Ромни

  во

  „Кембриџ Аналитика“ е компанија која нуди услуги за бизниси и политички партии кои сакаат „да го променат однесувањето на публиката“. Компанијата тврди дека е ...
  сите 111 | | | веќе видена

  Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел денеска во Македонија се очекува на властите да им ја повтори американската поддршка за ...
  сите 117 | | | веќе видена

  Стив Вин, влијателен американски бизнисмен во казино индустријата, вчера поднесе оставка како финансиски директор Републиканскиот национален комитет (РНЦ), ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Арон Вес Мичел е новиот американски висок функционер што на 12 октомври ја презеде функцијата на помошник државен секретар на американското Министерство за надворешни работи, функција што до јануари ја држеше Викторија Нуланд и ќе биде задолжен за Македонија. Но и за дипломатските односи со 50 земји во Европа и Евроазија, НАТО, ЕУ и ОБСЕ. Една од главните теми на неговите истражувања додека работел како политички аналитичар е руската пропаганда и дезинформирањето и како тие да се спречат. Нуланд даде оставка во јануари и досега нејзиното место беше празно. Во својот говор во Комитетот за надворешни работи на американскиот Сенат на 19 септември тој ги даде контурите на својата идна политичка акција помеѓу другото и на Балканот: "Ќе побарам од Москва да ги прекине дестабилизирачките активности во Украина, Грузија, Молдавија и на Балканот и да ја прекине својата поддршка за непријателски режими во Сирија и Иран. Јас исто така ќе ги поддржам напорите за намалување на корупцијата кај нашите сојузници и партнери, ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Арон Вес Мичел е новиот американски висок функционер што на 12 октомври ја презеде функцијата на помошник државен секретар на американското Министерство за надворешни работи, функција што до јануари ја држеше Викторија Нуланд и ќе биде задолжен за Македонија. Но и за дипломатските односи со 50 земји во Европа и Евроазија, НАТО, ЕУ и ОБСЕ. Една од главните теми на неговите истражувања додека работел како политички аналитичар е руската пропаганда и дезинформирањето и како тие да се спречат.Нуланд даде оставка во јануари и досега нејзиното место беше празно.Во својот говор во Комитетот за надворешни работи на американскиот Сенат на 19 септември тој ги даде контурите на својата идна политичка акција помеѓу другото и на Балканот:"Ќе побарам од Москва да ги прекине дестабилизирачките активности во Украина, Грузија, Молдавија и на Балканот и да ја прекине својата поддршка за непријателски режими во Сирија и Иран. Јас исто така ќе ги поддржам напорите за намалување на корупцијата кај нашите сојузници и партнери, ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Арон Вес Мичел е новиот американски висок функционер што на 12 октомври ја презеде функцијата на помошник државен секретар на американското Министерство за надворешни работи, функција што до јануари ја држеше Викторија Нуланд и ќе биде задолжен за Македонија. Но и за дипломатските односи со 50 земји во Европа и Евроазија, НАТО, ЕУ и ОБСЕ. Една од главните теми на неговите истражувања додека работел како политички аналитичар е руската пропаганда и дезинформирањето и како тие да се спречат. Нуланд даде оставка во јануари и досега нејзиното место беше празно. Во својот говор во Комитетот за надворешни работи на американскиот Сенат на 19 септември тој ги даде контурите на својата идна политичка акција помеѓу другото и на Балканот: “Ќе побарам од Москва да ги прекине дестабилизирачките активности во Украина, Грузија, Молдавија и на Балканот и да ја прекине својата поддршка за непријателски режими во Сирија и Иран. Јас исто така ќе ги поддржам напорите за намалување на корупцијата кај нашите сојузници и партнери, ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Арон Вес Мичел е новиот американски висок функционер што на 12 октомври ја презеде функцијата на помошник државен секретар на американското Министерство за надворешни работи, функција што до јануари ја држеше Викторија Нуланд и ќе биде задолжен за Македонија. Но и за дипломатските односи со 50 земји во Европа и Евроазија, НАТО, ЕУ и ОБСЕ. Една од главните теми на неговите истражувања додека работел како политички аналитичар е руската пропаганда и дезинформирањето и како тие да се спречат. Нуланд даде оставка во јануари и досега нејзиното место беше празно. Во својот говор во Комитетот за надворешни работи на американскиот Сенат на 19 септември тој ги даде контурите на својата идна политичка акција помеѓу другото и на Балканот: “Ќе побарам од Москва да ги прекине дестабилизирачките активности во Украина, Грузија, Молдавија и на Балканот и да ја прекине својата поддршка за непријателски режими во Сирија и Иран. Јас исто така ќе ги поддржам напорите за намалување на корупцијата кај нашите сојузници и партнери, ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Пред празниците, убавиците на Victoria’s Secret ja кренаа температурата за неколку степени повисоко. Презентацијата на рекламната кампања за Holiday 2017 уште еднаш не нè разочара и ни ги откри моделите во секси долна облека. Линијата „Dream angels“ е претставена со градници и бикини во треперливи нијанси на шампањ. Во фото-сесијата се вклучени Елса Хоск, Сара Сампајо, Џозефин Скривер, Тејлор Хил, Јасмин Тукс и Ромни Стриџ. Убавиците позираа покрај топол камин, облечени во долна облека, тесни елеци, кои беа во иста палета на бои. Сите фотографии од оваа секси рекламна кампања можат да се видат во нашата галерија.
  сите 10 | | | веќе видена

  Кампања, како кампања, ќе си речете. Ќе се изнаслушаш секакви мудролии, ретко некоја од нив да ти остане во сеќавање, макар и по некоја минута подоцна ако се обидеш да се преслушаш кај си бил и што си чул. Предизборието е време на „кули во облаци“, најинтересен период од кариерата на секој политичар. Тогаш политичката мечта - креира сешто! Тогаш ветувањата се за лековерните - радување, а сите сме милионери кога се во прашање ветувањата. Можно ли е навистина дека некои кандидати некогашни, сегашни или идни ги кршат своите ветувања заради нивно задоволство од самото кршење на ветувањата? Не попусто ви го споменувам ова, бидејќи еден психолог, всушност, ми ја постави оваа тема за размислување, како антитеза на ветувањата што би биле реализирани и задоволството од нивната реализација. Ви се чини премногу „психолошки“? Мислам дека не е. Тоа малку ме поттикна и од тој аспект да ги анализирам кандидатите на локалниве, деновиве... Швајцарскиот психијатар, Kарл Јунг, оснoвачот на аналитичката психологија, токму за ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Вес Мичел нема искуство во дипломатијата, а доаѓа од местото претседател на Центарот за европски политички студии во Вашингтон Посветениот атлантист и досегашен претседател на Центарот за европски политички анализи (ЦЕПА) од Вашингтон, Вес Мичел, е именуван за помошник државен секретар за европски и евроазиски работи во Стејт депарментот. Неговото именување во американскиот Сенат во петокот беше едногласно. Вес Мичел во вашингтонските кругови важи за жесток критичар на ширењето на влијанието на Русија кон Централна Европа и Балканот. Конфирмацијата во Сенатот би можело да се каже дека беше во пакет за нова политика кон Русија, заедно со именувањето на новиот американски амбасадор во Москва, поранешниот гувернер на Јута, Јон Хантсман, и на новиот амбасадор во Авганистан, Џон Бас. Мичел, кој досега нема никакво искуство во дипломатијата, доаѓа на местото на Викторија Нуланд, која поднесе оставка на 20 јануари 2017, со стапувањето на власт на администрацијата на Доналд Трамп. Тој беше предлог на Трамп уште од ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Вес Мичел нема искуство во дипломатијата, а доаѓа од местото претседател на Центарот за европски политички студии во Вашингтон, пишува Дојче веле . Посветениот атлантист и досегашен претседател на Центарот за европски политички анализи (ЦЕПА) од Вашингтон, Вес Мичел, е именуван за помошник државен секретар за европски и евроазиски работи во Стејт депарментот. Неговото именување во американскиот Сенат во петокот беше едногласно. Вес Мичел во вашингтонските кругови важи за жесток критичар на ширењето на влијанието на Русија кон Централна Европа и Балканот. Конфирмацијата во Сенатот би можело да се каже дека беше во пакет за нова политика кон Русија, заедно со именувањето на новиот американски амбасадор во Москва, поранешниот гувернер на Јута, Јон Хантсман, и на новиот амбасадор во Авганистан, Џон Бас. Мичел, кој досега нема никакво искуство во дипломатијата, доаѓа на местото на Викторија Нуланд, која поднесе оставка на 20 јануари 2017, со стапувањето на власт на администрацијата на Доналд Трамп. Тој беше ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Сенатот на САД дал согласност Вес Мичелда ја преземе функцијата помошен државен секретар за Евроазија. Вес Мичел досега раководел (статус на директор) со Центар за анализи за европска политика. “Зелено светло“ добил и новиот амбасадор на САД во Москва Џон Хантсман кој бил амбасадор на својата земја во Кина и гувернер на државата Јута. Американскиот сенат во чија уставна надлежност на својата земја, дал согласност Вес Мичел да биде поставен за нов помошен државен секретар за Европа и Евроазија. Во негова надлежност ќе бидат односите со Србија, Црна Гора, Македонија и со Русија. Мичел ќе биде клучна фигура во Стејт департментот за планирање и реализација на односите на САД со дел од светот, и со Европа во целина. Во администрацијата на Барак Обама тој положај го држеше Викторија Нулан. Сенатот на САД на истото заседание дало согласност и за именување на бившиот гувернер на Јута, Џон Хантсман за амбасадор на САД во Москва. Хантсман на сенаорите им рекол дека Вашингтон нема друг избор сем да соработува со Русија ...
  сите 12 | | | веќе видена