Работнички

  во

  Оспоруваниот тим на Работнички се враќа без пораз од гостувањето во Азербејџан. Во главниот град на оваа земја, Баку, „романтичарите“ одиграа без голови со фаворизираниот Интер во првото квалификациско коло од Лигата на шампиони, па сега многу помирно се очекува реваншот во Скопје, кој ќе се игра на 22. јули. Очекувано затворената варијанта која ја постави тимскиот менаџерот Бобан Бабунски вроди со плод. Фудбалерите на Интер ја имаа иницијативата, создадоа многу шанси, огромен дел од времето топката беше во нивни посед, меѓутоа се беше попусто, не успеаја да постигнат гол. Обидите пред реваншот да се здобијат со каква-таква предност останаа безуспешни. Затворената варијанта беше единственото нешто со кое македонскиот шампион можеше да му се спротивстави на Интер. Причината не е квалитетот на фудбалерите, туку пред се ситуацијата во која се најде Работнички пред натпреварот, крпењето на тимот во последните два дена, немањето време за вклопување во играта и за подготовки. - Фудбалерите покажаа голема ...
  | | веќе видена | слични

  РАБОТНИЧКИ ОСТАНА НЕПОРАЗЕН ВО ПРВОТО КВАЛИФИКАЦИСКО КОЛО ОД ЛШПЕЛИСТЕР СЕ ВРАЌА НА МЕЃУНАРОДНА СЦЕНА
  Кипраните се сериозен противник

  Апоел од Никозија е противникот на битолчани во првото квалификациско коло од купот на УЕФА, противник кој заслужува респект и кој треба да покаже дали оваа генерација битолски фудбалери има сила за поголеми дострели во Европа. Можеби многумина ги ставаат Кипраните во редот на фаворитите, но Пелистер има квалитет кој треба да го оспори тоа тврдење. Сега тој квалитет, кој се докажа на домашната фудбалска сцена, треба да се потврди на меѓународна. Скромно како и секогаш, спортскиот директор Митко Стојковски, за дуелот изјави: - Иако Апоел доаѓа од Кипар, тоа ќе биде тежок натпревар. Имаме квалитетен противник, организиран клуб, кој речиси секоја година игра во европските купови. Имаат искусни фудбалери кои, иако се претежно во години, знаат да одиграат добро и на резултат. Од вестите кои ги добивме за противникот, дознавме за каков тим се работи, ги дознавме и ги ...
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот фудбалски шампион Работнички Кометал се стекна со изгледни шанси за пласман во второто квалификациско коло од Лигата на шампионите, по синоќешното реми без голови со Интер Баку, во првиот дуел во главниот град на Азербејџан.

  Нерешениот резултат е вистинска премија за дебармаалци, ако се има предвид каков тек имаше натпреварот. Нашиот тим може да биде среќен што остана непоразен, со оглед на бројните стопроцентни шанси на Интер, кој згора имаше апсолутна доминација и можеше да оствари дури и уверлив триумф со кој уште во Баку би го решил двомечот.

  Сепак, храброста со која реновираниот тим на Работнички појде во летната авантура во шампионската лига беше наградена со неопходната доза среќа, која синоќа се покажа беше клучна за супер поволниот резултат.

  И покрај нескриеното задоволство што владее меѓу играчите што се изборија за ремито на националниот стадион во Баку, пред тим менаџерот Бобан Бабунски стои дополнителна обврска да му стави до знаење на својот кадар дека ...
  | | веќе видена | слични

  Резултатот на Работнички, сигурно ќе биде инспирација за добри настапи и на преостанатите два наши претставника во фудбалска Европа, Милано и Пелистер, кои утре ќе ја бранат македонската гордост во пресметки со екипи од Кипар.

  Дебитантот на меѓународната сцена, вицешампионот и финалист на националниот куп Милано, со сиот товар на неискуството, ќе истрча во никозија против Омонија, обидувајќи се да извлече што поповолен резултат, а тоа во превод значи, ќе стори се да се одбрани и во никој случај да не прими гол.

  Тоа е македонската логика кога станува збор за европските гостувања, на која никој не може да и замери, ако се има предвид инфериорноста што обично произлегува од реалниот квалитативен хендикеп, но и од околности од поинаков тип, кои на Работнички вчера му наложија резервиран, дури страшлив пристап во Баку.

  Не би било изненадување претпазливо да влезе во утрешниот меч и Пелистер, кој на Градски во Скопје, наместо во Битола ќе го вгости градскиот ривал на Омонија, Апоел. ...
  | | веќе видена | слични

  Јорде Георгиевски најверојатно прв ќе замине од Вардар

  Емил Китановски

  Јорде Георгиевски, Милан Перендија и Славен Станковиќ се тројца од преостанатите деветмина суспендирани вардарци кои по разговорите со првиот човек на црвено-црните, Коста Костовски ќе добијат зелено светло да си заминат од клубот. Оваа информација вчера ни ја потврди и Коста Костовски кој ни рече дека разговарал со тројцата фудбалери и дека е договорена висината на обесштетувањето со која професионалците можат да добијат чисти документи од Вардар. „Со Георгиевски, Перендија и Станковиќ одеше навистина лесно и брзо. Се договоривме за сите најважни работи, и во текот на следните неколку дена тие најверојатно ќе си заминат од клубот. И за останатите суспендирани играчи нашата врата е отворена за преговори и разговори. Сега тие треба да се јават во клубот, и да не дозволат некакви фудбалски сплеткари да ја имаат нивната судбина во нивни раце“, изјави Костовски.

  Првиот човек на Вардар, очекува сличен тек на ...
  | | веќе видена | слични

  Во првиот меч во Баку нашиот првак ремизира без голови, па пласманот во 2. коло во ЛШ ќе го брка во Скопје

  Сашко Ѓ. Димовски

  Фудбалерите на Работнички останаа непоразени на гостувањето во Азербејџан во првиот меч од првото квалификациско коло во шампионската лига на УЕФА. Против Интер во Баку не постигнаа гол, но за среќа и не примија, со што улогата на аутсајдери, по превирањата во клубот кои се очекуваше негативно да се одразат врз играта и резултатите на екипата, ја заменија со улогата на фаворити пред реваншот на „Градски“ во вторник.

  Македонскиот бункер ги издржа азербејџанските проектили. Одбраната функционираше како армирана, не попушти ниту еднаш во фронталните противнички напади за освојување на стратегиската цел - мрежата на Кметовски, кој беше на ниво на задачата. Дефанзивната тактика на тим-менаџерот Бабунски го донесе посакуваниот исход, да се остане непоразен на азербејџанскиот национален тревник, а шансата за соочување со белградски Партизан во второто нокаут коло ...
  | | веќе видена | слични

  Претседателот на кошаркарскиот клуб Струмица, Панајотис Карапиперис, стави крај на сите шпекулации, во врска со прашањето дали Струмица ќе игра во БИБЛ-лигата следната сезона. - Ќе играме во БИБЛ-лигата. Доцна синоќа имавме состанок со претседателот на лигата, Шај Штиркс, кому му соопштивме дека ќе играме во БИБЛ - изјави Карапиперис. Проблемите со евентуалното неиграње на струмичани во новоформираната Балканска лига настанаа по завршувањето на сезоната во Македонија. Претседателот на клубот Карапиперис и градоначалникот на Струмица, Зоран Заев, најавија дека не можат сами да ја финансираат екипата и побараа помош. Иако нема официјални информации дали на нивниот апел одговорил некој потенцијален спонзор, струмичката чаршија зборува дека се подготвува силна екипа за следната сезона. Стартот на Балканската лига е на 8 октомври, а во првото коло Струмица му е домаќин на најтрофејниот македонски тим, Фершпед Работнички.
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот кошаркарски вицепрвак Струмица вчера попладне и официјално требаше да го потврди настапот во балканската БИБЛ-лига. Струмица заедно со шампионот Фени Индустри и Работнички Фершпед ќе бидат трите екипи од Македонија, кои ќе настапуваат во оваа новоформирана лига. Настапот на Струмица беше неизвесен поради финансиски проблеми во тимот. До вчера попладне не се знаеше дали во лигата ќе учествуваат и двете планирани екипи од Грција. Ако Грците одбијат да играат во оваа лига, тогаш лигата може да биде намалена за две места или двете испразнети позиции да ги заземат тимови од други земји. Во БИБЛ-лигата ќе има екипи и од Србија, Бугарија и од Романија.Лигата официјално треба да почне на 8 октомври, а во првото коло ќе има македонско дерби меѓу Струмица и Ф. Работнички.
  | | веќе видена | слични

  Новата фудбалска сезона во Македонија ќе почне на 3 август, а место на тренерската клупа кај прволигашите ќе има само за стручњаци со завршена едукација за А-лиценца. Ваквата обврска за организацијата на клубовите првпат ќе почне на домашната сцена. Воведувањето на критериумите за организацијата на екипите произлегува и од критериумите што се усогласуваат за домашното лиценцирање. Досега во прволигашката конкуренција може да работат и тренерите што имаа запишано, а незавршено стручно усовршување за да ја добијат лиценцата „А“. Тој период на адаптација измина и нема отстапки. Без соодветна лиценца нема дозвола за да се работи во екипите - вели Вујадин Станојковиќ првиот човек на Тренерската организација во македонскиот фудбал, кој се залага за поригорозен ред во работата.

  НЕМА ВЕЌЕ „ДИВО СЕДЕЊЕ“ НА КЛУПИТЕ

  Според досегашното искуство, некои од клубовите, за да може тренерите да им ги водат екипите, без бараната дозвола за работа ги пријавуваа стручњаците како претставници. На барање од ...
  | | веќе видена | слични

  Претседателот на кошаркарскиот клуб Струмица, Панајотис Карапиперис, стави крај на сите шпекулации, во врска со прашањето дали Струмица ќе игра во БИБЛ-лигата следната сезона. - Ќе играме во БИБЛ-лигата. Доцна синоќа имавме состанок со претседателот на лигата, Шај Штиркс, кому му соопштивме дека ќе играме во БИБЛ - изјави Карапиперис. Проблемите со евентуалното неиграње на струмичани во новоформираната Балканска лига настанаа по завршувањето на сезоната во Македонија. Претседателот на клубот Карапиперис и градоначалникот на Струмица, Зоран Заев, најавија дека не можат сами да ја финансираат екипата и побараа помош. Иако нема официјални информации дали на нивниот апел одговорил некој потенцијален спонзор, струмичката чаршија зборува дека се подготвува силна екипа за следната сезона. Стартот на Балканската лига е на 8 октомври, а во првото коло Струмица му е домаќин на најтрофејниот македонски тим, Фершпед Работнички.
  | | веќе видена | слични

  На вчерашниот квалификациски натпревар во Лигата на шампионите Работнички изигра 0:0 со Интер од Баку

  Со поволен резултат (0:0) подновениот тим на македонскиот шампион го очекува Интер од Баку на реваншот во Скопје. На вчерашниот натпреавар „романтичарите“ на Бабунски со одбрамбена игра успеаја да изборат поволен резултат.

  Победникот од овој дуел во следното коло го очекува белградски Партизан.

  Повеќе информации во следнто издание
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот фудбалски првак Работнички против Интер во Баку ремизира со 0:0 во воведното коло во најквалитетното Евро натпреварување, Лигата на шампионите.

  Позитивен резултат за речиси комплетно реновираниот состав на „дебармаалци“ по бурните настани откако екипата ја освои третата шампионска титула.

  Велковски ја имаше најдобрата шанса за нашиот тим во финишот на првото полувреме, кое сепак им припадна на домашните фудбалери, два пати ја погодија пречката.

  По трансферирањето на спонзорот во Вардар, новиот тим менаџер Бобан Бабунски со скроена екипа, практично без подготовки, издржа да не прими гол.

  Другите два македонски претставника во Европа оваа сезона, вицепрвакот Милано и третопласираниот Пелистер, стартуваат во четврток против кипарски екипи.

  Како дел од првото квалификациско коло од купот на УЕФА, кумановчани кои се дебитанти на Евро сцената и гостуваат на Омонија, додека битолчани вториот настап во овој куп ќе го отворат во Скопје против кипарскиот ...
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот фудбалски шампион Работнички посакува трета среќа во квалификациите од најпривлечното и финансиски највредното клупско натпреварување, Лигата на шампионите. Попладнево (18 ч.) во Баку, Работнички ќе ја има фаворитската улога според рејтингот, во дуелот против домаќинот Интер. На потресите со промената на раководството, стручниот штаб и играчкиот кадар кои беа реалност во изминативе денови за трикратниот македонски првак се гледа како инјекција за мотивација да се оправда фаворитската улога. Не треба самите да се потценуваме. Без оглед на се што се случуваше околу нашиот клуб, треба максимално да им се посветиме на настаните на теренот и да се избориме за поволен резултат кој на реваншот ќе ни овозможи промоција во втората рунда. Секоја чест за противникот, но играме против екипа од Азербејџан, а нашиот фудбал без разлика на се , сепак е неколку чекори понапред - вели еден од најискусните меѓу романтичарите, голманот Љупчо Кметовски, кој во последен момент се врати во тимот, откако ...
  | | веќе видена | слични

  ДЕНЕСКА ВО БАКУ (18 Ч.), РАБОТНИЧКИ ГО ИГРА ПРВИОТ КВАЛИФИКАЦИСКИ НАТПРЕВАР ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИ
  Фудбалерите на Работнички поголеми оптимисти од јавноста

  Македонскиот шампион Работнички денеска ќе го има огненото крштевање во квалификациите за Лигата на шампионите. Ова можеби на прв поглед не држи со оглед на фактот дека на „романтичарите“ ова им е трет настап во најквалитетното европско натпреварување, меѓутоа ако се земе предвид дека се работи за нов спонзор, нова екипа, нов претседател, перипетиите за раздружувањето на тимот со „Кометал“, во последен момент скрпениот тим, па се до петочната неизвесност во врска со прашањето дали ќе се патува во Баку, констатацијата е сосема наместо. Иако со голема доза скептицизам македонската фудбалска јавност го испрати Работнички на ова гостување, доделувајќи му ја улогата на апсолутен фаворит на противникот, можеби и не е се така црно. Ако се погледне тимот, ќе може да се забележи дека во дресот на Работнички има доста фудбалери што имаат големо ...
  | | веќе видена | слични

  Овој понеделник убаво е македонското спортско чувство. Нашите ватерполисти се меѓу осумте во европскиот крем во кој влегоа во период од годината кога, вообичаено, ние не можеме да се пофалиме со преголема спортска активност.

  Досега бевме пасивисти на големите спортски летни настани, но ватерполистите ни покажаа како е да се има активна улога во месеците во кои спортот кај нас е во состојба на полухибернација.

  Дел од неа не се македонските фудбалски екипи кои акцент во сезоната ставаат на Евро натпреварите. Ренова почна, заврши и доби преодна оцена за премиерниот настап на меѓународната сцена. На ред се Работнички, Милано и Пелистер.

  Македонскиот шампион веќе втор ден е во Баку каде што утре ќе го одигра првиот натпревар од почетното претквалификациско коло во Лигата на шампионите.

  Чудна е ситуацијата во пресрет на одмерувањето на силите со Интер. Азербејџанскиот фудбал е пониско рангиран од нашиот, а „Романтичарите“ заминаа во градот на Касписко Езеро со аутсајдерско ...
  | | веќе видена | слични

  Дитер Паули контролор на мечот на Работнички

  Поранешниот познат фудбалски судија од Германија, Дитер Паули, ќе биде контролор на реванш мечот од првото квалификациско коло во ЛШ, каде што македонскиот првак Работнички ќе ги одмери силите со азербејџанскиот тим Интер од Баку. Правдата на оваа средба која што ќе се одигра на 22 јули, на Градскиот стадион во Скопје, ќе ја дели судиска тројка од Израел, на чело со Асаф Кенан.

  Задутре, на првиот меч од првото коло на Купот на УЕФА меѓу битолски Пелистер и АПОЕЛ од Кипар на Градскиот стадион во Скопје, правдата ќе ја дели судиска тројка од Романија на чело со Овидиу Хатеган, а на 31 јули во Куманово, реванш дуелот од најмасовното европско клупско натпреварување (Купот на УЕФА) меѓу екипите на Милано и Омонија од Кипар, ќе го суди судиска тројка од Португалија на чело со Мануел Хорхе де Соуса. (Е.К.)
  | | веќе видена | слични

  Суспендираните очекуваат повик од Вардар

  Суспендираните фудбалери на Вардар вчера во Клубот на новинари во Скопје, ги најавија следните потези откако Комисијата за молби и жалби при ФФМ пред неколку дена ја потврди одлуката за суспензија изречена од страна на управата на црвено-црните. Деветмината вардарци меѓу кои веќе ги нема Емурлаху и Брага кои се вратија во тимот на Вардар, и Секуловски и Димче Ристевски кои заминаа во редовите на Работнички, вчера истакнаа дека се крајно разочарани и резигнирани од последната одлука на надлежната комисија на ФФМ. „Ние и натаму мислиме дека сме во право. Сепак, Комисијата на ФФМ немаше слух за нашите барања, и имаме впечаток како пред време да ги потврди одлуките за нашите суспензии. Бидејќи сметаме дека сме повторно изиграни, и доколку во меѓувреме не најдеме заеднички јазик со новото раководство на црвено-црните, ќе бидеме приморани правдата да ја бараме пред органите и телата на УЕФА и ФИФА“, истакна гласноговорникот на казнетите фудбалери, Јорде ...
  | | веќе видена | слични

  Работнички попладнево (18 ч.) му гостува на Интер во Баку во првиот меч од 1. квалификациско коло во ЛШ

  Сашко Ѓ. Димовски

  Работнички против азербејџански Интер попладнево во Баку (18 часот по македонско време, радио пренос) во воведните 90 минути од првото квалификациско коло за пласман во шампионската Лига на УЕФА. За „романтичарите“ ова е петто учество во европските купови, трето во ЛШ и прво без досегашниот спонзор Кометал, но најтурбулентно во последната деценија.

  Против составот со славно име и со осум милиони евра годишен буџет нашиот шампион ќе истрча со речиси нов тим за разлика од ланскиот ростер со кој стигна до двојната круна во домашната сцена, со комплетно нова управа, нов тренер. Покрај драстично подмладениот, и се уште недоволно воигран, играчки кадар, Работнички во Азербејџан отпатува без класични подготовки и со само два пријателски меча, па затоа ја доби и улогата на аутсајдер на денешната пресметка со Интер на националниот стадион „Тофик Бахрамов“ во Баку. ...
  | | веќе видена | слични

  Интер богат како банка

  Противникот на Работнички, Интер Баку има само 11 години
  историја, но веќе е еден од најбогатите клубови во Азербејџан

  Македонскиот фудбалски првак Работнички утре во главниот град на Азербејџан, Баку, против тимот на Интер го игра првиот меч од квалификациите за Лигата на шампионите. Иако до последен момент беше неизвесно дали Работнички воопшто ќе отпатува во Баку, „романтичарите“ не дозволија срам и во саботата, преку Истанбул отпатуваа во Азербејџан, на мегдан со тамошниот првак.

  Македонскиот првак едвај собра 25 играчи кои ги пријави до УЕФА за настап во ЛШ. „Романтичарите“ нема да можат да сметаат на помош од дел од играчите на Вардар, на кои им беше потврдена суспензијата од страна на ФФМ. Токму поради суспензијата на вардаровите играчи, Работнички не сакаше да отпатува за Баку. Сепак на крајот трикратниот македонски првак со „скрпен“ состав отпатува во меч од првото коло на квалификациите во елитното натпреварување. Противникот на Работнички, ...
  | | веќе видена | слични

  Страстите беа смирени во последен момент, претседателот Поповски го омекна Бабунски

  Миодраг Мицковиќ

  Македонскиот клупски фудбал, за среќа, го избегна најголемиот скандал во својата историја, случај кој многу лесно можеше да предизвика долгорочни последици. На петочниот попладневен состанок меѓу претседателот Драган Поповски и Бобан Бабунски, а потоа и со играчите, страстите се смирија, тим-менаџерот омекна и на крајот прифати, сепак, да го води нашиот претставник во првото квалификациско коло во Лигата на шампионите во двомечот со азербејџанскиот првак, Интер од Баку.

  Фудбалерите на Работнички, овојпат без додавката Кометал, осетно играчки ослабени, без оној состав што го имаа во последниве два настапи во квалификациите за Лигата на шампионите и Купот на УЕФА, по петти пат стартуваат во битка за што поголем рејтинг на европската сцена.

  За противник го имаат непознатиот Интер Баку, шампионот на Азербејџан, тим кој нема некој поголем рејтинг во Европа, но тоа не значи ...
  | | веќе видена | слични