Ренато Вугринец

  во

  Натурализираниот Македонец и македонски ракометар, Ренато Вугринец, деновиве, својата „втора слава“ ја преживува во скопските судови. Тој пред извесно време ја ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Натурализираниот Македонец и македонски ракометар, Ренато Вугринец, деновиве, својата „втора слава“ ја преживува во скопските судови. Тој пред извесно време ја ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Ренато Вугринец е единствениот ракометар кој го има носено дресот и на двата национални тима. Бекот кој има подолг стаж како репрезентативец на својата земја не знае дали ќе навива на вечерашната пресметка. За „Македонски спорт" беше расположен од Белград да одговори што очекува на отворањето. „Во никој случај не би дал предност на ниту една репрезентација. Македонија доби многу со превземањето на селекторската функција на Раул Гонзалез. Во Македонија владее тотална еуфорија по успехот на Вардар во Лигата на шампионите. Со Гонзалез на клупата сите македонски играчи се помалку или повеќе полни со самодоверба, што е и тоа како важно во пресрет на едно вакво големо натпреварување. Првите натпревари на сите првенства се крајно непредвидливи. Можеби мала предност на Словенија и носи поголемиот фонд на играчи за разлика од Македонија. Тука гледам шанса за Словенија, која иако се мачи со повреди, сепак има подолга клупа и одличен тренер – Веселин Вујовиќ, кој ќе знае максимално да ги мотивира. Како што знаеме сите ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Веќе е повеќе од јасно дека најсериозниот кандидат за смена на Петар Наумоски од позицијата претседател на Македонската кошаркарска федерација (МКФ) е неговиот поранешен репрезентативен соиграч Владо Илиевски, кој денеска доби навистина неочекувана поддршка. Станува збор за поранешната сопруга на популарниот Пеце, Сања Обрадовиќ, која во коментар на Фејсбук отворено ја поддржа амбицијата на Илиевски прво да го смени, а потоа и наследи човекот со кого до неодамна беше во брак. Таа сега е во врска со поранешниот ракометен репрезентативец, Ренато Вугринец, а со Наумоски, со кого има два сина кои се талентирани кошаркари, не е во добри односи што и ја објаснува нејзината поддршка за директниот конкурент на поранешниот сопруг, пишува спортскиот портал Спорт1. -Поддршка за Владо. Браво!, напиша некогашната госпоѓа Наумоска во коментар на текст во кој Илиевски објавува дел од своите планови за влез во МКФ.
  сите 52 | | | веќе видена

  Некогашниот миленик на македонската ракометна публика, посебно на фановите на Металург, Ренато Вугринец, повторно е во Скопје. Овој пат во малку поинаква улога од тоа што сме навикнале да го гледаме, иако не го напуштил ракометот засекогаш. Ренато Вугринец отвори ресторан бар во Скопје или како што го нарекува „street bar“. Локалот се вика „Food Corner“, а се наоѓа во новата катна гаража, меѓу зградата на Судот и зградата на МРТВ, со поглед кон булеварот, односно факултетот. Местото е мало и пријатно, храната одлична, кафето врвно, цените пристапни. -Во Скопје сум како дома, овде минав многу убави моменти и засега планирам да бидам овде. Почнав нова епизода, го отворив овој ’стрит бар’ и мислам дека имам што да понудам. Сега сум на почеток, но во план ми е и кетеринг служба, ’деливери’ служба, кафе за носење веќе имам. Посебен акцент имам на кафето во мојот локал, кафематот и кафето навистина се со висок квалитет. Со ракомет не сум завршил, би сакал да отворам ракометна школа овде во Скопје и сум во некои ...
  | | веќе видена

  Некогашниот миленик на македонската ракометна публика, посебно на фановите на Металург, Ренато Вугринец, повторно е во Скопје. Овој пат во малку поинаква улога од тоа што сме навикнале да го гледаме, иако не го напуштил ракометот засекогаш. Ренато Вугринец отвори ресторан бар во Скопје или како што го нарекува „street bar“. Локалот се вика „Food Corner“, а се наоѓа во новата катна гаража, меѓу зградата на Судот и зградата на МРТВ, со поглед кон булеварот, односно факултетот. Местото е мало и пријатно, храната одлична, кафето врвно, цените пристапни. -Во Скопје сум како дома, овде минав многу убави моменти и засега планирам да бидам овде. Почнав нова епизода, го отворив овој ’стрит бар’ и мислам дека имам што да понудам. Сега сум на почеток, но во план ми е и кетеринг служба, ’деливери’ служба, кафе за носење веќе имам. Посебен акцент имам на кафето во мојот локал, кафематот и кафето навистина се со висок квалитет. Со ракомет не сум завршил, би сакал да отворам ракометна школа овде во Скопје и сум во некои ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Некогашниот миленик на македонската ракометна публика, посебно на фановите на Металург, Ренато Вугринец, повторно е во Скопје. Овој пат во малку поинаква улога од тоа што сме навикнале да го гледаме, иако не го напуштил ракометот засекогаш. Ренато Вугринец отвори ресторан бар во Скопје или како што го нарекува „street bar“. Локалот се вика „Food Corner“, а се наоѓа во новата катна гаража, меѓу зградата на Судот и зградата на МРТВ, со поглед кон булеварот, односно факултетот. Местото е мало и пријатно, храната одлична, кафето врвно, цените пристапни. -Во Скопје сум како дома, овде минав многу убави моменти и засега планирам да бидам овде. Почнав нова епизода, го отворив овој ’стрит бар’ и мислам дека имам што да понудам. Сега сум на почеток, но во план ми е и кетеринг служба, ’деливери’ служба, кафе за носење веќе имам. Посебен акцент имам на кафето во мојот локал, кафематот и кафето навистина се со висок квалитет. Со ракомет не сум завршил, би сакал да отворам ракометна школа овде во Скопје и сум во некои ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Ренато Вугринец по завршувањето на успешната ракометна кариера, реши да се впушти во угостителските води. Поранешниот ракометар на Металург и бројни силни европски екипи, како и краток период наш репрезентативец отвори локал во Скопје. Својата љубов пред се кон здравиот и хранлив оброк ја внесе во „FOOD Corner“ и започна една цела нова приказна во локалот. Чести гости на Ренато во неговиот нов локал му се неговите фанови и млади и перспективни ракометари, кои освен што уживаат во вкусен оброк, разговараат со Вугринат и притоа добиваат совет како да ја подобрат својата игра што за нив е комплетно искуство и вистинско уживање.
  сите 4 | | | веќе видена

  Ренато Вугринец по завршувањето на успешната ракометна кариера, реши да се впушти во угостителските води. Поранешниот ракометар на Металург и бројни силни европски екипи, како и краток период наш репрезентативец отвори локал во Скопје. Својата љубов пред се кон здравиот и хранлив оброк ја внесе во „FOOD Corner“ и започна една цела нова приказна во локалот. Чести гости на Ренато во неговиот нов локал му се неговите фанови и млади и перспективни ракометари, кои освен што уживаат во вкусен оброк, разговараат со Вугринат и притоа добиваат совет како да ја подобрат својата игра што за нив е комплетно искуство и вистинско уживање.
  сите 5 | | | веќе видена

  На трибините во „Јане Сандански“ и поранешниот македонски репрезентативец Ренато Вугринец… Порано, како член на Металург, лут противник на секој „вардарец“ на теренот, a сега чисто како љубител на ракометот само желен да ја погледне мега пресметката од оваа рунда натпревари во Лигата на шампионите меѓу Вардар и Барселона!
  сите 132 | | | веќе видена

  Познатиот ракометар Ренато Вугринец, заедно со неговата партнерка Сања Обрадовиќ ќе отвараат бизнис во Македонија. За почеток тоа е ракометна школа, но понатаму во план е и друг бизнис за кој Ренато сè уште не сака да зборува. Тој моментално е во Белград, каде со партнерката Сања Обрадовиќ, поранешната сопруга на кошаркарот Петар Наумовски, го држат хостелот „Стела ди ноте“, објави Вест . -Последнава година бев во Израел. Сега веќе заврши сезоната и сум во Белград, отворив спортски хостел, имам многу гости од Македонија. Дали повторно ќе се вратам во Изрел не знам сè уште. Можно е да се вратам уште една сезона и таму да ја завршам мојата ракометарска кариера, таму да се збогувам со професионалниот спорт, но ако тоа не се случи ќе се преселам во Скопје. Јас сум натурализиран Македонец, па заради традиција и патриотизам сакам мојот бизнис да го вложам во Скопје. Освен тоа иако долго време не сум во Македонија, многу деца ми пишуваат и сакаат да се вратам. Тоа ми даде идеја во Скопје да отворам ракометна школа. ...
  | | веќе видена

  -Последнава година бев во Израел. Сега веќе заврши сезоната и сум во Белград, отворив спортски хостел, имам многу гости од Македонија. Дали повторно ќе се вратам во Изрел не знам сè уште. Можно е да се вратам уште една сезона и таму да ја завршам мојата ракометарска кариера, таму да се збогувам со професионалниот спорт, но ако тоа не се случи ќе се преселам во Скопје. Јас сум натурализиран Македонец, па заради традиција и патриотизам сакам мојот бизнис да го вложам во Скопје. Освен тоа иако долго време не сум во Македонија, многу деца ми пишуваат и сакаат да се вратам. Тоа ми даде идеја во Скопје да отворам ракометна школа. Имам планови и за друг бизнис, но за тоа суште е рано да се зборува, вели Вугринец. Прогнозираа краток век, но Ренато и Сања сè уште се во врска. -Уште сме заедно и ќе бидеме. Ние сме модерен пар и нашата љубов трае и ќе трае. И на двајцата бракот не ни е важен и потписот ништо не ни значи. Хартијата не е важна кога љубовта е во прашање, вели Ренато. Ренато и Сања летово планираат семејно ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Познатиот ракометар Ренато Вугринец, заедно со неговата партнерка Сања Обрадовиќ ќе отвараат бизнис во Македонија. За почеток тоа е ракометна школа, но понатаму во план е и друг бизнис за кој Ренато сè уште не сака да зборува. Тој моментално е во Белград, каде што со партнерката Сања Обрадовиќ, поранешната сопруга на кошаркарот Петар Наумовски, го држат хостелот „Стела ди ноте“, објави „Вест“ . -Последнава година бев во Израел. Сега веќе заврши сезоната и сум во Белград, отворив спортски хостел, имам многу гости од Македонија. Дали повторно ќе се вратам во Изрел сè уште не знам. Можно е да се вратам уште една сезона и таму да ја завршам мојата ракометарска кариера, таму да се збогувам со професионалниот спорт, но ако тоа не се случи ќе се преселам во Скопје. Јас сум натурализиран Македонец, па заради традиција и патриотизам сакам мојот бизнис да го вложам во Скопје. Освен тоа иако долго време не сум во Македонија, многу деца ми пишуваат и сакаат да се вратам. Тоа ми даде идеја во Скопје да отворам ракометна ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Познатиот ракометар Ренато Вугринец, заедно со неговата партнерка Сања Обрадовиќ ќе отвараат бизнис во Македонија. За почеток тоа е ракометна школа, но понатаму во план е и друг бизнис за кој Ренато сè уште не сака да зборува. Тој моментално е во Белград, каде со партнерката Сања Обрадовиќ, поранешната сопруга на кошаркарот Петар Наумовски, го држат хостелот „Стела ди ноте“, објави Вест. -Последнава година бев во Израел. Сега веќе заврши сезоната и сум во Белград, отворив спортски хостел, имам многу гости од Македонија. Дали повторно ќе се вратам во Изрел не знам сè уште. Можно е да се вратам уште една сезона и таму да ја завршам мојата ракометарска кариера, таму да се збогувам со професионалниот спорт, но ако тоа не се случи ќе се преселам во Скопје. Јас сум натурализиран Македонец, па заради традиција и патриотизам сакам мојот бизнис да го вложам во Скопје. Освен тоа иако долго време не сум во Македонија, многу деца ми пишуваат и сакаат да се вратам. Тоа ми даде идеја во Скопје да отворам ракометна школа. ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Некогашниот ракометар на Металург и македонски репрезентативец на Светското првенство во Катар пред две години, Ренато Вугринец потпиша договор до крајот на сезоната за израелскиот клуб, Хапоел Ришон Ле Зион. За 41-годишниот десен бек ова е враќање во Израел, каде што претходно настапуваше за Макаби Ришон Ле Зион. Вугринец настапуваше за катарска Лахвија, па долго време ја бираше вистинската понуда, за да на крајот да се одлучи да настапува во израелската лига.
  | | веќе видена

  Ренато Вугринец е нов ракометар на израелскиот тим Хапоел Ришон. Словенецот со македонски пасош се врати во изралескиот шампионат, а неговиот нов тим во моментов се наоѓа на петтото место. Вугринец кој ги мина лекарските прегледи во Хапоел доаѓа како слободен играч, откако веќе одигра една сезона, во израелскиот шампионат. Искусниот десен бек на стартот на сезоната често пати беше поврзуван со екипата на Еурофарм Работник, но не успеа да се договори со челниците на битолскиот суперлигаш. Покрај Металург, Вугринец има играно за Драва, Целје, Магдебург, Портланд Сан Антонио, Ал Сад, Хамбург, Марибор и Лехвиј.
  сите 4 | | | веќе видена

  Некогашниот ракометар на Металург и македонски репрезентативец на Светското првенство во Катар пред две години, Ренато Вугринец потпиша договор до крајот на сезоната за израелскиот клуб Хапоел Ришон Лецион. За 41-годишниот десен бек ова е враќање во Израел, каде што претходно настапуваше за Макаби Ришон Лецион. Вугринец настапуваше за катарска Лахвија, па долго време ја избираше вистинската понуда за на крајот да се одлучи да настапува во израелската лига.
  сите 4 | | | веќе видена