Путин

  во

  Предупредување до САД, ако не го ратификуваат СТАРТ Рускиот премиер Владимир Путин се закани со нова трка во вооружувањето, доколку САД оваа година не го ратификуваат договорот за скратување на нуклеарното оружје - СТАРТ. Во интервјуто вчера дадено за американската телевизија Си-Ен-Ен, Путин рекол дека Русија ќе инсталира нуклеарно оружје и "ударни сили" доколку не биде вклучена во антиракетниот систем кој западните земји планираат да го постават во Европа. "Доколку предлозите на Русија бидат отфрлени, а се појават нови закани долж нејзините граници, тогаш Русија ќе мора да ја обезбеди својата сопствена безбедност. Ќе бидат поставени нови ракетни, нуклеарни технологии", истакнал Путин во интервјуто со Лари Кинг. Путин нагласил дека договорот е поволен за САД и затоа би било "крајно глупаво" да не водат сметка за сопствените интереси. Рускиот премиер додал дека неговата земја не сака да има недоразбирања во таа смисла и не му се заканува на Западот, објаснувајќи дека е потребно заедничко решавање на ...
  сите 16 | | | веќе видена

  Москва, 1 декември 2010 (МИА) - Рускиот премиер Владимир Путин предупреди дека неговата земја ќе смета за неопходно да ги зголеми нуклеарните сили, ако САД не го ратификуваат новиот договор за скратување на нуклеарното оружје - СТАРТ. Во интервју за Си-Ен-Ен Путин рече дека ако договорот СТАРТ не биде ратификуван, Русија ќе треба да реагира на некаков начин, вклучително со располагање на ново нуклеарно оружје. Путин рече дека договорот е во интерес на САД и оти американските законодавци треба да се „многу глупави, да не го разберат тоа“.
  сите 15 | | | веќе видена

  dnevnik.hr - Загреб 1 декември 2010 Донесуваме девет информации за кои врвот на САД не е воодушевен што ги читате. 1. Јемен го покривал неуспехот на САД Документите докажуваат дека Јемен ги покривал САД во борбата против Ал Каеда, кога јавно изјавиле дека тие стојат зад нападот, а не САД. „Ќе продолжиме да зборуваме дека бомбите се наши, а не ваши“, му рекол претседателот на Јемен Али Абдулах Салех на американскиот генерал Давид Петреус во јануари оваа година. Поради сето ова, премиерот на Јемен се пошегувал дека претседателот „лажел“ во парламентот околу нападот. 2. Кина го „хакираше“ Гугл и Далај Лама Кинеската влада стоела зад нападите на пребарувачот Гугл, на американската дипломатија во Пекинг, откри кинески извор. Изворот информирал дека се спроведува „координирана кампања на компјутерска саботажа, која ја спроведуваат државни оперативци“. САД и претходно одбивале да ја обвинат кинеската влада за напад на интернет страната, но благодарение на информациите од Викиликс на виделина ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Донесуваме девет информации за кои врвот на САД не е воодушевен што ги читате. 1. Јемен го покривал неуспехот на САД Документите докажуваат дека Јемен ги покривал САД во борбата против Ал Каеда, кога јавно изјавиле дека тие стојат зад нападот, а не САД. „Ќе продолжиме да зборуваме дека бомбите се наши, а не ваши“, му рекол претседателот на Јемен Али Абдулах Салех на американскиот генерал Давид Петреус во јануари оваа година. Поради сето ова, премиерот на Јемен се пошегувал дека претседателот „лажел“ во парламентот околу нападот. 2. Кина го „хакираше“ Гугл и Далај Лама Кинеската влада стоела зад нападите на пребарувачот Гугл, на американската дипломатија во Пекинг, откри кинески извор. Изворот информирал дека се спроведува „координирана кампања на компјутерска саботажа, која ја спроведуваат државни оперативци“. САД и претходно одбивале да ја обвинат кинеската влада за напад на интернет страната, но благодарение на информациите од Викиликс на виделина излезе дека Пекинг ги хакирал и Гугл и Џи-мејл сметките ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Рускиот премиер Владимир Путин изјави за американската телевизија Си-Ен-Ен дека Русија ќе инсталира нуклеарно оружје и „ударни сили“ доколку не биде вклучена во антиракетниот систем кој западните земји планираат да го постават во Европа. - Доколку предлозите на Русија бидат отфрлени, а се појават нови закани долж нејзините граници, тогаш Русија ќе мора да ја обезбеди својата сопствена безбедност. Ќе бидат поставени нови ракетни, нуклеарни технологии, истакна Путин во интервјуто со Лари Кинг. Рускиот премиер додаде дека неговата земја не сака тоа да се случи и не му се заканува на Западот, објаснувајќи дека е потребно заедничко решавање на проблемот од можни ракетни напади на Европа.
  сите 14 | | | веќе видена

  Светската фудбалска федерација (ФИФА) денеска и утре ќе ги ислуша, а утре попладне ќе реши кои земји ќе бидат домаќини на светските првенства во 2018 и во 2022 година Кандидати за СП 2018 Англија Русија Белгија/Холандија Шпанија/Португалија Кандидати за СП 2022 Австралија Јужна Кореја Катар САД Јапонија Секој од кандидатите има половина час за презентација, а делегациите, покрај спортски, имаат и членови од политичкиот живот. Така, за Англија лобира британскиот премиер Дејвид Камерон, Австралија ја предводи генералниот гувернер Квентин Брајс, се очекува Владимир Путин да биде во Цирих како поддршка на Русија... За СП 2018 кандидати се само европски земји, и тоа Англија, Русија и заедничките кандидатури на Белгија и Холандија и на Шпанија и Португалија. Тие своите презентации ќе ги имаат утре. За СП 2022 во игра се Австралија, Јапонија, Катар, Јужна Кореја и САД, кои денеска ќе се претстават пред ФИФА. Веста е прочитана: ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Во интервју за Си Ен Ен Владимир Путин ги нарече американските законодавци глупави ако не разбираат дека дека договорот СТАРТ е во интерес на САД. Премиеорт на Русија предупреди дека ако договорот за скратување на нуклеарното оружје СТАРТ не биде ратификуван, Русија ќе треба да реагира на некаков начин, вклучително со располагање на ново нуклеарно оружје. Републиканците, на чело со сенаторот Џон Кајл, претходно се спротивставија на барањето на Обама СТАРТ да се ратификува до крајот на годината. Според нив Сенатот има поважни задачи, а освен тоа има прашања околу договорот, кои според нив остануваат нејасни. Републиканците стравуваат дека договорот ќе се одрази лошо на идното модернизирање на американскиот нуклеарен арсенал
  сите 13 | | | веќе видена

  Нова трка во вооружување може да почне во идната деценија ако Русија и Западот не постигнат договор за заедничка изградба на систем за одбрана од проектилски напад. Ова вчера го предупреди рускиот претседател Дмитриј Медведев во годишното обраќање пред парламентот. Говорот се следеше со особено внимание, бидејќи е претпоследен во мандатот на Медведев, па аналитичари „ловеа“ сигнали дали претседателот ќе најави дека ќе се кандидира за уште еден мандат. Во салата, неговиот говор го следеше и премиерот Владимир Путин, кој неколкупати индиректно најави дека би можел да се кандидира за претседател на изборите во 2012 година. Медведев избегна да ги наведе своите политички амбиции, туку повеќе од еден час говореше за меѓународните предизвици, за економијата, а голем дел од обраќањето посвети на кампањата за зголемување на наталитетот и благосостојбата на децата. Говорејќи за меѓународните односи на Москва, Медведев се заложи за поблиска соработка со САД и со Европската Унија, но предупреди дека Русија ќе го засили ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Премиерот на Русија, Владимир Путин, во интервју за емисијата на Лери Кинг на Си-Ен-Ен, се „закани“ со нова трка во вооружување доколку до крајот на оваа година не биде ратификуван договорот СТАРТ. - Тоа не е наш избор. Ние тоа не го сакаме и ова не е закана од наша страна. Ние само потенцираме што ќе се случи ако не се договориме за за заедничките интереси во оваа област, истакна Путин. Претседателите на САД и Русија Барак Обама и Дмитриј Медведев потпишаа нов Договор за намалување на стратешкото вооружување во април. Договорот предвидува двете страни да го намалат бројот на нуклеарни боеви глави. Не смее да има повеќе од 700 лансирни рампи и 1.550 ракети. Според договорот треба да се дозволат и инспекции на лице место од двете страни. (Крај)
  сите 12 | | | веќе видена

  ЕДИТОРИЈАЛ Димитар Чулев И... Сега не е проблемот во тоа што „протече“ или ќе протекува во наредните денови во „Викиликс“, скандалот кој весниците го претставуваат најголемиот напад на САД на сопствена територија по уривањето на кулите-близначки. Проблемот што од 250.000 класифицирани информации кои им ги достави сајтот „Викиликс“ на пет влијателни медиуми нема да биде објавено?! Прекарите за светските лидери од типот „Тефлон лејди“ за Ангела Меркел, „Алфа куче“ за Владимир Путин, кој бил, пак „ Бетмен“, за „ Робин“ (Медведев), навредувањето на Ердоган (инаку, најбитен сојузник на американската акција во Ирак), дека бил надмен претставува симпатично четиво и за консументите на „Гардијан“, „Ел паис“, „Њујорк тајмс“, „Монд“, „Дер шпигел“. Овие големи медиуми се одбрани и сакаме да веруваме дека е така, токму поради професионализмот, што подразбира дека тимовите новинари, кои ги чешлаат милионите детали од протечените фајлови, нема да пуштат во оптек информации, кои извадени од контекст и специјално ...
  | | веќе видена

  Рускиот премиер Владимир Путин предупреди дека неговата земја ќе биде присилена да ги засили своите нуклеарни сили, ако САД не го ратификуваат новиот договор СТАРТ за намалување на вооружувањето, пренесува Асошиејтед прес. Договорот, наречен „нов СТАРТ“беше изготвен годинава и беше пофален дека носи нов дух на соработка меѓу Вашингтон и Москва. Но, повеќето републиканци во американскиот Конгрес одбија да го ратификуваат договорот. Во интервјуто за CNN, кое треба да биде емитувано утре рано наутро по централноевропско време, Путин вели дека ако не боде ратификуван договорот „ние ќе мора некако да реагираме“, што вклучува и разместување на нови нуклеарни технологии. Тој во интервјуто вели и дека договорот е во најдобар интерес за САД и дека сенаторите ќе мора да имаат „многу глупава природа“ за да го игнорираат.
  сите 11 | | | веќе видена

  Рускиот премиер Владимир Путин предупреди дека неговата земја ќе биде присилена да ги засили своите нуклеарни сили, ако САД не го ратификуваат новиот договор СТАРТ за намалување на вооружувањето, пренесува Аssociated Press Договорот, наречен „нов СТАРТ“ беше изготвен годинава и беше пофален дека носи нов дух на соработка меѓу Вашингтон и Москва. Но, повеќето републиканци во американскиот Конгрес одбија да го ратификуваат договорот. Во интервјуто за CNN, кое треба да биде емитувано утре рано наутро по централноевропско време, Путин вели дека ако не боде ратификуван договорот „ние ќе мора некако да реагираме“, што вклучува и разместување на нови нуклеарни технологии. Тој во интервјуто вели и дека договорот е во најдобар интерес за САД и дека сенаторите ќе мора да имаат „многу глупава природа“ за да го игнорираат.
  сите 11 | | | веќе видена

  Рускиот премиер Владимир Путин предупреди дека неговата земја ќе биде присилена да ги засили своите нуклеарни сили, ако САД не го ратификуваат новиот договор СТАРТ за намалување на вооружувањето, пренесува Асошиејтед прес. Договорот, наречен „нов СТАРТ“беше изготвен годинава и беше пофален дека носи нов дух на соработка меѓу Вашингтон и Москва. Но, повеќето републиканци во американскиот Конгрес одбија да го ратификуваат договорот. Во интервјуто за CNN, кое треба да биде емитувано утре рано наутро по централноевропско време, Путин вели дека ако не боде ратификуван договорот „ние ќе мора некако да реагираме“, што вклучува и разместување на нови нуклеарни технологии. Тој во интервјуто вели и дека договорот е во најдобар интерес за САД и дека сенаторите ќе мора да имаат „многу глупава природа“ за да го игнорираат.
  сите 9 | | | веќе видена

  Москва, 1 декември – Русија ќе ги зголеми нуклеарните сили доколку САД не го ратификува новиот договор за скратување на нуклеарното оружје – СТАРТ, тврди рускиот премиер Владимир Путин. Во интервју за „Си-Ен-Ен“, Путин ги предупреди САД дека неговата земја ќе смета за неопходно да ги зголеми нуклеарните сили. Според него, ако не се потпише договорот, Русија ќе треба да реагира на некаков начин, вклучително со располагање на ново нуклеарно оружје. Путин рече дека договорот е во интерес на САД и оти американските законодавци треба да се „многу глупави, да не го разберат тоа“.
  сите 9 | | | веќе видена

  Според еден таен документ, т.е. извештај во пресрет на гласањето, кое го потресе скандал со корупција, а притисокот и зовриената атмосфера за мито продолжува да лебди над најмоќната спортска федерација, најавува дека Англија и САД се големи фаворити за организација на Мундијалите по Бразил во 2014 година. Иако ФИФА постојано објавува и се повикува на транспарентност и неизвесност во изборот, таен извештај на фудбалската организација кој излезе на виделина како перфектни ги оценува кандидатурите на Англија и САД. Според извештајот, двете кандидатури се стоотстотни, а рејтингот го дава консултантот на ФИФА, Мекинси. Мекинси анализира пет главни точки за приходи– спонзорство, продажба на билети, угостителство, лиценцирање и медиуја права. Овие пет точки, треба да ги надополнат извештаите на техничките комисии за организациските способности, кои се посебно изготвени и достапни за јавноста, а во секој извештај барем од стручните лица, нема перфекционизам и секоја кандидатура има мали или поголеми недостатоци. ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Рускиот премиер Владимир Путин изјави за американската телевизија Си-Ен-Ен дека Русија ќе инсталира нуклеарно оружје и „ударни сили“ доколку не биде вклучена во антиракетниот систем кој западните земји планираат да го постават во Европа. - Доколку предлозите на Русија бидат отфрлени, а се појават нови закани долж нејзините граници, тогаш Русија ќе мора да ја обезбеди својата сопствена безбедност. Ќе бидат поставени нови ракетни, нуклеарни технологии, истакна Путин во интервјуто со Лари Кинг. Рускиот премиер додаде дека неговата земја не сака тоа да се случи и не му се заканува на Западот, објаснувајќи дека е потребно заедничко решавање на проблемот од можни ракетни напади на Европа.
  сите 5 | | | веќе видена