Путин

  во

  Повеќе од 60 проценти од Русите сметаат дека државата треба да ги цензурира медиумите за кои се наведува дека се извори на насилство и на вулгарност, покажуваат резултатите од истражувањето на јавното мислење во Русија. Резултатите од истражувањето покажале дека 58 проценти од испитаниците сметаат дека цензурата е „неопходна“, додека 26 проценти од нив дека е „апсолутно неопходна“, а 32 проценти од нив сметаат дека е „речиси неопходна“. Само осум проценти од нив сметаат дека цензурата е „апсолутно неопходна“. Испитаниците што се залагаат за цензура како причина ги наведуваат насилството, вулгарноста и обесправеноста, потоа неопходноста да се избегнат навредите и дезинформациите, а на граѓаните да им се даде кредибилна информација. Околу 28 проценти од испитаниците сметаат дека државната цензура не постои во земјата, додека осум проценти мисли дека таа не се применува. Светските агенции пренесуваат дека иако рускиот премиер Владимир Путин кога беше претседател голем дел медиуми стави под државна контрола и ...
  | | веќе видена | слични

  Буш, Мушараф и Ахмадинеџад имаат најмала доверба во светот

  Претседателот на САД, Џорџ Буш, пакистанскиот претседател Первез Мушараф и нивниот ирански колега Махмуд Ахмадинеџад се светските лидери што имаат најмала општествена доверба, покажа истражувањето на „Ворлд паблик опинион“ меѓу граѓаните од 20 земји од светот. Резултатите покажаа дека ниту еден светски лидер нема широка јавна доверба надвор од сопствената земја. Според истражувањето, само 23 проценти од испитаниците од САД посочиле дека имаат „голема или извесна“ доверба во Буш во споредба со 22 проценти за Ахмадинеџад и 18 проценти за Мушараф, додека лидерите од другите земји котираат малку подобро. Повеќе од една четвртина од анкетираните изјавувале дека имаат доверба во францускиот претседател Никола Саркози, 28 проценти му веруваат на кинескиот претседател Ху Џинтао, 30 проценти на британскиот премиер Гордон Браун, а рускиот премиер Владимир Путин има доверба од 32 проценти од анкетираните. Најголема доверба анектираните покажале кон ...
  | | веќе видена | слични

  „Внатрешнополитичкиот развој на Русија во последните осум години предизвикува значајно разочарување во САД. Се надевавме дека во 2008 година таа ќе биде поблиска до нас што се однесува до системот на вредности. Со Русија, сепак, најдовме општа основа, за што сведочи Договорот за стратегиски рамки што го потпишаа Буш и Путин во Сочи“, напиша американскиот државен секретар Кондолиза Рајс во програмскиот текст во најновиот број на американското списание „Меѓународни односи“.

  Критикувајќи го раководството во Москва, Кондолиза Рајс смета дека руската енергетска политика има политички мирис. Сепак, вели дека е корисно да се потсетиме дека Русија не е веќе СССР и дека таа не е постојан непријател и стратегиска опасност. Без оглед на критиката, Кондолиза Рајс признава дека во денешна Русија има повеќе лични слободи од кога и да е досега. Но, додава дека тоа не е стандардот што би го сакале. МОСКВА - „Претстојните американски избори нема да влијаат на односите меѓу Москва и Вашингтон. Русија е подготвена ...
  | | веќе видена | слични

  Медведев: Медиумите на руски ограничени надвор од Русија

  МОСКВА - Рускиот претседател Дмитриј Медведев вчера упати критика до странски влади, без да ги посочи земјите, за намерно ограничување на медиумите на руски јазик и предупреди дека Кремљ би можел го возрвати ударот. Во поранешните советски републики живеат големи заедници на етнички Руси и такви што го зборуваат рускиот јазик, а Москва во неколку наврати се има пожалено дека во некои од тие земји нивните права биле прекршени.

  „Не можеме да помогнеме, но обрнете внимание на намерните акции за истиснување на публикациите на руски јазик од информативната арена во одредени земји“, изјави Медведев во говорот на Меѓународниот конгрес на рускиот печат.

  „За нас тоа е чувствително прашање, бидејќи станува збор за зачувување на она што во суштина е главниот културен и информативен медиум за голем број наши сонародници. Русија не може да остане индиферентна и ќе се обиде да реагира на соодветен начин на еден таков тежок феномен“, ...
  | | веќе видена | слични

  Внатрешно-политичкиот развој на Русија во изминатите години предизвикува „значително разочарување“ во САД, тврди американскиот државен секретар Кондолиза Рајс во статија во списанието „Форин афеарс“.

  Внатрешно-политичкиот круг на Русија е извор на значително разочарување особено ако се спомене дека во 2000 година се надевавме дека таа ќе биде поблиска до нас од гледна точка на вредностите, вели Рајс.

  Таа наведува дека односите на САД со држави како Русија и Кина се потпираат повеќе на заеднички интереси отколку на заеднички вредности.

  Русија и САД „пронашле заедничка основа“ пишува Рајс, споменувајќи го притоа договорот за „стратешките рамки“ потпишано во март во Сочи од Путин и Буш.

  Билатералните односи на САД со Русија се подложни на тежок испит поради реториката на Москва и нејзината склоност да ги смета своите соседи за „изгубени сфери на влијание“ и од енергетската политика со јавен политички призвук, наведува Рајс.

  Треба да споменам дека Русија не е ...
  | | веќе видена | слични

  И покрај притисокот на Грција, Руската Федерација нема да ја промени својата политика во однос на името на Република Македонија , рече претседателот Бранко Црвенковски по завчерашната средба со рускиот претседател Дмитриј Медведев во Санкт Петербург. Русија ќе остане доследна на ставот за употреба на уставното име на Македонија - нагласи Црвенковски по средбата со Медведев. Ова е негова прва средба со новиот руски претседател, кој ја презема функцијата пред еден месец.Од негова страна добив уверување оти без разлика на некои барања кои од грчка страна во континуитет допираат до Москва, Руската Федерација нема да го менува својот принципиелен став. Одлуката што еднаш е донесена ќе се почитува во наредниот период, односно ќе биде респектирано и почитувано уставното име на нашата земја - изјави Црвенковски, по средбата што се одржа на маргините на 12. Меѓународен економски форум во Санкт Петербург. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров смета дека многу брзо ќе биде најдено решение прифатливо за ...
  | | веќе видена | слични

  Руската федерација ќе остане доследна на ставот за употреба на уставното име на Република Македонија, изјави денеска македонскиот шеф на државата Бранко Црвенковски, по средбата со рускиот претседател Дмитриј Медведев.

  „Од негова страна добив уверување оти без разлика на некои барања кои што од грчка страна во континуитет допираат до Москва, Руската Федерација нема да го менува својот принципиелен став. Одлуката која што еднаш е донесена ќе се почитува во наредниот период односно ќе биде респектирано и почитувано уставното име на нашата земја“, изјави претседателот Црвенковски, по средбата што се одржа на маргините на 12-от Меѓународен економски форум во Санкт Петербург.

  Ова е прва средба на македонскиот претседател Црвенковски со рускиот претседател Медведев, која се случува само еден месец од неговото стапување на оваа функција.

  „Да се сретнам со претседателот на Руската Федерација само еден месец од неговото преземање на функцијата за мене претставуваше една извонредна ...
  | | веќе видена | слични

  Вложувањата на руските милијардери почнаа да ги даваат ефектите на клупски план, а нацијата очекува успеси и со репрезентацијата. ЦСКА во 2005 година и Зенит годинава победија во Купот на УЕФА, а за успехот со репрезентацијата ќе биде задолжен холандскиот стратег, Гус Хидинк. Проблем во походот кон титулата може да претставува повредата на најдобриот стрелец, Павел Погребњак од Зенит. - Отсуството на Погребњак нема многу да промени. Доколку се сака успех, мора да се биде подготвен и на најлошото. Имам соодветни замени со кои можеме да ја оствариме целта, триумф на првенството - изјави селекторот Хидинк. Холанѓанецот уште во квалификациите го направи првиот чекор кон освојувањето на Европа, тие го освоија второто место во групата каде што до последното коло во игра за пласман на ЕВРО 2008 беа уште и Англија и Израел. Прва ѕвезда на Русија е креаторот на играта на Зенит, Андреј Аршавин, но најголемата сила на Русија и одлика на селекторот Хидинк од претходните искуства е дисциплинираната игра на целата екипа. ...
  | | веќе видена | слични

  По засилувањето на стратешкото партнерство со Пекинг на сите полиња, Медведев со посетата на Берлин, клучниот партнер на европскиот континент, сака да ги зацементира специјалните германско-руски односи изградени во времето на екс канцеларот Герхард Шредер.

  Западот со големо внимание го очекува говорот на Медведев во германскиот Совет за меѓународни односи бидејќи се очекува рускиот претседател да го навести идниот правец на развојот на односите меѓу Русија и ЕУ.

  Во текот на двата претседателски мандата на Владимир Путин, односите Русија и ЕУ имаа забележителни осцилации кои растеа со зголемувањето на енергетската зависност на Унијата од рускиот гас.

  Западните лидери не го криеја незадоволството од начинот на кој Путин раководеше со Русија и застојот во демократските процеси, настојувајќи паралелно да ја намалат зависноста од Москва со големи инвестиции во развојот на алтернативни извори на енергија.

  Секако дека охрабрувачки за нив прозвучеа ветувањата на Медведев за ...
  | | веќе видена | слични

  Таткото на перестројката предлага да се преселат гробовите на сите оние кои се погребани крај Кремљ

  Од нашиот дописник
  Бранко Влаховиќ

  МОСКВА - Бившиот лидер на СССР, Михаил Горбачов, ги возбуди руските пензионери и ветерани, бидејќи во средата изјави дека телото на Владимир Илич Ленин, но и другите гробови кои се наоѓаат крај ѕидините на Кремљ да се преселат од Црвениот плоштад на други гробишта. Некогаш популарниот Горби е уверен дека порано или подоцна ќе се преселат сите оние кои се погребани на Црвениот плоштад. На конференцијата за новинарите што беше организирана по повод идејата да се направи споменик или меморијален центар на жртвите на репресии во СССР, веднаш реагираше угледниот руски академик, еден од најголемите медицински авторитети, Андреј Воробјов, кој изјави: „Зошто би се правело тоа? Тоа е наша историја. Таму се погребани луѓе кои во различни периоди ја водеа земјата“. Воробјов е поранешен министер за здравје, кој го потпиша писмото за поддршка на идејата да се ...
  | | веќе видена | слични

  Мајките на жртвите од кризата со заложниците во училиштето во Беслан, Кавказ, побарале руското обвинителство да спроведе истрага против премиерот Владимир Путин и неговата улога во управување со кризата, во која животот го загубија повеќе од 300 лица, меѓу кои повеќето деца. Повикот беше испратен завчера по саботното интервју на Путин за францускиот весник „Монд“. Во интервјуто Путин истакна дека немало друга можност за разрешување на кризата со заложниците во Беслан во 2004 година, освен прибегнување кон специјална операција. Тој додаде дека немало друга можноста за разрешување на кризата со заложниците во московскиот театар „Дубровка“ во 2002 година освен специјална операција. За време на таа операција загинаа 130 лица. Мајките на жртвите од Беслан, обединети во асоцијацијата „Гласот на Беслан“, го обвинија Путин дека одбил да преговара со киднаперите и ја фрлил армијата против училиштето.
  | | веќе видена | слични

  (Повод: текстот „АМБО ќе почне да се гради кога Путин ќе го дозволи тоа“, „Утрински“, 30 мај 2008)

  Со амбициозниот проект АМБО, иако маргинално, на некој начин бев рано поврзан. Додека работев во амбасадата во Лондон (1993-97), присуствував на промоција и разговори во врска со овој проект, кој силно го поддржував. Дури, сугерирав дека би било добро нафтоводот евентуално да се продолжи од Валона и до јужна Италија, заради зголемување на економичноста, а со тоа и на атрактивноста на целиот проект. Меѓутоа, бргу беше констатирано дека нема таков резон, бидејќи во тој дел на Италија нема рафинерија! Бидејќи зад иницијативата стоеше американски интерес и финансирање, посебен шмек на целиот проект му даваше можноста за блиска енергетска соработка меѓу САД и РФ на Балканот. Меѓутоа, бргу сфатив дека проектот цело време имаше една многу голема фалинка: не беше обезбедена нафта! Колку што разбирав, „таа ситница , односно вклучување во проектот на РФ или на некоја земја од Централна Азија, заради ...
  | | веќе видена | слични

  Главна тема меѓу Медведев и Меркел ќе бидат економските, политичките и културните односи

  Од нашиот дописник
  Бранко Влаховиќ

  МОСКВА - Новиот руски претседател Дмитриј Медведев денес ќе пристигне во Германија. Тоа што неговата прва посета на една европска земја ќе биде Германија не е ниту малку случајно, бидејќи канцеларката Ангела Меркел беше првиот странски државник со кого, неколку дена по изборот на Медведев, се сретна во Москва. Германија е важен економски партнер на Русија, двете земји немаат спорни прашања и со право се очекува односите да бидат се подобри. Дмитриј Медведев ќе го продолжи патот на Владимир Путин и посебно внимание ќе посветува на јакнењето на односите со „земјите од стара Европа“, што е најдобра гаранција дека новопримените членки на ЕУ, како што се Полска, или поранешните советски републики на Балтикот, нема да може да ја изолираат Русија, инсистирајќи на „европска солидарност“ со нив, во спорот против Русија. Економските интереси на Германија, Италија и ...
  | | веќе видена | слични

  Договорот за гасоводот ја истакнува сложената улога на Грција во регионот

  02 06 2008 Грците често чувствуваат дека важноста на нивната земја во регионот не води до дипломатско влијание. Можеби обидот да се стекне влијание стои зад одлуката на владата да се приклучи кон „Јужниот поток“.

  Христос Рингас за Southeast European Times во Атина -- 02 06 08

  Грчките медиуми ја истакнаа важноста на гасоводот за осигурување на стратешка позиција на Грција во регионот. Getty Images

  Договорот за гасоводот „Јужен поток“, кој беше потпишан помеѓу Грција и Русија кон крајот на минатиот месец, беше дочекан со голем ентузијазам во земјата. Дневните весници во Грција пренесуваа триумфални наслови кои ја истакнуваа важноста на гасоводот за осигурување на стратешка позиција на Грција на Балканот.

  Меѓутоа, овој договор можеби ја отвори Пандорината кутија во однос на трансатлантската дипломатија. Иако од американскиот Стејт Департмент немаше официјална реакција, грчките медиуми ...
  | | веќе видена | слични

  Нема таква одбрана која би можела да ги сопре проектилите што во војна би ги лансирале Русија и САД

  Од нашиот дописник
  Бранко Влаховиќ

  МОСКВА - Како да се одговори на американската намера со својата противракетна одбрана да ја опколи Русија е тема на која расправаат, па дури и полемизираат руските генерали и највисоки политичари. Иако Владимир Путин, додека беше претседател на Русија, во повеќе наврати јавно изјави дека неговата земја нема намера да прави ПРО слична на американската, бидејќи тоа е нерационално и прескапо, туку дека Москва ќе подготви асиметричен одговор, една група генерали би сакале многу повеќе пари да се трошат во производството на принципиелно нови ракети кои би се разликувале од сите досегашни.

  Еден од оние генерали, кој отворено се залага за забележително поголемо финансирање на новата ракетна програма, е началникот на ПВО на Русија, генерал-полковникот Николај Фролов. Тој деновиве во Смоленск на научната конференција за изградба на нови ПРО изјави ...
  | | веќе видена | слични

  Русија како целина е против проширувањето на НАТО, бидејќи тоа води кон подигнување нови берлински ѕидови, изјави рускиот премиер Владимир Путин во интервју за францускиот весник „Монд“ запрашан за можноста за членство во Алијансата и на Грузија и Украина.

  Како што пренесува ИТАР ТАСС, Путин посочи дека Алијансата е создадена за заштита од можна агресија, поточно за спротивставување против СССР. Рускиот премиер изјави дека „во моментов ја нема СССР, нема таква опасност, но организацијата остана“.

  „Денеска велат дека НАТО треба да се бори против современите глобални закани- распространувањето на нуклеарно оружје, против тероризам, епидемии, меѓународен криминал. Тие задачи, меѓутоа, не можат да се решат ефикасно во рамките на затворен воено-политички блок, туку можат да бидат разрешени само врз основа на широка соработка“, изјави рускиот премиер во интервјуто за „Монд“, објавено вчера.

  „Проширувањето на Алијансата само ќе доведе до создавање нови граници во Европа, до создавање ...
  | | веќе видена | слични

  Ние принципиелно сме против можноста Иран да се здобие со нуклеарно оружје, рече рускиот премиер Владимир Путин во интервју за денешниот број на францускиот весник „Монд“.

  „Користењето на нуклеарно оружје во еден мал регион како Блискиот Исток би било еднакво на самоубиство. Кој би бил заинтересиран за тоа? Да не би биле Палестинците? Нели и тие ќе престанат да постојат... Ние со сите средства ќе го спречиме распространувањето на нуклеарното оружје“, истакна Путин.

  Што се однесува до тоа дали во моментов Иран се обидува да се здобие со нуклеарно оружје, според рускиот премиер, нема такви докази.

  Путин посочи дека во контактите со ирански претставници секогаш ја истакнувал руската позиција дека Иран не се наоѓа во изолиран регион, туку во еден експлозивен регион.
  | | веќе видена | слични

  За да профункционира нафтоводот АМБО, најважен е ангажманот на компаниите што сакаат да го градат овој стратегиски проект, оценуваат домашните експерти, по вчерашната изјава на министерот Глигор Ташковиќ дека за да се оправда нафтоводот потребно е да има доволно нафта во Црно Море. - Многу е битно колку потенцијалните инвеститори ќе излобираат кај нафтените компании од централна Азија за да добијат сигурен извор и сигурен дотур на нафта во Бургас, каде што почнува АМБО - вели Радомир Цветковиќ, експерт за нафтена индустрија. Според него, политичките случувања во каспискиот регион се клучни за иднината на АМБО. Тој вели дека Русија на секој начин ќе гледа да ги заштити интересите за доминација во енергетскиот сектор во делот на снабдување со нафта и со гас. - Проектот АМБО е прифатен многу одамна, но не му се посветува континуирано внимание. Кога се најави проектот, политиката во каспискиот регион беше различна од денеска кога е се потешко од овој регион да се донесе нафта во Црно Море. Сметам дека за АМБО ...
  | | веќе видена | слични

  Русија ја блокира изградбата на нафтоводот АМБО. Американскиот конзорциум се уште не знае кога ќе почне да ја гради нафтоводната цевка долга 894 километри, бидејќи нема обезбедено доволно количество нафта. Глигор Ташковиќ, човекот што долго време беше еден од клучните луѓе во компанијата што треба да го гради нафтоводот, од позиција на сегашен министер во владата на Груевски, вели дека АМБО ќе почне да се гради само кога ќе има доволно нафта која ќе циркулира низ нафтоводот. На новинарско прашање кога ќе се случи тоа, Ташковиќ вели дека ова е прашање за премиерот Путин, бидејќи тој го контролира извозот од Русија. - За да почне да се гради нафтоводот и да се оправда, потребно е да има доволно нафта во Црно Море. Прашањето треба да им се постави и на нафтените компании во регионот, особено на оние од Русија - вели Ташковиќ. Нафтоводот АМБО треба да се протега од Бургас - Бугарија до Валона - Албанија, а ќе транзитира и низ Македонија. Идејата е низ него да се пренесува нафта за европскиот пазар, но засега ...
  | | веќе видена | слични

  Стартот на изградбата на нафтоводот зависи од тоа кога Русија ќе дозволи испорака на доволно нафта

  Маја Томиќ

  „Одговорот на прашањето зошто АМБО не почнува да се гради ќе го барате кај премиерот на Русија, Владимир Путин. Тој го контролира целиот извоз на нафта од Централна Азија. Засега нема одобрение за доволни количества нафта за АМБО и затоа не се стартува со изградба. Сепак, сметам дека САД и Европа вршат значителен политички притисок да го тргнат АМБО од сферата на руското влијание и од агресивните обиди на Русија да ги контролира сите гасоводи и нафтоводи во регионот“, изјави министерот за странски инвестиции, Глигор Ташковиќ, на вчерашната прес-конференција по работилницата „Нафтоводи - закани наспроти придобивки“. Тој посочи дека, иако две години е надвор од проектот АМБО, мисли дека има надеж за него, бидејќи веќе биле обезбедени финансиски средства од повеќе странски компании. Дополнителна потврда за ова, според Ташковиќ, е и силното политичко лобирање од европските земји. ...
  | | веќе видена | слични