Прилеп

  во

  Републичкиот судски совет за судија во Врховниот суд го избра Јово Вангеловски, а за уште едно место дополнително ќе биде распишан конкурс. Билјана Димитровска и Лидија Георгиевска ќе судат во Управниот суд. Во скопскиот Апелациски суд ќе суди судијката Снежана Бајлозова, додека во Основниот суд Скопје 1 - Једмире Ајдини, а во Скопје 2 - Љупчо Тодоровски и Ханиф Зендели. За судии во Битола избрани се Зоран Караџовски, Јасмина Бошевска и Елизабета Манели Ташевска. Во Велес ќе суди Бојанчо Донев, а во Гевгелија Злата Попова. Даут Рушити и Магдалена Мишовска ќе судат во Гостивар, додека во прилепскиот суд за судија е избрана Оливера Митревска. Дополнително ќе биде распишан конкурс за судија во Управниот суд и во Основните судови во Ресен, Свети Николе, Прилеп и во Гостивар. Судскиот совет третпат не успеа да ги избере двајцата судии во кумановскиот суд.
  | | веќе видена | слични

  „Последните биволи во Македонија“, проект на четворица ученици

  ПРИЛЕП - Со еколошкиот проект „Последните биволи во Македонија“, четворица ученици од средното училиште „Орде Чопела“ од Прилеп освоија престижна награда за екологија. Натпреварот неодамна се одржа во Гетеборг, Шведска, а прилепските средношколци беа втори во конкуренција на 375 екипи од 48 држави во светот.

  Славко Попоски, Александра Ацеска, Симона Зероска и Катерина Николоска со професорката Наталија Ацеска една година работеле на проектот, реализиран во соработка со невладината организација „Биосфера“.

  „Проектот е за заштита на биодиверзитетот, односно заштита на биволите од изумирање. Работевме со наши сили и ресурси, а учениците преку предавања и делење летоци спроведоа кампања за заштита на последните биволи во Македонија, во селото Дебреште“, објаснува Ацеска.

  Учениците добија награда од 6.000 долари што им ја доделија организаторот UNEP и корпорацијата „Волво“. Тие се задоволни, бидејќи научиле како ...
  | | веќе видена | слични

  Текстилците обвинуваат дека работодавците масовно ги кршат работничките права

  Моника Талеска

  ПРИЛЕП Конфекционерите од Прилеп реагираат и се жалат дека сопствениците на текстилните фирми континуирано ги експлоатираат. Според текстилците, работодавците масовно ги кршат работничките права, заобиколувајќи ги законската регулатива и колективниот договор. Со крајно арогантен однос, речиси при секоја конфликтна ситуација им се закануваат на конфекционерите дека ќе ги избркаат од работа. Во Прилеп функционираат 30-ина конфекции, каде што се вработени повеќе од 3.000 работници. Голем дел од фирмите се со грчки капитал.

  „Не се почитува работното време. Се работи прекувремено во недели и државни празници, а во одредени случаи на работниците не им се исплаќа бонус за прекувремената работа. Има случаи кога платата се исплаќа во готово, без пресметки и исплатни листи. Работниците не добиваат надоместоци за храна, за боледување, им се скусува годишниот одмор. И вработувањата на црно не се ...
  | | веќе видена | слични

  Од антикорупциската комисија добивме одговор дека нема пречка за реализација на програмата во изборниот период, како и за распишување на тендерите за градежните работи, изјави министерот Михајло Маневски

  Четиринаесет милиони евра, од кои 4 милиони се обезбедени од буџетот, ќе бидат инвестирани за изградба на нови или за реконструкција и санација на постојните затвори заради обезбедување подобри услови за осудените и за вработените во овие институции. Ова вчера го најави министерот за правда Михајло Маневски, презентирајќи ја програмата на Владата за подобрување на состојбите во затворите во периодот од 2008 до 2011 година. Останатите 10 милиони евра потребни за реализација на оваа програма ќе бидат обезбедени со кредит од Европската банка за обнова и развој.Маневски најавува дека со овие инвестиции ќе се создадат европски стандарди за престој на осудените и притворените во затворите, за нивна ресоцијализација и хумано постапување со нив, за подобрување на здравствената грижа, но и за отворање 290 ...
  | | веќе видена | слични

  Претпоследното 32. коло во Првата фудбалска лига на Македонија ги изненади прогнозерите. Шкендија со пораз од Ренова (0-2) ги загуби и теоретските шанси да стигне до бараж за опстанок, иако мечот во Тетово доцнеше со почетокот десетина минути. Генц Исени и Фисник Нухију ги „издриблаа“ прогнозерите, а Цементарница по ремито со Башкими (1-1) во Куманово, е испратена од елитното друштво со по некоја клоца и камен по главата. Марјан Белчев обезбеди предност за отпишаната Цементарница, а Скендер Исмаили погоди за голем бод за домаќинот. Не го разбирам притисокот. Игравме за себе, иако бевме испаднати, а тоа не можеа да го прифатат домаќините и ни вршеа притисок. Дури и четвртиот судија нападна наш играч. Откако се заврши и беше познат исходот на другите мечеви, не ни беше дозволено да влеземе во соблекувалните. По нас фрлаа со камења и со тврди предмети од гледалиштето. Еден камен заврши во мојата глава - вели тренерот на Цементарница, Драги Стефановски. На едно коло пред крајот од 16. фудбалски шампионат во ...
  | | веќе видена | слични

  Ренова со 2-0 ја совлада Шкендија и ги пресели тетовци во понизок ранг. Елитата веќе ја напушти Цементарница, а Башкими ќе игра во плејаутот против третопласираниот тим во Втората лига. Во последното коло ќе се реши кој ќе им прави друштво на кумановци во баражот, а битката се води меѓу Напредок и Силекс. Пелистер ги победи кичевци, а кратовци освоија бод во Прилеп и ја пролонгираа одлуката за 9. позиција на табелата. Во натпреварите што не решава ништо, Башкими и Цементарница одиграа без победник, а Работнички К. минимално славеше над Вардар. Милано ја совлада Македонија и се зацврсти на второто место, пред Пелистер, кој ќе не претставуваат во Купот на УЕФА.
  | | веќе видена | слични

  Не само што владата на ВМРО-ДПМНЕ нема да ги затвори „Тутунски комбинат“ и „Еурокопозит“, туку тие ќе бидат гордост на македонската економија и сите вработени ќе бидат задржани на работа, им порача Зоран Ставрески, носител на четвртата изборна единица на коалицијата „За подобра Македонија“ на ВМРО-ДПМНЕ, на прилепчани на митингот што се одржа во неделата вечерта во Прилеп. Првпат во кампањата, на митингот во Прилеп не присуствуваше лидерот Никола Груевски. Според Ставрески, ВМРО-ДПМНЕ е првата и единствена партија во Македонија што излезе јавно пред граѓаните и ја објави сопствената позиција за решавање на спорот за името со Грција. - Ја повикувам лидерката на СДСМ, како што ВМРО-ДПМНЕ кажа каде е црвената линија, и таа да го стори истото пред бранителите на Македонија и да кажат на што се се подготвени - рече Ставрески. Тој вети дека ќе се заврши изградбата на третата лента на Плетвар, ќе се изгради индустриска зона за да се отворат фабрики. Ќе се градат базен, спортски сали, а 1,3 милион евра се планирани ...
  | | веќе видена | слични

  Ахмети посакува Албанец да стане претседател или премиер

  Оливера Војновска

  Кампањата за овие вонредни избори влегува во втората половина и во пораките кои се испраќаат од митинзите и од средбите со граѓаните, покрај вообичаените, може да се слушнат и нови тонови. Одбраната на името и идентитетот се уште е топ тема на собирите на конзервативно-патриотскиот блок предводен од ВМРО-ДПМНЕ, како и на проевропската "Сонце - коалиција" на чело со СДСМ.

  Но од вчера партијата на премиерот Никола Груевски во предизборни цели го стави и екс-министрот за внатрешни работи, Љубе Бошкоски. Централата на ВМРО-ДПМНЕ информираше дека министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, носител на листата од коалицијата "За подобра Македонија" во Шестата изборна единица изминатиот викенд при обиколката на Тетовскиот регион го посетила и семејството на Бошкоски.

  Лидерот на ДУИ, Али Ахмети пак, посакува во Македонија да стане реалност носителот на некоја од трите највиски функции во ...
  | | веќе видена | слични

  Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој буквално не се симнува од телевизиските екрани, завчера цел ден не се појави во јавноста. Така што неговото отсуство во неделата предизвика огромно изненадување, но и љубопитност за тоа која е причината што го немаше во медиумите? „Премиерот Груевски имаше грип“, гласи кусиот одговор од Владата. Оттаму велат дека тој го послушал советот на лекарите, кои му сугерирале еден ден да одмори. Груевски вчера повторно се појави во јавноста на презентацијата на завршните интервенции на Стражарската кула на Камениот мост, каде што имаше воведно обраќање.

  Инаку, во неделата премиерот, иако беше најавен на отворањето на спортската сала „Ѓорче Петров“ во гимназијата „Кочо Рацин“ во Скопје, сепак, не дојде. Груевски не беше ниту на митингот во Прилеп, каде што главна ѕвезда беше носителот на листата во Четвртата изборна единица, Зоран Ставрески.

  Во ВМРО-ДПМНЕ, пак, вчера никој не сакаше да открие зошто нивниот партиски шеф, кого се навикнавме ...
  | | веќе видена | слични

  Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, не се појави на митингот

  ПРИЛЕП Коалицијата „За подобра Македонија“ митингуваше на полупразен плоштад во Прилеп. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, не се појави на предизборниот митинг, но носителот на кандидатската листа на Четвртата изборна единица, Зоран Ставрески, жестоко најави продолжување на преродбата.

  Ставрески рече дека ќе продолжи политиката на намалување на даноците и придонесите, подобрување на бизнис-климата за привлекување нови инвестиции, отворање нови работни места, сигурен пласман на земјоделските производи, за учениците вети компјутеризиран систем на образование, за студентите поголема можност за студирање, а за граѓаните повисоки плати и пензии.

  „ВМРО-ДПМНЕ нема да прифати промена на Уставот со цел да се промени уставното име. Нема да дозволиме ниту една политичка партија ниту Владата или парламентот да се согласат на какво било решение за наметнатиот спор, освен граѓаните, кои треба да го направат тоа на ...
  | | веќе видена | слични

  Ние сме единствена партија која не се плаши да покаже отчет пред граѓаните за сработеното и за разлика од сите други кои сакаат да им се заборави времето кога биле на власт, ние ве потсетуваме да побарате отчет од ВМРО-ДПМНЕ, изјави вчера на митингот во Прилеп носителот на листата во ИЕ 4, Зоран Ставрески.

  На митингот, и покрај очекувањата, не присуствуваше лидерот Никола Груевски. Ставрески уште еднаш истакна дека тие нема да го сменат уставното име по никоја цена и ги праша СДСМ дали и тие се подготвени на тоа.

  „Ја повикувам лидерката на СДСМ да каже каде е црвената линија, но уште подобро да каже дали воопшто таа има црвена линија и дали СДСМ има црвена линија или е подготвена по секоја цена, а и по цена на името да го направи тоа што не им го кажуваат на граѓаните“, рече Зоран Ставрески, носител на листа во ИЕ 4.

  Ставрески рече дека оваа Влада била горда што опозицијата ја нарекувала „земјоделска Влада“ и ги потсети прилепските тутунари дека покачувањето на субвенциите ќе ...
  | | веќе видена | слични

  Во конкуренција на 375 екипи од 48 земји во светот четворица средношколци од Прилеп го освоија второто место на меѓународниот натпревар по екологија во Шведска што го организираа Обединетите Нации и корпорацијата „Волво“. Финалето се одржа од 9 до 14 мај.

  Приказната за „Последните биволи во Македонија“ ги направи Катерина Николоска, Александра Ацеска, Славко Попоски и Симона Зероска од прилепското училиште „Орде Чопела“ славни во светот меѓу своите врсници, кои заедно со својот професор Наталија Ацеска неодамна се вратија со многу впечатоци и задоволни со успехот што го постигнаа.

  „Ова е неверојатно искуство. Ја претставивме Македонија во најдобро светло, им раскажавме со какви богатства располага нашата татковина. Ова е поттик за нови проекти и за поголема заштита на животната средина“, велат учениците се уште под импресии, додавајќи дека „се чувствуваат како филмски ѕвезди кои добиле оскар. Така и не третираа во Шведска“.

  Средношколците денеска беа примени од прилепскиот ...
  | | веќе видена | слични

  Ново инфективно одделение во Прилеп

  Во Прилеп вчера беше отворено новото инфективно одделение при Градската болница „Борка Талески“, објект кој чини над 1,2 милион евра. Зградата на трикатното Инфективно одделение во кругот на прилепската болница се градеше седум години. Изградбата почна со 900.000 евра, пари обезбедени од продажбата на телекомот. Работите запреа, објектот беше запоставен, а голем дел и уништен. Во последните реч две години Фондот за здравство вложи уште 300.000 евра за да се доизгради и да се санира. Околу 120.000 жители од Прилепскиот регион добија современ здравствен објект по сите стандарди - изјави министерот за здравство Имер Селмани.
  | | веќе видена | слични

  Отворено ново Инфективно одделение во прилепската болница

  ПРИЛЕП - Вчера во Прилеп е отворено новото Инфективното одделение во градската болница „Борка Талески“ во Прилеп, објект што чини над 1,2 милиони евра.

  Зградата на трикатното Инфективно одделение во кругот на прилепската болница се градеше седум години. Изградбата почна со 900.000 евра, пари обезбедени од продажбата на „Телеком“. Работите запреа, објектот беше запоставен и голем дел уништен, а во последните две години Фондот за здравство вложи уште 300.000 евра за да се доизгради и да се санира.

  Зградата на Инфективното одделение располага со корисна површина од 1.600 квадратни метри, а во него ќе биде сместено и Одделението за физикална терапија. (М.Т.)
  | | веќе видена | слични

  Во Прилепско почна садењето на тутунот

  Во Тополчани и во Долнени, Прилепско, почна садењето на тутунот. Стартува и склучувањето договори со откупувачите „Сокомак“ од Битола, Тутунскиот комбинат - Прилеп, „Струмица табак“ и „Алијанса“ од Кавадарци.

  Според Подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, годинава, поради зголемениот интерес, се очекува да бидат засадени над 5.000 хектари. „Очекуваме годинашната реколта да надмине 8.000 тони, а тутунарите се надеваат дека ќе постигнат повисоки откупни цени“, вели Стеван Котески, раководител на Подрачната единица.

  Претпријатијата внесоа во договорите процентуални зголемувања на цените по класи од три до девет отсто. Се очекуваат и повисоки субвенции од државата, 45 денари за килограм предаден тутун. (МИА)
  | | веќе видена | слични

  „Подем на сценската уметност“ од Ристо Стефановски

  Утре во Друштвото на писателите на Македонија во 12 часот, ќе се одржи промоција на шестата книга од едицијата „Театарот во Македонија“ на театрологот Ристо Стефановски, која е насловена „Подем на сценската уметност“. За книгата на промоцијата ќе говорат ликовниот уметник Владимир Георгиевски, режисерот Владо Цветановски и актерот Ѓорѓи Јолевски.

  Шестата книга од едицијата „Театарот во Македонија“ го опфаќа периодот од 1968 до 1971 година, години во кои е опфатена работата (премиери, публика, одгласи на критиката) на сите театри во републикава: МНТ (Драма, Опера и Балет), Драмски театар, Театарот на народностите (Албанска и Турска драма), народните театри во Битола, Прилеп, Велес, Куманово, Штип и Струмица.

  Во книгава, хронолошки се опфатени и фестивалите во Југославија на кои настапувале нашите театри, потоа републичките фестивали како „Војдан Чернодрински“, „Охридско лето“, „Мајски оперски вечери“, но и фестивалите на ...
  | | веќе видена | слични

  На две кола до крајот на првенството треба да се добие одговор на прашањето дали Шкендија ќе успее да го помине Башкими на 10. позиција и да се најде во плејаутот, позиции што се обидуваат да ги избегнат Силекс и Напредок. Другото е совршено јасно. Работнички К. е нов шампион, а зад него се Милано и Пелистер, додека Цементарница се збогуваше со елитата. Интересно ќе биде во Битола, каде што Пелистер, кому бодовите не му значат ништо, го пречекува Напредок. Во Прилеп, се уште актуелниот шампион Победа игра со Силекс, кој се обидува да обезбеди спас во Лигата. Башкими ќе го избегне директното испаѓање само доколку ја совлада Цементарница. Натпреварот на Градски меѓу Вардар и Работнички К. е дерби само според имињата на противниците, но не и според местоположбата на табелата и среденоста на ситуациите во клубовите. Релаксирано се очекува да биде и на средбата Милано - Македонија во Куманово.
  | | веќе видена | слични

  Пензионер се обидел да силува сосетка

  Прилепчанецот Славчо И. (64) се обидел да силува 20-годишна сосетка, завчера напладне во неговата куќа во Прилеп, соопшти МВР. Прилепската полиција против Славчо И. поднела кривична пријава.Инцидентот се случил околу 12 часот кога Ј.Г. дошла во куќата на соседот Славчо И. и ја побарала својата мајка. Осомничениот ја отворил вратата и на влезот ја бакнал девојката, а потоа ја одвлечкал во собата, каде што продолжил да ја допира по телото. Девојката успеала да се оттргне и да избега.
  | | веќе видена | слични

  На две кола до крајот на првенството треба да се добие одговор на прашањето дали Шкендија ќе успее да го помине Башкими на 10. позиција и да се најде во плејаутот, позиции што се обидуваат да ги избегнат Силекс и Напредок. Другото е совршено јасно. Работнички К. е нов шампион, а зад него се Милано и Пелистер, додека Цементарница се збогуваше со елитата. Интересно ќе биде во Битола, каде што Пелистер, кому бодовите не му значат ништо, го пречекува Напредок. Во Прилеп, се уште актуелниот шампион Победа игра со Силекс, кој се обидува да обезбеди спас во Лигата. Башкими ќе го избегне директното испаѓање само доколку ја совлада Цементарница. Натпреварот на Градски меѓу Вардар и Работнички К. е дерби само според имињата на противниците, но не и според местоположбата на табелата и среденоста на ситуациите во клубовите. Релаксирано се очекува да биде и на средбата Милано - Македонија во Куманово.
  | | веќе видена | слични

  Претставата „Тапани во ноќта“ од Брехт во режија на младиот битолски режисер Мартин Кочовски, својата премиерна изведба ќе ја доживее вечерва во Народниот театар „Војдан Чернодрински“ во Прилеп.

  Приказната е лоцирана на 14 јануари 1921 во Берлин, кога се случува крајот на Спартанистичкото востание против власта. Војник, оптоварен со сите специфики на поствоениот синдром по Првата светска војна, се враќа дома со надеж дека барем љубовта останала. Но, војната оставила траги и во животот на неговата сакана...

  Режисерот Мартин Кочовски вели дека станува збор за ансамбл претстава во која 17 актери се постојано на сцената. „Тоа е спецификата, затоа и ретко кој театар продукциски може да го издржи Брехт. Претставата зрачи со брилијантна актерска игра, има многу пеење, танцување... Екипата има огромна инспирација, волја и енергија која зрачи од сцената. Успеавме да ја постигнеме прочуената слоевитост на Брехт“, истакнува Кочовски.

  Во подготовката на овој проект, освен младиот ансамбл на ...
  | | веќе видена | слични