Рим

  во

  Почнаа да се одбројуваат последните 48 часа до почетокот на спектакуларното годинешно финале во Лигата на шампионите во италијанската престолнина Рим. Вчера, Манчестер јунајтед и Барселона тима пристигнаа во „вечниот град“, кој в среда пред полноќ ќе го слави новиот фудбалски владетел на Стариот континент.

  Дотогаш и двата тима со свои проблеми ја имаат финалната подготовка за најважниот меч во сезоната, во кој историјата секако ќе се пишува. Ако Манчестер победи, тоа ќе биде прв тим, кој успеал да одбрани трофеј во ЛШ во своето 17-годишно постоење, како наследничка на КЕШ. Ако Барса триумфира, Шпанија првпат ќе има клуб освојувач на сите можни трофеи во една сезона, а како играа Каталонците, за многумина тоа и дефинитивно ќе значи дека се најдобриот тим на сите времиња.

  - Тој ја има шансата да стане најдобар менаџер на сите времиња. Три титули во низа, две финалиња во ЛШ во низа, што повеќе? Неговата кариера е извонредна, па ако победи сега, дефинитивно ќе стане светска тренерска легенда. ...
  | | веќе видена | слични

  Финалниот натпревар од Лигата на шампионите меѓу Манчестер јунајтед и Барселона ги има сите предуслови да стане класика од историјата на европскиот клупски фудбал.

  Најголемите ѕвезди и врвни играчи ги сочинуваат составите на двете екипи, а двата тима важат за најатрактивните на денешницата. Денес во Рим ќе биде одлучено кој ќе го понесе и епитетот најдобар во Европа, најверојатно и во светот.

  Кристијано Роналдо против Лионел Меси, Вејн Руни против Тиери Анри, како и многу други дуели од нападот и креативната средина на теренот ветуваат нешто што би можело да биде најдобро финале на сите времиња.

  „Мислам дека двата тима се одлични и спрема мое мислење, играат најдобар фудбал. Кој и да победи во Рим, ќе стане најдобар на светот. Ова ми беше најдобра сезона во кариерата. Поради нашата добра игра и головите, се надевам дека ќе ја освоиме Лигата на шампионите“, рече Меси.

  Аргентинецот е еден од најголемите кандидати за титулата на играч на годината. Поради повреда не играше ...
  | | веќе видена | слични

  Најчестото поставуваното прашање пред финалето во Рим, Меси или Роналдо, вечерва ќе добие одговор. Судејќи според првите минути во Рим „поголем фаворит“ е Кристијано Роналдо. Имено, пред хотелот на Манчестер Јунајтед, најмногу поради него, по неподносливата горештина дошле скоро 1.000 навивачи на Јунајтед. Чекале со часови, нивниот љубимец само да ја покаже главата од вратата на хотелот...И конечно сер Алекс и играчите излегле во придружба на силно обезбедување. Кога го здогледале Роналдо, обожавателите збудалеле. Викотници, пискотници, кубење коси... Него го следеле уште дополнителни двајца телохранители, а тој се насмевнал им побегнал и ја израдувал навивачката покрај оградата со својот автограм. „Не можам да верувам, ми даде автограм, се сликаше со мене“, кажала среќната Јаад. Стотина метри понатму, пред хотелот на Барселона стоеле двапати помалку навивачи. Кога го виделе Меси како го напушта автобусот, почнале да скандираат, но тој со наведната глава заминал директно во хотелот. Немал ...
  | | веќе видена | слични

  Барселона - Манчестер Јунајтед, битка за најдобар во Европа „Вечниот град“ вечер ќе го даде одговорот на прашањето кој тим е најдобар во Европа. Во првенствата на своите држави Барселона (Шпанија) и Манчестер Јунајтед (Англија) ја потврдија доминацијата и сосема заслужено ги освоија титулите. Но, за нив вечерашниот дуел кој почнува во 20:45 часот на „Олимпико“ во Рим има посебна тежина. Манчестер Јунајтед ќе се обиде да стане прв тим што ја одбранил Лигата на шампионите откако постои во овој формат, а Барселона да биде првата шпанска екипа што ги освоила трите титули (првенство, куп и Лигата на шампионите). „Црвените ѓаволи“ се во серија од 25 натпревари без пораз во ова натпреварување, додека „Каталонците“ имаат просек од 2,5 гола по натпревар до финалето. За Манчестер Јунајтед ова е четврто финале и во трите досега секогаш победувале (1968, 1999 и 2008), додека за Барселона ова е шесто финале и има два пехара (1992 и 2006). Ако победи Барселона нивниот тренер Пепе Гвардиола ќе биде шестиот што го ...
  | | веќе видена | слични

  Барселона и Манчестер Јунајтед во битка за Европската титула Во вечниот град по вечна слава Големото финале на Лигата на шампиони меѓу гигантите Манчестер јунајтед и Барселона ќе го означи крајот на фудбалската сезона на европската сцена. На „Олимпико“ во Рим ќе се одигра 54. финале на најдобрите на стариот континент, односно 17. финале откако е формирана Лигата на шампионите. „Црвените ѓаволи“ ќе се обидат да станат првиот тим што успеал да ја одбрани титулата и да стигнат до четвртиот шампионски пехар. За Барселона ова е шанса да стигне до третата европска круна. Столбот на одбраната на Манчестер јунајтед, Немања Видиќ изјави дека е подготвен за предизвиците околу чувањето на првокласните напаѓачи на Каталонците, Лионел Меси, Самуел Ето и Тиери Анри. - Барселона сезонава прикажа одличен фудбал, а нејзините напаѓачи постигнаа многу голови. Ги почитувам нив, но ние повеќе размислуваме за нас, околу тоа што и како треба да одиграме. Ние не сме тим што само ќе се брани од нивните напади бидејќи го имаме ...
  | | веќе видена | слични

  „Вечниот град“ вечер ќе го даде одговорот на прашањето кој тим е најдобар во Европа. Во првенствата на своите држави Барселона (Шпанија) и Манчестер Јунајтед (Англија) ја потврдија доминацијата и сосема заслужено ги освоија титулите. Но, за нив вечерашниот дуел кој почнува во 20:45 часот на „Олимпико“ во Рим има посебна тежина. Манчестер Јунајтед ќе се обиде да стане прв тим што ја одбранил Лигата на шампионите откако постои во овој формат, а Барселона да биде првата шпанска екипа што ги освоила трите титули (првенство, куп и Лигата на шампионите). „Црвените ѓаволи“ се во серија од 25 натпревари без пораз во ова натпреварување, додека „Каталонците“ имаат просек од 2,5 гола по натпревар до финалето. За Манчестер Јунајтед ова е четврто финале и во трите досега секогаш победувале (1968, 1999 и 2008), додека за Барселона ова е шесто финале и има два пехара (1992 и 2006). Ако победи Барселона нивниот тренер Пепе Гвардиола ќе биде шестиот што го освоил пехарот и како играч и како тренер, а ако триумфира пак ...
  | | веќе видена | слични

  И навистина - Гвардиола успеа во тоа. Младиот 38-годишен тренер за само неколку месеци создаде супермоќна, спектакуларна екипа, која во оваа сезона успе да постигне 152 погодоци во сите натпреварувања. Од друга страна, 29 години постариот Алекс Фергусон повеќе од две десетлетија ја создава таа машинерија и во Рим вечерва ќе се види кој е помоќен. И двете екипи се сместени во центарот на Рим, опкружени со бучава. Меси и Роналдо, најскапите нозе на денешницата, спијат на 400 метри раздалечина. Вечерва на Олимпискиот стадион во Рим ќе бидат пресудни најситните детали, а можеби и тој што играчите на Манчестер Јунајтед ќе истрчаат во бели дресови па на Барса ќе и изгледаат како нивните најлути ривали Реал Мадрид. Но знаема како неодамна мина Реал.... Можеби е симболично и тоа што веднаш карши хотелот на Барселона е Café de Paris, а токму во Парис тие пред две години ја освоија Лигата на шампионите против Арсенал. Или сепак ќе победи традицијата која зборува дека Фергусон никогаш не загубил европско ...
  | | веќе видена | слични

  Завесата на најпрестижното европско клупско натпреварување - Лигата на шампиони (ЛШ), ќе биде спуштена вечерва во Рим, со финалниот дуел меѓу Манчестер јунајтед и Барселона. Манчестер јунајтед ќе се обиде да ја одбрани титулата европски првак со најсилниот тим, предводен од Кристијано Роналдо, Вејн Руни и Карлос Тавес во нападот. И Барселона, која оваа сезона игра во одлична форма, ќе настапи со најсилниот напад, во кој за финалната пресметка се враќаат Тиери Анри и Андрес Иниеста. Властите во „вечниот град“ соопштија дека се е подготвено за големото финале, особено на планот на безбедноста. Причина за стравувањата од можни пресметки меѓу навивачките групи се настаните од 2007 година, кога при гостувањето на Манчестер јунајтед во Рим беа повредени 13 навивачи. Со цел да бидат избегнати и најмали инциденти, финалето ќе го обезбедуваат дури 20,000 полицајци, а од вторникот во Рим е воведена и забрана за продажба на алкохол. Барселона и Манчестер јунајтед за финалниот дуел добија по 20,000 влезници, но во Рим ...
  | | веќе видена | слични

  Рим не покажува дека е фудбалски „запален“ Рим само на момент покажува дека вечерва ќе биде домаќин на најголемиот фудбалски настан година. Вечниот град не дејствува многу фудбалски загреано. На аеродромот во Рим, може да се забележат многу билборди, со амблемите на Барселона и Манчестер, на кои пишува „добре дојдовте во Рим на финалето“. Постерите во природна големина на Меси, Руни, Иниеста, Роналду, и девојките кои го рекламираат спонзорот „Хајнекен“ потсетуваат дека Рим е центарот на светскиот фудбал овие денови. На пасошката контрола и службеникот беше расположен за фудбалски разговор, и ќе навивал за Барселона. Омилен тим му е Рома, но се разочара кога му реков дека јас повеќе сум за Лацио. Се разведри кога виде дека сум од Македонија и сфати дека повеќе го сакам Лацио од Рома, само поради тоа што таму игра нашиот репрезентативец Горан Пандев. По фудбалската треска на аеродромот, во центарот на Рим, ништо не навестуваше дека тука се игра финалето. Вообичаен метеж во работен ден за Рим. Никаде ...
  | | веќе видена | слични

  Четврто финале на „Олимпико“ Ова ќе биде четврто финале на „Олимпико“ во Рим. Вечниот град бил домаќин и во 1977, 1984 и 1996 година. Рим е среќен град за англичаните, бидејќи тука Ливерпул има освоено две титули. Само лондонскиот Вембли бил домаќин на повеќе финалиња, дури 5. И Париз пет пати бил домаќин на финале, но на различни стадиони. Петта сезона по ред во финалето има англиска екипа. Досега имало 9 англо-шпански финалиња во УЕФА. Англичаните водат со 5-4 во победи.
  | | веќе видена | слични

  Финале од соништата во вечниот град Барселона и Манчестер ј. не се најтрофејните екипи во Европа, но се супериорни тимови сезонава чија пресметка во 54. финале беше најпосакувана Вечниот град Рим вечерва (20,45 ч.) ќе биде центарот на светот на фудбалската карта. Олимпискиот стадион ќе биде арената на која двете најдобри екипи, Манчестер јунајтед и Барселона ќе се борат за епитетот најдобар тим на Стариот континент, во финалето на Лигата на шампионите. Во градот со големо историско богатство, ќе се сретнат двете најсупериорни екипи сезонава и ќе се борат за најдрагоцената фудбалска награда, на клупско ниво. Светот ќе го види финалето што го посакуваше целата сезона, меч што го доби епитетот, финале на соништата. Ова е 54. финале во елитното натпреварување, последно што ќе се игра во среда. Следната сезона финалето во Мадрид ќе се игра во сабота. МАНЧЕСТЕР ДА ОСТАНЕ ПРЕСТОЛНИНАТА НА ТРОФЕИТЕ Навивачите на јунајтед се надеваат дека и по вечерашниов дуел ќе може да се гордеат со транспарентот на кој ...
  | | веќе видена | слични

  Влезниците на црно и до 4.000 евра Влезниците на црно се нудат и по цена од 4.000 евра. Регуларната цена се движи од 90 до 200 евра, зависно од местото на стадионот. Барселона и Манчестер јунајтед добија по 20.000 влезници од 67.000 колку што се испечатени. Капацитетот на „Олимпико“ е 82.000, но од безбедносни причини нема целосно да биде исполнет. За безбедноста на, и околу стадионот ќе се грижат 20.000 специјално обучени полицајци, кои ќе имаат поддршка и од околу 1.000 редари. Од вчера па се' до раните утрински часови в четврток ќе биде забранета продажбата на алкохол во Рим.
  | | веќе видена | слични

  Роналдо: Јас сум победник Еден од најдобрите светски играчи Кристијано Роналдо е сигурен во своите квалитетите и во Рим го интересира само одбрана на титулата. Овој 24 годишен дијамант има разни мотивации за овој меч, а познато е дека игра подобро колку што повеќе го критикуваат: „Знам дека сум освоил многу, но критериумите ги ставам многу високо. Имам големи амбиции и силен карактер. Јас сум победник и сакам уште трофеи“, порача Роналдо, кој признава дека му е најтешко да игра против Барса: „Не очекува најсилниот можен противник. Потребна е огромна физичка подготвеност за такви напори“, потенцира Роналдо, кој соодветно му врати на Меси за пофалните зборови. „Меси е фантастичен. Исклучително го респектирам. Но, не би било добро да истрчате на терен а да се плашите од некого. Сигурен сум дека е возбуден како мене“.
  | | веќе видена | слични

  Меси со нови копачки за подобар контакт со топката Во пресрет на големото финале најголемата ѕвезда на Барселона Лионел Меси кажа дека во Рим ќе истрча со нови копачки на „Адидас“. Станува збор за „Спринтскин“ копачките, кои, како што кажува Аргентинецот, се идеални. „Најважно е што со нив имам уште подобар контакт со топката“, вели Меси, кому топката му се лепи за нога во било кој момент. „Со нив можам да го дадам најдоброто од себе. Едвај чекам да ги пробам, а пробата ќе биде на вистинско место, во големото финале“, додаде Меси, кој не сака премногу да се фали самиот себе туку повеќе ужива во комплиментирање на противникот. „Јунајтед поседува квалитети на сите делови од теренот. Но, ако мора да издвојам едно име, тоа е секако Роналдо. Ако треба би платил да го гледам“, кажа Меси и додаде: „Не треба да не споредуваат. Во принцип сме различни играчи, но тоа не го менува фактот дека е неверојатен. Тој е посебен фудбалер и нема да биде лесно да го неутрализираме. Но, не смее да внимаваме само на него. Во ...
  | | веќе видена | слични

  Димитар Бербатов: Ако дојде до пенали, јас бегам Бугарскиот интернационалец фрустриран од промашувањето против Евертон Бугарскиот напаѓач Димитар Бербатов призна дека нема да се турка во прв план ако финалето од ЛШ стигне до пенали. Бербатов ја одбегнува белата точка уште од полуфиналето од ФА купот меѓу Манчестер и Евертон, кога не се прослави. Лавината критики по промашувањето, признава, му ја уништила самодовербата, кога се во прашање пеналите. „Тоа болеше. Не сум сигурен дека сега би сакал пак да бидам во таква ситуација“, посочи Бербатов, кој иако веќе е подолго време во Јунајтед вели дека не се чувствува како дома. Тоа ќе се промени доколку ја освои Лигата на шампионите. „Играм во овој тим, но не се чувствувам потполно како дел од него затоа што немам титула во ЛШ“, објасни Бербатов мислејќи притоа на минатогодишното финале во Москва. Во историските мечеви е 2:0 за Јунајтед Великаните на европскиот и светски фудбал досега се сретнале два пати во големите завршници од еврокуповите во последните ...
  | | веќе видена | слични

  Најтешката етапа за Шпанецот Састре Ја издржа убиствената жештина, нападна во последната нагорнина и во целта влезе со време од 7:11,54 часа Шпанецот Карлос Састре победи во 16 и најтешка етапа на Џиро ди Италија. Делницата од Пергола до Монте Петрано во должина од 237 километри тој ја мина за 7:11,54 часа. Второто место му припадна на Русинот Денис Менчов, носител на жолтата маичка, кој заостана 25 секунди, една секунда по него низ целта мина Италијанецот Данило ди Лука. Менчов и натаму е лидер во генералниот пласман со 39 секунди предност пред Ди Лука, Састре е на третото место со заостанување од 2,19 минути. Састре во Монте Петрано потврди дека не е подготвен само за Тур де Франс каде ќе ја брани титулата туку дека е релевантен фактор и на годинашното Џиро. Ја издржа убиствената жештина и првото место го нападна на последната нагорнина во што и успеа. „Денешниот ден беше од исклучително значење. Пред нас се неколку важни етапи, но ја минавме најтешката на Џиро. Дојдов во Италија со цел да дадам ...
  | | веќе видена | слични

  Шкотска мудрост контра каталонска уметност Вечерва во Рим се игра европското финале од соништата меѓу Манчестер Ј. и Барселона Европа долго го сонуваше финалето Јунајтед - Барселона. Врвните мајстори на топката, планетарно популарните ѕвезди, вечните гиганти во вечниот град. Сонот вечерва во Рим станува реалност. Судирот на Јунајтед и на Барса не е судир на два тима, туку на две држави со, ако така може да се каже, околу 80 милиони „глобални граѓани“. Тоа го потврдува и основното мото на каталонската гордост - „Mes que un club“ (повеќе од клуб). Волшебниците од двата тима по природата на нештата ветуваат незаборавно финале во кое ќе се вкрстат две напаѓачки филозофии спроведени со различни системи. Оној на Барселона, што малку повеќе ја форсира техничката подготвеност и оној на Јунајтед кој за нијанса повеќе ја фаворизира физичката подготвеност. Но, битно идејата е идентична - да се даде гол повеќе од противникот. Тешко дека тренерот на Барселона Гвардиола ќе отстапи од клупската традиционална ...
  | | веќе видена | слични

  АПЕЛ НА ПЛАТИНИ ДО НАВИВАЧИТЕ Фудбалски празник за насладување Претседателот на Европската фудбалска централа (УЕФА), Мишел Платини апелираше до навивачите на Манчестер Јунајтед и Барселона да го направат денешново финале во Лигата на шампиони во фудбалски празник и да не го затемнат со инциденти. Повеќе од 40.000 навивачи со билети од Англија и Шпанија се очекуваат во италијанската престолнина. УЕФА организира навивачки зони за приврзаниците на двата клуба. Се очекува, сепак, многу навивачи од Островот да пристигнат во Рим без билети и токму тоа може да создаде проблеми за организаторите. Платини за агенцијата Ројтерс изјави дека тоа ќе биде "големо финале" меѓу двете од најсилните европски екипи и нема да има никакви инциденти. - Тоа ќе биде чудесен натпревар на кој ќе се насладува целиот свет. Фудбалот треба да носи само позитивни чувства. УЕФА се погрижи за навивачите кои ќе создадат неверојатна атмосфера и ќе направат празник на фудбалот. Фудбалските навивачи ќе се насладуваат на Рим, натпреварот ...
  | | веќе видена | слични

  ЛИГА НА ШАМПИОНИ - ФИНАЛЕ Ѓаволска пречка за каталонската машина Двата во моментов најсилни тима на светот - бранителот на титулата Манчестер Ј. и Барселона на мегдан за најдрагоцениот клупски трофеј на Стариот континет Дојде и тој ден кога фудбалска Европа ќе го дознае името на новиот владетел во најпрестижното клупско натпреварување, Лигата на шампиони. Терминот нов владетел може да се употреби само ако драгоцениот пехар заврши во витрините на каталонскиот гигант Барселона, во спротивно, истиот и во следните 365 дена ќе биде во сопственост на бранител на тронот, англискиот премиерлигаш Манчестер Јунајтед. Аргентинскиот магионичар, најголемата ѕвезда во дресот на Барса, Лионел Меси, пред натпреварот изјави дека е голем навивач на играта на најдобриот фудбалер на денешницата и предводник на Манчестер Јунајтед, Кристијано Роналдо. - Силни се на секоја позиција. Имаат премногу добри фудбалери. За мене најдобар е Роналдо. Сакам да го гледам кога играм. Тешко дека може некој да го сопре Роналдо. Не ...
  | | веќе видена | слични

  Манчестер или Барселона? Дали Манчестер Јунајтед ќе стане првиот тим кој го одбрани трифејот во Лигата на Шампионите или Барселона ќе по трети пат во клупската историја ќе стане клупски шампион на Европа ќе биде познато кога по последниот судиски свиреж на мечот закажан за среда во 20:45 часот на римски "Олимпико". Екипата од "Олд Трафорд" до тронот дојде 1968, 1999 и минатата година, а моментално е сопственик на рекордниот низ од дури 25 натпревари без пораз во ова елитно европско натпреварување. Од друга страна, Барса пет пати беше во финалето, а победи само во 1991 и 2006 година. Дуелот во вечниот град ќе биде можност на теренот да се најдат Кристијано Роналдо и Лионел Меси, играчи кои на минатогодишниот избор за најдобар фудбалер на светот го освоија првото и второто место, а тие двајца воедно се и надобрите стрелци во Лигата на Шампионите, во минатата односно оваа сезона. Победи ли каталонскиот клуб, кој на патот до финалето просечно постигнуваѓе 2,5 голови по меч, нивниот тренер Гвардиола ќе ...
  | | веќе видена | слични