Сан

  во

  Парагвајскиот претседател Фернандо Луго призна дека станал татко додека се уште служел како католички епископ во еден сиромашен парагвајски регион.-Ја преземам сета одговорност, што произлегува од фактот дека имав врска (со мајката на детето) и го признавам татковството, рече Луго во изненадувачкото телевизиско обраќање.Луго вети дека ќе ја чува приватноста на детето и изјави дека веќе нема да го коментира ова прашање.Минатата недела адвокатите на 26-годишната мајка на детето побараа по судски пат да се утврди татковстрвото на детето.Мајката, Вивиана Кариљо, пред новинарите изјави дека не потпишала никакви жалба и дека не ги овластила адвокатите да ја поднесат молбата од нејзино име.Луго (57), кој цели 10 години бил епископ во сиромашниот парагвајски регион Сан Педро, се откажа од свештеничкиот чин за да почне политичка кариера и покрај несогласноста на црквата. Со победата на изборите во април 2008 година, претставникот на левицата во Парагвај стави крај на 60-годишното владеење на конзервативците во ...
  | | веќе видена | слични

  Медиумот во соопштение вели дека екипа на емисијата Ловци на пирати: ВМС на САД, ќе биде дел од тимовите кои одат во акција и „од зад кулисите“ ќе бидат снимани акциите против пиратите во Аденскиот Залив.

  Едночасовната емисија која ќе биде прикажувана редовно ќе се снима на американските воени бродови Сан Антонио и Боксер кои се крај брегот на Сомалија. Соопштението за емисијата беше дадено откако беше ослободен капетан на брод кој беше заложник пет дена од пирати.
  | | веќе видена | слични

  Професионална кошаркарска лига (НБА) Кавси го прегазија шампионот Кливленд со победата над Бостон (107:76) стигна до 39. триумф дома и само еден го дели од рекордот во НБА, што го држат токму Селтикс. Вејд (Мајами) постигна 55 поени против Њујорк (122:105) Кливленд Кавалирс дојде до само една победа од рекордот на НБА лигата по успешност на домашен терен, и тоа со триумфот над сопственикот на овој рекорд, тимот на Бостон Селтикс, од сезоната 1985/86. Кавси го прегазија актуелниот шампион 107:76 , остварувајќи го 39. триумф дома, со само еден пораз, и тоа од тимот на Лос Анџелес Лејкерс. Рекордот ќе имаат можност да го урнат уште во среда, кога го пречекуваат тимот на Филаделфија. Со оваа победа тие се зацврстија на врвот на Источната конференција со скор од 65 победи и 15 порази, задржувајќи ја разликата во однос на Лејкерси , во борбата за најдобрата стартна позиција во целата лига пред плеј-офот. Леброн Џејмс погоди пет тројки за вкупно 29 поени.- Кога во еден момент погледав на семафорот, видов дека тие ...
  | | веќе видена | слични

  И официјално поубави сме од Грците Мартин го тепаше Сакис! Едната половина од евровизиското дуо Некст тајм, Мартин е прогласен за Мистер на Евровизија 2009. Во виртуелниот натпревар кој се одржува веќе неколку години по ред Мартин застана на првата позиција и пред Гркот Сакис Рувас и Литванецот Саша Сан. Победата ја однесе Мартин иако нашите претставници беа ставени на гласање како целина, бидејќи се работи за дуо. Но сепак бидејќи Мартин добил дваесетина поени повеќе од својот брат, тој е прогласен за најубав овогодинешен евровизиски претставник. Годинава покрај нашите момци во игра беа ставени уште 16 претставници и тоа Араш од Азербејџан, Петр Елфимов од Белорусија, Давор Ебнер (Регина) од БиХ, Красимир Аврамов од Бугарија, Хрватот Игор Цукров, Радек Банга од Чешка, Данецот Нилс Бринк, Германците Оскар Лоја и диџеј Алекс Кристенсен, Сакис Рувас од Грција, Золи Адок од Унгарија, Интарс Бусулис од Латвија, Саша Сон од Литванија, Александер Рибак од Норвешка, Камил Микулчик од Словачка и Адриан Сиебер од ...
  | | веќе видена | слични

  Вејд го торпедира Њујорк со 55 коша Кошаркарите на Мајами го совладаа Њујорк со 122:105 и го обезбедија петтото место во Источната конференција. Најзаслужен за триумф против никси беше Двејн Вејд кој уфрли рекордни 55 поени вклучувајќи шест тројки, а својот 50. кош во мечот го постигна на 26 секунди до крајот на третиот период. На ниво беше и Мајкл Бисли кој оствари дабл-дабл ефект (28 коша, 16 скока), најефикасни во тимот на Њујорк беа Ал Харингтон и Вилсон Чендлер кои забележаа по 21 поен. „Ова не беше само уште еден натпревар во сезоната, ова беше значаен натпревар за нас во регуларниот дел од сезоната“, рече Двејн Вејд. Кливленд го „потопи“ шампионот Бостон со 107:76. Леброн Џејмс постигна пет тројки и мечот го заврши со вкупно 29 коша. На кавалирси им недостасува уште една победа за рекорден број домашни триумфи во една сезона во историјата. Тие сега имаат 39-1 на својот паркет, рекордот го држат селтикси кои во сезоната 1985/86 остварија 40 победи и еден пораз во својата арената. По 13 поени во ...
  | | веќе видена | слични

  „Коњаниците“ без респект кон шампионот Кливленд кавалирс го порази Бостон селтикс со 107-76 и покажа кој е најдобар тим на Истокот. Кавалирс ја игра најдобрата сезона во клупската историја и ќе ја има предноста на домашниот терен во текот на целиот плејоф. Кливленд дома има 39-1 и ако го добие последниот дуел против Филаделфија, со 40-1 ќе го израмни рекордот на Селтикс од 1985/86 како најопасен домаќин во постоењето на лигата. Првата четвртина „коњаниците“ ја добија со 31-9 и си го отворија патот до најубедливиот триумф над Бостон во нивните досегашни 173 меѓусебни дуели. Кливленд стана 14. тим во историјата на НБА кој во регуларната сезона извојува 65 победи. Домашниот терен станува голема предност во натпреварите помеѓу првите два носители на Истокот. На последните 15 меча (се сметаат и седум од плејофот) помеѓу Кливленд и Бостон, секогаш славеше домашниот тим. Кевин Гарнет пропушти 20 од последните 24 меча за Селтикс, но тој ќе се врати за плејофот. ЛА лејкерс беше подобар од Мемфис, а најефикасен ...
  | | веќе видена | слични

  Кливленд кавалирс го порази Бостон селтикс со 107-76 и покажа кој е најдобар тим на Истокот. Кавалирс ја игра најдобрата сезона во клупс ката историја и ќе ја има предноста на домашниот терен во текот на целиот плејоф. Кливленд дома има 39-1 и ако го добие последниот дуел против Филаделфија, со 40-1 ќе го израмни рекордот на Селтикс од 1985 86 како најопасен домаќин во постоењето на лигата. Првата четвртина „коњаниците“ ја добија со 31-9 и си го отворија патот до најубедливиот триумф над Бостон во нивните досегашни 173 меѓусебни дуели. Кливленд стана 14. тим во историјата на НБА кој во регуларната сезона извојува 65 победи. Домашниот терен станува голема предност во натпреварите помеѓу првите два носители на Истокот. На последните 15 меча (се сметаат и седум од плејофот) помеѓу Кливленд и Бостон, секогаш славеше домашниот тим. Кевин Гарнет пропушти 20 од последните 24 меча за Селтикс, но тој ќе се врати за плејофот.

  ЛА лејкерс беше подобар од Мемфис, а најефикасен поединец кај „езерците“ беше ...
  | | веќе видена | слични

  Беспрекорната одбрана на Кливленд го лимитираше Бостон на само 76 поени. Се беше кристално јасно веќе по воведните 12 минути кога кавалирс го запреа тимот на Бостон на само 9 поени, истовремено осртаврувајќи висока предност од 22 поени. Без Кевин Гарнет Сетикс изгледаа потполно изгубени, но до крајот на полувремето успејаа да намалат на 19 поени заостанување. ЛеБрон Џејмс во вториот дел од мечот ги згасна сите надежи на противникот и со двтете едноподруго тројки  од свртување, ја подигна домашнатаа публика на нозе. ЛеБрон мечот го заврши со 29 поени и 7 асистенции, а Пирс беше најефикасен кај Бостон со 14 поени, на пресметката на која Кавалирс славеа со 107:76.Одличен натпревар се одиграа во Њу Орлеанс арената каде се водеше директна борба за 6 место на Западот.Домашните кошаркари одлично го отворија натпреварот и им дозволија на гостите се на се 13 поени по воведните 12 минути игра со што оставрија предност од 9 поени. Сепак Дирк Новицки кој дуелот го заврши со 29 поени и 14 скока, заедно со Џош Хауард го ...
  | | веќе видена | слични

  Во НБА лигата според сите предвидувања, финалето во Источната конференција ќе биде меѓу екипите на Кливленд и Бостон. Меѓутоа, ако се одигра како на последниот натпревар во Кливленд, тогаш нема да предизвика интерес кај публиката. Имено, Кливленд го совлада актуелниот шампион Бостон со 107:76 и така ја забележа 39 победа од 40 натпревари одиграни во Кливленд. Кај домаќините се истакна Леброн Џејмс со 29 поени, 4 скокови и 7 асистенции. Во другите натпревари, Њу Орлеанс на домашен терен го совлада Далас, додека Сан Антонио како гостин беше поуспешен во Сакраменто. Торонто на домашен терен ја совлада Филаделфија, Лос Алџелес Лејкерс беше поуспешен од Мемфис. Мајами благодарејќи на 55-тте поени на Двејн Вејд забележа победа против Њујорк Никс.Табела:Њу Орлеанс    102:92    ДаласКливленд        107:76    БостонТоронто        111:104    ФиладелфијаМајами        122:105    ЊујоркСакраменто               92:95              Сан АнтониоЛ.А.Лејкерс      92:75    Мемфис
  | | веќе видена | слични

  Во британските аптеки се продаваат капки кои се рекламираат како апсолутно ефикасен лек против затнувањето на носот.

  Чудотворното средство е всушност филтрирана морска вода од Ла Манш, што се продава во шишенца по цена од 14 долари.

  Водата се зема од фреквентниот дел на мореузот во висина на францускиот град Сан Мало.

  Иако Ла Манш спаѓа во најфреквентните морски патишта на светот и во него се излеваат отпадни води од бројни локални индустриски зони, компанијата „Шеринг-Плау“ тврди дека капките ефикасно делуваат во лечењето на затнатиот нос и дека по нивната примена луѓето полесно дишат.

  „Станува збор за 100% прочистена морска вода“, истакнуваат фармацевтите што стојат зад овој производ.

  Copyright 2008 makfax. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со makfax.
  | | веќе видена | слични

  Потпретседателот на Милан, Адријано Галијани, ги отфрлил медиумските критики кко на тимот му е потребна потполна реконструкција за клубот да се врати во борбата за трофеи. По 31 одиграно коло Милан се наоѓа на третото место на табелата во Серија А, и како и минатата сезона ќе заврши без освоен трофеј. Не се тоа резултати кои ги задоволуваат навивачите на Милан, но Галијани нема намера да прави големи промени. "Гледајќи генерално, за освојување на титули потребен ви е одличен тренер и адекватин тим. Но тешко е да се натпреварувате со тие кои се двојно побогати и кои плаќаат двојно помали даноци како Реал Мадрид. Мораме да имаме посебна стратегија која ќе роди со плод. Оваа сезона имавме големи проблеми со повредите, но мислам дека не ни треба реконструкција на тимот" - изјавил Галијани. Потпретседателот на Милан ја прокоментирал стратегијата за засилувања на лето. "Ќе ангажираме неколку звучни имиња, но во клубот ќе вратиме и неколку млади фудбалери кои играат на позајмица. Ги следам игрите на Алберто ...
  | | веќе видена | слични

  Регуларниот дел од првенството во кошаркарската НБА-лига влезе во својата последна недела, но и покрај фактот што екипите имаат за одигрување уште 2-3 меча, во овој момент не е позната ниту една двојка за 1. коло од плејофот.

  Во Источната конференција, екипите од 5. до 8. место (Мајами, Филаделфија, Чикаго и Детроит) се оддалечени со само две победи, а веќе е јасно дека кошаркарите на Кливленд ќе имаат најдобар скор. На следните три места ќе се најдат Бостон, Орландо и Атланта.

  Најголеми губитници во оваа група се „магичните“ од Флорида, кои откако претрпеа пораз од Њу Џерси (93-103), што за нив е трет неуспех во последните четири меча, и дефинитивно се простија од шансите да бидат втори на Истокот. Орландо се соочува и со сериозен недостаток за плејофот, со оглед на повредата на турскиот интернационалец Хидает Туркоглу, кој на дуелот со „мрежичките“ го свитка зглобот.

  Чикаго со триумфот над Шарлот (113-106), четврти по ред, дојде до 50-отстотен скор од 40-40 и не само што го ...
  | | веќе видена | слични

  Францускиот пејач Мани Чао беше депортиран од Мексико поради тоа што упатил коментари за политиката во таа земја. За време на минатонеделната посета на филмскиот фестивал во Гвадалахара, Ману Чао дискутирал за безредието од 2006 година во градот Сан Салвадор Атенко во северно Мексико.

  - Тоа што се случи во Атенко беше државен терор, на некој начин - изјави тој за новинарите. Во немирите од 2006 година над 200 лица биле повредени. Заменик-министерот за внатрешни работи потврди дека пејачот е под истрага на полицијата, а Ману Чао го откажа планираниот концерт.
  | | веќе видена | слични

  По поразот од нетси, Орландо остана без 2. место Тоа беше втор пораз во серија на Орландо и трет во последните четири натпревари, по што останаа без изгледи да го освојат 2. место на Истокот. Но, загубија и повеќе од тоа. Хедо Туркоглу на неполни седум минути пред крајот го напушти мечот поради повреда на зглобот. Се' уште не се знае тежината на повредата на Туркоглу, кој со 16 поени беше најефикасен кај гостите. Потфрли Двајт Хауард, само 7 коша и 8 скока. Кај Њу Џерси Винс Картер во победата вгради 27 поени и 9 асистенции.Индијана во Индијанаполис го совлада Детроит со 106:102. Гостите на 55 секунди пред крајот со кошот на Ричард Хамилтон поведоа со 102:101, но завршницата им припадна на домашните. За Индијана Гренџер постигна 24 коша, Раш 21, а кај „пистонси“ Хамилтон беше наефикасен со 23 поени. Бен Гордон со 39 коша го предводеше Чикаго во домашната победа против Шарлот со 113:106, а погоди 7/12 во обидите за тројка.Во гостинската победа на Голден стејт против Јута 118:108 двајца „воини„ стигнаа до ...
  | | веќе видена | слични

  Англискиот РАГБИСТ и актерката на заеднички одмор Дани си играше со топките на Кели Напаѓачот на англискиот рагби тим Лондон Веспс, Дани Кипријани и заносно убавата актерка Кели Брук ги демантираа на најдобар можен начин гласините дека се разделиле. Претходно медиумите на Островот соопштија дека Брук го оставила Дани и заминала во Лос Анџелес со цел да изгради кариера на позната актерка. Но, острото око на папараците на британскиот весник "Сан" ја уловија двојката како се забавува на Карибите. Дани (21) успешно ги ловеше градите на осум години постарата актерка, што очигледно и причинуваше задоволство. Четиринеделната разделба на љубовната двојка повторно ја разгори страста и ги тргна мислите на актерката од работата. - Убаво е да се биде повторно со некој кој не е дел од мојата работа. Многу ми е пријатно во друштво на Дани, бидејќи сум заљубена во него. Натписи што се појавија во медиумите дека повеќе не сме заедно се гласини, изјави Кели. Кипријани и Кели се запознаа пред седум месеци и од тогаш имаат ...
  | | веќе видена | слични

  Тренерот на Милан, Карло Анчелоти вчера на дуелот со Киево го заработи првиот црвен картон на клупата на тимот од Сан Сиро и трет во својата кариера. Италиајнскиот стручњак изјави дека едноставно излегол од зоната во која смеел да се движи по што веднаш му бил покажан црвен картон. Тој исто така истакна дека ова не му се случува често и одамна не седнал на трибините. Анчелоти цели 12 години немаше добиено  ваква казна, а последниот црвен картон го доби во 1997-та година на дуелот Интер-Палермо.
  | | веќе видена | слични

  По 13-те дуели кои ноќеска се одиграа во НБА лигата познатти се сите учесници во плеј офот. Од источната конференција пласман обезбедија Кливленд, Бостон, Орландо, Атланта, Мајами, Филадефија, Чикаго и Детроит. Додека од Западот во плеј офот ќе играат Лос Анџелес Лејкерс, Денвер, Хјустон, Портланд, Сан Антонио, Њу Орлеанс, Далас и Јута. Инаку дербито на вечерта се играше во Далас каде домеќините Мвареикс го победија Њу Орлеанс 100-92. Во гостинскиот состав одличен беше плејмејкерот Крис Пол кој средбата ја заврпи со 42 поени 7 асистенции и 9 скока. Сепак покрај него единствен кошаркар со двоцифрен број поени беше Дејвид Вест со 20. Од другата страна Дирк Новицки и Џош Хауард го предводеа Далас со по 25 поени. Џејсон Тери постигна 18, додека Ерик Дампир беше стрелец на 12 поени. Кливленд ја совлада Филаделфија со 102-92 и со ова апобеда го осигура првото место во источната конференција пред плеј офот. Суперѕвездата на Кваси, ЛеБрон Џејмс постигна 27 поени и 10 асистенции, Мo Вилијамс и Воли Шербијак постигнаа ...
  | | веќе видена | слични

  ЛА Лејкерс, Денвер, Хјустон, Портланд, Сан Антонио, Нју Орленас, Далас, Јута.

  Дербито на вечерта се играше во Далас, каде домашните Маверикс го победија Њу Орлеанс и со тоа се изедначија со екипата од Луизијана на шестото место во Западната Конференција. Двете екипи сега имаат по 48 победи и 31 пораз.

  Во гостинскиот состав блескаше плејмејкерот Крис Пол кој натпреварот го заврши со фантастични 42 поени, седум асистенции и девет скокови. Сепак, покрај него, само уште Дејвид Вест со 20 поени имаше двоцифрен учинок.

  Од другата страна, Далас го предводеа Дирк Новицки и Џош Хауард со по 25 поени. Џејсон Тери постигна 18, а Ерик Дампир 12 поени.

  Екипата на Кливленд со победа над Филаделфија од 102:92 го осигура почетното место во Источната конференција пред плеј-офот.

  ЛеБрон Џејмс постигна 27 поени и имаше 10 додавања за екипата на Кливленд, Мо Вилијамс и Воли Шербијак постигнаа по 18, а Вест 11 поени.

  Во екипата на Филаделфија Андре Игудала постигна 26, ...
  | | веќе видена | слични

  Враќањето на Бинам ги крена лејкерси Во дербито на Западот падна Денвер со 116:102, а повратникот впиша 16 поени за 21 минута Лос Анџелес лејкерс колку што се израдува на победата од 116:102 на домашен паркет против Денвер во дербито на Западната конференција во НБА-лигата, исто толку причини за славење имаше и поради успешното враќање на теренот на Ентони Бинам, кој паузираше долго време поради повреда. Во својот прв натпревар по подолгото отсуство тој забележа 16 поени и седум скока за 21 минута во игра. Во сенка на кам-бекот на Бинам останаа стандардно најефикасниот Коби Брајант, кој со своите 33 поени беше прв стрелец на средбата, како и одличниот ефект на Пау Гасол од 27 поени и 16 скока. Кај нагетси се издвои Кармело Ентони со 23 поени и пет скока, а 17 поени и десет скока додаде Нене Иларио.Хјустон, кој е во трка за третото место на Западот, очекувано славеше на гости во Сакраменто со 115:98, со што ја презеде лидерската позиција во Југозападната дивизија од Сан Антонио. „Ракетите“ во второто ...
  | | веќе видена | слични

  Анчелоти со Џеко на Стемфорд Бриџ Како бомба беше веста на Сан дека доаѓањето на Карло Анчелоти на клупата на Челзи е готова работа. Од Милан демантираат и велат дека италијанскиот стручњак останува со "росонерите" до истекот на договорот во 2010 година, но Анчелоти се договорил со Абрамович и на лето ќе го замени Гус Хидинк, кој не може да остане поради обврски кон репрезентацијата на Русија.Заедно со приказната за Анчелоти се појави и втора за преселба на Един Џеко на Стемфорд Бриџ. Анчелоти е голем навивач на Џеко и го сака во екипата што би ја тренирал во иднина, па напаѓачот на Волфсбург, кој е моментно најбаран на европскиот фудбалски пазар, би можел на пат кон Лондон. Џеко има договор до 2011 година, но сигурно на лето ќе замине. Листата на заинтересирани за него секој ден е поголема, а рускиот олигарх Роман Абрамович може да си дозволи да го купи "босанскиот дијамант". Според Трансфермакет Џеко моментно вреди 10 милиони евра.
  | | веќе видена | слични