Роберт

  во

  Долгоочекуваното собрание на ФФМ на 24 мај во Скопје

  Толку очекуваното и најавуваното Собрание на Фудбалската федерација на Македонија ќе се одржи на 24 мај во Скопје. Ова е веста што вчера прва беше соопштена од „Стоун бриџ“, каде што одржа состанок некомплетниот Управниот одбор на ФФМ. До затворањето на весникот, „фудбалската влада“ успеа да ги назначи и младинските селектори, Југослав Тренчовски од струмичка Беласица за тимот до 19 години, и Роберт Стојановски од прволигашот Македонија ЃП, за селекцијата до 15 години. Еден ден пред да бидат верификувани новите селектори, Тренерскиот одбор во Дојран не се собра да го каже своето мислење за предлозите, кои еднаш беа одложени пред УО, токму поради оваа процедура. На закажаната седница за стручњаците во Дојран се појавија само претседателот Вујадин Станојковиќ и Ѓоре Јовановски. Највисокото раководно тело на македонскиот фудбал, Собранието, ќе се одржи на денот кога во Скопје ќе се игра финалето од Купот на Градскиот стадион. Овој настан одамна го ...
  | | веќе видена | слични

  Црно-бела порноснимка на Мерилин Монро е продадена за 1,5 милион долари. Според пишувањето на светските медиуми, на снимката Монро орално задоволува непознат маж, кој е завртен со грб, како да знаел дека се снима. Тој во ниту еден момент не погледнува во објективот, а истото е и со старлетата. Видеоматеријалот веројатно е правен во 1950 година. Десет години подоцна материјалот го прегледал детектор на ФБИ Едгар Ховер, кој тогаш поминал две недели обидувајќи се да докаже дека партнерот на сцената е или Џон Ф. Кенеди или Роберт Ф. Кенеди. Снимките се повторно откриени за време на снимањето на документарецот за животот на славната русокоса, а ги навел агентот од ФБИ.Петнаесетминутната снимка е направена на 16-милиметарска лента, а купувач е њујоршки бизнисмен.
  | | веќе видена | слични

  Меѓународниот монетарен фонд треба да се подготви за да се соочи со најголемата глобална финансиска криза од Големата депресија во 30-тите години од минатиот век и насилства од светски размери, како последица од се поголемиот недостиг од храна, предупредува извршниот директор на ММФ, Доминик Штраус Кан. - Доколку цените на храната не се зауздаат, последиците ќе бидат страшни - вели тој и посочува на немирите кои изминативе недели избија во дваесетина карипски, азиски и африкански сиромашни држави. Со него се согласува и претседателот на Светска банка, Роберт Зелик, кој вели дека натамошниот пораст на цените на храната би можел да турне во уште подлабока беда повеќе од 100 милиони луѓе кои живеат во најсиромашните земји. Тој потсетува дека цената на оризот речиси се удвои во текот на минатата година, додека цената на пченицата во истиот период порасна за 130 проценти. Во некои држави цените на млекото и на месото пораснаа повеќе од двапати. Вкупниот пораст на цената на храната во последните три години ...
  | | веќе видена | слични

  Во Основниот суд во Штип вчера почна судскиот процес против Драган Митов, Горанчо Коцев и против Роберт Димитров, обвинети за обид за убиство на сопственикот на радиото „Канал 77“, Горан Гаврилов. Откако беше прочитано обвинението, Судскиот совет реши претресот да продолжи в петок, бидејќи обвинетите не го добиле обвинителниот акт навреме. Гаврилов најави дека ќе бара материјална и нематеријална отштета во посебен спор. - Очекуваме фер-судење и покрај големата медиумска експонираност на овој случај - рече Љубомир Михајловски, еден од адвокатите на Роберт Димитров. Митов и Коцев се обвинети дека на 26 јануари годинава, маскирани го пречекале и се обиделе да го убијат Гаврилов пред неговата куќа во Штип. Првообвинетиот Митов испукал еден куршум, а потоа двајцата со метални шипки го удирале по главата, по што му ги скршиле прстите од рацете. На делото тие биле поттикнати од Роберт Димитров, сопственик на КТВ „Роби“.
  | | веќе видена | слични

  Во земјава има 15 тренери со највисока „УЕФА про“ лиценца

  Миодраг Мицковиќ

  Многумина се прашуваат што се случува со фудбалот во Македонија. Квалитетот е далеку под европското ниво, гледачи има се помалку, можат да се избројат на прстите на двете раце. Фудбалската федерација на Македонија се обидува преку Едукациониот центар да ги школува тренерите, без диплома (лиценца) ниту еден тернер не може да седи на клупата и да ги води прволигашките и второлигашките екипи. За Првата лига е потребнае А лиценца, за втората Б. Сите лиценци, почнувајќи од онаа највисоката „УЕФА Про“ лиценца се признати во Европа, секој наш тренер со таа „Про“ лиценца може да води кој било клуб во странство, се разбира доколку ги докаже своите квалитети со успеси.

  Веруваме дека читателите на „Утрински весник“ ќе ги интересира кои се тие тренери со највисоката „УЕФА Про“ лиценца и каде работат.

  Да почнеме најпрвин од членовите на селекторските тимови. Мирсад Јонуз е селектор на младата ...
  | | веќе видена | слични

  Судењето се презакажа за в петок, бидејќи тројцата обвинети го немале добиено обвинителниот кат

  Иван Бојаџиски

  ШТИП - Судењето на Роберт Димитров, сопственик на кабелскиот оператор „Роби“, и на Горанчо Стојанов и Драган Митров, сите од Штип, обвинети за обид за убиство на Горан Гаврилов, сопственик на Радио Канал 77, кое вчера започна во Основниот суд во Штип, е одложено за петок. Одложувањето уследи откако обвинетите изјавија дека не го добиле обвинението по што судијата Драги Ивановски одлучи обвинителниот акт да им биде даден на самото место. На тоа обвинетите изјавија дека се откажуваат од правото на приговор, односно дека не им се потребни осум дена за да ја подготват својата одбрана, па судењето се одложи за петок.

  Адвокатите на обвинетата тројка побараа судењето да се премести во големата сала на судот, бидејќи таа во која се одвиваше судскиот процес, поради интересирањето на медиумите и роднините на обвинетите и оштетениот, беше претесна и во неа одвај се дишеше. ...
  | | веќе видена | слични

  Досегашниот асистент во Кометал Ѓорче Петров ќе ги води и екипата и репрезентацијата

  Роберт Димитриевски

  Владимир Глигоров и официјално е именуван за нов тренер на Кометал Ѓорче Петров, а на првата наредна седница на Управниот одбор на Ракометната федерација на Македонија ќе биде назначен и за селектор на женската сениорска репрезентација. Помошникот на неодамна разрешениот Љубомир Савевски прексиноќа потпиша двегодишен договор со клубот, заклучно со сезоната 2009 2010. До крајот на домашното првенство сигурно, а можеби и понатаму, на новопоставениот тренер ќе му помага Ангел Велков.

  „Задоволни сме од досегашната работа на Глигоров и решивме да му дадеме шанса да се докаже и како прв тренер на екипата. Должината на соработката ќе зависи од неговите резултати, што значи дека договорот може да биде и порано раскинат, но и продолжен“, објасни клупскиот претседател Иван Бојков.

  „Ова е најголем испит во мојата тренерска кариера. Голема одговорност е да се води поранешен ...
  | | веќе видена | слични

  САД ќе донираат 200 милиони долари за храна

  ВАШИНГТОН - Американскиот претседател Џорџ Буш нареди испраќање вонредна помош од 200 милиони долари за земјите каде што зголемените цени на основните прехранбени производи предизвикаа безредија и нестабилност. Парите што ќе бидат извлечени од прехранбените резерви ќе одговорат на потребите за храна во Африка и на други места, соопшти Белата куќа. Најавата следуваше по апелот од претседателот на Светската банка, Роберт Зелик, до меѓународната заедница.

  „Меѓународната заедница треба да го пополни јазот за прехранбени производи од најмалку 500 милиони долари, посочен од Светската програма на ОН за храна за да се одговори на вонредните потреби“, рече тој. „Владите треба да бидат во можност да ја исполнат таа помош и да се справат со тоа сега“.

  САД се најголемиот обезбедувач на помош во храна во светот, и минатата година испратија помош во храна од над 2,1 милијарда долари на 78 земји, истакна Белата куќа во соопштението. ...
  | | веќе видена | слични

  Во Основниот суд во Штип започна судскиот процес против Драган Митов, Горанчо Стојанов и Роберт Димитров, обвинети за обид за убиство на сопственикот на Канал 77, Горан Гаврилов.

  Судскиот совет одлучи по читањето на обвинението процесот да продолжи во петок, бидејќи обвинетите не го добиле обвинителниот акт. Одбраната очекува фер судење.

  „Апсолутно сметаме и сме убедени дека ќе добиеме фер судење и дека судот ќе ја донесе својата пресуда врз основа на доказите изведени на главниот претрес и на ништо повеќе“, изјави Сашо Дуковски, адвокат на одбраната.

  Гаврилов се приклучи на обвинението и најави дека ќе бара материјална и нематеријална штета во посебен спор.

  „Се надевам дека судот брзо и ефикасно ќе ја заврши својата работа и правдата ќе излезе на виделина“, рече Горан Гаврилов, сопственик на Канал 77.

  Митов и Стојанов се обвинети дека на 26 јануари годинава маскирани го пречекале Горан Гаврилов и неговата сопруга пред неговата куќа во Штип.

  Според ...
  | | веќе видена | слични

  Судскиот процес против сопственикот на кабелските телевизии „Роби“ и „Телекабел“, Роберт Димитров (35), осомничен дека го нарачал претепувањето на Горан Гаврилов, сопственик на радиото „Канал 77“, се очекува да почне денеска во Основниот суд во Штип. На обвинителната клупа со Димитров се и Драган Митов (31), припадник на АРМ, и Горанчо Стојанов (36), вработен во „Роби“, осомничени дека го претепале Гаврилов. Против двајцата е поднесено обвинение за убиство во обид. Сите тројца се во притвор, кој два пати им беше продолжуван. Главниот судски претрес ќе го води петчлен судски совет, со кој ќе раководи судијата Драги Ивановски.Според обвинението, Митов и Стојанов, по налог на Димитров, го нападнале Гаврилов околу полноќ на 25 јануари, пред неговата куќа во населбата Блок 77 во Штип. Насилниците користеле метални прачки, а испукале и еден куршум од пиштол, кој за влакно го промашил Гаврилов. Во нападот, на Гаврилов му биле искршени прстите на рацете и коленото, а му била повредена и главата.
  | | веќе видена | слични

  Актерката Натали Портман ќе игра во новата филмска адаптација на романот „Орканските височини“ на Емили Бронте, јавуваат американските медиуми. Сценариото го пишува Оливија Хетрид, која се потпиша зад „Девојката со бисерната обетка“, а продуцентот на филмот смета дека Портман е идеална за ликот на Кетрин Ерншо. Натали е една од најдобрите млади актерки и се надеваме дека таа ќе внесе свежина и возбуда во оваа класика - велат продуцентите Роберт Бернстајн и Даглас Реј. „Орканските височини“ е приказна за несреќната љубов меѓу Кетрин Ерншо и нејзиниот посвоен брат Хитклиф. Од многуте филмски адаптации на оваа романса се истакнуваат тие од 1939 година со Мери Оберон и Лоренс Оливие во главните улоги и филмот од 1992 година со Жилиет Бинош и Ралф Фајнс. Се уште не е познато кога ќе почне снимањето на новата верзија.Портман (26), која како дете се прослави со улогата во филмот „Леон професионалецот“, во моментов е актуелна со филм „Другата ќерка на Болен“ со Скарлет Јохансон.
  | | веќе видена | слични

  Во хуманитарната акција „Музика за живот“, што ја покренаа 12 македонски естрадни личности, беа собрани 300.000 денари наменети за Андријана и Менде Ристески од Прилеп, братче и сестричка кои боледуваат од ретка болест (Атаџиа телангиецтасиа) и на кои треба итно да им се изврши операција во болницата „Џон Хопкинс“ во Балтимор, САД. Во Македонија не постои компетентен стручен кадар за да ја изврши операцијата, па затоа децата мораат да се оперираат во Америка. Собраните средства се од концертите кои се одржаа во периодот од втори до шести април во 11 градови низ Македонија, од специјалната телефонска линија за донација и од неколку приватни донации на граѓани. Како организатор на хуманитарната акција се јави популарната поп-пејачка Кристина Арнаудова и нејзината фондација „Музика за живот“, која ќе постои и понатаму и еднаш годишно ќе одржува акции и ќе им помага на оние на кои најмногу им е потребна помош. Кампањата почна на втори април со концерт на Бени и на сите учесници во акцијата во скопскиот клуб ...
  | | веќе видена | слични

  Наталија Томовска

  Македонија мора да ја прекрои земјоделската политика и да се ориентира кон производство на дефицитарни производи, советуваат експертите по загрижувачките информации дека светот ќе се соочи со глад. - Секоја земја ќе си го чува своето производство за да ја ублажи состојбата. Нашата влада мора да преземе итни мерки за промена на земјоделската политика, која ќе биде преориентирана кон поттикнување на производството на дефицитарните производи. Македонија има неискористени плодни површини, кои можат да се искористат за производство на пченка и на пченица, како и за производство на маслодајна репка и на сончоглед, кои се користат за производство на биогориво. Енергенсите и храната се двата основни импути во формирањето на индексот на цени и со реформите што ќе се донесат во овие две сфери, ќе оствариме значаен придонес за намалување на недостигот од храна - вели Марија Зарезанкова - Потевска, универзитетска професорка. Потевска вели дека владата мора да реагира многу брзо бидејќи ...
  | | веќе видена | слични

  Светската банка го поддржува она за што вели дека е нов договор околу светската политика за храната.

  Претседателот на организацијата Роберт Зелик изјави дека на бројни земји ќе им биде доделена итна помош, како и додатни десет милиони долари за Хаити каде минатата недела беа убиени неколкумина при немирите околу храната.

  Планот на Светска банка и ММФ

  Иако Светската банка и Меѓународниот монетарен фонд се доста критикувани институции, тие се многу влијателни тела.

  Решението кое го предлагаат по растот на цената на храната ќе влијае и краткорочно и долгорочно.

  Првично е засрамувањето на државите донатори и обезбедувањето поголем фонд за програмата.

  Нејзиниот буџет се оптерети со поскапувањето во овој многу критичен период.

  „Приоритетни мора да бидат операциите за спасување на животи како во Дарфур, Сомалија, Источен Конго, Уганда и Кенија, каде дневната потреба од храна на над 8 милиони луѓе зависи од светската програма. Со поскапувањето, ...
  | | веќе видена | слични

  Првиот македонски рекет скокна 25 места на АТП-листата, на која сега е 265

  Роберт Димитриевски

  Нема одмор за Предраг Русевски по натпреварот од Дејвис купот со Холандија, бидејќи веќе денеска треба да стартува на челинџерот во швајцарскиот град Киасо, со награден фонд од 30.000 евра. Прв противник на најдобриот македонски тенисер, кој неделава е 265. на АТП-листата, ќе му биде Аргентинецот Хуан Мартин Арангурен (246.).

  Русевски напредуваше 25 места во сингл благодарејќи на освоениот фјучерс во италијански Фраскати пред две седмици, кој се бодуваше за најновата листа на АТП објавена вчера. Тој забележа прогрес и во поредокот на играчите што настапуваат во двојки, каде што сега е седум позиции погоре, односно 291.

  Првиот македонски рекет за Швајцарија замина под импресија од Дејвис куп викендот, во кој работите можеа да бидат сосем поинакви ако го совладаше Тимо де Бакер и израмнеше на 1:1 по првиот ден, со оглед на тоа дека со Лазар Магдинчев славеа во двојки против ...
  | | веќе видена | слични

  Роберт Зелик, претседател на Светска банка

  Брзиот раст на цената на храната би можел да втурне 100 милиони луѓе од сиромашните земји во уште подлабока сиромаштија, изјави Роберт Зелик, претседател на Светската банка. Неговото предупредување уследи по она од шефот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) кој, исто така, посочи дека на стотици илјадници лица им се зaканува глад. Зелик предложи акционен план за долгорочно зголемување на земјоделското производство. Неодамна имаше нереди предизвикани од недостиг на храна во голем број земји, вклучувајќи ги Хаити, Филипини и Египет. „Врз основа на груба анализа проценето е дека двојно зголемената цена на храната во последниве три години може потенцијално да втурне сто милиони луѓе од посиромашните земји подлабоко во сиромашните“, изјави Зелик. Неговиот предлог за „нов договор“ за справување со меѓународната криза со храната беше прифатен од Управниот одбор на Светската банка од министри за финансии и развој на средбата во Вашингтон. Светската банка и ...
  | | веќе видена | слични

  Светската банка го поддржа повикот на нејзиниот претседател Роберт Зелик за меѓународна акција против последиците од брзото поскапување на храната.

  Зелик соопшти, како што рече, „нов договор" за посиромашните земји, во кој влегува удвојување на заемите за земјоделците во Африка до следната година.

  Тој рече дека богатите земји мора да дејствуваат брзо и да и дадат на Светската програма за храна 500 милиони долари кои таа ги бара за помош на гладните.

  Цените на две основни култури, пченицата и оризот, минатата година се удвоија, што доведе до предупредувања за можни социјални и политички немири.

  Претходно, Меѓународниот монетарен фонд предупреди дека илјадници луѓе се во опасност од глад.
  | | веќе видена | слични

  Претседателот на Светската банка (СБ) Роберт Зелик побара итна акција на меѓународната заедница поради брзиот пораст на цената на храната, што предизвика глад и насилство во неколку држави.

  Зелик за време на пролетното заседание на СБ и Меѓународниот монетарен фонд во Вашингтон истакна дека меѓународната заедница мора „да ги стави нашите пари во нашите усти“, односно неодложно да им помогне на гладните луѓе.

  Тој ги повика владите во светот да ја исполнат својата обврска во програмата на Обединетите нации за храна, според која до 1 мај треба да се соберат 500 милиони долари.
  | | веќе видена | слични

  Осомничениот за исчезнувањето на Медлин ќе тужи 11 медиуми Осомничениот во исчезнувањето на Медлин Мекан ќе тужи 11 водечки британски весници и една ТВ-станица поради наводно објавување на клеветнички стории. Адвокатската компанија „Сајмонс Мјурхед иБартон“ со седиште во Лондон, посочи дека го претставува Роберт Мурат во случајот против „Скај“, „Сан“ и останатите. Триесет и четиригодишниот Британец, кој живее во близина на одморалиштето Алгарв од каде исчезна Медлин, негира каква било инволвираност во нејзиното исчезнување. Информациите навестуваат дека оваа акција би можела да доведе до рекордна исплата на повеќе од два милиони фунти.

  Ако Мурат успешно им се спротивстави на весниците кои дојдоа до заклучок дека тој бил инволвиран во киднапирањето или убиството на Медлин, би можел да добие рекордна исплата. Може да се очекува исплата од 200.000 фунти од весник, по тврдење, и тоа би можело да донесе вкупна сума од два милиони фунти. Џошуа Розенберг, правен застапник на „Дејли телеграф“ кој не е меѓу ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија поразена во Дејвис купот со 4:1, а единствениот поен го донесоа Магдинчев и Русевски во двојки Роберт Димитриевски

  Тениската репрезентација на Македонија загуби во Скопје од Холандија со 4:1 во второто коло од Првата група на Евроафриканската зона од Дејвис купот. Холанѓаните во септември ќе разигруваат за пласман во Светската група, а македонските тенисери во 2009 трета година во низа ќе играат во Првата група.

  Победничкиот поен на „лалињата“ им го донесе нивниот најдобар играч Робин Хасе (63. на АТП-листата), кој го совлада првиот македонски рекет Предраг Русевски (290.) со 6-4, 6-0, 6-3. Како и против Магдинчев (777.), кого на стартот од натпреварот во петокот го декласира со 6-3, 6-2, 6-2, Хасе ни на Русевски не му дозволи да освои повеќе од седум гема. Држејќи го на основната линија и „разбивајќи“ го со скратени топки, 21-годишниот лидер во холандскиот тим, едноставно, не му даде шанса на популарниот Пецко. Згора на тоа, Хасе го служеше и сервисот, за што зборуваат и ...
  | | веќе видена | слични