Санкт Петерсбург

  во

  Вечерва во 20.00 часот во ликовниот салон од ЦК „Марко Цепенков“ целовечерен концерт ќе одржи мешаниот хор „Драган Шуплевски“ при ФМУ – Скопје, по диригентската палка на Сашо Татарчевски. На програмата се дела од Моцарт, Брукнер, Денев, Гајдов, Скаловски, Зографски и Прокопиев. Хорот „Драган Шуплевски” при ФМУ Скопје е значаен фактор во музичкиот живот на Република Македонија. Покрај редовните концерти, хорот учествува и во проекти заедно со другите ансамбли на ФМУ и на реномирани музички фестивали. Својот квалитет и напредокот во последните неколку години хорот го потврдува и со освојувањето на награди на меѓународни хорски натпревари, како во Варшава Полска, Римини Италија, Краков Полска,… Диригентот Сашо Татарчевски дипломира и магистрира на ФМУ Скопје, а посетува и мајсторски курсеви кај познати диригенти во Њујорк, Рим, Москва, Берлин, Фиренца, Сартеано и Санкт Петерсбург. Има настапувано со голем број ансамбли. Има освоено награди со различни ансамбли во Португалија, Словенија, Шкотска, Белгија, ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Во Вардар ова следуваат големи промени, но газдата на клубот најави дека тимот ќе биде силен и следната сезона, што ако се види според ростерот кој би требало да го има не е дека не е вистина. Командантот Раул Гонзалез заминува во Париз, херојот на сите фанови на Вардар од минативе години оди во Везпрем, во Унгарија заминуваат и Хоан Канељас и Хорхе Македа, но тие во одат во изненадувачкиот шампион Пик Сегед. Столбот на одбраната цели седум години, Илија Абутовиќ заминува во Рајн Некар, во Германија заминува и Мијајло Марсениќ, кој од следната година ќе го носи дресот на Фуксе Берлин. Првиот избор на плејмејкерската позиција заминува во Полска, во редовите на тамошниот шампион и еден од најбогатите европски тимови, Виве Киелце, каде лани од радовите на Вардар замина Алекс Дујшебаев. Иако голем број на играчи си заминуваат заедно со тренерот Гонзалез, сепак сопственикот на Вардар, Сергеј Самсоненко најави дека клубот и во иднина ќе биде силен. На местото на Раул, доаѓа друг Шпанец, тоа е Роберто Гарсија ...
  сите 32 | | | веќе видена

  Во Вардар ова следуваат големи промени, но газдата на клубот најави дека тимот ќе биде силен и следната сезона, што ако се види според ростерот кој би требало да го има не е дека не е вистина. Командантот Раул Гонзалез заминува во Париз, херојот на сите фанови на Вардар од минативе години оди во Везпрем, во Унгарија заминуваат и Хоан Канељас и Хорхе Македа, но тие во одат во изненадувачкиот шампион Пик Сегед. Столбот на одбраната цели седум години, Илија Абутовиќ заминува во Рајн Некар, во Германија заминува и Мијајло Марсениќ, кој од следната година ќе го носи дресот на Фуксе Берлин. Првиот избор на плејмејкерската позиција заминува во Полска, во редовите на тамошниот шампион и еден од најбогатите европски тимови, Виве Киелце, каде лани од радовите на Вардар замина Алекс Дујшебаев. Иако голем број на играчи си заминуваат заедно со тренерот Гонзалез, сепак сопственикот на Вардар, Сергеј Самсоненко најави дека клубот и во иднина ќе биде силен. На местото на Раул, доаѓа друг Шпанец, тоа е Роберто Гарсија ...
  сите 33 | | | веќе видена

  Тој го изјави ова на заедничката прес-конференција со Францускиот претседател Емануел Макрон по нивниот состанок во Санкт Петерсбург, објави Ројтерс. Путин изрази надеж дека состанокот на крајот ќе се одржи. „Сите ние сметаме дека ова ќе биде почеток на ослободување на корејскиот полуостров од нуклеарно оружје. Се надеваме дека дијалогот ќе продолжи и дека средбата ќе се одржи“, додаде Путин. Макрон, од своја страна, изјави дека Франција и Русија можат да одржуваат дијалог и да изнаоѓаат решенија за глобалните прашања како што е ситуацијата во Украина, на Блискиот Исток и во Сирија. Тој додаде дека планира да дојде на некои натпревари на претстојното Светско фудбалски првенство во Русија и покрај шпекулациите дека немало да го направи тоа во знак на протест поради труењето на поранешниот Руски шпион Сергеј Скрипал во Британија.
  сите 10 | | | веќе видена

  Санкциите на Западот всушност и користеа на Русија бидејќи ги поттикнаа реформите, изјави денеска рускиот вицепремиер и министер за финансии Антон Силуанов. – Санкциите го олеснија спроведувањето на реформите во Русија, во буџетската политика, структуралните реформи – рече Силуанов во говор на меѓународен економски форум во Санкт Петерсбург. Тој додаде дека санкциите ги поттикнале да бидат побрзи со реформите.
  сите 14 | | | веќе видена

  Русија ја претстави првата пловечка нуклеарна централа на светот на свеченото пловење во Мурманск, проект кој би требало да овозможи обезбедување на зафрлените подрачја, но ги загрижува еколошките организации. Изграден во Санкт Петерсбург, “Академик Ломоносов” се закотви во пристаништето Мурманск, а вчера им беше претставен на новинарите. На тоа место би требало да биде наполнет со нуклеарно гориво пред да пристигне до конечната дестинација, зафрленио регион во Источен Сибир, јавува Al Jazeera Balkans. Пловечкиот масивен блок од 144 метри должина и 30 метри широчина содржи два реактора со капацитет од 35 MW секој (наспроти повеќе од 1000 MW кај реакторот од нова генерација), слични на оние кои ги користат мразокршачите. Во летото 2019. година ќе тргне од Мурманск во Арктичко море за да ги обезбедува со струја и топлина руските бази, а ќе врши и десалинација на морската вода. Електраната ќе може да ги покрива потребите за енергија на речиси 200.000 луѓе. Пристаништето на кое пристигнува е Певек во Сибир, 350 ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Големата наградна игра на ЛУКОИЛ е на полпат за да дојде до финалното извлекување каде ќе се дознае кои се четворицата среќни добитници кои ќе отпатуваат на светското првенство во фудбал во Москва. А до тогаш на секои две недели ќе продолжи извлекувањето на среќните добитници кои ќе имаат можност да добијат телевизор или ваучер за спортска опрема. Па така минатата недела беа извлечени добитниците од третото и четвртото коло, и тоа: Славица Спировска (Скопје), Драган Иванов (Скопје), Станимир Манев (Радовиш), Ѓоргиа Богдановски (Јурумлери), Татјана Трпевска (Скопје), Зоран Илиевски (Битола), како и добитниците од четвртото коло: Наталија Илиевска (Битола), Невенка Алаѓозовска (Гевгелија), Николче Коцев (Скопје), Оливер Крстевски (Скопје), Владимир Стаменковски (Скопје), Ацо Бошковски (Битола). Наградната игра продолжува понатаму и остануваат уште 3 кола до главното извлекување каде најсреќните тројца добитници кои ќе добијат по 1 карта и платено патување за полуфинале во Санкт Петерсбург, како и 2 карти за ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Големата наградна игра на ЛУКОИЛ е на полпат за да дојде до финалното извлекување каде ќе се дознае кои се четворицата среќни добитници кои ќе отпатуваат на светското првенство во фудбал во Москва. А до тогаш на секои две недели ќе продолжи извлекувањето на среќните добитници кои ќе имаат можност да добијат телевизор или ваучер за спортска опрема. Па така минатата недела беа извлечени добитниците од третото и четвртото коло, и тоа: Славица Спировска (Скопје), Драган Иванов (Скопје), Станимир Манев (Радовиш), Ѓоргиа Богдановски (Јурумлери), Татјана Трпевска (Скопје), Зоран Илиевски (Битола), како и добитниците од четвртото коло: Наталија Илиевска (Битола), Невенка Алаѓозовска (Гевгелија), Николче Коцев (Скопје), Оливер Крстевски (Скопје), Владимир Стаменковски (Скопје), Ацо Бошковски (Битола). Наградната игра продолжува понатаму и остануваат уште 3 кола до главното извлекување каде најсреќните тројца добитници кои ќе добијат по 1 карта и платено патување за полуфинале во Санкт Петерсбург, како и 2 карти за ...
  сите 9 | | | веќе видена

  FIFA 2018 Светското првенство во Русија наближува – 75 дена до самиот старт! За нешто помалку од 3 месеци – или попрецизно, на 14 Јуни – 21-то FIFA Светско првенство започнува во Москва, на стадионот Лужники, каде домаќинот ќе ги измери силите со Саудиска Арабија. Тоа ни остава доволно време да уживаме во одбројувањето. Во меѓувреме, додека го чекаме почетокот на Светското првенство, секој ден одблиску ќе погледнеме различни статистички податоци од историјата на првенството. 75 минути патување со авион ја делат Москва од Санкт Петерсбург, двата најголеми градови во Русија и дестинации каде ќе се одржат најважните натпревари на фудбалското светско првенство во 2018 година. Пред нас се дванаесет натпревари кои ќе се одржат на московските стадиони, вклучувајќи го и натпреварот со кој ќе се отвори првенството, еден полуфинален натпревар и големото финале. Во рускиот северен главен град, како што инаку е нарекуван Санкт Петерсбург, ќе се одржат седум натпревари вклучувајќи го другиот полуфинален натпревар и ...
  сите 53 | | | веќе видена

  Српскиот музичар, Момчило Бајагиќ Бајага во интервју за Телеграф.рс открил дека еден од неговите најголеми хитови, песната „Тамара“ крие една грешка. – Кога ја пишував Тамара немав одено во Русија. Потоа бев неколку пати. Јас инаку доста пристојно знам географија, но поради рима или од брзање, во Тамара има една грешка, дека неа сум ја чекал пред театарот Бољшој, а потоа еден стих вели „макар што си малку поубава од Нева“, а Нева била во Санкт Петерсбург, раскажал Бајага. – Помеѓу тие два града се патува цела ноќ со воз. Сега тоа може да се протолкува како поетска слобода, дека таа река Нева мене ми била многу убава па сум се сетил на неа, но јас гледав како ќе римувам, признал Бајага.
  сите 2 | | | веќе видена

  Бајага и Инструктори важат за еден од најзначанјните бендови на југословенската и српската рок сцена, благодарение на фасцинантниот број од хитови на авторот, пејач и гитарист Момчило Бајагиќ- Бајага, а објавувани на исклучително тиражните албуми почнувајќи од „Pozitivne geografije“ (1984), па се до дене денес. Не постои човек на Балканов кој не слушнал барем една песна од легендарниот Бајага, но оваа работа можеби останала не забележана дури и од најголемите фанови. Момчило Бајагиќ Бајага во разговор за српски Телеграф открил дека еден од неговите најголеми хитови, песната „Тамара“ крие една грешка. „Кога ја пишував Тамара немав одено во Русија. После бев неколку пати. Јас инаку доста пристојно знам географија, но поради рима или немав време, во Тамара има една грешка, дека неа сум ја чекал пред театарот Бољшој, а потоа еден стих вели ’макар што си малку поубава од Нева’, а Нева била во Санкт Петерсбург“ раскажал Бајага. „Помеѓу тие два града се патува цела ноќ со воз. Сега тоа може да се протолкува како ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Спрскиот музичар Момчило Бајагиќ – Бајага, во интервју за српски „Телеграф“ призна дека песната „Тамара“ има голема грешка која луѓето и не ја забележале. „Кога ја пишував Тамара, никогаш претходно не сум ја посетил Русија. Потоа бев неколку пати. Инаку, имам пристојно имам знаење од географија, но дали заради римата или оти не сум имал време, во песната сум направил една грешка. Во еден стих стои чекав пред театарот Бољшој , за потоа во друг стих напишал иако беше поубава од Нева , а Нева е во близина на Санкт Петерсбург“, открил Бајага. Во интервјуто додал и дека најважна му била римата. „Помеѓу тие две места има една цела ноќ патување со воз. Сега, тоа може да се протолкува како поетска слобода, но мене таа река Нева ми беше многу убава, па се сетив, но внимавав и што ќе римувам“, рекол Бајага.
  сите 3 | | | веќе видена

  Момчило Бајагиќ Бајага, во разговор за српски Телеграф, откри дека еден од неговите најголеми хитови, песната „Тамара“, крие една грешка. „Кога ја пишував Тамара , никогаш претходно не сум ја посетил Русија. После тоа бев неколку пати. Јас инаку доста пристојно имам знаење од географија, но или поради римата или не сум имал време, во песната сум направил една грешка, па ја чекав пред театарот Бољшој , за потоа, во еден друг стих песната да пее мада си била лепша од Неве , а Нева е во близина на Санкт Петерсбург“, признава Бајага. „Помеѓу тие две места има една цела ноќ патување со воз. Сега, тоа може да се протолкува како поетска слобода, но мене таа река Нева ми беше многу убава, па се сетив, но внимавав и што ќе римувам“, додава Бајага.
  сите 4 | | | веќе видена

  Светската куќа на фудбалот уште еднаш потврди дека нема место за расизам посебно на фудбалските мечеви. ФИФА jа казни со 30 000 евра Русија поради мајмунските крици кои ги упатија навивачите на трибините на стадионот во Санкт Петерсбург каде гостуваше Франција во март. Извикувањата беа наменети за фудбалерите со темна кожа кај гостинската екипа. ФИФА сооопшти дека не постои толеранција за ваквиот тип на инциденти и дека и понатаму строго ќе го казнува расизмот. На стадионот во Санкт Петерсбург треба д се одиграат вкупно седум мечеви од престојното Светско првенство, а локалните навивачи се познати по расистичките инциденти, поради што и фудбалскиот клуб Зенит годинава неколку пати доби казна по настапите во Лига Европа.
  сите 20 | | | веќе видена

  Цирих, 9. мај 2018 (ИНПРЕС) – Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) ја казни руската фудбалска федерација со парична казна од 30.000 швајцарски франци за расизам на руските навивачи во пријателски натпревар со Франција кој се одигра во март во Санкт Петерсбург. На мета на руските навивачи беа фудбалерите на „триколорите“ Пол Погба и Усман Дембеле, кои навивачите ги „почестија“ со непријатни мајмунски гестови. ФИФА спроведе темелна истрага на видео доказите и утврди дека само ограничен број навивачи биле вклучени во расистичките инциденти.Русија, како домаќин на Светското првенство, вети дека ќе се бори против расизмот. ФИФА потврди дека судиите на Светското првенство во случај на расизам ќе го користат процесот од три чекори. Првиот чекор ќе биде да се прекини играта и да се предупреди дека дискриминаторското однесување мора да престане. Ако дискриминаторското однесување се повтори, судијата може повторно да го запре натпреварот и да побара уште едно предупредување, а третиот чекор е да го прекине ...
  сите 22 | | | веќе видена

  Вики Одинтцова (Viki Odintcova) родена на 15 ноември 1994 (23) е една познат фото модел чие тело на Инстаграм мрежата го следат повеќе од 4.6 милиони следбеници. Таа е родена во Санкт Петерсбург - Русија, а во нејзината кратка, но богата кариера, има позирано и за Плејбој. Сега е дел од модната агенција Марвин Моделс.
  сите 3 | | | веќе видена

  По 18 години на власт, Владимир Путин денеска ќе положи свечена заклетва за четврт претседателски мандат, откако на изборите на 18 март убедливо победи, освојувајќи повеќе од 76 отсто од гласовите. По 18 години на власт, Владимир Путин денеска ќе положи свечена заклетва за четврт претседателски мандат, откако на изборите на 18 март убедливо победи, освојувајќи повеќе од 76 отсто од гласовите. Тој ќе остане во Кремљ до 2024 година, кога ќе има 72 години. Путин, поранешен агент на КГБ, дојде на власт во 2000 година, заменувајќи го Борис Елцин на функцијата претседател на Русија, која тогаш беше нестабилна и економски слаба држава. Голем број од сонародниците го фалат Путин поради тоа што благодарејќи на приходите од нафтата, на земјата и донел стабилност и напредок, а други пак го критикуваат поради ограничувањето на човековите права и медиумски слободи. На меѓународната сцена се обиде да го обнови руското влијание во светот, ослабено по распаѓањето на СССР, кое го нарече „најголема геополитичка катастрофа на ...
  сите 52 | | | веќе видена

  По 18 години на власт, Владимир Путин денеска ќе положи свечена заклетва за четврт претседателски мандат, откако на изборите на 18 март убедливо победи, освојувајќи повеќе од 76 отсто од гласовите. Тој ќе остане во Кремљ до 2024 година, кога ќе има 72 години. Путин, поранешен агент на КГБ, дојде на власт во 2000 година, заменувајќи го Борис Елцин на функцијата претседател на Русија, која тогаш беше нестабилна и економски слаба држава. Голем број од сонародниците го фалат Путин поради тоа што благодарејќи на приходите од нафтата, на земјата и донел стабилност и напредок, а други пак го критикуваат поради ограничувањето на човековите права и медиумски слободи. На меѓународната сцена се обиде да го обнови руското влијание во светот, ослабено по распаѓањето на СССР, кое го нарече „најголема геополитичка катастрофа на 20 век“. Во 2014 година влезе во конфликт со западните земји, откако кон Русија го припои украинскиот полуостров Крим, со помош на интервенција на руски специјалци и референдум на кој жителите на ...
  сите 98 | | | веќе видена

  По 18 години на власт, Владимир Путин денеска положи свечена заклетва за четвртi претседателски мандат, откако на изборите на 18 март убедливо победи, освојувајќи повеќе од 76 отсто од гласовите. Тој ќе остане во Кремљ до 2024 година, кога ќе има 72 години. -Ќе ја извршувам функцијата уважувајќи ги правата и слободите на граѓанире, ќе го штитам Уставот и ќе го бранам суверенитетот, безбедноста и целовитоста на државата и верно ќе му служам на народот, рече Путин во заклетвата што ја положи на Уставот на Руската федерација, во големата сала во Кремљ, каде присусвтуваа 5.000 луѓе. – Додека стапувам на должноста претседател, посебно силна одговорност чувствувам пред нашиот многунационален народ, одговорност пред Русија, пред илјадагодишната историја на нашата земја, нашите претци, изјави Путин. Тој истакна дека го смета за свој долг и смисла на живот да направи се што може за земјата. – Русија треба да биде современа и динамична, храбро да ги прифаќа предизвиците на времето и да го јакне своето лидерство во ...
  сите 64 | | | веќе видена

  По 18 години на власт, Владимир Путин денеска ќе положи свечена заклетва за четвртi претседателски мандат, откако на изборите на 18 март убедливо победи, освојувајќи повеќе од 76 отсто од гласовите. Тој ќе остане во Кремљ до 2024 година, кога ќе има 72 години. Путин, поранешен агент на КГБ, дојде на власт во 2000 година, заменувајќи го Борис Елцин на функцијата претседател на Русија, која тогаш беше нестабилна и економски слаба држава. Голем број од сонародниците го фалат Путин поради тоа што благодарејќи на приходите од нафтата, на земјата и донел стабилност и напредок, а други пак го критикуваат поради ограничувањето на човековите права и медиумски слободи. На меѓународната сцена се обиде да го обнови руското влијание во светот, ослабено по распаѓањето на СССР, кое го нарече „најголема геополитичка катастрофа на 20 век“. Во 2014 година влезе во конфликт со западните земји, откако кон Русија го припои украинскиот полуостров Крим, со помош на интервенција на руски специјалци и референдум на кој жителите на ...
  сите 85 | | | веќе видена