Роберт

  во

  „Да. Луѓето ќе умираат од таа болест. Не е прашањето дали ќе има мртви, туку колку ќе ги има. Ќе бидат ли неколку стотини, илјади или десет илјади“, изјавил Роберт Мадлен, одговорен за здравствена и потрошувачка политика при Европската комисија. Според Мадлен, се’ уште не се знаат вистинските размери на пандемијата, но нагласил дека европските институции се поподготвени од кога и да е. Претставникот на ЕК изјавил дека на состанокот на европските минситерства за здравство денеска нема да бараат забрана за патување во Мексико и Соединетите Држави. Наместо тоа, патниците ќе добијат упатства за дополнителни превентивни мерки на заштита. Претставникот на Европската комисија дополнил дека вакцината за свинскиот грип за Европа ќе биде подготвена за сто дена.
  | | веќе видена | слични

  Осудените, 30. Дритан , 28. Шаин и 25-годишниот Елвир Дука се родени во Дебар а во САД живеле како имигранти. Семејството Дука кон крајот на осумдесеттите години од Дебар емигрирало во Италија, а од таму во САД. Во САД престојувале илегално и се населиле во Јужен Џерси, каде почнале семеен бизнис. Осудените браќа работеле како градежни работници. Тие во Чери Хил, во Њу Џерси имале фирма за порпавки на покриви. Заедно со нив бил уапсен и Јорданецот Мохамед Шневер и Турчинот Сердар Татар , кои исто така се обвинети за истото кривично дело, а казната треба да им биде прочитана денеска попладне по македонско време. „Доказите несоборливо ја докажаа вината“, изјавил америакнскиот сојузен судија Роберт Куглер . Петмината биле уапсени на почетокот од мај во 2007 г. во близината на Њу Џерси, по полициска операција која траела речиси година и половина. На видео-снимките кои биле запленети кога се уапсени се гледало како вежбаат за извршување на напад на воената база во пустинсктие пресдели во сојузната ...
  | | веќе видена | слични

  Заболената е медицинска сестра од германската сојузната држава Баварија која заболела по енгата на пациент кој заболел во Мексико. Така бројката на потврдени случаи на зараза со новиот тип вирус на грип во Германија се зголеми на пет лица. Претставникот на германските здравствени служби Јерг Хакер од институтот „Роберт Кох“, изјавил дека случаите се благи.
  | | веќе видена | слични

  Пишува: Јелена ЛУЖИНА Кога, последен пат, сте го читале Чарлс Буковски, легендарниот американски поет, раскажувач, фељтонист и романописец, еден од оние митски книжевни алкоси (демек, алкохоличари со тапија), што навидум оставале впечаток дека векот си го поминуваат потпрени врз некој шанк, а сопственото пиење/пијанство го престоруваат во професија со полно работно време плус? Знаете ли, воопшто, дека тој и таков Чарлс Буковски – типот што животот навистина си го поминал потпирајќи се врз недобројни шанкови, главно оние што продавале евтина пијачка! – успеал да напише педесетина и кусур сјајни, ама навистина сјајни книги? Аман, ќе речат пуританците од нашите редови – имено,  оние пристојни граѓани коишто сопствениот поглед на свет го артикулираат согласно со правилата на доброто однесување и кои безрезервно им веруваат на сите оние кои се “задолжени” да кажуваат што е добро, а што зло (учителите, полицајците, поповите, медиумите, државите...) – кога и како Буковски успеал да ги изнапише тие пусти книги? ...
  | | веќе видена | слични

  „Созерцание“ е македонско-чешка копродукција и е поддржан од Филмскиот фонд на Македонија и Филмскиот фонд на Чешка. Темата на овој филм е конфликтот на поединецот помеѓу неговата слободна волја и предестинираната судбина. Овој дуализам кој лежи во основата на човечката природа, во приказната е изразен преку постоење на еден натприроден лик во целосно реалистичен опис на патување на еден млад човек низ современиот свет чија кротка и емотивно чиста душа е присилена да се конфронтира со искушенија и конечно да го понесе бремето на одговорноста и донесувањето одлуки. Јосиф е прилично традиционален млад човек, со цврсто изграден систем на вредности, во кој семејството е на прво место, па распаѓањето на неговиот брак, што претставува основна драмска ситуација (која му претходи на почетокот на нарацијата на филмот) е премногу болно за него. Патувањето на Јосиф навидум е монотоно секојдневие на обичен човек кој се соочува со проблеми на професионален и приватен план кои настојува стоички да ги поднесе, но ...
  | | веќе видена | слични

  Зошто Црвенковски како премиер ја префрли одговорноста за атентатот од тогаш првиот човек на МВР, Фрчкоски, врз себе кога го нема тоа право и зошто смета дека министерот нема морална и политичка одговорност за атентатот? Дали е во прашање политиката на дајми–дајство, политика што претседателскиот кандидат ја следи како животно кредо, не само кога беше во власта, туку и на факултетот? Пишува: Проф. Д-р Светомир ШКАРИЌ Вам ви се обраќам лично, со желба пошироката јавност да дознае дали вашиот кандидат за претседател на Република Македонија поднел оставка по извршениот атентат на претседателот Киро Глигоров на 3 октомври 1995 г. или имал само намера тоа да го стори? Во времето на атентатот, претседателскиот кандидат што вие го поддржувате беше министер за внатрешни работи, а вие бевте во тоа време претседател на Владата на Република Македонија. Во врска со оставката на поранешниот министер за внатрешни работи постојат различни спекулации, без јавноста да знае што точно се случи. Актерите се живи и време е тоа ...
  | | веќе видена | слични

  „Филмот обработува историска тема сместена во периодот пред и по завршувањето на Втората светска војна кога со декрет на тогашниот претседател на Чехословачка, масовно биле протерани огромен број Германци од Судетската област. Сепак, не се работи за воен или политички филм, туку за екстремно емотивна лична драма на поединецот градена на позадина на драма на цели народи“, изјави продуцентот од македонска страна Роберт Јазаџиски . За филмскиот проект насловен „Sudetenland/North“, Јазаџиски објаснува дека досега е добиена поддршка од Чешкиот филмски фонд, а деновиве треба да се потврди висината на поддршката од страна на Чешката национална ТВ. Тој вели и дека постои голем интерес за влез во филмот од повеќе германски продуценти, но засега се‘ уште траат преговорите, кои треба да се финализираат во јуни годинава. Продуцент и сценарист од чешка страна е Јосеф Урбан со неговата продуцентска куќа „ДП Филм“. „Овој проект ќе биде пријавен од „Кавал Филм“ на следниот конкурс на Филмскиот фонд на Македонија како ...
  | | веќе видена | слични

  До каде стигнавме? “Се плашам дека падот на домашните цени би можел да е најголемиот пад кој се случил од големата депресија наваму”, оцена на Роберт Ј. Шилер, во септември 2007 година Пишува: Роберт Ј. ШИЛЕР Шпекулативните меурчиња се прашање на психологијата. Луѓето развиваат невообичаени очекувања во однос на богатството кои ќе им го донесат нивните инвестиции, заборавајќи на многу важните лекции стекнати од финансиските кризи во минатото, и така настанува опасно вриење. Но, психологијата на патот кон бездната може да биде исто толку опасна. Пазарите би можеле да целат многу далеку бидејќи цените на капиталот паѓаат. Некои показатели покажуваат дека веќе се приближуваме кон ценовните нивоа пред “вриење”. Соодносот меѓу цените и заработувачката на Американската берза се наоѓа на веќе одамна поставениот просек. Цените на становите веројатно се на половина пат да стигнат на нивото на кое беа во доцните 90-ти години, пред да започне “вриењето”. Во некои американски градови, тие се речиси на тоа ниво. ...
  | | веќе видена | слични

  ... Форум ви ги пренесува прогнозите на двајца светски врвни експерти во минатото и денес До каде стигнавме? “Се плашам дека падот на домашните цени би можел да е најголемиот пад кој се случил од големата депресија наваму”, оцена на Роберт Ј. Шилер, во септември 2007 година Пишува: Роберт Ј. ШИЛЕР Шпекулативните меурчиња се прашање на психологијата. Луѓето развиваат невообичаени очекувања во однос на богатството кои ќе им го донесат нивните инвестиции, заборавајќи на многу важните лекции стекнати од финансиските кризи во минатото, и така настанува опасно вриење. Но, психологијата на патот кон бездната може да биде исто толку опасна. Пазарите би можеле да целат многу далеку бидејќи цените на капиталот паѓаат. Некои показатели покажуваат дека веќе се приближуваме кон ценовните нивоа пред “вриење”. Соодносот меѓу цените и заработувачката на Американската берза се наоѓа на веќе одамна поставениот просек. Цените на становите веројатно се на половина пат да стигнат на нивото на кое беа во доцните 90-ти години, ...
  | | веќе видена | слични

  Ова е првата трка со која се отвара шампионатот во Формула 1 за оваа сезона. Батон имаше најдобро време на квалификациската сесија одржана утринава, веднаш до него ќе биде неговиот колега од тимот Рубенс Баричело. Трето време во квалификациите имаше Себастијан Фетел (Ред Бул), а 4-ти Роберт Кубица со БМВ-Заубер. Петти е Нико Розберг (Вилијамс-Тојота). Розберг беше најдобар на сите слободни тренинзи, но не успеа да го повтори тоа во квалификациите. Останатите кои ќе бидат меѓу првите десет се: 6.Тимо Глок (Тојота), 7.Фелипе Маса (Ферари), 8.Јарно Трули (Тојота), 9.Кими Раиконен (Ферари), 10.Марк Вебер (Ред Бул). Трката се одржува во недела рана наутро по средноевропско време. Горе
  | | веќе видена | слични

  Инаку, театарот „Чекори“ оваа година прославува и 35 години од своето формирање. Сместен во Домот на културата во Автокоманда од 1974 година донесува нови, неиграни дела и автори на македонската театарска сцена и претставува една навистина специфична форма на театарско организирање и работење. Посебен афинитет на „Чекори“ е театарот на апсурдот и автори како Семјуел Бекет , Ежен Јонеско, Макс Фриш , Даниил Хармс , Владимир Мајаковски , Оскар Владислав де Љубич Милош , Маргарит Минков , потоа Достоевски , Егзипери , Чехов ... Редовниот репертоар во „Чекори“ се формира во 1990 година и брои повеќе од 300 членови, од кои денес многумина играат на професионалните театарски сцени: Мими Таневска , Кети Дончевска , Роберт Вељановски , Лазе Манасковски , а на оваа сцена гостувале и Анче Џамбазова , Снежана Конеска - Руси , Младен Крстевски , Магдалена Ризова - Черних , Вера Вучкова итн. „Импровизација во Алма“ ќе се одигра во петок, со почеток од 20 часот, на сцената во Автокоманда. Играат: ...
  | | веќе видена | слични

  „Искажавме подготвеност да продолжиме со дијалогот со Грција под покровителство на Обедиентите нации. Македонија има желба и подготвеност да се постигне разумен компромис со Грција, со цел да се надмине овој ирационален спор и регионот да може заеднички да се движи кон поголема соработка и стабилност“, изјавил министерот Антонио Милошоски по средбата со Роберт Симонс . Македонскиот министер за надворешни работи соопштил дека по претседателските и локалните избори дека е испратен сигнал до специајлнито пратеник на Генералниот секретар на ОН, посредникот во македоснко-грчкиот спор за името, амбасадорот Метју Нимиц дека е секогаш добредојден во Македонија, а истото се очекува да го стори и Грција. Земеникот-помошник на Генералнито секреар на НАТО, повторил дека ставот на шефовите на држави и влади на земјите-членки на НАТО во однос на зачленувањето на Македонија од Самитот во Букурешт бил повторен и на недоманешниот сжјубилеен Самит во Стразбур, а тое е дека земјата е квалификувана за членство, но мора да ...
  | | веќе видена | слични

  Престојниов викенд ќе биде со живи свирки на ниво на Маледонија, во секаков стил на музика   Овој петок во на 1ви мај во „Емпорио“ во Охрид ќе настапат дуото ДНК, а истата вечер во клубот „The End “ во Прилеп настап во живо ќе има Тамара Тодевска . Во сабота на 2ри мај зивите свирки и настапи низ Македонија продолжуваат, Раде Врчаковски - Врчак ќе биде задплжен да ги забавува радoвишани во клубот „Diamond“ , Влатко Лозаноски во кафулето „Antea “ во Балинци, Валандово, а додека пак Роберт Билбилов во „Rio “ во Скопје. Горе
  | | веќе видена | слични

  Одборот за доделување ќе ја додели наградата Гоце Делчев за 2009 година на д-р Нинослав Ивановски и д-р Ристо Гроздановски за трудот Хронична бубрежна болест - превенција, клиника и терапија . Наградата Гоце Делчев ќе им биде доделена и на д-р Трајче Стафилов, д-р Роберт Шајн, д-р Златко Панчевски, д-р Блажо Боев, д-р Марина Фронтасјева и д-р Људмила Стрелкова за трудот Геохемиски атлас на Велес и неговата околина . За трудот Структура на јавните финансии во Република Македонија наградата ќе ја добие и д-р Томе Неновски .
  | | веќе видена | слични

  Со панихида на гробот на Гоце Делчев во црквата Свети Спас во Скопје денеска ќе бидат одбележани 106 години од загинувањето на идеологот на македонската револуционерна борба. Организаторот на програмата, Меѓународната манифестација „Гоцеви денови“, соопшти дека цвеќе на гробот на Делчев ќе положат претставници на државниот врв, локалната власт, научно-образованите и културните установи и граѓански здруженија. Цвеќе на гробот на Гоце Делчев ќе положи и велосипедистот Марјан Гиергиев, кој денеска од Скопје ќе го почне хуманитарниот маратон „По патиштата на Мајка Тереза“ кој ќе заврши на 20 мај во Ватикан.   Во Собранието на Република Македонија ќе биде врачена наградата „Гоце Делчев“ - државно признание за значајни остварувања во областа на науката. Наградата годинава им се доделува на д-р Нинослав Ивановски и д-р Ристо Гроздановски за трудот „Хронична бубрежна болест - превенција, клиника и терапија“, на д-р Трајче Стафилов, д-р Роберт Шајн, д-р Златко Панчевски, д-р Блажо Боев, д-р Марина Фронтасјева и д-р ...
  | | веќе видена | слични

  Наградата „Гоце Делчев“ за 2009 година денеска свечено ќе им биде доделена на добитниците. За особено значајни остварувања од интерес за Македонија во областа на науката, наградата „Гоце Делчев“ се доделува на: д-р Нинослав Ивановски и д-р Ристо Гроздановски за трудот „Хронична бубрежна болест - превенција, клиника и терапија“, на д-р Трајче Стафилов, д-р Роберт Шајн, д-р Златко Панчевски, д-р Блажо Боев, д-р Марина Фронтасјева и д-р Људмила Стрелкова за трудот „Геохемиски атлас на Велес и неговата околина“ и на д-р Томе Неновски за трудот „Структура на јавните финансии во Република Македонија“. По повод годишнината од смртта на великанот на македонската револуционерна борба, Гоце Делчев, во дворот на црквата „Свети Спас“ свежо цвеќе ќе положи денеска државна делегација, како и делегација на градот Скопје. Гоце Делчев беше убиен на денешен ден во 1903 година во селото Баница. /крај/со/ап/
  | | веќе видена | слични

  Новинарите со протест поради НЕСЛОБОДАТА Седмата сила побара збор Во Македонија се случува вистинско стампедо на кривични пријави за новинари. Само во последниве две години за 160 новинари се поднесени пријави за клевета и за навреда. Покрај судовите, се почесто и партиите сакаат да ги имаат медиумите под свое и да ја контролираат нивната работа. Токму затоа денеска на протест треба да кажеме „доста е“ и да побараме подобри услови за работа на новинарите. Со вакви аргументи Здружението на новинарите ги повика сите новинари со протест во „пет до дванаесет“ на плоштадот Македонија да го одбележат 3 мај, Светскиот ден на слободата на печатот, под мотото „За достоинство на новинарите, за достоинствена професија“. - Новинарите постојано се соочуваат со притисоци од политичките партии и со овој протест сакаме да покажеме дека не сме нивни мегафони. Протестот е последна мерка и обично се случува кога веќе никој не го слуша вашиот глас “ вели Роберт Поповски, претседател на ЗНМ. Од ЗНМ велат дека на протестот ќе ...
  | | веќе видена | слични

  Здружението на новинарите на Македонија по повод 3 мај - Светскиот ден на слободата на печатот денеска ќе организира протест во центарот на Скопје.

  Во пет минути до 12 ќе се бара враќање на достоинството на професијата. Роберт Поповски, првиот човек на Здружението на новинарите во Македонија вчера за А1 изјави дека целта е да се одбележи 3. Мај, Денот на слободата на печатот во светот, ден подоцна поради првомајските празници.

  „Одиме во 5 до 12, тоа е симболиката, на 3. Мај е громогласниот молк, на 4. Мај ние го правиме овој протест“, рече Поповски.

  Македонија во почитувањето на слободата на медиумите се најде на 98 место, меѓу делумно слободните земји, се наведува во извештајот на „Фридом Хаус“.

  „Одиме на протест на Градскиот плоштад во Скопје, не одиме пред ниту една институција, затоа што упатуваме порака до сите оние оние коишто се обидуваат да ја загушат професијата“, објаснува претседателот на ЗНМ.
  | | веќе видена | слични

  „За достоинство на новинарите, за достоинствена професија“ - под оваа мото со мирен протест и петминутно молчење на плоштадот „Македонија“ Здружението на новинари на Македонија побараа враќање на достоинството на професијата, политичките субјекти, судската власт, и бизнис елитите да престанат со притисокот врз новинарите. „Доста е господо политичари со вашето доживување на новинарите како алатка за градење на вашите кариери. Ние не сме ваши мегафони“, изјави Роберт Поповски, претседател на ЗНМ. Во моментов против новинарите се водат над 160 судски спорови, а висината на казните што досега се изречени надминува 250 илјади евра. „Ние сме доведени во ситуација да бидеме некакви си жртвени јагниња кога станува збор за овие кривични пријави“, вели Убавка Јаневска, новинар. „Живееме во време на цензура, живееме во време на притисоци. Јас апелирам да возобновам една моја стара иницијатива, мислам дека ни е потребна една државна комисија за антицензура и еден закон за антицензура“, рече Бранко Героски, новинар. Од ...
  | | веќе видена | слични

  04.05.2009, 09:44 доделување награди „Гоце Делчев“ Во Собранието ќе биде доделена годишната награда „Гоце Делчев“ Во Свечената сала на Собранието на Република Македонија денеска ќе биде врачена наградата „Гоце Делчев“ за 2009 година. Наградата се доделува на д-р Нинослав Ивановски и д-р Ристо Гроздановски за трудот „Хронична бубрежна болест - превенција, клиника и терапија“, на д-р Трајче Стафилов, д-р Роберт Шајн, д-р Златко Панчевски, д-р Блажо Боев, д-р Марина Фронтасјева и д-р Људмила Стрелкова за трудот „Геохемиски атлас на Велес и неговата околина“ и на д-р Томе Неновски за трудот „Структура на јавните финансии во Република Македонија“. Со наградата „Гоце Делчев“ се оддава општествено признание  за особено значајно остварување во сите области од науката од интерес на Република Македонија.
  | | веќе видена | слични