Роналдо

  во

  По половина година по трансферот во Реал Мадрид, Кристијаано Роналди изјави дека му недостасува поранешниот клуб Манчестер Јунајтед и не ја исклучува можноста еден ден да се врати на „Олд Трафорд.“ Португалецот во интервју за „News of the world“ истакна дека не пропушта да ги гледа дуелите на „црвените ѓаволи“ на телевизија и продолжува да биде во контат со дел од своите поранешни соиграчи. „Секако дека ми недостасува чуството да играм за Јунајтед. Во Манчестер поминав шест години, а тоа е доста време. Исто така имам многу пријатели во тимот и кога можам секогаш ги гледам натпреварите.“ „Често се слушам со Вејн Руни, Рио Фердинанд, Немања Видиќ и Патрис Евра. Не зборуваме само за фудбал, туку и за други работи. Кој знае, можеби некогаш ќе се вратам во Манчестер Јунајтед. Се е можно.“ - вели Кристијано Роналдо. „Не кријам дека ми недостига Манчестер Јунајтед со Сер Алекс Фергусон кој и соиграчите кој бевме како едно семејство. Но, не сакам луѓето да мислат дека не сум среќен во Реал. Напротив, сега тоа е ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Иако долго време Реал Мадрид се мачеше во дуелот со Ксерез, сепак „кралскиот“ тим оствари победа и продолжи да ја брка Барселона. Со два гола за „галактико“ се врати и суперзведата Кристијано Роналдо, кој се врати по суспензијата и успеа да го импресионира тренерот Мануел Пелегрини. „Кристијано е многу важен за тимот, иако во негово отсуство игравме добро. Денес тој постигна 2 погодоци, создаде доволно простор за колегите и генерално имаше придонес за победата.“ „заслуживме да победиме и со поголема разлика. Првиот гол неше решавачки. Претходно, фудбалерите на Ксерез се бранеа одлично, а и тешкиот терен ни пречеше. Во второто полувреме игравме побрзо и работите дојдоа на свое место.“ - смета Пелегрини. „Роналдо постепено се навикнува на начинот на кој судат во Шпанија. И денес противниците го провоцираа, но тој остана мирен и ги смири нервите.“ - коментираше генерлниот директор на Реал Мадрид, Хорхе Валдано.
  сите 2 | | | веќе видена

  Кристијано Роналдо вели дека му недостасува Манчестер Јунајтед и би можел еден ден повторно да заигра за тој клуб. 25-годишниот Португалец го напушти "Олд Трафорд" минатото лето во рекорден трансфер по шест години минати во Манчестер Јунајтед, со кого освои три титули првак на Англија, Лига на Шампиони и безброј лични признанија. Неговата желба да заигра во Шпанија и богатата понуда од Реал Мадрид доведоа до долго очекуваниот трансфер. Роналдо, кој во Јунајтед стигна на возраст од 18 години за околу 13 милиони евра, одлично ја започна својата кариера во редовите на Реал, постигнувајќи 11 голови на 11 лигашки меча, вклучувајќи два гола во вчерашната победа против Ксерез, како и шест гола во четири меча во Лигата на Шампионите. Но, вели дека повторно би можел да го облече дресот на Манчестер Јунајтед, еден ден. "Секако дека ми недостасува играњето за Манчестер Јунајтед. Таму играв шест години, а тоа е долг период. И понатаму сум заинтересиран за мечевите на Јунајтед и, никогаш не знаете, можеби во иднина ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Португалскиот интернационалец, Кристијано Роналдо вели дека постојано ги следи натпреварите на Манчестер Јунајтед и не ја крие желбата еден ден да се врати на Олд Трафорд 25 годишниот Роналдо замина за Реал Мадрид во светски рекорден трансфер вреден 80 милиони фунти минатото лето откако помина шест сезони во Манчестер Јунајтед. Тој на Олд Трафорд освои три титули во Премиер Лигата, една титула во Лигата на Шампионите и многу други тимски и персонални награди. За преселбата на Роналдо во Мадрид се говореше цела година откако самиот играч јавно изјави дека сонува да го носи дресот на Кралскиот Клуб. Португалскот интернационалец има одличен старт на кариерата во Реал и постигна 11 погодоци на 13 натпревари во Примера Дивизион и шест погодоци на четири натпревари во Лигата на Шампионите. Но во интервју за News of The Wolrd тој призна дека му недостасува Манчестер Јунајтед и додава дека еден ден можно е да се врати на Олд Трафорд. “Секако дека ми недостасува играњето за Манчестер Јунајтед.” – рече Роналдо. ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Легендата на Реал Мадрид, Хуго Санчез смета дека Кристијано Роналдо е една силна личност. Поранешниот тренер на Алмериа е голем симпатизер на Кристијано Роналдо како и на неговиот темперамент против противничките играчи. Според Санчез луѓето кој го мразат го мотивираат се повеќе Португалецот да биде подобар. „Кристијано РОналдо е тоа што бев јас. Исто како и мене, луѓето кој го мразат и непочитуваат го мотивираат да стане се подобар. Како што гледаме тоа го прават многу љубмомрни луѓе.“ - смета Санчез. „Тажно е кога ги гледам одбранбените играчи како одат да го сопрат Кристијано Роналдо. Фудбалот треба да биде благодарен на Бога што му даде играч каков што е Кристијано. Тој е фантастичен играч.“ - заврши Санчез.
  сите 2 | | | веќе видена

  Само седум минути во второто полувреме беа доволни Реал Мадрид да забележи убедлива победа на гостувањето против Херез од 3:0. Од 64. до 71. минута Арбелоа еднаш беше прецизен, а Кристијано Роналдо постигна два гола за кралскиот клуб кој ја продолжува трката за шампионската титула со Барселона. Спортинг Хихон ја прекина серијата од четири порази во низа, откако на домашен терен одигра нерешено со фаворитот Валенсија (1:1). Диего Кастро ги доведе домашните во водство веќе во првата минута, а Мата и донесе бод на Валенсија.Виљареал беше поуспешен од Атлетик Билбао и го порази со 2:1. Во самиот финиш тројца играчи беа исклучени и тоа Годин од Виљареал и Хави Мартинез и Орбаиз од Атлетик. РЕЗУЛТАТИ:Спортинг - Валенсија 1:1(Кастро 5' - Мата 76')Херез - Реал Мадрид 0:3Арбелоа 64', Роналдо 70', 71')Виљареал - Атлетик Билбао 2:1(Капдевиља 5', Нилмар 45' - Габилондо 24')
  сите 4 | | | веќе видена

  Кралскиот клуб без поголеми проблеми славеше на гостувањето кај последнопласираниот Ксерез. Аутсајдерот успеваше да сеодбрани цели 65 минути, но потоа за само 7 минути "галактикосите" постигнаа три гола со што го поставија конечниот резултат од 0:3. Двократен стрелец за Реал беше Португалецот Кристијано Роналдо, а резултатот најпрво го отвори десниот бек Алваро Арбелоа. Со оваа победа Тимот од „Бернабе“ се доближи на само минус два бода од главниот конкурент Барселона, но Каталонците вечерва му гостуваат на Атлетико Мадрид на "Висенте Калдерон". На останатите натпревари вчера, Валенсија одигра само нерешено на гостувањето кај Спортинг Хихон, а Виљареал на домашен терен го совлада Атлетик Билбао со 2:1. На овој натпревар имаше дури три црвени картони ( два за гостите и еден за домаќините ) и еден неискористен пенал од страна на Атлетик Билбао. Денеска уште играат: Сантандер – Малага, Гетафе – Алмериа, Еспањол – Ла Коруња, Ваљадолид – Сарагоса, Севиља – Осасуна и Атлетико Мадрид – Барселона.
  сите 19 | | | веќе видена

  Тимот на Реал Мадрид му се доближи на лидерот Барселона по победата од 3:0 во гостувањето над Ксерез во натпреварот од 22-то коло во Ла Лига. На многу тежок терен на „Мунисипал де Чапин“ тимот на Пелегрини по 1 час игра дојдоа до првиот погодок, дело на Алваро Арбелоа во 64-та минута. Другите 2 погодоци беа дело на Кристијано Роналдо во 69-тата и 71-та минута. Гостите излегоа со мотив од самиот старт, но сепак во првиот дел наидоа на голем отпор на домаќините. Најпрвин домаќините во 13-тата минута имаа шанса преку Момо да пристигнат до водство, но сепак напаѓаќот на Ксерез не успеа да го совлада Касиљас. Моменти по тоа Кристијано Роналдо испрати удар но голманот Ренато Брит Суарез одбрана. 25-годишниот Португалец во 20-тата минута повторно дојде до шанса, но сепак не успеа да поентира. Генерално првото полувреме не се памети по многу шанси. Секунди по почетокот на 2-от дел гледачите го окупираа теренот и со плакати бараа правда за едно убиено дете. На тоа беше возвратено со аплауз, а мечот веднаш ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Во натпреварите од 22. коло во шпанската Примера најмногу внимание привлекува големото дерби помеѓу Атлетико Мадрид и Барселона, а интересен ќе биде дуелот и на „Ел Мадригал“ каде Виљареал го пречекува Атлетик Билбао. На Винсенте Калдерон Атлетико ја пречекува водечката Барселона и тоа е голема шанса црвено-плавите со победа уште повеќе да ги зголемат својте шанси за титулата. Барселона со победата против Гетафе во минатото коло ја плати со два црвени картони на Пике и Маркез, но Гвардиола се надева дека тоа нема да дејствува врз неговиот тим. Од друга страна Атлетико игра доста променливо во текот на целата сезона, им замина Макси Родригез, но стигна одличниот млад играч од Ланус, Едуардо Салвио кој би требало да претставува некога замена. Се очекува голем спектакл и многу голови, а евентуална победа на Атлетико ќе значи и спас на сезоната за Реал Мадрид. Реал Мадрид во гости оди кај наслабиот тим во лигата Ксерес, а згора на тоа и својата казна ја одлежа Кристијано Роналдо, но се враќа и Гонзало ...
  сите 19 | | | веќе видена

  Кристијано Роналдо смета дека повредата е таа која го попречува неговиот колега Рикардо Кака да покаже дека цената за која Реал Мадрид го ангажираше е оправдана. За разлика од Португалецот, Бразилецот сеуште не ја најде својата форма која и го доведе во редовите на "кралскиот клуб". "На некои играчи им треба време да се адаптираат. Земете го Бензема за пример. Но, во случајот на Кака не е проблем прилагодувањето, туку неговата хронична повреда со грбот. Откако ја надмина повредата сите гледаме колкав впрочем е неговиот талент. Кака наскоро ќе се докаже во Мадрид, затоа што е вонсериски играч и одлична личност." - изјавил Кристијано Роналдо.
  сите 2 | | | веќе видена

  Во натпреварите од 22. коло во шпанската Примера најмногу внимание привлекува големото дерби помеѓу Атлетико Мадрид и Барселона, а интересен ќе биде дуелот и на „Ел Мадригал“ каде Виљареал го пречекува Атлетик Билбао. На Винсенте Калдерон Атлетико ја пречекува водечката Барселона и тоа е голема шанса црвено-плавите со победа уште повеќе да ги зголемат својте шанси за титулата. Барселона со победата против Гетафе во минатото коло ја плати со два црвени картони на Пике и Маркез, но Гвардиола се надева дека тоа нема да дејствува врз неговиот тим. Од друга страна Атлетико игра доста променливо во текот на целата сезона, им замина Макси Родригез, но стигна одличниот млад играч од Ланус, Едуардо Салвио кој би требало да претставува некога замена. Се очекува голем спектакл и многу голови, а евентуална победа на Атлетико ќе значи и спас на сезоната за Реал Мадрид. Реал Мадрид во гости оди кај наслабиот тим во лигата Ксерес, а згора на тоа и својата казна ја одлежа Кристијано Роналдо, но се враќа и Гонзало Игуаин. ВО ...
  сите 19 | | | веќе видена

  Во редовите на Реал Мадрид се убедени дека ќе победат во трката по потписот на српскиот репрезентативец Немања Видиќ, па тој на лето ќе тргне по стапките на својот пријател Кристијано Роналдо на "Сантијаго Бернабеу". Се чинеше дека трката за потписот на стоперот, во која беа вклучени и Интер и Барселона, ќе ја добие Милан, но како што тврди "Деили Меил", Видиќ на крајот ќе се пресели во Мадрид за околу 22 милиони евра, со што ќе се заврши непристојниот однос меѓу Србинот и менаџерот на Јунајтед, Алекс Фергусон. Менаџерот на Јунајтед не е импресиониран од желбатан Видиќ да се пресели во јужните делови на Европа, и фактот што тоа влијае на неговата форма оваа сезона. Иако 28-годишниот фудбалер оваа сезона често имаше проблеми со повредите, Фергусон јасно го искажа своето незадоволство оставајќи го надвор од тимот и тогаш кога беше доволно концентриран за игра. Помирен со евентуалното заминување на Видиќ, Фергусон веќе осигура замена за него со ангажирањето на Крис Смалинг од Фулам за 11 милиони евра, а под ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Кристијано Роналдо не се сомнева дека Кака наскоро ќе го покаже своето најдобро во Реал Мадрид. Кристијано Роналдо по неговото пристигнување на „Сантијаго Бернабеу“ успеа одлично да се адаптира во „кралскиот клуб“, заразлика од Кака кој се обидува да ја пронајде својата најдобра форма. „на некои фудбалер им треба повеќе време да се адаптирата. Еве Бензема на пример. Но во случајот на Кака, повредите доста влијаеа на неговите игри.“ „Ние започнавме да го гледаме неговиот одличен талент и ќе имаме можност да го видиме најдоброто од него наскоро.“ „Кака и сега игра одлично, но тоа не е неговио т максимум затоа што тој е фантастичен фудблаер, одлична личност. Неговите квалитети не се губат за 1 месец. Тој ќе се врати експлозивно.“ - заврши CR9.
  сите 3 | | | веќе видена

  Ждрепката од осмина финалето во Лигата на Шампионите спои неколку интересни парови, како Манчестер Јунајтед - Милан, Реал Мадрид - Лион, Челзи - Интер и Барселона Штутгарт. Во сите тие дуели неколку играчи и еден тренер ќе имаат огромен мотив, или притисок бидејќи ги бранеле боите на едниот и другит клуб. Дејвид Бекам: 265 настапи за Манчестер Јунајтед, 62 гола За Дејвид Бекам непотребно е да се трошат зборови. Во дресот на Манчестер Јунајтед одигра 11 сезони, шест пати ја освои Премиер лигата, два пати ФА Купот, а во 1999-та година го подигна најпрестижниот фудбалски трофеј на Стариот Континент, оној од Лигата на Шампионите.За „Црвените Ѓаволи“ постигна 62 погодоци во 265 настапи. Меѓутоа, поради конфликтот со тренерот Фергусон, во 2003-та година замина во Реал Мадрид со кој во 2007-та година го освои шампионскиот трофеј на Шпанија. По фудбалските патешествија на Пиринејскиот полуостров, Бекам одлучи да си замине во Америка, потпишувајќи петгодишен договор со тимот на Лос Анџелес Галакси. Играјќи во МЛС ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Кристијано Роналдо не се сомнева дека Кака наскоро ќе го покаже своето најдобро во Реал Мадрид. Кристијано Роналдо по неговото пристигнување на „Сантијаго Бернабеу“ успеа одлично да се адаптира во „кралскиот клуб“, заразлика од Кака кој се обидува да ја пронајде својата најдобра форма. „на некои фудбалер им треба повеќе време да се адаптирата. Еве Бензема на пример. Но во случајот на Кака, повредите доста влијаеа на неговите игри.“ „Ние започнавме да го гледаме неговиот одличен талент и ќе имаме можност да го видиме најдоброто од него наскоро.“ „Кака и сега игра одлично, но тоа не е неговио т максимум затоа што тој е фантастичен фудблаер, одлична личност. Неговите квалитети не се губат за 1 месец. Тој ќе се врати експлозивно.“ - заврши CR9.
  сите 4 | | | веќе видена

  Ждрепката од осмина финалето во Лигата на Шампионите спои неколку интересни парови, како Манчестер Јунајтед - Милан, Реал Мадрид - Лион, Челзи - Интер и Барселона Штутгарт. Во сите тие дуели неколку играчи и еден тренер ќе имаат огромен мотив, или притисок бидејќи ги бранеле боите на едниот и другит клуб. Дејвид Бекам: 265 настапи за Манчестер Јунајтед, 62 гола За Дејвид Бекам непотребно е да се трошат зборови. Во дресот на Манчестер Јунајтед одигра 11 сезони, шест пати ја освои Премиер лигата, два пати ФА Купот, а во 1999-та година го подигна најпрестижниот фудбалски трофеј на Стариот Континент, оној од Лигата на Шампионите.За „Црвените Ѓаволи“ постигна 62 погодоци во 265 настапи. Меѓутоа, поради конфликтот со тренерот Фергусон, во 2003-та година замина во Реал Мадрид со кој во 2007-та година го освои шампионскиот трофеј на Шпанија. По фудбалските патешествија на Пиринејскиот полуостров, Бекам одлучи да си замине во Америка, потпишувајќи петгодишен договор со тимот на Лос Анџелес Галакси. Играјќи во МЛС ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Аргентинскиот интернационалец од редовите на Атлетико Мадрид, Серхио Агуеро, истакна дека нема вечно да игра за овој клуб, иако е емотивно поврзан со тимот од „Висенте Калдерон“. Оваа негова изјава повторно ги поттикна најголемите европски клубови да почнат преговори за негов ангажман во летниот преоден рок. - Навистина сум поврзан со Атлетико, но не можам да кажам дека засекогаш ќе останам во Мадрид. Во овој момент уживам тука, ги сакам навивачите и се што сакам е да играм добро за да се наметнам во репрезентацијата на Аргентина во пресрет на мундијалот во Јужна Африка - вели Серхио Агуеро. Италијанскиот првак Интер и англиските гиганти Челси и Манчестер јунајтед се сериозно заинтересирани за неговите услуги и нема да избираат средства за да го доведат во своите редови. Челси во јануарскиот преоден рок се обиде да ја конкретизира работата со понудата од 40 милиони фунти, но Атлетико Мадрид ја одби таа сума. Најголемиот конкурент на Челси за освојување на титулата во Англија оваа сезона, Манчестер јунајтед, ...
  | | веќе видена

  Португалскиот интернационалец, Кристијано Роналдо е желен Реал Мадрид да продолжи со победничката серија и верува во освојување на титула во Ла Лига Каталонците имаат пет бода предност во однос на Реал Мадрид но најскапото засилување во историјата на фудбалот, Кристијано Роналдо верува дека Кралевите можат да триумфираат во Ла Лига. Португалскиот интернационалец повторно се враќа во тимот на Реал за гостувањето кај Ксерес откако крилото претходно мораше да ја одлежи суспензијата од два натпревари поради црвениот картон добиен на дуелот со Малага. “Секако дека бев нервозен поради црвениот картон и суспензијата, но тоа веќе е минато и јас се вратив со голема желба.” – рече Роналдо. “Мислам дека тоа што ми се случи беше непревда. Но мислам дека е најважно што сега тоа е завршено и јас сум среќен што ќе се вратам.” “Се чувствувам како мало дете.” Роналдо поради повреди и суспензии оваа сезона пропушти голем број на натпревари на Реал Мадрид. Тој настапи на само 16 натпревари од 29 официјални дуели на Реал и ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Според медиумите од Англија, Реал Мадрид веруваат дека ја добиле битката за Немања Видиќ и дефанзивецот по крајот на сезоната ќе му се приклучи на Роналдо на Бернабе Медиумите подолго време шпекулираат за иднината на Немања Видиќ во Јунајтед откако неговата сопруга не може да се прилагоди во Манчестер поради лошото време. Се веруваше дека екипата на Милан има предност во трката за потписот на дефанзивецот, за кого уште се заинтересирани и Реал Мадрид, Барселона и Интер. Но според Daily Mail Видиќ по крајот на сезоната најверојанто ќе му се приклучи на својот добар пријател Кристијано Роналдо на Сантијаго Бернабе. Весникот вели дека за услугите на српскиот интернационалец, Реал ќе одвои 20 милиони фунти (околу 23 милиони евра). Се шпекулира дека менаџерот на Јунајтед, Сер Алекс воопшто не е импресиониран од тоа што Видиќ постојано копнее за преселба во јужниот дел на Европа и тоа има голем ефект врз перформансите на играчот оваа сезона. Покрај тоа Фергусон за следната сезона веќе ги обезбеди услугите на ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Во викенд тикетот ви донесуваме парови од викенд натпреварите од понудата на betadria.com интернет кладилница. BETADRIA.COM ВИКЕНД ТИКЕТ: МАН. СИТИ - СТОУК: 1 = 1,45 ЛИОН - ЛЕНС: 1 = 1,40 РОМА - ПАЛЕРМО: 1 = 1,60 ЈУВЕНТУС - ЏЕНОВА: 1 = 1,70 ХАНОВЕР - ВЕРДЕР: 2 = 1,80 КСЕРЕЗ - РЕАЛ М.: 2 = 1,30 БОНУС на 6 парови = 10% Вкупниот коефициент изнесува 14,21. На вложени 10 евра можната добивка изнесува 142,10 евра. МАН. СИТИ - СТОУК: 1 = 1,45 Maлку се опуштија фудбалерите на Манчестер Сити. Пораз од тим каков што е Хал не смееа да си дозволат, доколку сакаат пласман во Лигата на Шампиони. Но и во ФА Купот можат до крај. Доколку ја решат енигмата за нафрлувањата на Делап од аут, тогаш повеќе од пола работа е завршена, остаткот ќе го завршат Тевез и Адебајор. ЛИОН - ЛЕНС: 1 = 1,40 Иако не се ни блиску до игрите кога беа неприкосновени владетели на француските терени, фудбалерите на Лион ја стабилизираа формата и бележат подобри резултати. Одбраната доби на цврстина, а напдот сеуште понекогаш не е на ниво, се чека ...
  | | веќе видена