Рома

  во

  Сударот на двата најголеми „тешкаши“ во годишната Лига Европа, сепак, повеќе му годеше на постариот и поискусен Јувентус. „Старата дама“ го издржа првичниот 20. минутен налет на домашниот Ајакс, а дури не изгледаше ниту многу нарушено по голот на Сулејмани. Ајаксовите деца потоа направија кобна грешка. Го спуштија ритамот и делуваа крајно незаинтересирано, што не е рецепт кога против себе имате екипа која ја води Дел Пјеро. На мајсторот му беа доволни неколку секунди со два феноменални потега на аут линијата да исфрли два противнички фудбалера и да му ја додаде на Де Челе. Овој нафрли во пеналтикот, а таму Амаури беше највисок за 1:1. Веќе во 50 минута иконата на Јуве беше тој кој го погоди Амаури за негов втор гол и победа од 2:1. Казан - Хапоел 3:0, Ајакс - Јувентус 1:2, Бриж - Валенсија 1:0, Твенте - Вердер 1:0, Лил - Фенербахче 2:1, Стандард - Салцбург 3:2, Вилјареал - Волфсбург 2:2, Билбао - Андерлехт 1:1, Атлетико М. - Галатасарај 1:1, Копенхаген - Марсеј 1:3, Фулам - Шахтјор 2:1, Хамбургер - ПСВ ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Фудбалерите на "старата дама" го издржаа притисокот на Ајакс и со подобра реализација успеаја да слават (2:1), а победа на гости забележа само уште Олимпик (Марсеј) Стартот во годинашниве фудбалски возбудувања ширум Европа беше комплетиран со првите 1/6 финални пресметки во најмасовното клупско натпреварување, УЕФА Евро лига. Сосема друга приказна од таа во Серија А, видовме од фудбалерите на Јувентус, кои одиграа максимално зрело на гостувањето во Амстердам и заслужено го победија претставникот на Холандија, Ајакс (2:1).- Прво ме радува играта на моите фудбалери, после формата на Амаури, а на крај реализацијата. Признавам дека бевме под голем притисок, Ајакс создаде повеќе чисти шанси, но ние бевме подобри реализатори. Сега треба работата да ја довршиме на нашиот стадион, изјави тренерот на "старата дама", Алберто Ѕакерони. Претставникот на Франција, Олимпик Марсеј забележа голема победа во Копенхаген.- Искрено, некој да ме прашање во 84 минута дали сум задоволен со реми ќе му кажев "да". Дефинитивно има ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Европските гиганти Ливерпул и Јувентус со позитивни резултати ќе го пречекаат реваншот од шеснаесеттина-финалето во фудбалската Лига Европа, откако извојуваа минимални победи против непријатни противници . Бранителот на титулата, Шахтар, неочекувано загуби на гости со 1-2 против Фулам, но ги задржа шансите за пласман во осмина-финалето. Рома на драматичен начин загуби во Атина, што за римската волчица е крај на серијата од 20 меча без пораз. Пред пласман меѓу 16-те најдобри се и Марсеј, кој со два гола разлика победи на гости, и рускиот првак Рубин, кој со 3-0 го надигра Хапоел Тел Авив. Црна дамка на завчерашните средби фрлија нередите во Билбао, каде што по завршувањето на мечот меѓу Атлетик и Андерлехт имаше тепачка меѓу навивачите. Се' почна на трибините, а потоа фановите влетаат на зелениот терен, па таму си разменуваа удари се' додека полицијата не воспостави контрола. Од полицијата информираа дека уапсиле 5 навивачи, од кои четворица Белгијци. Гостинските навивачи се судрија со локалната полиција и ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Напаѓачот на Фламенго и бразилската фудбалска репрезентација Адриано, го најави своето враќање во италијанската лига и јавно призна дека ги сакал да заигра за Рома. Бразилецот по секојдневните несогласувања дали со менаџерот, или со управата на Интер одлучи да се врати во својата родна земја, каде потпиша договор со Фламенго. Во Бразил напаѓачот повторно „проработи“ и смета дека е подготвен за враќање во европскиот фудбал. Иако неславно си замина од италијанскиот шампион, Адриано призна дека сеуште навива за својот поранешен клуб. Минатата година Адриано за Фламенго одигра 30 натпревари и постигна 19 погодоци, а сега се надева на враќање во Европа. Таа идеја не им се допадна на челниците на римскиот клуб кои имаа инстантен одговор на изјавата на бразилскиот репрезентативец. „Такво нешто воопшто немам намера да коментирам. Засега за тоа никој ниту размислувал и според тоа не треба да очекувате некои конкретни потези.“ - дециден беше спортскиот директор на Рома Даниеле Праде.
  сите 2 | | | веќе видена

  Во Betadria викенд тикетот ви донесуваме парови од викенд натпреварите од понудата на betadria.com интернет кладилница. BETADRIA.COM ВИКЕНД ТИКЕТ: АСТОН ВИЛА - БАРНЛИ: 1 = 1,40 МАРСЕЈ - НАНСИ: 1 = 1,40 СОШО - ЛИОН: 2 = 2,00 РОМА - КАТАНИЈА: 1 = 1,40 ХАМБУРГЕР - АЈНТРАХТ: 1 = 1,50 АТЛ. БИЛБАО - ТЕНЕРИФЕ: 1 = 1,65 БОНУС на 6 парови = 10% Вкупниот коефициент изнесува 14,94. На вложени 10 евра можната добивка изнесува 149,40 евра. АСТОН ВИЛА - БАРНЛИ: 1 = 1,40 Серијата на натпревари против екипите кои се борат за опстанок, Вила ја започнува против најлошиот гостин во лигата, Барнли, кој во 13 гостувања има освоено само еден единствен бод (Манчестер Сити) и тешко дека и во овој натпревар ќе биде рамноправен. МАРСЕЈ - НАНСИ: 1 = 1,40 Во изминатите две сезона Марсеј киксираше на Велодром кога на гости доаѓаше Нанси, но овој пат шансите за изненадување се многу помали. Марсеј нема проблеми со отсутни фудбалери и игра во добра форма, а кога е така, секој гости го чекаат големи проблеми, особено во одбраната. СОШО - ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Ситуацијата при врвот на табелата во Серија А не би требала да биде значително променета по 25 коло. Интер во дербито на колото ја дочекува Сампдорија која нанижа четири победи, но нема големи шанси да изненади на "Џузепе Меаца", а се очекува македонскиот интернационалец Горан Пандев повторно да биде стартер во тимот на Жозе Мурињо. Рома ќе ја пречека Катанија која конечно се искачи над зоната за испаѓање. Милан оди на гости кај Бари, чија форма е во пад. Голема борба се води за преостанатите места кои водат во европските купови. Наполи се надева дека може да го задржи четвртото место, а за остварување на таа цел ми е неопходна победа над последно пласираната Сиена. Фиорентина во дербито на Тоскана го пречекува Ливорно, додека Јувентус и гостува на се подобрата, но и ослабена Болоња. Интересен секако ќе биде дуелот на Палермо со Лацио, но и на Џенова со Удинезе, бидејќи бодови им се повеќе од потребни на двете екипи. Сабота, 20 февруари: 18:00ч Џенова - Удинезе 20:45ч Интер - Сампдорија Недела, 21 ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Неочекувано и доста наивно Рома стави крај на серијата од 20 официјални 20 натпревари без пораз. Римјаните водеа со 2:1 како гостин на Панатинаикос неколку минути пред последниот судискиот сигнал, но Грците најдоа начин да го свртат резултатот со 2 брзи погодоци и придонесоа да се налути тренерот на Рома, Клаудио Раниери. Тој искрено вели дека тимот сам си го го направил потежок реваншот со недостатокот на концентрација во второто полувреме и изразж загриженост од повредата на голманот Жулио Серџо. „Требаше да го решиме мечот во наша полза, а по паузата не бевме доволно внимателни и примивме 2 погодоци, кои стигнаа по наши грешки. Сега ќе мораме да победиме на „Олимпико““. - коментира Раниери. Тој ги отфрла сите претпостакви дека излегол со послаб состав за сметка на престојниот дуел против Катанија во Серија А. „Во никој случај, Лига Европа е меѓу нашите приоритети во оваа сезона. Но е глупаво да примаме такви погодоци, откако игравме одлично во првиот дел.“ - вели Раниери. „Утре ќе ја дознаеме ...
  | | веќе видена

  Екипата на Јувентус по серијата слаби резултати во домашното првенство и испаѓањето од Лигата на Шампионите, успеа да обезбеди два гола предност на гостински терен во Амстердам арената против тимот на Ајакс со резултат 2:1. Головите за „Старата дама“ ги постигна Амаури во 31-та и 58-та минута. Водечкиот гол за Ајакс и единствен за тимот од Амстердам го постигна Миралем Сулејмани во 16-та минута. Останатите резултати од првиот натпревар од нокаут фазата во Европа лигата: Рубин Казан- Хапоел Тел Авив 3:0 (Букхаров 14’, 23’ Семак 69’) Вилјареал- Волфсбург 2:2 (Сена 43’ Графите 65’ 84’п Рубен 85’) Стандард- Ред Бул Салзбург 3:2 (Јанко 4’ 45’ Витсел 67’п 83’ Де Камарго 80’) Твенте- Вердер Бремен 1:0 (Јансен 39’) Лил- Фенербахче 2:1 (Балмонт 2’ Ведерсон 5’ Фрау 52’) Ајакс- Јувентус 1:2 (Сулејман 16’ Амаури 31’ 58’) Бруж- Валенсија 1:0 (Коуемеха 56’) Фулам- Шахтјор Донетск 2:1 (Гера 3’ Луис Адриано 32’ Замора 63’) Ливерпул- Униреа Урзицени 1:0 (Н’Гог 81’) Хамбург- ПСВ Ајндховен 1:0 (Јансен ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Амстердам Екипата на Јувентус по серијата слаби резултати во домашното првенство и испаѓањето од Лигата на Шампионите, успеа да обезбеди два гола предност на гостински терен во Амстердам арената против тимот на Ајакс со резултат 2:1. Головите за „Старата дама“ ги постигна Амаури во 31-та и 58-та минута. Водечкиот гол за Ајакс и единствен за тимот од Амстердам го постигна Миралем Сулејмани во 16-та минута. Останатите резултати од првиот натпревар од нокаут фазата во Европа лигата: Рубин Казан- Хапоел Тел Авив 3:0 (Букхаров 14’, 23’ Семак 69’) Вилјареал- Волфсбург 2:2 (Сена 43’ Графите 65’ 84’п Рубен 85’) Стандард- Ред Бул Салзбург 3:2 (Јанко 4’ 45’ Витсел 67’п 83’ Де Камарго 80’) Твенте- Вердер Бремен 1:0 (Јансен 39’) Лил- Фенербахче 2:1 (Балмонт 2’ Ведерсон 5’ Фрау 52’) Ајакс- Јувентус 1:2 (Сулејман 16’ Амаури 31’ 58’) Бруж- Валенсија 1:0 (Коуемеха 56’) Фулам- Шахтјор Донетск 2:1 (Гера 3’ Луис Адриано 32’ Замора 63’) Ливерпул- Униреа Урзицени 1:0 (Н’Гог 81’) Хамбург- ПСВ Ајндховен 1:0 (Јансен 26’п) ...
  сите 8 | | | веќе видена

  На денешната прес-коференција, Жозе Мурињо ги отфрли шпекулациите кои го поврзуваа со преселба во Реал Мадрид и ги нападна Јувентус, Рома, Наполи како и весниците од Шпанија и Англија Мурињо денеска ’во свој препознатлив стил’ од прес-конференцијата во пресрет на дуелот со Сампдорија упати критики кон неколку страни. На прашањето за натписите на медиумите во Шпанија кој велеа дека претставници на Реал Мадрид веќе се во контакт со агентите на Мурињо, стратегот рече: “Има весници кои не се искрени и измислуваат вести – јас не сум дел од тие игри.” – рече Мурињо. За интервјуто што го објави магазинот Nuts во кое Мурињо говореше за неговото време во Челзи и грешката на Роман Абрамович што му врачил отказ, Португалецот додаде: “Има две работи кои се тешки за прифаќање: прво јас зборувам само на прес-конференции и некои интервјуа по натпреварите, скоро е невозможно јас да бидам на ТВ шоу.” “Во Англија сите сакаат јас да зборувам за Челзи, и на нив им е тешко да прифатат дека јас не сакам.” “Има искрени и неискрени ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Неочекувано и доста наивно Рома стави крај на серијата од 20 официјални 20 натпревари без пораз. Римјаните водеа со 2:1 како гостин на Панатинаикос неколку минути пред последниот судискиот сигнал, но Грците најдоа начин да го свртат резултатот со 2 брзи погодоци и придонесоа да се налути тренерот на Рома, Клаудио Раниери. Тој искрено вели дека тимот сам си го го направил потежок реваншот со недостатокот на концентрација во второто полувреме и изразж загриженост од повредата на голманот Жулио Серџо. „Требаше да го решиме мечот во наша полза, а по паузата не бевме доволно внимателни и примивме 2 погодоци, кои стигнаа по наши грешки. Сега ќе мораме да победиме на „Олимпико““. - коментира Раниери. Тој ги отфрла сите претпостакви дека излегол со послаб состав за сметка на престојниот дуел против Катанија во Серија А. „Во никој случај, Лига Европа е меѓу нашите приоритети во оваа сезона. Но е глупаво да примаме такви погодоци, откако игравме одлично во првиот дел.“ - вели Раниери. „Утре ќе ја дознаеме ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Фудбалска Европа синоќа проследи 15 натпревари од УЕФА Европа лигата, а најголема предност оствари Рубин Казан кој на домашен терен го совлада Хапоел со 3:0. Во најголемиот дел од натпреварите вкупните победници ќе бидат решени по одигрувањето на реванш дуелите кои се играат во вторник и во четврток. Преглед на резултатите од првите натпревари од 1/16 финалето: Ајакс – Јувентус 1:2, Бриж – Валенсија 1:0, Твенте – Вердер 1:0, Лил – Фенербахче 2:1, Стандард – Салцбург 3:2, Виљареал – Волфсбург 2:2, Атлетик Билбао – Андерлехт 1:1, Атлетико Мадрид – Галатасарај 1:1, Копенхаген – Олимпик Марсеј 1:3, Фулам – Шахтјор 2:1, Хамбургер – ПСВ 1:0, Херта – Бенфика 1:1, Ливерпул – Униреа 1:0 и Панатинаикос – Рома 3:2. Во вторникот Евертон – Спортинг 2:1.
  сите 10 | | | веќе видена

  Очекувани резултати беа постигнати во првите 1/16 финални натпревари во Лига Европа. Во дербиот во Амстердам, Јувентус со двата гола на Амаури го победи Ајакс со 2:1. Во возбудлив натпревар во Атина, Панатинаикос ја совлада Рома со 3:2, која на десетина минути до крајот имаше предност од 1:2. Во Лиеж, Стандард ја надополни негативата од 0:2, и со три гола во вториот дел го победи Салцбург. Комплетни резултати: Рубин - Хапоел Тел Авив 3:0Ајакс - Јувентус 1:2 Бриж - Валенсија 1:0 Твенте - Вердер 1:0 Лил - Фенербахче 2:1Стандард - Салцбург 3:2 Виљареал - Волфзбург 2:2 Атлетик Билбао - Андерлехт 1:1 Атлетико Мадрид - Галатасарај 1:1 Копенхаген - Олимпик Марсеј 1:3 Фулам - Шахтјор 2:1 Хамбургер - ПСВ 1:0 Херта - Бенфика 1:1 Ливерпул - Униреа 1:0 Панатинаикос - Рома 3:2 (Крај)
  сите 10 | | | веќе видена

  викенд тикетот ви донесуваме парови од викенд натпреварите од понудата на интернет кладилница. ВИКЕНД ТИКЕТ: АСТОН ВИЛА - БАРНЛИ: 1 = 1,40МАРСЕЈ - НАНСИ: 1 = 1,40СОШО - ЛИОН: 2 = 2,00РОМА - КАТАНИЈА: 1 = 1,40ХАМБУРГЕР - АЈНТРАХТ: 1 = 1,50АТЛ. БИЛБАО - ТЕНЕРИФЕ: 1 = 1,65БОНУС на 6 парови = 10% Вкупниот коефициент изнесува 14,94.На вложени 10 евра можната добивка изнесува 149,40 евра. АСТОН ВИЛА - БАРНЛИ: 1 = 1,40 Серијата на натпревари против екипите кои се борат за опстанок, Вила ја започнува против најлошиот гостин во лигата, Барнли, кој во 13 гостувања има освоено само еден единствен бод (Манчестер Сити) и тешко дека и во овој натпревар ќе биде рамноправен. МАРСЕЈ - НАНСИ: 1 = 1,40 Во изминатите две сезона Марсеј киксираше на Велодром кога на гости доаѓаше Нанси, но овој пат шансите за изненадување се многу помали. Марсеј нема проблеми со отсутни фудбалери и игра во добра форма, а кога е така, секој гости го чекаат големи проблеми, особено во одбраната. СОШО - ЛИОН: 2 = 2,00 Лион не смее да не се ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Фудбалерите на Олимпик од Марсеј по победата од 3:1 на гостувањето против Копенхаген успеа да обезбеди предност, која му овозможува мирен реванш и планирање на настапите во следната фаза од Лигата на Европа. Панатинаикос со пресврт обезбеди минимална предност пред реваншот во Рим, а Бриж неочекувано беше поуспешен од Валенсија. Олимпик во финишот постигна два погодоци и на крајот стигна до победа од 3:1, по што се најде на чекор до пласман во следната фаза.Рома на гостувањето во Атина имаше водство од 1:0 и 2:1, но Панатинаикос со головите на Христодопулос и Сисе во последните шест минути стигна до победа од 3:2.Шпанските претставници Виљареал, Атлетик Билбао и Атлетико Мадрид иако имаа предност на домашниот терен не успеаа да обезбедат предност пред реваншот, а Ливерпул се намачи во мечот со шампионот на Романија, Униреа. Резултати 1/16 финале:Рубин Казан - Хапоел Тел Авив 3:0Букаров 14, 23, Семак 69Ајакс - Јувентус 1:2Сулејмани 17 - Мамаури 32, 58Бриж - Валенсија 1:0Куемаха 56Твенте - Вердер ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Одличните 50-ина дена на најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев во Интер, зачинети со по три гола и асистенции и еден изнуден пенал лесно може да го закотви Самуел Ето на клупата на „нераѕурите“ Италијанските медиуми уште отсега на неполна недела до суперпресметката со Челси во осминафиналето на Лигата на шампионите најавија дека Жозе Мурињо нема дилеми за составот во кој нападот е резервиран за дуото Диего Милито - Горан Пандев. Мурињо е незадоволен од Ето во изминативе 20 дена, откако се врати од Африканскиот куп на нациите. Камерунецот, кој во мал лани го постигна првиот гол за Барселона во финалето на ЛШ (има две европски круни со Каталонците) не покажа ништо на средбите со Калјари, Парма и со Наполи и во трите меча беше еден од најслабите играчи на Интер. Пандев со Милито игра во тандем, како да се знаат „сто години“, па покрај головите на нашиот ас, Аргентинецот се изнадава голови на асистенции на „ил феномено“. - Не е лесно да се биде мој напаѓач. За Ето нема црвен тепих и ќе мора да докаже ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Петар ЈедиковскиНа трети март во Скопје на арената „Филип Втори“ македонските љубители на фудбалот ќе имаат можност на дело да ги видат избраниците на селекторот Мирсад Јонуз во пријателскиот натпревар со соодветната селекција на Црна Гора. Тоа ќе биде и прва можност годинава да се собере националниот тим на Македонија, кој за квалификациите за ЕП 2012 година најавува големи амбиции. Во текот на следните два-три дена селекторот Јонуз треба да го објави списокот на фудбалери на кои ќе смета за оваа средба. Дилемите се за напаѓачките редови, каде за две места конкурираат четворица фудбалери, Стевица Ристиќ, Иван Тричковски, Филип Ивановски и Душан Савиќ.- На списокот ќе има 20 фудбалери. Шеснаесет од нив се стандардни и оттаму може да се види дека ќе нема многу измени. Остануваат уште ден-два за да видам кој од играчите што би сакал да ги испробам ќе можат да дојдат. Тоа се Филип Ивановски, Стевица Ристиќ, Душан Савиќ и Иван Тричковски. Ова се четворицата фудбалери што не се сигурни, додека сигурно ќе биде ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Поранешниот голгетер на Интер, Адријано, откри дека би сакал да се пресели во редовите на Рома за да има можност да игра во ист тим со Франческо Тоти. Одличниот напаѓач истовремено откри дека „римската волчица“ во текот на јануарскиот преоден рок се обидела да го ангажира, но тој решил да остане уште шест месеци во тимот на Фламенго. - Точно е дека екипата на Рома се обиде да ме ангажира во јануари, разговаравме долго, но на крајот решив да останам во Фламенго за да си ги зголемам шансите за настап на Светското првенство во Јужна Африка. До јуни останувам во Бразил, но потоа би можел да се вратам во Италија. Рим е прекрасен град за живеење, а Рома е квалитетна екипа. Најубаво од се е што би добил шанса да играм крај Франческо Тоти, кого го сметам за еден од најдобрите фудбалери на сите времиња - истакна Адријано.
  | | веќе видена

  Во најголемиот дел од натпреварите вкупните победници ќе бидат решени по одигрувањето на реванш дуелите кои се играат во вторник и во четврток. Преглед на резултатите од првите натпревари од 1/16 финалето: Ајакс – Јувентус 1:2, Бриж – Валенсија 1:0, Твенте – Вердер 1:0, Лил – Фенербахче 2:1, Стандард – Салцбург 3:2, Виљареал – Волфсбург 2:2, Атлетик Билбао – Андерлехт 1:1, Атлетико Мадрид – Галатасарај 1:1, Копенхаген – Олимпик Марсеј 1:3, Фулам – Шахтјор 2:1, Хамбургер – ПСВ 1:0, Херта – Бенфика 1:1, Ливерпул – Униреа 1:0 и Панатинаикос – Рома 3:2. Во вторникот Евертон – Спортинг 2:1.
  сите 12 | | | веќе видена

  Низа нерешени резултати донесоа 1/16-финални мечеви од Лигата на Европа, а дека по првите мечеви остварија резултат со кој потполно мирно може да го чекаат реваншот можат да се пофалат тимовите на Рубин, Марсеј и Јувентус. Рубин на свој терен со 3:0 беше подобар од Хапоел Тел Авив, додека Марсеј на гости кај Копенхаген славеше со убедливи 3:1, додека Јувентус во Амстердам против Ајакс славеше со 2:1, иако младиот домашен тим покажа дека игра многу подобро и создаде низа одлични шанси кои во завршницата не успеваа да ги претворат во погодок. Од останатите средби вреди да се издвои минималната победа на домашен терен на Хамбургер против ПСВ Ајндховен, а со ист резултат заврши и двобојот меѓу Ливерпул и Униреа. Рома на гостувањето кај Панатенаикос два пати имаше предност, но на крајот се враќа дома поразена, а уште поголема предност загуби Салзбург на гостувањето кај Стандард. Рубин - Хапоел Тел Авив 3:0 (2:0) Букаров 14', 23', Семак 69' Ајакс - Јувентус 1:2 (1:1) Сулејмани 17' - Амаури 32', 58' Бриж - ...
  сите 13 | | | веќе видена