ПСЖ

  во

  Лил со 3-1 беше подобар од Каен дома, во 29. коло на францускиот фудбалски шампионат, со што ја забележа четврта првенствена победа во низа и ја зголеми предноста на седум бода пред конкурентите за титулата Рен полека го губи чекорот во шампионската трка откако дома одигра реми без голови против Оксер. Ова е трет меч во низа во кој домашниот тим не успеа да победи. Монако оствари важна победа во борбата за опстанокот со 2-0 на гости против „отпишаниот“ Арл, кој е убедливо последен на табелата. Резултати, 29. коло: Арл - Монако 0-2 (Муканџо 30, Парк 66), Лил - Каен 3-1 (Чеду 30, Хазард 61, Соу 71), ПСЖ - Лориен 0-0, Рен - Оксер 0-0, Нанси - Бордо 0-0, Сошо - Брест 2-1 (Будебуз 7 п., Браун 90+1 - Груги 61 п.), Тулуз - Монпелје 0-1 (Камара 75), Ница - Лион, Ст. Етјен - Валенсиен, Ленс - О. Марсеј (синоќа). Табела: Лил 58, О. Марсеј 51 (еден меч помалку), Рен 51, Лион 49 (-1), ПСЖ 46 итн.
  сите 2 | | | веќе видена

  Шампионот на Франциија, Олимпик Марсеј со победа се врати од гостувањето кај Ленс во полседниот натпревар од 29.коло на француската Лига 1 одигран синоќа во Ленс. Стрелец на единствениот гол беше Беноа Шерју во 69.минута. Со новите бодови првакот го задржа чекорот на табелата зад лидерот Лил. На другите натпревари од ова коло беа постигнати следниве резултати: Ница - Олимпик Лион 2:2, Сент Етиен - Валенсиен 1:1, Арл - Монако 0:2, Лил - Каен 3:1, Нанси - Бордо 0:0, ПСЖ - Лориен 0:0, Рен - Оксер 0:0, Сошо - Брест 2:1 и Тулуз - Монпеље 0:1. Табела: Лил 58 бодови, Олимпик Марсеј 54, Рен 51, Олимпик Лион 50, ПСЖ 46, Монпеље 42,...
  сите 4 | | | веќе видена

  Шампионот на Франција, Олимпик Марсеј со победа се врати од гостувањето кај Ленс во полседниот натпревар од 29.коло на француската Лига 1 одигран синоќа во Ленс. Стрелец на единствениот гол беше Беноа Шерју во 69.минута. Со новите бодови првакот го задржа чекорот на табелата зад лидерот Лил. На другите натпревари од ова коло беа постигнати следниве резултати: Ница - Олимпик Лион 2:2, Сент Етиен - Валенсиен 1:1, Арл - Монако 0:2, Лил - Каен 3:1, Нанси - Бордо 0:0, ПСЖ - Лориен 0:0, Рен - Оксер 0:0, Сошо - Брест 2:1 и Тулуз - Монпеље 0:1. Табела: Лил 58 бодови, Олимпик Марсеј 54, Рен 51, Олимпик Лион 50, ПСЖ 46, Монпеље 42,...
  сите 4 | | | веќе видена

  Првопласираната екипа во француската Лига 1 Лил вечерва ја има улогата на фаворит во дуелот со 13-топласираниот тим на табелата Каен и со евентуален триумф лидерот ќе ја задржи предноста пред конкурентите во борбата за шампионската титула. Почетокот на овој дуел е во 19 часот, а во истиот термин играат уште: Рен - Оксер, ПСЖ - Лориен, Нанси - Бордо, Арл - Монако и Сошо - Брест. Во терминот од 21 часот се игра натпреварот Тулуз - Монпеље. За утре се закажани другите три натпревари: Сент Етиен - Валенсиен и Ница - Олимпик Лион со почеток во 17 часот, а Ленс и Олимпик Марсеј натпреварот ќе го почнат во 21 часот. Табела: Лил 55 бодови, Олимпик Марсеј 51, Рен 50, Олимпик Лион 49, ПСЖ 45,...
  | | веќе видена

  Овие услови имги изложил неговиот менаџер на два англиски премиерлигаши, а плус побарал 150 милиони фунти за трансферен буџет во првата сезона Тренерот на Реал (М), Жозе Мурињо, веќе им ги постави своите услови на англиските клубови кои сакаат да го ангажираат. Специјалниот бара за себе годишна плата од 20 милиони фунти (23,5 мил. евра), плус 150 милиони фунти (175,5 мил. евра) за трансферен буџет во првата сезона, пишува "Санди експрес". Во моментов Португалецот работи за 10 милиони фунти годишно во Реал и е убедливо прв на листата меѓу колегите-тренери во однос на заработувачката. Агентот на Мурињо, Жорже Мендеш, овој месец беше во Англија и ги изложи условите на својот клиент пред два клуба во Премиер лигата. И двете екипи се во горниот дел на табелата. Според аналитичарите Жозе сака да се врати на Островот, но промената ќе стане факт само во два случаја - или да ги исполни целите што самиот си ги постави во Реал или политиката на мадридскиот клуб да го избрка од "Сантијаго Бернабеу". Специјалниот ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо призна дека бил во близина на местото тренер на францускиот Пари Сент Жермен. Португалецот беше опција за ПСЖ по заминувањето од Челси и непосредно пред да го преземе италијанскиот Интер. „Да, пред некое време бев во близина на ПСЖ, но го одбрав Интер. Сеуште не можам да разберам зошто една од најголемите престолнини во светот нема фудбалски тим од нејзините димензии. Париз е многу чуден случај. Кога за последен пат ПСЖ играл во Лигата на Шампионите? 2004? Тоа е незамисливо за еден град, кој толку многу го сака фудбалот.“ - рече Жозе. Мурињо не ја исклучи можноста еден ден да застане на чело на парижаните. „Зошто да не? Кога ги избирам тимовите кои ќе ги водам секогаш внимавам на моето семејство. Секогаш сме живееле во големи градови, во кои се чувствуваме добро. Досега бевме во Лондон, Милано, Мадрид. Париз дефинитивно е град од истата категорија.“ - објасни уште Жозе.
  | | веќе видена

  Жозе Мурињо за медиумите откри дека откако во септември 2007 година го напуштил Челси, малку недостасувало да ја прифати понудата и да стане селектор на англиската фудбалска репрезентација. Жозе Мурињо призна дека сериозно размислувал за превземање на кормилото на Англија, и само часови го делеле од потпис, но на крајот решил да не ја прифати понудата. „Кога си заминав од Челси, првиот месец ми беше фантастичен. Бев во Африка, Јапонија. Направив многу работи кои предходно не можев да ги направам. И вториот месец беше добар, но третиот веќе се чувствував очајно“, изјавил Мурињо во интервју за францускиот спортски весник L''Equipe и додаде: „Само часови ме делеа од потпишување на договор со англиската репрезентација. Но во последен момент си помислив: Ќе бидам тренер на националниот тим, ќе имам само еден натпревар во месецот а останатото време ќе седам во канцеларија или ќе гледам натпревари. А потоа ќе чекам до лето да играм на Европско или Светско првенство? Не, оваа работа не е за мене“, признава ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Селекторот на Босна и Херцеговина, легендарниот Сафет Сушиќ алијас Папе, беше еуфоричен по пресвртот што го изведоа неговите фудбалери против Романија. БиХ славеше во Зеница со 2:1, иако на полувремето губеше со 0.1. Ведат Ибишевиќ и Един Џеко во вториот дел ја вратија БиХ во игра за пласман на европското првенство во Полска и Украина. БиХ со меч помалку сега се наоѓа на четвртото место во групата Д. Има седум бода - еден помалку од Белорусија и Албанија и пет од водечката Франција. „Ова ми е најдрага победа во кариерата. Доминиравме низ целиот меч и заслужено победивме на крајот. Ќе беше неправедно да завршеше мечот поинаку“, кажа Сушиќ кој има многу големи победи во брилијантната кариера во Сареаво, ПСЖ и репрезентацијата на Југославија. „Не инспирираа навивачите. Тие ни ја дадоа силата за вториот дел. Убеден сум дека можеме барем до втората позиција во групата. А, зошто па да не го нападнеме и првото место во последниот натпревар што ќе го играме со Франција во Париз“, оптимист е Сушиќ. Капитенот на ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Жозе Мурињо за медиумите открива дека откако во септември 2007 година го напуштил Челси, малку недостасувало да ја прифати понудата и да стане селектор на англиската фудбалска репрезентација. “Кога си заминав од Челси, првиот месец ми беше фантастичен. Бев во Африка, Јапонија... Направив многу работи кои предходно не можев да ги направам. И вториот месец беше добар, но третиот веќе се чувствував очајно“ изјавил Мурињо во интервју за францускиот спортски весник L''Equipe. Мурињо открива дека веќе одбил понуди на неколку клубови и дека навистина бил заинтересиран за селекторската позиција, особено што во тој период си замина Стив Мекларен. “Недостасуваа часови - готов бев да потпишам со Англија. Но, потоа се замислив: Ќе имам можеби по еден натпревар месечно и се што ќе треба да правам е да седам во канцеларија и да прегледувам натпревари, а потоа да чекам да се натпреварувм на ЕП или на Мундијал. Оваа работа не е за мене“ вели Мурињо. “Се повлеков во последен момент и решив да чекам понуда од клуб, ...
  сите 12 | | | веќе видена

  АНГЛИЈА: Челси со 2-0 го совлада Манчестер сити во дербито на 30. коло од Премиерлигата и го презеде третото место на табелата. Двајцата Бразилци, Давид Луиш и Рамиреш, го скршија отпорот на Сити во 79 и 90 минута. Ова беше четврт дуел на италијанските тренери Карло Анчелоти и Роберто Манчини откако двајцата работат во англискиот фудбал. Анчелоти конечно ја прекина црната серија што ја имаше против Манчини, кој ги доби сите три претходни дуели против актуелниот англиски првак. Во вториот неделен меч Ливерпул со 2-0 (Кајт 34 пен., Суарес 77) беше сигурен кај Сандерленд. ГЕРМАНИЈА: Баер Леверкузен од натпревар до натпревар е се поблиску до лидерот Борусија Дортмунд, откако со 2-0 (Дердијак 19, Мецелдер 27 аг.)го победи Шалке во 27. коло од Бундеслигата. Фармацевтите имаат седум бода помалку од Борусија Дортмунд. За одбележување е и контроверзниот потег на Михаел Балак, кој го одигра својот најдобар меч откако се врати во Баер Леверкузен, но на крајот од средбата зема мегафон и пред своите навивачи упати ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Марсеј славеше со 2-1 против големиот ривал Пари Сен Жермен за да се пробие на 2. место на табелата со четири бода зад лидерот Лил, во шампионатот на Франција ПСЖ останува на 4. место. Сите голови беапостигнати во првиот дел, а Андре Ају беше стрелец на голот за победаво 35. минута.
  | | веќе видена

  Актуелниот првак на Франција, Олимпик Марсеј синоќа на Велодром во Марсеј постигна вредна победа во борбата за првата позиција. Олимпик пред своите навивачи го совлада ПСЖ со 2:1 со головите на Габриел Хајнце во 16.минута и на Деде Ајев во 35.минута. Голот за гостите од Париз го постигна Клеман Шантом во 27.минута. На другите натпревари од 30.коло во француската Лига 1 беа постигнати следниве резултати: Оксер – Сошо 2:0, Брест – Лил 1:2, Лориен – Сент Ериен 0:0, Монпеље – Ленс 1:4, Тулуз – Ница 1:1, Валенсиен – Бордо 2:2, Олимпик Лион – Рен 1:1 (сабота), Каен – Арл 2:0 и Монако – Нанси 0:1 (недела). Табела: Лил 55 бодови, Олимпик Марсеј 51, Рен 50, Олимпик Лион49, ПСЖ 45,... З. В/ К 77
  сите 2 | | | веќе видена

  Најтрофејниот француски фудбалски клуб во новиот милениум, Лион, потфрли во новиот обид да го стаса лидерот Лил. На 10 кола до крајот на првенството заостанува 6 бода во битката за осмата титула во 21 век. На домашен терен во дербито на 28. коло Лион одигра 1-1 со второпласираниот Рен. Проблем за „лавовите од Жерлан“ е што ги загубија планираните бодови, иако имаа предност од 1-0 и играч повеќе. Резултати и стрелци, 28. коло: Брест - Лил 1-2 (Лесомие 18 - Жервињо 39, Сов 53), Лион - Рен 1-1 (Гомис 36 - Кетрин 87), Оксер - Сошо 2-0 (Јелен 17 и 63), Лоријон - Сент Етјен 0-0, Монпелје - Ланс 1-4 (Бокали 57 - Акале 19, Марво 30 автогол, Руде 33, Жема 62), Тулуз - Ница 1-1 (Сантандер 27 - Сето 90 автогол), Валенсијан - Бордо 2-2 (Даник 36 и 59 - Жуси 81, Сијани 84). Вчера: Монако - Нанси, Каен - Арле, Марсеј - ПСЖ. Табела: Лил 55, Рен 50, Лион 49, Марсеј 48 (еден меч помалку), ПСЖ 45 (-1), Сент Етјен и Монпелје по 39, итн.
  сите 3 | | | веќе видена

  Италија, 30. коло Резултати: Палермо - Милан 1:0, Лацио - Чезена 1:0. Табела: Милан 62, Интер 57 (-1), Наполи 56 (-1), Лацио 54, Удинезе 53 (-1), Рома 49 (-1), итн... Шпанија, 29. коло Резултати: Атлетико Мадрид - Реал Мадрид 1:2, Барселона - Хетафе 2:1, Мајорка - Сарагоса 1:0. Табела: Барселона 78, Реал Мадрид 73, Валенсија 54 (-1), Вилјареал 51 (-1), Еспањол 43 (-1), Атлетик Билбао 42 (-1), итн... Франција, 28. коло Резултати: Олимпик Лион - Рен 1:1, Валенсиен - Бордо 2:2, Тулуз - Ница 1:1, Монпелје - Ленс 1:4, Лориен - Сент Етјен 0:0, Брест - Лил 1:2, Оксер - Сошо 2:0. Табела: Лил 55, Рен 50, Олимпик Лион 49, Олимпик Марсеј 48 (-1), ПСЖ 45 (-1), Сент Етјен 39, итн... Холандија, 28. коло Резултати: НЕЦ Нијмеген - Де Графшап 1:0, Хераклес - Херенвен 4:2, Венло - Вилем 2 0:0, НАК Бреда - Гронинген 0:1, АЗ Алкмар - Витесе 3:1. Табела: ПСВ Ајндховен 58 (-1), Твенте 57 (-1), Ајакс 55 (-1), АЗ Алкмар 49, Гронинген 47, Ден Хаг 45 (-1), итн... Белгија, 30. коло Резултати: Кортријк - Зулте Варегем 2:2. Табела: ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Актуелниот првак на Франција, Олимпик Марсеј синоќа на Велодром во Марсеј постигна вредна победа во борбата за првата позиција. Олимпик пред своите навивачи го совлада ПСЖ со 2:1 со головите на Габриел Хајнце во 16.минута и на Деде Ајев во 35.минута. Голот за гостите од Париз го постигна Клеман Шантом во 27.минута. На другите натпревари од 30.коло во француската Лига 1 беа постигнати следниве резултати: Оксер – Сошо 2:0, Брест – Лил 1:2, Лориен – Сент Ериен 0:0, Монпеље – Ленс 1:4, Тулуз – Ница 1:1, Валенсиен – Бордо 2:2, Олимпик Лион – Рен 1:1 (сабота), Каен – Арл 2:0 и Монако – Нанси 0:1 (недела). Табела: Лил 55 бодови, Олимпик Марсеј 51, Рен 50, Олимпик Лион49, ПСЖ 45,... зс
  сите 5 | | | веќе видена

  Лион ремизира 1-1 со Рен во дерби-мечот од францускиот фудбалски шампионат одигран завчера на „Жерлан“ Тоа е резултат што му оди на рака на лидерот Лил, кој оствари очекувана победа со 2-1 против Брест, по која има пет бода повеќе од Рен, односно шест повеќе од Лион на врвот од табелата. Преостанатите конкуренти за највисок пласман, Марсеј и Пари Сен Жермен, се сретнаа синоќа, во уште едно дерби на францускиот фудбал. Лил е на пат да ја освои својата прва титула во шампионатот по 1954 година. Головите за гостите во вториот дел ги постигнаа Жервињо (12-ти гол) и најдобриот стрелец на шампионатот Муса Соу (19-ти гол), кои заедно со младиот Еден Хазард (5 гола) го сочинуваат ударното трио на Лил. Заедно имаат постигнато 36 од 49 гола на најефикасниот во шампионатот, Лил. Резултати, 28. коло: Оксер - Сошо 2-0 (Јелен 18, 64), Брест - Лил 1-2 (Лесомие 19 - Жервињо 38, Соу 53), Лориен - Ст. Етјен 0-0, Монпелје - Ленс 1-4 (Бокали 57 - Акале 19, Марво 30 аг., Руде 34, Жома 62), Тулуз - Ница 1-1 (Сантандер 27 - Чето ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Актуелниот првак на Франција, Олимпик Марсеј синоќа на Велодром во Марсеј постигна вредна победа во борбата за првата позиција. Олимпик пред своите навивачи го совлада ПСЖ со 2:1 со головите на Габриел Хајнце во 16.минута и на Деде Ајев во 35.минута. Голот за гостите од Париз го постигна Клеман Шантом во 27.минута. На другите натпревари од 30.коло во француската Лига 1 беа постигнати следниве резултати: Оксер – Сошо 2:0, Брест – Лил 1:2, Лориен – Сент Ериен 0:0, Монпеље – Ленс 1:4, Тулуз – Ница 1:1, Валенсиен – Бордо 2:2, Олимпик Лион – Рен 1:1 (сабота), Каен – Арл 2:0 и Монако – Нанси 0:1 (недела). Табела: Лил 55 бодови, Олимпик Марсеј 51, Рен 50, Олимпик Лион49, ПСЖ 45,...
  сите 6 | | | веќе видена

  Актуелниот првак на Франција, Олимпик Марсеј синоќа на Велодром во Марсеј постигна вредна победа во борбата за првата позиција. Олимпик пред своите навивачи го совлада ПСЖ со 2:1 со головите на Габриел Хајнце во 16.минута и на Деде Ајев во 35.минута. Голот за гостите од Париз го постигна Клеман Шантом во 27.минута. На другите натпревари од 30.коло во француската Лига 1 беа постигнати следниве резултати: Оксер – Сошо 2:0, Брест – Лил 1:2, Лориен – Сент Ериен 0:0, Монпеље – Ленс 1:4, Тулуз – Ница 1:1, Валенсиен – Бордо 2:2, Олимпик Лион – Рен 1:1 (сабота), Каен – Арл 2:0 и Монако – Нанси 0:1 (недела). Табела: Лил 55 бодови, Олимпик Марсеј 51, Рен 50, Олимпик Лион49, ПСЖ 45,...
  сите 7 | | | веќе видена

  Погледнете ги десетте најубави и најинтересни погодоци од втората половина на месец Март... 1. Клејтон Ксавиер (Металист); 2. Дејвид Гудвили (Данди Јунајтед); 3. Ренато Аугусто (Баер Леверкузен); 4. Елано (Сантош); 5. Амин Чермити (Цирих); 6. Бодмер (ПСЖ); 7. Алексис Санчез (Удинезе); 8. Питер Витингам (Кардиф Сити); 9. Жунињо (Ал-Гарафа); и 10. Кристијан Лама (Катанија).
  | | веќе видена

  На „Жерлан“ во Лион вечерва (почеток 21 часот) се игра дербито на 28.коло во Француската фудбалска лига. Олимпик Лион го пречекува Рен, домашната екипа со евентуална победа ќе направи чекор поблиску до самиот врв на табелата. На другите натпревари вечерва од 19 часот играат: Оксер – Сошо, Брест – Лил, Монпеље – Ленс, Лориен - Сент Етиен, Тулуз – Ница и Валенсиен – Бордо. Утре се играат три натпревари: Каен – Арл, Монако – Нанси (17 часот) и Олимпик Марсеј – ПСЖ (21 часот). Табела: Лил 52 бода, Рен 49, Олимпик Лион 48, Олимпик Марсеј 48, ПСЖ 45, Монпеље 39, Сент Етиен 38,...
  сите 8 | | | веќе видена