Санкт Петерсбург

  во

  Санкт Петерсбург, 3 јули 2018 (МИА) - Шведска се пласираше во четвртфинале на Светско првенство првпат од 1994 година откако победи со 1:0 против Швајцарија на „Санкт Петербург Арена“ во еден од најслабите натпревари од првиот круг на директните елиминации на Мундијалот 2018. Сепак, успехот на Швеѓаните беше заслужен, откако организираа поопасни напади во натпреварот, но и многу вешто одиграа во одбрана. Емил Форсберг го реализираше единствениот погодок во 66-тата минута, а со овој успех, скандинавците веќе се претворија во едно од најголемите изненадувања на шампионатот, и тоа без својата голема ѕвезда од последните години - Златан Ибрахимовиќ. Тимот во четвртфиналето ќе се сретно со подобриот од дуелот помеѓу Англија и Колумбија, кој е на програмата вечерва. Навивачите на Шведска во „Санкт Петербург Арена“ не сакаа да заминат од стадионот по победата на нивната репрезентација и неуморно славеа, иако беа замолени да си заминат. Sweden fans being asked to leave the stadium but they don’t want to #SWE ...
  сите 35 | | | веќе видена

  Шведска се пласираше во четвртфинале на Светско првенство првпат од 1994 година откако победи со 1:0 против Швајцарија на „Санкт Петерсбург Арена“ во еден од најслабите натпревари од првиот круг на директните елиминации на Мундијалот 2018. Сепак успехот на Швеѓаните беше заслужен, откако организираа поопасни напади во натпреварот, но и многу вешто одиграа во одбрана. Емил Форсберг го реализираше единствениот погодок во 66-тата минута, а со овој успех, скандинавците веќе се претворија во едно од најголемите изненадувања на шампионатот, и тоа без својата голема ѕвезда од последните години – Златан Ибрахимовиќ. Тимот во четвртфиналето ќе се сретно со подобриот од дуелот помеѓу Англија и Колумбија, кој е на програмата вечерва.
  сите 22 | | | веќе видена

  Санкт Петерсбург, 3 јули 2018 (МИА) - Таткото на нигерискиот репрезентативец Џон Оби Микел бил киднапиран непосредно пред почетокот на натпреварот на африканскиот тим и Аргентина во рамките на третиот круг од групната фаза на Светското првенство во Русија. Капитенот на Нигерија со тоа на ум го одигра натпреварот против „гаучосите“, а неговиот тим можеше да се пласира во следната рунда при реми или победа. Киднаперите се заканиле дека неговиот татко веднаш ќе биде убиен ако тој ги сподели информациите во јавноста. Микел изјави дека добил повик од киднаперите четири часа пред почетокот на натпреварот со Аргентина, кои сакале околу 30.000 американски долари за откуп на неговиот татко. - Бев збунет, не знаев што да правам. Но, на крајот, знаев дека не треба да изневерам 180 милиони Нигеријци. Морав да го ставам тоа на страна во мојата глава и да ја претставувам мојата земја. Ми беше кажано дека не треба да разговарам со никого за тоа или во спротивно тој веднаш ќе биде убиен. Не сакав да му кажам на тренерот или ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Од социјалната мрежа објавија кои се најпопуларните градови за фотографирање, односно од кои градови во светот има најмногу споделени фотографии на Instagram.. Патувањата се едни до најдобрите животни искуства, па затоа документирањето на истите е неопходно и суштински важно. Овие фотографии секако дека завршуваат на социјалните мрежи, воглавно на Instagram. 1. Санкт Петерсбург, Русија 2. Истанбул, Турција 3. Њујорк, Њујорк 4. Париз, Франција 5. Џакарта, Индонезија 6. Лондон, Велика Британија 7. Рио де Женеиро, Бразил 8. Москва, Русија 9. Лос Анџелес, Калифорнија 10. Сао Паоло, Бразил Извор: kajgana.com
  сите 13 | | | веќе видена

  Диего Марадона бил итно пренесен во болница во Санкт Петерсбург откако пред крајот на натпреварот помеѓу Аргентина и Нигерија му се слошило. „Гаучосите“ со погодокот на Маркос Рохо победија со 2:1 во една драматична завршница против Нигерија, а Марадона во текот на целиот натпревар беше во центарот на вниманието поради неговите еуфорични прослави на головите. Сепак, поради „лудувањето“, на Марадона пред крајот на натпреварот му се слошило, а откако му била укажана помош во просториите на стадионот, тој со итна помош бил префрлен во една од болниците во Санкт Петербург. Se nos va... Así quedó Diego después del partido. #ARG #Rusia2018 pic.twitter.com/0TMiH9luDj — Sebastián Torok (@sebatorok) June 26, 2018
  сите 73 | | | веќе видена

  Репрезентацијата на Аргентина вечерва го игра одлучувачкиот натпревар од групната фаза на Светското првенство против Нигерија. По две кола селекцијата на Аргентина има само еден освоен бод, а благодарение на победата на Нигерија над Исланд, тие се уште имаат шанси да се пласираат во осминафиналето. Избраниците на Хорхе Сампаоли вечерва ќе играат во Санкт Петерсбург против Нигерија и освен победа потребно им е Исланд да не ја победи Хрватска, со цел да поминат понатаму. Ситуацијата во редовите на „Гаучосите“ е хаотична. Веќе со денови се зборува за тоа дека Сампаоли само формално е се уште селектор и дека сега играчите го бираат составот за мечот со Нигерија. Сепак, од аргентинската федерација го демантираа сето тоа и му пружија на селекторот максимална поддршка пред натпреварот кој ќе одлучува многу. Притисокот врз Аргентинците е огромен од самиот почеток бидејќи во нивната земја се освен освојување на Мундијалот е голем неуспех. Пред Меси и друштвото вечерва е уште еден предизвик, а во Аргентина конечно се ...
  сите 27 | | | веќе видена

  На само неколку дена од почетокот на најголемиот и најважниот спортски настан кој ќе ја одбележи 2018 година ЛУКОИЛ Македонија израдува 4 свои лојални корисници со доделување на главните награди кои ќе ги однесат среќните добитници на светското првенство во фудбал во Санкт Петерсбург и Москва. На прославата на најголемиот руски празник 12 јуни, денот на Русија, а во организација на Руската амбасада во Република Македонија, на свечената прослава во присуство на добитниците: Катерина Конеска, Индира Дрндар, Костадин Граматиков сите тројца од Скопје, г. Андреј Куку, регионалниот управител на ЛУКОИЛ Македонија и рускиот амбасадор во Р. Македонија г. Олег Шчербак, им ги доделија наградите со кои секој од нив доби платено патување и сместување, како и по 1 карта за полуфиналниот меч во Санкт Петерсбург. Додека на денот на отворањето на светското првенство, 14 јуни, господинот Куку и господинот Шчербак му ја врачија првата награда на Михаил Лазарев од Штип кој доби 2 билета за финалниот меч во Москва и подмирени ...
  сите 2 | | | веќе видена

  На само неколку дена од почетокот на најголемиот и најважниот спортски настан кој ќе ја одбележи 2018 година ЛУКОИЛ Македонија израдува 4 свои лојални корисници со доделување на главните награди кои ќе ги однесат среќните добитници на светското првенство во фудбал во Санкт Петерсбург и Москва. На прославата на најголемиот руски празник 12 јуни, денот на Русија, а во организација на Руската амбасада во Република Македонија, на свечената прослава во присуство на добитниците: Катерина Конеска, Индира Дрндар, Костадин Граматиков сите тројца од Скопје, г. Андреј Куку, регионалниот управител на ЛУКОИЛ Македонија и рускиот амбасадор во Р. Македонија г. Олег Шчербак, им ги доделија наградите со кои секој од нив доби платено патување и сместување, како и по 1 карта за полуфиналниот меч во Санкт Петерсбург. Додека на денот на отворањето на светското првенство, 14 јуни, господинот Куку и господинот Шчербак му ја врачија првата награда на Михаил Лазарев од Штип кој доби 2 билета за финалниот меч во Москва и подмирени ...
  сите 3 | | | веќе видена

  На само неколку дена од почетокот на најголемиот и најважниот спортски настан кој ќе ја одбележи 2018 година ЛУКОИЛ Македонија израдува 4 свои лојални корисници со доделување на главните награди кои ќе ги однесат среќните добитници на светското првенство во фудбал во Санкт Петерсбург и Москва. На прославата на најголемиот руски празник 12 јуни, денот на Русија, а во организација на Руската амбасада во Република Македонија, на свечената прослава во присуство на добитниците: Катерина Конеска, Индира Дрндар, Костадин Граматиков сите тројца од Скопје, г. Андреј Куку, регионалниот управител на ЛУКОИЛ Македонија и рускиот амбасадор во Р. Македонија г. Олег Шчербак, им ги доделија наградите со кои секој од нив доби платено патување и сместување, како и по 1 карта за полуфиналниот меч во Санкт Петерсбург. Додека на денот на отворањето на светското првенство, 14 јуни, господинот Куку и господинот Шчербак му ја врачија првата награда на Михаил Лазарев од Штип кој доби 2 билета за финалниот меч во Москва и подмирени ...
  сите 11 | | | веќе видена

  На само неколку дена од почетокот на најголемиот и најважниот спортски настан кој ќе ја одбележи 2018 година ЛУКОИЛ Македонија израдува 4 свои лојални корисници со доделување на главните награди кои ќе ги однесат среќните добитници на Светското првенство во фудбал во Санкт Петерсбург и Москва. На прославата на најголемиот руски празник 12 јуни, денот на Русија, а во организација на Руската амбасада во Република Македонија, на свечената прослава во присуство на добитниците: Катерина Конеска, Индира Дрндар, Костадин Граматиков сите тројца од Скопје, г. Андреј Куку, регионалниот управител на ЛУКОИЛ Македонија и рускиот амбасадор во Р. Македонија г. Олег Шчербак, им ги доделија наградите со кои секој од нив доби платено патување и сместување, како и по 1 карта за полуфиналниот меч во Санкт Петерсбург. Додека на денот на отворањето на светското првенство, 14 јуни, господинот Куку и господинот Шчербак му ја врачија првата награда на Михаил Лазарев од Штип кој доби 2 билета за финалниот меч во Москва и подмирени ...
  сите 11 | | | веќе видена

  На 13 јуни во Москва се одржа 6. Интернационален Детски Форум “Фудбал за Пријателство“ – дел од Интернационалната општествено – одговорна програма “Фудбал за Пријателство“ наменета за деца, организирана од Компанијата “Газпром“ во официјално партнерство со ФИФА и ФИФА Светското Првенство (FIFA World Cup 2018™), во која завземаа учество и Македонските претставници, Младиот Фудбалер Максим Цониќ и Младата Новинарка Ева Јакимовска.Шестата сезона на програмата беше единствена по својата големина, бидејќи оваа година учествуваа 211 земји и региони од целиот свет, претставувајќи ги шестте континенти: Европа, Азија, Африка, Австралија и Океанија, Северна Америка и Јужна Америка. На Форумот учествуваа вкупно 1.500 деца придружувани од возрасни лица. Вкупниот број на учесници и гости достигна преку 5.000 присутни. Сите деца – учесници беа обединети со една единствена заедничка мисија: промовирање на човечковите вредности: пријателство, еднаквост, праведност, здравје, мир, посветеност, победа, традиција и чест.Почесни ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Руската фудбалска репрезентација, како домаќин на овогодинешниот Мундијал, против селекцијата на Саудиска Арабија на Лужники во Москва го отвори најголемиот спортски спектакл со спектакуларна победа од 5-0. „Зборнајата“ предводена од легендарниот Станислав Черчесов од самиот старт не му остави простор на противникот да направи нешто сериозно. Затоа, Черчесов немаше ни момент кога се „исплаши“ од играта на противничкиот тим. – Понекогаш навивачите се среќни, понекогаш не. Но, ние сме искрени во она што го правиме. Бев релаксиран пред натпреварот, бидејќи ги познавам моите играчи. Чест е да се работи со нив. Секој тренер зависи од играчите и затоа сум опуштен. Зошто да бидам потресен?- изјави Черчесов. Русите имаат петдневна пауза до вториот натпревар на овој шампионат, каде во Санкт Петерсбург ке се сретнат со селекцијата на Египет, предводена од „фараонот“ Мохамед Салах. Според Черчесов, се работи за друг стил на игра, но ќе имаат време повеќе од доволно да се подготват за тој дуел. – Морам да потенцирам ...
  сите 81 | | | веќе видена

  Предвидувањето на резултатите од натпреварите на СП веќе неколку години се претвори во традиција. Русија донесе одлука прогнозата да ја врши глув мачор. Според Русите, мачките имаат способности кои ги немаат другите суштества. Мачорот ќе ги користи неговите сетила за да ги предвидува резултатите. „ Тој е како поголемиот дел од белите мачки со сини очи, но Ахил е глув. Тоа е добро бидејќи тој го слуша само чукањето на срцето. За да ја видиме прогнозата, ние на Ахил ќе му нудиме две чинии со јадење, кои ќе имаат соодветни бои на екипите кои играат“, вели Ана Кондратиева- ветеринар. Мачорот Ахил моментално вежба со професионални ветеринари во Санкт Петерсбург. Русите сакаа да ја продолжат оваа интересна традиција откако октоподот Пол на минатите Мундијали неколкку пати успешни ги предвиде резултатите од натпреварите.
  сите 5 | | | веќе видена

  Мачорот Ахил, официјалниот прогнозер на Светското првенство во Русија што се отвора денес, предвидува дека Русија ќе ја совлада Саудиска Арабија во првиот натпревар во 18 часот. Пред мачорот биле ставени два сада со храна, покрај кои биле поставени знамињата на двата тима кои го отвораат Мундијалот на стадионот „Лужњики“ во Москва, а Ахил ја одбра руската тробојка. Ахил, жител на Ермитаж во Санкт Петерсбург, до светската слава дојде по генералната проба за Светското првенство, кога на Купот на конференции ги погоди победниците во три од четирите натпревари. Рускиот „Спутник“ вели дека мачорот, кој е глув, цела година тренирал и учествувал на големи настани, така што сега е конечно подготвен да ги предвиди резултатите од сите натпревари во СП. Ахил ги следи стапките на октоподот Пол, кој стана меѓународна ѕвезда кога точно ги погоди резултатите од Светското првенство 2010 година во Јужна Африка, вклучувајќи го и точниот избор на подоцнежениот шампион, Шпанија.
  сите 15 | | | веќе видена

  Вики Одинтцова (Viki Odintcova) родена на 15 ноември 1994 (23) е една познат фото модел чие тело на Инстаграм мрежата го следат повеќе од 4.6 милиони следбеници. Таа е родена во Санкт Петерсбург - Русија, а во нејзината кратка,но богата кариера, има позирано и за Плејбој. Сега е дел од модната агенција Марвин Моделс.
  | | веќе видена

  Мултикултурализмот е можеби завршена приказна за европските лидери, но македонската историја и реалност се уникатен пример како функционира овој општествен модел, најголемите негови предизвици кај нас се бикултурализмот и етничкото пазарење. Културата и уметноста манипулираат со кризата, па сепак тие можат да бидат значаен фактор за промени во општеството. Она што остана по Шарената револуција е повеќе бренд отколку револуција. Балканот е крстопат на идентитетите, влезот во ЕУ нема да ги отвори вратите на рајот, ова се дел од ставовите на тридневниот настан „Дебата за Европа“ на која присуствуваа писатели, интелектуалци, странски новинари, претставници на граѓанското општество од неколку европски земји и кои беа дел од панел дискусиите на настанот што првпат се одржува во Скопје. Настанот што се одржа од 7 до 9 јуни беше дел од серијата „Дебати за Европа“, организирани од Германската академија за јазик и литература, Фондацијата „С. Фишер“ и Фондацијата за култура „Алијанс“ во различни градови низ цела Европа ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Од 7 до 9 јуни, 2018 година, во Скопје ќе се одржи тридневниот настан „Дебата за Европа“, во организација на Германската академија за јазик и литература, Фондацијата „С. Фишер“ и Фондацијата за култура „Алијанс“. Од македонска страна, партнер во организацијата е Контрапункт – асоцијација за развој на критичка теорија, социо-културен активизам и современи уметнички практики, со поддршка на Традуки. За време на дебатата во Скопје, ќе се расправа, меѓу другото и за следните теми: Шарената револуција: само брендирање или почеток на еволутивен процес? Како да се обликува заедничка иднина на културен диверзитет (мултикултурализмот како шанса), а истовремено да се зачува наследството на традиционалните религиозни и културни идентитети? Можностите за соработка во регионот и изгледите за интегрирање во Европската Унија. Програмата ќе биде заокружена со книжевни настани. Дебатата за Европа ќе се одвива и во групи за внатрешни дискусии и во јавни форуми со активно учество на публиката. Настаните ќе се одржуваат во ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Шарената револуција, културниот диверзитет и интеграциите во ЕУ се дел од темите на кои ќе се дискутира од 7-ми до 9-ти јуни на тридневниот настан „Дебата за Европа“ кој ќе се одржува во Музејот на современа уметност, како и Националната галерија во Даут Пашин амам. Настанот е во организација на Германската академија за јазик и литература, Фондацијата „С. Фишер“ и Фондацијата за култура „Алијанс“. Од македонска страна, партнер во организацијата е Контрапункт – асоцијација за развој на критичка теорија, социо-културен активизам и современи уметнички практики, со поддршка на Традуки. За време на дебатата во Скопје, ќе се расправа, меѓу другото и за следните теми: Шарената револуција: само брендирање или почеток на еволутивен процес? Како да се обликува заедничка иднина на културен диверзитет (мултикултурализмот како шанса), а истовремено да се зачува наследството на традиционалните религиозни и културни идентитети? Можностите за соработка во регионот и изгледите за интегрирање во Европската Унија. Програмата ...
  сите 37 | | | веќе видена

  Светот го тресе мундијалска треска, се одбројуваат деновите до почетокот на Светското фудбалско првенство. Од 14-ти јуни до 15-ти јули фудбалот ќе биде главна тема во целиот свет, а се останато ќе биде споредно. Мундијалот се враќа на Стариот континет после 12 години и ќе се одржи во Русија, а ќе биде вкупно 21-во Светско првенство под покровителство на ФИФА. На финалниот турнир ќе учествуваат 32 репрезентации, од кои 31 изборија пласман преку квалификации, плус домаќинот. Репрезентациите со ждреб беа распределени во 8 групи, па ќе се одиграат вкупно 64 натпревари на 12 стадиони во 11 градови. Најголемата фудбалска смотра ќе се одигра на 12 стадиони во 11 градови. Москва е единствениот град во кој ќе се играат натпревари на два стадиони и град кој ќе биде домаќин на финалето. „Лужники“ стадионот во Москва ќе биде местото каде што „шоуто“ ќе започне на 14-ти јуни и ќе заврши на 15-ти јули. Мундијалот ќе се игра уште во следните градови: Санкт Петерсбург Крестовски стадион (полуфинале и за трето место) 68.134 ...
  сите 48 | | | веќе видена

  Како и многу други заљубеници во фудбалот кои се обидуваат да го погодат резултатот на натпреварите , и Ахил се занимава со проучување на тимовите , но пред се се раководи од неговиот мачји инстинкт. Според руските медиуми , Ахил е во предност пред другите пророци зашто има изострен инстинкт за фудбал. Мачорот , кој живее во музејот Ермитраж во Санкт Петерсбург , ќе ги предвидува реултатите на најважните натпревари на првенството што почнува за две недели.
  сите 8 | | | веќе видена