Работнички

  во

  ПЕЛИСТЕР И ПОБЕДА АКТЕРИ НА ДЕРБИТО НА 10. КОЛО Битката за превласт во Пелагонија

  Натпреварите на Пелистер и на Победа секогаш привлекувале голем интерес кај македонската фудбалска јавност. На овие средби никогаш не решавал пласманот на екипите и моменталната форма, а на конечниот исход влијаеле инспирацијата и посебните мотиви. Така ќе биде и в недела во 12 часот (директен пренос на А2) кога на „Тумбе кафе“ ќе се одигра дербито на 10. коло од Првата лига. - Во моментов ние сме подобар тим од Победа и со оптимизам влегуваме во ова пелагониско дерби. Прилепчани на почетокот од сезоната беа во голема криза, но најдоа спонзор и играат се подобро. Сепак, ние сме убедени дека ќе го оствариме посакуваниот резултат. Верувам дека и гледачите ќе бидат задоволни од прикажаната игра - рече Миле Димов, капитен на Пелистер. Играме на домашен терен и очекуваме триумф. Го почитуваме противникот, но трите бода остануваат во Битола - вели Игор Момировски, напаѓач на Пелистер. Прилепчани не се предаваат лесно во ...
  | | веќе видена | слични

  Ренова шест меча надвор од Тетово

  Ренова е казнета со забрана за настап на „Градскиот стадион“ во Тетово во наредните шест првенствени или куп-натпревари. Суспензијата е одредена поради физички напад на неслужбено лице на гостинскиот играч Амбурет Џорџ на средбата Ренова - Македонија ЃП. Клубот од Џепчиште ќе мора средбите како домаќин да ги игра на оддалеченост од 100 километри од Тетово, а за неделниот меч со работнички го пријави стадионот „Билјанини извори“ во Охрид. Фудбалерот на скопскиот тим беше исклучен пред крајот на првиот дел, при водство на неговиот тим од 1-0, а на патот кон соблекувалната бил нападнат од цивилно лице. Амбурет од ударот ја загуби свеста и со возило беше пренесен во болница. „Лавовите“ одбија да го продолжат натпреварот, кој подоцна беше регистриран со службен резултат од 3-0 за гостинскиот тим. Поради неплатени службени такси од 30 октомври ќе бидат суспендирани Победа, 11 Октомври од Прилеп, Вардар Декамел, Цементарница, Маџари и Кожуф, а Вардар ќе добие забрана за ...
  | | веќе видена | слични

  Фудбалскиот клуб Ренова е казнет со забрана на настап на својот терен во Тетово на 6 првенствени и куп натпревари, поради физички напад кон гостинскиот играч, Џорџ Амбурет на средбата со Македонија ЃП, од страна на цивилно лице. При тоа Ренова се задолжува своите средби како домаќин да ги игра на оддалеченост 100 километри од Тетово. Поради ваквата одлука раководството на Ренова ја извести ФФМ дека неделниот натпревар со Работнички, на кој тие се домаќини ќе се одигра во Охрид.

  Меѓу другото денеска ФФМ донесе одлука за суспензија на фудбалските клубови Победа, Вардар и Милано, а суспензиите почнуваат да течат од 30 октомври. Победа се суспендира поради поради неплатени слубжени такси на натпреварот од 1 16 финалето на националниот куп со Фортуна.

  Вардар се суспендира поради неизвршување одлука на судот на арбитражата на ФФМ во случајот со Цементарница за фудбалерот Александар Васоски.

  ФК Милано се суспендира поради неизвршување на одлука на Суд за арбитража поради неизвршување ...
  | | веќе видена | слични

  Екипата на Вардар не успеа да ја искористи предноста на домашен терен и одигра само 1-1 со Ренова во првата средба од осминафиналето на Македонскиот куп. Овој резултат покажува дека „црвено-црните“ се уште не се излезени од кризата, а новиот кормилар Жикица Тасевски ќе бара нова шанса за премиерно славје. Второто дерби се одигра во Прилеп каде што лидерот на табелата во шампионатот Македонија ЃП со ремито со Победа од 1-1 се наоѓа пред пласман во следната фаза. Со пораз на новата функција почна и Ѓоре Јовановки, чиј Металург загуби на домашен терен од Милано со 0-1. Реванш-натпреварите од осминафиналето се играат на 29 октомври. Резултати од првите средби: Работнички - Нов Милениум 1-0, Металург - Милано 0-1, Вардар - Ренова 1-1, Дрита - Миравци 1-1, Силекс - Беласица 2-0, Пелистер - Турново 4-0, Шкендија - Охрид 3-0, Победа - Македонија ЃП 1-1. Амбурет на пауза 5 меча Дефанзивецот на Македонија ЃП, Жорж Амбурет, следните пет меча на неговата екипа ќе ги гледа од трибините, вака одлучи дисциплинската ...
  | | веќе видена | слични

  АМАК СП ја надомести негативата со Златорог

  Кошаркарите на АМАК СП успеаја да се пласираат во второто елиминациско коло од Еврочелинџ-купот на ФИБА откако во реваншот го совладаа Златорог со 78-69. Успехот на охриѓани добива поголемо значење бидејќи триумфот е остварен на гостински терен, победен е словенечкиот тим кој првата средба во Охрид ја реши во своја корист. Со овој триумф, АМАК СП испиша ново поглавје во својата историја бидејќи успеа да триумфира во својот прв евронастап. - Верував во своите играчи иако имавме негатива по првиот натпревар, згора на тоа имавме многу тешкотии во подготовките. Сега ни останува што подобро да се подготвиме за второто елиминациско коло - изјави Марјан Лазовски, тренерот на АМАК СП. Најефикасен играч кај охриѓани беше Мирослав Чубрило кој постигна 20 поени комбинирани со девет скокови, а со осумте негови поени во серија по последната четвртина, АМАК СП успеа да ја анулира предноста на Златорог од првиот меч. Ефтим Богоев постигна 17 поени додека Александар ...
  | | веќе видена | слични

  Малку недостигаше кошаркарите на Фени индустри во последните две минути од завчерашниот првенствен дуел со МЗТ ФОН Скопје (71-68) да го загубат тоа што успешно го градеа во претходните 38 минути, во мечот од 3. коло. Иако на 120 секунди пред крајот водеа со убедливи 10 поени разлика (56-66), кавадарчани по двете неизнудени грешки по ред на Ѓорѓи Чековски се доведоа во последните 30-40 секунди грчевито да ја бранат тешкостекнатата предност. Сепак, „Металците“ не успеаја да ја искористат укажаната шанса, по што вторпат по ред со наведнати глави го напуштија паркетот, по неделниот дебакл во „вечното“ дерби со Фершпед Работнички.

  - Најважно од с е што победивме. Можеби не брилјиравме, но победата во ниту еден момент не дојде во прашање, па дури и во последните две минути. Никогаш не е лесно да се игра во преполниот „Јане Сандански“, поради што триумфот има дополнителна важност - изјави крилниот кошаркар на Фени И., Марјан Ѓуров.

  Убедливо најдобар поединец во таборот на актуелниот шампион од ...
  | | веќе видена | слични

  Пелистер и Шкендија со стекнаа со огромна предност, а и Силекс речиси е во четврт-финалето од националниот фудбалски куп, откако во средата во првите средби од полуфиналето битолчани го растурија Турново, тетовци високо го поразија Охрид, а Силекс има доволна предност со Беласица. Блиску до пласман помеѓу осумте најдобри е и Милано, кој на гости го совлада Металург, предводен од Ѓоре Јовановски, доскорашниот тренер токму на кумановци.

  Новиот тренер на Вардар, Жикица Тасевски, никако да се израдува на првата победа, зашто против Ренова едвај се спаси и од пораз, и тоа со гол во последната минута на Оливер Пеев. Ренова долго водеше и беше на чекор до триумф со голот на Мемеди уште во 6. минута, но и ремито го става тимот од Џепчиште во поповолна позиција пред реваншот. Иако реванш-средбите ќе се играат веќе в среда, Ренова уште не доставила каде ќе биде домаќин, поради суспензијата на нејзиниот терен.

  Лидерот на прволигашката табела Македонија ЃП остана непоразен во оваа сезона со ремито ...
  | | веќе видена | слични

  Актуелниот освојувач на двојната круна шестпати едноподруго останува непоразен против МЗТ ФОН

  Актуелниот кошаркарски првак Фени индустри славеше на гостувањето во Скопје против МЗТ ФОН Универзитет со 71-68, во дербито од 3 . коло. Сигурен во ова коло беше и Фершпед Работнички во дуелот со соседот Торус (86-77), Карпош Соколи ја оствари првата победа славејќи над Вардар 2000 со 100-91, а Пелистер го победи Овче Поле со 90-75. Фени индустри славеше во „Јане Сандански“ над МЗТ ФОН, во меч на кој гостите речиси постојано имаа водство. Уште по стартните 7-0 Фени покажа дека ќе оди на победа. МЗТ стигна да израмни 24-24 (15 минута), но гостите со нова серија од 7-0 повторно направија солидна предност. Домаќините постојано ја бркаа негативата, а на 31 секунда до крајот стигнаа до минус од два поени (65-67), но немаа напад во кој можеа да израмнат, па „штрковите“ го претрпеа вториот пораз во второто дерби сезонава.За Фени ова е шеста победа по ред над МЗТ ФОН. - Заслужена победа. Водевме речиси во целиот ...
  | | веќе видена | слични

  ФУДБАЛ - ПРВИ ОСМИНАФИНАЛНИ МЕЧЕВИ ОД КУПОТ НА МАКЕДОНИЈА

  Пелистер најблиску до четврт-финалето

  Убедлива предност обезбедија и Шкендија и Силекс, а домашниот терен не го искористија Вардар, Победа и Дрита

  Битолски Пелистер направи најголем исчекор до четвртфиналната рунда од фудбалскиот Куп на Македонија, по првите 90 осминафинални минути. Пелистер убедливо со 4-0 го совлада дебитантот во прволигашкото друштво Хоризонт Турново, пред своите гледачи. На пласман во наредната рунда, пред реваншот што е закажан за 29 октомври, може да се надеваат и Шкендија и Силекс. За преостанатите пет места неизвесноста останува да биде симната по реваншите. Вардар, Победа и Дрита не ја искористија предноста на домашниот терен, а Милано како гостин и актуелниот победник Работнички пред своите навивачи обезбедија само минимална предност. ПЕЛИСТЕР го скрши отпорот на гостите од Турново во 16. минута со голот на Драган Димитровски. Дилемите околу победникот ги симнаа Благојче Главевски со два гола во ...
  | | веќе видена | слични

  Нашиот кошаркарски репрезентативец Врбица Стефанов го раскинал договорот со Виве Менорка, по само 3 натпревари и 3 поминати недели во шпанскиот прволигаш. Како причина за раскинувањето на соработката, Стефанов го изнесе густиот распоред на натпревари на шпанските екипи и најави дека планира да се врати во Македонија и да настапува за некој домашен прволигаш, само за да ја одржи формата пред Европското првенство во Полска, на кое Македонија избори настап по 10-годишна пауза. Веднаш по него, Врба планира и да стави крај на богатата кошаркарска кариера. "Се чувствувам многу уморен од се што ми се случуваше во овие месец-два. Оние кои подобро ме познаваат, знаат точно за што се работи. Ќе се одморам малку, а потоа ќе видиме што и како ќе биде", изјави Стефанов. Сепак, познато е дека Врба е се уште во сопственост на Виве Менорка и доколку се одлучи кариерата да ја продолжи надвор од Македонија, за тоа ќе бидат прашани Шпанците. "Во договорот стои дека Виве Менорка ги има правата над мене, дека на ...
  | | веќе видена | слични

  Пелистер и Шкендија со капитална предност, а и Силекс речиси како нив, по првите осминафинални натпревари од националниот фудбалски куп.

  Од челните екипи на прволигашката табела, подобро мина Македонија Ѓ.П., која ремизираше со гол на гости кај Победа. Нерешено одигра и Вардар со Ренова, но со примен погодок дома.

  Жикица Тасевски ќе почека на првата победа како тренер на Вардар. Против ривалот што во август го совладаа со 3:1, денеска без публика црвено-црните се спасуваа од пораз во самиот финиш.

  Ренова долго водеше и беше на чекор до триумф на „Градски“ со голот на Мемеди уште во 6. минута, но славјето и го расипа Пеев, израмнувајќи во 90. Ремито го става тимот од Џепчиште во поповолна позиција пред реваншот, за кој се уште не се знае каде ќе се одигра.

  Лидерот на прволигашката табела Македонија Ѓ.П. и натаму останува непоразен воопшто во новата сезона. Трендот го сочува и во купот, со поволниот резултат против Победа, пред реваншот во Скопје.

  Во Прилеп, ...
  | | веќе видена | слични

  Работнички го совлада Нов Милениум

  Фудбалерите на Работнички го совладаат второлигашот Нов Милениум со 1:0 во првиот меч во осминафиналето во Купот на Македонија. Стрелец на единствениот гол на Градски, вчера, беше Милошевиќ во 16 минута. Реваншот е 29 октомври во 13 часот. Во останатите мечеви денеска (14 ч.) играат: Металург - Милано, Вардар Ренова, Дрита - Миравци, Силекс - Беласица, Пелистер - Хоризонт Турново, Победа - Македонија Ѓ.П., Шкендија ХБ - Охрид. (С.Д.)
  | | веќе видена | слични

  Скопскиот прволигаш Металург тргна во создавање респектабилен тим, по стариот принцип „чекор по чекор“ на најтрофејниот македонски фудбалски тренер Ѓоре Јовановски. Тоа е нешто што го красеше и во Слога Југомагнат и во Работнички, со кои освои пет круни, и чии тимови ги градеше и ги надополнуваше со напорна работа, на долг рок, со постојано снимање на потенцијалните кандидати за засилувања...

  Од тој принцип, Ѓоре нема да отстапи и во Автокоманда, каде што како засилувања од завчера дојдоа младинскиот репрезентативен напаѓач Крсте Велковски, и искусните Адријан Нухии и Бојан Михајловиќ. Тоа се тројца фудбалери, кои беа многу важни во изградбата на шампионската и доминантна генерација на Работнички, кои сиот свој квалитет не го покажаа само во Македонија, туку и во двете успешни евро-авантури во 2005 и 2006 година.

  - Тројца играчи не освојуваат шампионски пехар - во шега вели Јовановски. - Мислам дека добивме квалитетни засилувања, со кои ќе атакуваме на што е можно повеќе бодови до крајот ...
  | | веќе видена | слични

  Српскиот стратег Драгољуб Беквалац, кој ја донесе последната шампионска круна на Работнички во минатата сезона, беше на прагот да се пресели сосе спонзорите и речиси комплетниот дебармаалски тим во Вардар летово. И тој во „пет до 12“ наместо кај црвено-црните, како што тоа го стори комплетната раководно-играчка структура во бурното лето на промени, заврши во Војводина, во својот роден град Нови Сад. Но, по само четири месеци и осум првенствени кола, завчеравечер беше сменет од кормилото на овој клуб и не му е повеќе ментор на македонскиот репрезентативец Влатко Грозданоски.

  Веднаш откако Беквалац доби отказ, во македонските кулоари се сврте приказната дека може повторно да се врати во Македонија, особено што контактите со семејството Костовски останаа на ниво, иако тој реши да не ги следи во чекор во преземањето на најтрофејниот македонски колектив. Сепак, и по именувањето на Жикица Тасевски за наследник на Достаниќ, уште неколку имиња се вртеа за во иднина, но управата е решена да му ја даде ...
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот првак Работнички го победи второлигашот Нов Милениум со 1-0 во првиот меч од 2. коло во македонскиот фудбалски куп. Мирослав Милошевиќ, кој летово ги засили дебармаалци, беше стрелец во 17. минута.

  Второто коло продолжува денеска со неколку интересни мечеви. Вардар пред празен стадион ќе ја дочека Ренова, а Победа, во Прилеп ќе има можност да се одмазди за понижувањето што во првенството пред еден месец и го нанесе Македонија ЃП. Најтрофејниот македонски тренер Ѓоре Јовановски денеска против својот претходен клуб Милано ќе дебитира на клупата на Металург, на свој терен. Ѓоре во минатата сезона го одведе Милано до финалето на Купот, а и до вицешампионското место во Првата лига. Сите мечеви почнуваат во 14 часот, а останатите двојки се Дрита - Миравци, Силекс - Беласица, Пелистер - Турново и Шкендија - Охрид.
  | | веќе видена | слични

  Целото фудбалско првенство во Првата лига не е регуларно, а сите натпревари на Вардар треба да бидат поништени. Ова е ставот на Драган Томовски, претставник и спонзор на Цементарница 55, кој вчера го поткрепи ова со еден куп документи и правни толкувања.

  - До 12 јуни 2008 година Вардар требаше да плати на Цементарница 57.530 евра што е 40 отсто од сумата од 143.825 евра која црвено-црните ја добиле како обесштетување од Ајнтрахт Франкфурт, за трансферот на Александар Васоски во германскиот клуб. Ваква одлука донесе Арбитражниот суд на ФФМ, по која нема жалба. Но, парите не се уплатени, а тоа директно го крши членот 113 од дисциплинскиот правилник на ФФМ, каде што пишува дека ако клубот не плати одредена парична казна или обврска спрема клуб, суспензијата почнува да тече од денот на истекот на дадениот рок за плаќање на казната - вели Томовски.

  Цементарница бара пари од Вардар врз основа на тоа што е клуб во кој изникнал играчот.

  - Некој од поранешното раководство на Вардар ги ...
  | | веќе видена | слични

  НАТПРЕВАРИ ОД ОСМИНАФИНАЛЕ НА ФУДБАЛСКИОТ КУП НА МАКЕДОНИЈА

  Првата рунда од осминафиналето во фудбалскиот Куп на Македонија ќе се комплетира денеска. На програмата се седум средби, а вниманието го привлекува дербито на "Градски", кое ќе се игра без присуство на публика.

  Она што е сигурно, е дека најмалку четири прволигаши ќе ги завршат настапите во најмасовното домашно фудбалско натпреварување, а нивниот бројот може и да се зголеми, бидејќи второлигашите многу често знаат да приредт големи изненадуваа во куп-натпреварувањето.

  За потсетување, вчера бранителот на трофејот од Купот на Македонија, Работнички, обезбеди минимална предност за реваншот од осмина-финалето, во мечот против второлигашот Нов Милениум (1:0). Творец на победата за "романтичарите" беше Милошевиќ.

  Двојки за денеска (14,00 ч.): Металург - Милано, Вадар - Ренова, Дрита - Миравци, Силекс - Беласица, Пелистер - Турново, Победа - Македонија ЃП, Шкендија - Охрид.
  | | веќе видена | слични

  Денеска на програмата се четири средби од 3-тото коло во најсилното домашно кошаркарско натпреварување. Дерби мечот (17:45 часот) ќе се одигра во салата "Јане Сандански" каде екипата на МЗТ Скопје го пречекува шампионот Фени Индустри.

  Екипата на МЗТ Скопје по дебаклот во неделата на гостувањето против Фершпед Работнички, ја бара шансата за поправен, а очекува дека со поддршка од својата публика ќе триумфират во дербито.

  На останатите натпревари се среќаваат:

  18:30ч. Торус - Фершпед Работнички (сала во Градскиот парк)
  18:30ч. С. Пелистер - Овче Поле (Битола)
  20:30ч. Карпош Соколи - Вардар 2000 (сала во Градскиот парк)

  Колото ќе се комплетира во петок, со мечот помеѓу Поп Спорт и Амак СП, бидејќи охриѓани се во Словенија, каде што синоќа имаа успешен настап во ФИБА Еврочелинџ-купот и си обезбедија пласман во второто коло.

  Табела по првите 2 одиграни кола:
  | | веќе видена | слични

  По викендот исполнет со првенствени дерби-средби, фудбалските возбудувања продолжуваат денеска во 14 часот, со првите осминафинални средби од Купот. Најинтересно се очекува да биде на „Градски стадион“ во Скопје, каде Вардар ќе ја пречека екипата на Ренова. Во нивната меѓусебна средба од првенството во фокусот беше тепачката меѓу навивачките групи во финишот на средбата и надвор од стадионот. Од тие причини, средбата од Купот ќе се одигра без присуство на публика. Во осминафиналето од Купот на Македонија ќе се сретнат: Металург - Милано, Вардар - Ренова, Работнички - Нов милениум, Дрита - Миравци, Силекс - Беласица, Пелистер - Хоризонт Турново, Победа - Македонија ЃП, Шкендија - Охрид. Реванш-мечевите се наредната среда, на 29 октомври, со почеток во 13 часот.
  | | веќе видена | слични

  МЗТ ФОН универзитет - Фени Индустри (17.45 часот, МТВ пренос) е најинтересниот од денешните пет натпревари во Првата кошаркарска лига на Македонија. Двата тима по две кола имаат по една победа и пораз. „Штрковите“ во дуелот влегуваат како ранети лавови бидејќи викендов беа убедливо поразени во градското дерби против Фершпед Работнички. Но вечерва играат дома и пред своите навивачи ќе се обидат да триумфираат во дербито.

  Од друга страна, гостите оваа среда немаат обврски во Еврохолд балканската лига, па нема да мораат да ги штедат силите. МЗТ минимално го совлада Фени во тензичен пријателски меч одигран непосредно пред почетокот на сезоната, но кавадарчани и овој пат се фаворити на хартија. Во составот на Фени веројатно ќе се појави и американскиот плејмејкер Талик Браун, кој во минатата сезона го носеше дресот на овој тим. Браун е замена за Мекензи, кој не му беше по вкус на тренерот Емил Рајковиќ.

  Во салата „Градски парк“ ќе има двојна програма. Најпрвин во 18.30 часот ќе стартува ...
  | | веќе видена | слични