Санкт Петерсбург

  во

  Репрезентативниот центар Шејн Витингтон пред две недели се раздели со неговиот досегашен клуб, Зенит Санкт Петерсбург, па во последно време имаше повеќе опции каде би ја продолжил кариерата. Витингтон одлучи кариерата да ја продолжи во шпанската Ендеса лига, каде ќе го носи дресот на Морабанк Андора, за кој пред три сезони играше капитенот на нашата селекција, Војдан Стојановски. Ова не е непозната средина за Витингтон, со оглед на тоа дека во сезоната 2016-17 го носеше дресот на Обрадоидо. Андора во наредната сезона, покрај во националното првенство ќе учествува и во Еврокупот на УЛЕБ, каде е во група со Црвена звезда, Галатасарај, Бреша, Улм и Монако, па високиот центар ќе биде од голема помош во напорната сезона. Fitxatge! @Whittington21 fitxa pel MoraBanc Andorra https://t.co/sK7pSfNoAV #NoShayneNoGame #MaiPor pic.twitter.com/7TmXfU39Io — MoraBancAndorra (@morabancandorra) July 26, 2018
  сите 8 | | | веќе видена

  Михаил Лазарев беше среќниот добитник на наградната игра на ЛУКОИЛ Македонија кој заедно со својата сопруга доби можност да присуствуваат на финалниот меч помеѓу тимовите на Франција и Хрватска мината недела. Од патувањето донесоа преубави спомени и се задоволни од комплетната организација на патувањето. Најмногу од сè како што велат им се допаднала традиционалната градба на знаменитостите во чија внатрешност е претставен сиот модерен свет. Љубители се на далечни патувања и ова за нив претставуваше само уште едно ново доживување кое ќе го паметат по натпреварувачката еуфорија, руската гостопримливост и беспрекорната организација на мундијалот. Искуството несебично го споделуваат со сите пријатели и се горди на убаво поминатите денови во Москва. Конкретно за финалниот натпревар велат дека владеело невидена еуфорија каде хрватите дефинитивно беа водечки во својата навивачка способност. И покрај победата на Франција беа среќни и несебично и следните денови ја разведрија Москва. „Би сакал да им се заблагодарам ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Михаил Лазарев беше среќниот добитник на наградната игра на ЛУКОИЛ Македонија кој заедно со својата сопруга доби можност да присуствуваат на финалниот меч помеѓу тимовите на Франција и Хрватска мината недела. Од патувањето донесоа преубави спомени и се задоволни од комплетната организација на патувањето. Најмногу од сè како што велат им се допаднала традиционалната градба на знаменитостите во чија внатрешност е претставен сиот модерен свет. Љубители се на далечни патувања и ова за нив претставуваше само уште едно ново доживување кое ќе го паметат по натпреварувачката еуфорија, руската гостопримливост и беспрекорната организација на мундијалот. Искуството несебично го споделуваат со сите пријатели и се горди на убаво поминатите денови во Москва. Конкретно за финалниот натпревар велат дека владеело невидена еуфорија каде хрватите дефинитивно беа водечки во својата навивачка способност. И покрај победата на Франција беа среќни и несебично и следните денови ја разведрија Москва. „Би сакал да им се заблагодарам ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Руски воен брод потонат пред 113 години е откриен близу брегот на Јужна Кореја. Истражувачите веруваат дека во него се наоѓа злато вредно повеќе од 100 милијарди фунти. Бродот бил потонат во 1905 година, а сега е пронајден на само еден километар од брегот на јужнокорејскиот остров Улеунгдоа на длабочина од околу 500 метри. Истиот бил пронајден од страна на истражувачи од Јужна Кореја, Велика Британија и Канада. Тие со помош на мала подморница успеале да се приближат до бродот и да го прочитаат и името на истиот. Димитриј Донски испловил во 1883 година во Санкт Петерсбург, а се движел со помош на котли на јаглен, како и три јарболи со едра.
  сите 8 | | | веќе видена

  Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ вечерва со почеток во 21 часот во црквата „Света Софија“ ќе донесе концерт на канадскиот пијанист Еуген Сковородников. Сковородников на љубителите на уметноста во акустичниот амбиент на охридската катедрала ќе им долови дела од Фредерик Шопен и Петар Илич Чајковски. Критиката го опишува како изведувач со „извонредна изведувачка техника“, „неспоредлива елеганција и волшебна моќ“, „совршено мајсторство во свирењето и истенчено чувство за стил“. Еуген Сковородников додипломските студии ги завршил во 1981 година на Државниот универзитет за уметности во Харков, Украина, а постдипломските на Конзерваториумот во Санкт Петерсбург. По завршувањето, тој останува да работи во оваа институција сè до 1990 година, кога ја напушта земјата.Во 2006 година, Еуген Сковородников за своите достигнувања во образовната и изведувачката практика бил награден со Почесен докторат на полето на музичките уметности од Државниот универзитет за уметности во Харков. Во текот на својата ...
  сите 62 | | | веќе видена

  Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ вечерва со почеток во 21 часот во црквата „Света Софија“ ќе донесе концерт на канадскиот пијанист Еуген Сковородников. Сковородников на љубителите на уметноста во акустичниот амбиент на охридската катедрала ќе им долови дела од Фредерик Шопен и Петар Илич Чајковски. Критиката го опишува како изведувач со „извонредна изведувачка техника“, „неспоредлива елеганција и волшебна моќ“, „совршено мајсторство во свирењето и истенчено чувство за стил“. Еуген Сковородников додипломските студии ги завршил во 1981 година на Државниот универзитет за уметности во Харков, Украина, а постдипломските на Конзерваториумот во Санкт Петерсбург. По завршувањето, тој останува да работи во оваа институција сè до 1990 година, кога ја напушта земјата. Во 2006 година Еуген Сковородников за своите достигнувања во образовната и изведувачката практика бил награден со Почесен докторат на полето на музичките уметности од Државниот универзитет за уметности во Харков. Во текот на својата ...
  сите 69 | | | веќе видена

  Мундијалската фудбалска треска продолжува денеска во Санкт Петерсбург, каде Анлгија и Белгија ќе водат битка за утешното трето, бронзено место. Двете селекции веќе еднаш се сретнаа меѓусебе во групната фаза на СП во Русија, каде Белгијците минимално без подобри. Стрелец на единствениот гол беше Аднан Јанузај во 51-та минута од мечот во Калининград. Овој факт е дополнителен мотив за Англичаните предводени од Герет Саутгејт во обид да им се реваншираат на избраниците на Роберто Мартинез. Традицијата на досегашните меѓусебни двобои очекувано е на страната на „Гордиот Албион“. Англичаните имаа биланс од 15 победи, три пати загубиле од Белгијците, а четири натпревари завршиле без победник. И двете селекции имаат по едно четврто место на Мундијалите досега, но за разлика од Белигја, Англија во својата историја има и светска титула. Битката за бронзата меѓу Англија и Белгија се игра денеска од 16 часот. Во недела се игра големото финале, во кое битка за светскиот трофеј ќе водат Франција и Хрватска од 17 часот.
  сите 37 | | | веќе видена

  Аркадиј Антонов од Санкт Петерсбург е уапсен поради убиствона својата девојка откако нејзиното куче ги одвело полицајците до телото.Момчето со помош на пријател ја убило својата девојака Марија, откако таа му признала дека се гледа со друго момче.Ја одвел во шума и ја претепал до смрт, а нејзиното тело го покрил со листови и гранки, а од страв дека кучето може да го разоткрие го одвел 9,5 километри подалеку од местото, па го оставил. Кучето е пронајдено неколку часа подоцда додека лаела и цвивела на улица, сакајќи полицијата да ја следи. За среќа тие го направиле тоа а кучето ги одвело до телото.Антонов е уапсен неколку часа подоцна,а по убиството се очекува да биде осуден на 15 години.Кучето Фокс го преземало семејство кое ќе се грижи за него, додека малолетните две деца на Марија сеуште немаат старател.Марија момчето го запознала на интернет, но му кажала дека не е за сериозна врска, но тој настојувал, се преселил во нејзиниот град, и купувал скапи подароци и ја одел во елтни ресторани, но бидејќи не ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Аркадиј Антонов од Санкт Петерсбург е уапсен поради убиствона својата девојка откако нејзиното куче ги одвело полицајците до телото. Момчето со помош на пријател ја убило својата девојака Марија, откако таа му признала дека се гледа со друго момче. Ја одвел во шума и ја претепал до смрт, а нејзиното тело го покрил со листови и гранки, а од страв дека кучето може да го разоткрие го одвел 9,5 километри подалеку од местото, па го оставил. Кучето е пронајдено неколку часа подоцда додека лаела и цвивела на улица, сакајќи полицијата да ја следи. За среќа тие го направиле тоа а кучето ги одвело до телото. Антонов е уапсен неколку часа подоцна,а по убиството се очекува да биде осуден на 15 години. Кучето Фокс го преземало семејство кое ќе се грижи за него, додека малолетните две деца на Марија сеуште немаат старател. Марија момчето го запознала на интернет, но му кажала дека не е за сериозна врска, но тој настојувал, се преселил во нејзиниот град, и купувал скапи подароци и ја одел во елтни ресторани, но бидејќи не ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Аркадиј Антонов од Санкт Петерсбург е уапсен поради убиствона својата девојка откако нејзиното куче ги одвело полицајците до телото. Момчето со помош на пријател ја убило својата девојака Марија, откако таа му признала дека се гледа со друго момче. Ја одвел во шума и ја претепал до смрт, а нејзиното тело го покрил со листови и гранки, а од страв дека кучето може да го разоткрие го одвел 9,5 километри подалеку од местото, па го оставил. Кучето е пронајдено неколку часа подоцда додека лаела и цвивела на улица, сакајќи полицијата да ја следи. За среќа тие го направиле тоа а кучето ги одвело до телото. Антонов е уапсен неколку часа подоцна,а по убиството се очекува да биде осуден на 15 години. Кучето Фокс го преземало семејство кое ќе се грижи за него, додека малолетните две деца на Марија сеуште немаат старател. Марија момчето го запознала на интернет, но му кажала дека не е за сериозна врска, но тој настојувал, се преселил во нејзиниот град, и купувал скапи подароци и ја одел во елтни ресторани, но бидејќи не ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Аркадиј Антонов од Санкт Петерсбург бил уапсен за убиство на својата девојка откако нејзиното куче Фокс ја одвело полицијата до нејзиното тело. Марија Фроленкова била убиена од своето момче бидејќи се гледала со друг маж. Антонов рекол дека се вознемирил и изгубил контрола откако таа му признала дека се гледа со друг маж кого го запознала преку интернет. Ја одвел во шума и ја тепал до смрт, а потоа нејзиното тело го прекрил со лисја и гранки. Поради стравот дека нејзиното куче би можело да привлече внимание, го однел на 9,6 километри од тоа место и го оставил таму. Полицијата го пронашла кучето неколку часа подоцна. Тоа лаело, сакајќи да го следат. Тие тоа го направиле, и кучето ги одвело до телото. Антонов бил уапсен неколку часа по убиството и се очекува да биде осуден на 15 години затвор. Фокс бил преземен од семејство кое ќе се грижи за него. Фроленкова има малолетни ќерка и син за кои се грижела по првиот развод. Не се знае кој ќе се грижи сега за нив. Фроленкова го запознала своето момче убиец преку ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Денес во Санкт Петерсбург се игра „финале пред финалето“ на Мундијалот каде Франција и Белгија ќе се борат за еден билет кој води до Москва. Сите љубители на фудбалот со нетрпение го очекуваат овој дуел, особено оние кои се љубители на обложувањето. Покрај традиционалните типови, обложувалницата bet365 нуди и специјални игри, меѓу кои најинтересни се секако стрелците. Најмал коефициен за прв стрелец имаат Антоан Гризман и Ромелу Лукаку 5.50 , а коефициентот да постигнат гол во текот на натпреварот изнесува 2,40 . Потоа следи Килијан Мбапе за кого коефициентот за прв да постигне гол изнесува 6,50 додека коефициентот да постигнат гол во текот на натпреварот изнесува 2,75 . Интересно, голем коефициент за прв постигнат гол има Кевин де Брујн дури 15.00 а да постигне гол во текот на натпреварот коефициентот изнесува 6.00. Интересни се коефициентите и за Еден Азар ( 8.50 ), Пол Погба ( 12.00 ) и Рафаел Варан ( 34.00 ). Целата специјална понуда за овој меч од bet365 можете да ја видете ТУКА. Кој ќе даде гол? ...
  сите 17 | | | веќе видена

  Турскиот судија Џунејт Чакир ќе ја дели правдата на полуфиналниот натпревар меѓу Хрватска и Англија во среда, објави ФИФА. За 41 годишниот Турчин тоа ќе биде трет натпревар на Мундијалот, откако досега ги судеше во групната фаза дуелите меѓу Мароко-Иран и Нигерија-Аргентина. Чакир и пред четири години на Светското првенство во Бразил судеше во полуфиналето, на мечот меѓу Холандија и Аргентина. Натпреварот се игра на „Лужники“ во Москва во 20 часот. Главен судија на првото полуфинале меѓу Франција и Белгија ќе биде Уругваецот Андрес Куња, кој исто така судеше на два натпревари во групната фаза, меѓу Франција и Австралија, како и Шпанија-Иран. Куња стана првиот судија кој досудил пенал по асистенција на ВАР технологијата, кога досуди најстрога казна за Французите. Натпреварот се игра утре во 20 часот на арената „Санкт Петерсбург“ во Санкт Петерсбург.
  сите 45 | | | веќе видена

  Репрезентацијата на Белгија елиминира уште еден фаворит од мундијалот во Русија и тоа најтрофејната селекција Бразил со победа од 2-1. По првите две шанси на Бразил чии фудбалери погодија и пречка кобен беше корнерот во 13. минута кој заврши со автогол на Фернандињо. Веднаш потоа “кариоките,, нападнаа во желба да го израмнат резултатот но Куртоа бранеше извонредно. Белгија ја искористи шансата за противнапади и де Брујне со удар од 25м зголеми на 2-0 во 32м. Во вториот дел отворена игра на обете страни и конечно резервистот Аугусто со гол во 76м ги враќа надежите на Бразил но до крајот нема израмнување иако Нејмар бара пенал од српскиот судија Мажиќ. Белгија во полуфиналето ќе игра со Франција и тоа на 10-ти јули во Санкт Петерсбург.
  сите 26 | | | веќе видена

  Бразилските навивачи на Светското фудбалско првенство во Русија ги наговараа Русинките да изговараат простачки муабети пред мобилните со кои ги снимаа, а снимките ги објавуваа на интернет. Сето тоа почна како сексистичка шега. Бразилските навивачи на Светското првенство ги наговараа Русинките да кажуваат простачки зборови кои девојките не ги разбираа, а потоа снимките ги споделуваа со корисниците на социјалните мрежи. Сега, тие девојки кои беа жртви на бразилскиот безобразлук, повторно станаа жртви, овој пат на руските екстремни десничарски групи. Во меѓувреме, нападите на руските социјални мрежи се проширија на сите Русинки кои се фотографираа со странски навивачи, а не само со Бразилците. Овие Русинки се изложени на понижувачки коментари, одвратни навреди, па дури и на закани со насилство и сурови начини на линчување. Ваквите напади најпрвин почнаа преку Инстаграм и В Контакт (ВК), руска верзија на Фејсбук која има над 30 милиони корисници дневно. А овие девојки сега се најдоа и на интернет страниците од ...
  | | веќе видена

  Бразилските навивачи на Светското фудбалско првенство во Русија ги наговараа Русинките да изговараат простачки муабети пред мобилните со кои ги снимаа, а снимките ги објавуваа на интернет. Сето тоа почна како сексистичка шега. Бразилските навивачи на Светското првенство ги наговараа Русинките да кажуваат простачки зборови кои девојките не ги разбираа, а потоа снимките ги споделуваа со корисниците на социјалните мрежи. Сега, тие девојки кои беа жртви на бразилскиот безобразлук, повторно станаа жртви, овој пат на руските екстремни десничарски групи. Во меѓувреме, нападите на руските социјални мрежи се проширија на сите Русинки кои се фотографираа со странски навивачи, а не само со Бразилците. Овие Русинки се изложени на понижувачки коментари, одвратни навреди, па дури и на закани со насилство и сурови начини на линчување. Ваквите напади најпрвин почнаа преку Инстаграм и В Контакт (ВК), руска верзија на Фејсбук која има над 30 милиони корисници дневно. А овие девојки сега се најдоа и на интернет страниците од ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Шведска се пласираше во четвртфинале на Светско првенство првпат од 1994 година откако победи со 1:0 против Швајцарија на „Санкт Петерсбург Арена“ во еден од најслабите натпревари од првиот круг на директните елиминации на Мундијалот 2018. Сепак успехот на Швеѓаните беше заслужен, откако организираа поопасни напади во натпреварот, но и многу вешто одиграа во одбрана. Емил Форсберг го реализираше единствениот погодок во 66-тата минута, а со овој успех, скандинавците веќе се претворија во едно од најголемите изненадувања на шампионатот, и тоа без својата голема ѕвезда од последните години - Златан Ибрахимовиќ. Тимот во четвртфиналето ќе се сретно со подобриот од дуелот помеѓу Англија и Колумбија, кој е на програмата вечерва.
  сите 115 | | | веќе видена

  Шведска се пласираше во четвртфинале на Светско првенство првпат од 1994 година откако победи со 1:0 против Швајцарија на „Санкт Петерсбург Арена“ во еден од најслабите натпревари од првиот круг на директните елиминации на Мундијалот 2018. Сепак успехот на Швеѓаните беше заслужен, откако организираа поопасни напади во натпреварот, но и многу вешто одиграа во одбрана. Емил Форсберг го реализираше единствениот погодок во 66-тата минута, а со овој успех, скандинавците веќе се претворија во едно од најголемите изненадувања на шампионатот, и тоа без својата голема ѕвезда од последните години - Златан Ибрахимовиќ. Тимот во четвртфиналето ќе се сретно со подобриот од дуелот помеѓу Англија и Колумбија, кој е на програмата вечерва.
  сите 19 | | | веќе видена

  Шведска се пласираше во четвртфинале на Светско првенство првпат од 1994 година откако победи со 1:0 против Швајцарија на „Санкт Петерсбург Арена“ во еден од најслабите натпревари од првиот круг на директните елиминации на Мундијалот 2018. Сепак успехот на Швеѓаните беше заслужен, откако организираа поопасни напади во натпреварот, но и многу вешто одиграа во одбрана. Емил Форсберг го реализираше единствениот погодок во 66-тата минута, а со овој успех, скандинавците веќе се претворија во едно од најголемите изненадувања на шампионатот, и тоа без својата голема ѕвезда од последните години – Златан Ибрахимовиќ. Тимот во четвртфиналето ќе се сретно со подобриот од дуелот помеѓу Англија и Колумбија, кој е на програмата вечерва.
  сите 31 | | | веќе видена

  Шведска се пласираше во четвртфинале на Светско првенство првпат од 1994 година откако победи со 1:0 против Швајцарија на „Санкт Петерсбург Арена“ во еден од најслабите натпревари од првиот круг на директните елиминации на Мундијалот 2018. Сепак успехот на Швеѓаните беше заслужен, откако организираа поопасни напади во натпреварот, но и многу вешто одиграа во одбрана. Емил Форсберг го реализираше единствениот погодок во 66-тата минута, а со овој успех, скандинавците веќе се претворија во едно од најголемите изненадувања на шампионатот, и тоа без својата голема ѕвезда од последните години - Златан Ибрахимовиќ. Тимот во четвртфиналето ќе се сретно со подобриот од дуелот помеѓу Англија и Колумбија, кој е на програмата вечерва.
  сите 31 | | | веќе видена