така сите оние кои во ова гледаат одлична можност ќе земат учество во наградната игра уште денес, па се до 12 јуни, што всушност е и скромно одбележување на еден од најголемите руски празници кога се слави денот на Русија. Правилата за учество се едноставни, со секоја направена сметка од 1.000 денари и испратена СМС порака на 149 499, со код на сметката, ќе станат потенцијални добитници на една од многуте вредни награди. Предвидените награди за двонеделните извлекувања се ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален Лондон да протера исто толкав број на руски дипломати. Дипломатите добија рок од една недела да ја напуштат Русија. Во план е и затворање на Конзуларното одделение на Велика Британија во Санкт Петерсбург и Британскиот совет во Русија. Ваквиот развој на настаните следи по нападот со нервен гас врз агентот Скрипал и неговата ќерка Јулија. Британската премиерка Тереза Меј рече дека е „многу веројатно“ Русија да е одговорна за нивното труењето. Сергеј Скрипал, кој е поранeшен полковник во руската воена разузнавачка служба ГРУ, и неговата ќерка Јулија минатата недела беа најдени во критична состојба на клупа во градски парк во англискиот град Солсбери. Тие сè уште се во болница и лекарите се борат за нивните животи.
  сите 165 | | | веќе видена

  Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален Лондон да протера исто толкав број на руски дипломати. Дипломатите добија рок од една недела да ја напуштат Русија. Во план е и затворање на Конзуларното одделение на Велика Британија во Санкт Петерсбург и Британскиот совет во Русија. Ваквиот развој на настаните следи по нападот со нервен гас врз агентот Скрипал и неговата ќерка Јулија. Британската премиерка Тереза Меј рече дека е „многу веројатно“ Русија да е одговорна за нивното труењето. Сергеј Скрипал, кој е поранeшен полковник во руската воена разузнавачка служба ГРУ, и неговата ќерка Јулија минатата недела беа најдени во критична состојба на клупа во градски парк во англискиот град Солсбери. Тие сè уште се во болница и лекарите се борат за нивните животи. извор: Makfax
  сите 168 | | | веќе видена

  Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален Лондон да протера исто толкав број на руски дипломати. Дипломатите добија рок од една недела да ја напуштат Русија. Во план е и затворање на Конзуларното одделение на Велика Британија во Санкт Петерсбург и Британскиот совет во Русија.Ваквиот развој на настаните следи по нападот со нервен гас врз агентот Скрипал и неговата ќерка Јулија. Британската премиерка Тереза Меј рече дека е „многу веројатно“ Русија да е одговорна за нивното труењето. Сергеј Скрипал, кој е поранeшен полковник во руската воена разузнавачка служба ГРУ, и неговата ќерка Јулија минатата недела беа најдени во критична состојба на клупа во градски парк во англискиот град Солсбери. Тие сè уште се во болница и лекарите се борат за нивните животи.извор: Makfax
  сите 168 | | | веќе видена

  Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален Лондон да протера исто толкав број на руски дипломати. Дипломатите добија рок од една недела да ја напуштат Русија. Во план е и затворање на Конзуларното одделение на Велика Британија во Санкт Петерсбург и Британскиот совет во Русија. Ваквиот развој на настаните следи по нападот со нервен гас врз агентот Скрипал и неговата ќерка Јулија. Британската премиерка Тереза Меј рече дека е „многу веројатно“ Русија да е одговорна за нивното труењето. Сергеј Скрипал, кој е поранeшен полковник во руската воена разузнавачка служба ГРУ, и неговата ќерка Јулија минатата недела беа најдени во критична состојба на клупа во градски парк во англискиот град Солсбери. Тие сè уште се во болница и лекарите се борат за нивните животи.
  сите 185 | | | веќе видена

  Русија ќе протера 23 британски дипломати, како одговор на одлуката на официјален Лондон да протера исто толкав број на руски дипломати. Москва, дипломатите ги прогласи за „персона нон грата“. Ќе биде затворено Конзуларното одделение на Велика Британија во Санкт Петерсбург и Британскиот совет во Русија. Дипломатите добија рок од една недела да ја напуштат Русија. Ова беше очекуван одговор од Русија, по протерувањето на руските дипломати од Велика Британија. Ваквиот развој на настаните следува по нападот со нервен агенс врз агентот Скрипал и неговата ќерка Јулија. Британската премиерка Тереза Меј рече дека е „многу веројатно“ Русија да е одговорна за нивното труењето. Сергеј Скрипал, кој е поранeшен полковник во руската воена разузнавачка служба ГРУ, и неговата ќерка Јулија минатата недела беа најдени во критична состојба на клупа во градски парк во англискиот град Солсбери. Тие сега се в болница и се наоѓаат во кома, додека лекарите се борат за нивните животи. Се претпоставува дека тие се жртви на напад ...
  сите 175 | | | веќе видена

  Една од работите по која 2018 година ќе биде забележана и запомнета е Светското првенство во фудбал кое оваа година ќе се одржи во Русија. За љубителите на овој спорт зарем постои поголема среќа од тоа да имаат можност да присуствуваат на финалниот натпревар кој ќе го закити победничкиот тим со пиететот „Најдобрите во свет!“. За ЛУКОИЛ Македонија лесна беше одлуката да започне наградна игра каде на двајца нивни корисници ќе им ја овозможи оваа ретка пригода и ќе ги седнат на столчињата од Московскиот стадион за да го следат и да навиваат на овој меч. Па така сите оние кои во ова гледаат одлична можност ќе земат учество во наградната игра уште денес, па се до 12 јуни, што всушност е и скромно одбележување на еден од најголемите руски празници кога се слави денот на Русија. Правилата за учество се едноставни, со секоја направена сметка од 1.000 денари и испратена СМС порака на 149 499, со код на сметката, ќе станат потенцијални добитници на една од многуте вредни награди. Предвидените награди за двонеделните ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Една од работите по која 2018 година ќе биде забележана и запомнета е Светското првенство во фудбал кое оваа година ќе се одржи во Русија. За љубителите на овој спорт зарем постои поголема среќа од тоа да имаат можност да присуствуваат на финалниот натпревар кој ќе го закити победничкиот тим со пиететот „Најдобрите во свет!“. За ЛУКОИЛ Македонија лесна беше одлуката да започне наградна игра каде на двајца нивни корисници ќе им ја овозможи оваа ретка пригода и ќе ги седнат на столчињата од Московскиот стадион за да го следат и да навиваат на овој меч. Па така сите оние кои во ова гледаат одлична можност ќе земат учество во наградната игра уште денес, па се до 12 јуни, што всушност е и скромно одбележување на еден од најголемите руски празници кога се слави денот на Русија. Правилата за учество се едноставни, со секоја направена сметка од 1.000 денари и испратена СМС порака на 149 499, со код на сметката, ќе станат потенцијални добитници на една од многуте вредни награди. Предвидените награди за двонеделните ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Една од работите по која 2018 година ќе биде забележана и запомнета е Светското првенство во фудбал кое оваа година ќе се одржи во Русија. За љубителите на овој спорт зарем постои поголема среќа од тоа да имаат можност да присуствуваат на финалниот натпревар кој ќе го закити победничкиот тим со пиететот „Најдобрите во свет!“. За ЛУКОИЛ Македонија лесна беше одлуката да започне наградна игра каде на двајца нивни корисници ќе им ја овозможи оваа ретка пригода и ќе ги седнат на столчињата од Московскиот стадион за да го следат и да навиваат на овој меч. Па така сите оние кои во ова гледаат одлична можност ќе земат учество во наградната игра уште денес, па се до 12 јуни, што всушност е и скромно одбележување на еден од најголемите руски празници кога се слави денот на Русија. Правилата за учество се едноставни, со секоја направена сметка од 1.000 денари и испратена СМС порака на 149 499, со код на сметката, ќе станат потенцијални добитници на една од многуте вредни награди. Предвидените награди за двонеделните ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Една од работите по која 2018 година ќе биде забележана и запомнета е Светското првенство во фудбал кое оваа година ќе се одржи во Русија. За љубителите на овој спорт зарем постои поголема среќа од тоа да имаат можност да присуствуваат на финалниот натпревар кој ќе го закити победничкиоттим со пиететот „Најдобрите во свет!“. За ЛУКОИЛМакедонија лесна беше одлуката да започне наградна игра каде на двајца нивни корисници ќе им ја овозможи оваа ретка пригода и ќе ги седнат на столчињата од Московскиот стадион за да го следат и да навиваат на овој меч. Па така сите оние кои во ова гледаат одлична можност ќе земат учество во наградната игра уште денес, па се до 12 јуни, што всушност е и скромно одбележување на еден од најголемите руски празници кога се слави денот на Русија. Правилата за учество се едноставни, со секоја направена сметка од 1.000 денари и испратена СМС порака на 149 499,со код на сметката,ќе станат потенцијални добитници на една од многуте вредни награди. Предвидените награди за двонеделните ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Една од работите по која 2018 година ќе биде забележана и запомнета е Светското првенство во фудбал кое оваа година ќе се одржи во Русија. За љубителите на овој спорт зарем постои поголема среќа од тоа да имаат можност да присуствуваат на финалниот натпревар којшто ќе го закити победничкиот тим со пиететот Најдобрите во свет! За ЛУКОИЛ Македонија лесна беше одлуката да започне наградна игра каде на двајца нивни корисници ќе им ја овозможи оваа ретка пригода и ќе ги седнат на столчињата од Московскиот стадион за да го следат и да навиваат на овој меч. Па така сите оние кои во ова гледаат одлична можност ќе земат учество во наградната игра уште денес, па се до 12 јуни, што всушност е и скромно одбележување на еден од најголемите руски празници кога се слави денот на Русија. Правилата за учество се едноставни, со секоја направена сметка од 1.000 денари и испратена СМС порака на 149.499, со код на сметката, ќе станат потенцијални добитници на една од многуте вредни награди. Предвидените награди за двонеделните ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Милан не успеа да направи чудо на „Емирати“ и да го елиминира Арсенал од Лигата на Европа, откако и во вториот меч со англискиот клуб загуби, овојпат со 3:1 во дуел одбележан со обвинувања за глумење на Дени Велбек. Росонерите имаа добар старт на гостувањето и во 35. минута од мечот дојдоа до водство преку одличниот гол на Хакан Чалханоглу, меѓутоа само четири минути подоцна, Дени Велбек „изнуди“ сомнителен пенал, кој го реализираше и покрај протестите на играчите на Милан. Ова го „сврте“ мечот, и Арсенал во второто полувреме, успеаја да дојдат до водство преку Гранит Џака во 71. минута, за Велбек со уште еден гол во 86. минута да ја запечати 3:1 победата за пласман меѓу најдобрите осум во ЛЕ. Вистинска сензација направија фудбалерите на ЦСКА Москва, кои успеаја да стигнат до 3:2 победа на гостувањето кај Лион, така поништувајќи ја предноста која францускиот тим ја имаше по 1:0 победата во Русија. Александер Головин донесе водство за ЦСКА во 39. минута, пред во 58. минута, Лион да израмни преку Максвел ...
  сите 28 | | | веќе видена

  Лацио се квалификуваше во четврт-финалето на Лигата на Европа, откако со 2:0 триумфираше на гостувањето кај Динамо Киев за да надополни за слабиот прв натпревар во Италија, кој заврши со 2:2. Лукас Леива во 23. минута донесе водство за гостите, за резултат со кој Лацио веќе беше во четврт-финалето, за во 82. минута победата да ја потврди Стефан де Фрај. Олимпик Марсеј и вторпат го победи Атлетик Билбао, овојпат во Баскија со 1:2 за да се пласира понатаму со вкупни 2:5, додека Лајпциг успеа да остане непоразен на гостувањето во Санкт Петерсбург, и тие 1:1 беа доволни германскиот вице-шампион да го помине Зенит по домашната победа од 2:1. Спортинг Лисабон, без македонскиот репрезентативец Стефан Ристовски во составот, преживеа вистинска драма во Чешка, откако дури по продолжението се пласираше во четврт-финалето. Спортинг имаше 2:0 предност по првиот натпревар, но Чесите го надополнија ова во регуларниот дел, а португалскиот тим во 90. минута утна пенал преку Баст Дост за домаќините да примораат продолжение. ...
  сите 73 | | | веќе видена

  Руската компанија Газпром најави дека ќе повлече стотици службеници поставени во странски држави, пред се во Британија, и ќе ги премести нивните работни места во Санкт Петерсбург. Најавата доаѓа во период на зголемени тензии меѓу Британија и Русија, по нападот со хемиско оружје врз поранешниот руски таен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка, кои пребегаа во Британија. Британската Влада ја обвини Русија за нападот во градот Салисбури. Најголемата канцеларија на Газпром надвор од Русија е во Британија, со околу 1.000 вработени. Газпром има вкупно околу 2.000 луѓе вработени во канцелариите во Лондон, Париз, Хјустон, Сингапур и низ Германија.
  сите 251 | | | веќе видена

  Втората светска носителка во тенис, Каролина Возњацки беше елиминирана во осминафиналето на мастерс турнирот Индијана Велс. Победничката од Австралија загуби од Дарија Касаткина со 2:0 во сетови. Ова е втор пораз на Возњацки од Русинката која ја порази и во четвртфиналето во Санкт Петерсбург. Сега противничка на Касаткина ќе биде Анџелик Кербер додека во четвртфиналето се пласираа и Симона Халеп, Венус Вилијамс и Каролина Плишкова. Кај тенисерите, пласман обезбедија Дел Потро, Багдатис и Раониќ додека деветтиот носител, Џек Сок загуби од Фелисијано Лопез.
  сите 26 | | | веќе видена