РМ

  во

  На форумот се обрати премиерот Груевски кој пред британски бизнисмени ги презентира можностите за инвестирање во Македонија, со посебен акцент на инвестициските проекти во инфраструктурата, енергетиката, минералните суровини и ИКТ-секторот Во обид да ги зголеми странските инвестиции во земјава, Владата на РМ повторно организира таканаречени роуд шоуа низ неколку земји. Првото започна во Англија каде владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски учествува на Британско-македонски форум за инвестиции што се одржува во "Паинтерс Халл" во Лондон. На форумот се обрати премиерот Груевски кој пред британски бизнисмени ги презентира можностите за инвестирање во Македонија, со посебен акцент на инвестициските проекти во инфраструктурата, енергетиката, минералните суровини и ИКТ-секторот. Во текот на ова британско роад шоу најавени се и панел-дискусии на тема "Македонија, најнов бизнис-партнер на Европа", "Инвестирање во инфраструктура, енергија и природни ресурси" и "Инвестирање во информатичка и ...
  | | веќе видена

  Судиите од кривичниот суд му се налутија на министерот за правда Блерим Беџети. Ги исмеал и нереално ги прикажал како некомпетентни за време на фудбалскиот натпревар кој министерството го организираше во неделата. Со соопштение судот го искара министерот Беџети. - Основниот суд Скопје 1 Скопје не може, а да не реагира на крајно неадекватните изјави на поединци и коментари изнесени во дневните весници и други медиуми, а кои се однесуваат на работата на судовите. Неупатно, крајно неадекватно и не фер кон судиите и судскиот систем на РМ е започнувањето на кампањата за реформи во судството да се одбележи и компарира со непрофесионално, политизирано, нерегуларно и неетичко работење на судиите. Судиите од овој суд во никој случај немаше да учествуваат на овој натпревар доколку во поканата за нивно учество ќе беше наведено дека овој натпревар всушност претставува измислена пародија за работата на судовите - се вели во соопштението. Министерот за правда во неделата со фудбалскиот натпревар ја најави серијата ...
  сите 8 | | | веќе видена

  По одржувањето на фудбалскиот натпревар, меѓу судиите, обвинителите и адвокати, судиите се чувствуваат навредени. Како што се вели во нивното соопштение тие во никој случај немаше да учествуваат на овој натпревар доколку во поканата за нивно учество ќе беше наведено дека овој натпревар всушност претставува измислена пародија за работата на судовите. „Неупатно, крајно неадекватно и нефер кон судиите и судскиот систем е започнувањето на кампањата за реформи во судството да се одбележи и компарира со непрофесионално, политизирано, нерегуларно и неетичко работење на судиите.“ стои во соопштението од Основниот суд Скопје 1. Откако реагираа судиите, со соопштение излегоја и организаторите на фудбалскиот натпревар, агенцијата Њу момент „Жалиме што во денешното соопштение на Основен суд - Скопје 1 фудбалскиот натпревар беше протолкуван погрешно. Уште еднаш нагласуваме дека мечот беше симболична претстава за тоа какво не треба да биде судството во Македонија. Заеднички интерес на судовите, судиите, на Министерството ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Кумановецот Звонко Китановиќ тврди дека и покрај тоа што редовно ги плаќал сметките за електрична енергија, неоправдано е обвинет дека крадел струја за што добил сметка од ЕВН дека должи 1.200 евра. Текстови на слична тема Наскоро фабрика за согорување на цврст отпад Обезбеден јаглен за РЕК Битола Помош за социјално загрозените граѓани Извршителите доаѓаат Живот во сиромаштија Звонко Китановиќ од Куманово е еден од граѓаните кој деновиве добил опомена дека на ЕВН му должи илјада и 200 евра, иако како што тој документирано покажува, редовно плаќал секој месец по илјада и 100 денари. Неговото тричлено семејство живее од социјална помош од три илјади Поминала некоја комисија од ЕВН и без докази, без законски регулативи, направиле дека сум крадел струја. Немам ниту еден киловат украдено струја. Звонко Китановиќ. денари, но како што вели Звонко струјата редовно ја плаќаат. Меѓутоа, долгот за кој вели дека не го направиле не може да го плати, не само затоа што нема пари, туку и затоа што смета ...
  | | веќе видена

  Судиите од кривичниот суд се чувствуваат навредени по фудбалскиот натпревар на Арената Филип Втори меѓу судиите, обвинителите и адвокати, кој што организираше Министерството за правда, а се одржа во неделата. „Неупатно, крајно неадекватно и нефер кон судиите и судскиот систем е започнувањето на кампањата за реформи во судството да се одбележи и компарира со непрофесионално, политизирано, нерегуларно и неетичко работење на судиите. Судиите од овој суд во никој случај немаше да учествуваат на овој натпревар доколку во поканата за нивно учество ќе беше наведено дека овој натпревар всушност претставува измислена пародија за работата на судовите“ се вели во соопштението од Основниот суд Скопје 1. Судиите реагираат и на неадекватните изјави на поединци и коментари изнесени во медиумите, кои се однесуваат на судовите. По реакцијата на судиите, соопштение испратија и организаторите на фудбалскиот натпревар, агенцијата Њу момент, кои ги демантираат тврдењата на судиите дека настанот на било кој начин ги ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Во правец на заштита на крајниот корисник, Агенцијата за електронски комуникации изработи софтвер за „Преглед на понуди“, кој ќе биде поставен на новата веб страна наменета за крајни корисници www.komuniciraj.mk Целта на услугата „Преглед на понуди“ е да им се даде можност на граѓаните на РМ, со помош на унифицирани параметри и цени, на едно место, да го изберат пакетот на услуги од постоечките оператори, според средствата кои што ги имаат на расплагање. Софтверот е многу едноставен и лесен за користење, со внесување на неколку податоци, како избор на оператор, износ кој би сакале да го плаќате на крајот од месецот и сл., самиот софтвер Ви дава одговор кој оператор, ја има најдобрата понуда за Вас. - Ја воведовме услугата „Преглед на понуди“, бидејќи сакаме во целост да им излеземе во пресрет на граѓаните и да ги заштитиме од можните замки, скриени трошоци и нецелосни информации, при избор на оператор од фиксната и мобилната телефонија, телевизија и интернет. Со поставувањето на страната www.komuniciraj.mk ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Малите и микро трговци кои водат сметководство и изготвуваат годишни сметки согласно Законот за трговските друштва, и кои ќе остварат вкупен приход по сите основи до 3 милиони денари на годишно ниво, се ослободуваат од плаќање на годишен данок на вкупен приход, односно данок на добивка. Како што соопштуваат од Управата за јавни приходи (УЈП), оваа новина е овозможена со најновите измени и дополнувања на Законот за данокот на добивка ("Службен весник на РМ", бр.135/11 од 03.10.2011 година). -Единствена обврска на таквиот даночен обврзник ќе биде да поднесе образец "ДБ-ВП" до УЈП и тоа најдоцна до 29 февруари 2012 година - велат од УЈП. Со измените и дополнувањата се избриша условот од три години за влез во поедноставениот даночен режим. На овој начин сега сите субјекти, вклучувајќи ги и оние кои се основани и кои оствариле вкупен приход во 2011 година до 3 милиони денари или вкупен приход од 3.000.001 до 6.000.000 денари на годишно ниво, имаат право за влез во овој режим доколку ги исполниле наведените услови ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Амбасадорот на Република Италија во РМ г – динот Н.Е Фабио Кристијани го посети градот Прилеп. Кристијани оствари средба со градоначалникот на Општина Прилеп – Марјан Ристески кој го запозна со актуелните случувања во градот и тековните проекти. Амбасадорот на Република Италија во РМ г–динот Н.Е Фабио Кристијани беше презадоволен од презентираните активности и актуелни настани во градот, тој посочи дека Прилеп личи на европски град и има со што да се гордее бидејки во него се случуваат голем број на настани кои го привлекуваат вниманието на странските туристи. Ова е прва посета на Амбасадорот на Република Италија за градот Прилеп.
  | | веќе видена

  Ви ги презентираме манифестациите во рамките на проектот „Гевгелија – град на култура“ предвидени за оваа недела: 17 – 22 октомври Библиотека „Гоце Делчев“ Есенски саем на книги (Саем на издавачките куќи: Феникс и Три, кој се одржува во просториите на Библиотеката Гоце Делчев), 18 октомври 20:00 часот Ликовен салон на хотел „Аполонија“ Изложба на слики од Ацо Филиповски (изложбата ќе се одржи во ликовниот салон на хотел Аполонија во 20:00 часот, а организатор е Библитеката „Гоце Делчев“) 20 октомври 20:00 часот Сала во хотел „Аполонија“ Вечер посветена на Ѓорѓи Старделов ПРОГРАМА 19:00 часот Свечано отворање на чествувањето со настап на хорот од Гевгелија кој ќе исполни две композиции ( акад. Т.Скаловски и акад. В.Николов) 19:15 часот Проф.д-р.Иван Џепароски – Беседа за акад. Г.Старделов 19:30 часот Сеќавања за акад.Старделов – водител: проф. Д-р И.Џепароски – учесници: дел од специјалните гости на акад. Старделов: акад. Матеја Матевски, акад. Ц.Грозданов, акад. Влада ...
  | | веќе видена

  50-годишниот М.М. од СКопје заработи кривична пријава против поради „криумчарење мигранти“. На 13-ти овој месец на автопатот Скопје-Куманово, при извршена контрола во патничко моторно возило „Мерседес Е-200“, управувано од пријавениот, затекнати се четворица пакистански државјани без документи за идентификација. Од преземните мерки е утврдено дека пакистанските државјани оствариле илегален влез во РМ во блзина на ГП Богородица, по што со воз се упатиле во Скопје, од каде М.М. за износ од 80 евра ги превезувал до кумановското село Лојане. Странските државјани се сместени во Прифатниот центар во Скопје. Истражен судија на пријавениот му одреди мерка притвор во траење од 30 дена. (Крај)
  сите 3 | | | веќе видена

  Ние вложуваме максимални напори во однос на проектот “Компјутер за секое дете“ и веруваме дека тоа е еден проект на кој може да се заснова иднината на образованието во Македонија. Одредени области во РМ се соочуваат и со одредени потешкотии кои треба да се навикнат за тој проект да биде комплетно функционален. Одговорноста како се користи опремата и до кој степен е ставена или не е ставена во употреба во училиштата одговорност е на самите општини и училиштата, изјави денеска министерот за образование и наука Панче Кралев. “Ние сме постојано заедно со Министерството за информатичко оптество во однос на контрола на училиштата и тоа како опремата се користи и што може да биде направено за да биде во подобра функција. Од страна на владата компјутерите се отстапени на училиштата. Нивна обврска беше да ги стават во функција компјутерите. Тие компјутери ќе ја создадат подлогата за понатамошниот начин на кој ќе се изведува наставата“, вели Кралев. Тој истакна и дека има училишта каде опремата функционира одлично ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Регионалната Конференција со наслов “Ние инвестиравме во ЕЕ објекти – А ВИЕ?!“ ќе се одржи утре во Салата на Советот на Град Скопје како една од централните настани на Манифестацијата “Недела на енергетика-Македонија 2011“, што е седма по ред, а годинава ќе се одржува од 19 до 21 октомври. На овој начин, Градот Скопје се приклучува кон одбележувањето на Неделата на енергетика што се реализира во сите градови низ Светот. Во рамки на Конференцијата, утре ќе биде организирана и дебата на тема “Идејни проекти наспроти реализирани проекти“. На конференцијата ќе говорат претставници од Градот Скопје, Министерство за економија и од Делегацијата на ЕУ во РМ. Манифестацијата за одбележување на Неделата на енергетика-Македонија 2011 е поддржана од Град Скопје, а е во организација на Центарот за енергетска ефикасност на Македонија – МАЦЕФ и се реализира со финансиска поддршка од проектот “ЕУбилд Енергетска ефикасност“ како дел од ДГ Енларџмент програмата на Европската унија.
  сите 13 | | | веќе видена

  Ние вложуваме максимални напори во однос на проектот “Компјутер за секое дете“ и веруваме дека тоа е еден проект на кој може да се заснова иднината на образованието во Македонија. Одредени области во РМ се соочуваат и со одредени потешкотии кои треба да се навикнат за тој проект да биде комплетно функционален. Одговорноста како се користи опремата и до кој степен е ставена или не е ставена во употреба во училиштата одговорност е на самите општини и училиштата, изјави денеска министерот за образование и наука Панче Кралев. “Ние сме постојано заедно со Министерството за информатичко оптество во однос на контрола на училиштата и тоа како опремата се користи и што може да биде направено за да биде во подобра функција. Од страна на владата компјутерите се отстапени на училиштата. Нивна обврска беше да ги стават во функција компјутерите. Тие компјутери ќе ја создадат подлогата за понатамошниот начин на кој ќе се изведува наставата“, вели Кралев. Тој истакна и дека има училишта каде опремата функционира одлично и ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Македонски компании, меѓународни асоцијации претставници на владата се собраа во Скопје на една од најголемите ИКТ конференции во регионот.Целта е поголем развој на информатичко-комуникациските технологии во Македонија и зајакнување на регионалните бизнис врски меѓу ИКТ компаниите од регионот. “Тоа го правиме не само за развој на ИКТ индустрија за општиот развој на Македонија туку и за зголемување на нејзината конкурентност и настап на другите пазари надвор од Македонија. Денеска конкретно ќе зборуваме за една иницијатива за формирање на центар на иновации кој треба да соработува со 11 регионални центри, понатаму заедно со Владата и бизнис заедницата очекуваме дека оваа наша идеја ќе наиде на конкретна имплементација. Во делот на информатичко комуникациската технологија јас би рекол дека сме навистина конкурентни и Владата ја идентификува оваа индустрија како една од четирите која ќе биде прва промовирана надвор од границите“ изјави Игор Билбиловски, претседател на МАСИТ. “Она кое што го ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Како Владата ги троши парите од буџетот на Република Македонија. Владата продолжува со своето само рекламирање Владините кампањи и рекламни спотови зафаќаат околу 2 милиони евра. А денес Министерството за финансии повторно најави заем од уште 14 милиони евра од домашниот пазар по пат на продавање на тримесечни записи Еве дел од ставките од буџетските трошоци > 2,5 милиони евра за издавање литературни дела (Министерство за култура); > 2.000.000 евра за рекламни кампањи (Влада); > 580.000 евра за привремено вработување административци (Министерство за финансии); > 340.000 евра за набавка на сувенири (Министерство за култура); > 250.000 евра за одржување фотокопири (МВР); > 120.000 евра за емитување соопштенија и спотови на видеобимови (Влада); > 50.000 евра за подароци (Влада).
  сите 3 | | | веќе видена

  Регионалната Конференција со наслов “Ние инвестиравме во ЕЕ објекти – А ВИЕ?!“ ќе се одржи утре во Салата на Советот на Град Скопје како една од централните настани на Манифестацијата “Недела на енергетика-Македонија 2011“, што е седма по ред, а годинава ќе се одржува од 19 до 21 октомври. На овој начин, Градот Скопје се приклучува кон одбележувањето на Неделата на енергетика што се реализира во сите градови низ Светот. Во рамки на Конференцијата, утре ќе биде организирана и дебата на тема “Идејни проекти наспроти реализирани проекти“. На конференцијата ќе говорат претставници од Градот Скопје, Министерство за економија и од Делегацијата на ЕУ во РМ. Манифестацијата за одбележување на Неделата на енергетика-Македонија 2011 е поддржана од Град Скопје, а е во организација на Центарот за енергетска ефикасност на Македонија – МАЦЕФ и се реализира со финансиска поддршка од проектот “ЕУбилд Енергетска ефикасност“ како дел од ДГ Енларџмент програмата на Европската унија.
  сите 16 | | | веќе видена

  Вторник, 18 октомври 2011 година, Белград Делегација на Собранието на Република Македонија, во состав: г-ѓа Владанка Авировиќ, заменик-претседател на Комисијата за економски прашања и пратениците: г. Миле Андонов, г. Неџати Јакупи, г. Николче Ацевски и г. Сафет Бишевац, на 17 и 18 октомври 2011 година, учествува на Конференција на тема „Енергија-Развој-Демократија: Моделирање на новата енергетска иднина на ЈИЕ“, која се одржува во Белград, Република Србија Во своето обраќање, г-ѓа Владанка Авировиќ истакна дека новиот Закон за енергетика, донесен во февруари 2011 година, е изработен согласно обврските кои ги има Република Македонија во процесот на пристапување кон Европската унија, односно Договорот за стабилизација и асоцијација со ЕУ, како и врз основа на Договорот за основање на енергетска заедница. Изготвувањето на Законот за енергетика е активност утврдена во Националната програма за усвојување на законодавството на Европската унија и Партнерството за пристапување, каде што во економските критериуми ...
  | | веќе видена

  Утре /19.10.2011 година (среда)/, во Салата на Советот на Град Скопје, во 10 часот, ќе се одржи регионалната Конференција со наслов „ Ние инвестиравме во ЕЕ објекти – А ВИЕ?!“. Конференцијата е еден од централните настани на Манифестацијата „Недела на енергетика-Македонија 2011“, што е седма по ред , а годинава ќе се одржува од 19 до 21октомври. На овој начин, Градот Скопје се приклучува кон одбележувањето на Неделата на енергетика што се реализира во сите градови низ Светот. Во рамки на Конференцијата, утре, во 13:30 часот, ќе биде организирана и дебата на тема: „Идејни проекти наспроти реализирани проекти“. На конференцијата ќе говорат претставници од Градот Скопје, Министерство за економија и од Делегацијата на ЕУ во РМ. Манифестацијата за одбележување на Неделата на енергетика-Македонија 2011 е поддржана од Град Скопје, а е во организација на Центарот за енергетска ефикасност на Македонија – МАЦЕФ и се реализира со финансиска поддршка од проектот “ЕУбилд Енергетска ефикасност“ како дел од DG ...
  сите 16 | | | веќе видена

  Четврта година во низа македонски атлетичари го истрчаа ултрамаратонот долг 110 километри во чест на Тоше Проески. Експедицијата составена од 18 атлетичари кои штафетно ја минуваат долгата етапа пристигна на 12 октомври во Нова Градишка каде беа дочекани од градоначалникот на Нова Градишка, амбасадорот на РМ во Хрватска и фановите на Тоше од Хрватска. Ултрамаратотно започнал На 13 октомври во 6.20 мин а го означичил амбасадорот на РМ го со поздравот "За кого .....За Тоше'' . - За време на трчањето низ Хрватска мал проблем ни задаваше врнежливото време. По нешто повеќје од 12 часа трчање стигнавме до хрватско - српската граница. На 14 ти, во 4 часот стигнавме во Белград, пред Белградска арена каде што имавме 3 часовен одмор и дружба со фановите на Тоше од Србија - рече охриѓанецот Огнен Павловски кој втора година е дел од експедицијата. Посебна подршка на експедицијата пристигнала од директорот на агенцијата за млади и спорт Лазe Поповски кој во целост ги подржал кон остварувањето на нивната цел. - На ...
  | | веќе видена

  Битолскиот театар вечер во Санкт Петербург, во рамки на Деновите на македонската култура во Русија, ќе гостува во театарот „Вера Фјодоровна Комисаржевскаја“ со претставата „Опасни врски“ од Шодерло де Лакло, во режија на Дејан Пројковски, која на матичната сцена премиерно ја изведе лани во декември. Режисерот Пројковски, јави известувачот на МИА, изјави дека се подготвени за вечерашното претставување и дека уште пред доаѓањето овде имале проби за изведба според димензиите на сцената во овој театар. - Сметам дека претставата ќе добие на ексклузивност со самиот театар кој има импозантна сцена, така што со големо нетрпение ја очекуваме. Голема е честа и возбудата, бидејќи Санкт Петербург е еден од главните центри на театарската уметност воопшто во светот, посебно ако земеме предвид дека тука творат големите автори како Лев Додин, Фоменко гостуваше овие денови тука, во ист ден со нас овде гостува и Жолдак. Навистина е фрапантна помислата колку големи имиња во исто време се собрани во Санкт Петербург. Ова ...
  сите 11 | | | веќе видена