Прилеп

  во

  На денешното тргување (07.12.2010 Вторник) индексите затворија во зелената територија. На крајот на денешното тргувањето МБИ 10 заврши на 2250 поени или 0,07 % , МБИД освои 2410 поени (0,03 %), додека пак ОМБ оствари раст од 1,44 % или 115 поени. Најзначајни промени кај котираните акции кои се дел од МБИ 10 се следниве: Акцијата на Макпетрол (24.401 ден. просечна цена ) и Алкалоид ( 3.850 ден. просечна цена) пораснаа и тоа за 1,67 % и 0,03 % соодветно за секој . Со негативен предзнак на денешното тргување се истакнаа Гранит ( -0,50 % со 504 ден. просечна цена ), Топлификација ( -0,21 % со 3 294 ден. просечна цена ) и Стопанска Банка Битола ( - 1,79 % со 2750 ден. просечна цена ). Кај акциите кои се дел од МБИД беше забележано тргување со 3 акции и тоа со Акција на Тутунска Банка чија што вредност загуби -0.07 отсто од вредноста (3417 просечна цена). Акција на Телеком АД Скопје чија што вредност доби 0,26 % ( 455 просечна цена). И акцијата на Прилепска Пивара АД Прилеп исто така доби 0,11 % (9 ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Податоците од Државниот завод за статистика не соодветствуваат на реалноста, така барем тврдат директорите на повеќе културни институции. Во театрите, тврдат некои од директорите, има дури и двојно поголема посета, иако според Заводот посетеноста е намалена. И во Театарот за деца и младинци ситуацијата е идентична КОЛКАВА ПРОДУКЦИЈА И ПОСЕТА ИМАМЕ ВСУШНОСТ? За статистиките се обожава да се користи „средна вредност“, односно просек. На тој начин можеме да дознаеме колкава е просечната плата во државата во која живееме, или просечното консумирање цигари, просекот на сообраќајни несреќи во јуни, на пример, просечната должина на траење на сексуалниот чин и сл. Но изразувањето на просекот во суштина е вакво: ако едната нога ја ставите во некој сад со вода што врие, а другата нога во сад со ладна вода, тогаш статистички гледано сте во млака вода. Но во реалноста тогаш сте итен случај за во болница! Пресметките (веројатно) се точни, ама не ја отсликуваат реалноста. Нешто слично се случува и со последниот ...
  | | веќе видена

  Џамии стари 500-600 години со уникатни мозаици се уриваат и се градат нови бетонски, предупредува Бехиџудин Шехапи,директор на Националниот конзерваторски центар на Македонија во изјава за „Дојче веле“ БЕХИЏУДИН ШЕХАПИ ЗА „ДОЈЧЕ ВЕЛЕ“ „Во земјата има веројатно околу сто џамии, кои се дел ревалоризирани и се под заштита на законот, а дел не. Некои од нив, иако се стари 600 години и имаат исклучителни елементи на исламската уметност и архитектура, веќе се урнати од нивните џамиски одбори, за да се градат на нивните места нови бетонски џамии. Деновиве ова се случи со ‘Гам-гам’, џамија во Тетово“, вели Шехапи и посочува пример и во Скопје. Според него, непочитувањето на законот е подрастично во случајот на џамијата „Араста’“, затоа што таа е изградена во 1420 година и е една од најстарите во Македонија. Урнати се нејзините темели и сиот извонреден мозаик. Шехапи посочува кои активности се преземаат и во другите региони на земјата. „Националниот конзерваторски центар спроведува проект во Мустафа–пашината ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Трајче Камчески е третото дете-амбасадор на Детската амбасада за сите деца на светот од Прилеп Во наредните четири години Камчески, кој ја прими сината лента како симбол на слободата и жолтиот писул, кој означува вечност кон небото и сонцето, на инаугурацијата што беше извршена деновиве вели дека ќе продолжи по патот на хуманоста трасиран од претходните три деца-амбасадори. - Функцијата не подразбира предубедувања. Мојот стремеж ќе биде насочен кон хуманоста и придонесот за градење на највисоките вредности во општеството. Ќе се заложам за целосно имплементирање на Конвенцијата и декларацијата за заштита на детските права на Обединетите нации во нашата земја. Детската амбасада е алка што ги обединува децата од целиот свет, чија една единствена цел е децата да имаат убаво и весело детство - вели Камчески. Малиот амбасадор е ученик во осмо одделение во ОУ,, Кочо Рацин“ во Прилеп. Тој од својата седма година е член на Детската амбасада и се грижи за заштита на детските права. Веста е прочитана: ...
  | | веќе видена

  Надлежните цела сабота преку медиумите тврдеа дека нема опасност, а да знаевме дека реката надоаѓа, немаше да седиме дома и да чекаме да ни го уништува трудот, зборуваа вчера велешани што имаат имот во месноста Речани Надојдените води на реките, кои викендов поплавија повеќе подрачја во земјава, се повлекуваат, но тоа не ги намали маките на луѓето што повторно доживеаја тешки загуби. Вишокот води сега се слеваат во Вардар, неговото ниво нагло се зголемува, па реката станува опасна, особено кај Демир Капија. Хидролозите вчера предупредија за можни поплави се' до границата со Грција. Според нив, поради конфигурацијата на теренот, најзагрозени се земјоделските површини во близина на коритото на реката, а мала е опасноста да бидат поплавени населбите во ова подрачје. - По поплавите во повеќе региони, сега по престанокот на дождовите се појавува веќе познатиот феномен - сите води се слеваат во Вардар. Оттаму и ова нагло зголемување на водостојот кај Демир Капија, подрачје што практично е собирна точка на повеќе ...
  сите 35 | | | веќе видена

  ПРИЛЕП - Над 1.000 хектари земјоделско земјиште во атарите на прилепските села Чепигово, Тројкрсти, Пашино Рувци и Загорани се под вода. Жителите трпат огромни штети зашто, велат, поплавен им е целиот род, а сите семејства живеат исклучиво од земјоделство. Тврдат дека оваа слика се повторува секоја година и по два пати, дека постојано се жалат во локалната самоуправа, подрачното Министерство за земјоделство, но без успех. Мештаните обвинуваат дека ниту локалната самоуправа презема мерки трајно да го реши проблемот ниту Министерството води грижа за сиромашните, оштетени земјоделци, кои не ги зеле парите за отштета за поплавите минатата година. Но, од локалната власт, односно од Регионалниот центар за справување со кризи ги демантираат нивните обвинувања. Велат дека причината за поплавите и за новонастанатите штети локалното население треба да ја бара кај себе, затоа што дел од жителите во овие села, поставените песочни брани ги растуриле, користејќи ја песокта за лични потреби. Сепак, велат, во соработка со ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Станува збор за психолошки љубовен роман наменет за младите при решавањето на нивните секојдневни љубовни проблеми и дилеми. Опфатен е студенскиот живот и деновите поминати на факултет. Во романот се зборува за сите видови на љубов, почнувајќи од заљубувањето, платонската и фантазерската љубов, па завршувајќи со зависната, патолошка и невозвратена љубов. „Токму од поимот љубов зависи животот на сите нас, но бидејќи живееме денес во свет во кој медиумите ни ја имаат изменето како нашата слика така и нашите сфаќања и мислења и чувства за љубовта, таа природна состојба на љубов денеска е заменета со сосема нешто друго кое се нарекува ’љубов’, а е само еден вид на патолошка љубов“, вели авторот Иле Милевски. Инаку овој роман за првпат беше објавен на интернет на страницата на creative commons Македонија каде за период од една година беше најсимнувана книга во Македонија со над 4.000 симнувања. Поради голема заинтересираност кај читателите, авторот Иле Милевски реши да го издаде и во печатена верзија ...
  | | веќе видена

  Четири години Ohridnews е пријател и подржувач на охридските спортисти давајќи им ја несебичната подршка на идеите и нивните иницијативи. Во изминатите четири години, објавивме околу 10 илјади информации поврзани со спортот. Информиравме за сите спортските настани во Охрид, не запоставувајќи и незамaрувајќи ниту еден спорт и резултат постигнат на охридските спортисти на локално, национално и интенационално ниво. Од година во година растеме, и ги бележиме сите успеси на охриѓани и на македонските спортисти ширум планетата, притоа информирајќи и за сите големи европски и светски натпреварувања. Бевме домаќини на Сергеј Бубка и медиумски покровител на Првиот Атлески Митинг. Срдечно го пречекавме двократниот освојувач на Лигата во Шампиони, Миодраг Белодедиќ Со КК Амак СП го освоивме купот на Р.Македонија. Ги прославивме 44-те поени на Весна Балазоска на мечот против Клубски во Делчево. Со Мишко Танески бевме на Мон Блан, па на Хималаите. Со младите Димитар Камнароски и Тамара Трајковски жнееме ...
  | | веќе видена

  Жителите од Горно и Долно Радобил трет ден се отсечени од Прилеп. Раечка река се излеа и го урна мостот што ги поврзува двете села со градот. Учениците од двете села вчера не можеа да појдат на настава во Дреново и во Прилеп. Мештаните тврдат дека мостот сами го изградиле пред 30 години. Локалните власти и екипи од Центарот за управување со кризи, синоќа ги посетија жителите од селата. Ветија со пари од Владата и Општината за десет дена ќе постават монтажен мост. Од денеска храна и превоз на учениците ќе се врши преку импровизиран премин.
  сите 3 | | | веќе видена

  Над сто жители на прилепските села Големо и Мало Радобил три дена се отсечени од светот, откако по поројните дождови во саботата попладнето се урнал мостот на Раечка река. Учениците и дел други жители кои имаат итни потреби во градот, пешачат по 5 километри, со коњ или на магаре за да стигнат до урнатиот мост, а потоа бараат начин како да ја преминат реката. Од Дирекцијата за заштита и спасување и прилепската Општина, најавуваат итна интервенција за поставување на монтажен мост, додека не се изгради нов. -Саботата околу 16 часот, мостот падна. Отсечено е Големо Радобил и Мало Радобил каде што живеат околу 115 жители, претежно деца. Сабајлево беше проблем да појдат до училиште, мораше да се донесат до овде, па после да ги преземат за во градот. Во овој период, кој како ќе се снајде,некој со магаре, некој со коњ. Друго нема, евентуално ако го направат побргу ќе го користиме пак, ако не ќе мора да бараме друго решение.-вели Борис Крстески, жител на селото. -Ние навремено ќе реагираме овој локален пат да не ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Две села, Големо и Мало Радобил со 115 жители веќе втор ден се отсечени од цивилизацијата. Тие попладнево ја информираа локалната самоуправа во Прилеп, по што веднаш на местото пристигнаа екипи на Дирекцијата за заштита и спасување, на локалната самоуправа и на Центарот за управување со кризи. Борче Крстески, жител на Радобил, кому екипите му помогнаа да го премине урнатиот мост, објаснува дека тој е граден пред триесетина години. - Мостот на Раечка река, селаните го изградија во 80. години. Отсечени се 115 жители од двете села. Учениците денеска не појдоа на училиште. Чекаме некој да ни помогне, објаснува Крстески. Комисијата за елементарни непогоди на локалната самоуправа утре ќе направи обиколка на теренот. Градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески изјави оти со помош на локалната самоуправа и на државата жителите ќе добијат нов мост. Од утре организиран превоз ќе ги пречекува десет ученици од селата Големо и Мало Радобил, кои посетуваат настава до осмо одделение во селото Дреново, а седум средношколци ...
  | | веќе видена

  Прилеп - Присутните на 30 годишнината од печатењето на првиот број на весникот на Македонците во Пиринскиот дел на Македонија „Народна Воља“, во организација на општина Прилеп и иницијативниот одбор, на 4 декември во Домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп, на предлог на иницијативниот одбор за прославата, присутните ја поддржаа декларацијата за осуда на изјавата на австралискиот професор австралискиот професор Џон Мелвин Џонс за Македонцитер, соопштија од Светскиот македонски конг. Во Декларацијата се вели: „Ние Македонците од трите дела на Македонија, револтирани сме и огорчени од непромислената изјава на професорот Џонс од Австралија. Тој на груб и недоличен начин не омаловажи нас Македонците во светот, велејќи дека „македонскиот народ е бугарски и дека Македонија ја краде грчката историја, а најдобро решение е да се натерат “Фироманите” да се сложат нивната држава да се нарекува Северна, Горна, или Македонија-Скопје…“ За нас Македонците тој вели дека „Македонците се прости, лесни за манипулација и ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Поплавени куќи во прилепската населба Тризла Домовите на четири семејства од прилепската населба Тризла се целосно поплавени. Поплави има и на дел од патот Прилеп-Крушево и во општина Долнени. Прилепчанката Маџира Асаноска со своите две деца останаа без дом, по поплавите, во прилепската населба Тризла, каде што живее население претежно од ромска националност. Оваа жена вознемирена, зашто изгуби се како што вели што спечалила во животот, живее само од тутунопроизводство, но сега остана и без тутун. Водената стихија што навлезе во нејзината куќа, го поплави и тутунот. Сега без пари, без куќа и иднина, таа не знае како ќе ја обезбедува егзистенцијата за своите две деца. Не можам да влезам да видам што имам дома штета. Како второ тутунот ми се запусти, а од тоа живеам, оти сум работела тутун социјалното ми е скратено, сега го барам градоначалникот да дојди и да види, штетата да ми се плати. Со децата останав надвор ,,Не можам да влезам да видам што имам дома штета. Како второ тутунот ми се запусти, а од тоа ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Постои опасност од излевање на реката Вардар во наредните денови низводно од Демир Капија до границата со Грција, предупреди денеска Центарот за управување со кризи (ЦУК). Според информацијата на УХМР, изутрината во периодот од 08.00 до 10.00 часот, количината на протокот на вода на реката Вардар кај Демир Капија изнесува 954 метри кубни во секунда. Оваа количина на вода во наредниот период се очекува да стигне во регионот во село Удово и Гевгелија.. Нивото на Вардар во Велес, според утринските мерења во 07.00 часот, е пониско за 60 сантиметри во однос на вчерашниот ден и изнесува 250 сантиметри. Водата се уште не е вратена во речното корито и се уште има поплавени површини. Мостовите во градот не се во опасност. Во тетовскиот регион забележано е значително намалување на водостојот на Вардар во општина Јегуновце. Водата полека се повлекува од поплавените површини во селата Раотинце, Копанце и Туденце. Реката Бабуна кај селото Долно Врановци, во правец на Стариград, во должина од околу 800 метри, го ...
  сите 26 | | | веќе видена

  LoveMK ♥ „Македонскиот ум” е мој омилен македонски бренд Кузман Кузмановски е човек со многу интереси во животот: медицина, психологија, теологија, комуникации, убав пишан збор, кулинарство. Најважен зачин во животот му е љубовта која отворено ја прима и несебично ја дава на своите најблиски, пријателите, Македонија. Автор е на книги за деца (Приказни за новите деца, 13 Небаксузни приказни), сценарист и режисер на детски серии („Патувања со рабробус“, „Патувања со рабробил“...), како и автор на збирка поезија и раскази (Мирисот на синото, Настинати духови...). Омилен период од македонската историја? Ме фасцинира континуитетот на македонската историја, но секако природно е човек да не ги заобиколи големите Филип Втори и Александар Трети Македонски освојувачи на целиот тогаш постоечки свет. Нам денес очајно ни фали некој Филип Втори кој ќе ги обедини сите македонски „племиња“. Сепак, најсветлиот и според мене најважен момент од нашата милениумска историја е моментот кога целиот филозофски систем, ...
  | | веќе видена

  4 декември 2010 година, Прилеп, Македонија (СМК) - Во организација на општина Прилеп и иницијативниот одбор, во Домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп, се одбележа 30 годишнината од печатењето на првиот број на весникот на Македонците во Пиринскиот дел на Македонија „Народна Воља“. На јубилејот присуствуваа Македонци и делегации на македонските заедници од сите делови на Македонија. Во утринските часови учесниците на јубилејот положија свежо цвеќе на Могилата на непобедените и на споменикот на првиот претседател на Македонија Методија Андонов Ченто, а го посетија Економскиот факултет и Музејот за тутун при Институтот за тутун во Прилеп. Весникот „Народна воља“ го презентира Драги Башески, а пред присутните за весникот „Народна воља“ зборуваа уредникот Ѓорѓи Христов алијас Јан Пирински од Благоевград, проф.д-р Георги Радулов – Радуле од Софија и поетот Димитар Иванов од Шумен, кој истовремено прочита стихови од поетесата Златка Дамјанова од Варна. Во име на градоначалникот на општина Прилеп Марјан ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Над 1000 хектари посеани со јачмен и пченица се под вода во атарот од селата Чепигово, Пашино Рувци, Обршани, Бакарно гумно и Боротино. Земјоделците тврдат дека не регулираниот тек на сливот во прилепската градска река во Црна и испуштањето на вишокот вода од прилепското вештачко езеро е причината за штетите од овие поплави. Дел од мештаните од овие села признаваат дека покрај обилните врнежи и излевањето на реките, за поплавите се виновни и тие оти насипите што ги направија надлежните при ланските поплави се уништени. Песокот од насипите товарен е во трактори и продаван како градежен материјал. Општински комисии за проценка од Прилеп и Кривогаштани ќе ги утврдуваат штетите од поплавите во овој дел од Пелагонија, а во текот на утрешниот ден со механизација дополнително ќе бидат чистени одводните канали. Зоран Момировски
  сите 3 | | | веќе видена

  - Според информацијата на УХМР, изутрината во периодот од 8 до 10 часот количината на протокот на вода на Вардар кај Демир Капија изнесува 954 метри кубни во секунда. Оваа количина на вода се очекува да стигне до село Удово и до Гевгелија, а постои и можност за излевање на Вардар и поплавување на површини, низводно до границата со Грција, информира ЦУК. Водата се повлекува од поплавените домови но остава ѓубре и кал. Според жителите од овој регион, причинети се огромни штети. Удавени се свињи и живина,а е уништено и обработливо земјиште. Нивото на Вардар во Велес, според утринските мерења во 07.00 часот, е пониско за 60 сантиметри во однос на вчерашниот ден и изнесува 250 сантиметри. Водата се уште не е вратена во речното корито и се уште има поплавени површини. Мостовите во градот не се во опасност. Реката Бабуна кај селото Долно Врановци, во правец на Стариград, во должина од околу 800 метри, го оштетила патот и тој не е прооден. Од општина Чашка е ангажирана механизација за расчистување на патот. ...
  сите 25 | | | веќе видена

  Големи поплави во прилепско. Во атарот на селата Чепигово, Боротино, Загорани, Тројкрсти и Пашиноруфци според жителите поплавени биле над 1.000 хектари. Целото поле наликува на огромно езеро. Нивото на вода на секој час се покачува за 10-тина сантиметри, жителите се во паника бидејќи постои опасност да им се поплават и куќите. Апелираат институциите на државата под итно да им помогнат. „Нивото на водата се покачи за три метри за само шест часа, доколку продолжи со овој интензитет може да ми се поплави и куќата“, вели Зоран Трпкоски, жител на с. Чепигово. „Бараме надлежните институции под итно да преземат мерки бидејќи еве водата започна да влегува и кај куќите, поплавени се и штали, стоката, храната“, рече Николче Дебрешлиоски, жител на с. Чепигово. Обвинуваат дека иако секоја година им се случуваат поплави до сега државата ги немала исчистено каналите. Сто процентно им се уништени сите есенски посеви на житни култури. Револтирани се и дека немале земено ниту денар оштета за ланските поплави. „Само да се ...
  | | веќе видена

  Постои опасност од излевање на реката Вардар во наредните денови низводно од Демир Капија до границата со Грција, предупреди денеска Центарот за управување со кризи (ЦУК). Според информацијата на УХМР, изутрината во периодот од 08.00 до 10.00 часот, количината на протокот на вода на реката Вардар кај Демир Капија изнесува 954 метри кубни во секунда. Оваа количина на вода во наредниот период се очекува да стигне во регионот во село Удово и Гевгелија. Нивото на Вардар во Велес, според утринските мерења во 07.00 часот, е пониско за 60 сантиметри во однос на вчерашниот ден и изнесува 250 сантиметри. Водата се уште не е вратена во речното корито и се уште има поплавени површини. Мостовите во градот не се во опасност. Во тетовскиот регион забележано е значително намалување на водостојот на Вардар во општина Јегуновце. Водата полека се повлекува од поплавените површини во селата Раотинце, Копанце и Туденце. Реката Бабуна кај селото Долно Врановци, во правец на Стариград, во должина од околу 800 метри, го ...
  сите 23 | | | веќе видена