Португалија

  во

  Португалците и чесите го отстранија почетниот притисок, Швајцарците и Турците почнаа да ги менуваат првичните планови за пласман во четвртфиналето.

  Коби Кун пресмета дека за влез во елиминационата фаза Швајцарија треба да ги победи Португалија и Турција и тоа без повредениот капитен и најдобар стрелец во репрезентацијата Александар Фреи.

  „Не заслуживме пораз, но ништо не е загубено“, изјави селекторот на Швајцарија, Коби Кун.

  „Шансите сега ни се мали, но ова и се случи на Португалија пред четири години“, потсетува и се надева швајцарскиот предводник.

  Во сосема поинаква ситуација е чешкиот селектор Карел Брикнер по победата со 1:0. Презадоволен е од резултатот иако искрено призна дека неговиот состав манифестирал многу недостатоци.

  Искрен беше и стрелецот на јунакот на Чешка, Вацлав Сверкош.

  „Сакав да шутирам под пречката, но топката влезе и тоа е најважно“, изјави Сверкош.

  Насмевката на лицето не можеше да ја сокрие и Лиуиш Фелипе Сколари ...
  | | веќе видена | слични

  Селекторот на Швајцарија разочаран од поразот од Чешка, но и покрај тоа е горд на своите фудбалери

  Домаќинот Швајцарија и Чешка во саботата го отворија долгоочекуваното 13. европско првенство во фудбал. А епилогот од натпреварот значеше неизмерлива тага кај Швајцарците и радост кај Чесите.

  Сепак, селекторот на Швајцарија, Јакоб Кун и покрај поразот од 0:1 горд е на своите играчи и се надева дека може да се изборат за четвртфинале.

  „Загубивме, но мислам дека може да го напуштиме стадионот и да кажеме дека дадовме се од себе, Поразот не го заслуживме, напротив мислам дека бевме подобриот тим. Игравме онака како што посакував, но не успеавме да дадеме гол. И Португалија како домаќин пред четири години го загуби првиот меч, па стигна до полуфинале“, изјави Кун.

  Неговиот селектор од спротивната страна Карлос Брикнер одушевен е од одличниот резултат:

  „Ова е почеток од соништата за Чешка, кој ни решава многу грижи. Не сакам да зборувам за среќа, бидејќи среќата е ...
  | | веќе видена | слични

  Хрватките се пласираа на ЕП во Македонија

  Со победата од 31:23 над Црна Гора во реваншот во Кутина, хрватските ракометарки го анулираа поразот од 40:35 во првиот натпревар во Подгорица и се пласираа на Европското првенство што ќе се одржи во Македонија од 2 до 14 декември годинава.

  Охрид или Скопје нема да го видат ниту Словенките, кои во Целје одиграа само нерешено со Белорусија, а во Минск беа поразени со 29:25.

  Данките, пак, за само еден гол беа подобри во вкупниот резултат против Турција! Во возвратниот дуел во Орхус домаќинот победи со 21:19, а во првиот меч во Анкара славеа Турчинките со 25:24.

  Настап на ЕП во Македонија изборија уште Украина, Австрија, Шпанија и Романија. Резултати: Украина - Словачка 30:24 (прв меч 28:27), Австрија - Италија 36:26 (29:27), Литванија - Шпанија 30:30 (19:24) и Романија - Исланд 33:23 (37:23). Синоќа играа: Португалија - Полска (28:37), Чешка - Шведска (19:25) и Србија - Холандија (23:24). Словенците „висат“ во баражот за СП
  ...
  | | веќе видена | слични

  Селекторот на Франција не сака Скорпии, па нема ниту една во тимот, а во немилост му се и Лавовите

  Меѓу 16. селектори кои ќе водат големи битки во наредните три недели, само еден е склон на алтернативни методи во фудбалот, а тоа е првиот човек на клупата на Франција Рајмон Доменек, кој вечерва игра против Романија (18 часот). Не станува збор за стручни фудбалски рамки, туку за употреба на астрологија и карти во составување на тимот и одредување тактика, а во сето тоа може има и нумерологија!

  Во Франција во последните неколку години се случуваат необични работи. Ако претседателот може да се разведе, па да се ожени со супермодел, зошто тогаш селекторот да не користи ѕвездени карти при избор на тимот? Тоа буквално го разбра Доменек, па многумина кои ЕП ќе го гледаат на ТВ се прецртани поради неговите астролошки зафрканции. Познато е дека Доменек, кој е водолија во подзнак девица, никако не ги сака шкорпиите. Со години полека ги елиминираше од тимот и навистина меѓу 23 играчи нема ниту еден ...
  | | веќе видена | слични

  Германија веќе мисли на четврт-финалето

  Најголемиот фаворит во групата Б е трикратниот европски првак Германија. Низ квалификациите "панцирите" минаа лесно, први обезбедувајќи ја визата за ЕП, но на крајот опуштено завршија како втори зад Чешка.

  По заминувањето на Клинсман кормилото го презеде Јоаким Лов, кој не ја менуваше премногу добитничката екипа од минатото Светско првенство, која како домаќин беше трета. Горе долу познати се сите фудбалери на Германија, кои се дел од завршниот список на Лов. Но германската јавност е изненадена што од него во последен момент испадна изненадувањето 18 годишниот фудбалер на Борусија Менхенгладбах, босанскиот Србин Марко Марин, од причина што токму од Лов беше окарактеризиран како "близнак на Меси". "Тој е феноменален играч, но на списокот има место само за 23. Тоа не значи дека Марко не е иднината на Германија", изјави Лов.

  Оваа репрезентација е спој на младост и искуство, а најмногу, покрај од традиционалниот силен дух и железна дисциплина, ...
  | | веќе видена | слични

  Европската фудбалска федерација (УЕФА) очекува приходот од Европското првенство да биде 1,25 милијарди евра! Доколку предвидувањата на претседателот Мишел Платини и неговите соработници станат вистина, тоа ќе биде профит за 45 отсто поголем во однос на парите што беа инкасирани од претходното ЕП во Португалија во 2004 година. Од друга страна, домаќините на турнирот Австрија и Швајцарија, очекуваат заработка од околу 650 милиони евра. Државниот буџет на овие земји ќе имаат приход од околу 25 милиони евра на основ на данок. „Економските ефекти од шампионатот се повеќе од импресивни, особено ако се има предвид фактот дека благодарејќи на Евро се отворени 13.400 нови работни места“, изјави претседателот на стопанската комора на Австрија, Криштоф Летл.

  Инаку, со 600 милиони евра УЕФА ќе успее на Австрија и на Швајцарија да им ги покрие комплетните трошоци за организацијата на шампионатот, а истовремено ќе ги подели и наградите за 16 национални сојузи чии репрезентации учествуваат на ова ЕП (тие вкупно ...
  | | веќе видена | слични

  Фернандо Торес, шпански матадор во Премиер-лигата. Веќе во премиерната сезона во дресот на Ливерпул постигна 24 гола (вкупно 33 на сите фронтови на кои се појавија „црвените“), еден повеќе од досегашниот рекордер во англискиот шампионат, Руд ван Нистелрој. Тоа беше доволна причина за фановите на „црвените“ да му посветат песна со порака дека никогаш нема да биде осамен. Ураганскиот прекар („Ел Нињо“), со кој допатува од Шпанија минатото лето, на најдобар можен начин го оправда на „Енфилд роуд“. Па затоа фудбалската, но и целокупната јавност, во Шпанија полага голема надеж во Торес, на кого гледаат како на најголем адут на „црвената фурија“ на ЕП во Австрија и Швајцарија и клучен играч за прекинување на 44-годишниот пост на шпанскиот национален состав на големите фудбалски смотри. За неговите квалитети, брзина, чувство за голови, игра со топка и без топка, говорат сите и очекуваат Торес да експлодира на австриските и швајцарските тревници. Финецот Сами Хипија го нарекува ѕвер и не штеди комплименти за ...
  | | веќе видена | слични

  Три недели Европа ќе биде под фудбалска инфузија

  Наум Котевски

  „Некои велат дека животот почнува во 30. година, некои дека тоа се случува во 40., некои....... За мене животот почнува кога почнува Европското првенство во фудбал", се затвори еден блогер во својата искреност пред отворањето на европската фудбалска смотра во Австрија и во Швајцарија.

  Можеби сето ова звучи претенциозно, но факт е дека за огромна популација овој фудбалски турнир е најголем подарок, како што е да речеме црквата за Јолинда Вејд што ја доби од својот син, кошаркарската НБА ѕвезда Двејн Вејд, со цел да и помогне докрај да го закопа своето лошо минато на дилерка, наркоманка, затвореничка.

  Дали ќе успее во тоа не е јасно, ама јасно е дека како што се ближи стартот на борбата на 16 најдобри европски национални селекции, така талогот од општествените фрустрации, од предизборните и постизборните шокови во државава одат кон дното. На површината излегува фудбалот, кој за многумина полноправно стои во ...
  | | веќе видена | слични

  Португалија фаворит од сенка

  Првата ѕвезда на португалскиот тим е фудбалерот на премиерлигашоит Манчестер јунајтед, Кристијано Роналдо, кој дебитираше во националниот тим на оваа земја во август 2003 година на средбата против Казахстан. Досега тој има одиграно 54 мечеви во дресот на Португалија и притоа постигна 20 голови. Ќе остане запаметен неговиот настап на ЕП 2004 година кога на финалната средба успеа да постигне два погодока. Со седум постигнати голови Роналдо беше втор стрелец на СП 2006 година во Германија, кога екипата на Португалија беше елиминирана дури во полуфиналето.

  На големо изненадување на сите, селекторот на Португалија, Луиз Фелипе Сколари, меѓу 23-та фудбалери кои ќе се најдат на завршниот турнир во Швајцарија и Австрија, не најде место за поранешниот фудбалер од линијата за врска на Интер, Маниче, а од друга страна во националниот тим го повика дефанзивецот на Боависта, Јорге Рибеира. Овој левучар од следната сезона ќе го носи дресот на Бенфика, годинава постигна шест ...
  | | веќе видена | слични

  Мали, но функционални стадиони

  „Ернст Хапел“ во Виена, попознат како „Пратер“, со својот капацитет од 50.000 гледачи е најголемиот стадион меѓу осумте на кои ќе се играат натпреварите на Европското првенство во Австрија и во Швајцарија. Тој факт покажува дека објектите не се многу големи, но затоа ги исполнуваат сите стандарди на УЕФА во поглед на удобноста и безбедноста.

  Најголемиот стадион во Австрија е отворен во 1931 година по дури 23 години изградба. Во почетокот собирал 60.000 гледачи, во 1950-тите тој број се зголемил на 90.000, но со поставувањето на столчињата во 1980-тите се доаѓа до денешниот број седишта. Реконструкцијата го чинеше организаторот 15 милиони евра. Кодомаќинот Австрија на „Ернст Хапел“ ќе ги одигра сите три натпревара од групата, а тука ќе се играат и два од четврт-финалните дуели, едно полуфинале, како и финалето на првенството.

  „Лецигрунд“ во Цирих, пак, е најпознатиот стадион во Швајцарија, кој планетарна слава не доживеа поради фудбалот, ами поради ...
  | | веќе видена | слични

  Рекорди и статистика

  Претстојниот турнир во Австрија и во Швајцарија ќе биде можност и за соборување на некои интересни рекорди. Меѓутоа, со оглед дека натпреварувањето кое е формирано во 1960 година во денешниот формат тешко дека ќе може тоа и да се случи.

  1. Најдобар стрелец во историјата на завршните турнири е Мишел Платини со девет гола. До појавата на Зинедин Зидан најголемиот ас во историјата на францускиот фудбал ја освои титулата европски првак во 1984 година.

  2. Европското првенство во 2000 година ќе остане запаметено по најбргу заработен црвен картон. Матеја Кежман чесно не се ни испоти и како замена по само 37 секунди беше исклучен против Норвешка.

  3. Најбрзиот гол го постигна Русинот Дмитри Кириченко на натпреварот со Грција во 2004 година, во втората минута од играта. На листата на најбрзи се и Рајкард 3 минута во 1992 година (Холандија-Германија), Платини 3 минута во 1984 година (Франција-Белгија), Алејников во 3 минута во 1988 година (СССР-Англија), ...
  | | веќе видена | слични

  Шпанија четири децении фаворит, но без титула

  Секогаш ја вбројуваат меѓу фаворитите, но никогаш не победила. Тоа е најкусиот и најдобар опис за шпанската фудбалска репрезентација за последните 44 години. Недостатокот на среќа и тактичка наивност, кои се повторуваа во континуитет, беа главните причини за прераните елиминации на "црвената фурија" на претходните ЕП. Затоа повозрасните љубители на фудбалот во оваа земја со задоволство евоцираат спомени од далечната 1964 година кога нивниот национален тим ја освои континенталната титула на шампионатот во Мадрид. И тоа е се со што може да се пофали шпанскиот репрезентативен тим. Барем засега.

  Шпанија е репрезентацијата со најмногу мечеви на Европските првенства. Од 1960 година досега "црвената фурија" одигра 122 меча на завршните турнири и притоа постигна 260 гола, прими 108, и учествуваше во сите 13 евроквалификациски циклуси.

  Состав

  Голмани: Касилјас, Реина, Палоп

  Одбрана: Рамос, Капдевилја, Албиол, Пужол, ...
  | | веќе видена | слични

  За фудбалските зависници низ континентот, почнаа трите јунски седмици во кои светот безмалку запира. Се стркала топката од стадионот во Базел, отворен е 13-от фудбалски самит на најдобрите европски селекции.

  Швајцарија и Австрија, две држави кои не спаѓаат во елитата на најпопуларниот спорт, се заеднички домаќини на најголемиот фудбалски настан оваа година..

  Првиот ден го донесе настапот на Чешка, првак од 1976 и финалист од пред 12 години, која со статусот фаворит е пред крајот од пресметката со домаќинот Швајцарија во воведниот натпревар.

  Стартното коло во групата „А“ подоцна вечерва во Женева ќе го заокружат финалистот од претходното Евро Португалија и Турција.
  | | веќе видена | слични

  Фудбалската треска полека ја зафати и Македонија. На скопскиот кеј засилениот интензитет на фудбалската магија се чувствува на секој чекор.

  Пред бимови, со пиво и кикирики, во добро друштво, вљубениците во фудбалот со нетрпение го очекуваа првиот удар.

  „Европското првенство ќе го гледам во спортска атмосфера, со кладилница, навивачки, со пиво. Чекаме да почне, претежно во друштво. Со друштво, пивце“, велат граѓаните.

  И дамите се дел од големата фудбалска еуфорија. Ќе гледаат фудбал во друштво и ќе навиваат за своите фаворити.

  „Ќе гледам со друштво. Ќе гледам и во женско и во машко друштво, имам многу другарки што гледаат фудбал. Ќе го уклучиме телевизорот на голем екран и ќе гледаме, ќе навиваме“, рекоа граѓанките.

  Турканици, зголемен број на уплати, полемики, фаворити и аутсајдери. Вака изгледаа спортските обложувалници попладнево, на неколку часа пред почетокот на Европското првенство.

  Обложувалниците задоволно ги тријат рацете. Според нив, главен ...
  | | веќе видена | слични

  Стадионот „Сент Јакоб парк“ во Базел вечерва ќе биде во центарот на фудбалска Европа, бидејќи во 18 часот таму се крева завесата на 13 . Европско првенство, кое ќе се одржи во Швајцарија и Австрија. Вкупно 16 репрезентации ќе се борат за трофејот „Анри Делонеј“ а на крајот ќе го понесе само најдобриот состав на Стариот континент. Германија, Италија, Франција и Шпанија се „вечните фаворити“, но и останатите 12 селекции гледаат во своите шанси за кревање на трофејот. Германија е најтрофејната селекција на ЕП со три титули. Во наредните 23 дена, ќе бидат одиграни 31 меч, по што ќе се знае екипата што ќе застане на врвот на фудбалска Европа. Телевизијата „Алсат М“ ќе ги пренесува мечевите од првенството. Вкупно 8 града ќе бидат домаќини на првенството. Базел, Женева, Цирих и Берн ќе ги угостат земјите што се во Швајцарија, а Инсбрук, Салцбург, Клагенфурт и Виена во Австрија. Виена ќе биде домаќин на финалето на 29 јуни. Ова е вторпат две земји да бидат заеднички организатори на ЕП, по Холандија и Белгија во 2000 ...
  | | веќе видена | слични

  Близнаците Трикс и Фликс ќе бидат маскотите на првенството. Двете маскоти се во црвена и бела боја, која ги симболизира боите на знамињата на двете земји-домаќини. Трикс на својот дрес го носи бројот 20, а Фликс го има бројот 08. Кога ќе се доближат еден до друг бројката е 2008, симболизирајќи ја годината на одржување на првенство.

  „Очекувај емоции“ е слоганот на ЕП

  „Очекувај емоции“ е официјалниот слоган на Европското првенство. Организаторите со слоганот сакаат да укажат на расположението што ќе владее за време на шампионатот. Ова е слоган што најдобро покажува што буди ЕП: емоции од сите видови, радост или разочарување, отпуштање или напнатост, се до последниот свиреж на судијата - објаснува извршниот директор на УЕФА, Ларс Кристер Олсон.

  Сонцето ќе го придружува првенството

  Сонце и ведро време се очекува во Австрија и Швајцарија за време на ЕП, покажува долгорочната временска прогноза, која од метеоролошката станица ја нарачаа челниците на УЕФА.Секако дека се ...
  | | веќе видена | слични

  Италијанскиот судија Роберто Росети ќе се најде во центарот на теренот на првиот меч од првенството меѓу Швајцарија и Чешка. Росети и уште 11 судии од цела Европа ќе имаат задача да ја делат правдата во Австрија и Швајцарија. Судиите добија наредба да бидат построги и да не дозволуваат остра и груба игра на теренот. Тие имаат инструкции со црвен картон да ги санкционираат неспортските потези, како што се недозволеното тегнење со раце и удирање со лакот. На играчите не смее да им се прости ни за симулација на фаул во шеснаесетникот и „глумата“ мора да ја „наградат“ со жолт картон. Дисциплинското тело на УЕФА ќе може да користи видеоснимки и по завршување на мечот да ги казни играчите што ќе одглумат или ќе симулираат дека се фаулирани. Главните судии за секој меч ќе добиваат по 10.000 евра, а помошниците по 5.000 евра, што е за 60 отсто повеќе отколку на ЕП во Португалија пред 4 години. Арбитрите на ЕП ќе имаат помош и од специјално дизајнираните часовници. Часовникот што само за ЕП 2008 година го произведе ...
  | | веќе видена | слични

  Полска аутсајдер против Германија

  Првиот фаворит за титулата, трикратниот еврошампион, Германија, утре во 20.45 часот во Клагенфурт против соседот Полска, го почнува походот кон нов трофеј. Германија има лоша серија од шест меча без победа на последните две првенства, кога испаѓаше уште во првата фаза. Мора да стартуваме со победа. Тоа е многу важно за понатамошниот дел од турнирот. Знаеме дека сме фаворити, но тоа што е на хартија, треба да се покаже и на теренот - вели бекот Филип Лам. Полска се надева на чудо и верува дека во дебитантскиот настап на ЕП, ќе може да ја совлада најдобрата селекција на овие натпреварувања. Полска нема победа над Германија дури 75 години. Во досегашните 15 дуели, Полска има само четири реми и дури 11 порази од Германија. Веруваме дека можеме да ја победиме Германија. Тие ги немаат техничките способности како Португалија, но затоа физички се одлично подготвени - оптимистички најавува играчот за врска, Мариуц Левандовски.Содомаќинот Австрија е вториот дебитант. ...
  | | веќе видена | слични

  Швајцарија се надева на победа на почетокот

  Натпреварите почнуваат денеска со мечевите од А-групата. Швајцарија пред своја публика, на свој терен ќе атакува на првата победа во историјата на ЕП и тоа против Чешка (18 ч), која треба да покаже дека нивните најдобри денови не завршиле. Швајцарија досега има две учества на ЕП, но нема ниеден триумф, па играчот на Арсенал и еден од столбовите во одбраната на содомаќинот, Филип Сендерос вели дека на почетокот мора да се освојат трите бода. Ова е многу важен меч за нас. Многу е важно да имаме добар почеток. Сите во Швајцарија многу долго го чекаа овој момент. Знаеме дека имаме способност и сила да ја поминеме групата и затоа уште на почетокот треба да ги освоиме трите бода. Точно е дека сме под притисок, но тоа е позитивен притисок - вели оптимистички Сендерос.Чешка без пензионираните Карел Поборски и Павел Недвед и повредениот Томаш Росицки, ќе треба да докаже дека и понатаму е еден од најнезгодните тимови, кој може да победи секого. На последните ...
  | | веќе видена | слични

  Европското првенство во фудбал, 13-то по ред, на кое учествуваат 16 најдобри репрезентации на Стариот континент, започнува денеска во Австрија и Швајцарија и ќе трае до 29 јуни.

  Влезници за Еуро 2008 одамна нема во слободна продажба, иако во ограничен број се уште понекаде можат да се најдат, пред се на интернет, и тоа за помалку атрактивните натпревари по цена од 1,000 долари па нагоре.

  Првенството попладнево ќе го отворат Швајцарија и Чешка, а во вториот натпревар за денеска ќе играат Португалија и Турција.

  Швајцарската и австриската полиција соопштија дека се подготвени за инвазијата на навивачите од целиот европски континент, а подготвени се и да се соочат со хулиганите кои имаат намера да дојдат на Еуро 2008.

  Секоја репрезентација која ќе учествува во Еуро 2008 била принудена да поднесе листа на навивачи на кои им е забранет влез во стадионите.

  Со тоа е направен голем чекор за безбедноста на стадионите, а што се однесува до листите кои се поднесени од ...
  | | веќе видена | слични