Реал

  во

  Реал Мадрид е апсолутен лидер во класификацијата на тимовите според бројот повредени играчи во Шпанија, покажува испитувањето на весникот „Ас“. Тимот на германскиот тренер Бернд Шустер со 20 повредени играчи од почетокот на сезоната е на второто место во Европа. Лидерското место го зазема Челзи со 26 фудбалери надвор од стројот, а на третото место е европскиот првак Манчестер јунајтед со 17 повредени фудбалери. Од почетокот на сезоната, Реал Мадрид морал да лекува 20 фудбалери. Поради повреди во последните две недели, Шустер не можеше да смета на Руд ван Нистелрој, Фабио Канаваро и на Гонсало Игуаин. На второто место во Шпанија е Севилја со 17 повредени играчи, а следуваат Атлетик Билбао со 12 и Валенсија со 10.
  | | веќе видена | слични

  СЕР АЛЕКС ФЕРГУСОН-АКО РОНАЛДО НЕ Е ПРОГЛАСЕН ЗА НАЈДОБАР, НЕМА ВЕЌЕ ДА СЕ ЗАНИМАВАМ СО ФУДБАЛ

  Кога играат меѓусебно фудбалерите на Виљареал и Манчестер Јунајтед тогаш не постои друг резултат од оној без голови.

  Овој вторник тие два тима играа четврти пат во Лигата на Шампионите и четврти пат мечот заврши 0:0. Сепак, мечот изобилуваше со шанси особено за „црвените ѓаволи", кои еднаш ја погодија и гредата од голот на противникот.

  „Знам дека домаќинот е среќен и мора да биде по ремито без голови. Ние бевме тие кои напаѓавме, но повторно не успеавме да им дадеме гол. Но задоволен сум, се изгледаше добро, го конторлиравме мечот." - изјавил Сер Алекс Фергусон и на крајот го прокоментирал судењето на Италијанецот Росети:

  „Секоја чест. На вистински начин ги заштити најголемите ѕвезди, а тука првенствено мислам на Кристијано Роналдо."

  Исто така, Фергусон искажал низа пофални зборови за најдобриот играч на Јунајтед.

  „Доколку Роналдо не ја освои оваа година ...
  | | веќе видена | слични

  РЕЗУЛТАТИ ОД ВЧЕРАШНИТЕ НАТПРЕВАРИ ОД ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ

  Виљареал и Манчестер Јуанјтед според очекувањата ги поделија бодовите, што значи и двете екипи си обезбедија пласман во следната фаза од натпреварувањето.

  Алборг со победата над Селтик ги разниша надежите на шкотскиот клуб дека може да остане на европската сцена.

  На Баерн му требаше подолг период од очекувањата за да го сруши отпорот на Стеауа. Лион доминираше на мечот со Фиорентина, а Арсенал чекаше до крајот за конечно да го урне Киев , додека Порто рано го реши прашањето на победникот во Истанбул.

  Јувентус искусно се избори за реми на гостувањето во Санкт Петерсбург, а искуството го искористи и Реал, кој со 62. гол на Раул во Лигата на Шампионите стигна до победа против Бате и така си осигураа следна фаза во ЛШ.

  Се нас се фудбалерите на Зенит, Фиорентина Селтик и Фенербахче после вечерашните натпревари од 5. коло во Лигата на Шампионите, се опростија од шансата да се пласираат во следната фаза од ...
  | | веќе видена | слични

  Кралискиот клуб иако во лоша форма и со многу повредени фудбалери допатува на гостувањето кај БАТЕ Борисов, успеа да победи и да обезбеди пласман во осмина финалето од Лигата на Шампионите.

  Голот дојде многу брзо, во 7. минута по асистенција на Дренте, Раул реализираше за водство на Реал Мадрид од 1:0.

  Во второто полувреме Кралевите се повлекоа и му ја препуштија иницијативата на БАТЕ Борисов, Реал Мадрид од контри се обидуваше предвреме да го реши натпреварот.

  Резултатот остана 1:0, Реал Мадрид го обезбеди пласманот во следната рунда, на шпанскиот преставник му одеше во прилог резултатот на Зенит и Јувентус, натпревар кој заврши без победник.

  Рускиот шампион Зенит само победа во дуелот со Јувентус го одржуваше во игра за второто место. Но тоа не се случи, натпреварот заврши без голови 0:0.

  Фиорентина само со победа против Лион на домашен терен ќе останеше во игра за пласман во осмина финалето од Лигата на Шампионите.

  „Виолетовите“ ја пропуштија и ...
  | | веќе видена | слични

  Најдобриот македонски фудбалер, Горан Пандев, ги прекина преговорите за продолжување на договорот со Лацио. Тој требаше да стави потпис на нов финансиски подобар договор со римскиот клуб, веднаш по дербито со Рома. Италијанските медиуми шпекулираат дека Лацио на Пандев му нуди годишна плата од 1,2 милион евра, што е двојно повеќе од сегашните 550.000 евра годишно. Македонскиот репрезентативец не сака да си оди од клубот, но не сака и по секоја цена да остане на „Олимпико“. Тој и неговиот агент, Карло Паравичино, според италијанските медиуми, бараат плата од четири милиони евра. Според италијанските медиуми, адекватна плата за Македонецот би била околу два милиони евра, а неговата пазарна цена е фиксирана на 15 милиони евра. - Ако не добијам подобар договор, следното лето ќе го напуштам клубот. Претседателот Клаудио Лотито инсистираше на продолжување на соработката, но не е подготвен да ги задоволи моите барања. Мојот менаџер ги прекина преговорите со раководството на клубот - изјави Пандев за италијанските ...
  | | веќе видена | слични

  Мадридскиот тим Хетафе остана непоразен на „Камп ноу“ одигрувајќи 1-1 со Барселона, а Атлетико Мадрид во последната минута ја испушти победата во Нумансија. Од грешката на каталонскиот тим најмногу профитира Реал Мадрид, кој ја намали предноста на три бода. Сензацијата на 12. коло во Шпанија се случи во Барселона, каде што домашниот тим ја прекина серијата од девет победи по ред. Хетафе поведе во 25. минута преку Ману, а бодот на Барселона и го донесе Сејду Кеита во 71. минута. - Меси е нашиот клучен играч, но ние имаме и други одлични играчи кои овојпат не успеаја да ја остварат целта, да победат. Лошо го почнавме мечот, но во вториот дел ја презедовме иницијативата и жално е што не постигнавме повеќе од еден гол - изјави Хосеп Гвардиола, тренерот на Барселона. Атлетико Мадрид ја испушти победата во судиското продолжение и тоа по своја вина. Тие примија гол од пенал во 6. минута од продолжението и пропуштија шанса се приближат до позициите кои водат во квалификациите за пласман во Лигата на шампионите. - ...
  | | веќе видена | слични

  Манчестер јунајтед замина во Шпанија по еден бод

  Претпоследното (5. коло) од Лигата на шампионите треба да даде одговор на прашањето кои екипи од групите од Е до Х ќе се најдат во нокаут-фазата. Еден чекор до презимување во најелитното натпреварување се Манчестер јунајтед, Вилјареал, Баерн, Лион, Арсенал, а Јувентус веќе ги реши сите дилеми и размислува за следната фаза. Европскиот шампион Манчестер јунајтед на гостувањето во Шпанија кај Вилјареал ќе настапи без повредените напаѓачи Кристијано Роналдо и Димитар Бербатов. Олеснителна околност е што со евентуално реми и двете екипи ќе обезбедат понатамошен пласман. - Саботниот пораз од Валјадолид на домашен терен влијаеше шокантно, но мораме да пронајдеме начин да се вратиме на победничката патека. Нашата цел е да се пласираме во следната фаза и не е важно дали тоа ќе биде сега или во последното коло - изјави Мануел Пелегрини, тренерот на Вилјареал. Слична е ситуацијата и во групата Ф, каде Баерн и Лион имаат по 8 поени. Баварците на „Алианц арена“ ...
  | | веќе видена | слични

  Претседателот на Баерн Минхен, Карл-Хајнц Румениге вели дека ќе стори се што е во негова моќ да го задржи Швајнштангер во неговиот клуб. Баерн веќе потроши многу пари околу засилувања, реновирањето заврши, многу нови имиња дојдоа во Минхен, па неколку од помлади играчи кои немаат голема минутажа оваа сезона изјавија дека е можно е уште во јануарскиот преоден рок да ја сменат средината.
  Надежниот крилен играч Себастијан Швајнштангер , се поретко го гледаме во составот на Клинсман , со што се потврдуваат шпекулациите за неговиот трансфер надвор од Бундес лигата, поточно преселба во Реал Мадрид .

  Претседателот на Баерн Минхен, Карл-Хајнц Румениге за Тотал Фудбал изјавил-„ Бастијан потекнува од школата на Баерн, тој порасна тука, и ние ќе сториме се што е во наша моќ да го задржиме тука“.

  Швајнштангер, е цел на неколку светски клубови, Реал и Манчестер Јунајтед веднаш по Европското првенство што се одржа оваа година, испратиле официјални понуди до Баерн кој веднаш биле ...
  | | веќе видена | слични

  Продолжува трката во Лигата на шампионите со натпреварите од петтото коло од Е до Х групата. За дерби на вечерта се смета мечот меѓу Виљареал и Манчестер. Двете екипи се во слаба форма, но нерешен резултат би им бил доволен за продолжување на натпреварувањето до пролет. Баерн Минхен со евентуална победа над Стеауа ќе стави крај на секоја дилема околу продолжувањето во понатамошниот круг, а Олимпик Лион во Фиренца против Фиорентина ќе брка бод.

  Во Г групата сите четири екипи имаат шанса за понатамошната трка. На Фенербахче му е потребна победа против Порто, а Арсенал со евентуална победа со Динамо Киев ќе ги продолжи лига натпреварите.
  Зенит со императив за победа влегува против Јувентус, а на Реал Мадрид му е доволен и нерешен резултат против тимот на Бате Борисов во Белорусија.
  | | веќе видена | слични

  Актуелниот победник во Купот на УЕФА, Зенит во Санкт Петербург, денеска (18.30 часот) ќе го има најзначајниот меч по мајското финале во Манчестер, откако против Јувентус ќе брка опстанок во трката за пролетните осминафинални елиминации во Лигата на шампионите. Вечерва и утре се играат мечевите од претпоследното, петто коло.

  Зенит има четири бода и речиси гарантирано трето место (кое води во Купот на УЕФА). Русите, зад кои стои гигантот Гаспром, атакуваат повисоко, оти се на негатива од два бода во однос на Реал Мадрид и имаат меѓусебен меч во последното коло, кое може да биде решавачко. Но за да стигнат дотаму, прв чекор е да го победат Јувентус, кој со 10 бода веќе е пласиран меѓу најдобрите 16.
  | | веќе видена | слични

  Најдобриот македонски фудбалер, Горан Пандев, ги прекина преговорите за продолжување на договорот со Лацио. Тој требаше да стави потпис на нов финансиски подобар договор со римскиот клуб, веднаш по дербито со Рома. Италијанските медиуми шпекулираат дека Лацио на Пандев му нуди годишна плата од 1,2 милион евра, што е двојно повеќе од сегашните 550.000 евра годишно. Македонскиот репрезентативец не сака да си оди од клубот, но не сака и по секоја цена да остане на „Олимпико“. Тој и неговиот агент, Карло Паравичино, според италијанските медиуми, бараат плата од четири милиони евра. Според италијанските медиуми, адекватна плата за Македонецот би била околу два милиони евра, а неговата пазарна цена е фиксирана на 15 милиони евра. - Ако не добијам подобар договор, следното лето ќе го напуштам клубот. Претседателот Клаудио Лотито инсистираше на продолжување на соработката, но не е подготвен да ги задоволи моите барања. Мојот менаџер ги прекина преговорите со раководството на клубот - изјави Пандев за италијанските ...
  | | веќе видена | слични

  Мадридскиот тим Хетафе остана непоразен на „Камп ноу“ одигрувајќи 1-1 со Барселона, а Атлетико Мадрид во последната минута ја испушти победата во Нумансија. Од грешката на каталонскиот тим најмногу профитира Реал Мадрид, кој ја намали предноста на три бода. Сензацијата на 12. коло во Шпанија се случи во Барселона, каде што домашниот тим ја прекина серијата од девет победи по ред. Хетафе поведе во 25. минута преку Ману, а бодот на Барселона и го донесе Сејду Кеита во 71. минута. - Меси е нашиот клучен играч, но ние имаме и други одлични играчи кои овојпат не успеаја да ја остварат целта, да победат. Лошо го почнавме мечот, но во вториот дел ја презедовме иницијативата и жално е што не постигнавме повеќе од еден гол - изјави Хосеп Гвардиола, тренерот на Барселона. Атлетико Мадрид ја испушти победата во судиското продолжение и тоа по своја вина. Тие примија гол од пенал во 6. минута од продолжението и пропуштија шанса се приближат до позициите кои водат во квалификациите за пласман во Лигата на шампионите. - ...
  | | веќе видена | слични

  Манчестер јунајтед замина во Шпанија по еден бод

  Претпоследното (5. коло) од Лигата на шампионите треба да даде одговор на прашањето кои екипи од групите од Е до Х ќе се најдат во нокаут-фазата. Еден чекор до презимување во најелитното натпреварување се Манчестер јунајтед, Вилјареал, Баерн, Лион, Арсенал, а Јувентус веќе ги реши сите дилеми и размислува за следната фаза. Европскиот шампион Манчестер јунајтед на гостувањето во Шпанија кај Вилјареал ќе настапи без повредените напаѓачи Кристијано Роналдо и Димитар Бербатов. Олеснителна околност е што со евентуално реми и двете екипи ќе обезбедат понатамошен пласман. - Саботниот пораз од Валјадолид на домашен терен влијаеше шокантно, но мораме да пронајдеме начин да се вратиме на победничката патека. Нашата цел е да се пласираме во следната фаза и не е важно дали тоа ќе биде сега или во последното коло - изјави Мануел Пелегрини, тренерот на Вилјареал. Слична е ситуацијата и во групата Ф, каде Баерн и Лион имаат по 8 поени. Баварците на „Алианц арена“ ...
  | | веќе видена | слични

  Со мечевите од петото коло во групите од Е до Х продолжува натпреварувањето во Лигата на Шампионите. Сите натпревари ќе бидат од резултатско значење, бидејќи лесно би можело да се случи во сите четири групи да биде решено прашањето која екипа ќе се пласира во понатамошното натпреварување.

  Дерби на вечерта може да се нарече дуелот меѓу Виљареал и Манчестер Јунајтед, но нерешениот резултат би им гарантирал пласман во понатамошното натпреварување на двата клуба. Дуелот меѓу Алборг и Селтик би требало да одлучи која екипа ќе го освои третото место во групата.

  Баерн со победа над Стеауа би ги решил сите дилеми околу продолжување на натпреварувањето, а Лион голема работа би завршил со освојување на бод во Фиренца.

  Далеку по неизвесно ќе биде во групата Г каде сите четири екипи имаат помали или поголеми шанси за освојување на првите две места. Фенербахче само со победа над Порто останува во игра за понатамошен пласман, а Арсенал со триумф над киевски Динамо веројатно ќе си го осигура ...
  | | веќе видена | слични

  Деветкратниот европски првак Реал Мадрид во студениот Минск вечерва ќе игра против дебитантот БАТЕ Борисов во обид да го визира местото во нокаут-фазата. Реал треба да победи, а истовремено да чека и Зенит да не слави во дуелот против Јувентус, кој веќе го има обезбедено местото во нокаут-фазата.

  Реал Мадрид со многу проблеми патува во Минск. „Кралскиот клуб“ ќе биде без речиси половина од првиот тим. Поради повреди ќе ги нема Руд ван Нистелрој, Фернандо Игуаин, Арјен Робен, Махамаду Диара и Фабио Канаваро, а неизвесен е Весли Снајдер. Во отсуство на овие играчи во нападот на Реал ќе биде Хавиер Савиола, кој има многу мала минутажа во клубот. Имаме многу проблеми со повредените играчи, но верувам дека ќе продолжиме во следната фаза од ЛШ. Во клубот има уште играчи што може да одиграат добро - вели оптимистички Савиола.

  СТУДЕНИЛОТО ПРОБЛЕМ

  Покрај проблемите со повредените играчи, Реал ќе мора да се справи и со студеното време во Минск. Се најавува дека за време на мечот ...
  | | веќе видена | слични

  Руд ван Нистелрој е надвор од играта идните шест месеци, Робен е повеќе повреден отколку што игра. Шевченко го одби позајмувањето во Мадрид. Но, водечките луѓе во Реал извлекоа едно име од ракав, напаѓачкиот арсенал добива една нова - аеродинамична димензија

  Големиот фан на голгетерот Руд ван Нистелрој, Усаин Болт, ќе тренира оваа недела со играчите на првиот тим на Реал Мадрид.

  По Олимписките игри Усаин Болт во неколку наврати истака дека има голема желба да тренира со играчите на првиот тим на Реал, особено со Ван Нистерлој и Раул .

  Го следам уште кога играше за Манчестер Јунајтед и знам дека е извонреден играч и одлична особа. Не можам да дочекам да ги запознаам момците , одушевен е Болт поради можноста да се запознае со Van the mana и останатите Галактикоси .

  Болт вчера вечер на гала претстава во Монте Карло ја прими наградата за најдобара атлетичар на годината. За жал Руд ван Нистерлој поради повреда нема да може да создава паклен тандем на тренинзите на Реал.
  | | веќе видена | слични

  Минатата недела Креспо рекол дека не сака да се пресели во Реал Мадрид. Но Шпанците не се обесхрабрија и му понудиле да оди на шест месеци.

  Во Реал од Мадрид не се обесхрабриле откако Креспо минатата недела ги одбил. Му пратиле нова понуда, и му дале два до три дена за да реши. Се работи за шест месечен договор според кој во јуни тој повторно би бил слободен играч.

  Но Креспо преку својот менаџер им пренел дека сака договор до 2010 година. Бидејќи има само 48 часа за одговор, многу брзо ќе биде јасно каде аргентинскиот напаѓач ќе ја продолжи кариерата.

  Реал Мадрид интензивно бара класичен напаѓач, кој ќе го замени Руд Ван Нистелрој. Холанѓанецот поради повреда на коленото ќе ја пропушти сезоната.
  | | веќе видена | слични

  По поразот од Интер во саботното дерби, менаџерот на Јувентус ќе одмори неколку првотимци во дуелот со Зенит во рамките на натпреварите од групата Х во Лигата на шампионите. Јувентус веќе си го загарантира местото во осмина финалето во Лигата на шампионите, па нормално е што Раниери решил да ги одмори Дел Пијеро, Амаури, Павел Недвед и Маркиони. На нивните позиции се очекува да настапат: Јакинта, младиот Џиовинко , Де Кјеле, и Мауро Каморанези.

  Листата на повредени на Јуве е составена од : Буфон, Трезеге, Зебина, Књежевиќ, Поулсен и Салихамиџич, па логично е што во составот ќе се најдат неколки играчи кои не се првотимци, со оглед на жестокиот натпревар кој е од голема важност за тимот на Зенит, кој ќе се обиде да го превземе второто место ву групата од Реал Мадрид.
  Натпреварот со Зенит ќе започне во 18-00 поради временските услови го Русија.
  | | веќе видена | слични

  Фудбалерите на мадридски Реал и Зенит од Санкт Петербург утре ќе ја продолжат борбата за пласман меѓу 16-те најдобри екипи во Лигата на шампионите.

  Реал ќе гостува кај белорускиот БАТЕ Борисов, додека на другиот натпревар од петтото коло во Групата „Х“ Зенит ќе биде домаќин на Јувентус, кој веќе обезбеди пласман во осминафиналето.

  На Реал ни победа во Белорусија не би му гарантирала пласман во наредниот круг на натпреварувањето.

  Формата на Реал, сепак, не може да ги охрабри навивачите на „кралскиот клуб“, кој во сабота го совлада претпоследниот тим од шпанското првенства Рекреативо со 1:0 и забележа прва победа после три неуспеси.

  „Ситуацијата е тешка, ама не се плашиме. Не сме, сепак, среќни што не играме добро, ама добро е што конечно победивме“, рече холандскиот фудбалер од средината на теренот Рафаел ван дер Варт.

  Зенит е во потешка ситуација, бидејќи осмина финале би му гарантирале само две победи на двата последни натпревара, со Јувентус дома и со Реал ...
  | | веќе видена | слични

  Реал во Мадрид со 1-0 го совлада новакот во Примера дивисион, Рекреативо од Хуелва. Голот го постигна Весли Снајдер.
  - Победата е многу важна за екипата. Полека се враќа самодовербата и попушта притисокот. Не прикажавме игра каква што знаеме, но сезоната е долга и мора да има подеми и падови. Важно е дека формата пополека се поправа пред важните средби од ЛШ и големото дерби со Барселона - вели Бернд Шустер, стратег на Реал.
  Кандидатот за висок пласман, Вилјареал непријатно беше изненаден од Влајадолоид и загуби дома од 0-3. Во дербито на 12. коло, Сарагоса и Валенсија одиграа без голови.
  | | веќе видена | слични