Реал Мадрид

  во

  Арсенал се приклучи во трката за средниот играч на Севиља, Диего Пероти. Реал Мадрид пројави интерес за младиот Аргентинец и тоа беше потврдено оваа недела од страна на агентот на Пероти вели „АС“, кој пренесува дека и менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер исто така го следи прогресот на играчот на Севиља. Деснокрилниот средне играч, Пероти (21), одигра 29 натпревари за Севиља и исто така е во планот на Диего Марадона за наредното СП во Јужна Африка наредната година. Неговата форма и добрите игри го привлече вниманието на големите клубови. Реал Мадрид и Арсенеал сеуште го следат развојот на Пероти и подоцна ќе одлучат дали да го доведат во своите редови.
  | | веќе видена

  Атлетико Мадрид планира да испрати понуда до средниот играч на Ливерпул, Алберт Риера. Шпанските медиуми велат дека 27-годишниот играч, по 2 сезони поминати во Анлија, се поврзува со враќање во родната Шпанија во Јануари. Спортскиот директор на Атлетико, Жесус Гарсиа Питарх сака да го доведе Риера како потенцијална замена за Симао Саброса, кој сака да се врати во родната Португалија. Се зависи од менаџерот на Ливерпул, Рафа Бентиез, кој веќе загуби тројца од своите Шпанци, кој се вратија во Шпанија, се работи за Чаби Алонсо, Алваро Арбелоа (двајцата во Реал Мадрид) и Микел Сан Хозе (Атлетик Билбао).
  | | веќе видена

  Фудбалерите на Реал Мадрид се доста амбициозни да се докажат во најголемиот натпревар во Шпанија - дербито со Барселона, тврди Марка. Играчите на кралскиот клуб се чувствуваат неоправдано критикувани после последниот дуел - минималната победа со 1-0 над Цирих во Лигата на Шампионите. „На Камп Ноу ќе затвориме многу усти“, категорични се од соблекувалната на рекордерот по титули во Примера. Кралевите го памтат натпреварот во Каталонија пред три години, во кој што сите предвидуваа голеада во полза на блауграната. На крај сепак Реал на Фабио Капело ја освои тиутлата после инфактните последни кола од сезоната.
  сите 37 | | | веќе видена

  Комплетирано е петтото коло во кошаркарската Евролига. Во дербито во А групата, Барселона се прошета низ Сиена, совладувајќи го Монтепаски со 84:65. Изненадувањето се случи во Б групата, каде Партизан го надигра Олимпијакос со 86:80, во оваа група очекувано Ефес Пилсен со 77:64 го победи Орлеан, а Уникаха забележа победа од 91:84 над Лијетувас Ритас. На останатите натпревари: Група Ц Макаби - Маруси 75:67 Каха Лаборал - ЦСКА Москва 67:71 Група Д Реал Мадрид - Армани Џинс Милано 82:69 (Крај)
  сите 7 | | | веќе видена

  Реал Мадрид ќе излезе без двајца од тројцата најдобри фудбалери во долгоочекуваниот дуел со Барселона во Недела. Ел Капитан, Раул Гонзалес и младиот аргентинец Гонзало Игуаин ќе бидат на клупата за резервни играчи, пишува АС. Дуото во нападот ќе биде оформено од Карим Бензема и опоравениот Кристијано Роналдо. Интересно е што францускиот реализатор има помалку погодоци и од Раул и од Ел Пипита. Поранешниот напаѓач на Лион погодил едвај четири пати од почетокот на сезоната во 13 натпревари. За истиот број на дуели Игуаин постигна седум погодоци во Примера и Лигата на Шампионите. И покрај тоа што ретко е во почетните единаесетмина, Раул исто така има повеќе погодоци - 5. Тренерот на Белите, Мануел Пелегрини ќе излезе на мегдан со формација 4-4-2 при што Кака и Марсело би играле по крилните позиции.
  сите 37 | | | веќе видена

  Играчот за врска на Барселона, Чави Хернандес е полн со самодоверба пред големата средба со Реал Мадрид која на програмата е оваа недела. „Во натпревари од ваков вид се може да се случи. Тоа се непредвидливи дуели. Реал практикува друг тип на фудбал, ниту подобар од нашиот, ниту полош“, призна 29-годишниот каталонски организатор на играта, цитиран од Еуропа Прес. „Во овој момент тие се пред нас. Не сакам да зборувам за борбата помеѓу јуниори и купени ѕвзди. Тоа што го сакам е да го играме нашиот фудбал. Противникот воопшт не ме интересира“, категоричен беше Чави. „Не сакаме да ги декласираме, јас лично едноставно сакам три поени со цел повторно да се вратиме на лидерската позиција на табелата“ , заврши Чави.
  | | веќе видена

  Македонскиот кошаркарски лидер со скор 10-0 е меѓу десетте европски екипи што сé уште немаат пораз во новата сезона По само два месеци настап во друштво на најдобрите клубови во македонското кошаркарско првенство екипата на Вардар Осигурување успеа да се избори за место на листа на која се наоѓаат европски гиганти од типот на Реал Мадрид, московска ЦСКА, Макаби Тел Авив и италијански Монтепаски. „Осигурителите“ по 10 кола од новата сезона сé уште ја немаат почувствувано горчината на поразот, со што се ставаат во групата на десет најдобри екипи од Стариот континент, кои, исто така, се доминантни во своите првенства. За многумина споредбата на Вардар О. со гиганти како Реал М., ЦСКА, Макаби ТА и Монтепаски е нереална и можеби смешна, но ако се знае дека овој клуб постои само неколку години и е новак во елитата, тогаш скорот 10-0 во конкуренција на едни шампионски екипи како Фени индустри и Работнички е успех достоен за почит. - Не се оптоваруваме со бројките. Играме од средба во средба. Далеку од тоа ...
  | | веќе видена

  Дури шестото коло ќе решава за вторите осумосминафиналисти во Лигата на шампионите Осум места останаа отворени во мултимилионската Лига на шампиони откако европскиот фудбалски крем завчера ја остави последната шеста рунда за разврска и за конечниот состав на осминафиналистите. Баерн го победи израелски Макаби Хаифа и остана во игра со помош на веќе пласираниот Бордо, кој со 2-0 го совлада Јувентус, а Реал не профитира со победата над Цирих откако Марсеј остана непоразен на „Сан Сиро“ (1-1 со Милан) за конечен пласман во групите од А до Д. Баварците преку хрватскиот репрезентативец Ивица Олиќ стигна до три бода, па поразот на Јувентус ги остави во игра во последното коло, но четирикратниот европски првак ќе мора да го освои Торино за да ја надмине „старата дама“. Можноста во „пет до 12“ да се најдат во пролетните елиминации остава простор дека Луј ван Гал ќе преживее на кормилото. Реал очекувано дуелот со Цирих го искористи само да се загрее за неделното дерби со Барселона, во меч на кој се врати ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Реал Мадрид, Милан и Марсеј остануваат заробени во борбата за двете места што водат во нокаут-фазата на Лигата на шампионите, откако ниту еден од нив не успеа да се квалификува во средата. Реал ја предводи групата Ц со десет бода, по победата од 1:0 над Цирих, која ја обележа враќањето на Кристијано Роналдо по двомесечната пауза поради повредата на зглоб на ногата. Тој го замени Раул во 70. минута и тоа беше неговиот прв настап за тимот откако постигна два гола против Марсеј на 30 септември. Јувентус е во опасност да биде елиминиран по поразот од Бордо, кој го обезбеди првото место во групата А. Францускиот првак и претходно се имаше квалификувано, за разлика од Јуве, кој има само бод повеќе од Баерн пред нивниот меѓусебен дуел во Торино. Бешикташ го изненади Манчестер јунајтед, славејќи со 1:0 на "Олд Трафорд", за да стави крај на неговата серија од 23 средби без пораз на домашен терен во ЛШ.
  сите 2 | | | веќе видена

  Ова е втор одложен натпревар во Француската лига поради свинскиот грип. Во другите натпревари од 15.коло играат: Лил – Валенсиен, Лориен – Гренобл, ПСЖ – Оксер, Сошо – Ница, Тулуз – Булоњ, Ленс – Олимпик Марсеј (сабота), Ле Ман – Сент Етиен, Нанси – Бордо и Лион – Рен (недела). Прв на табелата е Оксер со 26 бодови, следат Бордо и Лион со по 25, а Лориен и Монпеље имаат освоено по 24, ... Француската федерација го одложи и натпреварот што требаше да се одигра на 2-ри декември меѓу Олимпик Марсеј и Сошо, со цел Марсеј со свежи сили да влеззе во клучниот натпревар од Лигата на шампионите против Реал Мадрид шест дена подоцна.
  сите 3 | | | веќе видена

  Фудбалерите на Бордо продолжуваат да импресионираат со фантастични игри и резултати во рамките од групата А во Лигата на шампионите. По двете победи во серија над Баерн Минхен, избраниците на Лорен Блан му одржаа вистинска лекција и на најтрофејниот италијански клуб Јувентус, совладувајќи го со 2-0. Иако настапија без својот најдобар фудбалер Јоан Гуркуф, „жирординците“ доминираа во текот на сите 90 минути и апсолутно заслужено ги освоија трите бода на оваа средба. Головите беа постигнати по прекини, кога Фернандо и Шамак се снајдоа најдобро во шеснаесетникот на „Старата дама“ и ја затресоа мрежата на Џиџи Буфон. - Посакувавме добар резултат, но најважно од се ни беше да ги задоволиме навивачите со добра игра. Мислам дека вечерва сите уживаа во нашето издание и дека буквално никој не може да каже дека не сме го заслужиле триумфот над големиот ривал. Одигравме перфектен натпревар и на најдобар можен начин го осигуривме првото место во групата - истакна Шамак, кој го постигна вториот гол во самиот финиш од ...
  сите 34 | | | веќе видена

  Голманот на Реал Мадрид, Икер Касиљас ги повика своите колеги да напаѓаат уште од првата минута во дуелот со Барса на Ноу Камп. Според него ако тимот игра без страв тогаш шансите за успех се многу големи. „Ќе излеземе на Камп Ноу и ќе напаѓаме, без да чекаме тие да не нападнат први. Треба да ја покажеме играта која не доведе до тука. Навистина во некои помемнти се представуваме добро а во други катастрофално но важното е дека секогаш играме без страв и точно така треба да продолжиме и сега“. „Мора да напаѓаме и да играме за победа. Ќе треба да се справиме со нивните силни играчи но на прво место е важно да мислиме како да го покажеме најдоброто од нас. Гледам дека Барса игра добро, но за среќа во овој момент тие се зад нас на табелата. Сигурен сум дека Ел Класико ќе биде фантастичен натпревар“, изјави Касиљас. Голманот е убеден дека предстојниот натпревар ќе биде еден од најизрамнетите натпревари во последните години и до последната минута нема да е јасно кој ќе победи. „Барселона има предност бидејќи ...
  сите 35 | | | веќе видена

  Каталонците во синоќешното дерби со Монтепаски во Сиена извојуваа висока победа што за домаќините значеше прв пораз. Уникаха на домашен терен го совлада Литвос Ритас, а во Белград Партизан стигна до значајна победа против фаворизираниот Олимпијакос. Резултати од седумте синоќешни натпревари: Монтепаски - Барселона 65:84, Ефес Пилсен - Орлеан 77:64, Уникаха - Литвос Ритас 91:84, Партизан - Олимпијакос 86:80, Макаби - Маруси 75:67, Каха Лаборал - ЦСКА Москва 67:71 и Реал Мадрид - Армани 82:69. Група А: Барселона 5-0 (победи-порази), Монтепаски 4-1, Фенербахче Улкер 3-2, Жалгирис 1-4, Асвел 1-4 и Цибона 1-4. Група Б: Уникаха 5-0 (победи-порази), Олимпијакос 3-2, Литвос Ритас 3-2, Ефес Пилсен 2-3, Партизан 2-3 и Орлеан 0-5. Група Ц: Макаби 4-1 (победи-порази), Каха Лаборал 3-2, Лотоматика 3-2, ЦСКА Москва 3-2, Унион Олимпија 1-4 и Маруси 1-4. Група Д: Реал Мадрид 4-1 (победи-порази), Панатинаикос 4-1, Химки4-1, Армани 1-4, Проком 1-4, Олденбург 1-4.
  сите 10 | | | веќе видена

  Во психолошката битка пред најатрактивниот натпревар во оваа сезона во кој ќе учествуваат Барселона и Реал Мадрид вчера се вклучи тренерот на каталонскиот клуб Пеп Гвардиола. Неговиот тим е актуелен освојувач на тројна круна, додека Реал има убедливо најскап состав на светот, па 38-годишниот стручњак се обиде да внесе немир во противничкиот табор пред мечот кој ќе ја крене на нозе цела Европа. "Реал Мадрид е лидер? Тоа е нормално, кога потроши 270 милиони евра летово", изјави Гвардиола во нетипичен стил за себе. Тој се обиде и да го релативизира резултатот од Ел Класико иако е јасно дека победата не само што ќе ја врати Барселона на врвот туку уште повеќе ќе ја зголеми самодовербата кај фудбалерите на овој тим, но и притисокот кај противникот. "Победата во Ел Класико за нас не е задолжителна бидејќи сезоната е долга и има многу простор за 'киксови'. Сепак, треба да го победиме Реал Мадрид поради нас самите и за да ја сочуваме позицијата од минатото првенство. Јасно е дека и противникот ќе оди на три бода, но ...
  сите 35 | | | веќе видена

  Во пресрет на едно од најголемите дерби натпревари на светот ви ги носиме мислењата на навивачите на Барселона односно Реал Мадрид... До стартот на натпреварот ќе ви презентираме уште неколку мислења на навивачи на двата клуба, па дотолку сакате да учествувате во оваа дискусија пишете ни на меил со вашите одговори. 1. Како сте задоволни од досега прикажаната игра на вашиот тим? Иван (Реал Мадрид): Можам да кажам дека сум задоволен бидејќи го имаат најдобриот старт во лигата во последните неколку години, иако имаа неколку недозволиви киксови како на пример оној во Купот. Сепак ова е нов тим, играчи кои што играле во друга средина, со различна улога. Општиот впечаток е одличен, први на табела во Шпанија и во групата на ЛШ. Димитар (Барселона): Тежок старт. Секако многу е голем притисокот по освоената тројна круна минатата сезона па не е лесно. Тимот игра добро, и можам да кажам дека имаше само два недозволиви резултати досега, а тоа беа поразот од Рубин на домашен терен, што донекаде и го разбирам бидејќи ...
  сите 31 | | | веќе видена

  Шпанците, по победата над Цирих, во последното коло само теоретски ќе треба да го заверат пласманот во нокаут-фазата, а за место во овој дел ќе се борат Милан и О. Марсеј Најтрофејниот европски клуб Реал Мадрид во последното коло од Лигата на шампионите, само теоретски ќе треба да го завери пласманот во нокаут фазата, откако минимално со 1-0 го победи Цирих, во 5. коло. Покрај Реал, за место во следната фаза ќе се борат и Милан и Олимпик Марсеј, кои во меѓусебен дуел на „Сан Сиро“ одиграа без победник 1-1. Реал благодарение на голот на Игуаин стигна до трите бода против Цирих. „Кралскиот клуб“ за сигурен пласман не смее да си дозволи пораз од четири гола на гостувањето кај Олимпик Марсеј и ќе биде меѓу 16-те најдобри на стариот континент. Тренерот на Реал, Мануел Пелегрини не беше задоволен од играта на своите избраници. - Загрижен сум бидејќи ова не е играта која сакам да ја видам. Треба да играме подобро и покреативно. Промашивме неколку добри можности. Од друга страна задоволен сум од одбраната - вели ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Некогашниот репрезентативец на Бразил, Роберту Карлуш, одлучи да се врати во родната земја и да ја заврши кариерата. Карлуш, кој сега игра за турскиот Фенербахче , на полусезоната би требало да замине од клубот и да се врати во Бразил. Карлуш се прослави откако повеќе од една деценија успешно настапуваше во Реал Мадрид, со кој ги освои многу трофеи. Карлуш една сезона има играно и за Интер, а пред да дојде во Европа настапуваше за бразилските Сао Хосе, Атлетико Минеиро и Палмеираш. - Мојата епизода во Европа е завршена. Веќе разговарав со тренерот Криштоф Даум и договорено е зимоска да го напуштам клубот - рече Карлуш кој во 2002 година со Бразил стана светски првак на Мундијалот во Јапонија и Ј. Кореја.
  | | веќе видена

  El Clasico, El derbi espanol, El SuperClasico или El classic се нарекува еден од најголемите клубски натпревари во светот на фудбалот, она помеѓу Барселона и Реал. Фудбалската јавност од целиот свет ужива во натпреварите и ривалството помеѓу овие два шпански клуба, а натпреварот кој е на распоред оваа недела, на 29. ноември, многу лесно може да биде натпревар со најмногу ѕвезди на теренот во исто време некогаш одигран. Меси, Роналдо, Чави, Кака, Иниеста, Чаби Алонсо, Дани Алвес, Пепе, Ибрахимовиќ, Бензема и останатите се најголемите фудбалски ѕвезди во моментов, а фудбалскиот свет внедела ќе има можност нив да ги гледа едни против други како трчаат на Ноу Камп. Натпреварот меѓу Барселона и Реал Мадрид редовно го пратат стотина милиони луѓе ширум светот, а натпреварот в недела, односно преносот од Ноу Камп стадионот би можел да сруши многу рекорди. Веќе е познато дека во Шпанија овој натпревар е „натпревар над натпреварите“ за кого вреди да се изрежира и филм. Кога сме веќе кај филмот, интересно е податокот ...
  сите 30 | | | веќе видена

  5.коло во А-Д половината од групната фаза во фудбалската лига на шампионите не донесе промоција на нови патници во нокаут фазата, меќутоа му овозможи на Барен да се врати во живот, не Реал да се приближи до осминафиналето Баерн и натаму се надева на чудо откако синоќа славеше над Макаби со 1-0 , баварците останаа во игра за палсман во нокаут фазата бидејки во прилог им оди победата на Бордо над Јувентус. Французите се сигруни осминафиналисти, па во последното коло вториот патник меќу 16 најдбори ќе го решава директниот дуел меѓу Јувентус и Баерн во Торино. Манчестер Јунатејд претходно имаше загарантирано еврпска пролет, па не му значи многу поразот од Бешикташ меѓутоа овој резултат му отвора надеж на турскиот состав, кој е последен во групата со три бода помалку од изрманетите ЦСКА и Волфсбург по триумфот синоќа на рускиот состав. Реал Мадрид практично веќе е осминафиналист, славеше синоќа на домашен терен над Цирих и сега само пораз со 4-0 од Олимпик во последнто коло би го одалечил од нокаут фазата.. ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Французите два пати ја гаѓаа стативата на „Сан Сиро“ (1:1), а Олиќ ги одржа во живот надежите на Баварците Милан не ги одушеви своите навивачи. Наместо да ја искористи меч-топката со Марсеј, на крајот фактите велат дека се спаси од пораз. Французите, кои со голот на Лучо во 16 минута го анулираа раното водство на домаќините со голот на Бориело, може да жалат што во вториот дел не искористија неколку шанси, а и двапати ја гаѓаа стативата. Последната можност ја испушти Абриел, кој на седум минути пред крајот по корнерот од десната страна со глава ја погоди рамката од голот на Дида. Бразилецот занеме, а „Сан Сиро“ воздивна. Сега на табелата Реал е прв со десет бода, втор е Милан со осум, седум има Марсеј. Тоа значи дека на Милан му треба победа на гостувањето во Цирих за да не мора да го чека резултатот од мечот меѓу Марсеј и Реал Мадрид. „Марсеј имаше поконкретни ситуации пред нашиот гол“, призна тренерот на Милан, Леонардо, по јубилејниот 100. меч на „росонерите“ пред својата публика во Лигата на ...
  сите 9 | | | веќе видена