Ројтерс

  во

  Парламентот на БиХ ги одобри новите гласачки процедури за Сребреница

  08 05 2008 Граѓаните кои живееја во Сребреница до конфликтот во периодот 1992-1995 година, но сега живеат на други места, ќе може да учествуваат на општинските локални избори подоцна оваа година.

  (Ројтерс, ДПА, Балкан инсајт, Фена, Канцеларија на високиот претставник - 07 05 08)

  „Овие измени на Изборниот закон на БиХ создадоа рамка за фер и коректни избори во Сребреница, во рамките на законскиот систем на БиХ“, рече високиот претставник Мирослав Лајчак. OХР

  Парламентот на Босна и Херцеговина (БиХ) во средата (7-ми мај) ги одобри амандманите на изборниот законик на земјата, кои овозможуваат сите поранешни жители на источниот град Сребреница да гласаат во општината на локалните избори во октомври.

  Измените, кои ги покриваат само изборите и само општината Сребреница, беа одобрени на заедничката седница на Претставничкиот дом и Домот на народите на државниот парламент. За да гласаат, оние што се ...
  | | веќе видена | слични

  Прославата дојде во тежок момент за за премиерот Ехуд Олмерт за кого се води истрага за корупција

  ЕРУСАЛИМ - Израел вчера го прослави својот 60. роденден со скара и воена парада, но забавата беше засенета од истрагата што би можела да доведе до симнување на премиерот од функцијата и излегување од колосек на напорите кон мир. Сино-белото знаме со Давидовата ѕвезда се виореше од автомобили, покриви и балкони, а борбени авиони испишаа „60“ на небото, падобранци скокнаа во морето во близина на Тел Авив, а младинскиот квиз за светата книга емитуван на малите екрани го нагласи местото што го има еврејската вера во државата, главно основана од секуларни ционисти.

  Војна или заканата со неа го обележува секој ден на Израелците откако Давид Бен Гурион во 1948 година го прогласи формирањето на нивната држава, која требаше да биде рај за преживеаните од нацистичкиот холокауст. Вчера семејствата се собираа за да се фокусираат на позитивни работи и на националната гордост. „Ова е емотивен ден“, рече ...
  | | веќе видена | слични

  Вселенските зраци се со галактичко вселенско зрачење и сигурно влијаат врз астронаутите

  ВАШИНГТОН - Вселенските зраци се толку опасни и толку малку проучени што луѓето веројатно нема да отидат на Марс ниту, пак, да се вратат на Месечината се додека не бидат пронајдени подобри начини за заштита на астронаутите, истакнуваат експертите. НАСА не ги финансира соодветно вистинските експерименти за да изнајде начин на заштита, истакнува Комитетот на Националниот совет за истражувања на САД.

  „Едно од важните прашања е дека тие навистина го намалија финансирањето за биолошки прашања“, вели вселенскиот астронаут во пензија Џејмс ван Хофтен, кој претседава со Комитетот. „Тешко е за нив бидејќи не добиваат нови средства. Тие користат стари податоци“, додава тој, вклучувајќи го и истражувањето спроведено кај преживеаните од нуклеарните бомбардирања на Јапонија за време на Втората светска војна.

  „Со оглед на денешните сознанија и сфаќања за заштита од зрачење, да се пушти некој надвор во ...
  | | веќе видена | слични

  Зависно од степенот на природната катастрофа, власта размислува за трајно дислоцирање на жителите

  САНТЈАГО - Гледајќи надолу преку облаците со пепел кои се креваат од вулканот Чаитен во јужниот дел на Чиле, целата област е покриена со бело, а експертите наведуваат дека ерупциите што почнаа минатата недела би можеле да траат со месеци. Пепелта стигна до Аргентина, продолжувајќи да паѓа веќе шести ден по ред, предизвикувајќи прекини на летовите кон јужниот регион Патагонија без знаци на попуштање.

  „Според експертите, облаците пепел не се толку густи, што може да индицира помала веројатност за поинтензивни експлозии, но тоа се само хипотези“, изјави Серџио Галилеја, висок владин официјален претставник во јужниот езерски регион на Чиле за Ројтерс за време на летот над вулканот. Тој додаде дека одреден број животни кои биле оставени во населените места се мртви. Од воздух водите на фјордот на кој се протега Чаитен како и реките се побелени од пепел.

  Ненадејната ерупција на долго ...
  | | веќе видена | слични

  Стапија во сила измените во законот за слобода на говорот

  АНКАРА - Турскиот претседател Абдула Ѓул во средата го потпиша указот на долго бараната ревизија на законот кој беше критикуван од страна на ЕУ за ограничување на слободата на говорот во Турција, земја-кандидат за членство во ЕУ, со што тој стана закон. Промените на членот 301 од Кривичниот законик беа објавени во службен весник и од вчера стапија во сила. Измените минатиот месец беа одобрени во парламентот, во услови на жестоки критики од страна на националистичката опозиција. Членот 301 беше користен за гонење стотици писатели, вклучувајќи го и нобеловецот Орхан Памук за „навреда на турството“. Со измените кривично дело е навреда на турската држава наместо на турството и ќе биде потребна дозвола од министерот за правда да се отвори случај. Максималната казна е намалена од три на две години. ЕУ соопшти дека олабавувањето на ограничувањата на слободата на говорот е тест за ангажираноста на Турција во политичките реформи додека Анкара се ...
  | | веќе видена | слични

  Тие многу се сомневаа дека Американците ќе сторат нешто повеќе освен дистрибуција на хуманитарна помош


  ЈАНГОН - Хунтата во Мјанмар и дозволи на американската армија да достави хуманитарна помош за преживеаните од циклонот „Наргис“, изјави вчера тајландскиот врховен командант Бунсранг Ниумпрадит.

  „Ние им помогнавме на Американците да разговараат со власта во Мјанмар за да им се дозволи на американските авиони да учествуваат во операцијата Кобра голд за транспорт на хуманитарна помош за Мјанмар. Тие се согласија со тоа“, изјави тој, осврнувајќи се на заедничката американско-тајландска воена вежба.

  Официјални лица од америкнската амбасада ја потврдија одлуката и Бунсранг изјави дека првите авиони ќе полетаат од Тајланд за еден или два дена. „Тие многу се сомневаа дека Американците ќе сторат нешто повеќе освен дистрибуција на хуманитарна помош, но ние помогнавме да ги убедиме Бурманците да им дозволат на Американците да го направат тоа “, изјави Бунсранг. Одлуката претставува ...
  | | веќе видена | слични

  Италијанецот Патрезе пак, вели дека му е жал што повеќе нема да биде сопственик на овој рекорд

  Возачот на Хонда, Бразилецот Рубенс Барикело, в недела, на трката за Големата награда на Турција која ќе се вози на патеката во Истанбул, ќе собори еден од ретките рекорди чиј сопственик не е неговиот поранешен клупски колега од тимот на Ферари, Михаел Шумахер. Имено, Барикело по 257 пат ќе се појави на стартот на еден Гран при и со тоа конечно ќе го претекне Италијанецот Рикардо Патрезе кој во периодот меѓу 1977 и 1993 година, учествуваше дури на 256 трки во Ф1. Седумкратниот светски шампион Германецот Михаел Шумахер ја заврши кариерата по 250 извозени трки. „Многу ми значи тоа што ќе го добијам признанието на најискусен возач во Ф1. Некогаш кога ќе решам да ја прекинам мојата најсакана работа ќе можам да се пофалам дека сум имал навистина убава и успешна кариера“ изјави Барикело, кој на 23 мај ќе го прослави својот 36. роденден. Италијанецот Патрезе пак, вели дека му е жал што повеќе нема да биде ...
  | | веќе видена | слични

  Кина во еуфорија, а групите за човекови права го критикуваа искачувањето како политички мотивирано

  Олимпискиот оган вчера се искачи на врвот Монт Еверест, предизвикувајќи кулминација на емоциите во Кина како крунски момент од патот на факелот на Олимписките игри во Пекинг, кој наиде на антикинески протести во својата светска турнеја.

  „Да живее Тибет!“ и „Да живее Кина!“ извикаа радосно планинарите, сите облечени во црвено, пред телевизиската камера, откако ги развеаја кинеското државно знаме, олимпиското знаме и знамето со логото на Олимпијадата во Пекинг.

  Групите за човекови права го критикуваа искачувањето како политички мотивирано, тврдејќи дека Кина го искористи факелот за да го потцрта својот став околу суверенитетот на Тибет. Антикинеските демонстранти предизвикаа сериозни прекини во некои етапи од патот на факелот низ светот по крвавите безредија во главниот тибетски град Ласа на 14 март, по што уследија апсења и во други тибетски области во Кина.

  Амбициозниот ...
  | | веќе видена | слични

  Како и државата Израел, и Акрам ал Шамали и Моше Феист полнат 60 години, но токму тука завршуваат нивните сличности, објавува Ројтерс во репортажа од Израел и од Газа.За Израелецот Феист, годишнината е повод да се прослават тешко извојуваните постигнувања на еврејската држава и со чаша домашно вино со другарите да прераскажат патриотски и јуначки доживувања. За Шамали, пак, време е да се тагува поради „Накба“ (катастрофата), кога неговото семејство со уште 700.000 Палестинци, побегнало од домовите плашејќи се од насилства од Евреите. Тој живее во појасот Газа, каде што под власта на Хамас алкохолот е табу, а израелската блокада оневозможува какви било празнувања. Иако се родени во исто време и шест децении нивните домови се само 37 километри еден од друг, тие живеат во два сосема различни света.

  КОПНЕЖ ЗА РОДНИОТ ДОМ

  Шамали спиел во мајчината прегратка во април 1948 година, кога таа го напуштила семејниот дом во библиското место Јафа, кое со векови било важно арапско пристаниште, а сега е ...
  | | веќе видена | слични

  Бројот на загинати достигна 22.500, а 41.000 се водат како исчезнати

  ЈАНГОН - Воени хеликоптери вчера доставија храна и вода до луѓето во делтата Иравади најтешко погодена од ужасниот циклон, каде што цели села практично беа уништени. Воената власт соопшти дека речиси 22.500 лица се загинати, а 41.000 се водат за исчезнати во најкатастрофалниот циклон во Азија од 1991 година, кога невремето во соседниот Бангладеш однесе 143.000 животи.

  Лекар во градот Лабута во делтата, во интервјуто за Австралиското радио изјави дека селаните му потврдиле дека илјадници лица починале кога серија огромни бранови ги потопиле нивните домови. Луѓето се држеле за дрва во очајната борба за преживување. „Сите жртви се донесени во градот и ги прашував: Колкумина од вас преживеаја? , а тие ми одговараа: „Околу 200, 300“, изјави Аје Кју за Австралиското радио. Потоа ги прашав: „Колкумина во вашата област?“, тие рекоа околу 5.000. Брановите беа високи околу 3,6; 3,9 и 6 метри и кога домовите беа поплавени тие ...
  | | веќе видена | слични

  Моќниот циклон што го погоди Мјанмар однесе десетици илјади човечки животи и остави стотици илјади под отворено небо, од кое се уште истура дожд.Воената хунта вчера објави дека 22.500 луѓе загинале, а уште 41.000 се сметаат за исчезнати. Десетина илјади луѓе загинале само во градот Богалај, 90 километри јужно од Јангон.Билансот на жртвите не е конечен бидејќи поради невремето тешко може да се стигне до зафрлените населби околу делтата на реката Иравади. Ова е најсилниот циклон што ја погодил Азија уште од 1991 година, кога во Бангладеш загинаа 143.000 луѓе.

  НАЈСИЛНИОТ УДАР ОД МОРЕТО

  Најсилниот удар врз населбите не бил од ураганскиот ветар и поројниот дожд, туку од морето, кое со бранови високи и до 3,5 метри го заплиснало брегот. Брановите ги збришаа половината од сите куќи во крајбрежните населби. Селаните немаа каде да побегнат - изјави Маунг Маунг Све, министер за помош и обнова. Храмовите и зградите што го издржаа невремето се претесни за да ги примат стотиците илјади луѓе, кои ги ...
  | | веќе видена | слични

  Ердоган ги отфрли извештаите за плановите за создавање нова партија

  06 05 2008

  AНКАРА, Турција -- Премиерот Реџеп Тајип Ердоган во понеделникот (5-ти мај) ги негираше извештаите на медиумите дека планира да формира нова политичка партија ако неговата Партија на правдата и развојот (АКП) биде забранета од Уставниот суд, кој започна случај за затворање на партијата, врз основа на обвиненијата за исламистички активности. Турскиот телевизиски канал Канал Д во понеделникот објави дека Ердоган ги објавил своите планови на вечерата со мала група новинари во саботата. Ердоган рече дека овие тврдења не се точни и претставуваат чиста шпекулација од страна на нивните автори. (Заман - 06 05 08; Aл Џезера, Ројтерс - 05
  | | веќе видена | слични

  БЕЛГРАД, Србија -- Српскиот претседател Борис Тадиќ добива смртни закани, објави во понеделникот (5-ти мај) весникот Блиц. Во натписот се вели дека заканите значително се интензивирале по прогласувањето независност од страна на Косово во февруари и одлуката на Тадиќ да го потпише Договорот за стабилизација и асоцијација со ЕУ минатата недела. Според Блиц, писмата пристигнале од Чикаго, од каде потекнуваат и другите заканувачки писма што досега ги добивале српските министри и судски претставници.

  Српскиот јавен обвинител потврди дека е свесен за ситуацијата и рече дека прави с што е во негова законска моќ да го заштити претседателот и да ги пронајде оние што ги испраќаат заканите. (Блиц - 06 05 08; Бета, Б92, РТС, Ројтерс, АП - 05
  | | веќе видена | слични

  Најлоши природни катастрофи во Азија по цунамито во 2004 година

  - 26 декември 2004 - Азија - најмалку 230.000 луѓе ги загубија животите, а 43.000 исчезнаа откако цунамито предизвика земјотрес со интензитет од 9,15 степени, што потресе 13 земји во Индискиот Океан. Повеќе од половината од жртвите се Индонезијци, а Шри Ланка и Индија беа следните најтешко погодени земји

  - 28 март 2005 - Индонезија - речиси 1.000 луѓе загинаа во земјотрес со интензитет од 8,7 степени, кој го погоди островот Суматра

  - јули август Индија - повеќе од 1.000 луѓе загинаа, повеќето се удавија и беа затрупани од лизгање на земјиште, предизвикано од дотогаш најобилните дождови во западната држава Махарашта, 26 јули

  - 8 октомври - Пакистан - најмалку 73.320 луѓе загинаа во земјотрес со интензитет од 7,6 степени, кој се случи на околу 95 км североисточно од Исламабад. Земјотресот, беше почувствуван и во индиски Кашмир, каде што загинаа 1.244 лица
  - 17 февруари 2006 - Филипини - одрон на ...
  | | веќе видена | слични

  Премиерот Путин, освен привилегиите што му ги носи функцијата, ќе има многу поголема моќ, бидејќи го контролира парламентарното мнозинство што му дава можност да побара импичмент на претседателот

  Ако избие интарнационална криза и итно треба да се одржи состанок на Г-8, кого треба да повикаат во Москва, Путин или Медведев?е прашањето што го поставуваат дипломатите очекувајќи ја смената на власта во Кремљ.Штом топовските плотуни на 7 мај ќе ја означат инаугурацијата на Дмитриј Медведев (42) за нов претседател на Русија, земјата ќе има двајца водачи. Медведев ќе ги ужива сите привилегии како шеф на државата, но од другата страна ќе биде моќниот премиер Владимир Путин (55), кој е и лидер на Единствена Русија, партијата што има апсолутно мнозинство во Думата.

  СТРАВУВАЊА ОД ПОЛИТИЧКА КРИЗА

  „Кој навистина ќе владее со Русија?“, е прашањето што го окупира вниманието на светските лидери. Нуклеарната сила, наследник на СССР, досега никогаш немала двајца водачи. Експертите оценуваат дека е ...
  | | веќе видена | слични

  Ердоган, наводно, подготвува нова партија во случај на затворање на АКП

  05 05 2008

  AНКАРА, Турција -- Премиерот Реџеп Тајип Ердоган, наводно, планира да формира нова политичка партија ако неговата владејачка Партија на правдата и развојот (АКП) биде забранета од страна на Уставниот суд поради происламистички активности. Турскиот телевизиски канал Канал Д во понеделникот (5-ти мај) објави дека подготовките за создавање нова политичка партија од страна на Ердоган се веќе завршени.

  Според медиумите, Ердоган ги обелоденил своите планови на состанокот со мала група новинари во саботата вечер. Канцеларијата за односи со медиумите на Ердоган не коментираше за извештајот. Според тужбата поднесена во судот, се бара на 71 член на АКП да им се забрани учество во политиката, вклучително и на Ердоган, во текот на следните пет години. (Ројтерс, Канал 5, Хуријет - 05
  | | веќе видена | слични

  МЕКСИКО СИТИ - Добро вооружени лица викендов убија најмалку 16 лица, сите членови на Здружението на ранчери, во два одделни масакра во јужниот дел на Мексико, објавија во неделата мексиканските медиуми. Околу 40 лица, возејќи се во луксузни возила и облечени во униформи на елитната полициска единица, во неделата убија девет лица во градот Петатлан во државата Гуереро, објави весникот „Ел универзал“. Група вооружена со автоматско оружје во саботата уби седум лица во градот Игуала, исто така во државата Гуереро. Весникот „Реформа“ објави дека ранчерите имале состанок во Игуала и дека најмалку двајца од синовите на лидерот на Здружението, Рогачијано Алба, се убиени во неделниот напад. Алба и претходно има преживеано два напада, објавува „Реформа“.

  Весникот не обелоденува што би можело да ги поттикне нападите, но добро вооружените трговци со дрога се активни во Гуереро, сиромашна планинска држава на брегот на Пацификот, во кој се наоѓа познатото одморалиште Акапулко. Вообичаена сцена во Гуереро се и ...
  | | веќе видена | слични

  Потврдената бројка е 3.943 загинати, 41 лице се повредени и 2.879 се исчезнати во Јангон и во Иравади

  ЈАНГОН - Силниот циклон одзеде речиси 4.000 животи, додека илјадници други се водат за исчезнати во Мјанмар, кој е под воена власт, објавија вчера државните медиуми, што е драматично зголемување на бројот на жртвите од невремето што ја зафати земјата во саботата. Бројката на загинати покрива само две од петте зони погодени од елементарната несреќа, каде што официјални лица од ОН изјавија дека стотици илјади луѓе се без покрив над главата и вода за пиење во оваа осиромашена југоисточна азиска држава. „Потврдената бројка е 3.943 загинати, 41 лице се повредени и 2.879 се исчезнати во Јангон и во Иравади“, објави државната телевизија на Мјанмар три дена откако циклонот „Наргис“, невреме со ветришта со јачина од 190 километри на час, ја погоди делтата Иравади. Претходно во официјалните извештаи се наведуваше бројка од 351 загинат, меѓутоа се очекуваше да се зголеми откако властите стапија во контакт со ...
  | | веќе видена | слични

  Ако на Еродган му биде забрането да се занимава со политика, ќе се кандидира како независен кандидат

  ИСТАНБУЛ - Турскиот премиер Таип Ердоган ќе формира нова партија ако неговата владејачка АКП биде забранета од страна на Уставниот суд поради исламистички активности, објавија вчера локалните медиуми. Минатата недела АКП ја достави својата прелиминарна одбрана во контроверзниот случај, во кој обвинителството има за цел да им забрани на 71 член на партијата пет години да учествуваат во политичкиот живот на земјата, вклучувајќи го и Ердоган. Овој случај предизвика проблеми на финансиските пазари, поттикна стравувања од неколкумесечна политичка несигурност и привлече критика од ЕУ, во која Турција се обидува да влезе. Медиумот Канал Д на својот веб-сајт објави дека подготовките за формирање нова партија се завршени. Уште се наведува дека Ердоган ја обелоденил информацијата на вечерата во саботата со мала група новинари. Официјални лица од кабинетот на премиерот веднаш не беа достапни за коментар. „Нема ...
  | | веќе видена | слични

  Според претседателот, Индија е делумно одговорна за порастот на цената на храната на глобално ниво

  ЊУ ДЕЛХИ - Забелешките од претседателот Џорџ Буш дека Индија е делумно одговорна за порастот на цената на храната на глобално ниво предизвика националистичка бура, а министерот за одбрана го нарече тоа „свирепа шега“. Хинду-националистичката партија Баратија Џаната (БЈП), главната опозициска партија во Индија, вчера се закани со иницирање парламентарна дебата за коментарите на Буш околу тоа дека се поуспешната средна класа во Индија го потпомага зголемувањето на цените.

  Политичкиот немир покажа колку брзо скриениот антиамерикански национализам во Индија може да ја крене главата и покрај годините на дипломатско политичко зближување. Тоа, исто така, го нагласи фактот како цената на храната стана големо изборно прашање во Индија. „И американската политика, исто така, е одговорна за недостигот од храна“, изјави во неделата министерот за одбрана А.К Ентони за локалните медиуми, наведувајќи дека ...
  | | веќе видена | слични